Golden Fiction in achterste wagen van loonbeleid Wethouder S. Meuken: zitten thans do, re, mi a la Rossini Zuigkracht van bedrijfsleven wordt vele gemeenten te groot Van Wijk gaat spoedig fusie aan met Van Craiieiiburgli Heringa Goed Nederlands toneel prachtig ten tonele gebracht 95ste jaargang Dinsdag 16 oktober 1956 Tweede blad no. 289t»i' Leids gemeentepersoneel krijgt 6 procent, met terugwerkende kracht tot 1 juli 1956 De behandeling in de Leidse Raad van het voorstel om de salarissen van het gemeentepersoneel met zes procent te verhogen en daaraan een terug werkende kracht tot I juli 1956 te geven, leverde gistermiddag in deze raad een interessante discussie op, waaruit o.m. bleek, dat een grote controverse is ontstaan tussen het thans gevolgde loonbeleid van de Rijksoverheid en dat van vele gemeenten. Wethouder Menken, die het voorstel van B. en W. ver dedigde, wees er o.m. op, dat tal van gemeenten, w.o. Rotterdam, het Rijk niet meer kunnen volgen in zijn loonpolitiek. Tien tot elf jaar hebben de gemeenten ,,ja gezegd" op alles wat de Rijksoverheid in dit opzicht voor schreef, thans is echter voor vele gemeenten de tijd aangebroken om het loonbeleid van het Rijk niet meer te volgen. Momenteel zitten de gemeenten, aldus spreker, in de achterste wagen van het loonbeleid en wordt de zuig kracht van het bedrijfsleven, als het gaat om het behouden en aantrekken van werkkrachten, voor vele gemeenten te groot. lAanM'ddnig tot deze openhartige ver klaring van de Leidse wethouder van Sociale Zaken was een opmerking van de voorzitter van de Prat. Ohr. fractie, de heer Woudstra, die o.a. vroeg om een overzicht van de betaalde lonen en sala rissen in de particuliere en> gemeentelijke sector. Bovendien vroeg de heer Woud stra zich af of het bij het „Rijk geen kwaad bloed zet" nu het Centraal Or gaan inzake gemeenschappelijke behan deling van gemeentelijke personeelsaan- W ET HOU DER S. MENKEN Leiden volgt eigen salaris- politiek. gelegenheden adviseert, in overeenstem ming met de bij het Centraal Overleg betrokken personeelsorganisaties, deze verhoging reeds op 1 juli jJ. te doen in gaan. Een advies, waaraan B. en W. thans gevolg denken te geven. Volgens spreker 'lijkt dit veel op een externe actie tegen d'e regering, die deze verhoging voor het rijkspersoneel eerst op 1 septem ber j.l. laat ingaan. Kom't de regering, aldus spreker, hierdoor niet in een dwangpositie te verkeren? Levert dit bovendien geen groot gevaar voor de positie van het Centraal Overleg op? De heer De Bree (K.VP.i en met hem de heer Van Weizen (CP.N.) waren van andere gevoelens. Vooral de heer Van Weizen was van mening, dat vele ge meentebesturen in de laatste jaren in sommige opzichten een afwijkend stand punt innemen. Leiden volgt met dit voor sbei een groot aantal gemeentebesturen. Dat het gezag van het Centraal Overleg hier in het geding komt, wenst spreker rustig aan de toekomst over te laten. De 'heer Van Dijk (K.VP.) wenst te weten of het politiepersoneel en 'de onderwij zers ook onder deze gemeentelijke rege ling vallen. Ook de heer Sommeling (P. v. d. A.) juist het toe, dat het Col lege het advies van het Centraal Overleg wenst op te volgen. E. MEESTER: NIET BANG ZIJN De heer E. Meester (P. v. d. A.), die zich ook nog een ogenblik in deze discussie mengt, zegt, dat het Leidse gemeentebestuur niet bang moet zyn een afwijkende standpunt in te nemen. Spreker, die de billijkheid van het thans door B. en W. voorgestelde in ziet, drukt zün spijt er overuit, dat de rijksambtenaren, o.w. ook de onderwij zers en de politie, deze verhoging eerst ontvangen met ingang van 1 septem ber j.l. Rotterdam, als grote gemeente, aldus spreker, geeft ons in dit opzicht een lichtend voorbeeld. Ook in deze gemeente wordt aan de verhoging een terugwerkende kracht tot 1 juli j.L ge geven. Wethouder Menken, die het voorstel van B. en W. verdedigde, gaf een uit voerige toelichting op de overwegingen, welke tot de indiening van dit voorstel hebben geleid. Duidelijk zette spreker uiteen, dat het Centraal Orgaan van de Vereniging van Ned. Gemeenten, welke vereniging vrijwel alle gemeenten om vat, zich achter de datum van 1 juli j.l. heeft gesteld. Het Centraal Overleg kan men niet verdenken van het ontwikke len van een externe actie tegen de re gering. In dit Overleg hebben immers deputaties van het Rijk, de provincies en het Centraal Orgaan (Ver. van Ned. Gemeenten) zitting. Het Rijk is op de hoogte hoe men in het Centraal Over leg denkt over het loonbeleid van de Rijksoverheid. Nadat de wethouder de reeds door ons in de aanhef gepubli ceerde argumenten naar voren had ge bracht .bracht hij de raad onder het oog, dat dit voorstel door B. en W. ook op gronden van rechtvaardigheid was ingediend. Zou men de verhoging eerst op 1 september j.l. laten ingaan, dan kwam dit voor het gemeentepersoneel sleohts op 2% van het jaarsalaris te staan. De uitkering ineens over 1955 gaf dit personeel echter een uitkering van 3% van het jaarsalaris. Men zou er dus op achteruitgaan en dit terwijl de kos ten van levensonderhoud zeker niet zyn gedaald. MOESTEN EEN STEM TEGEN HET RIJK LATEN HOREN Nadat wethouder Menken de heer Van Dyk er op gewezen had, dat het politiepersoneel en de onderwijzers, die vallen onder een rechtstreekse regeling van het Rijk, buiten deze gemeente lijke regeling vallen, gaf hij de raad met nadruk te verstaan, dat ook Lei den meende tegen het Rijk haar ge meentelijke stem te laten horen. Thans stellen wij ons op het stand punt. dat het Rijk maar zelf moet we ten wat het met zijn personeel doet. Spreker achtte het van het Rijk ech ter inconsequent, dat de lonen/sala rissen van het spoorwegpersoneel een semi-overheidsbedrijf wel met ingang van 1 juli zijn verhoogd. Met ons,, aldus spreker, kunnen vele ge meentebesturen het hoofd niet meer bieden tegen de zuigkracht van het particuliere bedrijfsleven, met name in de hogere functies. Als gemeente staan wij in dit opzicht voor eigen verantwoordelijkheid, waarbij spreker de raad de verzekering gaf, dat ook meer dan één provinciaal bestuur een afwijkend standpunt, dan dat van de Rijksoverheid inneemt. De heer Woudstra. die in feite de aanleiding gaf tot deze vrij uitvoerige discussie, was dankbaar voor deze mo tivering, welke hij echter in de stukken had gemist. Hoewel hij met het voorstel akkoord kan gaan. blijft bij hem de ge dachte overheersen, dat de regering een revanche kan nemen, b.v. door de uit kering over de periode 1 juli1 septem ber af te trekken van de gemeentelijke uitkering. Met de webhouder was spre ker het eens, dat de gemeente het niet kan tolereren, dat zij niet en het be drijfsleven wel goede arbeidskrachten kan aantrekken. Spreker wil zelfs zo ver gaan, dat dan de gemeentelijke arbeids voorwaarden maar moeten worden her zien. ZES PROCENT VANAF 1 JULI J.L. Na dit principiële debat, waaruit dui delijk de tegenstelling in het loonbe leid tussen rijk en gemeenten naar voren trad, werd het voorstel van B. en W. z.h,s. aangenomen. Het ge meentepersoneel, met uitzondering van politie en onderwijs, kan thans aan spraak maken op een loons- resp. sa larisverhoging van 6 te rekenen vanaf 1 juli j.l. Ook alle overige door ons reeds gepu bliceerde voorstellen passeerden deze middag zonder op- of aanmerkingen de hamer. Bovendien werd een aan de agenda toegevoegd voorstel aangenomen tot een onderhandse aanbesteding van de bouw van 105 woningwetwoningen en zes winkelwoningen aan de Beatrixlaan voor resp. f. 1.660 000 en f. 240.000. Deze bouw werd opgedragen aan gebr. J. en A. Breur te Zwijndrecht. Totale schulden wederom verminderd Later dan gewoonlijk is het jaarver slag van de Leidsche Textielfabrieken Gebr. van Wijk Co. N.V. over 1955 verschenen. De balans per ultimo 1955 en de re sultatenrekening 1955 sluiten met een winst van f. 420.149, hetgeen een aan merkelijke vooruitgang t.a.v. 1954 is. Daarbij dient echter in aanmerking genomen te worden, dat, terwijl in 1954 een niet onaanzienlijk bedrag tegen wol- voorraden werd gereseerveerd, volgens het verslag in 1955 een deel dezer re serve ten gunste van de resultatenreke ning is vrijgevallen. Desalniettemin heeft het er alle schijn van dat de conclusie, die de directie van Van Wijk vorig jaar trok, n.l. dat Van Wijk weer bergopwaarts gaat, gerecht vaardigd was. De totale schulden zijn wederom ver minderd; terwijl de bankscnuld met f.1.300.000 terugliep, toonden krediteuren echter een toename van f. 760'uil. Ook dit jaar werd slechts in ger'oge mate geïnvesteerd, zodat, gezi ;n de ont wikkeling, die de laatste jaren op tex- tief-technisch gebied plaats vindt, in vestering in de komende jaren op be langrijk grotere schaal wel onvermij delijk zal blijken te zijn. In het verslag over 1955 wordt in tegenstelling met het verslag 1954 de levering aan de overheid niet met name genoemd. Mag hieruit de conclusie wor den getrokken, dat Van Wijk ook in de z.g. civiele sector zijn plaats weer is gaan innemen? Dit zal het verdere herstel van Van Wijk ongetwijfeld ten goede komen. Het jaarverslag maakt er melding van, dat beide afdelingen van het bedrijf voor zeer geruime tijd met orders be zet zün. De opmerkelijkste zinsnede uit het jaarverslag is die, waarin de directie meedeelt, dat voorbereidingen zijn ge troffen om binnen zeer afzienbare tijd tot een fusie te komen met N. V. Van Cranenburgh Heringa's Sajet- j fabriek. De aangekondigde fusie kan als een natuurlijke voltooiing worden beschouwd van de pool overeenkomst, die beide on dernemingen reeds verbond. Indien zij tevens leidt tot een nauwere samen werking op technisch en commercieel terrein, behoort een versnelling van het tempo van herstel tot de reële moge lijkheden. Gezien het nog op de balans parais- serende verlies, dat nu onder het mil joen is gekomen, behoort een spoedige dividend-verwachting tot een optimis me, dat in de thans gepubliceerde cij fers geen voldoende basis vindt. De aandeelhoudersvergadering zal vrijdag 26 oktober 's ochtends om elf uur in „Het Gulden Vlies" worden ge houden. In al de operazalen van de wereld klinkt zijn naam: Rossini. Vurig, romantisch, in menig opzicht geniaal. De Maestro had veel noten op zijn zang; toch ook De Barbier is een variatie op het zo beperkte Do, Re, Mi. Evenzo is de samensteller van Golden Fiction gebonden aan één gegeven: 's werelds tabakken. Het beste daaruit wordt gekozen, maar het zijn talent en vaardigheid die het resultaat bepalen... Die Golden Fiction maken tot een sublieme compositie. Tot een meesterlijke sigaret. EEN GULDEN GENIETING VOOR 80 CENT Awni Abdel Hadi. de Jordaanse minister van Buitenlandse Zaken, die in de Arabische landen steun zoekt In de strijd tegen Israël. voerde in Cairo een gesprek mei President Nasser. Na het onder houd drukt Nasser zijn gast de hand ten afscheid. Ary den Hertog's Sybrech Willemsdochter Het is een uitzondering, dat een Ne derlands toneelwerk zijn weg vindt naar ons beroepstoneel! En dat is te begrij pen, want op toneelgebied zijn onze schrijvers wel bijzonder schaars. Trou wens niet alleen de laatste tijd, doch ook ver daarvoor. Over de oorzaken zullen we thans niet uitweiden. We willen al leen het feit even constateren om te doen uitkomen hoe de Haagse Comedie met de keuze van Ary den Hertog's Sybrech Willemsdochter zeker een ge lukkige greep heeft gedaan, omdat de auteur in ieder geval er in geslaagd is een groot werk tot stand te brengen, dat inderdaad toneel is, al heeft het zijn be zwaren. Het thema van dit historische werk is de bijkans fantastische geschiedenis uit het begin van de 16e eeuw van de Am sterdamse koopvrouw Sybrech Willems dochter, die er in slaagt in Denemarken zo'n hoge positie te bereiken, eerst door haar knappe dochter, Duveke, later door haar eigen geestesgaven, al schuilt daaronder ook een zekere liefdes-aanraking harerzijds. Maar haar strijd tegen geestelijkheid en adel ten behoeve van boeren en burgers loopt uit op een nederlaag en met koning Christiaan H en zijn wettige vrouw en kinderen moet zij naar Nederland vluchten. Wanneer zij daar blijft strij den voor de koning, wordt zij gegrepen en ter dood veroordeeld door de strop, waarna haar lijk zal worden verbrand. Bang als zij is voor het vuur, dankt zij God voor deze doodsbeschikking. Reeds lang had de auteur een zwak voor dit historische drama, dat ook Kaj Munk had geimponeerd. Reeds tien jaren geleden schreef hij hierover een roman, doch hij kon niet los komen van dit gegeven en daarop volgde een paar jaren geleden zijn to neelstuk „Een heksenproces", dat de Van der Vies-prijs wist te behalen. In nieuwe versie, mede op aanwijzingen van Paul Steenbergen, die op bijzonder knappe wijze de regie voert, is nu dit dramatische, historische werk geboren en ten tonele gebracht. Den Hertog heeft zich volledig aan de historie gehouden, de enkele twijfel- punten, die er in Sybrech's leven be staan als vaststaand aannemend. Dat is zijn goed recht en komt zijn oeuvre na tuurlijk ten goede. In veertien taferelen ziet men deze wonderlijke gang van Sy brech, Duveke en koning Christiaan aan zich voorbij gaan. Ongetwijfeld his torisch verantwoord, zoals reeds gezegd, en bovendien in krachtige toneelbewer king, waartoe de knappe dialoog alles zins medewerkt. Maar ontbreken doet dit overwegend menselijke van dit dramatisch gebeuren, dat feitelijk overheersend zou moeten zijn: de uitgewerkte karaktertekening en haar ontleding. Dit gemis brengt dit spel terug tot een historisch kijkspel. Doch als zodanig heeft het grote kwali teiten en daarom is het ten tonele bren gen van dit werk zeker te loven. Het weet de aandacht steeds te behouden en hoe fragmentarisch soms ook, te boeien. Voor een niet gering deel is dit zeker te danken aan de voortreffelijke opvoe ring van de Haagse Comedie. Elisabeth Andersen weet vrijwel het hoogste te bereiken in haar weergave van deze sterke Amsterdamse koopvrouw Sybrech, die van geen wijken weet in haar so ciaal streven, de nachten gunnend aan haar dochter, zelf eisend het werk van de dag. Hoe prachtig genuanceerd brengt zij al die kracht en gewiekstheid over het voetlicht, maar hoe overtuigend is daaronder toch haar vrouwelijk gevoel, dat zij bijna tot het laatst weet te ver bergen. Annet Nieuwenhuizen is een aanmin nig Duveke, vooral in haar jongere ja ren. Wat ouder, krijgt zij iets lar moyants. De Christiaan, een opvliegend, doch trouw heerser, vindt in Coen Flink, die zeker een van onze beste jongere krachten mag heten, een goed vertolker; misschien was enige meerdere variatie nog mogelijk geweest. Verder mogen nog genoemd worden de nar van Jan Retel, de bierbrouwer van Johan Valk, de geestelijken van Gijs- brecht Tersteeg en Jan v. d. Linden, de krijgsman van Paul Steenbergen en de kanselier van Joris Diels, die ook gees- tig-Vlaams de beul wist te brengen. De Haagse Comedie heeft in totaal een vorstelijke bezetting aan dit stuk van eigen bodem geschonken! Ook aan de decors en kostuums was onder leiding van Wim Vesseur grote aandacht besteed, zowel qua uitdrukking van het milieu als kleurencombinatie. I De wisseling verliep uiterst vlot en dat zegt wel iets bij veertien taferelen! Jur- riaan Andriessen had bijpassende mu- ziek geschreven, uitgevoerd door leden van de Koninklijke Militaire Kapel, doch hier natuurlijk mechanisch ver tolkt, hetgeen toch altijd afbreuk doet. De volle schouwburg het was de eerste voorstelling van K en O in serie A toonde zich uiterst dankbaar en bracht Elisabeth Andersen terecht een ovatie. M. Dronken militair maakte vele brokken Een militair, verbonden aan de Sociaal Medische Dienst van de Marine, maakte gisteravond onder invloed van rijkelijk genuttigde sterke drank om half twee op de Lange Mare heel wat brokken. Hij brak het portier van een daar geparkeer de bestelauto open en ginger mee rijden. Ver kwam hij niet, al was zijn rit zeer spectaculair. Aan de overzijde van de straat botste hij namelijk tegen een daar geparkeerde personenauto. Beide wagens werden aan de linkerzijde ernsbig bescha digd. De bestelauto reed nog even verder en kwam tot stilstand tegen het winkel pand Lange Mare 98, waarvan de ruit werd vernield en de pui ingedrukt. Daar na nam de militair de benen, maar hij werd even later gegrepen en voor onder zoek aan de marechaussee overgegeven. De beschadigde auto's behoorden tot de heren Tekens van de op de Mare geves tigde slagerij, de beschadigde winkel was de tapijten-winkel van J. J. Smit. Woningbouwrapport 5 november in raad Zoals bekend ligt het in de bedoeling van het college van B. en W. om het door de raadscommissie ad hoe uitge brachte woningbouwrapport nog in een zitting aan de orde te stellen, welke vooraf gaat aan de behandeling van de gemeentebegroting. Het ligt thans in de lijn der verwach tingen, dat deze zitting maandag 5 no vember wordt gehouden. DIPLOMAZWEMMEN L.Z. EN P.V. „DE SLEUTELSTAD" De volgende leden van de L.Z. en P.V. „De Sleutelstad" slaagden voor het diplo ma A of B: A: Marian de Ryk, Tineke van Noort, Marina Erades, An-tonefcte de Bruin, Nelly Zierikzee, Mieke Nieuwenhuis, Ja- V erkeersoratorium Koor; „Dat gaat zo niet langer!" Automobilist: „Brommers zitten constant voor je wielen". Brommer: „Auto's jakkeren maar f raak". Automobilist: „Geen voetganger j kijkt uit. Ze liggen eronder, vóór je het weet". Brommer: „Die fietsers altijd 3 met twee of drie naast elkaar". Fietser: „Brommers sjeezen ra- kelings langs je!" Voetganger: „Mij kijkt geen 3 mens meer aan. Ik word verplet- terd. O! nood! Wanneer de uit komst? Kwartet (fuga) van A. Br. F. en I V.: „Kijk uit! Scheer je weg! Loop naar de duivel! Ik wijken 3 voor hém? Bah! Bah! Bah! Koor van verkeersdeelnemers: „We willen léven! Léven! Léven! De spreker (verkeersdemon), grijnslachend en handenwrijvend: „Ha! Ha! Ho! Ho! HU, HU" Verkeersagent: „Nu is 't uit!" „Géén doden meer!" „Volg de regels!" Epiloog: „Van die dag af (17 ok tober) was het veilig in Nederland". FANTASIO Dag der Verenigde Naties Ter gelegenheid van de Dag der Ver enigde Naties - 24 oktober - belegt de afd. Leiden/Oegstgeest aan de avond van die dag een bijeenkomst in het Ju ridisch Studiecentrum Gravesteen. Mr. dr. E. P. Verkerk, burgemeester van Boskoop, lid van de Tweede Kamer, zal in deze bijeenkomst spreken over „Hebben de Ver. Naties nog betekenis?" en prof. dr. C. C. Berg over „De nieuwe koers in de UNESCO". Op 25 oktober zal in de Ridderzaal te Den Haag de plechtige herdenking wor den gehouden van de Dag der Ver. Na ties met als sprekers prof. mr. I. A. Diepenhorst, H. E. Begum Ra'ana Liaquat Ali Khan, en G. J. N. M. Ruy- gers. Voorts zal in kasteel Oud-Poelgeest op 27 en 28 oktober een conferentie wor den gehouden onder de titel „Euratom, kernpunt van Europa". Sprekers zijn mej. dr. ir. J. H. M. Manders (lid Oc- trooiraad), mr. P. Schierbeek (Chef Di rectie Kernenergie Ministerie van Eco nomische Zaken), en de heer J. Boek- stal (Directeur Generaal Buitenlandse Economische Betrekkingen RIJKSMUSEUM VAN OUDHEDEN Het najaars-programma der archeo logische lezingen in het Rijksmuseum van Oudheden onuvat de navolgende avondlezingen: 30 oktober: dr. A. Klasens: de oor sprong der Egyptische pyramide (opgra vingen te Sakkara 19551956). 13 november: dr. H. J. Franken (Lei den) Moderne Palestina-archeologie en Jericho. 27 november: Prof. Michel de Boüard (Caen)Les Viking et la Normandie. 11 december: dr. J. H. C. Kern: Apu- lische Gnathia-ceramiek in Leiden. comien Zeegers, Tiny Tebbens, Riekje Prevo. Rietje Noordermeer. Loesje den Dubbelden. Yvonne de Winter, Jan Schenkelveld. John Bouwens, Peter Zaalberg. Jan Augustin, Aadje Bon en Ankie van Leeuwen. Diploma B: Janneke Rui ten/beek, Rien de Klerk, Elly Vogel, Thea Weiter. Salarispolitiek van Rijk niet meer te volgen! (Ingez. Med.-Adv.)

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 3