Laatste Berichten Traktementen van hervormde predikanten worden verhoogd Loop der bevolking te Leiden DINSDAG 16 OKTOBER 1956 Kreet 0111 lijfsbehoud vau voetgangers Telegrammen aan ministers De Nederlandse Vereniging bescher ming voetgangers heeft telegrammen gezonden aan de ministers van Verkeer en Waterstaat, van Justitie, van Sociale Zaken en Volksgezondheid en van O.. K. en W Zij spreekt daarin de wens uit. dat de ministers elk op hun terrein in hun zojuist begonnen ambtsperiode al het mogelijke zullen doen ter bevorde ring van de verkeersveiligheid. Aan de minister van Verkeer en Waterstaat wordt gevraagd „een com plex van maatregelen, dat aan alle weggebruikers met inbegrip van de kwetsbare voetgangers en voetganger- tjes redelijke kansen zal geven op lijfsbehoud waarop zij als burgers aanspraak mogen maken. Een van deze maatregelen zou zjjn de weder invoering van snelheidsbeperking. Aan de minister van Justitie wordt een gestrenge bestraffing van de ver oorzakers der verkeersonveiligheid ge vraagd. Aan de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid vraagt de vereni ging maatregelen om te bevorderen, dat alle berijders van gemotoriseerde voer tuigen wettelijk worden verplicht een verzekering tegen wettelijke aanspra kelijkheid af te sluiten. Aan de minister van O.. K. en W. ten slotte verzoekt de vereniging te bevor deren, dat aan de technische hogescho len in Delft en Eindhoven leerstoelen worden opgericht in de technische mo gelijkheden tot beveiliging van wegge bruikers Deze leerstoelen zouden tevens dienstbaar moeten zijn aan het werk van een op te richten adviescentrum inzake verkeersproblemen. Prins Bemhard vanavond in ons land Prins Bernhard zal hedenavond in ons land arriveren. Gisteravond di neerde hij nog met prinses Margaret in Tanganjifca. Oudste inwoonster van Soest 103 - overleden Gisteravond is de oudste inwoonster van Soest, de 103-jarige mevr. Hein- richSpitzer overleden. Mevr. Heinrich is 3 uni 1854 in Molmansdorf in Oos tenrijk geboren en in 1873 gehuwd met Sigmond Heinrich. Begin 1938 vluchtte zij als gevolg van de Jodenvervolging, uit Wenen en kwam zij naar ons land. Zij vestigde zich in Den Haag, maar in de oorlog moest zij onderduiken te Soest, waar zij met haar twee doch ters na de oorlog bleef wonen. Coco Tubman in Madurodam (Van onze Haagse redactie) In gezelschap van mevr. Zinnincq Bergman, de echtgenote van de hof maarschalk van H.M de Koningin, heeft vanochtend de 9-jarige Coco Tub man, het dochtertje van de president van Liberia, samen met haar 10-jarig vriendinnetje Bankie King, een bezoek aan de miniatuurstad Madurodam ge bracht. Even over Hl arriveerden de beide meisjes. Tevoren evenwel was het zoontje Allan van de heer S. Edward Peal, gezant van Liberia bij het Neder landse hof, alsmede een twaalftal kin- dern van diplomaten uit Den Haag, naar de miniatuurstad gekomen. Hoewel zondag jl. Madurodam al ge sloten werd, was er ter gelegenheid van dit bijzondere bezoek voor gezorgd, dat er nog ..leven" genoeg was. De treinen reden af en aan en uit de toren van de Lange Jan kwamen twinkelende wijsjes van het carillon en op de grote ver keersweg was volop dTukte. Ruim an derhalf uur zwermden de kinderen ge ïnteresseerd door Madurodam rond. Na afloop van de rondleiding moesten Coco Tubman en Banikie King hun na men schrijven in het Gulden Boek van Madurodam en kreeg ieder van mevrouw Boonv. d. Starp en pop in Hollandse klederdracht ten geschenke. Schmidt jr. zal beroep op V. N. deen ..Ik hoop een beroep op de V. N. te doen om een eerlijke behandeling voor mijn vader te verkrijgen", aldus George Schmidt, de zoon van Schmidt, die voorts meedeelde, dat een comité van Nederlanders in Sydney beoogt de vrij lating van zijn vader te bewerkstelligen. Dr. K. E. VAN DER MANDELE GEZANT TE COLOMBO. Dr. K. E. van der Mandele, tot dusver zaakgelastigde te Colombo, is benoemd tot buitengewoon gezant en gevolmach tigd minister aldaar. MINISTER LUNS NAAR PARIJS. De minister van Buitenlandse Zaken mr. Luns, zal vrijdag as. naar Parijs vertrekken ter bijwoning van de bijeen komst van de ministers der K.S.G. Hij wordt op maandag d.a.v, in Den Haag terugverwacht. FAMILIEBERICHTEN Overgenomen uit andere bladen Bevallen: Van KampenDonker, z.. Den Haag: Van RielHoovkaas. d„ Utrecht: M. G. IngwersenGoldschme- ding. z.. Zeist. Getrouwd: L. Dekker en I. M. van Roggen. Bilthoven. Ove.leden: A. v. Leeuwen, m., 70 j., Rotterdam: A. van MesselMogendorff, vr.. 50 jaar. Rotterdam; O. A. Anker smit. m., Delft: V. P. van Geuns— Scherius. vr., 87 jaar. Den Haag: L. H. J. Sieperda. m.. Rijswijk: Dr. Fr. Buch- holz. m., 60 jaar. Amsterdam; G. Mole naar. m., 69 jaar. Sneek; H. J. Wijers. m., 68 jaar. Phorzheim: I. Th. E. C. de Haes. m.. 63 jaar. Boxtel. Deze pagina ls gedeeltelik gecorrigeerd MARKTBERICHTEN ROTTERDAM, 16 oktober. Veemarkt. - Aanvoer In totaal 4111. Weektotaal 5720, Vette koeien en ossen 660, gebrulksvee 1351, vette kalveren 120. graskalveren 531, nuchtere kalveren 598, varkens 148, big gen 206, paarden 109, veulens 27. schapen of lammeren 300, bokken of gelten 61. Prijs per kg.: vette koelen le kw. 310 320, 2e kw. 290—304 3e kw. 270—280. vette kalveren 300320 280295 250 270. Prijs per stuk: graskalveren 440 350 250, nuchtere kalveren 65 55 45. biggen 58 50 40. Prijs per kg.: slachtpaaraen 240 220 205. Prijs per stuk: schapen 125 110 100, lammeren 120 110 95, kalf koelen 1150 950 725. melkkoeien 1150 950 725. vare koelen 800 700 600. vaarzen 840 700 550. pinken 600 475 375. DenemarkenNederland op t.v.-scherm De Nederlandse Televisie Stichting heeft - zo deelt zij mede - van de Deense Voetbalbond toestemming ver kregen de interland voetbalwedstrijd DenemarkenNederland, die op zon dag 4 november a.s. in Kopenhagen wordt gespeeld In Nederland uit te zenden. Teneinde deze uitzending te realiseren heeft de Duitse televisie zich bereid verklaard via de Duitse televisiezen ders transito van het beeld te verzor gen. Het wachten is nog op de toestem ming van de KNVB voor uitzending van deze rechtstreekse reportage, al dus de NTS. GOUVERNEUR STRUYCKEN NAAR WILLEMSTAD. Vanmorgen is van Schiphol naar de Ned. Antillen vertrokken Gouverneur mr. A. A. M. Struycken. Hij gaat naar de Ned. Antillen om als gouverneur zijn functie neer te leggen en afscheid te nemen. Op 31 oktober of 1 november keert mr Struycken terug. Franse soldaten in Tunesië gedood Twaalf Franse soldaten zijn maandag nabij Kasserine in Tunesië, een tiental kilometers van de Algerijnse grens, om gekomen bij een onverhoedse aanval van opstandelingen op een militair konvooi, aldus werd hedenochtend te Tunis ver nomen. Drie van de opstandelingen werden in het gevecht, dat op de onverhoedse be schieting volgde, gedood. Uitgebreide handel tussen Oost- en West-Europa De handel tussen Oost- en West- Europa heeft thans een jaarlijkse om vang bereikt van ruim 1,2 miljard dol lar, zo is medegedeeld door Gunnar Myrdal, secretaris van de Economische Commissie voor Europa der Verenigde Naties. Hij voegde hieraan toe, dat het volume van de handel thans groter is dan sedert de oorlog het geval is ge weest en dat er mogelijkheden bestaan voor verdere aanzienlijke uitbreiding. Australië betreurt voorlegging kwestie Nieuw Guinea aan V.N. De Australische regering betreurt het, dat de Afrikaans-Aziatische landen opnieuw hebben besloten het geschil tussen Indonesië en Nederland over westelijk Nieuw-Guinea voor de V.N. te brengen, zo heeft de Australische minister van Buitenlandse Zaken. Ri chard Casey, vandaag in het Parle ment verklaard. „Wij denken niet, dat in de V.N. een oplossing voor deze kwestie zal wor den gevonden, aldus minister Casey, die hieraan toevoegde: „Het voorleg gen van de kwestie aan de V.N. „zal slechts tot resultaat hebben, dat de bitterheid tussen Nederland en Indo nesië en indirect tussen Australië en Indonesië zal toenemen". Hij verklaarde, dat het verzet van Australië tegen de Indonesische aan spraak inzake Nederlands-Nieuw-Gui- nea enerzijds en het steunen van het Nederlands standpunt anderzijds onver anderd bleven. Hij vervolgde echter met de verzeke ring. dat de Australische regering zich zou beijveren te vermijden, dat het ge schil tussen Nederland en Indonesië ernstiger zou worden en dat de kwestie- Nieuw-Guinea het enige punt was. waar over Australië en Indonesië het niet eens waren. LEIDERDORP Jonge Kerk sprak over Nieuw-Guirea De Jonge Kerk kwam gisteravond bij een onder voorzitterschap van ds. Hon- nef, om te luisteren naar een inleiding van ds. Hildering over de kwestie Nieuw Guinea. Ds. Hildering. die thans werk zaam is aan de Zendingshogeschool te Oegstgeest, heeft 20 jaar in Indonesië gewoond en gewerkt. De kern van het probleem is een Nederlands vraagstuk, aldus ds. Hildering. omdat Nederland verantwoordelijk is voor de status van Nieuw Guinea. Spreker gaf een overzicht van de in ternationale samenwerking, die er op verschillende posten is en wees vervol gens op de belofte van Koningin Wil- helmina. tijdens de oorlog aan Indone sië gedaan. Van alle voornemens en ge dane beloften is niets terecht gekomen. Had de Nederlandse regering toen juist gehandeld, dan was alles anders gelo pen. Wij moeten niet de schuld aan In donesië geven, doch de hand in eigen boezem steken, aldus spreker. Dat is nu de bedoeling van de oproep van de Sy node inzake Nieuw Guinea geweest. Deze oproep was niet bedoeld als een politiek stuk. maar ais een kerkelijk spreken, verband houdende met de stem uit de verte om vrijheid. Op deze inleiding volgde een uitge breide en interessante bespreking. VOORSCHOTEN ZEILEXAMENS. Zondag jl. werden op en bij het Zweiland in de Kagerplassen de jaar lijkse zeilexamens voor de jeugdleden van de Kon. Zeil-, Roei- en Motor sportvereniging ..De Kaag" afgenomen. Om 9 uur hadden zich 29 kandidaten gemeld aan de jachthaven van deze vereniging te Warmond. Met de motor- vlet en een aantal lesboten werden de jongelui naar de sociëteit aan het Zwei- land vervoerd. Daar werd begonnen met het praktische gedeelte van het examen, bestaande uit het correct op tuigen van de lesbootjes, het goed af varen en het zeilen van een acht, waar na weer op de juiste manier moest worden aangelegd. Hierna werden de kandidaatjes over de theorie van het zeilen aan de tand gevoeld, waarbij aandacht werd besteed aan het binnen- aanvaringsreglement en eenvoudig schie- manswerk. Om vijf uur kon het bestuur van „De Kaag" de uitslag bekend laten maken. 10 kandidaten waren geslaagd, 7 wa ren er afgewezen en 3 kregen er gele genheid het volgend jaar het theore tisch gedeelte over te doen. Bij de 19 geslaagden waren er 2 die vorig jaar reeds voor het praktische gedeelte ge slaagd waren. Ondanks de slechte zomer, waardoor nogal wat oefentijd verloren ging. wa ren de resultaten nog bevredigend. De geslaagden zijn: Anneke Wolter- beek. Winston Giessen, Liesbeth Wol ter beek, Betti Lise Bouwmeester. Wiebeke Bouwmeester en Jolanda van der Griend allen uit Den Haag, Arnold ter Horst, Leendert v. d. Ende en Doortje ter Horst allen uit Delft, Wim Leenen, Ma rijke Spaargaren, Annelies Spaargaren. Pim Walenkamp. Steven Blikman en R. de la Court, allen uit Leiden. Anja Fabrie de Jonge en Ine Holtrust. beiden uit Oegstgeest, Menno Aukes uit Was senaar en Anneke Korthals uit Voor schoten. WARMOND „ST. MATTHIAS" De R.K. Harmonie- Zang- en Toneel vereniging „St, Matthias" heeft haar eerste uitvoeringen van dit wintersei zoen weer achter de rug. Deze avonden werden op zaterdag en zondag gegeven. De voorzitter, de heer Th. de Vroomen, heette alle aanwezigen hartelijk welkom. Hij sprak er zijn vreugde over uit, dat het aantal donateurs gestegen is. Het eerste gedeelte van de avond werd verzorgd door de Harmonie. Na een pit tige mars werd een goed gespeeld pro gramma ten gehore gebracht. Vooral de wals „Aan de mooie blauwe Donau" en de „Valse Triste" vielen zeer in de smaak. Een mars „The Gladiators Fare well". was het slot. Onderscheiding veer schipper Clots PENNING VOOR REDDEN VAN 13 SCHIPBREUKELINGEN De plaatselijke commissie van de Kon. Noord- en Zuid-Hollandse Redding Maatschappij te IJmuiden heeft schip per R. P. Clots in een speciale bijeen komst de bronzen legpenning van de Maatschappij aangeboden. Hij was des tijds schipper van de kotter IJM 27 en haalde op 30 mei van dit jaar onder zeer moeilijke omstandigheden 13 schipbreu kelingen van het Panamese stoomschip „Panaos" en bracht ze behouden in IJmuiden binnen. Enige dagen later werd bekend, dat hij ontslagen was. Thans vaart hij als schipper op de mo- torkotter Texel IJM 5. De legpenning, geslagen bij het 125- jarig bestaan van de KNZHRM, wordt door de maatschappij bij uitzondering ook wel toegekend aan mensen, die een bijzondere bijdrage tot het werk van de reddingmaatschappij hebben geleverd. Dat deed schipper Clots, toen hij zijn leven in de waagschaal stelde om men sen van een zinkend schip te redden op een moment, dat gevaar voor nog meer explosies niet denkbeeldig was. Bij de redding gaf hij vele bewijzen van be sluitvaardigheid en moed. Bijzonder is ook geroemd de wijze, waarop de 13 schipbreukelingen, onder wie zich vier gewonden bevonden, aan boord van de kleine kotter zijn verzorgd. Schipper Clots mocht behalve de pen ning ook nog een schilderstuk in ont vangst nemen met op de lijst een ge denkplaatje. AANVARING CORNELIA IJM. 218 Stuurman tankschip draagt schuld De Raad voor de Scheepvaart te Am sterdam is van oordeel dat de aanvaring van het 8026 brt metende Nederlandse motortankschip .Mayonia" met de mo- torfcotter „Cornelia" IJm. 218, op 24 augustus van het vorig jaar ten zuiden van het Texel vuurschip is veroorzaakt doordat de eerste stuurman van de Mayonia in zijn navigatie is tekort ge schoten. De raad besloot daarom de stu/urman te straffen door hem zijn be voegdheid te ontnemen voor de tijd van één maand. De inspecteur voor de scheepvaart had voorgesteld de man te straffen met het uitspreken van een be risping. Tengevolge van een te late waarne ming en een verkeerde manoeuvre werd de „Cornelia" op het achterschip aan gevaren en ernstig beschadigd, doch alleen boven water. De matroos van de wacht viel door de schok overboord. Nadat het vistuig was gekapt, slaagde men erin de drenkeling te bereiken en binnen boord te halen. De vissersboot moest de visserij beëindigen, maar kon op eigen kracht naar IJmuiden terug keren Na een korte pauze kwam de toneel groep aan de beurt. Met het stuk „Ach ter de wolken schijnt toch de zon" door R. Feenstra en Kees Spierings sloegen de spelers geen slecht figuur. De rollen werden aardig gespeeld. Vooral de spe lers Kees Kortekaas, Cis Kokshoorn en Wil de Greef verdienen een pluim. Na de opvoering dankte de heer Th. de Vroomen de spelers en de regisseur, de heer G. G. van Elburg. Zondagavond a.s. wordt de uitvoering voor de laatste maal herhaald. WASSENAAR Geslaagd Te Delft slaagde onze plaatsgenoot de heer J. van Oldenborgh, voor het ingenieursexamen voor schei kundig ingenieur. De generale synode der Ned. Herv. Kerk heeft gisteren met algemene stemmen besloten, de traktementen van de hervormde predikanten te verhogen. De synode nam met 37 tegen 12 stem men een oorstel aan van de raad voor predikantstraktementen tot verhoging van de minima der traktementen in de vijf klassen, waarin de predikanten, naar de grootte hunner gemeenten, zijn verdeeld. De verhoging zal in de laagste klasse 840 gulden per jaar zijn (van 4.920 gulden tot 5.760 gulden) en in de hoogste klasse 1560 gulden (van 6720 gulden tot 8.280 gulden). Deze verhoging zal geleidelijk worden ingevoerd en op 1 januari 1959 volledig zijn. Dan zullen dus de minimum-trak tementen zijn: 5760 gulden per jaar in de laagste groep en 8280 gulden in de hoogste. De hoogste salarissen worden bij de door de raad voorgestelde verhoging met 40 procent opgetrokken, de laagste maar 28 procent. De commissie van rapport stelde daarom een schaal voor. die in de laagste groep het minimum op 6030 gulden bepaalt en in de hoogste groep op 8010 gulden. Hierdoor zou het per centage van de verhogingen in de ver schillende groepen gelijk zijn. namelijk 35 procent. Na uitvoerige debatten werd het voorstel van de commissie van rap port met 15 tegen 36 stemmen verwor pen. en >t van de raad voor de pre dikantstraktementen aangenomen. In week van 4 tot en met 10 oktober 1956 GEVESTIGD: B. G. Diedrich-Mulder en fam., Lorentz- kade 3; G. Berveling en fam., comptabele rijkszuivelstation. Jul. v. Stolberghof 43; G. Boshuizen en fam., techn. ambtenaar, Muldersstr. 28; G. Boender en fam„ mili tair. Temminckstr. 36; C. A. Gallert en fam.. Muldersstraat 34; A. P. Fransen- Pieterse en fam., Conradstr. 16; B. C. Smdt en fam., soheepswerktuigkundige, Moddermanstr. 19; H. Vreeken-Koot en fam., a/b Langegrt t/o 192; H. T. Martin en fam., techn. ambtenaar, Melch. Treub- laan 39; L. A. Akkerman en fam., militair, Meerburgerkade 33; J. W. Salomonson en fam., leraar, O. Singel 78; P. A. van Eek van der Sluijs en fam., werkmeester. Ch. de Bourbonhof 41; J. H. Hofman en fam., banketbakker, Rembrandtstr. 24; M. Prin sen, verpleegster. Rijnsburgerweg 10; C. L. Pfister, hulp i/d huish., Breestr. 17Qa; J. B. J. Knook, Hooigracht 90; W. E. Ger- rltzen, Zonneveldstr. 2; D. C. Glabergen. 1.1. verpleegster. W. Singel 27; P. van Gijzel, Paviljoenshof 11; M. R. van der Laan, Lange Mare 71a; S. C. A. Tan. Steenschuur 8; G. van Fulpen, hulp i/d huts'h.. Rapenburg 36; B. E. W. Woittlez, Nieuwsteeg 13; A. van Rossem, Noord einde 52; H. W. van Meeleren, Breestr. 14; B. Bruijn, Stieltlesstr. 35; H. L. Hooghoudt Diefsteeg 6 b; G. van Driel, Kagerstr. 4; H. de Koning-Meijer, Magd. Moonsstr. 13; F. P. Coomans de Ruiter, kleuteronder wijzeres, Rapenburg 131; A. Ramp, 1.1. ge zinsverzorgster. Rijnsb.weg 86; T. A. M. van Loon. 1.1. verpleegster. Mezenstr. 2; J. H. Huizing, hfd v/d huishouding. Me zenstr. 2; M. L. Tegelaar. ambtenaar PTT, Maredijk 34a; D. H. Wallis de Vries, Plant soen 81; M. van Mels, Roodenburgerstr. 14; A. A. Wieling, Rapenburg 131; M. E. R. Schrijner, secretaresse, Nachtegaallaan 5; B. J. V. Horde, arts, W. Singel 106; R. I. Hochwald. W. Singel 79; M. E. Smits, W. Singel 97; T. A. Tan, Kloksteeg 13a; J. R. I M. de Wolf, Langebrug 17; O. A. J. Fasting, Vreewijkstr. 10; W. J. van den Dool, Rijnsburgerweg 144; A. A. van der Kooij, De Sitterlaan 54a; R. R. Kossmarm, Rijnsburgerweg 77; H. P. Baa(j, Lijster- str. 28; B. Varemkamp, Lammermarkt 64; G. Mussies, J. de Wlttstr. 55; A E. Roest Crolllus, Roodborststr. 42; J. G. A. M. Saraber, Tomatenstr. 37; C. M. T. Heijme- rlkx. De L. de Kanterstr. 32; J. C. Brlllen- burg Wurth, Houtlaan 6; J. M. de Wet, Witte Singel 38; L. W. Veenendaal, Mors singel 10; J. G. Korendijk, hulp i/d huish., Rljndijkerstr. 73; A. C. Voskamp, Hoger- beetsstr. 6; N. C. Haanschoten. psycholo gisch ass., Rijnsburgerweg 140; F. D. Formsma, maatsch. werkster, O. Singel 162. J. C. Noort-Noort, Korte Mare 27; M. A. Kaashoek. Pietersk.choorstg 8; A. v. d. Werf. Herenstg 21a; J. G. F. Thiemann, Hogewoerd 19: H. L. Knook. H. de Groot- str. 15; G. M. Groen in 't Woud-Van der Werf, Rijn- en Schiekade 50; E. A. Hagen, Lijsterstraat 1; M. E. Capel, Boer- haavelaan 7; E. T. Lettinga, Hoge Rijndijk 81; A. Mooy, 1.1. verpleegster, W. Singel 27; J. E. Kreuknlet-Teunissen, De L. de Kanterstr. 2; T. Postma, Zoeter- woudse Singel 52; J. Dooren. Buitenrust- straat 1. VERTROKKEN: H Warendorff en gezin, Utr. Veer 27 naar Utreoht, Neyeveldsin. 6 II; W. Wessel- dljk en fam., De Sitterlaan 35 naar Kat wijk. Boulevard 49; J. Dragt en gezin, Stationsweg 2 naar 's-Gravenhage, Laan v. N.O. Indië 276278; J. Ouwerkerk-De Vos en fam., H. Rijndijk 138 naar Ned. N%v Guinea; P. A. Wesdorp en fam., Tessel- schadestr. 4a naar Leidschendam. Prins Hendriklaan 112; H. Ras en fam., Burg- steeg 2 naar Bussum, Nw 's-Gravelandse- weg 36; K. van Tuijn en fam., Nw Rijn 59 naar Loon op Zand, r.-k. pastr. 3; J. M. Verschoor en fam., Druivenstr. 11 naar Amsterdam. Adm. de Ruyterweg 241 I; G. Zweistra en fam., a/b naar Vlissingen, Haven Dorp 696: E. A. Loeliger. Rapen- ire 91 naar Oegstgeest. Floralaan 33; C. de Koning en fam„ bui_ Lammenschans- weg 110 naar Delft. v. Kinschotstr. 25; S. G. van Looli en fam., Rijnsb.weg 167 naar Oegstgeest, Hofdljck 13; T. J. d. Meulen, Rapenburg 57 naar Leeuwarden, Helicon- weg 13c; F. van Hamel, Nieuwsteeg 31 naar Amsterdam. Haringvlletstr. 33; H. Meijers, Zoeterw. Singel 81 naar Oegst geest. Prinses Marijkelaan 11; S. H. Llm, Thorbeckestr. 47 naar Oegstgeest. De Kempenaerstr. 88; G. A. W. Mader-Baart, Da Costastr. 28 naar Zoeterwoude. Hoge Rijndijk 7; C. L. G. van Goozen, Mors singel 8 naar Hazerswoude, Molenlaan 2; H. C. Hodde, Merelstr. 23 naar Oegstgeest, De Kempenaerstr. 8; A. H. Zandman. Su- matrastr. 175 naar Zuidwolde, Oosterweg A 166 F; N. A. J. M Koning, Breestr. 12 naar Heerenveen, Dracht 29; Jhr. R. A. Röell. Breestr. 135a naar Delft, Twee- molentjeskade 82; E. T. Sondermeijer- Claproth. Zoeterw Singel 77 naar Buur- malsen, B 106; J. K. 't Hart, De M. van Streefkerkstr. 48 naar Amersfoort, Kon. Wilhelm.laan 14; A. J. Bos, Koninglnne- laan 42 naar Wassenaar. Narcislaan 18; E. M. A. Waszink, W. Singel 91 naar Amster dam, Brederostr. 97 III; C. M. Lamaln, W. Singel 27 naar Ver. Staten; A. J. Holtrop, De Genestetstr. 36 naar Oostwerf, Appel scha 211; J. J. L. de Wilde, v. Oldenbar- neveltstr. 46 naar Delft, Burgwal 5; J. Mooten-Massaar. Parkstr. 3 naar Grave, Kastanjelaan 1; P. Louwrier-Jongeleen, Hansenstr. 68a naar Australië; O. J. Matray, Zoeterw. Singel 106 naar Ver. St.; D. Llbot. Thorbeckestr. 51 naar Delft. H. de Grootstr. 115; F. L. Bastet, Rijn- en Schiekade 114 naar Oegstgeest, Wilhel- minapark 21; H, G. R. Klinkhamer, Nlc. Beetsstr. 20a naar Velsen, Schulpweg 49; M. W. Lamers. Haagweg 22 naar Zaandam. Statlonsstr. 92; M. Roos. Weldehof 28 naar Canada; C. G. de Krulff, Botermarkt 15 naar Duitsland; G. Zitman, Herengrt 37 naar Heer. Ant. v. Padualaan 7; W. F. Laman. Driftstr. 51 naar Ver. Staten; J. F. van Buuren, Wald. Pyrmontstr. 68 naar Leidschendam. Pr. Hendriklaan 92; J. C. van Oosten, Mauritsstr. 9'1 naar Velsen, Schulpweg 49; H. v. d. Kwaak, Molenstr. 15 naar Delft, Koningsplein 27; G. L. Klaas- sen, Breestr. 114a naar Hengelo (O.), Elzenstr. 3; C. H Westerink. Zoeterw. Singel 42 naar Delft, Oude Delft 86; G. S. Westerink. Zoeterw. Singel 42 naar Am sterdam. Da Costakade 126 I; J. A. Renes, Wasstr. 60 naar Driebergen ca,. Hoofd straat 211; C. A. F. Tuljnman, Seringen- straat 65a naar Geleen. Maurltslaan 112; G. van Andel, Rijnsb.weg 29a naar Alphen a/d Rijn, Stevlnstr. 10; P. M. Diepstraten, J. de Wlttstr. 48 naar Tilburg. O. Dijk 1; B. van Tuijn-Rietstra. Nw Rijn 59 naar Oegstgeest. Terweeweg 43; J. T. Hogervorst, Nw Rijn 8 naar Vlaardlngen, Nassauln 64; G C. v. d. Meel, v. d. Duynstr. 40 naar Ubbergen. O. Holleweg 5; J. M. Leupen. Rapenburg 77 naar De Bilt, Hobbema- laan 41; H. Kruize, Zoeterw. Singel 40b naar Oegstgeest, Endeg.str.weg 5; A. J. Scheren. Zeemanlaan 10a naar Vlissingen. Schuttvaartgrt 7; L. van Vliet, Hansen- straat 10 naar Leiderdorp, v. d. V. Bou- manweg 46; A. Mugge, W. Singel 27 naar Wassenaar. Backershagenlaan 38; H. G. M. Bos. Boerhaavelaan 15 naar Alphen a. d. Rijn. Hazeveld 20; M. Gillissen. Mezen str. 2 naar 's-Gravenhage. Noordelnde 60; Goenee, O. Singel 50 naar Amsterdam, Mlerisstr. 97; G. P. Sandberg. ALPHEN „Aannemers moeten wel knoeien", zegt advocaat (Van onze Haagse redactie) „Wil een aannemer zich in de tegen woordige maatschappij kunnen handha ven, dan is hij wel gedwongen te knoeien. Een aannemer, die géén zwarte lonen uitbetaalt, kan tegenwoordig niet meer werken". Woorden van gelijke strekking waren tijdens de zitting van de Haagse politierechter gesproken door een advocaat, die als verdediger optrad van een aannemer uit Alphen aan den Ryn. De aannemer stond terecht wegens het doen van onjuiste opgaven voor de loonbelasting. Hij was hiertoe gekomen nadat hij een bedrag van 10 000 guilden, dat hij aan zwarte lonen had uitbetaald, uit de boeken had weggelaten. De Officier van Justitie eiste een geld boete van 1000 gulden, alsmede een voor waardelijke gevangenisstraf van twee maanden, met drie jaar proeftijd. De verdediger, mr. J. A. la Gro, wees er op, dat het niet uitgesloten moet worden geacht, dat de aannemer zich binnenkort weer voor de rechter zal hebben te verantwoorden, dan voor het (noodgedwongen) uitbetalen van zwarte lonen. Pleiter vroeg daarom geen voorwaardelijke gevangenisstraf, maar alleen een geldboete op te leggen. De politierechter veroordeelde de aannemer hierna tot betaling van een boete van 1000 gulden subsidiair 100 dagen. H/LLEGOM DAMCL. HILLEGOM—IJMUIDEN 5-11 De Hillegommers hebben te LJmuiden een lelijke nederlaag geleden. Slechts vijf Hillegommers wisten ieder 1 punt te verkrijgen. De overigen verloren. J. van Horick is in de strijd om het persoon lijk kampioenschap van Noord-Holland als derde geëindigd. KATWIJK AAN ZEE Schipper van Katwijkse logger schuldig De Raad voor de Scheepvaart te Am sterdam heeft de schipper van een Kat wijkse motorlogger zijn bevoegdheid als schipper te varen, ontnomen voor de tijd van twee maanden omdat hij is schuldig bevonden aan de aanvaring van zijn logger met een Britse treiler op 10 februari van dit jaar op de Noordzee. De Hoofdinspecteur voor de Scheepvaart had voorgesteld de man de zelfde straf op te leggen. De logger werd bij de aanvaring ern stig beschadigd en is door de ter hulp gesnelde KW 16 naar IJmuiden ge sleept. De schipper heeft lang niets gedaan om een aanvaring te voorkomen, zo luidt het oordeel van de raad. Boven dien stond de schipper alleen op de brug, hetgeen in strijd is met het sche penbesluit; het schip voerde ook geen mand ten teken dat men aam het vis sen was. Vanmorgen werd in de Zilver- fabriek te Voorschoten het 40-jarig jubileum herdacht van de heer G. H. van Leeuwenprocuratiehouder bij deze fabriek. Er werden ver schillende hartelijke toespraken ge houden. maar het hoogtepunt van de huldiging was wel de bekend makingdat het H.M. de Koningin had behaagd de jubilaris de ere medaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau in goud te schenken. Burgemeester Van der Hoeven speldde de jubilaris de hoge onderscheiding op de borst. BEURSOVERZICHT AKU zwak Amsterdam, 16 oktober. In een beurs die, vooral door weinige steun van Amerika, bijzonder kleurloos en onbelangwekkend was. vormde AKU wederom de zwakke plek. nadat giste ren reeds een flauwe stemming voor het rayonfonds was ontstaan. De te leurstellende kwartaalcijfers hebben hun uitwerking niet gemist en vandaag tot groter aanbod geleid, waardoor de koers, die vorige week nog 250 noteerde en die gisteren tot 244 was ingezakt, vandaag een verder gevoeüg verlies leed en inzakte tot 238. De positie van AKU, van de Nederlandse en van de interna tionale rayonindustrie in het algemeen, vormde onderwerp van gesprek ter beurze en werd merendeels voorshands als minder gunstig beoordeeld, hoewel men het er over eens was, dat hierin elk ogenblik een wijziging ten goede kan ontstaan. Internationale fondsen bleven aan vankelijk op het vorige peil, maar ver toonden later een lichte neiging tot af brokkelen. Kon. Olie keerde terug tot 820. Ook Scheepvaart was ongeani meerd, waarbij de zwakke stemming op viel voor de beide Suezkanaal-gebrui- kers Rotterdamsche Lloyd en Maat schappij „Nederland" Cultuurfondsen bleven volkomen op de achtergrond. Van de binnenlandse scheepsbouwmaat schappijen trekken aandelen Wilton de aandacht als uitvloeisel van hun pro gram tot het bouwen van supertankers. De koers trok vandaag aan tot 350 (plus 5». Ned. Staatsfondsen kalm en prijs houdend. Stockdividenden Twentsche Overzee werden vernomen op f. 51 a f. 52. Claims stoomspinnerij Twenthe werden hoger gewaardeerd op f60 a f65. WISSELKOERSEN Amsterdam, 16 okt. - Londen 10.63 V* 10.633/4, New York 3.823,4—3.83, Montreal 3 92%3.93%, Parijs 1 0815-1 0825, Brus sel 7.61*8—7 61%. Frankfurt 90 82%— 90.87%. Zurich 86.89'86.94*2, Zürich (vr. fres I 89.31%—89.36 Stockholm 73 45'-73 50'.2, Kopenhagen 54.95%— 55 00'.-. Oslo 53.16%—€3.21%, Milaan 60.61'2—60.66%. Fr. Sandberg. Meldoornstr. 21 en J. J. Brocaar. Meloenstr. 41 naar Rotterdam. Katen dreohtse Lagendijk 47c. Beurs van Amsterdam Dinsdag 16 oktober ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige koers Slotkoers v. heden Ned. '53 3% 93% 94% Grootboek obl 88% Ned. '51 3% 94 B 94 B Ned. '53 (3%) 92% 92% Ned. '56 3% 92% 92i'« Ned. '48 3% 88% 88% Ned. '54 3% 88% 89 B Ned. '55 3% 88% 89 B Ned. '55 II 3 90% 90% Ned. '47 3% (3) 91A 91% Ned. *37 3 88% 88% Dollarlng '47 3 95% 94% Investeringscert. 3 93% 93 Ned. 62-64 3 93 92» Indië A3 92 91% Grootboek '46 3 88% ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind.B 49% 49% Nat. Handelsbank 114% 113% Ned. Handelsmij. 187 187 A.K.U 244% 238% Philips 284% 282% 407% 407% Wilton Feyenoord 345 349 Biliton 2de r 242 238 Kon. Olie (f.50.—) 408 411 822% 819% 73 A 73 Holl. Amer. lijn 197% 196 Kon. N. Stoomboot 181% 180% Ned. Scheepv. Unie 170 168% H.V.A 97 97 55% 55% Deli Mij en (Ver.) 105% 105'! Senembah 68 L 67 NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 93% Den Haag 1937 1 3.. Leiden 1947 R'dam *37 I-III 3% Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 93% 93% 100* Premieleningen 102 L 98% A'dam '56 I 2% 96% 96% A'dam '56 II 2% 103% 103% Eindhoven '54 2% 98% 99 95% Enschede '54 2 95V4 Den Haag '52 12%.. 107 107 107 107 R'dam '52 I 2% 109% 109% idem II 2%. 109% Utrecht '52 2% 109 111 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Amst. Bank Rott. Bank Twentsche Bank 238% 201% 207% Industrie Ondernemingen Ned. G. en Sp. fabr. 213 Kon. Ned. Grofsm. 115 Rott. Droogdok Mij. 625 Tieleman en Dros 12% Handelsondernemingen Borneo Sum. H. Mij. 87% Interna tio103 Diversen Albert Heyn290 B Ned. Mij. Walv.vrt. 71% Spoorwegen Deli Spoorweg Mij. 23% Amerik. fondsen Anaconda 81 Shell Oil Comp81 235% 200% 206% 88 104 289 71% 7911 79% Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen Holl. Constructie Ing- bur. v. Bouwnijv. Int. Kunststoff. Ind. Kon. Ned. Edelmet. Pref. w.a. idem Textiel Gebr. v. Wijk Leidsche Wolsplnn. Ned. Electrolasm. Sikkens Lakfabr '53 Ver. Touwfabrieken Wernink's Betonm. VK. 413 61GB 70 70% 82y4GB 335L 469 169 94GB

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 9