Veilig-verkeersdag 1956 11 fiasco Is spreken zilver? WEERBERICHT Elf doden en acht zwaar gewonden Het vorig jaar sloot de balans op vijf doden en tivee gewonden Grote opschudding te Djakarta over mevrouw Boumans verklaring Mej. mr. Tendeloo overleden Lid van de Tweede Kamer voor de P.v.d.A. 95ste Jaargang DONDERDAG 18 OKTOBER 1956 No. 28964 LEIDSCH m DAGBLAD Directeur: J. W Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Wltte Smgel Lelden Glr0 D0 57055 Hoofdredacteur: 3. Brouwer f 7^— per Kwartaal; f2.35 per maand; f 0.55 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 VAN een héél enkele zijde uit onze lezerskring wordt ons de vraag gesteld: „Waarom betracht het L.D. in zijn berichtgeving over span ningen en moeilijkheden in en rond het Koninklijk Gezin zulk een opvallende soberheid?". Aangezien het hier een voor ons land en volk hoogst belangrijke en delicate aangelegenheid betreft en de vraag bo vendien een principiële kant van ons1 redactionele beleid raakt, achten wij het nuttig en nodig op die vraag op deze plaats een antwoord te geven. Inderdaad hebben wij bij alles wat zich in de laatste maanden rondom ons Koninklijk Gezin heeft afgespeeld, de grootst mogelijke soberheid in acht ge nomen en wel om meerdere redenen: ten eerste en tweede uit liefde en eer bied voor ons Koninklijk Huis; ten derde omdat wij de overtuiging waren en zijn toegedaan, dat geen sterveling iets te maken heeft met moeilijkheden, die voor het overgrootste deel liggen in het vlak van het intieme privé-leven en die niet of nauwelijks van invloed zijn op de constitutionele gang van zaken. In de vierde plaats gevoelen wij niet de minste behoefte om dagelijks tegen te spreken hetgeen een op sen satie beluste buitenlandse pers aar on bescheidenheden, onjuistheden, ver dachtmakingen en roddelpraat over de leden van onze Koninklijke Familie ge lieft te publiceren. Zulks te minder waar het in de achterliggende maanden steeds weer dezelfde insinuaties en kwaadwil lende veronderstellingen zijn geweest, welke achtereenvolgens in de Duitse, Franse, Engelse en Amerikaanse pers hebben gecirculeerd. Uit den aard der zaak hebben wij er naar gestreefd onze taak als publiciteitsorgaan niet te ver waarlozen en vandaar dan ook dat wij, telkens wanneer daartoe aanleiding be stond. regelmatig melding hebben ge maakt van feitelijke ontwikkelingen of concrete gebeurtenissen, zoals de in stelling van een Raad van Advies en het daarop op 24 augustus j.l. gevolgde slotcommuniqué, waarin de Koningin en Prins, onder dankzegging aan het Driemanschap voor de verleende voor treffelijke diensten, de verheugende me dedeling deden de toekomst thans weer vol vertrouwen tegemoet te kunnen zien. WIJ hebben vurig gehoopt, dat het ons Koninklijk Paar daarna ge gund zou zijn om de gelijktijdig genomen besluiten, zoals de verbreking van het contact met mej. Hofman en de reorganisatie van de personeelsstaf ten Paleize Soestdijk, te realiseren in een sfeer van rustig overleg en welover wogen bezinning, zoals zulks paste in het kader der delicate verhoudingen. Het heeft helaas niet zo mogen zijn. Terwijl de buitenlandse sensatie pers doorging met indiscrete aandacht te schenken aan allerlei intimiteiten van ons Koninklijk Gezin, belette de be- schamend-lange duur van de Kabinets formatie Hare Majesteit aan de oplos- sine der interne moeilijkheden die aan dacht te wijden, welke zonder deze staatszorgen mogelijk zou zijn geweest. Ook het "feit, dat Prins Bernhard inge volge een lang tevoren beraamd en ook aangekondigd reisplan, een tijdlang in Centraal-Afrika vertoefde, heeft ver tragend gewerkt op de afdoening der zaken ten Hove. Inmiddels begonnen, ongetwijfeld mede onder invloed van de buitenlandse pers-campagne, ook ver scheidene Nederlandse persorganen aan te dringen op inlossing van de in uit zicht gestelde mutaties in de naaste omgeving van H. M. (met volkomen ne gatie overigens van artikel 25 der Grond wet, dat uitdrukkelijk bepaalt, dat de Koning zijn Huis inricht volgens zijn goeddunken) En tot overmaat van ramp kwam daar in het einde der vorige week andermaal een sensationele nublika^'e in de Rritsp ..Sunday Pictorial", welke weliswaar niets inhield wat niet reeds veel eerder in het kader van deze verwerpelijke be richtgeving was vermeld, doch die toch in zoverre een nieuw element bevatte, dat als de zegsman van al dit fraais de naam werd genoemd van niemand min der dan een kamerheer in buitengewone dienst van H. M. Koningin Juliana, t w. mr. dr. I. G. van Maasdijk, zonder twii- fel een der intimi ten Paleize Soestdijk. die uit hoofde van ziin veelvuldig con tact met kringen, die H. M. zeer na staan, geacht mag worden zeer goed op de hoogte te zijn van de vigerende ver houdingen. Het meest merkwaardige van het geval is evenwel, dat de heer Van Maasdijk pertinent ontkent de desbe treffende Britse journalist daarover iets te hebben verteld, hoewel hij toegeeft de man met zijn auto op verzoek van de particuliere secretaris van H. M., een lift te hebben gegeven van Paleis Soest- di'k naar Den Haag ALS logische consequentie van ons principiële standpunt hebben wij de op zichzelf oudbakken onthul lingen in .Sunday Pictorial" niet an ders melding gemaakt dan in de vorm van het officiële démenti, zoals dat „van 7°ar bevoegde zijde" is verstrekt en ge- liik men dat in ons Blad van maandag jl heeft kunnen lezen. Vanzelfsprekend scharen wij ons on voorwaardelijk naast hen. die aandrin gen 00 een onderzoek-op-hoog-niveau naar de door de ..Sunday Pictorial" be weerde loslippigheid van een vooraan staande hofdignitarls. maar dit alles neemt niet weg, dat wij ook in de toe komst niet zidlen meedoen aan het wal gelijke geschrijf over de intieme zaken van ons Koningshuis. (Nadat wij het bovenstaande geschre ven hadden, ontvingen wii zo juist het elders op deze pagina afgedrukte be richt. dat de minister-president, dr. W Drpp* inderdaad opdracht, heeft ver strekt tot het instellen van een derge lijk onderzoek Red. L.D.). Dit standpunt vloeit geenszins voort uit een subjectieve neiging tot een struisvogel of, zo men wil doofpot- politiek, doch uit de weloverwogen, vol maakt objectieve stelling, dat ten aan zien van ons Koninklijk Huis toch min stens dezelfde fatsoensvormen in acht dienen te worden genomen als waarop iedere Nederlandse staatsburger terecht aanspraak meent te mogen maken. Een bekend spreekwoord vereenzelvigt spreken met zilver en zwijgen met goud. Met betrekking tot de bovenbedoelde publikafies achten wij het zilver van een bedenkelijk gehalte.»-.— Veiligverlcgersdag 1956 was een fiasco Dat is de trieste, maai' enig mogelijke conclusie uit de droeve balans van gisteren: elf doden en acht zwaar gewonden. Geen enkele vooruitgang dus vergeleken bij 1955. Integen deel, slechts een verontrustende achteruitgang. Immers op 17 oktober van het vorig jaar sloot de balans met vijf doden en twee ernstig gewonden. Veiligverkeersdag 1956 werd dus een zwarte bladzijde in ons Nederlandse verkeersboek. Welke propaganda er ook is gevoerd, welke goede voornemens het overgrote deel der weggebruikers ook bezielden, toen zij 's morgens op stap gingen, het streven naar een dag zonder ongelukken of in meer bescheiden zin zonder dodelijke ongevallen is volkomen mislukt. Vergeefse propaganda Voor zover het aantal verkeersonge vallen en de gevolgen ervan bekend zijn geworden, hebben 11 ernstige ongevallen en vele ongelukjes van minder betekenis 11 doden. 8 zwaargewonden en ettelijke lichtgewonden tengevolge gehad. Vier voetgangers werden gedood bij het oversteken van de weg, de 70-jarige weduwe EmansNehoff werd op de weg tussen Groenlo en Winterswijk aangere den door een bus. gistermorgen om streeks 7.30 uur; 's-middags. toen zij uit schooi kwamen zijn het 6-jarige meisje Schuilenburg te Nijverdal door een bestelauto en het 7-jarige meisje Geerts uit Esbeek te Hilvarenbeek door een militaire jeep aangereden en ten slotte is te 's-Gravenhage een nog on bekende dame 's middags te 15.00 uur door een tram aangereden en gedood. Twee motorrijders zijn by botsingen omgekomen. Gisteravond omstreeks half acht is de 24-jarige G. B. Sweers uit Doetinchem tegen een onverlichte kraan wagen gereden en onmiddellijk overleden en later op de avond botste de motorrijder Van der Z. uit Wanrooy bij Mill tegen een bromfietser, die een paard meevoerde. Bij Z. op de duo zat zijn verloofde, die evenals de bromfiet ser ernstig werd gewond. Het meisje verkeert in zorgwekkende toestand en is naar een ziekenhuis in Nijmegen ge bracht. Gisteravond om zes uur werd de 55- jarige bromfietser J. E. van den Hoek bij onverhoeds oversteken te Amersfoort door een bestelauto aangereden en ge dood. Onbewaakte overweg De Amsterdam—Parijs Express heeft op deze veilig verkeersdag ook een, zij het tragische rol, gespeeld. De 18- jarige autobestuurder D. Dekkers kruiste gisteravond te 22.15 uur de onbewaakte overweg bij Oudenbosch met een personenauto juist op het moment, dat de sneltrein Amsterdam Parijs passeerde. De auto kwam onder de trein en werd geheel ver nield. De jongen was op slag dood. Een auto-ongeval te Delft heeft drie ernstig gewonden tot gevolg gehad 's Avonds omstreeks negen uur botste de personenauto van de bedrijfsleider van de firma Verbakei te Pijnacker op de nieuwe Rijksweg van Delft naar Rotterdam, bij de aftakking naar Delft tegen een vrachtauto. Drie klooster zusters. die in de personenauto zaten, de moeder-overste van het klooster te Pijnacker Louisine Rombouts, de kloos terzusters Godefride Wester en Irenea Niederer werden hierbij ernstig gewond. Zij werden in bewusteloze toestand naar het St. Hippolytusziekenhuis te Delft gebracht. Voor het leven van de moeder overste "mrdt gevreesd. De heer S. werd licht wond. Hij had met de twee zusters de moeder-overste van het station gehaald. Een van de dodelijke ongevallen, waar de veilig verkeersdag mee is ingezet, gebeurde gistermorgen om half tien op de weg van Vlagtwedde naar Ter Apel. waar de 39-jarige landarbeider P Groenewold uit Rijsdam, die op een paard de weg overstak, door een vracht auto met aanhangwagen werd aangere den en gedood. De derde van de drie kinderen, die aan het verkeer ten offer zijn gevallen is een vijf-jarig jongetje. dat gistermorgen in Rotterdam met zijn step op straat viel en onder een vrachtauto terechtkwam. Hij is later op de dag overleden. Ernstig gewond werd nog een motor rijder. die vanmorgen te Harmeien met zijn motor kwam te vallen. Zijn vrouw, die bij hem achter op zat mankeerde niets. Een bromfietser, die volgens de politie met te hoge snelheid reed. brak van morgen om half acht zijn been, toen hij te Bunnik tegen een melkauto opreed. Gisteravond om halfelf ls de neer J. C. Koppens uit Rosmalen met zijn motor te Oosterlend om het leven gekomen, na een botsing met een personenauto. De beide inzittenden van de personen auto werden gewond. In Amsterdam zyn in totaal 63 mel dingen. van over het algemeen kleine verkeersongevallen binnengekomen. Hierbij waren twintig aanrijdingen, die kleine verwondingen ten gevolge hadden. In 's-Gravenhage is een dodelijk ongeval gebeurd was het verder tamelijk rustig en in Rotter dam is eveneens 1 persoon, een jon getje gedood en zijn verder tot 's-mid dags 12 uur reeds twee keer zoveel ongelukken van enige betekenis ge meld, dan op andere dagen. Hierbij werden 5 personen gewond, vanwie twee ernstig. Gevaarlijk decreet in Argentinië De Argentijnse regering heeft woens dag een decreet uitgevaardigd waarin de functionering van politieke partijen in Argentinië wordt geregeld. Het decreet garandeert de vrije ont wikkeling van alle politieke partyen, doch eist van alle partijen, die na de revolutie van 16 september 1955 zijn ge sticht. een democratische beginselver klaring. om het ontstaan van totali taire partijer te verhinderen. Voorts mogen de politieke partijen niet naar een persoon genoemd worden. Dit slaat kennelijk op de reeds eerder ontbonden peronistische partij. Aangezien de Argentijnse commu nistische partij in september 1955 reeds bestond, wordt van haar dus geen de mocratische beginselverklaring grëM, Politieke waarnemers geloven, dat dit overeet de overwinning van de linkse radicale partij bij de presidentsverkie zingen. die volgend jaar gehouden zul len worden mogelijk maakt. Mevrouw Tubman, vergezeld doordoor het gemeentebestuur Z.K.H. Prins Bernhard, verlaat het 's-Gravenhage. Huis Ten Bosch voor de ontvangst Ook de heer Mooyman die haar verdedigde, ontkent haar beschuldigingen De verklaring van mevrouw Bouman, afgelegd op een persconferentie in Den Haag. dat rechter Roehjani, de president van het Indonesische Hooggerechts hof en de Procureur-Generaal overtuigd zijn van de onsehuid van de Neder lander Schmidt, heeft in Djakarta grote opschudding verwekt. De Procureur- Generaal, mr. Soeprapto, heeft gisteren reeds met grote nadruk verklaard, dat deze verklaring in strijd is met de waarheid. Mej. mr N. S. C. Tendeloo, lid van de Tweede Kamer voor de P.v.d.A., is vannacht in haar woning te Wasse naar op 59-jarige leeftijd overleden. Nancy Sophie Cornélie Tendeloo is op 3 september 1897 te Tebing Tinggi op Deli geboren. Zij bezocht de meisjes- HBS en het gymnasium te Leiden en studeerde ver volgens Engelse taal- en letter- waarna zij rech ten ging stu *j deren aan d Rijksuniversi teit te Utrecht Gedurende haa- ,s„ studententijd V gaf zij Engelse les ran een Mu- lO-SChOOl in de Me, N S. C Tendeloo Domstad. Juist omdat het niet te ontkennen valt dat zich ten Hove moeilijkheden hebben voorgedaan, beschouwen wij het als een plicht van iedere Nederlandse staatsburger en in het bijzonder van de voorlichtingsorganen, om zich onvoor waardelijk achter de persoon van H. M. de Koningin te scharen. Met uiter aard een in dit opzicht volstrekt eensgezinde regering vóóraan! In 1924 werd zij te Amsterdam be ëdigd als advocaat. Nadat zij enkele ja ren werkzaam was geweest op een ad vocatenkantoor in de hoofdstad, vestig de zij zich in 1927 als zelfstandig advo cate in Amsterdam. In laatstgenoemd jaar werd zij benoemd tot secretaresse van de Nederlandse Vrouwenclub te Amsterdam. Zy vervulde diverse be stuursfuncties in de vereniging van vrouwen met academische opleiding en de Nederlandse Vereniging voor Vrou- wenbelangen Vrouwenarbeid en gelijk Staatsburgerschap Zij is o.a. vic* -voor zitster geweest van de Vrijzinnig Demo cratische Bond. In 1938 werd zij voor deze partij gekozen tot lid van de ge meenteraad van Amsterdam. In deze raad had zjj zitting van 1938—1941 en van 19451946. Van 20 november 1945 tot 3 juni 1946 en sedert 6 juni 1946 was zij lid van de Tweede Kamer voor de P.v.d.A. Mej. Tendeloo was o.a. voorzit ster van de Coöp, woonvereniging „Ons Huis". Zij was Ridder in de Orde van de Ned. Leeuw. Het beroemde ballet van het Bolsjoi-theater in Moskou treedt ait seizoen op in Londen. De leden van het ballet brachten een bezoek aan de burgemeester van Londen, die men hier ziet temidden van zijn charmant gezelschap. Volgens het Hongaarse blad ..Szabad Nep" zal een Joegoslavische delegatie, die een bezoek zal brengen aan Hongarije, worden geleid door President Tlto. Bootsman negen maal gestoken DOOR LANDGENOOT IN GOTHENBURG. Een opvarende van het Neder- landse tankschip „Astrid Ness", de 27- j .jarige bootsman J. Boomgaard, is gis teravond door zyn mede-opvarende J. Admiraal negen maal met een dolk gestoken driemaal in de buik en zes maal in de rug. Een der steken trof zijn lever. Zijn toestand is ernstig. Admiraal heeft bij de politie te Go thenburg een oekentenis afgelegd. Boomgaard en hij hadden op een Zweeds schip, dat eveneens in de ha ven van Gothenburg lag een landge noot bezocht Boomgaard stak daar een bierfles in zijn zak. Admiraal, die vrees de. dal Boomgaard de fles als wapen tegen hem zou gebruiken, nam daarop de dolk die onder een kooi lag weg. Toen zij het Zweedse schip verlieten, gooide Boomgaard de fles naar Admi raal. maar miste hem. Admiraal be gon daarop met de dolk te steken. Op varenden van het Zweedse schip heb ben bevestigd dat Boomgaard met de ruzie is begonnen. De „Astrid Ness' heeft Gothenburg verlaten. De voormalige Officier van Justitie in de zaak Schmidt, Soenarjo. heeft vandaag ontkend, dat hij getuigen heeft beïnvloed of getuigenverklaringen heeft gefabriceerd in de processen tegen Jungschlager en Schmidt, zoals door mevrouw Bouman is verklaard. Soenar jo zeide dat het geen enkel nut zou hebben gehad valse getuigenverklarin gen in de zaken te betrekken. De ver volging van beide Nederlanders was gebaseerd op bewijsmateriaal en op de rtuiging. dat de feiten, zoals mede gedeeld door de getuigen, juist waren, aldus Soenarjo. Kritiek van de „Nieuwsgier" Het Nederlandse ochtendblad de „Nieuwsgier" uit vandaag ernstige kritiek op mevrouw Bouman naar aanleiding van haar verklaringen. In een hoofdartikel, geschreven door de heer Mooyman, die de vorige maand mevrouw Bonman moedig te hulp kwam toen een opgewonden menigte haar belaagde, wordt gezegd: „wat bezielde haar te verklaren, dat rech ter Roehjani en de andere autoritei ten „ervan overtuigd zyn. dat Schmidt onschuldig is?" Het blad acht het zeer onwaarschijn lijk, dat deze autoriteiten de verdediging hebben medegedeeld, dat naar hun mening de beklaagde niet schuldig is. Veronderstel, dat zij deze mening had den. dan zouden zij de Officier van Justitie duidelijk hebben gemaakt, dat zij geen grote waarde aan zijn bewijs voering hechtten. ..En waarom heeft mevrouw Bouman dit niet in de recht zaal verklaard tijdens de zittingen, in dien zij dit wist. Waarom heeft zij de Procureux-Generaal en de President van het Hooggerechtshof niet gevraagd in de rechtzaal te getuigen?" „Kan het zijn", aldus de Nieuwsgier, „dat mevrouw Bouman dacht Schmidt een dienst met deze verklaring te be wijzen? Natuurlijk niet", beantwoordt het blad deze vraag. De Nieuwsgier schrijft dan, dat de Procureur-Generaal reeds heeft ont kend, dat hij ooit de zaak met mevr. Bouman heeft besproken. Andere door haar genoemde autoriteiten aldus de Nieuwsgier zullen hetzelfde doen. Het blad vervolgt: „door het afleggen van deze verklaring heeft zij de indruk gegeven, dat zy onbetrouw baar is, om niet te zeggen leugenach tig". In d; aanhef van het artikel, waarin de „Nieuwsgier" deze kritiek uit wordt gezegd: „Het zal niet nodig zijn onze achting te betuigen voor mevrouw Bou man. die als vrouw de zeer zware taak heeft vervuld van de verdediging van Jungschlager en Schmidt. Publikaties Engels Zondagsblad Grote droogte in zes Amerikaanse staten Het vee en de boeren in de Ameri kaanse staten Colorado, Oklahoma, Texas, Kansas, Nieuw-Mexico, Wyo ming gaan een winter in, die opnieuw grote problemen opwerpt, omdat door een reeds jaren durende droogte het land geen voer meer opbrengt. Er is geen gras. het gewas is verwelkt. Dui zenden hectaren zijn een woestijn ge worden en grote boeren hebben hun enorme kudden moeten verkopen. In sommige gebieden duurt de droogte reeds vijf jaar. in anderp zeven. Op verschillende plaatsen wordt by- na dagelijks door de boeren in extra kerkdiensten gebeden om regen. Intus sen stygen de hooiprijzen catastrofaal. De regering springt bij met alle moge lijke hulp, maar slaagt er niet in de nood te lenigen. In de meeste rivieren stroomt geen water meer. Als laatste symptoom van de hoge nooö werd gemeld, dat zelfs de wilde dieren herten, beren en andere dieren uit de streken wegtrekken Onderzoek wordt ingesteld (Van onze Haagse redactie) Naar wy van welingelichte zijde vernemen wordt op last van de minis ter-president een onderzoek ingesteld naar de omstandigheden, welke heb ben geleid tot de recente publikaties in een Engels zondagsblad. Het zou niet in de bedoeling liggen de resultaten van dit onderzoek open baar te maken. Slechts de ministerraad zou over het een en ander worden ingelicht. Een Rijksrechercheur zal met dit onder zoek worden belast. Griekse koning bezuinigt Koning Paui van Griekenland heeft als maatregel tot bezuiniging opdracht gegeven tot sluiting van het Paleis te Athene, zoals wv ln het kort reeds meld den. Naar verluidt, zal het Koninklijk gezin thans een woning met twee ver diepingen in de Atheense voorstad Psvchiko betrekken. De koning heeft ook inkrimping van het personeel van het palels gelast, nL. van 22 tot tien. Deze maatregelen staan in verband met de weigering van de Koning een verhoging van 400.000 gulden van zijn inkomen, die vorige week door een par lementscommissie werd goedgekeurd, te aanvaarden. De Koning maakte be zwaar tegen de openbare behandeling van deze aangelegenheid. Op instigatie van linkse en uiterst rechtse oppositie is in de pers een campagne gevoerd, waarbij de regering verweten werd „de persoonlijke invloed van zekere hofdignitarissen in politieke aangelegenheden te gebruiken". Ook is kritiek geleverd op de twee boottoch ten. waarbij de Koning als gastheer van leden van koninklijke huizen is opge treden; deze waren evenwel betaald door de schatrijke reder Niarchos. Nog regen De Bilt verwacht tot morgenavond: Aanvankelijk zwaar bewolkt met enige regen of motregen later opklaringen. Matige of krachtige zuidwestelijke wind ruimend naar west. Dezelfde tempera turen als vandaag of iets lagere. (Opgemaakt te 11.15 uur) 19 OKTOBER Zon op: i'.14 uur onder: 17.40 uur. Maan op: 17.15 uur; onder: 6 57 uurv.m. Hoogwater te Katwijk te 2.50 en 15.07 uur. Dit nummer bestaat alt 16 pagina's

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 1