ItiUé WYBERT Iraakse troepen zullen Jordanië thans niet binnentrekken LANGE STERKE NAGELS Belangrijk besluit van Amman vermindert de spanning aan de grenzen van Israël Mevrouw Bouman over Schmidt Poolse professor verdedigt in proces de betogers van Poznan KEoosterbalsem Met een enkel woord Agenda DINSDAG 16 OKTOBER 1956 „Iraakse troepen zullen Jordanië op dit ogenblik niet binnentrekken, maar aan de Jordaanse grenzen blijven om onmiddellijk hulp te bieden als Jor danië door Israël mocht worden aangevallen", aldus verklaarde een woord voerder van de Jordaanse regering gisteravond. Hiermede is een belangrijke oorzaak van de spanning aan de grenzen van Israël weggevallen. „Het doel van de Israëlische regering ls het handhaven van de vrede, zelfs als het een onbestendige Is", aldus onderstreepte gisteren de Israëlische premier Ben Goerion nog eens in het parlement. Hij sprak zich eens te meer uit tegen een preventieve oorlog (d.I. een oorlog, welke een be dreigde staat begint, omdat er nü nog een kans is die oorlog te winnen, maar later vermoedelijk niet meer), ook al hellen naar zijn zeggen steeds meer parlementsleden er toe over om „het hoofd te bieden aan de groeiende macht van de Egyptische dictator". Israël behield zich overigens zijn vrijheid van handelen voor, indien de bestaande toestanden in het Midden-Oosten door een legering van Iraakse troepen op Jordaans grensgebied wijziging zou ondergaan, aldus Ben Goerion. Egypte is militair sterk superieur, zegt Ben Goerion Sprekend over de Israëlische verzoeken om wapenleveranties met het oog op de wapenstroom uit Oostelijke landen naar de Arabische wereld, zei Ben Goerion, dat ^"root-Brittannië ook wapens aan de Arabieren had geleverd, maar dit aan Israël had geweigerd. Hij voegde eraan toe. dat Amerika zijn bondgenoten heeft aangemoedigd wapens aan Israël te leveren om het machtsevenwicht in het Midden-Oosten te herstellen en hij dankte Frankrijk voor de wapenhulp en steun. Over de Russische wapenverschepin gen naar de Arabische landen verklaar de Ben Goerion: ..Een woordvoerder van het Kremlin heeft betoogd, dat dit alles (de wapenleveranties aan de Arabische landen» louter terwille van de vrede in het Midden-Oosten is gedaan, maar het resultaat is een verhoogde spanning in dit gebied en in de hele wereld. Het gevaar waarin Israël verkeert, is enorm toegenomen doordat de Egyptische dicta tor. evenals andere Arabische leiders, geen ogenblik zijn koortsachtige voor bereidingen voor een tweede ronde tegen Israël onderbreekt". Egypte heeft „een geweldige superioriteit in de lucht, ter zee en zelfs te land over Israël, on danks bepaalde verbeteringen van Israëls verdediging". „Geen vergeldingspolitiek, maar zelfverdediging" Zinspelend op Hammarskjölds missie in het Midden-Oosten en daarop vol gende belofte van Israël en zijn Arabi sche buurlanden om het vuren te sta ken. zei Ben Goerion: ,.De eerste die deze hernieuwde belofte schonden waren Egypte en Jordanië. Egypte zond zijn commando's om sabotage te plegen aan militaire installaties en openbare ge bouwen in Israël op te blazen. Toen de Suezcrisis uitbrak werd het een ogenblik rustig aan de Egyptische grens, hetgeen het zoveelste bewijs is dat de Egyptische regering voor die activiteit verantwoor delijk is. Doch de dag na de zitting van de Veiligheidsraad zond Egypte zijn gangsters weer in actieve dienst en zondag hebben we een groep Egyptische commando's bij Sdeh Boker gevangen genomen". Aangaande de Israëlische vergeldings politiek verklaarde de premier: „Enkele afgevaardigden van de Ver. Naties loochenen Israëls recht op zelfverdedi ging. Zij bedachten de betiteling van „vergelding" voor onze verdediging tegen moordenaars die in dienst staan van de Egyptische en Jordaanse overheid". Ben Goerion was van oordeel dat de waar nemers van de Ver. Naties en Ham- marskjöld „even goed als wijzelf weten dat deze benden handelen in opdracht van hun regeringen". Maandagavond zijn in de Jordaanse hoofdstad Amman besprekingen over de gemeenschappelijke Jordaans-Iraak- se verdediging „in volledige overeen stemming" besloten. Volgens de over eenkomst zullen Iraakse troepen en vliegtuigen strategisch worden opgesteld aan de grenzen met Jordanië om inge val van een aanval op Jordanië „zo snel mogelijk" te kunnen optreden. Bij een aanval zullen, aldus de overeenkomst Iraakse troepen onmiddellijk Jordanië binnentrekken. Zonodig zullen troepen naar de westelijke oever van de Jordaan oversteken. (Ingez. Med.-Aflv.) Vraagt prijslijst van 150 »oorradiga piano's an orgels Huurkoop 15°/e contant restant In 4 laar. Jzeeted TEL 2188 (KI726) BOOEGRAVEN (Ingez. Med.-Adv.) Bij guur weer kunt U verkoudheid voorkomen met i* Tito als centrum in Oost-Europa Joegoslavische en de Italiaanse com munistische partij hebben maandag de samenwerking officieel hersteld. Dit is meegedeeld in een gemeen schappelijk communiqué, dat werd uit gegeven na een bezoek van tien dagen aan Joego-slavië door een delegatie der Italiaanse partij, onder leiding van de plaatsvervangende secretaris-generaal, Luigi Longo. De Joegoslavische partij zal een delegatie naar het komende congres van de Italiaanse partij zenden. "*dien er bij de toekomstige samenwer king geschillen ontstaan, zal de ene partij het recht hebben de andere „kameraadschappelijk" te kritiseren. De betrekkingen tussen partijen waren verbroken, nadat de Joegoslavische partij in 1948 uit de Kominform was gestoten. In het communiqué wordt nog gezegd, dat de eerste contacten tussen beide partijen reeds positieve resultaten heb ben afgeworpen. De Joegoslavische communisten had den reeds de betrekkingen met de Sovjetrussische. Roemeense en Bul gaarse partijen hersteld. Een Hongaarse delegatie kwam ln Joego-Slavië aan, toen de Italianen vertrokken. Volgens in Wenen aangekomen reizi gers hebben de Joegoslavische president, maarschalk Tito, en de Sovjetrussische leiders op hun recente bijeenkomst te Sosji. in de Krim, besloten Roemenië. Hongarije en Bulgarije vrij te laten bij het bepalen van hun weg naar het socialisme, waarbij zij zich zowel de „stijl" van Moskou, als die van Belgrado eigen zouden mogen maken. Doch Polen. Tsjecho-SIowakije en Oost- Duitsland zouden onder Russische in vloed moeten blijven. Deze berichten hebben levendige belangstelling gewekt in Weense kringen van uitgewekenen uit de Oosteuropese staten. Recepties bij 90ste verjaardag M. van Warmelo Ter gelegenheid van de 90ste verjaar dag van de oud-toneelspeler, de heer M. van Warmelo, die thans in Woubrugge woont, zal op 19 oktober in Amsterdam een receptie worden gehouden. Het gemeentebestuur van Amsterdam biedt deze receptie aan op de verjaar dag zelf. Ingezetenen van Woubrugge kunnen de jarige op 20 oktober gelukwensen tussen 3.30 én 5 uur nam. in ..Het Oude Raedthuvs". Deze receptie wordt aange boden door familie, vrienden en kennis sen. i Vervolg van pag. 1 Naar Nederland luistert men niet meer; Indonesië moet ander besef krijgen Om te laten zien tot welk een gedachtenwereld dit kan leiden, nam mevrouw Bouman de j.l. vrijdag door een overkoepelend orgaan van Indonesische jeugd verenigingen in Djakarta aangenomen resolutie onder de loep. Hierin werd de doodstraf voor Schmidt geëist, en vervolgens verklaard dat men geen inmenging wilde in justitiële competenties (ingrijpen in de rechtspraak mag blijkbaar wel Verder werd steun verleend aan het zogenaamde „signalement" van president Soekarno. Deze leuze dankt zijn ontstaan aan een twee jaar geleden door president Soekarno in Palembang gehouden rede, waarin hij verklaarde te beschikken over gegevens betreffende subversieve groepen, betaald door buitenlanders. Het „signale ment" (bedoeld wordt: signaleren) impliceert hier „de verkoop van het vaderland". echter voor het gebied Pasoendan (West)-Java. Voor West-Java gold de strafverzwaring dus niet. en daarom zou niet meer dan 15 jaar gegeven kunnen worden. De eis van de Offi cier wettigde de verwachting, dat men zich in dit opzicht aan de wet zou houden. De vraag is dus, hoe rechter Rochjani zijn vonnis precies heeft gemotiveerd, maar hier kon mevrouw Bouman nog geen antwoord op geven bij gebrek aan gegevens. De massa beslist Nieuw geloofsartikel „Dit nu is een soort van geloofsartikel geworden. Steeas wordt geschermd met de leuze dat het volk lijdt onder sub versieve acties van Schmidts en Jung- schlagers! Deze gedachtenwereld. die in tientallen resoluties tot uiting komt. is onder een deel van het volk zeer ver breid. En de processen moeten dan ook in de eerste plaats worden gezien als bedoeld voor binnenlands gebruik, na melijk om tegen Nederland gerichte maatregelen tg kunnen motiveren. Dit meende men nodig te hebben. En daar er geen werkelijke schuldigen waren te vinden (al zijn er wel enkele losgesla gen Nederlanaers bij de benden, zoals Van Kleef), maakte men schuldigen. Óp de vraag, of zij het vonnis levens lang had verwacht, wilde mevrouw Mevrouw Bouman gaf enkele typische voorbeelden om aan te tonen, dat in Indonesië inderdaad de massa der niet of half ontwikkelden de dienst uit maakt, waar de communisten een han dig gebruik van maken. Alle bladen Bouman met ja en neen antwoorden. spraken steeds van de beud Schmidt, Minder dan 15 jaar (de eis) had zu alsof zijn schuld bij voorbaat vaststond, nauwelijks verwacht. Maar ook levens- j Tijdens de relletjes na de laatste zit- lang of zelfs de doodstraf had zij niet ting, die mevrouw Bouman bijwoonde, uitgesloten geacht. Toch hoorde zij van j probeerde de politie eerst met zachte het vonnis op, omdat de Officier van )lan{j een weg door de menigte te ba- Justitie blijkens zijn eis kennelijk reke- nen Voor de auto, die Schmidt naar de ning had gehouden met het feit, dat j gevangenis moest terugbrengen. De kor de strafverzwaring niet geldt voor het rej van )carabijn van een politieman gebied van de vroegere deelstaat Pa- raakte daarbij toevallig iemand in het soendan. Op „opstand stond namelijk gezicht. Op dit zien van bloed ontstak vroeger een maximum van 15 jaar. ^e menigte in w'oede. Toen kwam de Of- Dit is veranderd voor degenen, die ficier van Justitie naar buiten en deze zich in iijd van oorlog aan opstand klom samen met getuige Manoppo (een schuldig maken, met uitzondering i beroepsagitator, die ook de relletjes tegen Jungschlager en mr. Van Empel heeft geleid) op een jeep. Inplaats van de menigte te kalmeren, riep de Offi cier dat de politieman, die de verwon ding had veroorzaakt zwaar gestraft zou wordenDe politiecommandant, die mevrouw Bouman later in de mid dag naar het muurtje bracht, waar zij overheen kon klimmen, vertelde haar het vreselijk te hebben gevonden, zoiets te moeten aanhoren. Net zo vreemd als het optreden van de Officier van Justitie vond mevrouw Bouman de reacties van de Procureur- Generaal Soeprapto en de voorzitter van het Hooggerechtshof Wirjono, toen 1 deputaties van de groepen, welke de doodstraf eisten, door hen werden ont vangen. Ze zeiden de jeugd best te be grijpen en de president van het Hoog gerechtshof voegde daar nog aan toe de resolutie naar rechter Rochjani te zul len doorzenden! Wat betreft Rochjani is mevrouw Bouman ervan overtuigd, dat hjj met dit vonnis tegen beter weten in heeft gehandeld. Maar zjj is ook van me ning, dat de man niet anders kón. Evenmin als Rochjani waren de Offi cier, de Procureur-Generaal, andere Indonesische juristen en een groot aantal vooraanstaande Indonesiërs overtuigd van Schmidts schuld. En wat de eerste Officier van Justitie in de processen, Soenarjo, betreft: deze heeft zelf de valse getuigen gemaakt door hen de dag tevoren bij hem thuis te laten komen en daar tot een beken tenis te brengen. Het Indonesische „Mengakoei" betekent trouwens iets anders dan bekennen, het is meer „ja" zeggen en hierdoor zijn de groot ste begripsverwarringen ontstaan. Tot haar kokende ergernis zag me vrouw Bouman dan tijdens de zitting hoe zo'n getuige „er in gemanoeu vreerd" werd. Rechter Rochjany is een ervaren, ontwikkeld, scherpzinnig man. Het be staat niet, dat hij niet door al die ma noeuvres heeft heen gezien. Dus heeft hij tegen beter weten in het vonnis geveld: hij durfde niet anders Verkeerde taktiek Naar de mening van mevrouw Bou man had deze hele gang van zaken wel voorkomen kunnen worden, althans in het beginstadium, voordat het rumoer zo groot was geworden. „Als van Ne derlandse zijde in dat stadium anders zou zijn opgetreden, dan had veel voor- komen kunnen worden. Men dacht, dat het wel los zou lopen als men de Indo nesiërs maar niet tegen de haren in zou strijken. Naar mijn overtuiging ge tuigt deze houding van te weinig ken nis van de zaak en haar achtergron den", aldus mevrouw Bouman. Van het begin af aan was alles opzet met een bepaald doel: het anti-Neder landse gevoel en daarmee de eenheid te stimuleren. Vele Indonesiërs hebben een heimwee naar de tijd van de revolutie toen er eenheid was, die samenging met de strijd tegen de Nederlanders. Nu een groot deel van de toen gekoesterde idealen niet zijn vervuld, heerst bij ve len het gevoel, dat alles beter kan wor den indien het anti-Nederlandse senti ment weer kan worden opgewekt. Dit is dan nog het meest idealistische mo tief er zijn ook andere motieven Op de verkeerde weg Indien zo'n opzet van het begin af aan heeft bestaan, is het ondenkbaar, dat men iets zou bereiken met de taktiek van „niet tegen de haren in strijken". Mevrouw Bouman heeft nooit geloofd, dat zachtheid en vriendelijkheid hier zouden baten. Mevrouw Bouman zeide niets te verwachten van het hoger beroep, ge zien de voortdurende moeilijkheden cn de toenemende spanningen in In donesië. Het is een axioma, een ge loofsartikel. geworden te spreken van Betoging tegen onrecht kreeg religieus karakter door geestelijke liederen Prof. Chalanski, een Poolse hoogleraar in de sociologie, is maandag als getuige opgetreden in het proces te Poznan tegen de acht jongelieden, die beschuldigd worden van overvallen op politiebureaus met het doel wapens te krijgen om het hoofdbureau van de veiligheidspolitie aan te vallen. De profes sor verklaarde, dat de aanval van de menigte op laatstgenoemd bureau „een uitbarsting van woede is geweest tegen de wreedheid van de Poolse veilig heidspolitie". De aan de aanval voorafgegane betoging van stakers voor de gebouwen van de gemeente was volgens hem „een betoging geweest tegen het onrecht, die door het zingen van geestelijke liederen bijna een religieus karak ter had gekregen". Menigte was niet meer in staat zich te beheersen Het gerucht dat de veiligheidspolitie op kinderen schoot wekte bij de massa een herinnering aan de onwettige en wrede methoden, die in het verleden door de veiligheidspolitie zijn toegepast. Het gezicht van vrouwen en kinderen, die gewond neervielen, prikkelde de ge voelens van de massa in nog heviger mate en op dit ogenblik aldus de professor hield de veiligheidspolitie in de ogen van de menigte op de ver tegenwoordigster van de regering en het recht te zijn, waarna zij niet meer ln sta- vas haar daden te beheersen. De mening van de professor hield echter niet in, dat cr onder de menigte niet bepaalde „misdadige elementen" geweest zouden zijn. maar wel dat men „in een dergelijke toestand de misdadige (Ingez. Med.-Adv.) V erwondingen waar vuil in komtkunnen ernstige gevolgen hebben. Doe op wonden en wondjes die ontsmet en geneest J (Ingez. Med.-Adv.) Schoonheidsspecialiste/^,. Ann Seymour schrijft ln( ..Woman and Beauty": VJvtKt^ „Nagels die breken en splij ten hebben behoefte aan een speciale olie. genaamd NuNale. die onder de nagel riem doordringt, snelle groei bevordert en broos heid voorkomt." Nu ook in Nederland - 1.80 per flacon maakt broze naeels sterk (Ingez. Med.-Adv.) ww w Krabben en peuteren maakt HUTS!!* de kwaal steeds erger. De helder vloeibare D.D.D. UllDldUJ dringt diep ln de poriën door. zuivert, ontsmet en geneest. VLOEISTOF 1.20 BALSEM 1.50 ZEEP 0.90 BINNENLAND Gisteravond is een 20-jarige motor rijder uit Someren in botsing gekomen met een wielrijdster. Een half uur na de aanrijding is hij aan de bekomen verwon dingen overleden. Waarschijnlijk tenge volge van de mist heeft de motorrijder de wielrijdster, die de Einderstraat tussen Someren-Eind en Someren-Dorp wilde oversteken, niet gezien en is tegen haar opgereden. Zij brak haar rechterbovenbeen en werd naar het ziekenhuis te Geldrop overgebracht. BIJ het uitgaan van de school is gistermiddag de 8-jarige Dora Mooy te Assendelft met haar fiets gevallen en ge grepen door een tegemoet komende vracht auto. Het kind was op slag dood. De pianist Jacques Hendriks te Nij megen heeft aan het Amsterdams Conser vatorium de prix dëxcellence behaald voor piano. Tevens werd hem toegekend de Elisabeth Bverts-prijs, alsmede de jubi- leumprijs van de Maatschappij tot Bevor dering van Toonkunst. Jacques Hendriks was leerling van de pianist Jan Odé. De vereniging van officieren van de Kon. Landmacht en van de Kon. Lucht- maoht zal 16 november des morgens ln 's-Hertogenboseh haar algemene vergade ring houden. Daarin zal dr. ir. M. G. Ydo een voordracht houden over: ..Moet de krijgsmacht volgens dezelfde economische beginselen worden geleld als het bedrijfs leven?". In het Bouwcentrum te Rotterdam ls vandaag een cursus over scholenbouw be gonnen. waaraan bouwkundigen en onder- wijsautorlteiten uit de zeven landen der Westeuropese Unie deelnemen en die ge deeltelijk ln Nederland, gedeeltelijk ln Belgié wordt gehouden. De directeur- generaal van het Onderwys, mr. J. G. M. Broekman, heeft de cursus geopend, als mede een ter gelegenheid daarvan in het Bouwcentrum ingerichte tentoonstelling over de Westeuropese scholenbouw. Twee communistlsohe parlements leden uit Italië zullen de komende zitting van de Raadgevende Vergadering (het „parlement") van de Raad van Europa te Straatsburg als ..waarnemers" bijwonen De communisten zijn het er niet mee eens. dat de oppositiepartijen worden uitgeslo ten van de Italiaanse delegaties naar de Raad van Europa. Op maandag 29 oktober zal het 60-Jarig bestaansfeest van de Katholieke Nederlandse Boeren- en Tulndersbond te Arnhem gevierd worden. Van 26 tot en met 30 november a.s. zullen de leerlingen van de cursus hogere vorming en enkele leraren van de lucht- machtstafsohool een studiebezoek brengen aan onderdelen van de Amerikaanse lucht macht in West-Duitsland. BUITENLAND In New York is maandag een warmte- record gevestigd. De thermometer wees 29 graden C. Het oude record dateert uit 1879 met 27 graden op 15 oktober. Een Amerikaanse auto met geheime documenten, die gisteren in Londen werd gestolen, is teruggevonden. De tas. die in de bagageruimte was opgeborgen, was intact. President Soekarno is uit Koenming ger vliegtuig naar Indonesië vertrokken. ij heeft een bezoek van veertien dagen aan de Chinese volksrepubliek gebracht. Het Britse ministerie van Buiten landse Zaken heeft maandag in Londen meegedeeld, dat Groot-Brlttannië heeft geprotesteerd by de regering van Commu nistisch China tegen de sohendlng van de grens tussen Hongkong en Communistisch China door Chinese troepen. In het begin van oktober zouden troepen van Commu nistisch China op een groep van ongeveer dertig mensen, dlie deze grens in de rich ting van Hongkong trachtten te over schrijden. geschoten hebben. Tenminste een persoon zou hierbij gedood zijn en drie gewond. Driehonderd en vijftig Britse mili tairen zijn naar het sultanaat Audhali. dat deel uitmaakt van het protectoraat Aden gezonden. Van officiële zijde wordt ver nomen, dat onrust onder de Jemenltlsche stammen aan de grenzen van het sul tanaat deze versterking van de Veiligheids dienst noodzakelijk maakt. Op vrydag 26 en zaterdag 27 oktober wordt in Utreaht de derde Benelux ge meenteconferentie gehouden. Ruim 200 gemeentebestuurders uit de drie Benelux- landen zullen van gedachten wisselen over „de gemeenten en het woningvraagstuk" Daarbij zal ln het bijzonder aandacht wor den geschonken aan de bevordering van het eigen woningbezit en aan de bouw en exploitatie van gemeentewege. Volgens Syrische persberichten heeft Syrië een \Vestduits protest tegen het aanknopen van diplomatieke betrekkingen van Syrië met Oost-Dultsland verworpen. In Bonn ls bekend gemaakt, dat de West- duitse ambassadeur in Syrië teruggeroepen is uit protest tegen de vestiging van een Oostduits consulaat In Damascus. De premier van Slam, maarschalk Plboel Songgram, heeft een vermindering of algehele stopzetting van de invoer uit China bevolen omdat de regering vermoedt dat de opbrengst van de goederen ge bruikt wordt voor ondergrondse activiteit in Slam. De Sovjet-ambassadeur te Wenen, Smirnof, is benoemd tot ambassadeur te Bonn, aldus heeft Tass bekendgemaakt. Hij ls de opvolger van Valerian Zorin, die van 26 november 1955 tot 16 Juli 1956 am bassadeur te Bonn is geweest. Op laatst genoemde datum werd Zorin benoemd tot vice-minister van Buitenlandse Zaken. Smirnof was in 1936 en 1937 een van de medewerkers van Wlsjlnökl, toen openbaar aanklager, ln de processen tegen Zinovjef, Kamenef en Toechatsjefski. De Universiteit van de staat Louisiana heeft uitvoering gegeven aan een wet, die in mei J.l. aangenomen is door de wet gevende vergadering van die staat en waarbij gemeenschappelijke deelneming van blanken en negers, hetzij amateurs, hetzij professionals, aan sporten, spelen, wedstrijden en training onwettig wordt verklaard Ook wat de toeschouwer betreft moet een scheiding worden toegepast. Op overtreding staat een maximum straf van 1000 dollar boete en een Jaar gevangenis straf. Het orgaan van de communistische partij ln Hongarye. „Szabad Nep", aange haald door Radio-Boedapest, acht het ge vaarlijk om zonder nadenken de dogma's van het Marxisme en Leninisme te aan vaarden en de stellingen van Stalin auto- matisoh over te nemen. De Sovjetrus sische staat en het Sovjetrussische recht kunnen als voorbeeld dienen maar dit be tekent nog niet. dat er geen kritiek op kan worden uitgeoefend, aldus het blad. Een gebied van 300 vlerk, kilometer van de Sahelvlakte rondom Algiers wordt door een 5000 man militairen en politie tioorzooht naar opstandelingen. Deze operatie behoort tot de grootste sinds het begin van de nationaltstisohe opstand, twee Jaar geleden. Alle verbindingen met de dorpen ln het betrokken gebied, dat 40.000 inwoners telt, zijn afgesneden. de „beul Schmidt", en niemand toont de neiging zijn stem daartegen te ver heffen. Het enige wat misschien nog kan baten is: aan de' Indonesiërs het besef bij te brengen, dat zij op de ver keerde weg zijn. Zij zijn namelijk zeer gevoelig voor de wereldopinie en be zorgd voor hun „goede naam". „Naar Nederland luistert men niet meer; maar misschien kan een in ternationale actie nog iets bereiken. Hoe deze actie zou moeten worden ge voerd. weet ik zelf niet aldus me vrouw Bouman maar alles wat we in die richting kunnen proberen, mo gen we niet nalaten." Gevaarlijke uitlating Mevrouw Bouman besloot met haar ergernis te uiten over hetgeen de Ne derlandse woordvoerder te Djakarta blijkens de telegrammen na de uitspraak heeft gezegd, namelijk dat het proces geheel legaal gevoerd zou zijn. Er was nota bene niet eens een behoorlijke ver dediging, want Nederlandse en buiten landse juristen werden niet toege laten (behalve mr. Van Empel, die ech ter slechts een toeristenvisum voor en kele weken kreeg). Andere dingen wa ren misschien niet in strijd met de letter, maar toch zeker met de geest van de wet, zoals het voorzeggen van getuigen door de Officier, hetgeen de rechter toeliet. Voorts kon mevrouw Bouman herhaaldelijk geen inzage krij gen van processen verbaal, indien ze er althans waren. Een gevaarlijke uitla ting noemde mevrouw Bouman de woorden van de Nederlandse woordvoer der, want in het buitenland zal men nu zeggen, dat het proces „volgens de Ne derlanders" volkomen legaal is gevoerd. DINSDAG Casino-theater: K. en O.-filmstudlekrlng „Don Qulchotte", 9.15 uur nam. In den Vergulden Turk: Ned. R.-K. Middenstandsbond. Spr. de hr. K. A. J. M. Samson over „Patroon, zoon en zaak". 8.15 uur nam. Geb. Middelstegracht 3: Ds. Hoogstra ten over „De toekomst van de gemeente van Jezus Christus". 8 uur nam. WOENSDAG. Gerecht 10: Kon. Ned. Mij. voor Tuin bouw- en Plantkunde. Causerie de hr. J. Vermande over besdragende heesters. 8 uur nam. Morsweg 114. Opening bazar dhr. kleu terschool. 11 uur voorm. Stadszaal: My. voor Toonikunst. Soliste Nan Merriman, 8 uur nam. Schouwburg: K. en O. Haagse Comedle: „Sybrech Willemsdochter". 7.30 uur nam. Stadhuisplein: Excursie Instituut voor Arbeidersontwikkeling, 9 uur voorm. Oud-HortuszichtLeldse Pluimvee- en Konijnensportver. Lezing over sierdulven. 8 uur nam. DONDERDAG Het Gulden Vlies: V.V.D. Spr. prof. mr. C. H. F. Polak, 8 uur nam. Stadszaal: Residentie-orkest o.l.v. W. Otterloo. Soliste Adrienne de Smet, 8 uur namiddag. VRIJDAG Sterrewaeht: K. en O., lezing prof. dr. H. C. v. cl. Hulst, 8 uur nam. Gerecht 10: K. en O.-cursus fotografie H Renia, 8 uur nam. De Lakenhal: Ver. Oud-Leiden. Spr. dr. J. G. W. F. Bik over „De geneeskundige verzorging in vroeger dagen. 8 uur nam. Stadsgehoorzaal (kleine zaal): Film avond Vola, 8 uur nam. Schouwburg: Hoofdstad Operette „Die lustige Witwe". 8 uur nam. Stadhuis: Politieke Jongeren Contact- raad. Spr. prof. mr. J. W. Rypperda Wierdsma over „De staatsrechtelijke be tekenis van de Kabinetsformatie", 7.45 uur namiddag. Het Gulden Vlies: Pro Juventute en Ver. voor Paedagogiek. Spr. prof. dr. D. Wlersma over zwakzinnigheid en woord blindheid, 8 uur nam. Pieterskerk: Avondgebed m. m. v. J. Stotijn, 7.157.45 uur nam. Leid erdorp. DorpshuisFeestavond personeel Ouderzorgde Ridder. Huldi ging jubilarissen. 8 uur nam. ZATERDAG Casino-theater: K. en O.: „5000 vingers", 2.30 en 4.30 uur nam. Stadszaal (foyer)Feestavond „Onze Tuin", 8 uur nam. Halte PosthofPaddestoelenexcursie Kon. Ned. Natuurhist. Ver., 1.25 uur nam. ZONODAG. Oegstgeest Grunerielaan 20): Mu ziekavond Ver. van Gerepatrieerden. 8 uur nam. bedoelingen niet kan beoordelen of uit leggen". De openbare aanklager zei tegen het hof. dat hij zijn mening, uitgesproken aan het begin van het proces, hand haafde, dat" het hof er geen behoefte aan heeft de mening van de professor te horen. Tijdens het proces vroegen de verde digers meer getuigen op te roepen om opheldering te brengen in de situatie, die tijdens de relletjes op 28 juni voor het hoofdbureau van de veiligheids politie was ontstaan. De rechter was echter van mening dat, als het hof dit verzoek zou toestaan, het ook politie ambtenaren van het hoofdbureau als getuigen zou moeten horen, hetgeen volgens het hof geen zin heeft voor de zaak in kwestie. De rechter weigerde eveneens getui gen te horen van de Zispo-locomotie- venfabriek. die vlak voor het uitbreken van de staking van besprekingen in Warschau over de grieven van de arbei ders van de fabriek in Poznan waren teruggekeerd. Internationaal protestcomité Schmidt Het bestuur van de 13 juni 1955 op gerichte en te Den Haag gevestigde stichting „Hulp aan landgenoten in Indonesië", waarvan dr. H. A. Colijn voorzitter is, heeft naar aanleiding van de uitspraak in Djakarta in de zaak Schmidt het initiatief genomen tot het stimuleren van het tot standkomen van een protestcomité op internatio naal niveau, dat zich zal bezig houden met de verschillende aspecten van deze zaak. Het is de bedoeling over de gehele we reld aandacht te VTagen voor deze aan gelegenheid. Tevens hopen de inititia- tiefnemers, dat andere plannen in deze richting gecoördineerd kunnen worden onder supervisie der Stichting. Protestcomité Jungslager telegrafeert Het protestcomité-Jungschlager heeft het volgende telegram aan minister Luns gezonden: „Verontwaardigd over uitspraak in zaak Schmidt, welk duidelijk manifes teert de druk van anti-Nederlandse groeperingen op Indonesische rechtbank, hetgeen onpartijdige reohtspraak tot een aanfluiting maakt, dring het pro testcomité Jungschlager Den Haag bij u met de meeste kracht aan op maat regelen, welke de behandeling van deze zaak voor een internationaal rechts- orgaan bevorderen. Dringen voorts aan op indiening van scherpe klacht bij V.N. Nog geen Indonesisch commentaar De avondbladen te Djakarta hebben de uitspraak in de zaak-Schmidt op de voorpagina's gepubliceerd onder koppen van twee of drie kolommen breed, doch zich van enig commen taar onthouden. De „Javabode" maakt uitgebreid melding van de medede ling van de rechter, dat de verklarin gen van de getuigen a décharge ver moedelijk te goeder trouw zijn afge legd, doch dat deze verklaringen niet die van de getuigen a charge hebben kunnen ontzenuwen, en dat de recht bank overtuigd is van de waarheid van de verklaringen der getuigen a charge. TENTOONSTELLINGEN BoerhaavezalenTentoonstelling van werk van Miep de Leeuwe. Jo6 Mertens en Dick Loef. Werkd. 25 en 710 uur nam.: zond 25 uur nam Oegstgeest (Boonstraat 13Ten toonstelling Daan en Lenie de Vries. Werkd. 9 uur voorm.6 uur nam.; dLnsd. 9 uur voorm.7 uur nam. BIOSCOPEN Luxor. „De zesde Juni", 18 jaar. Werk dagen 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Lido. „Jaoht zonder genade", 18 Jaar. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Casino. „Hongaarse Rhapsodie", 18 Jaar. Werkdagen 2.30. 7 en 9.15 uur; zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Trianon. „Verloren spel", 18 jaar. Werk dagen 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Rex. „Schrikbewind in Ocatilla", 14 Jr. Werkdagen 2.30, 7.15 en 9.15 uur; zon dag 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur; donder dagcyclus „Razzia". De avond- en naohtdiens-t van de apo theken te Leiden en Oegstgeest wordt tot zaterdagmorgen 20 oktober 8 uur waar genomen door: Doeza-apotheek, Doeza- straat 3'1, telefoon 21313; Apotheek Nieuwe Rijn, Nieuwe Rijn 18, tel. 2052G; Apotheek Oegstgeest, Wilhelminapark 8, tel. 26274. Bil geen gehoor bij Dw hulsarts of specialist, bel op dokterstelefoon 22222. WEERPAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) bi sS 3 wind m/s. *-<V 2 3 3s u C 6t Cfl Stockholm nevel windstil 10 0 Oslo geh bew. w 5 9 0 Kopenhagen onbewolkt zo 4 12 0 Aberdeen geh bew. z 3 13 0 Londen mist windstil 18 0 Amsterdam onbewolkt zo 4 16 0 Luxemburg mist o 2 11 0 Parijs nevel zzo 2 17 0 Bordeaux regen windstil 21 0.1 Grenoble regen windstil 15 8 Nice geh bew. windstil 20 2 Berlijn mist o 3 13 0 Frankfort nevel ono 2 14 0 München nevel windstil 13 0 Ztirich nevel windstil 11 0 Genève nevel windstil 13 1 Locarno geh bew. windstil 18 0 Wenen nevel windstil 15 0 Innsbruck mist windstil 18 0 Rome nevel windstil 20 0 Ajaccio zwaar bew. ono 2 22 0 Uallorca licht bew. windstil 26 0

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 2