Aantal K.L.M.- landingen op vliegveld Wahn verminderd: van tien op zes gebracht De Hongaar Bela Siki; meester der pianistiek door Kunstkring Begroting komt 14 november in Leidse raad DINSDAG 16 OKTOBER 1956 Britse militaire autoriteiten nog altijd de ware heren op dit veld (Van onze correspondent in West-Duitsland) Toestellen van de KLM zullen gelijk gemeld in het vervolg toch van het Westduitse vliegveld van Wahn in de buurt van Bonn en Keulen gebruik mogen maken, hoewel grote moeilijkheden die zich hier de laatste dagen heb ben voorgedaan, ernstig dreigden dit onmogelijk te maken. De Britse militaire autoriteiten, die nog altijd de ware heren van dit vliegveld blijken te zijn, hadden immers verklaard, dat zij in geen geval meer dan 80 „bewegingen" van civiele toestellen op deze vlieghaven konden dulden, omdat de militaire lucht vaart en vooral de snelle vluchten van de straaljagers anders te zeer belemmerd werden. Zij meenden deze maatregel absoluut in het belang van de veiligheid te moeten treffen. (Onder „bewegingen" verstaat men in de luchtvaart-termi nologie het dalen en het opstijgen van toestellen). Daarom zou de KLM het vliegveld van Wahn te beginnen met vandaag niet meer kunnen aandoen. Pas verleden week maandag was het eerste KLM-vliegtuig met tal van offi ciële en andere hooggeplaatste persoon lijkheden als gasten aan boord uit Ne derland komend op dit vliegveld neer gedaald en vanaf dat ogenblik heette Wahn. dat hier wel eens hoogdravend regeringsvliegveld wordt genoemd, in de geregelde vliegdienst van de KLM te zyn opgenomen. Om dit iedereen goed duidelijk te maken, had men ten aan- schouwe van het uitgelezen publiek aan een nog lege mast. voor het restaurant van het vliegveld een speciaal voor dit doel uit Nederland door het toestel mee gebrachte KLM-vlag gehesen. Nu zou het al wel heel vlug, acht dagen na de feestelijke opening van de nieuwe lucht vaart-verbinding, met die glorie voorbij zijn, maar op het laatste moment, giste ren. in de late namiddaguren, heeft men toch een oplossing van de kwestie ge vonden. De KLM-verbinding met Wahn was als gevolg van onderhandelingen met de Westduitse regering dus niet met de Britten tot stand gekomen, en nu heeft de West-Duitse Lufthansa zich be reid verklaard haar eigen vluchten op Wahn aan de KLM af te staan, zodat vanaf vandaag wel Nederlandse, maar geen Westduitse Lufthansa-toestellen meer op Wahn te zien zullen zijn. „Big Ben" fijnere won het van de „Great Tom" „Big Ben", de befaamde klok van de Londense parlementstoren heeft het ge wonnen van „Great Tom", zijn rivaal van de St. Pauls kathedraal, in de kwes tie wie in de toekomst voor de BBC de tijd zaJ aangeven. „Great Tom" nam nJ. begin juli deze taak over van „Big Ben", die gerepareerd moest worden. Tom kreeg bewonderaars, die aan zijn „fijnere" klank de voorkeur gaven bo ven de „toonloze trillingen" van Ben, zoals zij schriftelijk deden weten. Maar trouwe aanhangers van Big Ben smaal den op het „zwakke stemmetje" van Great Tom, dat, zeiden zij, ons er maar al te zeer aan herinnert hoever zij van onze grote dagen zijn afgedwaald Er werd een opiniepeiling in de pers gehouden en daarbij kreeg Big Ben de meerderheid. De BBC heeft nu meege deeld dat Big Ben over ongeveer een maand zijn taak zal hervatten. Straffen op Cyprus Een 17-jarige Griekse Cyprioot, Ef- thymios Andreoe. is maandag tot levens lange gevangenisstraf veroordeeld op be schuldiging van het gooien van een bom naar een Brits militair voertuig, in juni j.l. Andreoe verklaarde onschuldig te zijn. Hij is de 21ste Grieks-Cyprische jongeman, die sedert het begin van de activiteit der verzetsorganisatie Eoka tot levenslang is veroordeeld. De Cyprische onderwijzer Evangelos Panajiotoe. die de Griekse nationali teit bezit, en twee van zijn leerlingen, die in juli j.l., toen zij in Larnaca ver toefden, in het bezit van een bom ble ken te zijn. werden maandag ieder door het gerechtshof te Nicosia tot tien jaar gevangenisstraf veroordeeld. Zij hadden verklaard niet schuldig te zijn aan het ten laste gelegde. 103-jarige te Ter Apel Te Ter Apel wordt op 7 november de weduwe H. SmitMeijering 103 jaar. Zij werd geboren te Dalen (Dr.) en woont nu al 90 jaar in de Oosterstraat te Ter Apel. Haar man, Jan Smit, is in 1922 overleden. De nu bijna 103-jarige is nog zeer kras. Zij leest, breit en haakt nog. Enige ja ren geleden brak zij een been en sinds haar verblijf in het ziekenhuis wordt zij voortbewogen in een invalidenwagentje, waarin zij ook nog buitenshuis komt. De huishouding wordt verzorgd door een kleindodhter, die destijds met haar gezin bij haar is komen wonen. Wel moet het aantal landingen van de KLM op Wahn ingekrompen wor den. Het had in de bedoeling gelegen, dat de KLM 10 maal in de week op Wahn zou landen. Zij zal het in het vervolg slechts zes keer kunnen doen. Maandag landen hier nu de toestel len op weg van Amsterdam na Cairo, dinsdag van Cairo naar Amsterdam, woensdag van Amsterdam naar Stutt gart, donderdag van Stuttgart naar Amsterdam en zaterdag toestellen, die van Amsterdam naar Damascus en van Damascus naar Amsterdam vlie gen. Aanslag op een Hongaars vliegtuig mislukte volkomen Radio-Boedapest meldt, dat vier per sonen hebben getracht in de lucht een verkeersvliegtuig te overmeesteren, dat van Boedapest op weg was naar een plaats in de nabijheid van de grens met Oostenrijk. De veiligheidspolitie was in gelicht over de mogelijkheid van een aanslag, aldus de radio en er reisden heimelijk twee politiemannen met het vliegtuig mee. Ofschoon de overvallers zwaar gewapend waren, slaagde hun op zet niet. Eén werd gedood, twee gewond en de vierde gaf zich over. Zij hadden de piloot willen dwingen naar Müncfhen te vliegen. Van de passagiers is niemand gedeerd. Ontslag Indonesische legerwoordvoerder WEGENS .„OVERBODIGE" MEDEDELING De chef-staf van de Indonesische landstrijdkrachten, generaal Nasoe- tion, heeft gisteren de woordvoerder va nhet leger, overste Pirngadie, en het hoofd van de inlichtingendienst van het leger, overste Hassan, van hun functie ontheven. Zij hadden de instelling bekendge maakt van een commissie van onderzoek om legerofficieren te ondervragen, die beschuldigd worden van „onregelmatig heden en politieke handelingen", die door overste Pirngadie waren uitgelegd als pogingen om de Indonesische rege ring te wijzigen of omver te werpen. De mededeling over deze commissie werd „niet nodig geoordeeld". Tot hoofd van de legervoorlichtings- dienst is thans benoemd kapitein Har- sono en tot hoofd van de inlichtingen dienst majoor Soekandro. REGERINGSVERKLARING OVER DE TELEVISIE. De Nederlandse Televisie Stichting zal op dinsdag 23 oktober a.s. des mid dags omstreeks 13.00 uur een recht streekse reportage uitzenden uit de 2e Kamer der Staten-Generaal in Den Haag van het afleggen van de regerings verklaring door minister-president dr. W. Drees. Verhouding Nederland-lndonesië Mevrouw Soepen! Poedjoboentoro, voorzitster der sectie buitenlandse zaken van het Indonesische parlement heeft verklaard te hopen, dat de nieuwe Nederlandse regering begrip zal tonen voor het Indonesische stand punt Inzake de opzegging der RTC- overeenkomsten, de schuldenver loocheningen en in de kwestie inzake West-Irian. Zij sprak eveneens de hoop uit, dat er tussen Nederland en Indonesië betere betrekkingen zullen komen dan thans. Bouw een toekomst op in de kustvaart! Voor jongeren grote mogelijkheden Bouw een toekomst op in de kustvaart. Om hier iets over te vertellen sprak gis teravond kapitein J. D. J. Postma, afge vaardigde van het Koninklijk Zeemans college „De Groninger Eendracht" in de Jacobazaal van Den Burcht. Na een kort inleidend woord van de heer A. van Zijl, jeugdbemiddelaar van het Gewestelijk Arbeidsbureau, vertelde kapitein Postma op interessante wijze Hij draagt Dinu Lipatti's fakkel voort! Een herdichtende geest, gesublimeerde verantwoording afleggend van iedere noot Een enkele maal slechts, in een concertpraktijk van jaren, voltrekt zich het grote wonder: het wonder der volmaakte pianistiek, technisch zowel als gees telijk. Zo ditmaal: Bela Siki speelt! Bela Siki: de jonge Hongaar, eertijds te Genève leerling van de te vroeg ge storven Roemeen Dinu Lipatti (1914-1950), aan wiens spel wij eveneens de schoonste herinneringen bewaren. In de eindeloze rij pianisten, die aan ons voorbijgingen, neemt deze Bela Sik, een aparte plaats in, als iemand van aparte klasse. Herinnert ge het U? Verleden jaar speelde hij hier voor het eerst, alleen in Mozart met het Re sidentie-Orkest en dus beperkt. Toen schreven wij nog: „Deze pianist heeft ons méér geïnteresseerd, dan ge boeid. Men zou deze merkwaardig gebo gen voor de vleugel zittende Siki ook eens in ander werk moeten horen, ten einde zich een gefundeerd oordeel over zijn kunnen en psyche te vormen". Welnu, die kans was er ditmaal volop tijdens het concert van de Kunstkring „Voor Allen". En onmiddellijk en onvoorwaardelijk dient thans gezegd: „Siki heeft ons thans óók geboeid, hevig geboeid! Beethoven (de zelden gespeelde sona te No. 15). daterend uit de tijd dat hij in Hetzendorf verbleef, Chopins beroem de Sonate no. 2 (met de treurmars), een Sonatine voor de linkerhand van Dinu Lipatti en Maurici Ravels „Miroirs", ge houden in duizendvoud van kleuren en nuances, maakten zijn programma uit. Genoeg facetten dus. om ditmaal een gefundeerd oordeel te verkrijgen. Men vereeet de techniek, want deze is bij Siki zó ongewoon geperfectioneerd, dat ge er zelfs niet meer aan denkt, hoe het bij machte mogelijk is deze op perste graad te bereiken. Men luistert slechts naar de al evenzeer ongewone klank een klank uit honderden in haar helderheid en tederheid, haar ronding (Chopin!), men luistert vooral naar de spankracht, de eenheid, de beeldende expressie van deze Siki, die, in grote be scheidenheid en volstrekte rust, alles houdt in de zuiverste eerlijkheid, de diepste ernst, de edelste en reinste zeg- glIn één woord: naar deze nobele, her- dichtende geest! Wie veel beluisterd heeft, kan verge lijkingen treffen. Wie hoorde ooit zo'n evenwichtig ge bouwde Treurmars van Chopin, gevolgd door een subtiel presto, waarin iedere noot haar waarde behoudt, terwijl men bij anderen hier dikwijls slechts vaag heid constateert? Ja: wij herinneren er ons één. wel licht twee. die dit onwaarschijnlijk hoog niveau konden evenaren: een Cortot in zijn goede tijd en wellicht een Cor de Groot. Siki boeide, gelijk gezegd, hevig, zon der ophouden, van het begin tot net eind. juist omdat het briljante verhe ven werd tot eenvoud en alle virtuosi teit tot in detail weloverwogen ten dien ste stond van componist en compositie. Hij was zó, als volledig op de achter- Kerkelijk Leven KONINKLIJKE BELANGSTELLING RESTAURATIE Ds. H. A. Hauer, herv. predikant te Bredevoort. heeft een boek geschreven onder de titel: „Breevoort can ick ver geten niet", waarvan de opbrengst is bestemd voor het restauratiefonds van det Ned. Herv. Kerk. Aan H.M. de Ko ningin werd een exemplaar van dit werk aangeboden. De particuliere secre taresse van H. M. heeft aan de kerke- raad de dank van onze vorstin overge bracht en medegedeeld, dat de Koningin in de restauratiekosten voor een bedrag van f. 500 zal bijdragen. NED. HERV. KERK. Aangenomen naar Amsterdam-West (wijkgem. SlotermeerGeuzenveld) W. M. Maas te Vlissingen. Naar Baambrugge (toez.) B. K. W. Dijkstra te Heusden. Benoemd tot hulpprediker te Utrecht (wijkgem. VIII) P. P. van Noort, em. pred. te Hilversum. GEREF. KERKEN. Beroepen te Lemmer J. H. Blnnema te Oude Pekela. Te Rotterdam-Delfshaven (als evang. pred.) H. J. Kouwenhoven te Helnkenszand. CHR. GEREF. KERKEN. Bedankt voor Zaamslag M. Baan te Dordrecht. DS. M. KAMPER 25 JAAR PREDIKANT Ds. M. Kamper te Wierden viert don derdag zijn zilveren ambtsjubileum als predikant in de Geref. Kerken. Nadat kand. Kamper eerst vier jaar hulppre diker te Alphen aan den Rijn was ge weest, werd hij op 18 oktober 1931 door zijn vader te Nieuw Weerdinge in het ambt bevestigd. Op 2 november 1947 verwisselde de jubilaris deze kerk met die van Wierden. Op naar de 40.000 leden! Tweede lustrum Nederlands Chr. Bond van Overheidspersoneel Belangrijk werk werd verricht „De fusie tussen de voormalige vier Christelijke Bonden van Overheidsper soneel is volledig geslaagd", zei de voorzitter van de Nederlandse Chris telijke Bond van Overheidspersoneel, de heer P. Kapinga, vanmiddag op de jubileumvergadering van de Bonds raad. De N.C.B.O. bestaat vandaag 10 jaar. „Wij mogen wel vaststellen", meen de de voorzitter: „Dat onze organisa tie volledig in staat is gebleken, het niet altijd gemakkelijke, verantwoor delijke en veelomvattende werk in het belang van onze leden te doen". Het ledental van de bond is gegroeid van rond 20.000 leden in 1946 tot 38.143 op dit ogenblik. Ons naaste doel is, vervolgde spreker, om ter gelegenheid van onze algemene vergadering die in mei 1957 te Rot terdam wordt gehouden, de 40.000 te bereiken. Dat dit de eindstreep echter niet behoeft te zijn, blijkt uit de cijfers, die aangeven dat. van 216.000 rijksambtenaren er in totaal maar 91.000 georganiseerd zijn. NADELIGE POSITIE Het overheidspersoneel, vervolgde spreker, verkeert in onze tijd van wel vaart nog steeds in nadelige positie ten opzichte van de werkers in het particu liere bedrijf. De oorzaak daarvan is, vooral voor de lagere ambtenaren, niet gelegen in de hoogte van het functie- loon. maar houdt verband met het loon systeem dat de overheid in afwijking van de particuliere sector kent. Een belangrijke zaak, die in de ja ren achter ons ons steeds heeft be ziggehouden en nog attentie eist, is de afschaffing van de gemeenteclassifi catie. De eerste stap is enkele jaren geleden op deze weg gezet, ook voor het overheidspersoneel, maar dient gevolgd te worden door de volgende. RIJKSOVERLEG Een andere kwestie, vervolgde de spre ker, die ons in de loop der jaren na 1946 heeft bezig gehouden was de re activering en de reorganisatie van het rij kso verleg. De reorganisatie van het overleg, die inmiddels tot stand kwam, had ten doel een betere werking van het overleg te bevorderen. Na een paar jaar onder de nieuwe regeling te heb ben geleefd rijst de vraag of het over leg thans aan de gestelde verwachtin gen beantwoorden. Daarop geven wij geen bevestigend antwoord, zei^e hij. Er zijn bij alle orga nisaties bezwaren tegen dit overleg ge bleven. Vooral in de laatste tijd hebben zich gevallen voorgedaan, waarbij feite van overleggen geen sprake was. De bezwaren richten zich niet tegen de personen, die namens de regering het overleg met de organisaties voe ren, maar tegen het systeem zelf. WU geloven, besloot de heer Kapinga, dat een andere methode van overleg voe ren noodzakelijk is. Hierbij denken wjj met name als het gaat om de oplos sing van salarisvraagstukken aan de figuur waarbij de organisaties met de verantwoordelijke personen, die na mens de regering optreden, samen de zaken die in de centrale commissie aan de orde moeten komen, voor bereiden en beslissingsrjjp maken. grond van het gebod ene, gelijk Siki daar zat. de man, die zich vereenzelvigde met Beethoven. Chopin of de rijkgescha keerde impressies van Ravel en daarbij een eerbetoon bracht aan Lipatti in diens technisch fameus veeleisende en toch geenszins inhoudszwakke Sonatine - Allegro, Andante expressivo. Allegro - waarin hij met die éne hand een scala technische wonderen realiseerde. Daar bij de suggestie wekkend, alsof de vleu gel tweehandig bespeeld werd. Qua pro cédé wekte deze Sonatine herinneringen op aan strijk-solo-sonatewerk van Bach. Zo heeft dus Siki zich, voor zover dit niet reeds het geval was, plotseling onder de „meesters der pianistiek" ge schaard. Wij kunnen hem van nu af beschou wen als een der grootsten: een man, die van iedere noot gesublimeerde ver antwoording aflegt en die thans ook over een brede visie bleek te beschik ken, waarmee hij frappeerde en biolo geerde. Met de onovertrefbare Ges dur Etude van Chopin (eerste serie) en een Scarlatti-sonate dankte hij voor het ovationele applaus na dit adembene mend recital. Lipatti vond In hem een grandiose navolger. Diens fakkel draagt hfl voortl H. Het impressariaat Koning verzorgde 30 jaren lang, naar volle tevredenheid en met groot vertrouwen, de concerten van de Kunstkring. In verband daarmee is de heer Ko ning na afloop van het concert ten hui ze van de Kunstkringvoorzitter, mr. Sor- mani, in intieme kring en in aanwezig heid van het bestuur, een welverdiende hulde bereid. Vrouwen van het N.V.V. bijeen De onderafdeling Vrouwenbond van de Leidse Bestuurdersbond, de plaatse lijke centrale van het NVV, hield giste ren in de grote zaal van „Den Burcht" een gezellige avond, waaraan medewer king werd verleend door het gezelschap Adrie van Oorschot. Vooraf sprak de secretaresse van de Vrouwenbond, mevr. F. Veenendaal uit Eindhoven, over de taak van de vrou wen van de leden van het NVV, waarbij zij wees op de grote veranderingen, die zich hebben voltrokken in het leven van de arbeidersvrouwen. In dit verband wees spreekster op een destijds gehou den radio-speech van Hermien van der Heide, die de vrouwen op haar taak wees en waarbij zij de vrouwen aan spoorde om deel te nemen aan het werk in het maatschappelijke leven. Vergele ken met enkele tientallen jaren geleden is er inderdaad een grote wijziging op getreden in dit opzicht. Er is zelfs een vrouw als minister opgenomen in het nieuwe Kabinet-Drees. De leiding van het NVV. aldus spreek ster, is er van doordrongen dat de hulp van de vrouwen in de strijd van de vak bonden niet kan worden ontbeerd. Zij gaf vervolgens een opsomming van de in 50 jaar bereikte resultaten, waardoor de levensomstandigheden een radicale wijziging hebben ondergaan, niet in het minst van de jeugd. Spreekster wees er op, dat daar waar de vakorganisaties zwak zijn, de resul taten gering zijn. Bij tal van acties van de vakorganisaties zijn de vrouwen ten nauwste betrokken; op het congres van het NVV, waar de heer D. Roemers een inleiding hield over de loonpolitiek, wees deze o.a. op de noodzaak van com pensatie der komende huurverhoging. Voor onverschilligheid van de zijde der vrouwen mag dan ook geen plaats zijn. Na de hoogconjunctuur van nu kan er een andere tijd komen, waarbij waakzaamheid geboden zal zijn om de bereikte resultaten niet teloor te laten gaan. Vervolgens zette de spreekster in het kort uiteen, dat de Vrouwenbond door het geven van voorlichting en door het beleggen van culturele en ontspan ningsbijeenkomsten de verdieping van Diepe verontwaardiging in buitenland Jammerlijk anti-Nederlands sentiment De uitspraak van het Landgerecht te Djakarta in de zaak Schmidt is on derwerp van zeer ongunstige commen taren in de Londense pers. De Times schrijft: „Voor ieder, die het proces heeft gevolgd, zal de straf schandelijk lijken. Het is te betreu ren, dat het anti-Nederlandse senti ment zoveel jaren na het einde van het Nederlandse bestuur nog zo sterk leeft. Gedurende al deze lange en trage processen is de nationalistische harts tocht zelden afwezig geweest. De be dreigingen tegen de verdediging waren reeds beschamend. De bewijzen van de getuigen a charge waren verward. Vol gens sommige van deze getuigen hadden zij hun verklaringen afgelegd nadat zij bedreigd waren. De beklaagde is schul dig bevonden aan misdaden, die, zelfs volgens de mening van de officier van Justitie, niet bewezen waren. Dit pre ces draagt in grote mate bij tot het ver oorzaken van ongerustheid. De Indonesische regering moei niet verbaasd zün, dat dit proces diepe verontwaardiging in het buitenland heeft verwekt, aldus de Times. De Daily Telegraph schrijft: „Van het begin van deze zaak af is het optreden van de Indonesische Justitie geken merkt geweest door flagrante onregel matigheden, die hun climax vonden in het verjagen van de verdediging door een op bloed beluste menigte. Nu is na een vals proces een draconische straf, zelfs strenger dan de straf, die de offi cier van Justitie geeist had, gevolgd. Het is werkelijk tragisch, dat op het ogenblik, dat de gerechtigheid bezig schijnt te zijn achter het ijzeren gordijn weer te verschijnen, zij een zo harde slag toegebracht krijgt van een land, idat in schijn niet communistisch is, aldus ds Daily Telegraph. over de Groninger kust/vaart en alles wat daarmede samenhangt. Ongeveer 800 kustvaartuigen varen thans onder de Nederlandse vlag. Een machtige vloot waar iedereen terecht trots op kan zijn. Deze pittige schepen bevaren de zeeën in het oude Europa en vèr daarbuiten. Zij steken de Oceaan over, liggen in Afrikaanse havens en zelfs zijn er reizen naar Nederl. Nieuw-Guinea gemaakt. Al deze schepen, aldus kapitein Postma, hébben mannen nodig. Jonge mannen, die een toekomst wallen bouwen in de kustvaart, een tak van scheepvaart, die vooral na de oorlog een enorme ontwik keling te zien heeft gegeven. Flinke kna pen zijn nodig. Knapen die iets van het avontuur in het bloed hebben, maar het ook de baas kunnen, omdat er boven dat verlangen naar avontuur een wil ligt. Een wil om een goede toekomst op te bouwen in de Kustvaart. Beginnende bij de lagere rangen, dan naar de school banken om voor stuurman te leren en later zelfs kapitein op zo'n schip en wie weet misschien wel eigenaar, want dat is nog altijd een mogelijkheid die bij de Kustvaart bestaat! Ook wanneer het hart meer naar de techniek trekt kan men op deze moderne kustvaartuigen terecht. Spreker ging uitvoerig in op de pro motiekansen. die men heeft als men op 15-jarige leeftijd al gaat varen. Jongelui beneden deze leeftijd worden aangeraden om een goede vooropleiding te volgen op één der dagnijverheidsscholen, t.w. de „Oranje-Nassau"-scholen van het Ko ninklijk Onderwijs Fonds voor de Scheep vaart. Er is plaats voor velen en wie zijn •loopbaan stap voor stap uitzet, kan de top bereiken. Maar, gaf kapitein Postma de raad, bespreek alles rustig met je ouders, en steek je licht eens op by de diverse Gewestelijke Arbeidsbureaus. Hierna vertoonde men voor de enthou siaste aanwezigen de interessante film „Het zeegat uit". TIEN JAAR REISVERENIGING H.K.C. Het 10-jarig bestaan van ae reisver- eniging H.K.C. is door bestuur en leden feestelijk herdacht. Namens de leden bood ae voorzitter van de feestcommis sie het bestuur een Delftsblauw wand bord aan. Het cabaretgezelschap van Joop Crama bracht deze avond een vlot en gevarieerd programma, dat werd be sloten met een gezellig samen zijn. Ook de kinderen van de leden deelden in de feestvreugde van dit 10-jarig bestaan; 's middags genoten zijn van een afwis selend programma, dat onder leiding stond van Paul Pabo. DOS op de planken Opvoering van „Albert" D.O.S., de arbeiderstoneelvereniging:, welke in maart a.s. haar 45-jarig be staan hoopt te vieren, gaf gisteravond in het St. Antonius Clubhuis een op voering van „Albert", een door Rex Frost geschreven blijspel in drie be drijven in een Nederlandse bewerking van Alfred Pleiter. Voordat het doek voor de eerste maal opging kreeg de regisseur, de heer A. C. van der Woerd, gelegenheid alle aan wezigen van harte welkom te heten, zeer ln het bijzonder het ere-lid, mevr. C. BraggaarDe Does, alsmede de afge vaardigden van de N.A.T.U. Hy betreur, de het, dat de opkomst te wensen over liet, doch was er wel van overtuigd, dat dit bij de komende jubileumviering an ders zou zijn. Na deze korte inleiding verscheen D.O.S. op de planken. Hoewel de meeste spelers beslist niet rolvast ge noeg waren (is de tijd van voorbereiding misschien te kort geweest?), wisten zij het dankbare publiek toch enkele ge noeglijke uurtjes op deze eerste avond in het seizoen te bezorgen. Met belang stelling heeft men de afwisselend droeve en grappige gebeurtenissen in de eet zaal" van ",De Vrolijke Molenaar", een Engels hotelletje in de provincie, ge volgd en afgezien van het o.i. al te forse begin, terecht! Het verhaal over de goede oude Albert, de ober-kellner, die naar de (eigenwijze) mening van een dis- trictsinspecteur vervangen moet worden door een vlotte jonge serveerster, die het vak overigens slechts denkt te ken nen, is aardig genoeg. Vooral wanneer blijkt, dat. zowel de bedrijfsleider als de steeds kibbelende keukenmeid het voor Albert willen opnemen. De afloop liet zich niet moeilijk raden. Wat de spelers en sneelsters betreft, de heer H. Verver als Albert speelde deze rol vrijwel zo als het hoorde: beheerst en met accuta- resse. Een kostelijke figuur was de keu kenmeid. welke rol aardig werd vertolkt door mevr. M. Schellingerhout. Mevr. J. de Kier speelde de rol van pension gast. de heer S. Fuchs die van bedrijfs leider, de heer B. Ouwersloot die van inspecteur, mevr. A Bust ra an die van een meisje dat het vak moet leren en mevr. M. van Empel die van een meisje dat het vak denkt te leren. Ondanks enkele tekortkomingen was het een plezierige voorstelling, welke haar beloning vond in een hartelijk ap plaus uit de zaal. Andere wijze van behandeling wordt gevolgd Woensdag 14 november zal de Leidse raad, zoals bekend, een aanvang inaken met de behandeling van de gemeente-begroting voor het jaar 1957. In tegenstelling met voorgaande jaren zal deze behandeling voor het eerst een ander karakter dragen. Was het in het verleden steeds de gewoonte, dat eerst de vijf fractievoorzitters hun algemene beschouwingen hielden, waarna de „specialisten" uit de raad hun licht lieten schijnen over bepaal de onderdelen der begroting, waarop dan het antwoord van B. en W. eerst volgde, thans zal de behandeling hoofdstuksgewijzo worden afgedaan. Het is de fractievoorzitter van de P. v. d. A„ de heer E. Meester, die op deze wijze van behandeling heeft aangedron gen. Hij is hierbij van de gedachte uit gegaan, dat een dergelijke behandeling minder de gelegenheid biedt om de aan de orde zijnde stof door meerdere per sonen te doen behandelen. Immers zul len naar te verwachten valt bij een hoofdstuksgewijze behandeling slechts de „specialisten" uit iedere fractie aan het woord komen. Boven dien krijgt men een meer afgeronde behandeling van ieder hoofdstuk. Nu het seniorenconvent bij wijze van proef met deze wijze van be handeling akkoord is gegaan, zullen bij de komende behandeling allereerst de fractievoorzitters hun algemene en poli tieke en de „specialisten" hun finan ciële beschouwingen houden, waarop direct het antwoord van B. en W. en de replieken volgen. Bij deze gang van zaken wordt het dus zo, dat de wethou der van Financiën in feite het eerst zijn financieel beleid al dan niet ziet goed gekeurd. Vervolgens komen afzonderlijk de diverse hoofdstukken van de begro ting, als openbare veiligheid, politie, brandweer, volksgezondheid, volkshuis vesting, openbare werken, onderwijs etc. aan de orde. Na re- en dupliek volgen tenslotte bij ieder de volgnummers. Een en ander zal tot gevolg hebben, dat thans iedere wethouder direct zal antwoorden, waarbij het gebeuren kan. dat hem geen tijd wordt gelaten zich. zoals in het verleden wel eens het geval was, voor te bereiden op dit antwoord. MINDER AVONDZITTINGEN Naar wij vernemen zullen er al thans in de eerste dagen van de be grotingsbehandeling minder avond- zittingen worden gehouden. Vindt er de eerste dag 14 november een middag- en avondzitting plaats, don derdag en vrijdag 15 en 16 november komt de raad alleen in een middagzit ting bijeen. Maandagmiddag gaat men dan weer verder. het sociale inzicht van de leden wil be vorderen. De meer dan 14.000 leden, ver spreid over 200 afdelingen, tellen in de landelijke, plaatselijke en regionale in stanties vele vertegenwoordigsters, zo dat in deze organen de stem en de me ning van de Nederlandse arbeidersvrou wen wordt gehoord. Tenslotte spoorde mevr. Veenendaal haar gehoor aan de Vrouwenbond te versterken. Het gezelschap Van Oorschot, bestaan de uit Mieke en Adrie van Oorschot, Gerard Heystee en Justus Jesayes. voer den daarna in vlot tempo een gevari eerd en aantrekkelijk programma uit van ernst en luim. Èen der programma punten vormde het geheel onvoorberei de optreden van twee bezoeksters der bijeenkomst, mevr. Piena en mevr. Kos ter. die in enkele minuten haar mening moesten geven over het afbetalingssys teem en het probleem der werkende vrouw, van welke taak beiden zich ver dienstelijk wisten te kwijten. De voorzitter van de LBB, de heer J. H. Schüller, dankte tenslotte het ge zelschap namens de aanwezigen. De druk bezochte bijeenkomst stond onder leiding van mevr. Frèrejean. PROPAGANDA VOOR SIERDUIVEN De Leidse Pluimvee- en Konijnen- sportvereniging L.P.K.V. belegt morgen een propaganda-avond, waar de heer J. v. d. Vooren. keurmeester van sier- duiven te Amsterdam, speciale aan dacht zal schenken aan de huisvesting en verzorging van deze vogels. Blijkt er ook in Leiden voldoende belangstelling voor sierduiven te bestaan, dan ligt het In de bedoeling dc mogelijkheid open te stellen deze vogels in te zenden op de op 1 en 2 december te houden ten toonstelling. Leidse Schaakbond Onze prognose (die wij echter pas van de laatste ronde durfden te geven) is uitgekomen. De eindstrijd zal gaan tus sen A. Barkema (Philidor), C. Brunt (Alphen), P. van Wijnen (Leiderdorp) en A. E. J. Modderman (L.S.G.). Van dit vieJtal is Barkema ongetwijfeld de sterk ste en wanneer er geen onverwachte dingen gebeuren, zal hy het bezit van de Ooms-wisselbeker wel continueren. De enige kansen voor de andere finalisten zijn gelegen in de wetenschap, dat in een vierkamp de geüuksfactor nog wel eens een woordje mee pleegt te spreken. In de laatste afvalronde won Barkema (no. 1) van Etmans (SP.W., no. 39), Brunt (no. 6) van Horree (Caissa, no. 38), Modderman (no. 11) van Padding (Philidor, no. 22) en Van Wynen (no. 16) van De Bak (Sassenheim, no. 17). Modderman kroop tegen Padding door het oog van een naald, in de overige partijen ging alles normaal. De data van de eindstrijd zijn nog niet vastgesteld en hopen wij t.z.t. te kun nen berichten. U.K.S. KREEG VERENIGINGS VAANDEL. Ter gelegenheid van haar één-jarig bestaan hield de Chr. Jeugdver. „U.K.S." in gebouw „Levendaal" een feestavond. De voorzitter, de heer J. Zaalberg sprak een openingswoord en heette de talryke aanwezigen hartelijk welkom. In het bijzonder kerkeraadsle den van de Herv. wijkgemeente „Mo lenwijk", de heer G. Steinbach van de L.J.A. en afgevaardigden van zuster verenigingen. Het lid R. Kouters bood namens de leden een voorzittershamer aan en de heer M. Kouters namens de ouders een prachtig vaandel. Na deze aanbieding presenteerde de band zich o.l.v. Albert Jonker in een nieuw uni form. Een afwisselend programma werd de aanwezigen deze avond verder voor gezet. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het Doct.ex. Gen. n mej. I. van Gent (Leiden) en de heren A. G. Dissevelt (Leiden), J. W. Krajen- brink (R'dam), L. de Priester (Voor schoten), R Rovekamp (Den Haag) en J. van Ulsen (Delft)semi-artsex. de heren J. F. van Duuren (Leiden), J. P. Dijkhuis (Leiden), Tjia Tjin Kian (Oegstgeest) en F. van Venetien (Vel- sen>artsexamen de heren J. A. P. M. Beekman (Leiden), F. M. M. Bierens, G. L. Ellinger en E. Scheffer (Den Haag) NIEUWE UITGAVEN. Spek ln de pan - Van hulzen en huisjes - Van jasjes en broekjes - Wat zou Je willen worden? Verhaaltjes en versjes voor Jongens en meisjes van 58 Jaar. Verzameld door Margreet Bruin en J. MlchelsScholten, geïllustreerd door Ans van HeesNapjus. Verschenen ln de reeks: Kleine parels uit de kinderliteratuur by Uitgeverij Meulenhoff, Amsterdam. BIJ Uitgeverij Duwaer en Zonen. Am sterdam. verscheen een Nederlands Woor denboek. samengesteld door J. A. Meyers. De vlucht voor God, door Max Picard. OorspronkelUke titelDie Flucht vor Oott. Vertaling van Willem Enzlnck. Ultg.: W Gaade. Delft. WARMOND BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd: B. F. Oskam, 25 J. en A. Oomsen. 23 Jaar.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 7