Britse automobielindustrie verlaai eindelijk conservatieve standpunt Waarom geen Dalmatische zeerobben om onze schepen te bemannen 95ste jaargang Vrijdag 19 oktober 1956 Derde blad no. 28964 (Ingez. Med.-Adv.) Wat motorshow te Londen leert: (Van een speciale verslaggever) Engelands minister-president zelf, Sir Anthony Eden, heeft in het Londense Earls Court de 41ste internationale automobieltentoonstelling geopend, een expositie, die eerder een fraai kijkspel is dan een massale introductie van nieuwe typen en nieuwe uitvoeringen. De Britse vedettes en ster ren, die met hun beste „make-up" staan te pron ken om bewonderd te worden door allen, die hen een warm hart toedragen, zijn deels echter be giftigd met minder „esprit" en minder uiterlijke charme en mag men wel zeggen lieftallig heid dan hun Franse, Duitse en Italiaanse zusters, deels ook met minder op show en uiterlijk ver toon ingestelde robuustheid dan de Amerikaanse mannequins uit Detroit en andere automobiel centra. En dan: op de Parijse automobielexpositie van begin dezer maand lieten zich reeds nage- Sterkste verkoopargumentgrote typekeuze Vorm deels Europees, deels Amerikaans Van belang ls niet. dat de Rolls Rovce een limousine aan de markt brengt, voorzien van televisie, radio, dicteer- apparaat. luchtverversing en ingebouw de bar (prijs ruim f. 80.000!), maar wel dat deze trotse keizer onder de automo bielen stuurbekrachtiging kreeg. Het is evenmin van doorslaggevende waarde, dat geëxposeerd wordt met een turbine wagen. al wordt hiermede aangegeven, dat althans verschillende facetten van de vele grote problemen, die hiermede samenhangen, tot een oplossing zijn ge komen, veel belangrijker echter is de grotere verscheidenheid van tvpen en modellen en dat bekende merken met in onderdelen verbeterde wagens tevoor schijn komen. Zo zijn er talloze voorbeelden van groter en kleiner kaliber te geven, die er allen op duiden, dat een verande ring plaats vindt in het beleid der Britse automobielfabrieken Wij noemden het reeds, het conservatisme wordt geleidelijk de rug toegedraaid. Dat is in eerste instantie voor de Britten zelf het grote belang van deze expositie. Haar positie op de internationale automobielmarkt, die nu niet bepaald uitmunt door krachtig optreden, zal er slechts door verbeteren en daar van kan men ook in ons land mede profiteren. Niet alleen, dat'de Britse wagens deels een Europeser en deels een Amerikaan- ser uiterlijk kregen, maar ook omdat inwendig veranderingen werden door gevoerd. Tekenend in dit verband is bijvoorbeeld dat ook Jaguar zojuist aangekondigd heeft, dat zij het racen er aan zal geven, omdat haar technici achter zijn geraakt door de tijd- energieverslindende aandacht, die zij moesten reserveren voor het race-werk. En toch kan men niet zeggen, dat deze fabriek nu uitmunt door een achteraan sukkelen. voerd, voor automatische transmissie werd bij een 20 types ruim baan ge maakt, de snelheidsfactor verhoogd, de koffer wordt ruimer. Voor een betere acceleratie wordt zorg gedragen, de motoren worden opgevoerd al hoewel men in de toekomst waarschijnlijk wel niet zal kunnen ontkomen aan het introduceren van grotere motoren de verhouding tussen motorvermogen en noeg alle sterren en sterretjes bewonderen, zodat het feitelijke nieuws op deze Londense auto-show slechts gering van omvang is. Sterke nog: Parijs waren er bijvoorbeeld Amerikaanse wa gens die hier in Londen schitteren door afwezig heid. Maar toch is de expositie van Earls Court van belang. Niet omdat uitzonderlijk grote stands zoals op de Amsterdamse RAI te zien waren ontbreken, zodat geen enkele producent een alles overheersende positie inneemt, en ook niet omdat de 300 geëxposeerde automobielen een wel niet volledige, maar dan toch algemene in druk geven van wat de automobielindustrie in de belangrijkste producenten-landen vermag, maar omdat de Britse automobielfabrikanten en bloc duidelijk blijk geven het aloude conserva tisme langzaam maar zeker de rug toe te draaien. gewicht wordt gunstiger, doch de slag durft men nog niet gelijk aan de boring te maken, ondanks het feit dat een kortere slag bepaalde technische voor delen heeft boven de lange. Tenslotte gaat mén incidenteel over tot meedra gende carrosserieën (geen zelfdragende) terwijl een onafhankelijke voorvering en in mindere mate onafhankelijke ach tervering him weg beginnen te vinden. Aan gedeeltelijke bladvering wordt hier bij echter nog sterk de hand gehouden Duitsland dus een voorsprong latend. Distinctie naast zakelijkheid In de duurdere klasse tracht men zo, naast technische verbeteringen, distinc tie te koppelen aan zakelijkheid. Niet alleen de meeste commerciële De tweepersoons gasturbine-auto vormt een van de grote trekpleisters op de motorshowwelke te Londen gehouden wordt. Toch is deze ver rassende nieuweling niet het belang rijkste van deze expositie. Daarvoor is de praktische waarde van 't model nog te gering. Door aandrijving van alle vier wielen zou de wagen een snelheid van 150 mijl per uur kunnen halen. Maar eerst hoopt men nog het brandstofverbruik, dat nu zeer hoog is. in de nabije toe komst aanzienlijk te kunnen ver minderen. Toch is er weer een stap gezet op de weg der ontwikkeling van deze motor Trieste toestanden in Triëst's kampen In Italië mogen zij niet aan het werk en in Nederland kunnen zij een kans krijgen (Van onze Romeinse correspondent) Niet alleen Duitsland, maar ook Italië kent de meest tragische nasleep van de oorlog: de nog steeds overvolle concentratiekampen. Men vindt ze op vele plaatsen, tot zelfs in het uiterste zuiden, maar Triest is waar schijnlijk de stad. waar de kampen het meest de aandacht trekken. Men heeft er kampen in soorten. Vrij behoorlijk zijn die. waar de vluchtelingen uit ..zone B" van het vroegere vrije gebied van Triest zijn ondergebracht: elke familie een klein houten huisje met wat struiken en bloemen er omheen. Natuurlijk is en blijft het een kamp. maar het leven voor deze mensen is niet uitzichtloos. Zij zijn Italianen en de burgemeester van Triëst. die zelf. evenals de bisschop, uit Istrië.afkomstig is. zorgt er voor. dat ze zoveel mogelijk aan werk worden geholpen. Zij verlaten hoogst ongaarne de naaste omgeving van Triëst. Veel minder goed is de toestand in het grote kamp van San Sabba. waar de vluchtelingen van achter het ijzeren gordijn, voor het overgrote deel Joegoslaven. maar ook Witrussen en Oekra'iners. die eenmaal in Belgrado woonden, en verder Roemenen en Albanezen worden ..opgeborgen", mag men wel zeggen. grypelijk is in een land als Italië met twee miljoen werklozen. De kampbewoners hebben dus geen geld behalve een heel enkele, die clan destien eens ergens gaat helpen met de druivenpluk, of wat vrouwen die als werkster of met een ander niet gecon troleerd werkje wat verdienen. Degenen, die er lang zitten, zes, zeven jaren, zijn moedeloos. Hun droom van emigratie naar Amerika of Australië dreigt voor altijd een droom te zullen blijven. Maar de jongeren en degenen, die nog maar enkele maanden in het kamp leven, zijn vol ijver. Zij willen werken en bereiden zich daarop voor met de weinige midde len, die zij hebben. Engels leren is het parool en het is roerend overal de met de hand kunstig getekende aanplakbil jetten te zien (in het Servisoh-Kroa- tisch)„Geeft U op voor de Engelse cursus, leert de taal van uw toekomstig vaderland, Amerika, Australië, Canada". Prinses Wilhelmina in lioog aanzien Er is een eigenaardige band tussen dat kamp en het Nederlandse volk. In de tijd van de Anglo-Amerikaanse ad ministratie van Triëst stond een Neder landse dame, mevrouw Van Hoogevest, aan het hoofd van dit kamp, dat af hangt van de Wereldraad der kerken, van de YMCA (de C.J M.V.-internatio- nale) en van de dienst te Genève, die, tot zijn ontijdige dood, onder leiding stond van oud-minister Van Heuven Goedhart. Bij de overstromingsramp in Zeeland deed onze consul te Triëst, de heer Spefco, een beroep op de bevolking der stad en kreeg o.a. vijfhonderd de kens uit dat vluchtelingenkamp. Het was waarschijnlijk die edelmoedige daad die de aandacht van Prinses Wilhelmina der Nederlanden op het kamp vestigde, en nadien zyn tweemaal giften uit Ne derland naar het kamp gezonden, waar toe de particuliere secretaresse van onze vroegere Koningin, mevrouw Jurriaanse- Steenkamp, naar Triëst reisde. En haar komst in december a.s. is ook voor dit jaar weer aangekondigd. De Anglo-Amerikanen ontvingen die giften met grote waardering en maak ten van de uitreiking een waar feest voor de bewoners van het kamp. De Italiaanse administratie toont zich veel meer terughoudend, misschien om Tito niet te krenken of omdat men vindt dat de toestand in het kamp een inwendige Italiaanse aangelegenheid is. Hoe dit zij, bij haar laatste bezoek had mevrouw Jurriaanse de grootste moeite om tot het kamp te worden toegelaten. Gevangenisachtig Natuurlijk hebben wij dit kamp willen zien en dank zij de bemoeiingen van de consul is ons dit gelukt. Het ligt in een buitenwijk van Triëst en is eigenlijk helemaal geen „kamp", maar een groot gevangenisachtig gebouw, dat vóór de eerste wereldoorlog dienst deed als rljst- pellery. Het is vijf verdiepingen hoog en tjokvol met mensen, niet zoals wij had den verwacht met bejaarde Witrussen van vóór 1917, maar integendeel vooral met jonge krachtige kerels van een jaar of twintig, jarenlang waren er ongeveer achthonderd inwoners, maar nu alle andere kampen in Italië overvol zijn, neemt het aantal geweldig toe. AUeen in de maand september zijn er vijfhonderd bijgekomen. De Italiaanse staat verstrekt voedsel, eentonig maar voldoende. Verder is er niets, zodat de mensen een meer dan troosteloos be staan leiden. Degenen, die er lang wo nen, mogen overdag het kamp verlaten, maar ze mogen niet werken, hetgeen be- Lessen lessen Een jonge Engelse vrouw geeft dage lijks les in het kamp aan de meerge vorderden. De klas der beginnelingen heeft een Servische lerares. Een bewon derenswaardige jonge vrouw, mevrouw Kopani, vroeger lerares wiskunde aan een middelbare school in ZagTeb, ver taalt Italiaanse schoolboeken (de Ser- visch-Kroatische zijn vol communisti sche propaganda en dus onbruikbaar), die zij op de schrijf machine tikt en dan vermenigvuldigt. Zij werkt samen met een schilder, die de „boeken" op een wat ouderwetse maar aantrekkelijke wijze van kleurige illustraties voorziet. Zij maakt ook een „maandblad" voor volwassenen en een voor de kinderen. Barre woontoestanden De woontoestanden zijn beneden elke beschrijving. Op sommige etages wonen de. zeer talrijke, jonggezellen, twintig, dertig in een ..vertrek" van vijf bij ze ven meter. Elders de gezinnen, tendele met veel kinderen. Die gezinnen hebben, als zij het goed treffen en aan de muur kant wonen, een half venster in hun „box". De middelste rijen hebben géén vensters Alle „muren", deuren enz. zijn van bordpapier. Een enkele keer ziet men een deur van wat hout van een oude si- naasappelkist. Het wonderbaarlijke is. dat alles schoon en zindelijk is en dat overal de muren wat vrolijker worden gemaakt met uit kranten geknipte foto's Maaréén lucifer is voldoende om heel die oude fabriek met houten vloeren en al die bordpapieren muur tjes in vlammen te doen opgaan en er is maar één smalle trap, die naar bui ten voert, geheel onvoldoende voor de ongeveer 1500 mensen, die er „wonen" Verleden jaar is er brand uitgebro- raspaarden. maar ook kleinere groot heden trachten dit principe na te vol gen. al naar de specifieke geaardheid der wagens. De een wat minder sportief en meer gedistingeerd, de ander wat zakelijker en minder sportief, of minder Een algemeen overzicht van Earls Court, waar de motorshow wordt gehouden. Veranderingen Minder conservatisme dus en het weerstreven van de moeilijkheden bij de export (Australië en Nieuw-Zeeland). bij kredietbeperking, bij concurrentie, de arbeidssector en stijgende pr^nktie- kosten: de vormgeving ondergaat ver anderingen, de inrichting wordt aan- fenamer, niet altijd geslaagde dubbele leuren verschijnen, de uitrusting wordt beter, „depower steering" wordt inge- zakelijk en sportiever, terwijl er ook wagens zijn geschapen met een zeei sportief karakter (groot vermogen, licht gewicht) of van een export-model. In gelijke tred met de overige producenten loopt men echter nog niet geheel. Er blijft een zekere binding met het verle den bestaan. Voorwielaandrijving, zoals we die bij Duitse en Franse typen zien valt nog niet te ontdekken, evenmin als twee-tact motoren die weer him speci fiek eigen voordelen hebben. Minuscule wagentjes een typisch exponent van de produktie op hét vasteland wor den niet gemaakt en dash-boards zijn vaak nog te pietepeuterig van uitvoe ring. De Britten gaan er echter van uit, dat die kleine wagentjes geleidelijk zullen tenderen naar een forsere uit voering als gevolg van de stijgende levensstandaard. Verder is een sterk verkoopsargument voor de Britse automobielindustrie dat zij opvallend veel typen produceert. Voor de export Vooral met het oog op de export naar de Afrikaanse landen en de gebieden in het midden- en het verdere Oosten, dit van belang. Naast de invoering van automation men kan zich niet langer op de thuismarkt, die „alles slikt", blij ven concentreren en men moest aan sluiting gaan zoeken op de zo in ont wikkeling zijnde export-markt, zodat onder meer het kostenpeil moest worden gedrukt zijn tenslotte van grote be tekenis de concentraties die hebben plaats gevonden. Van een 20. 25 produ centen is men in hoofdzaak teruggeval len op 5 concerns, die verreweg de markt in omvang beheersen. Met dit al: de Britse automobiel industrie is zoals gezegd in be weging gekomen en dat is verreweg het belangrijkste exponent van deze 41ste Britse motorshow, te meer om dat vele Amerikanen ir onze voor een belangrijk deel op eenvoud ingestelde ogen. te Amerikaans geworden zijn: te breed, te zwaar, te lang en te rijk versierd met fantasie-bumpers, over dadige en te zware grilles en te veel decoraties op de flanken. Het streven naar simpele vormgeving dringt daar entegen ook weer door bij de Ameri kanen. doch een wagen in vrij futu ristische lijnen met een televisie schermpje op het dash-board, dat het volgend verkeer toont (de camera bevindt zich dus achterin) is nu weer juist iets te mooi om thans reeds voor de meeste acceptabel te zijn. ken in de „school" op de derde ver dieping en dit deel is nu onbruikbaar zodat de kinderen vijf etages moeten klimmen om in hun schooltje te ko men. Nederlandse hulp De naam Nederland is hier geweldig hoog aangeschreven en iedere zondag wordt er In het kleine r.k. kapelletje en in de wat grotere Servisch-Orthodoxe „kerk" een pakhuis maar met de groot ste liefde ingericht en versierd met de oude ikonen. waardevol familiebezit, die de vluchtelingen hebben meegebracht), gebeden voor ons land en voor Prinses Wilhelmina. Er zijn nog andere landen, die iets voor dit kamp doen. Nieuw-Zeeland stuurt geregeld gebruikte kleding, waar van de uitdeling wordt overgelaten aan de Italiaanse administratie, terwijl de Nederlandse pakken door de vrouwen van het kamp worden uitgedeeld, na ze eerst mooi te hebben ingepakt en er de woorden „Nederland" en „Wilhelmina, koningin-moeder van Nederland" op te hebben geschilderd. Zowel ons land als België hebben enkele mensen uit deze kampen, meest ouden van dagen, opge nomen. Ervaren krachten Maar wij kunnen iets veel beters en nuttigers doen. In dit kamp (en in de overige kampen van Italië is het niet anders) zijn heel wat jonge zeelui, maar ook ervaren machinisten en mannen die jarenlang op Joego-Slavische schepen hebben gevaren. Nederland heeft be hoefte aan zeelui en we zitten op onze schepen met onwillige en vaak onhan delbare Indonesiërs. Onze reders weten stellig wel. dat-er ter wereld weinig zee lui zjjn, die het op kunnen nemen tegen de mannen van de Dalmatische kust. En hier zitten ze met hun diploma's van de zeevaartschool in Fiume of Split. Zou het niet voor onze scheepvaart nuttig en voor deze mensen een weldaad zijn om ze naar Nederland te brengen en op onze schepen te laten varen? En de gelegenheid voor hen te openen om na enkele jaren Nederlands staats burger te worden? Joegoslaven zijn een bijzónder soort mensen met een groot aantal zeer goede eigenschappen, zoals ieder weet die ooit hun land heeft be zocht. In het kamp zijn ook veel me chanici, een paar. naar wij zagen, goe de kleermakers, maar daar zitten wij waarschijnlijk niet om verlegen. Natuurlijk zou ieder, die San Sabba bezoekt het liefst allen aan het werk zetten, en zij zouden niets liever wil len maar als wij eens begonnen met althans de zeelui, de scheepsschilders en dergelijken een kans te geven? Wij geloven, dat de ambassade te Rome bij zulk een poging van ganser harte zal willen meewerken. Het is een daad een christelijke natie waardig en bo vendien kan ze onze scheepvaart slechts ten goede komen! Stal postbesteller 200 pakketten Na een zeer omvangrijk onderzoek door de postale recherche te Arnhem en de gemeentepolitie te Hengelo, een onderzoek dat V/2 jaar heeft geduurd, is te Hengelo gearresteerd een 50-ja- rige postbesteller uit die stad. De man wordt ervan verdacht in de afgelopen jaren niet minder dan 200 voor het buitenland bestemde geschenkpakket ten met een gezamenlijk gewicht van honderden kg. te hebben gestolen. De gearresteerde stond bij zijn supe rieuren buitengewoon goed aangeschre ven. Lang werd dan ook geaarzeld voor men tot aanhouding overging. Er kwam echter steeds meer bewijsmateriaal. De man heeft evenwel ontkend, zich aan diefstal schuldig te hebben gemaakt. Bij een huiszoeking werd een grote partij goederen gevonden, variërende van textiel en levensmiddelen tot speel goed en schoenen. De pakketten werden uit het gehele land gezonden aan familie en kennissen in Duitsland. Hongarije, de Baltische landen en Polen. Een groot aantal klachten over pak ketten die niet te bestemder plaatse ar riveerden was aanleiding tot het onder zoek. Toen eenmaal vastgesteld was, dat de pakketten niet in Duitsland doch in Nederland verdwenen, leidde het spoor naar Hengelo. Alvast een voorraadje DOCHTER MOEST GAAN STELEN (Van onze Haagse redactie) „In de oorlog hebben wij het zo slecht gehad, dat wij alvast maar wéér moe ten gaan hamsteren. Met al die moei lijkheden om dat Suezkanaal zal er wel gauw weer oorlog komen", aldus sprak een 47-jarige Haagse vrouw tot haar 13-jarig dochtertje. De mogelijk heden om een „stootvoorraadje" aan te leggen stonden haar duidelijk voor ogen: de dochter moest bij diverse winkeliers blikjes en flesjes meenemen, uiteraard zonder te betalen De werkwijze was geraffineerd. Ter wijl de moeder de winkelier aan het werk zette om een ons kaas af te snij den, moest het kind haar slag slaan. Dit moet geruime tijd achtereen zijn ge lukt, want nadat een winkelier het meisje op heterdaad had betrapt, wer den bij haar thuis ongeveer 100 blikken er potten chocolade, ananas etc. ge vonden. De moeder is aangehouden, verdacht van uitlokking tot misdrijf. Officieel bezoek president van Liberia nu ten einde Het officiële staatsiebezoek van de president van Liberia en mevrouw Tub man aan H.M. de Koningin en Z.K.H. de prins is ten einde. Nadat het hoge gezelschap gistermiddag van het bezoek aan de Zuiderzeewerken was terugge keerd gebruikte het op paleis Soestdijk in intieme kring de thee. Om kwart voor vjjf arriveerde het gezelschap op het paleis, en omstreeks kwart voor zes ver trokken de president en zijn echtgenote met de Nederlandse eredienst naar kas teel Oud-Wassenaar.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 11