REGEST laatste stukje Levendaal! Demp Merkwaardige introductie van de Italiaan Dallapiccoia Halteplaatsen van busdiensten moeten uit Breestraat verdwijnen 95ste jaargang Vrijdag 19 oktober 1956 Tweede blad no. 28964 KANTOOR BENODIGDHEDEN tyemmenie Haarlemmerstraat 169 Oplossing uit vele moeilijkheden (Ingez. Med.-Adv.) ...olkjuw öw. &JL IÖJüvïl Voor de roker die sneb graag verwent i n reuze bol knak voor ZZct. Lezers schrijven Adrienne de Smet speelde een geacheveerde Symfonie Espagnole Leiden wij vestigen daar niet voor het eerst de aandacht op zit met zijn parlceervraagstuk en dan vooral in het centrum van de stad, in het moeras. Weliswaar zijn voor parkeren enkele plaatsen aangewezen: Langebrug in de omgeving van de brandweerkazerne Zonneveldstraat, Pieterskerkgracht en Gerenmarkt, doch wat zegt deze bescheiden omvang voor de tien en tien tallen auto's, waarvoor de eigenaars, vooral op zaterdagmiddag, een plaatsje zoeken. In dit opzicht biedt de Sleutelstad maar weinig service. Ook de politie en het gemeentebestuur men behoeft er de discussies in de raad maar voor te volgen zijn daarvan overtuigd: Leiden ontbreekt het ten enenmale aan parkeergelegenheid! Doch dit niet alleen. Het steeds toene mende verkeer en dan met name in de binnenstad is Leiden boven het hoofd gegroeid. De Breestraat, een be langrijke verkeersader, kan het verkeer praktisch niet meer verwerken. Tram treinen en tientallen autobussen. die hier ten overvloede nog passagiers in- en uitlaten, vormen bovendien een be langrijke „sta-in-de-weg". Voeg hierbij dan nog de vooral op zaterdagmiddag geparkeerde auto's en het beeld van een straat, welke het verkeer niet meer aan kan en dringend behoefte heeft aan parkeerruimte in onmiddellijke omge ving, is totaal. Bij deze situatie blijft j voor wielrijders en voetgangers prak- j tisch geen plaats meer over. En toch zijn het juist deze laatsten, die voor een winkelstraat. zo belangrijk zijn. Heeft niet de Leidse raad juist hen, middels een verbod van autoverkeer op zater dagmiddag in de Haarlemmerstraat, in bescherming genomen? STOPPLAATSEN AUTO BUSSEN IN BREESTRAAT OPHEFFEN! Toch kan er voor de Breestraat o.t. een belangrijke maatregel getroffen worden. Een maatregel, welke het verkeer en ook de verkeersveiligheid ten goede komt, t.w. het opheffen van de stopplaatsen voor autobussen, zo wel in de richting Station (nabij Maarsmanssteeg) als in de richting Korevaarstraat (voor perceel Bree straat 141. Alvorens wij tot deze gedachte kwa men. hebben wij ons enkele malen ter plaatse van de situatie op de hoogte gesteld. Vooral bij de halte richting Korevaarstraat was het oponthoud, met name tijdens de spitsuren, soms enkele minuten. Tien tot twintig passagiers stappen in. moeten veelal aan een kaartje geholpen worden en o dac wis selgeldVaak gebeurt het ook. nat hier niet één doch twee autobusonder nemingen stoppen voor het opnemen van passagiers. De hopeloze verkeers situatie is dan volkomen 'zie foto). Bus sen. auto's, wielrijders jakkeren deze of ficiële en dan vrijwel geblokkeerde stop plaats voorbij, waarbij zij zich vrijwel altijd op het linkergedeelte van de rij weg begeven, met de kans zichzelf en de tegenliggers in gevair te brengen. Onverantwoordelijk STOPPLAATS AUTOBUSSEN NAAR KOREVAARSTRAAT. Nu zeer binnenkort voorberei dingen worden reeds getroffen de halte van de interlocale tramdienst naar en van Den Haag in de Kore vaarstraat naar het tweede gedeelte van deze straat (in de richting Lam- menschansweg) wordt verplaatst, biedt dit ook de mogelijkheid om de tegenwoordige stopplaatsen van de busdiensten in de Breestraat te ver plaatsen naar het eerste gedeelte van de Korevaarstraat. Het wegvallen van de halteplaatsen (met vluchtheuvels) van de tram geeft Ook het laatste stukje Levenciaal gedempt. Hoe onze fotograaf zich hier een ruime parkeergelegenheid heeft gedacht. (Foto L.D./Van Vliet.) doch dan in de richting stad. geeft het tegenoverliggende trottoir. Het is ons bekend, dat nog de mo gelijkheid overwogen wordt om de hal teplaatsen van de busdiensten in beide richtingen te verplaatsen van de Bree straat naar het Levendaal. Hiertegen rijzen o.i. bezwaren. jNiet alleen, dat deze halteplaatsen dan verder van het stads centrum af komen te liggen, doch bo venal zal dit een toename van het voetgangersverkeer (buspassagiers) op een toch al drukke verkeersweg geven, welke dan nog bovendien moet wor den overgestoken. DEMP LAATSTE GEDEELTE VAN LEVENDAAL! De meest radicale oplossing zien w(j echter in de demping van het laatste stukje Levendaal, waarmede dan tegelijkertijd een onestctisch „binnenwatertje" is verdwenen. Het is bekend, dat het College van B. en W. reeds enkele jaren zyn ge- Het tweede concert van het Residentie-Orkest opende met een merkwaar dige introductie van de in 1904 geboren Dallapiccoia, die sinds lang behoort tot de vooraanstaande, hedendaagse, talentvolle Italiaanse componisten. Hy is een dergenen, die braken met het in zijn land bij voorkeur geliefde opera-genre en trok o.a. vooral met zijn uit 1941 daterende koorwerk „Canti di prigonia" (Gezangen uit gevangeschap) de bijzondere aandacht. Zijn originaliteit werd gestimuleerd door de Weense school: componisten als Schönberg (twaalftonensysteem), Alban Berg en Anton Webern oefenden grote invloed op hem uit. Zijn „Due pezzi per orchestra (Twee stukken voor orkest) (pre mière 3 november 1947), frappeerden door de compacte structuur en bevreem dende klankbewerkingen, waarbij veler oren hevig getuit zullen hebben. A-tonaal in de zuivere betekenis van het woord is deze muziek stellig niet, al draagt zij ook duidelijk kenmerken van Schönbergs ideeënwereld in zich. Zowel de doorzichtige Sarabande, als de in hevig contrast daarop losbarstende pompeuse en geladen Fanfare en Fuga leggen getuigenis af van een sterk in tellect. een uitermate knap vakmanschap al betekent dat nog niet dat er „muziek" mee wordt geproduceerd. Men mist er maar daarover schijnt men zich te> genwoordig eer te verheugen dan te schamen! de taal van het „hart" in en dat is altijd iets, wat wij persoonlijk als een kwaad beschouwen. Voorlopig bewogen de commentaren zich tussen „afgrijselijk" en ..hm., hm..". Wellicht zal men bij meerder aanhoren wennen aan het Vooralsnog scherp „dissone- rende" karakter, al blijft dit problema tisch. Aan de slepende gang der Sara bande worden door middel van harp en xylofoon bijzondere effecten verleend, terwijl in het tweede deel. waarin het emotioneel genoeg toegaat, de blazers alle gelegenheid vinden hun kunnen te demonstreren. Na een wat aarzelend be gin, alsof de strijkers zelf nog niet goed hiertoe een goede gelegenheid. Voor de richting Leiderdorp zou een bushalte gecreëerd kunnen worden in de onmid dellijke omgevmg van de synagoge (zij de Korevaarstraat), waarvoor in het bestaande tiottoir ruimte kan worden vrijgemaakt. Eenzelfde mogelijkheid. De walmuren van het Levendaal norden thans met enkele planken intact gehouden. (Foto L.D./Van Vliet.) dachte over deze demping laat gaan. Het is nu al weer een ruim jaar geleden, dat B. en W. in het sectieverslag op de begroting voor het jaar 1956 mede deelden. dat deze demping vele facet ten vertoont, reden waarom zij toen verwachtten, dat in 1956 niet Vot dem ping zal kunnen worden overgegaan. Een plan. zo schreven B. en W., is in voorbereiding, waarbij aandacht, wordt geschonken aan een goede verbinding tussen de Langebrug, het Levendaal enhet Gangetje. Hieruit mag de conclusie getrokken worden, dat men in de kring van het College nog iets verder wenst te gaan dan alleen dem ping van het laatste stukje Levendaal. Een o.i goede verbinding met het Gan getje kan immers alleen verkregen wor den door ook over te gaan tot dem ping van het eerste stukje Steen- schuur. Nu de plannen steeds nog in de koker van B. en W. blijven, zyn wij één de zer dagen zij het symbolisch zelf eens aan het dempen geslagen. Heb ben wij onze fotograaf opdracht ge geven het laatste stukje Levendaal te dempen en, met behoud van een stukje karakteristiek Leiden, een ruime parkeerplaats aan te leggen. Hoewel onze fotograaf geen stede- bouwkundige is, toont de bij ^it ar tikel afgedrukte foto het resultaat: een ruime in het hartje van de stad gelegen parkeerruimte voor circa 70 auto's, waarbij het aardige doorkijkje op de Lodewijkskerk behouden is ge bleven. O.i. zou dit een eerste oplos sing kunnen zijn om uit de parkeer- moeilijkheden te komen. Een eerste, want gaan wij in de gedachtengang van B. en W. door. dan schept ook een te dempen stukje Steenschuur een dergelijke mogelijkheid. En ook nog tot een andere, waarbij wij weer even terugvallen tot het punt van uitgang van dit artikel: de halte plaatsen van de busdiensten. Immers: door het realiseren van een mogelijk heid tot parkeren op de Steenschuur, zou het stukje Levendaal benut kun nen worden voor een halteplaats van busdiensten. Vla een gedempt stukje' De halteplaatsen van enkele autobusdiensten scheppen in de Breestraat een levensgevaarlijke situatie. (Foto L.D./Van Vliet.) Steenschuur kunnen de busdiensten komende en gaande in de richting cen trum stad deze halteplaats uit ver keerstechnisch oogpunt gemakkelijk be reiken. Het zijn zo enkele suggesties, inge geven door de gedachte, dat er vroeg of laat toch iets gebeuren moet. Ook in dit opzicht zal Leiden met. zijn tijd mede moeten gaan. De ontwikkeling van het verkeer, en de daarmede sa menhangende problemen, is niet tegen te houden. wisten waar ze aan toe waren, werd, voor zover bij eerste auditie te beoor delen, in alle beheersing een markant en suggestief relief verleend. Desondanks was het applaus vrij flauw. De huidige tweede concertmeester van het Residentie-Orkest, mevr Adrienne de Smet, heeft zich reeds eerder een bekwame solo-violiste betoond, op wier accuraat en tot in finesses verzorgd spel men zich steeds verlaten kan. Ook dit maal was zulks het geval. Het is zeker geen sinecure Lalo's vurige en meren deels virtuose „Symfonie Espagnole" te vertolken, waarmee indertijd de grote Pablo de Sarasate furore maakte. Eigenlijk dient zij zó gespeeld, dat de vonken er afspatten, de spanning en innigheid evident zijn. Wij hebben het werk, waarbij een ieder zich in het laat ste deel op volkomen bekend terrein voelt, zo wel gehoord. Ook Adrienne de Smet bracht het met haar fraai geache. veerde toon, haar technisch kunnen en grote muzikaliteit een heel eind in die goede richting. Zij wist vooral de slot- climax hoog op te voeren. Men onder kende ook nu in haar de serieuze vio liste. wier spel een aristocratisch cachet draagt. Haar sympathieke vertolking, in het algemeen volgzaam door het orkest begeleid, kon bezegeld worden door een even sympathiek langdurig applaus, met herhaalde terugroepingen en overhan diging van bloemen. Schumanns „derde" (eigenlijk „vier de") symfonie, de „Rheinische" ten be sluite. Veel minder bekend dan de vier de, beluistert men hoe de grootste kracht van de geniale liederencomponist toch zeker niet het orkestrale element was: daartoe is de instrumentatie te weinig gedifferentieerd. Het gaat hier voor het moderne oor wel wat naief en gemoe delijk toe, al zijn er melodische verruk kingen en al wist Van Otterloo het no dige frisse élan met verve aan te bren gen, waarmee toch een alleszins boeien de afsluiting verkregen werd. Ook de voorgaande z.g. „Dom-scène", wijdings vol van sfeer en met prachtige stem voering. liet. niet na een imposante in druk te maken. In ieder geval loonde het de moeite, de kennismaking met deze symfonie, waarin de grote romanticus zich zo zangrijk en vrij van beperkingen uit, te hernieuwen. De microkaart en haar toepassingen VOORDRACHT IN DE ACADEMIE. Over de microkaart en haar toepas singen spraak gistermiddag in het Aca demiegebouw namens het bestuur van de Microkaart Stichting te Delft, de heer De Haas. die als voorlichtings ambtenaar aan de Technische Hoge school aldaar verbonden is. De stich ting. welke is ondergebracht in de bi bliotheek van de T H., stelt zich ten doel de vlakke transparante microkaart te pronageren. overal waar dat nuttig kan zijn Gedurende de korte periode van haar activiteit, ruim één jaar. is de Microkaart Stichting reeds het weten schappelijk centrum van de microkaart geworden, terwijl zij bovendien vele in ternationale contacten onderhoudt. Voor het microkaartsysteem bestaat in vele landen, vooral in Scandinavië en op de Philippijnen, grote belangstelling. Het spreekt vanzelf, dat deze middag het nut van de microkaart voor de wetenschappelijke werker werd bespro ken. De hoeveelheid literatuur, die uit wetenschappelijk oogpunt van groot belang geacht kan worden, neemt in Ds. A. A. Koolhaas bedankt voor beroep Ds. A. A. Koolhaas, hervormd pre dikant te Amersfoort, die bij de Leidse Hervormde Gemeente beroepen was In de vacature van ds. N. Kleermaker, heeft voor dit beroep bedankt. CONFERENTIE DER NEDERLANDSE LETTEREN. De minister van Onderwijs, K. en W. heeft benoemd in de commissie, welke zal optreden als Nederlandse delegatie bij de zesde algemene conferentie der Nederlandse Letteren, die op 25, 26 en 27 oktober te 's-Gravenhage zal worden gehouden, tot lid van de sectie letter kunde en toneel: prof. dr. P. Minderaa, alhier, en tot lid van de sectie biblio theekwezen: dr. A. Kessen, alhier. ontsnellend snei tempo toe, terwijl de studerende mens. die van het ene land naar het andere reist, een groot aan tal boeken beslist niet mee kan nemen. Een microkaart en een klein leestoestel bieden echter uitkomst. Tekeningen en passages uit boeken worden sterk ver kleind i400 a 500 maal) gefotografeerd, hetgeen voor de wetenschappelijke wer ker een enorme ruimte- en kostenbespa ring betekent. Is de microkaart in Amerika een ty pisch uitgeversobject, is ons land is zy een studie- en documentatie-object. Met tal van voorbeelden schetste de spreker de voordelen, die de transpa rante microkaart, een verbetering van de microfilm, biedt. De voordracht, die voor velen van praktisch nut is geweest, werd gehouden in samenwerking met en medewerking van de bibliotheek der Rijksuniversiteit te Leiden. Hedenmid dag; werd zij herhaald. Hervormde Jeuqdkerk AAN ALLE JONGEREN VAN 13 TOT 19 JAAR!!! De laatste tyd hoor ik vaak de klacht, dat er «o wenig jongeren in de Kerk komen, zelfs als er een Jeugddienst wordt gehouden. Waarom komen er zo weinig jonge lui? Vinden jullie het misschien te taai of onbegrijpelijk? Als dit het geval is, zou ik jullie wil len adviseren om eens naar de Jeugd- kerk te komen. De Jeugdkerk is geen kinderkerk en ook geen grote Kerk, maar staat er net tussen in Deze kerk wordt geheel door jonge ren geleid, terwijl de spreker in de meeste gevallen een onderwijzer of jeugdleider is. Kom eens een keer, je zult bij ons da delijk „thuis" voelen, want zowel de be zoekers als commissies en bestuur zijn van jullie eigen leeftijd. Voor de te houden diensten verwijs ik jullie graag naar de publikaties in het ..Leids Hervormd Kerkblad" en de plaat selijke dagbladen. Ik kan jullie wel mededelen, dat er zondag, 21 oktober, een Jeugdkerkdienst wordt gehouden in gebouw „Staalwijk" in de 3-October- straat. De spreker hier zal zijn de heer H. v. d. Broek, jullie wellicht allen bekend van de toneelgroep van „Sem- pre Avanti". Als je nog meer inlichtingen wilt heb ben. kom dan gerust eens naar één van onderstaande adressen: Buys Ballotstraat 39, Rijn- en Schiekade 116 d, Fagelstraat 31, Haven 58, Stuwstraat 18 (Lage Morsweg) TOT ZIENS IN DE JEUGDKERK!!! Veilig Verkeer Kunnen op de Blauwpoortsbrug ook geen witte strepen geplaatst worden ter vervanging van de nog op die brug aan wezige spijkers? Als het regent etc. en men gaat b.v. van de Prinsessekade naar de Blauwpoortsbrug, is men ver plicht. vóór men naar de kant van de Haarlemmerstraat kan kijken, te trach ten tussen de spijkers door te rijden. Daardoor heeft men een grote kans met een fiets etc. te slippen en ongelukken te krijgen. WEGGEBRUIKER. (Ingez. Med.-Adv.) Ds. Aleeter in zijn Leidse tijd. 1950, toen hij de kleine gemeente van Sint Johannesga (Fr.) ging dienen. Op 1 april jl. werd hem eervol emeri taat verleend en verbond hij zich als hulpprediker aan de gemeente Anke veen. De begrafenis zal maandagmiddag in Ankeveen gesohieden. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN. Martinus Alexander, zn. van M. van Rumt en M. J. W. van Brakel. GEHUWD. J. M. Brands en J. P. van Ingen; F. M. Grimbergen en C. Lenartz; J. Beekman en W. de Mooij; H. Verkerk en J. M. Roo- zendaal: A. van der Hoorn en C. Kluivers; B. H. Verhoek en J. Schlldmeijer; M. A. Albers en J. C. H. Boogmans. OVERLEDEN. D. N. van Malasen. man, 83 Jaar. Ds. A. D. Meeter overleden In het bijzonder omdat het R.O., ge stimuleerd door de voortvarende Van Otterloo, die er kennelijk op uit was het geheel soepel te houden, met lief devolle toewijding en gave klank speelde. Door dit alles heeft men het werk over de zwakke plekken heen weten te voeren. In de ouderdom van 66 jaar is in het Diaconessenhuis te Hilversum overleden ds. A. D. Meeter emeritus predikant der- Nederlands Hervormde Kerk. Ds. Mee ter werd in 1890 geboren en in 1917 kandidaat in Groningen. Op 23 septem ber van dat jaar aanvaardde hij het predikambt te Cillaarshoek. In 1919 vertrok hij naar Vriezenveen, welke standplaats hij in 1922 met Loosduinen verwisselde. In 1927 werd ds. Meeter predikant te Leiden, en in 1932 vertrok hij naar Wageningen. In 1934 werd hij predikant te Amsterdam-Watergraafs- meer, waar hij werkzaam is geweest tot

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 3