Regeringsverklaring van dr. Drees AMSTLEVEN levensverzekering Met een enkel woord Agenda DINSDAG 23 OKTOBER 1956 Vervolg van pag. 1 Benelux De vorming van de gemeenschappe lijke markt binnen het kader van de Benelux vindt gestaag voortgang. Het feit. dat nog dit jaar Nederland. België en Luxemburg gemeenschappelijk zul len optreden in handelsbesprekingen met andere landen, moge in dit ver band als een verblijdend symptoom wor den genoemd. Het streven der regering is erop ge richt binnen afzienbare tijd het verdrag inzake de Economische Unie, dat de lotsverbondenheid tussen België. Neder land en Luxemburg zal bezegelen, te doen tot stand komen. De regering zal met de Belgische re gering in overleg treden over de kwes ties van het Kanaal van Terneuzen naar Gent en de Stop van Ternaaien. Verschillende belangen van westelijk Noord-Brabant vereisen een spoedige regeringsbeslissing. Met het oog daarop is het noodzakelijk, dat op korte termijn een beslissing wordt genomen over de voorstellen van de heren Steenberghe en van Cauwelaert met betrekking tot de Schelde-Rijnverbinding. De regering zal zich ook hierover met de Belgische regering verstaan. Nieuw-Guinea Ten aanzien van Nieuw-Guinea zal Nederland op de basis van de be staande rechtsorde een zodanig ont wikkeling van dit gebied bevorderen, dat de mogelijkheid van toepassing van het beginsel van zelfbeschikking wordt bespoedigd. Voor de vervulling van deze taak zal worden gezocht naar nieuwe vormen, waarbij aan de decentralisatiegedachte een ruime plaats wordt toegekend en aan missie en zending, hun geestelijke en culturele taak vervullende, de grootst mogelijke zelfstandigheid wordt gelaten. Suriname en Antillen In de verhouding tot Suriname en de Antillen zal de regering streven naar een zo zuiver mogelijke toepassing van de beginselen van het Statuut. De regering staat open voor overleg met de landsregeringen van de beide Rijksdelen omtrent de mogelijkheden van een verdere economische ontwikke ling. De voor Suriname reeds overeen gekomen plannen worden geleidelijk tot uitvoering gebracht. Voor de Antillen, waar de omstandigheden belangrijk ver schillen, zal met de Landsregering om trent een verdere economische ontwikke ling overleg worden gepleegd, waarbij in de eerste plaats aan het verlenen van technische bijstand wordt gedacht. Kernenergie Op het terrein van de kernenergie is de samenwerking, zowel bilateraal als multilateraal van het grootste gewicht. In dit verband is het van belang, dat onlangs met de regering van de V.S. van Amerika een nieuwe bilaterale over eenkomst op atoomgebied is gesloten, welke binnenkort aan de Staten-Gene- raal ter goedkeuring zal worden voor gelegd. De Noors-Nederlandse relatie blijft een voornaam element van het be leid. Een hechte samenwerking met name in Europees verband, zoals nu in de vorm van Euratom en in het kader van de organisatie voor Europese Econo mische Samenwerking (O.E.E.S.), als mede in de Europese organisatie voor kernfysisch onderzoek (C.E.R.N.) wordt nagestreefd, moet intussen als onont beerlijk worden beschouwd om een doel treffende bevordering van de toepas sing der kernenergie in het economisch leven van ons land tot stand te bren gen. De snelle ontwikkeling op kernener getisch gebied maakt het noodzakelijk te komen tot de opstelling van een meerjarig programma, waarbij bijzon dere aandacht zal worden gegeven aan de bouw van kernenergiecentrales ten behoeve van de elektriciteitsvoorzie ning. Voor de verwezenlijking van zulk een programma zullen zowel de Ne derlandse wetenschap als de Stich ting Reactorcentrum Nederland, de elektriciteitsproducenten en de Ne derlandse industrie een belangrijke taak kunnen vervullen. Daartoe is het noodzakelijk, dat de regering beschikt over bevoegdheden om recht te doen wedervaren aan de talrijke belangen die met de toepassing der kernenergie zijn gemoeid. Een ontwerp-atoomwet wordt daarom voorbereid. Binnenlands beleid Centrale doelstellingen van het bin nenlands beleid der regering zijn: 1. handhaving van het monetaire en budgetaire evenwicht; 2. handhaving van een hoog niveau van werkgele genheid, vergroting van produktie, uit voer en nationaal inkomen; 3. bevor dering van een sociaal rechtvaardige verdeling van het nationale inkomen; 4. uitbreiding der culturele, sociale en publieke voorzieningen in overeen stemming met de stijgende behoeften, rekening houdende met de beschik bare middelen. Wij staan voor versohillende proble men ten aanzien van de verhouding van structuurpolitiek en conjunctuurpoli- tiek. Daarbij moet in het algemeen het primaat van de structuurpolitiek wor den aanvaard Deze structuurpolitiek betekent expansie van de Nederlandse economie in de breedte en in de diepte. Een conjunctuurpolitieke correctie op deze structuurpolitiek is gewenst, indien en voorzover in de volkshuishouding de bestedingen de middelen dreigen te over treffen en de expansie in het bedrijfs leven tot te grote spanningen aanlei ding geeft. Bij zulk een afremmen zul len alle bestedingscategorieën onder het oog moeten worden gezien. De midde len van conjunctuur- en structuurpoli tiek moeten bij voorkeur van globale aard zijn. Fysieke controles zullen slechts in speciale gevallen mogen wor den toegepast. Ook het thans verstreken jaar werd op economisch terrein gekenmerkt door een hoog en nog steeds stijgend peil van werkgelegenheid, produktie en uitvoer, waardoor het nationale inkomen een nog niet bereikte hoogte verkreeg. In het komende jaar zal veel beleid wor den gevraagd om te voorkomen, dat deze op zichzelf gunstige ontwikkeling wordt overspannen en daardoor in haar tegendeel omslaat. Als een symptoom van deze dreigende overspanning valt in de eerste plaats te wijzen op het te verwachten tekort op de lopende reke ning van de betalingsbalans als gevolg van de toeneming van de bestedingen. Dit baart te meer zorg omdat zeker onder de huidige omstandigheden enig overschot op de lopende rekening wenselijk moet worden geacht. Prijspeil handhaven! Inzake het vraagstuk van bedoelde bestedingen is intussen het advies van de S.E.R. gevraagd. De regering zal niet aarzelen de in dit verband nood zakelijke maatregelen te treffen. Het verloop van lonen en prijzen blijft grote aandacht vragen. Gegeven de recente loonsverhogingen en de aanpassing aan het loonniveau, die in 1957 moet worden verwacht, is uiterste waakzaamheid met betrekking tot ons prijspeil geboden. Het prijspeil van onze export is een van de belangrijk ste factoren, welke beslissend zijn voor onze welvaart op lange termijn. Ook met het oog daarop zal de rege ring het prijsstabilisatiebeleid voort zetten. Eveneens met kracht zal worden voortgezet het kartelbeleid, hetwelk bij voortduring gericht zal zijn op het be vorderen van een gezonde economische mededinging. Ook het financiële beleid zal worden beheerst door de centrale doelstellin gen, die ik reeds noemde. De vraag, welke concrete maatregelen op het financiële en fiscale terrein uit deze centrale doeleinden zullen voort vloeien. kan bij de algemene financiële beschouwingen nader ter sprake komen. Tot een afremmen van de nationale bestedingen zal ook de overheid haar deel moeten bijdragen. De vraag of. en zo ja welke, overheidsinvesteringen in het kader van een evenwichtige afrem ming van alle bestedingscategorieën kunnen worden verminderd of getempo riseerd, wordt onderzocht. Met betrek king tot de andere uitgaven zal de effi ciency en soberheid in de overheids dienst krachtig worden bevorderd, mede opdat, voor de periode van hoogcon junctuur. de totale uitgaven van de Staat minder zullen toenemen dan het nationale inkomen. Monetair evenwicht Voor de handhaving van het mone taire evenwicht is het niet slechts noodzakelijk, dat een inflatoire finan ciering van de overheidshuishouding wordt vermeden, doch mede dat de overheidsfinanciering zonodig een te gendruk geeft tegen elders optredende inflatoire spanningen In verband met de huidige overspanning van de con junctuur is het daarom niet voldoende, dat thans uitsluitend de lopende uit gaven van het Rijk door normale in komsten worden gedekt. De regering zal er voorts naar streven de Staats schuld niet te doen toenemen, behou dens voor de financiering van redelijk renderende objecten. Een onderzoek zal worden ingesteld naar de wenselijkheid en uitvoerbaar heid van een belasting op rechtstreekse vermogensvermeerderingen, waarbij ook onderzocht zal worden in hoeverre hier bij rekening zal zijn te houden met ver mogenverliezen. De regering is zich ervan bewust, dat de bedrijfsresultaten in de landbouw, ook afgezien van de slechte weersom standigheden gedurende de laatste zo mer, over het algemeen geen gunstig beeld vertonen. Haar streven blijft ge richt op produktiviteitsverhoging, waar bij speciale aandacht zal worden gewijd aan die gebieden, waar de voorwaarden voor de uitoefening van een rationele landbouw onvoldoende zijn. In het bij zonder moet door middel van cultuur technische werken en verbetering van bedrijfsgebouwen door overheid en be drijfsleven een structurele aanpassing van de landbouw aan de zich wijzigende omstandigheden worden bevorderd. Voorts zal worden gesterefd naar de sanering van onrendabele kleine bedrij ven door gebruikmaking van nieuw ge wonnen grond of tot dit doel aange kochte gronden. Wettelijke maatregelen zul'len worden voorgesteld ter voorkoming van ver snippering van bedrijven, waar herver kavelingen en saneringen hebben plaats gevonden. Blijvende voorzieningen die nen te worden getroffen tot prijsbeheer- sing der landbouwgronden. Landbouwonderwijs De regering zal een spoedige wette lijke regeling van 't landbouwonderwijs, passend in het kader van de overige on- derwijs-voorzieningen, bevorderen. Haar streven blijft verder gericht op behoorlijke bedrijfs-uitkomsten op goed geleide, sociaal-economisch verantwoor de bedrijven. Te dien einde zullen de kostprijsberekeningen worden herzien en zal met, name aandacht worden ge schonken aan de vraagstukken van de eigenaarslasten en de beloning van de arbeid van de boer. Prijsverhoging van enkele Iandbouw- produkten of verhoging van het nade lig saldo van het Landbouwegalisatie- fonds of beide zullen hiervan het on vermijdelijke gevolg zijn. De regering overweegt nog. welke keuze uit de ver schillende mogelijkheden moet worden gemaakt, ook met het oog op de con sequenties voor prijs- en loonbeleid, in verband met de monetaire en-bud getaire situatie. WONINGBOUW Ook het nieuw opgetreden Kabinet is van oordeel, daf aan de woningbouw een hoge prioriteit moet worden toe gekend. Daarbij zal ervoor moeten worden gewaakt, dat de bouw van wo ningen voor arbeiders en kleine mid denstanders niet een te klein gedeelte van de woningproduktie gaat vormen. In verband hiermede zal aan de bouw van woningwetwoningen ten behoeve van deze categorieën der bevolking bijzondere aandacht worden geschon ken. Ter bevordering van de totstandkoming van een zo groot mogelijk aantal wo ningen zal moeten worden gestreefd naar modernisering van het bouwappa- raat en naar grotere continuiteit. in de bouw. De regering zal daarom op drachtgevers. aannemers en bouwonder nemers blijven stimuleren om bij voort during in deze richting werkzaam te zijn; zij zal initiatieven op dit gebied krachtig steunen o.a. door het verlenen van medewerking aan grote woning bouwopdrachten. Huurverhoging De controle op de prijsvorming bij de woningbouw zal worden voortgezet en waar nodig en mogelijk worden uitge breid. De regering zal streven naar voortzet ting en uitbreiding van de coördinatie van het beleid met betrekking tot de ruimtelijke ordening. Bijzondere aan dacht zal in de komende jaren moeten worden besteed aan de problemen, wel ke worden veroorzaakt door de toene mende bevolkingsdichtheid in ons land. Een voorstel tot verhoging van de hu ren der vooroorlogse woningen met 25 ri zal op korte termijn bij de Sta- ten-Generaal worden aanhangig ge maakt. Enkele categorieën van gedu rende en na de oorlog gebouwde wo ningen, waarvan het huurpeil momen teel on het niveau van de vooroorlogse woningen ligt. zullen mede in de huur verhoging worden betrokken. 50% geblokkeerd Tegelijk met het voorstel tot huur verhoging zal een wetsontwerp worden ingediend, krachtens hetwelk gedu rende tien jaren 50 van die verho ging door de eigenaar van een ver huurde woning op een geblokkeerde rekening moet worden gestort, naar mate de situatie op de arbeidsmarkt het mogelijk maakt om behalve aan de nieuwbouw, ook aan vernieuwing en verbetering van bestaande woningen meer aandacht te schenken, zal de blokkering der ingeschreven bedragen kunnen geschieden naar rato van de bedragen, welke de eigenaar voor ver nieuwing en verbetering van de desbe treffende woningen heeft besteed. Sociale politiek Op het gebied van de sociale politiek worden de volgende regelingen voorbe reid. Een kinderbijslagregeling als volks verzekering. van het derde kind af. met een aanvullende regeling voor de groe pen. die tot dusverre al van het eerste kind af kinderbijslag ontvangen. Een wettelijke verzekering voor we duwen en wezen, eventueel voorafgegaan door een noodregeling. Herziening van de jnvaliditeiswet en ongevallenwet. Voortzetting van unificatie, codifica tie en vereenvoudiging der sociale ver zekering. Wettelijke regeling van het Zieken fondswezen. Gehandhaafd zal worden de mogelijk heid tot loondifferentiatie met beheer sing van de lonen binnen de grenzen ge steld door de centrale doeleinden van het sociaal-economisch beleid. Geleidelijke verwezenlijking van ge lijke beloning van mannen en vrouwen arbeid zal worden bevorderd. De verdere ontwikkeling van de PBO zal krachtig worden gestimuleerd, opdat (Ingez. Med.-Adv.) Uw gasvlam een brandstapel Uw aardappelen, vlees en groenten op een gas vlam. Maar niet alle vitaminen overleven deze brandstapel. Zorg, dat U geen vitaminen te kort komt. Neem elke dag één dragée Actifral-10! Profiteer van de VOORDELIGE GEZINSVERPAKKING 150 dragees f 3.75 N.V PHILIPS-ROXANE PHARM CHEM IND _DUPHAR" deze binnen redelijke termijn over de gehele linie van het bedrijfsleven wordt verwerkelijkt. In de overheidssfeer van wetgeving en bestuur zal de nodige aandacht worden geschonken aan hèt maatschappelijke zelf doen. Bezitsvorming Ter bevordering van de bezitsvorming wordt gedacht o.a. aan reeds ingedien de of voorbereide voorstellen inzake eigen woning, toekennen van premies aan jeugdige spaarders en een spaar regeling ten behoeve van het over heidspersoneel, bevordering van het bouwsparen overeenkomstig wetsont werp 4273 (voorzieningen met betrek king tot werkgeversbijdragen aan Bouwspaar fondsen) met uitbreiding van de daarin voorziene maatregelen tot werkgeversbijdragen in andere na der aan te wijzen op duurzaam bezit gerichte werknemersspaarfondsen. Voorts zal naar gelang van de erva ringen. met deze voorzieningen in de praktijk opgedaan, onderzocht wor den of die gevolgd zullen worden door andere maatregelen van soortgelijke strekking ook voor andere groepen. Volksontwikkeling De regering streeft ernaar de be moeienis van de overheid op het ter rein van de jeugdvorming, de volks ontwikkeling en de kunst zoveel mo gelijk een wettelijke grondslag te ge ven. Zij gaat ook overigens na hoe het subsidiebeleid der diverse departemen ten op elkaar kan worden afgestemd en subsidiëring kan plaatsvinden met hantering van objectieve normen, zo veel mogelijk in wettelijke regelingen vastgelegd. De voorbereiding van een nieuw Burgerlijk Wetboek zal met kracht worden voortgezet. De toegenomen overheidsbemoeienis ten aanzien van gedragingen in het, maatschappelijk verkeer maakt ook voortzetting van de wetgevende arbeid met betrekking tot de verhoging van rechtsbescherming in zaken van admi nistratief-rechtelijke aard gewenst. Ook op het gebied van het gevangeniswezen en van de kinderbescherming blijft het oog gericht op modernisering van het rechtsbestel. Een onderzoek zal worden ingesteld naar de mogelijkheid ener herziening van het vennootschapsrecht met het oog op medezeggenschap der werkne mers en ter verbetering van de publieke verantwoording der open vennootschap pen. Wat de Rijkswaterstaat betreft zal de uitvoering van het Deltaplan de bijzon dere aandacht vergen. Het verkeer Het verkeer eist in verschillende op zichten toenemende overheidsactiviteit op. Naast de uitvoering van de econo mische verkeerswetgeving staat het Departement van Verkeer en Water staat voor de taak van bevordering der verkeersveiligheid en tevens voor die van de aanpassing der verbindin gen aan de snelle vermeerdering van het aantal gemotoriseerde eenheden in het wegverkeer. Voorts dient ons land zijn bijdrage te leveren in de bevordering van de inter nationale samenwerking op verkeersge bied. Salarissen Met betrekking tot het salarisstelsel van het overheidspersoneel zal aan dacht worden geschonken aan de be loningstelsels, geldende in het parti culiere bedrijf en aan de ontwikkeling van het algemene loonpeil. De regering stelt prijs op zeer spoe dige behandeling van de aanhangige voorstellen inzake de pensioenen. Zij acht maatregelen nodig tot sa nering van het algemeen burgerlijk pen sioenfonds en het spoorwegpensioen fonds. Het ligt in de bedoeling het verbod van arbeid van de gehuwde vrouw in de overheidsdienst te doen vervallen. Wijziging van de in de artikelen 125 en 126 der Ambtenarenwet 1929 neer gelegde regeling ten aanzien van de ma teriële rechtstoestand is in verband met de ontwikkeling, die de toepassing se dert het in werking treden dier wet heeft ondergaan, in overweging. Beslist zal moeten worden omtrent een meer blijvende regeling ten aanzien van de ziektekosten van het overheids personeel!. De provinciale wet behoeft wijziging ten gunste van verruiming van provin ciale bevoegdheden. De regering zal wetsvoorstellen voor bereiden met betrekking tot de finan ciële verhouding tussen het Rijk en de gemeenten voor 1958 en volgende jaren. Bevordering van winstdeling met spaar regeling, zowel voor de bezitsvorming als ter vermijding van inflatoire span ningen zal worden overwogen. Vervanging van de Armenwet door een wetgeving op de maatschappelijke zorg en het maatschappelijk werk ligt in het voornemen. Hangende de voorbereiding hiervan zal op korte termijn een wets wijziging worden aanhangig gemaakt tot beperking van de veihaalsmogelijkheid. Maatschappelijk werk Bij de voortschrijdende ontwikkeling van het maatschappelijk werk zullen in het. bijzonder de integratie bij het par ticulier initiatief en een juiste verhou ding tussen de bemoeiiingen van de plaatselijke, provinciale en rijksoverheid op het gebied van het maatschappelijk werk worden bevorderd. Op het gebied van de middenstand zal een onderzoek worden ingesteld naar de wenselijkheid ener wettelijke regeling ter bevordering van vrijwillige sanering met medewerking van de overheid. Wettelijke maatregelen tot groter be scherming van huurders van bedrijfs panden zullen in overweging worden genomen. Middenstandsvoorlichting, ook be- drijfstaksgewijze voorlichting door het georganiseerde bedrijfsleven, zal krach tig worden bevorderd. Medewerking zal worden verleend aan een raad voor midden- en kleinbedrijf. Een wettelijke regeling van het mid- denstandsonderwijs wordt voorbereid. Onderwijs (Ingez. Med.-Adv.) BINNENLAND Het Hondnikilijik Nederlands Landtoouw- comité zal op 20 november in de Dieren tuin te 's-Gravenibage de jaarlijkse alge mene vergadering houden. Onder zeer grote belangstelling is gistermiddag op de Algemene Begraaf plaats de IJsselhof te Gouda het stoffelijk overschot van de Goudse commissaris van politie de heer C Hess, die vorige week de dood vond bij een verkeersongeval, ter aarde besteld. De begrafenis gesohiiedde met korpseer. Zaterdag heeft Keizer Haile Selassie van Ethiopië zich met familieleden en gevolg op de rede van de Ethiopische haven Massawa ingescheept op het m.s. Oranje" van de Stoomvaartmaatschappij „Nederland" voor zijn reis naar Bombay. Het „heerlijk avondje" nadert weer. In Amsterdam zijn ook de voorbereidingen in volle gang om Simt-Niicolaas op zaterdag 17 november a.s. een glorieuze intocht te garanderen. Naar alle waarschijnlijkheid zal ook ddt jaar dit entree door miljoenen kijkertjes (en kijkers) op het televisie scherm gevolgd kunnen worden. De Euro visie zorgt voor de Jeugd in Frankrijk. België en wellicht ook Engeland, Duitsland en Italië. Gistermiddag is op de Haa/ksberger- straat te Enschede de 79-jarige landbouwer B. Baltlnk, toen hij een uitrit uitreed aangereden door een personenauto, waarbij hij zodanige verwondingen opliep, dat hij ter plaatse is overleden. De voorzitter van het Indonesische Parlement, Sartono, heeft verklaard, dat de Indonesische grondwetgevende verga dering naar alle waarsohijrulijkheld op 10 november heldengedenikdag door President Soeikarno geïnstalleerd zal worden. De president van Liberia en mevrouw Tubman hebben gisteren met hun gevolg te Den Haag een niet-offlcleel bezoek ge bracht aan de gebouwen der volksvertegen woordiging. Onder presidium van Prins Bernhard komt de Nederlandse afdeling van de ..Ohaine des rotisseurs" vrijdag 16. zater dag 17 en zondag 18 november in Maas tricht bijeen. Prins Bernhard, die „Cheva lier d'honneur" is van de „Ohaine des rotisseurs" neemt zaterdagavond deel aan een groot feestdiner, dat in de voormalige Domanicanerkerk wordt gegeven. De Belgische minister van Openhaar Onderwijs, de heer Collard, zal zaterdag a s. in Den Haag de uitreiking van de prijs der Nederlandse Letteren aan Herman Teirlinck bijwonen. BUITENLAND De vakbond van arbeiders in de metaalindustrie in Sleeswijk-Holstein heeft maandag meegedeeld, dat 16.000 van de 55.000 leden woensdag in staking zullen gaan voor hogere lonen en langere vakan ties. De bond had besloten de staking „in haar eerste fase" te beperken tot 16.000 man, aldus een woordvoerder. Volgens het handboek voor 1957 van de Britse Radio-omroep, dat maandag in Londen Is uitgekomen, blijken de uitzen dingen van de BBC naar de Sovjet-Unie niet meer gestoord te worden. De storingen verminderden na het bezoek van Boelganin en KroesJtsjef aan Groot-Brittannië, aldus het handboek. Te Valencia is maandagmiddag een Russisch schip aangekomen met 457 Spanjaarden, die uit de Sovjet-Unie repatrieerden. Kolonel Townsend is zondagnacht in alle stilte per auto uit Brussel vertrokken voor een wereldreis van 100.000 km. Uit een diepe slaap gewekt door de treinconducteur, stond Julian Duvreux op, opende de coupédeur en stapte uit, den kende, dat hij op de plaats van zijn be stemming was aangekomen. Maar de trein Roanne-St. Etienne raasde met een snel heid van 100 km per uur door midden- Frankrijk. Julian had echter geluk en kwam er met enkele Liohteverwondingen a/fl Het hooggerechtshof van Colorado heeft maandag te Denver het doodvonnis van de Amerikaan John Gilbert Graham bekrachtigd omdat hij indertijd het vlieg tuig had laten verongelukken, waarin ook zijn moeder reisde, Graham zal in de week voorafgaande aan de 12de Januari worden terechtgesteld. De Belgische premier, Aohille van Acker, is maandagochtend in gezelschap van zijn minister van Buitenlandse Zaken. Paul Henri Spaak, vertrokken voor een bezoek van een week aan de Sovjet-Unie. Het gerechtshof te Poznan heeft er in toegestemd drie beklaagden, die gear resteerd waren in verband met de relletjes van 28 juni 1.1. te Poznan, uit voorarrest te ontslaan. Het hof heeft ook het huidige proces tegen een aantal personen, be schuldigd van deelneming aan deze relle tjes, verdaagd tot 6 november om alsnog een aantal getuigen te kunnen horen, aldus radiio-Warsohau. heeft maandag een verklaring uitgegeven, waarin de Britten worden beschuldigd van „brute barbaarsheid" en „terrorisme" op Cyprus. Als voorbeeld wordt aangehaald „de verwonding van veertig gevangenen" van een „concentratiekamp", die een be toging hielden en dekens ln stuikken scheurden voor het maken van Griekse vlaggen. Een aantal Duitse industriëlen uit het Roergebied is vandaag in Moskou aangekomen om een vrij langdurig bezoek aan de Sovjet-Unie te brengen. Deze industriëlen, waarbij zich deskundigen bevinden van de A.E.G., de Demag. de Gute Hoffnungs-Hütte en van Krupp, Manniesmann en Siemens, zullen de in dustrietentoonstelling te Moskou bezoeken en daarna fabrieken ln de Oekraïne en ln het Oeral-gebied bezichtigen. Een groep vertegenwoordigers van de Duitse in dustrie voor werktuigmachines keerde maandagavond, na een bezoek van twee weken aan de SovJet-Unde, naar We&t- Duitsland terug. DINSDAG De Doelen: Genootschap Nederland- Engeland. Lezing mrs. Edw. Stirling. 8 uur nam. Uiterstegracht 1 b: Broederschap van oud-padvinders. 8 uur nam. SchouwburgAbonnementsvoorstelling Rotterd. Toneel „De Kalktuin", 8 u. n.m. Café Aniba (Herenstraat)Leldse Tui niers- en Bloemistenver. „Door Eendracht Verbonden". 8 uur nam. Stadszaal (foyer)K. en O. Lezing P. N. Wlndmeyer over Damascus, Athene en Rome, 8 uur nam. Zuiderkerk: Chr. Filmactie Vert, van „Jeugd in de branding". 8 uur nam. Leiderdorp. Dorpshuis. A.R. klesver. Spr. de heer P. C. Monster Onderw. „Uit slag verkiezingen en kabinetsformatie". 8 uur nam. Oegstgeest: Het Witte Huis. Mu ziekavond fa. Westrik. 8 uur nam. WOENSDAG. St. Antonius Clubhuis: Ned. Ver. van Huisvrouwen. Marionettentheater Don Vermeire. 8 uur nam. Rapenburg 61: K. en O.-cursus der toepassing van kunststoffen. 8 uur nam. Juridisch Studiecentrum Gravesteen. Vlro. Herdenking Dag der Ver. Naties. Sprekers mr. dr. E. P. Verkerk en prof. dr. C. C. Berg. 8 uur nam. Aula Gymnasium: Dag der Ver. Naties. Herdenking voor de Jeugd. Spr. mr. A. W. Kist. 8 uur nam. De kleine Burcht: Leidse Ver. van Postzegelverzamelaars. 8 uur nam. Gerecht 10: Spiritisch Genootschap. 8 uur nam. Rijksmuseum voor Geologie: Kon. Ned. Natuurhistorische Ver., 8 uur nam. Marekerk: Herv. Wijkgemeente Molen wijk. Ds. J. v. d. Wiel spreekt over „Waar zijt gij?" Medewerking o.a. Dubbelkwartet „Musica". 8 uur nam. Den Burcht (kleine zaal): Voorlich tingsavond over emigratie Gew. Arbeids bureau. 8 uur nam. DONDERDAG. Chr. Geref. Kerk: Ds. Mario Cignonl Penella spreekt over Spaans protestan tisme. 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal)K. en O. Concert Rotterdams Phllh. Orkest. 8 uur nam. VRIJDAG Rapenburg 61: Stichting Psycho Syn these. Spr. B. v. d. Meer, 8 uur nam. In den Vergulden Turtle: Buitengewone ledenvergadering Genootschap „Kennis is Macht", 8.30 uur nam. Het Gulden Vlies: Aandeelhoudersver gadering Leldse Textielfabrieken Gebrs. Van Wijk en Co. 11 uur nam. Sterrewaoht: K. en O.-lezlng prof. dr. H. C. v. d. Hulst, 8 uur nam, Wijkgebouw Levendaal: A.R. Spr. de heer C. v. d. Heuvel over verkiezingsuitslag, 8 uur namiddag. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Lezing prof. dr. Antonio de Almeida. 8 uur nam. Sohouwburg: K. en O. Wlm Ibo's Triangel Cabaret, 8 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Oegstgeest (Boonstraat 13): Ten toonstelling Daan en Lenle de Vries. Werkd. 9 uur voorm.6 uur nam.; dlnsd. 9 uur voorm.7 uur nam. DE BIOSCOPEN Rex „Een vrouw achter de tralies" (18 Jr.) Werkd 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zond. 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Trianon „De avonturen van Quentln Durward" (14 jr.) Werkd. 2.30, 7 en 9.15 uur; zond 2.15. 4.30 7 en 9 15 uur. Casino „Chantage" (18 Jr Werkd.: 2.30. 7 en 9.15 uur; zond.; 2 30, 4.45, 7 en 9.15 uur; donderd.: „De politie volgt het spoor". Bij de onderwijspolitiek staat voor op, dat, teneinde een sluitend geheel van onderwijsvoorzieningen te krijgen, allereerst een wet op het gehele voort gezette onderwijs tot stand moet wor den gebracht, waarin op de grondslag van de in de onderwijsnota's neerge legde denkbeelden naast het huidige middelbaar, voorbereidend hoger en nijverheidsonderwijs ook het voortge zet gewoon lager onderwijs en het uit gebreid lager onderwijs een plaats vin den. Tegelijkertijd vereist de lager- onderwijswet een aanpassing als wet op het basisonderwijs. Ook het hoger onderwijs eist nieuwe wettelijke regeling. Aan de comissie- s'Jacob zal worden verzocht om ter bevordering van gelijkwaardige ontwik- kelings mogelijkheden voor alle instellin gen van openbaar en bijzonder hoger onderwijs haar werkzaamheden zoveel mogelijk te bespoedigen. Geleidelijk verlaging van het klasse gemiddelde is in voorbereiding. Daarna zal verlenging van de leerplicht worden voorbereid. Het is de bedoeling verder te gaan met afschaffing van schoolgeld en het beurzenstelsel uit te breiden. Een onderzoek zal worden ingesteld naar herziening van de beheersvorm van het openbaar onderwijs ter ver sterking van de invloed der ouders met behoud van het overheidskarak ter. Een wettelijke regeling van streeksgewijs vastgestelde spreiding der schoolvakanties zal worden voorbereid. Beperkingen? De regering is er zich van bewust, dat het in deze verklaring geschetste program, hoe uitgebreid ook, aller minst alle vraagstukken omvat, waar voor regering en volksvertegenwoordi ging zich in de naaste toekomst gesteld zullen zien. Anderzijds geeft zij er zich rekenschap van dat het niet zeker is, dat alles wat als wenselijk is aange geven, ook zal worden verwerkelijkt. Economische en financiële omstandig heden kunnen grotere beperkingen op leggen. Reeds dadelijk moet rekening worden gehouden met de moeilijke kaspositie en moet gewaakt worden tegen een inflationistische ontwikke ling. Ons volk wordt, te midden van een verheugende ontwikkeling van produktie en werkgelegenheid, geconfronteerd met nieuwe moeilijkheden op economisch en monetair terrein. De regering is er ech ter van overtuigd, dat het die zal weten te overwinnen, zoals het het hoofd heeft weten te bieden aan de gevolgen van de oorlog, van de breuk met Indonesië, van de watersnood en van ongunstige inter nationale ontwikkelingen. Daartoe is echter een mate van sa menwerking vereist die op het ogenblik moeilijker schijnt te verkrijgen dan op andere tijdstippen het geval is geweest. De lange duur van de" Kabinetsfor matie was in dit opzicht een waarschu wing. In de loop ener parlementaire pe riode is in de regel echter een grotere eensgezindheid mogelijk gebleken dan het verloop van de formatie deed ver wachten. Wereld van omvorminq Ik vertrouw dat dit ook thans het geval zal zijn, dat een goede samen werking in het Kabinet en tussen Kabinet en Staten-Generaal kan wor den verkregen en dat dat bevorder lijk zal zijn aan het vertrouwen van ons volk in te nemen beslissingen. De ontwerpen, die in deze verkla ring werden besproken, bewogen zich voor een groot deel op het materiele vlak. De regering wil echter met na druk stellen, dat zij er zich van bewust Is, dat wij leven in een wereld van om vorming, waarin het meer dan ooit aankomt op de geestelijke krachten in ons volk. Zij zal alles in het werk stellen om naar haar vermogen de versterking daarvan te bevorderen. Bij alle diepgaande verschillen van in zicht hebben wij de wil gemeen de geestelijke vrijheid en de waardigheid der menselijke persoonlijkheid te handhaven en ons volk te doen zijn een eenheid in verscheidenheid. Wtf weten ook, dat om de democratie sterk te doen staan daarnaast een geleide lijke ontwikkeling der maatschappe lijke structuur in de richting van gro tere sociale rechtvaardigheid geboden is. Ik spreek de hoop uit, dat wjj in deze periode op die weg weer belang rijke stappen voorwaarts zullen kun nen doen! Lldo „Tralies van bamboe" (18 Jr.) Werkd.: 2.30. 7 en 9.15 uur; zond.: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Luxor „Ongetemd" (14 Jr.) Werkd.: 2.30. 7 en 9.15 uur; zond.: 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur. De avond- en nachtdienst van de apotheken te Leiden en Oegstgeest wordt tot zaterdagmorgen 27 oktober 8 uur waargenomen door: Apobheek Kok, Rapen burg 9, telefoon 24807; Apotheek Tot Hulp der Menschheld, Hooigracht 48. tel. 21060; Apotheek Oegstgeest. Wilhelmlnaparic 8, telefoon 26274. BH geen gehoor b(J Uw hulsarts of specialist, bel op dokterstelefoon 22222. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) bi "it 3 1 x'Ü o3 s 6 u Cn Stockholm regen ono 2 14 3 Oslo zwaar bew. nno 2 16 0 Kopenhagen zwaar bew. wzw 9 13 0 Aberdeen mist windstil 14 6 Londen lloht bew. zzw 4 11 0 Amsterdam nevel zzw 7 14 0 Luxemburg mist z 2 12 0 Parijs mist windstil 16 0 Bordeaux nevel no 2 21 0 Grenoble nevel windstil 20 0 Nice licht bew. wnw 3 22 0 Berlijn zwaar bew. wzw 3 15 0 Frankfort motregen zw 4 10 0.5 München mist zw 2 13 0 Zürich mist ono 2 10 0 Genève mist zo 2 16 0 Locarno nevel O 2 19 0 Wenen mist windstil 18 0 Innsbruck mist w 2 18 0 Rome nevel O 4 25 0 Ajaccio onbewolkt ono 3 22 0 Mallorca regen n 5 23 50

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 2