Nederlands hockeyteam gaat prima voorbereid naar Melbourne Conditie langzaam opgevoerd Wim de Vreng en Rikus Teters gedesillusioneerd en down Voetbalpool van Vrienden van UVS in beslag genomen 95ste jaargang Donderdag 18 oktober 1956 Vierde blad no. 28963 Coach Rein de Waal over zijn ploeg „Natuurlijk is er in het Olympisch hockeytoernooi een kans op verrassingen", zei Rein de Waal, coach van de Nederlandse hockeyploeg, toen wij hem vroegen naar zjjn opinie over de kansen van onze landgenoten. „We moeten niet vergeten dat er uit de poule van vier teams slechts één naar de halve eind strijden overgaat, zodat van de eerste wedstrijd af alles op alles gezet moet worden om een zo gunstig mogelijke uitslag te berei ken. Een gelijk spel kan reeds een uitschakeling tot gevolg hebben". Het klonk als een waarschuwing, maar de man die het klaargespeeld heeft het nationale team dat slechts enkele jaren geleden een drastische verjongingskuur onderging, tot de topklasse op te voeren (nummer twee op de ranglijst van de FIH), liet er onmiddellijk op volgen dat zijn jongens op alles waren voorbereid. De wekelijkse conditietraining gedu rende de laatste twee jaar en zelfs twee maal per week in de laatste maanden onder leiding van Chris Berger heeft onze hockeyers in een "uitstekende vorm gebracht. Langzaam heeft Berger de conditie opgevoerd zodat de 17 wereld reizigers nu, ruim een maand voordat oe Spelen beginnen, bijna in topvorm njn. Bijna, want die hoogste top moet in Australië komen, waar de jongens een week zijn voordat het hocktytoernooi begint. Coach de Waal heeft zich vooral in gesteld op de eerste wedstrijden in de poule, waarin waarschijnlijk Austra lië, Malakka en Kenya de tegenstan- Grootmeester Panno komt naar Leiden Initiatief van LSG Dinsdag 23 October zal grootmeester Oscar Panno uit Argentinië in „Het Gulden Vlies" een simultaanseance geven aan 40 borden voor leden en genodigden van het Leids Schaakge nootschap. Dit grote nieuws werd ons gisteren medegedeeld door de voorzit ter van het L.S.G., ds. Mackaay. Het Leids Schaakgenootschap maakt gebruik van een kort oponthoud hier te lande van Panno, die in het Ian- dentoernooi te Moskou voor zjjn land is uitgekomen en nu op doorreis terug in Amsterdam vertoeft. Panno is één van de jongste groot meesters ter wereld, en de op één na jongste van de niet Russische grootmees ters. De jongste is de Deen Larsen, die pas enige weken geleden in Moskou we ens zijn schitterend resultaat aan het eerste bord van Denemarken tot groot- .eester werd uitgeroepen. Panno heeft :ch via het kampioenschap van Argen- waarbij hij de bekende Najdorf pervleugelde) en het wereldjeugdkam- ioenschap in één ruk in het kandi- tentoernooi om het wereldkampioen map gespeeld. Dit toernooi werd ver fden jaar in Amsterdam gehouden en acht hem in zoverre een teleurstel- ig. dat hij de fraaie prestatie van de de plaats in het daaraan voorafgaande lerzonale toernooi in Zweden niet 1st te evenaren. Maar de jeugdige Ar- mtijn is momenteel in militaire dienst dat verhindert hem zich in voldoen- e mate voor te bereiden op de zware edendaagse toernooien, waarvoor hij in wel gelegenheid krijgt tot deelne- mg, Wanneer die tijd achter de rug is, innen we van Panno ongetwijfeld nog in verdere opgang verwachten. Wij achten dit initiatief van L.S.G. gelukkig. In vroegere jaren zijn ider zijn auspiciën steeds de toenma- je sterkste spelers ter wereld in Lei- in te gast geweest, maar sinds de aec- ?er jaren was deze traditie In on- ■uik geraakt. Na de oorlog heeft Szabo, Hongaar, alhier een simultaanseance ?even en verder heef t er nog eens een atch van 10 partijen tussen Van den trg en de Belg CKelly plaats gevon- n. In het intern, vlak heeft het Leidse ndenten Schaakgenootschap „Mor- u drie jaar geleden voor een Zangrijk internationaal snelschaak- lernooi gezorgd, zodat het nu hoog tijd trd, dat LS.G. weer eens in deze Öiting wat ging doen! ATLETIEK. Kuenen liep 10 km binnen 30 minuten Ondanks de slechte weersomstan digheden is Frans Kuenen er te Brus- *1 tijdens internationale wedstrijden to geslaagd het Nederlands record op de 10.000 meter te verbeteren. Voor de eerste maal in de historie is nu ook »n Nederlandse atleet binnen de 30 minutengrens gekomen, want Kuenen *<>n de race in 29 min. 47,2 sec officiële record stond reeds op a naam met 30 min. 30,9 sec. sedert juni van dit jaar. Op 9 september «ter had Roovers eveneens te Rot- rtam daai weer enkele seconden vanaf naald door een tijd te noteren van 30 ,4 sec., doch deze prestatie is niet door de K.N.A.U. erkend en zal wschijnlijk ook niet worden erkend. De uitslag luidde: 1. Kuenen (Ned.) 29 min. 47,2 sec.; 2. ttght (G.-B.) 29 min. 57,8 sec.: 3. wnan (België) 30 min. 0,4 sec. (nieuw •Igisch record)4. Vandendriessche Wgië) 30 min. 16.4 sec. landgenoot Eef Kamerbeek ver fde bij het discuswerpen zijn per- ^lijke reoord. Hij wierp de schijf meter ver, terwijl zijn beste pres te tot nu toe 40.85 meter was ge- op de 110 meter horden eindigde ■te tienkamper op de vierde plaats 152 sec. «f Kamerbeek kwam bij het speer- ^Pen, het derde nummer waar hij aan telnam, tot 61.76 meter, waarmede de vijfde plaats bezette. DAMMEN Dagenais doet niet mee 1^1 wij vernemen zal de bekende ®adese dammeester R. Dagenais niet net toernooi om het wereldkam- "•Uschap. dat 3 november a.s. begint, «nemen. Dagenais had aan het orga- ^necomité gevraagd om ook de kos- van zijn familieleden, die met hem naar Nederland zouden komen, te •goeden, welk verzoek evenwel door de j*aisatoren werd afgewezen. *n de plaats van Dagenais zal aan het «tooi deelnemen M. Dionis. tweede "romende achter Hisard in het kam- ,fnschap van Frankrijk. Frankrijk zal «met drie spelers aan het toernooi ■"temen nl. Hisard, Verse en Dionis. ders zijn. Hij heeft zijn contacten over al uitgezet, zodat hij een inzicht heeft gekregen over de speelwijze van deze ploegen. Een van deze tegenstanders, Australië bijv., staat bekend om zijn buitengewone hardheid. „Maar", zo verzekerde De Waal ons lachend, „als het moet hebben wij ook een paar harde jongens, die een stootje kun nen verdragen". Nog drie weken zijn er voordat de ploeg op 11 november naar Melbourne ver trekt. Ook deze weken wordt nog inten sief getraind. Twee maal per week, op dinsdag en donderdag houdt Chris Ber ger de conditie op peil en op zaterdag wordt in clubverband op het veld ge traind. Voor de zondagen staan nog twee competitiewedstrijden op het program ma en wel op zondag 21 oktober tegen Hilversum en op zondag 28 oktober tegen De Stichtse te Bilthoven. De laatste zondag voor het vertrek, op 4 november, wordt in het Wagenersta dion een afséheidswedstrijd gespeeld. Uit de 17 Olympische spelers worden er 11 gekozen voor het ene elftal, terwijl de 6 overigen in het tweede team worden opgenomen. Dit zestal wordt aangevuld met de twee veldspelers, Coehorst (Ven- lo) en Minnema (BMHC), die in Neder land achterblijven, maar wel de volle dige training hebben meegemaakt opdat zij in geval van nood opgeroepen kun nen worden. Voorts worden voor deze wedstrijd drie oud-internationals uit genodigd. Deze drie, die bij vorige Olympische wedstrijden de Nederlandse kleuren hebben hooggehouden, zijn Kruize, Van Heel en Ancion. „Spaanse stijlspeerwerpen Oud - wereldrecordhouder Malti Jaervinen wierp 62 meter En hij trok er zijn colbert niet voor uit.. Ook in Finland, het land dat tot voor kort de beste speerwerpers van de we reld bezat, heeft thans de „Spaanse stijl" groot opzien gebaard. En het was nie mand minder dan Matti Jaervirnen, oud-wereldrecordhouder en Olympisch kampioen 1932, die als eerste de nieuwe stijl voor ziin landgenoten heeft gede monstreerd. Tijdens een sportfeest in het Olympisch Stadion te Helsinki stap te hij in zijn wandelpak naar het middenterrein en wierp de speer, zonder enige voorafgaande training of welke andere voorbereiding. 62 meter ver. Jaervirnen loopt al naar de 50 en heeft al ongeveer 20 jaar geleden de wedstrijd sport vaarwel gezegd. Na deze eerste po ging gaf Jaervirnen als zijn mening te kennen dat het wereldrecord, indien de nieuwe stijl gebruikt werd, binnen korte re of langere tijd zonder moeite zeer aan zienlijk verbeterd zou worden. Ook onze landgenoot Aad de Bruyn, die nu 46 jaar oud is en die in 1955 nog Nederlands recordhouder op het num mer discuswerpen was met een worp van 58.575 meter, heeft tijdens de training te Den Haag de speer 58.20 meter ver geworpen. De 34-voudige Nederlandse kampioen, die zoals hijzelf zei, vroeger een slecht speerwerper was ziin beste persoonlijke prestatie staat op 39.95 me ter bereikte dit resultaat in de nieuwe „Spaanse stijl". Toen enige dagen geleden aan de Bruyn werd gevraagd of hij wilde meewerken aan 'n proefneming in deze stijl, welke hem door middel van foto's zo goed mo gelijk duidelijk werd gemaakt, trok hij 'n bedenkelijk gezicht en merkte op. dat hij het niet mogelijk achtte, de speer 'n behoorlijk eind weg te krijgen. Hoe lan ger hoe verbaasder keek hij woensdag avond. toen hij na enige worpen merkte dat het „ging". Via afstanden van iets meer dan vijftig meter, bereikte hij in de stromende regen en nadat er een BILJARTEN Nationaal kampioenschap ereklasse libre Van 8 tot en met 11 november a.s. zal in Haarlem de finale van het kampioen schap van Nederland ereklasse groot bil jart libre worden gespeeld. De deelne mers zijn: Ph. J. Beekman (Amsterdam) A. W. C. Jacobs (Amsterdam), M. Metz (Den Haag) C. van Oosterhout (Rotter dam) C. de Ruyter, titelhouder (Waal wijk) H. Scholte (Eindhoven) J. G. L. Teegelaar (Rotterdam) en M. J. Wijnen (Nijmegen). Courses te Duindigt De uitslagen van de gisteren gehouden draverijen te Duindigt luiden: Asterprijs: 1. Vloletta D. (N. J. Bloem- saat) (1.37.1); 2. Vrijbuiter; 3. Vrijdag. Tot.: w. f4.20, pl. f 1.70, f4.30, f 1.70, gek. f 11.70. oov. f9. Barolineprijs: 1. Umber (P. M. Smit) (1.33.8); 2. Tllda O.; 3. Upupa S. Tot.: w. f 7.60. pl. f 2.40, f 4.80, f 5.10, gek. f 13.20, cov. f20. Francisca-prij61. Unworthy (M. Vergay) (1.31.3): 2. Rudd Williams: 3. Sofien B. Tot.: w f2.90. pl. f 1.40, fl.60. f5.40. gek. f6.60. cov. f5.20. Hanover's Peteprijs: 1. Rosa Dear (J. M. v. d. Berg) (1.27.-); 2. Postduif je K.; 3. Rina V. Tot w. f8.80, pl. f3.10, f3.30, f 2. gek. f 14.30, cov. f 8.50. Lady Janetteprijs voor amateurrijders: 1. Riha Gay (R. Bosma) (1.27 7): 2. Oranje Nassau: 3. Rudolf G. Tot.: w. f 4.60, pl. f 1.80. f2.70, f 1.80, gek. f38.50, cov. f9.20. Heldlne Gregorprijs: 1. Romeo Spencer (M. Vergay) (1.25.1); 2. Quicksilver S.; 3. Proximity. Tot.: w. f2.50. pl. fl.10, fl.50. fl.40. gek. f7.10, cov. f5.50. De ren: Fremontoprijs: 1. Faustinus (F. Delbras- sdnne); 2. Hykala (A. W. van D(Jk); 3. Princesse Aldis (A. Grouwels). Tot.: w. f2.50, pl. f 1.70. f3.60, gek. f8.90, cov. f7. Totalisator-omzet: f 57.062. Volledige landingsrechten op vliegveld Wahn Thans onhoudbare toestand Het stadsbestuur van Keulen heeft er op energieke wijze op aangedron gen, dat de KLM, de Swiss Air en de Deutsche Lufthansa volledige lan dingsrechten op het vliegveld Wahn van de Nato zullen krjjgen. Het West- duitse ministerie van verkeer heeft de beide buitenlandse luchtvaartmaat schappijen op verzoek van de Engelsen de reeds verleende toestemming tot landen op Wahn weer ontnomen. Raad en bestuur van de stad Keulen verlangen thans in een verklaring, dat het militaire luchtverkeer op het vlieg veld zo nodig geheel ten gunste van de burgerluchtvaart gestaakt zal worden. Op zijn minst dient het militaire lucht verkeer zodanig te worden ingekrompen, als voor de behoeften van het econo mische gebied van Keulen en Bonn noodzakelijk is. De stad Keulen dringt er bij de Bonds regering, de Bondsdag, de regering en de Landdag van Noord-Rijnland-West- falen op aan, energieke stappen te doen om een einde te maken aan de onhoud bare toestand op Wahn. Brazilië vraagt Nederlandse boeren GROOTS KOLONISATIEPLAN Laureano Landaburu, de Braziliaanse minister van Binnenlandse Zaken, heeft bekendgemaakt dat de eerste schreden zijn gezet op het pad naar een nieuw, groots opgezet kolonisatie plan, dat moet worden uitgevoerd door ervaren Europese boeren, voorna melijk Fransen en Nederlanders. In een nota aan alle federale dis trictshoofden vraagt minister Landa buru om een snel en grondig rapport over de grond die voor nieuwe landbouw kundige ondernemingen beschikbaar is. Doel van het nieuwe plan is, de land- bouwproduktie aanzienlijk op te voeren. Olympische avonturiers De twee Olympische avonturiers, de zwemmer Wim de Vreng en de bokser Rikus Teters zijn hevig gedesillusioneerd en down. Werkend hebben zij Melbourne weten te bereiken, hopend in de Olympische ploeg opgenomen te worden. Maar hun kansen zijn thans praktisch nihil. Teters vertelt: „Het kost Holland alleen maar mijn verblijf van drie weken in het Olympisch dorp, maar ze hebben besloten om geen boksers in de ploeg op te nemen. Mijn enige hoop is nu nog dat de houding van het N.O.C. als door een wonder veranderen zal". De 23-jarige Teters is bantamkampioen van Nederland en hij traint op het ogen blik hard in de boksschool van Ambrose Palmer, een Australische ex-kampioen bij de profs. Palmer zegt dat Teters een betere indruk maakt dan iedere Austra lische bokser die voor -verkiezing in de Olympische ploeg in aanmerking zou kunnen komen. „Zijn training mei onze jongens bewijst dat hij beslist waard is gekozen te worden", aldus Palmer. De boezemvriend van Teters. de 26- jarige Wim de Vreng, hoopt ook nog op een wonder. Hij zegt dat het N.OjC. hem voor de taak heeft gesteld om voor 20 oktober 'de 100 meter in 57.5 te zwemmen. Dit is de Spaanse atleet Felix Erauzou, de uitvinder van de nieuwe r. i „Dat lukt niet. Ik kan onmogelijkdeae stijl speerwerpen. Op de joto Ziet ^jj,j memmen. Alles is fout gegaan van- men hem in actie tijdens een de monstratie te Madrid. Finse speer was gesneuveld, met een vier de worp 58.20 meter. Nadat de afstand was opgemeten, zei Aad de Bruyn, dat hij niet kon begrij pen, dat de middelmatige Spaanse at leten Salcedo en Erasquin resp. 82 50 en 83.40 hadden kunnen bereiken. De Bruyn was er van overtuigd, dat wanneer jonge atleten als Fikkert en Koch zich de „Spaanse" techniek kunnen eigen ma ken. het Nederlandse record zou sneu velen. af het ogenblik dat we in Australië arri veerden. Rikus en ik hebben op de boot gewerkt in de hoop dat onze gage ons tijd zou geven voor de training. Maar we hebben ons loon pas verleden week dins dag ontvangen, een maand te laat. In middels moesten we werken voor de kost. Ik heb ploegendienst gedaan in een volkswagen-fabriek en alles aangepakt om de kost te verdienen. Mevrouw Ans Timmermans, die in Melbourne woont en als begeleidster van de Nederlandse zwemploeg is aangewezen, 'heeft me prachtig geholpen bij de training. Op het ogenblik logeer ik in het huis van haar en haar man. Ik geloof stellig dat Principieel onderzoek Op last van het Openbaar Ministerie te Den Haag is de Leidse politie er, in samenwerking met de Rijkspolitie van Wassenaar, Voorschoten, SassenJheim, Voor hout, Noordwijkerhout en Warmond, toe overgegaan de voetbalpool van de suppor tersvereniging van UVS („Vrienden van UVS") in beslag te nemen. Alle in omloop zijnde formulieren van de pools zeven en acht, alsmede het uit te keren bedrag over de pool acht, vielen onder deze inbeslagname. Het bestuur van de VVU werd medegedeeld, dat het hier een principieel onder zoek betreft, waarbij zal moeten worden vastgesteld of de bij de Loterijwet bedoelde besloten kring is gehandhaafd. In verband hiermede, aldus deelt het bestuur van de VVU ons mede, zal het verschijnen van pool negen worden uitgesteld. De deelnemers aan de vorige pools zullen door hei bestuur van de WU op de hoogte worden gesteld wat betreft een eventuele schadeloosstelling, door de inbeslagneming ontstaan. Sportspli raters In de eerste ontmoeting tussen Man chester United en de Duitse club Borus- sia Dortmund, welke meetelde voor de Europese beker, won Manchester United met 3-2, nadat het bij de rust met 3-0 had voorgestaan. Scheidsrechter was de Nederlander Leo Horn. Voor de competitie-wedstrijd Elink- wijkDOS van a.s. zondag heeft de vereniging Elinkwijk een beroep moeten doen op haar oude keeper Piet Kraak, omdat van der Schilden, die voor her haling in militaire dienst is. geen vrij stelling heeft kunnen krijgen. De Russische automobielclub is toe gelaten tot de FIA (internationale au tomobielfederatie). Hierdoor zullen voor taan ook Russen aan internationale wedstrijden kunnen meedoen. Als ge volg hiervan verwacht men in auto sportkringen binnenkort verscheidene onthullingen betreffende de stand van de techniek in Oost-Europa. Het paard „Prelone", het enige merrieveulen dat aan de race deelnam, heeft te New Market de jaarlijkse Cesa- rewitch-stakes gewonnen. „Prelone". die met driekwart lengte voorsprong door de finish ging en gereden werd door de jockey Edward Hide, verdiende daarmee 29.110 gulden voor haar eigenaar Alien. F.A.O.-CONFERENTIE TE BANDOENG De Nederlandse. Deense en Australi sche delegaties op de regionale confe rentie van de F.A.O., die in Bandoeng wordt gehouden, hebben verklaard, dat hun landen bereid zijn samen te wer ken met de Aziatische landen in het Verre Oosten inzake het fokken van vee. De Nederlandse afgevaardigde zei, dat Nederland bereid is deskundigen op te leiden en fokvee te leveren. Denemarken is bereid beurzen te verlenen en Australië is bereid een op leidingscentrum in te richten voor vee fokkerij om steun te verlenen aan on derontwikkelde landen. ik mijn tijden nog heel wat zou kunnen verbeteren als ik een paar weken extra zou krijgen. Tenslotte arriveert de Nederlandse ploeg pas de 14de november. Op het ogenblik ben in ongeveer 6 seconden langzamer dan de limiet die voor rnjj -^teld is en ik ben volkomen uit vorm. WIM DE VRENG alles liep tegen Ik heb mjjn zaak en al het andere ver kocht om in Melbourne te kunnen ko men, maar de levensomstandigheden en het geld hebben mijn poging doen mislukken", aldus De Vreng. 20 oktober is ook de beslissende datum voor de Nederlandse immigrant Gerrit Zevenboom, als hij wil bewijzen dat hij goed genoeg is om in de Nederlandse ploeg opgenomen te worden. De 19-jarige Zevenboom, die vroeger in Amersfoort gewoond heeft, is in 1951 in Australië gearriveerd. Hij woont in Zuid-Australië en heeft daar in vier jaar 28 regionale zwemtitels veroverd. Zevenboom vertelt dat het N.O.C. be paald heeft dat hy de 1.500 meter in 19 minuten moet zwemmen. Vrijdag j.l. heeft Zevenboom een tijd gemaakt van 19 min. 1.4 sec. Hij ging toen alleen over de baan. Hij heeft wel eens snellere tijden gemaakt en op het ogenblik traint Ans Timmermans hem in het nieuwe Olym pische zwembad Mevrouw Timmermans, die in 1950 naar Australië geëmigreerd is en die de Australische damesploeg voor de Olym pische Spelen in Helsinki getraind heeft, vertelde: „Gerrit mag meedoen aan de proefwedstrijden van de Australische Olympische ploeg eind oktober. Dat zal ons een uitstekende indruk betreffende zijn vorm geven en ik geloof vast dat hij in de Nederlandse ploeg zal komen. Hij was onder de tien besten van de wereld verleden jaar en ik hoop dat hij de finale zal halen". Gistermorgen is te Venlo de be kende voetballer van de Tilburgse voetbalvereniging Willem 11", Coy Koopal, in het huwelijk getreden met mej. Trees Raymann. Het ge lukkige bruidspaar na het verlaten van de kerk te Venlo. Loes Zandvliet naai* Melbourne Het bestuur van het Nederlands Olympisch Comité heeft besloten, ge hoord het advies van de sportcommis- sie van de Koninklijke Nederlandse Zwembond, om Loes Zandvliet (Golf brekers, Leiden) op te nemen in de Nederlandse ploeg voor Melbourne. Zij is de vierde zwemster, die in de esta fetteploeg zal uitkomen. Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK. Beroepen door de generale synode tot pred. voor buitengewone werkzaamheden (legerpred.) G. J. Droppers, laatstelijk vicaris te Did am. die dit beroep ook aan nam. Te Leimuiden D. H. Gijsbers, kand. te Amsterdam. Aangenomen naar Berkhout J. Bosch te Hoogkarspel. Naar Barger-Oosterveen (2de pred.pl.) (wijk Zwartemeer) D. A. Cazemlr, vicaris te Zwartemeer. GEREF. KERKEN. GER, KERKEN ONDERH. ART. 31 K.O. CHR. GEREF. KERKEN'. Beroepen te Vianen N. de Jong te Katwijk aan Zee. DOOPSGEZ. BROEDERSCHAP. Beroepen te Oldeboom A. Veldstra te Hallum (Fr.). GEREF. GEMEENTEN'. Bedankt voor Middelburg W. Hage te Nunspeet. Geref. Kerken groeien naar Wereldraad toe ZELFSTANDIGHEID DER KERKEN GAAT AL MEER EEN ROL SPELEN Tijdens de generale synode der Chr. Geref. Kerken, die momenteel in Apel doorn wordt gehouden, is o.m. ook ge sproken over de positie der zending. Ds. Bikker merkte hierbij o.a. op, dat de veranderde structuur van de wereld ook voor de zending consequenties heeft Er is op het terrein van de Toradj akerken groot gebrek aan arbeidskrachten. Prof. J. J. v. d. Schuit legde even eens de nadruk op de veranderde situ atie waarvoor de zending komt te staan, nu de zelfstandigheid der ker ken almeer een rol gaat spelen. De hoogleraar bracht ook de kwestie van de Wereldraad van Kerken opnieuw- op het tapijt. Hij merkte op dat de Geref. Kerken al meer naar die Wereldraad toegroeien. Nog pas heeft prof. dr. H. Bergsma bij zijn inauguratie te Kampen daarvoor gepleit. Spreker stelde de vraag of de invloed van de Toradj akerken zo groot is, dat men zelfstandig buiten de moeder kerk om beslissingen kan nemen. Ook ds. J. C. Maris wijdde enige woor den aan de kwestie van het zendingster rein. Hij wilde deputaten machtigen eventueel naar een ander terrein'en) om te zien en wilde daarover van de synode een principiële uitspraak uitlokken. Ds. L. S. den Boer merkte hierbij op dat hij bij zendingszaken grote waarde hecht aan het oordeel van de insiders met na me aan dat van een zo gezaghebbend man als prof. dr. J. H. Bavinck. Spreker wilde vooral acht geven op de tekenen der tijden en met name op de rol, die Israel in onze tijd speelt. Bij de beantwoording van de ver scheidene sprekers zeide ds. Bikker dat ook de Toradj akerken al meer betrokken worden in het overleg met de Raad van Kerken in Indonesië. Dat de Toradja- kerken in het zendmgsgebied van de ge reformeerde Zendingsbond uit hun mid den een vijf jonge mannen naar de the ologische school te Makassar gezonden hebben, heeft niet de instemming van deze Bond, die dan ook financiële steun heeft geweigerd en die nog steeds het ideaal heeft met de Chr. Geref. Kerken te komen tot een eigen opleiding. Ziel kundig acht spreker deze daad van de Toradjakerken zeer begrijpelijk. De synode heeft hierna het beleid van deputaten goedgekeurd en haar voor* stellen overgenomen.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 11