Galadiner in feeërieke Burgerzaal en concert besloten de eerste dag Vandaag bezoeken aan Aalsmeer een kritiseren liet Rijksmuseum Mej. dr. Ivlompé weet nu nog niets van haar grootste moeilijkheid DINSDAG 16 OKTOBER 1956 Slaatsiebezoek van president Tubman Hoogtepunt vgn het statiebezoek van de eerste dag van de president van de republiek Liberia en mevr. William V. S. Tubman aan ons land, was het galadiner ten paleize op de Dam. De prachtige Burgerzaal badend in een zee van licht, bood weer die voorname aanblik, die kenmerkend is voor het banket, dat onze landsvrouwe hier aan haar hoge gasten uit den vreemde pleegt aan te bieden. schap zijn. zetels In. Na afloop van het concert werd o.m. de dirigent, Eduard van Beinum, aan president en mevr. Tubman voorgesteld. Daarna werd per auto teruggereden naar het paleis op de Dam. In het middaguur was het ge meentebestuur zijn opwachting komen maken. Tegen zeven uur ving de re ceptie van het corps diplomatique aan. De tweede dag Om half tien vanochtend heerste op het hoofdstedelijke Damplein wederom een levendige feestsfeer. De koninklijke auto's en de volgwagens waren voorge reden, de rijkspolitie escortes deden hun motoren ronken, de erewacht stond stram, toen de paleisdeuren werden ge opend. Koningin Juliana met president Tubman, mevrouw Tubman met baro nesse van Heeckeren van Molecaten, en daarna de erediensten en gevolgen na men in de auto's plaats. De koninklijke stoet zette zich in beweging voor de rit naar Aalsmeer voor het bezoek aan de bloemenveiling. Om ongeveer tien uur werd het wereldbloemencentra bereikt. De Commissaris der Koningin in de pro vincie Noord-Holland, dr. M. J. Prinsen, bevond zich met Aalsmeers burgemees ter, mr. G. G. Loggers, in de hal van het veilinggebouw. Nadat mr. Loggers zijn hoge gasten had verwelkomd, stelde hij de leidende personen van de orga nisaties, die „Aalsmeer" tot een begrip hebben gemaakt, aan hen voor. Na een rondwandeling door de hallen en een kennis nemen van de veiling techniek, die ongeveer een half uur in beslag namen, begaf het gezelschap zich naar de orchideeën-kwekerij van de gebr. Barendsen. Ook daar vertoefde men ongeveer een half uur. Door het Amsterdamse bos en een deel van de uitgestrekte nieuwbouw West reed de koninklijke stoet terug naar het koninklijk paleis, waar hij te elf uur arriveerde. „Gouden koets te water" Nog geen half uur daarna openden zich de paleisdeuren opnieuw. Met een slechts klein gevolg reden onze vorstin en het Liberiaanse presidentspaar zich Bewondering voor H.M. de Koningin Weer was er de schoonheid te bewon deren van de bloemenpracht in Hol lands tuinen tot wasdom gekomen. Veel kleurige dahlia's contrasteerden met het smetteloos wit van het tafellinnen, g#- weven door kunstenaars van naam. Ser vies, glaswerk en tafelzilver, dat alles droeg bij tot verhoging van het feeste lijk aanzien van de bij deze galafestij nen zo feeëriek aandoende Burgerzaal. De fijnste gerechten en een keur van wijnen werden geserveerd. Tijdens het diner speelde de Marinierskapel van de Koninklijke Marine. H.M. de Koningin had de president en mevr. Tubman verwelkomd in een korte toespraak, waarin zjjn uitdruk king gaf aan de vreugde van het Ne derlandse volk de leider van Liberia in hun midden te hebben. „Wij zijn trots op onze aanzienlijke handelsbe trekkingen, die teruggaan tot bijna aan de geboorte van uw land. Het is niet de eerste maal, dat een president van Liberia naar Nederland komt. Ik denk aan de prettige herinne ringen mijner ouders aan het bezoek van president en mevrouw King. Per soonlijk herinner ik mij de bezoeken van menis vooraanstaand Liberiaan. Zij hebben altijd indruk op mij gemaakt door hun energie en hun welwillend heid". H.M. gaf voorts uiting aan haar diepe bewondering voor de aangeboren waardigheid door de Afrikaan zo vaak in tegenspoed getoond en de vastbera den houding door de Liberianen steeds aangenomen, waar het hun zelfbehoud en vooruitgang betrof. Ook bracht zjj de grote rol van de president naar voren, die deze speelt in de moeilijke taak om twee werelden Afrika en Amerika en hun levenswijze tot harmonie te brengen. President Tubman antwoordde met een gloedvolle rede. waarin hij betoog de. dat geen ander volk zo'n diepe in druk heeft gemaakt op de harten van de Liberiaanse natie dan het Neder landse door de grote moed en de on wankelbare vastbeslotenheid om de enorme krachten der natuur onder ogen te zien, te tarten en te overwin nen. Hij gaf uiting aan diepe bewon dering voor de persoon van H.M. de Koningin en de wijze, waarop het Ne derlandse volk zich onder haar leiding had hersteld van de slagen in de laat ste wereldoorlog gekregen. Het ver wonderde hem niet, dat bijna van de geboorte van zijn natie af. de Neder landers naar dit gebied zijn getrok- k;en. Hij noemde speciaal het oude handelshuis, in Liberia O.A.C. ge noemd, dat een legende is geworden en enorm heeft bijgedragen om de be trekkingen tussen de beide landen te verstevigen. Warme dank HU bracht de warme dank van zUn regering over voor de vriendelUke ultno. diging om een bezoek aan Nederland te brengen en hij was ervan overtuigd, dat het spontane welkom, dat hem was be reid geen andere reden had dan innig verlangen om de vriendschap en het respect, die tussen de regeringen en de volkeren hebben bestaan to vernieuwen en te bestendigen. Na afloop van de galamaaltUd bega ven zich de hoge persoonlijkheden naar het Concertgebouw ter bijwoning van het tweede deel van een door het Con certgebouworkest te geven concert, waar. van het programma werken vermeldde van Hendrik Andriessen en Claude Debussv. Dit concert dat geleid werd door Eduard van Beinum. was de Li beriaanse president en zijn gade aange boden door het gemeentebestuur van Amsterdam. Het concert BU de ingang van het gebouw verwel komde de burgemeester en het bestuur van het Concertgebouw de gasten. Aan de Koningin, mevr. Tubman en Prinses Beatrix werden bloemen aangeboden. Lulde toegejuicht door de zeer vele genodigden nam het voorname gezel- Een officiële foto van het bezoek van de President van Liberia en zijn echtgenote aan het Nederlandse Hof. Zittend Koningin Juliana en mevr. Tubman, staande President Tubman en Prinses Beatrix, geheel rechts mej. Wilhelmina Tubman en geheel links mej. Banki King. naar een voor deze gelegenheid smaakvol versierde gedeelte van de gemeentesteiger aan de „De Ruyter- kade". Daar begaven zij zich in de koningssloep „de gouden koets te water". In een welhaast volmaakte een combinatie van doelmatige en sierlijke stjjl roeide een team adel borsten het hoge gezelschap naar Hr. Ms. kruiser „De Ruyter". Aan boord van deze oorlogsbodem bij de valreep werden de hoge bezoekers ontvangen door de minister van Ma rine, ir. C. Staf, de schout bij nacht G. B. Fortuyn, en de commandant Zee macht Nederland, kapitein ter zee G. J. Platerink, commandant van Hr. Ms. „De Ruyter". Tamboers en pUpers brachten de pa rademars ten gehore. Onder leiding van majoor G. Nieuwland speelde de Ma rinierskapel van de Koninklyke Marine het volkslied van Liberia. Na de inspectie der erewacht begaven zij zich naar de kajeuit, waar de mi nister-president, dr. W. Drees en minis ter mr. J. M. A. H. Luns hen begroetten. Hier werd het door de ministerraad aangeboden noenmaal gebruikt. Om twee uur begaf het hoge gezelschap zich wederom in de koningssloep. De bemanning van de „De Ruyter" stond op dat ogenblik in de paradefor matie, een decoratieve noot in het beeld van de gepavoiseerde kruiser tegen de achtergrond van de bedryvige haven, waarop van alle schepen en waarom heen van alle gebouwen de Nederlandse driekleur wapperde. De joels van de marinemannen galm den over het IJ, met korte tussenpozen gelost dreunden 21 saluutschoten over het water, terwijl de prachtige konings sloep met de vorstin en haar gasten naar de steiger werd teruggeroeid. Te half drie arriveerde de stoet weer op het Damplein. Verder stond er vandaag nog een rit naar het Rijksmuseum op het pro gramma voor een bezoek van ander half uur. Om zes uur zou het gezel schap dan weer op de Dam terug zijn. Deze tweede dag van het staatsiebe- zoek zou besloten worden met een diner in de troonzaal. Nederlandse ambachtskunst trekt aandacht in Brussel (Van onze Brusselse correspondent) In Brussel is in aanwezigheid van vele Benelux-airtoriteiten een prachtige ten toonstelling geopend van het Neder landse scheppend ambacht. De veelkleu rige. handgeweven weefsels en de mooie, artistieke ceramiek-stukken van de ar tiesten- ambachtslieden uit Maastricht en Laren, het ijzeren smeedwerk en de glazen vazen, evenals de vele andere prodoikten van het Nederlandse artis tieke ambacht trokken hier sterk de aandacht, voornamelijk wegens de fU'ne smaak en de moderne lijnen. Het Belgisch Sociaal-economisch in stituut voor de middenstand treedt op als beschermheer van de tentoonstelling, welke tot 15 november geopend blijft. Brutale kerkinbraak te Hilversum (Speciale berichtgeving) Een brutale inbraak vannacht in de Onze Lieve Vrouwe-kerk aan de Naar- derstraat en de daarachter liggende pastorie te Hilversum gepleegd, heeft de daders niet het resultaat opgele verd, dat zij ervan hadden verwacht: een poging om de kostbaarheden uit de tabernakel te bemachtigen is mis lukt. De daders verschaften zich toegang tot de pastorie, via een tuindeur. Na een gaatje in het houtwerk te hebben ge boord, konden zij het slot van deze deur verwijderen. In de werkkamer van pas toor Th. H. G. Bremer werden kasten en bureauladen doorzocht en een grote wanorde aangericht. De buit bestond hier uit een bedrag van f280.bene vens twee zakjes met vreemde munten. Van deze kamer uit kwamen de inbre> kers in de sacristie en vervolgens dron gen zy de kerk binnen. De sleutel van de toegangsdeur, die aan de samstie- zyde in het slot stak, gebruikten zij om deze deur. toen zij eenmaal in de keric waren op slot te doen. opdat een even tuele ontdekking door de pastorie-bewo ners, voor h'et geval deze onraad moch ten bespeuren, zou worden vertraagd. Met de opzet de hierin geplaatste gouden kelken te roven, is getracht de tabernakel te forceren, doch zonder succes. Verder dan het losdraaien van een aantal schroeven is men niet ge komen. Ook een poging om het offer blok te lichten was vruchteloos. De daders zijn op dezelfde wijze als zij binnenkwamen, verdwenen. De inbraak werd vanochtend om streeks 6 uur, toen begonnen zou wor den met de voorbereiding voor de eer ste mis, ontdekt. Nederlands eerste vrouwelijke minister ..Komt u over een jaartje nog eens terug dan kan ik beslist antwoord geven (Van onze Haagse redactie) ..Wat. Excellentie, acht U de grootste moeilijkheid, die U zult moeten gaan oplossen?" Dit was een van de vragendie gistermiddag in de vergaderzaal van het ministerie van Maatschappelijk werk aan Neder lands eerste vrouwelijke ministermej. dr. M. A. M. Klompé werd voorgelegd. Het was de eerste persconferentie van de nieuwe minister van Maatschappelijk Werk en het antwoord luidde: ..De grootste moei lijkheid. tjadat weet ik niet. Ik kom er net zo in. Komt U over een jaartje nog eens terug, dan zal ik er beslist een antwoord op weten te geven." Dit was ook eigenlijk steeds de tendens van de antwoorden, die minister Klompé gaf op politieke vragendie haar werden gesteld, ondanks het feitdat zij had verzocht deze niet te stellen. Onwillekeurig komt bijna iedere vrr die men aan een nieuwe minister sten in het politieke vlak terecht. Minister Klompé wees er de aanwezigen dan ook op, dat zij er steeds van uit zal gaan dat politieke kwesties eerst aan de Kamer zullen worden meegedeeld. „Wie zal uw taken op internationaal terrein gaan overnemen?" was een volgende vraag waarop de minister niet helemaal een antwoord kon geven, daar de fractie van de K.V.P., waar mej. Klompé toe behoorde, nog niet bij elkaar is geweest om hierover t? sprr'"n. Wellicht zullen deze taken, die liggen op het terrein van de Raad voor Europa, de W.E.U.. en de Europese Kolen- en Staalgemeen schap door verschillende mensen wor den overgenomen. Minister Klompé zei echter, dat zij wanneer kwesties dien- aangaand? in de ministerraad zullen worden behandeld, er haar bijzondere belangstelling voor zal blijven tonen. Ook over de kwestie van de Ambonezen wilde de minister zich nog niet uitspre ken Al deze problemen moet zij nog eerst met de diverse ambtenaren van het departemer' bespreken. Vrouwelijke taak? „Heeft U nu het gevoel gehad, dat de taak die U nu gaat vervullen, bij uitstek een taak voor een vrouw is?" zo werd vervolgens gevraagd. Minister Klompé antwoordde daarop, dat zij altijd het gevoel heeft gehad dat de vrouw de man en de man de vrouw kan aanvullen. Zij Orkest van 100 celli! Geestdriftige ovaties voor de 80-jarige unieke Pablo Casals Hij speelde in Bachs' Air voor het laatst CVan onze ParUse correspondent) Er zyn formele gevechten geleverd rond de Sorbonne in ParUs. Het gTote amfitheater van deze universiteit was aan het begin van de avond tot de laatste plaats bezet en ook tussen de lange banken stond het vol mensen, zodat er geen vierkante decimeter meer vry was. Alles wat Parijs aan beroemde namen en muziek vriend en bezit, was samengedromd en ook van ver over de grenzen waren de concertgangers gekomen om de 80ste verjaardag te vieren van de meester onder alle meestercellisten: Pablo Casals. Een verjaardag op voorhand overigens, want de vermaarde Catelaan werd op 29 december 1876 geboren. Het was echter een dubbele herdenking, want met ditzelfde orkest Lamoureux, dat onder leiding van zijn huidige dirigent, Jean Martinon, het eerste deel van de avond werken van Bach. Rameau en Mozart uitvoerde, maakte Casals in 1899 in Parijs zijn debuut. Glorieuze loopbaan Alle markante feiten uit Casals' glo rieuze loopbaan werden na de pauze op gesomd door de rector magnificus van de Parijse universiteit, professor Ser- railh: zijn eenvoudige afkomst, de on vergetelijke steun die Pablo van zijn moeder heeft ondervonden, zijn eerste optreden als solist, de vorming van het fameuse trio samen met de pianist At fred Cortot (die deze avond op de eerste ry zat) en de violist Jacques Thibaud (die helaas niet meer aanwezig kon zijn), de veelzUdige activiteit van de meester tot 1936 in Barcelona, waar hij o.m. een eigen orkest dirigeerde, de breuk met het vaderland na de over winning van Franco, de weigering in 1945 nog in het openbaar op te treden, zolang de democratische mogendheden het bewind van de Caudilio zouden blijven erkennen, de zomerfestivals in het plaatsje Prades in de Franse Py- reneën, waar Casals zich als een klui zenaar had teruggetrokken en tenslotte zou zeker niet willen beweren dat. haar taak nu juist alleen maar geschikt voor een vrouw zou zijn. Wel zeide zij het bij uitstek een taak voor mannen te vinden om vrouwenbelangen te b har- tigen. Dit ontlokte toch weer een vol gende vraag: „Wat heeft de Nederlandse vrouw nu te verwachten van de eerste vrouwelijke minister? Hoe zullen de Nederlandse vrouwen het gaan mer ken?" „Wellicht", zo antwoordde minis ter Klompé glimlachend. „Wellicht, is er een mogelijkheid voor een gemakkelijker contact, misschien kan ik over een jaar ook hierover meer zeggen. Gemakkelijker Mijn taak zal iets gemakkelijker zijn dan die van mijn vriend en ambtgenoot minister Van Thiel. die de eerste aanzet heeft gehad van de integratie, die moet komen in dit hele terrein dat het mi nisterie van Maatschappelijk Werk omvat. Minister Klompé sprak haar bewon dering uit voor het byzonder goede team, dat thans op dit departement werkt en dat tot stand is gekomen onder haar voorganger. Hij trekt zich terug om privé-redenen en heeft mU op bijzonder aardige wijze de zaken overgedragen. Daar Nederlands eerste vrouwelijke minister binnen vier weken haar begroting in de Kamer zal moeten verdedigen, spoedde 7.U zich na dit onderhoud naar volgende ministeriële problemen. Wellicht op zoek naar het grootste probleem dan dit concert, dat als een officieel afscheid moest worden beschouwd. Hoe het klonk Casals, geperst in een gedemodeerd smokingjasje, klein, rond en onaan zienlijk, was met zijn bekende korte pasjes naar het dirigeergestoelte ge sehoven, vanwaar hy zichtbaar ont roerd de spreker aanhoorde en ten slotte innig bedankte. Op dat moment gaf het publiek zich over aan zijn eerste explosie van geestdriftige ge voelens. Daarna begon het eigenlUke concert. Een wel heel bijzonder concert, dat in de eerste plaats begrepen moest wor den als een collectief eerbetoon van de internationale cellistengemeensmaD. De grootste kunstenaars Cassado. Maré- chal, Navarra, Bazelaire, Andrié-Lévy, Pasquier, etc. hadden zich namelijk verenigd tot een ensemble, zoals men zeker nooit meer aanschouwen of be luisteren zal. Eerst speelden twaalf so listen de beroemde elegie van Gabriel Fauré en dan volgden twee stukken van de meester zelf, uitgevoerd door een orkest van liefst meer dan 100 celli. Hoe dat klonk? In de meerstemmig heid van Les Rois Mages getuigt Casals speciaal van zyn onbegrensde verering voor Bach en via de acht. groepen, waarin het cellistenorkest hier was verdeeld, hoorde men nu een orgelende en zwaar-sonore klank, waardoor het niet zeer oorspronkelijke maar zeker wél eerlijke werk niet naliet indruk te maken. De Sardane. een groepsdans uit de Ca talaanse dorpen, vermocht in deze versie minder te overtuigen, omdat de virtuoze passages, vermenigvuldigd met honderd, hun nauwkeurigheid toch wel moesten prUsgeven, zodat het klank beeld soms wat minder helder en lich- telyk vervormd werd. Blinden uit het gehele land bachten gisteren een bezoek aan MadurodamOm de blinden in de gelegenheid Ie stellen alles rustig te kunnen „zien" door betasting van de inventaris van het minia- tuursladje. werd het bezoek een dag na de officiële sluiting gebracht. Ingekeerde loon Nieuwe ovaties braken niettemin uit en er werd door Catalaanse patriot ten met vlaggetjes gezwaaid. De rust werd pas hersteld, toen Casals einde- lUk terugkeerde met zijn eigen Stradi varius. Hij speelde zijn befaamde toegift, een Air uit een der solosuites van Bach, en men kon nu weer die religieuze, in gekeerde. bijna bedeesde toon beluiste ren, waarvan alleen Casals het geheim bewaart. Na de massale manifestatie, waarvoor die 100 cellisten werden gemo biliseerd. moest ik voor mezelf wel er kennen. dat we op deze korte, gefluis terde momenten eerst het werkelijke hoogtepunt van de avond beleefden. Dit is de grote, de unieke Casals, wars van alle pathos of gevoelsver valsing en deze dierbare herinnering sluit men dan ook op in zijn hart met de melancholieke en nog niet aan vaarde bijgedachte, dat we Casals nu dus voor de laatste maal zouden hebben gehoord.... Eduard van Beinum ere-doctor Vait Gemeentelijke Universiteit Amsterdam De Senaat van de Gemeentelijke Universiteit te Amsterdam heeft gis termiddag besloten het eredoctoraat in de letteren en wijsbegeerte te ver lenen aan de dirigent van het Concert gebouworkest Eduard van Beinum. De Senaat zal nader overleg plegen met de nieuwe eredoctor over de da tum, waarop hij deze onderscheiding zal aanvaarden. Hoge NAVO-functie voor Schout bij nacht H. Bos Naar wij vernemen, zal met ingang van 1 december a s. Schout-bij-nacht H. Bos worden benoemd tot „Comman der Naval Forces Central Europe". Dit is een NAVO-commando met hoofd kwartier Fontaine bleau Schout-bij- nacht H. Bos vervult thans de functie van vlagofficier-personeel bij het minis terie van Marine te 's-Gravenhage. Melk voor Amerikaanse troepen LEVERING MET 50% VERHOOGD Werd tot dusver na inschrUving elk halfjaar de levering aan de in Europa gelegerde Amerikaanse troepen gegund aan daarvoor in aanmerking komende leveranciers, thans heeft de N.V. Stero- vita melkprodukten opdracht ontvan gen om over het gehele jaar 1957 melk en melkprodukten te leveren in een hoeveelheid, welke circa 50% hoger ligt dan haar thans lopende dagelijkse leve rantie. Door deze vertioging (de nieuwe be stelling beloopt een bedrag van ruim j 6 miljoen dollar) zal een uitbreiding van de Sterovitafabriek te Dordrecht nood zakelijk zijn. De melk die Sterovita betrekt van „De Domo" in Drenthe, wordt, nadat ze in Dordrecht verwerkt is. in papierverpak king afgeleverd. Het vervoer naar West- Duitsland en Frankryk geschiedt in met ys gekoelde treinwagens. Eervol ontslag aan vice-admiraal Burghard By K.B. is met ingang van 1 novem ber 1956 aan de vice-admiraal F. T. Burghard op zyn daartoe gedaan ver zoek eervol ontslag uit de zeedienst ver leend ter zake van langdurige dienst onder dankbetuiging voor de langdurige en gewichtige diensten, door hem aan den lande bewezen. „Firato" trok ruim 124.000 bezoekers 124.062 personen, voor dc helft za kelijk en vakkundig geïnteresseerden, hebben een bezoek gebracht aan de „Firato"-tentoonstelling te Amster dam, die gisteravond half elf werd ge sloten. Vorig jaar telde deze expositie 91.000 bezoekers. In alle sectoren konden opmerkelUke orders voor binnen- en buitenland wor den geboekt, en belangrijke contacten worden gelegd. Alleen de fabrikanten van televisie-toestellen zagen zich ge- plaats voor de moeilijkheid van levertijden. Vooral de importeurs van Duitse televisietoestellen klaagden er over dat zij aan te kleine contingen ten gebonden zijn, waardoor zy niet kunnen voldoend aan de grote vraag die juist naar Duitse fabrikanten be staat. Naast televisie-toestellen hadden vooral bandrecorders veel belangstelling van het publiek. Bij de radio-toestellen blijkt de vraag naar kleine apparaten, evenals in het buitenland, stijgende. Veel kykers trokken ook de verbin dingsdiensten van Land. en Lucht macht Volgend jaar zal de expositi# van 19 t/m 26 september worden gf* houden.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 4