Verklaringen van mevrouw Bouman: Niet veel lioop voor Sclunidt WEERBERICHT Alleen internationale actie kan misschien nog helpen Nederlandse regering huldigde mevrouw M. S. Bouman offieieel OOK VOOR ISRAEL GELIJKE RECHTEN. ZEGT MIKOJAN Kinderen uit Italiaans dorpje zijn bange kinderen geworden ?T 'A sj 95ste jaargang DINSDAG 16 OKTOBER 1956 No. 28961 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 11.— per Kwartaal; f2.35 per maand; f0.55 per week Witte Singei 1, Lelden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Rechter Rochjani handelde tegen beter weten in: hij durfde niet anders! (Van onze Haagse redactie) Mevrouw Bouman heeft gistermiddag de Nederlandse en buitenlandse pers in een uitvoerig en glashelder betoog een inzicht gegeven in het proces- Schmidt en zijn achtergronden. „Op dezelfde dag dat Schmidt in Djakarta tot levenslang werd veroordeeld, verklaarde de dappere verdedigster, juist in ons land teruggekeerd, zeker te weten dat een volkomen onschuldige gevon nist is, en dat wij weinig meer voor hem zullen kunnen doen. Alleen een inter nationale actie kan misschien nog uitkomst bieden. Een actie, waar het Neder landse volk zich volkomen achter zal moeten stellen". Mevrouw Bouman begon met te zeggen hoe verheugd zij was over de grote belangstelling (de kleine zaal van hotel Central was geheel gevuld met tien tallen journalisten, fotografen en filmoperateurs) belangstelling die zij niet voor zichzelve wenste, maar wel voor de mgnsen die nu in Indonesië in moei lijkheden verkeren. lij zullen uw belangstelling nog hard nodig hebben" ver klaarde de dappere verdedigster. Hinderpaal verdwenen „Nu in de zaak Schmidt de slag is gevallen, is de hinderpaal voor mijn contact met de pers verdwenen", vervolgde mevrouw Bouman. Tot nu toe moest zij zich immers zeer beperken. Dit eiste zowel de etiquette van de verdediging als de moge lijkheid, dat een verkeerd opgevat woord de cliënt zou kunnen schaden. Weliswaar was mevrouw Bouman van den beginne af de mening toegedaan, dat voor deze geschiedenis geen kruid was gewassen, maar zij wilde elke schijn vermijden en elk verwijt ontgaan. Het feit dat revisie is gevraagd wilde mevrouw Bouman in dit verband buiten beschouwing laten. Ten eerste duurt het in Indonesië zelfs bij een eenvoudige zaak vaak een jaar of langer voordat een uitspraak hoger beroep wordt verkregen, ten tweede wijst niets op een wijziging in de koers t.a.v. gevangen Nederlanders („eerder het tegendeel") en ten derde is de taak van mevrouw Bouman als ver dedigster voor een Indonesische rechtbank nu afgesloten. „Ik beschouw mij nu alleen nog als deskundige en als vriend van mijn vroegere cliënt". Mevrouw Bouman zei Schmidt onge- proces. Welke gewone smokkelaar zou veer 70 maal in de gevangenis te hebben beschikken over duikboten, vliegtuigen bezocht en vaak lange gesprekken met en miljoenen roepiahs? hem te hebben gevoerd. Zij en haar man En nog afgezien van de kennelijke waren de enigen, die onder vier ogen leugenachtigheid der getuigen, wie kan met Schmidt konden spreken. Bezoeken geloven dat onze regering aan de ene van consulaire vertegenwoordigers wa- kant ernstige Besprekingen voert en aan ren zeldzaam, werden steeds bijgewoond de andere kam. op een kinderachtige, door iemand van het parket en betrof fen alleen het vervullen van wensen op het gebied van voedsel, literatuur etc. Schmidt heeft zeer actief aan de ver dediging meegewerkt. „Soms waren we het niet eens, maar gewoonlijk bereikten we toch overeenstemming over de ver dediging", aldus de verdediging. Mevrouw Bouman zei zich precies te kunnen voor stellen hoe Schmidt het vonnis aandach tig kalm en alert heeft aangehoord. „Nu heeft de ijzeren deur die ik ook zo goed ken, zich voorgoed achter hem geslo tenAls wij niet iets doen. Ik geloof dat wij u aller hulp nodig hebben". Weinig heil van hoger beroep? Van het hoger beroep zei mevrouw Bouman niet veel te verwachten, tenzij er in Indonesië iets gebeurt, dat Indo nesië doet beseffen niet op de goede weg te zijn. Naar haar overtuiging heeft rechter Rochjani tegen beter weten in zjjn vonnis geveld, en dezelfde omstandig- heden, die hem daartoe brachten, zul- i len ook straks gelden. „Wellicht vragen velen zich af", zoj vervolgde mevrouw Bouman. „of Jung- schlager en Sohmid't nu werkelijk on schuldig zyn geweest. Ik beantwoord die vraag met een volmondig ja. Dit is méér dan een overtuiging: het is een zeker weten' Hun werd immers venveten als agenten van de Nederlandse regering (met steun van de Britse en Ameri kaanse ambassades) getracht te hebben onrust te stichten. De gedachte dat al hebben zij dit niet gedaan, zij dan toch wel iets anders op hun kerfstok zullen hebben, is volkomen onhoudbaar. Alles is zo met elkaar venveven, dat dit uitge sloten moet worden geachlt. Ook de aan tijgingen tegen de Nederlandse handel, de ondernemingen en de Ned. militaire missie zijn niet los te denken van dit Moord bij Anjum Ook moeder aangehouden (Speciale berichtgeving) In verband met de onlangs gepleegde moord bij A 'um (Friesland) is thans ook aangehouden de moeder van een der beide mannen, die als verdacht van moord in hechtenis vertoeven. De ge arresteerd vrouw is de echtgenote van D., die eveneens in hechtenis is geno- m I op beschuldiging van medeplichtig heid en verzwijgen van de misdaad. Weinig verandering De Bilt verwacht tot morgenavond: Vannacht en morgenochend hier en daar mist. Morgen overdag meer bewol king maar droog weer. Aanvankelijk weinig wind, later overwegend matige wind tussen zuid en zuidwest. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt te 11.15 uur). 17 OKTOBER Zon op: 7.10 uur; onder: 17.44 uur. Maan op: 16.29 uur: onder: 4.36 uur. Hoogwater te Katwijk te 1.43 uur en 14.02 uur. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Gistermiddag werd in het mini sterie van Buitenlandse Zaken mevr. M. Bouman door minister J. M. A. H. Luns ontvangen. Minister Luns onzinnige manier sabotage pleegt? Voor ons is dit onmogelijk", aldus mevrouw Bouman, „maar de niet of half-onbwik- kel'de massa kan daar wel aan geloven". Slot op pag. 2 Treinramp in Japan kost 32 levens Bjj Rokken in west-Japan zijn maan dag twee passagierstreinen op elkaar gereden; 32 mensen vonden de dood en 36 werden gewond. Vier mensen worden nog vermist. Het ongeluk deed zich voor bij Mat- soezaka, ten westen van Osaka. De meeste slachtoffers waren leerlin gen van een middelbare school in To kio, die een uitstapje naar Osaka maak ten. Het werd levende werkelijkheid Hield rol op bewonderenswaardige tvijse (Van onze Haagse redactie) De verdedigster van Jungschlager en Schmidt, mevrouw M. S. Bouman. is gistermiddag in het ministerie van Buitenlandse Zaken door minister Luns officieel namens de Nederlandse regering begroet. Tijdens deze korte plechtigheid gaf minister Luns eerst uiting aan de dankbaarheid van de Nederlandse regering tot het echtpaar-Bonman, dat zovele gevaren heeft doorstaan en thans weet is herenigd. Namens de regering betoonde spreker hulde aan de moedige Nederlandse vrouw, die haar in nood verkerende landgenoten hulp bood en daarbij uit zonderlijke moed en capaciteiten toonde. Spreker herinnerde verder aan het moment, waarop de regering op mevr. Bouman een beroep deed na het vertrek van haar echtgenoot. De Nederlandse regering deed ver schillende pogingen om in de verdedi ging te voorzien, doch stuitte op onwil van Indonesische zijde. Gedurende korte tijd kon mr. Van Empel enige waardevolle diensten be wijzen. Ondanks het feit dat mevr. Bouman geen advocaat is, heeft zij de verdedi ging, aldus de minister, der Neder landse arrestanten ondernomen op een wijze, die iedere advocaat tot eer strekt. Veel gevaar en onheuse bejegeningen ten spijt, heeft zij volgehouden in haar vrijwillig op zich genomen taak en dat alles op een bewonderenswaar dige wijze! Het werd levende werke lijkheid! Dat de regering haar hier officieel ontvangt, sluit tevens ook de dank in dankte haar voor al hetgeen zij ge daan heeft voor de Nederlanders in Indonesische gevangenschap. Mevr. Bouman tijdens het onderhoud ge- De vaart door het Suezkanaal Voor liet eerst heeft een Kremlin-leider deze kant van de zaak aangeroerd De Sovjetrussische plaatsvervangende premier Mikojan heeft in een gesprek met Westelijke journalisten op een receptie op de Afghaanse ambassade in Moskou verklaard, dat de schepen van alle landen, ook van Israël, gelijke rechten moeten hebben bij de vaart door het Suezkanaal. Hij voegde daaraan toe, dat Israëls gebruik van het kanaal niet zo'n heel ernstig probleem is, daar zijn meeste handel over de Middellandse Zee gaat. Het ziet er naar zijn mening naar uit, dat de Suezkwestie door onderhandelen zal worden opgelost. De Israëlische ambassadeur in Moskou zei: „Dit is de eerste keer, dat zij (de Sovjetrussische regeringsleiders) ons gebruik van het kanaal aanroeren". In een verslag van de raad van commissarissen van de (oude) Suezkanaal- maatschappij, dat gisteren op een vergadering van aandeelhouders te Parijs is voorgelezen, wordt gezegd, dat twee maanden na de naasting van het Suezkanaal 58 van alle tolgelden aan de maatschappij werden betaald. De rest is betaald aan de Egyptische kanaalmaatschappij. Een woordvoerder van de maatschappij deelde de aandeelhouders mede dat de maatschappij haar opvatting, dat zij juri disch gesproken nog geen afstand heeft gedaan van haar concessie tegenover alle regeringen zal verdedigen teneinde de belangen van de aandeelhouders te beschermen. aan allen, die haar behulpzaam waren, aldus spreker. Op de vreugde van deze begroeting hangt diepe schaduw en leed. Leed, door de behandeling van de ge vangenen in Indonesië. Dus daarom, aldus spreker, past ons ingetogenheid. Onherstelbaar is het leed dat over Jungschlager en familie is gekomen. Onze landgenoot Schmidt is veroordeeld tot levenslang. De Nederlandse regering neemt hiervan met droefheid kennis en wij hopen, zo zei minister Luns, dat dit onrecht niet aan de aandacht van de wereld zal ontgaan. Spr. memoreerde hoe er nog verschillende Nederlanders in Indonesische gevangenissen zuchten. De gedachte van de regering gaat ook naar hen uit. Spreker achtte het een voorrecht dat hij als eerste namens de regering mevrouw Bouman mocht dan ken voor alles wat zij heeft gedaan. Woorden vermogen die dank niet uit te drukken, zo besluit spr., die tevens tenslotte mededeelde dat Koningin Juliana de wens te kennen had ge geven mevrouw Bouman donderdag middag a.s. te ontvangen. zeten tussen minister Luns rechts en mr. N. S. Blom. regeringscom missaris voor Indonesische aange legenheden. „Neem Russisch veto niet al te tragisch" Onze Brusselse correspondent telefo neerde ons hedenochtend: Suez was een vry gevaarlijke klip voor de organisatie van de Verenigde Naties, aldus zei de Belgische minister van Bui tenlandse Zaken, Spaak, gisteren op een persconferentie. Maar te New York was de geest uitstekend, ondanks het feit dat er nog geen volledig akkoord met de Egyptische regering is bereikt. Het grote winstpunt, aldus Spaak, is dat in het kader der Ver Naties de directe contac ten tussen de betrokken partijen tot stand konden komen, waarin men elders niet geslaagd was. Men moet het veto der Russen tegen een deel der resoluties niet al te tragisch opnemen, aldus gaf Spaak als zijn mening te kennen. Im mers over de verworpen teksten waren 9 van de elf landen akkoord. Onder die negen landen zijn er. zoals Perzië, Cuba en Peru, welke men allerminst van kolo- lialistische bedoelingen kan verdenken. Spaak verklaarde, dat naar zijn mening Egypte binnenkort zal aanvaarden de besprekingen te hervatten met de weste lijke mogendheden, maar er blijven nog een aantal technische problemen op te lossen. Spaak noemde de voorstellen der acht tien landen en het verzoek van Londen Mevr. Tubman, vergezeld door Prinses Beatrix, bij haar aankomst aan het Amsterdamse Concert gebouw waar gisteravond een gala- concert werd gegeven ter ere van de Liberiaanse gasten. Wat twee waanzinnigen aanrichtten Terrazzano, het Italiaanse dorpje waar vorige week twee broers een school vol kinderen terroriseerden, is het dorp van bange kinderen geworden. Talloze ouders zitten 's avonds laat op omdat de kinderen, die de zes uren ellende hebben doorgemaakt, niet naar bed durven. Andere kinderen hebben nachtmer ries, er is een jongetje, dat een „pistool-complex" heeft, en in het algemeen heerst er nog steeds diepe vrees. Dr. Brighenti, een arts uit het naburige dorp Rhó, die vele kinderen onder zocht heeft, deelde een verslaggever van het Amerikaanse persbureau United Press mede, dat zeer veel kinderen een geestelijk litteken, en nog vele meer een secundair effect meedragen van de vreselijke angst, die zij zes uur lang hebben uitgestaan. Sommigen zullen „litteken" levenslang meedragen iambattista Lingeri, een jongetje van negen jaar, zegt nog iedere dag tegen zijn ouders, dat hij aan zijn slaap de koude plek kan voele" van de mond van het pistool, dat Arturo Santato hem tegen de slaap drukte toen hij, met het jongetje als schild voor zich. aan het raam van de school zijn waanzinnige eisen schreeuwde naar zijn belegeraars. Andere kinderen durven niet meer in het donker te slapen, of vwllen bij hun ouders in bed. Een klein meisje heeft haar ouders verteld, dat zij door een gemaskerde man in haar stoel was vastgebonden, maar bekende bij de politie, dat zij het verhaal verzonnen had, aldus blijkeevend van een geeste lijke sto ns. Zij was anders normaal en dus moet. men concluderen, dat ook dit een gevolg is van de angst die het kind heeft doorstaan. Dr. Brighenti heeft verklaard, dat het moeilijk zal zijn de kinderen van hun angsten te bevrijden en hij zei te vre zen. dat zeker enkele kinderen levens lang hun psychische littekens zullen blijven meedragen. Japans - Russische besprekingen In Moskou zijn gisteren onderhande lingen begonnen tussen de minister president van de Sovjet-Unie, maar schalk Boelganin en de minister-presi- Schmidts zoon: Ik zal niet rusten! „Ik zal niet rusten tot mün va- der vrij is", aldus George Schmidt, de zoon van Schmidt. G. Schmidt, die te Sydney uoont, zei ervan overtuigd te zijn dat zijn vader on- schuldig is aan de door de Indone- sische autoriteiten verzonnen be- schuldigingen". In zijn huis in Neutral Bay. waar hij met zijn vrouw, Jeanne, en dochtertje van zes weken, Ingrid. woont, zei George Schmidt, dat hij J zijn vader voor het laatst zag in de gevangenis in augustus 1954. „Mijn i vader was het slachtoffer van een Hitler-achtig komplot". „Hij zei mij in Indonesië een openbaar protest tegen de schande- lijke ongerechtigheid te laten ho- ren. Spoedig daarna moest ik In donesië verlaten, omdat ik werd ge- waarschuwd. dat ik misschien zou worden gearresteerd". en Parys om overgangsmaatregelen te nemen, redelijk. Deze voorstellen waren niet in strijd met de eer noch de soeve reiniteit van Egypte. „Wü moeten vooruitstrevend zijn", al dus Spaak. „Zie hoe de zes Europese lan den in de Kolen- en Staalgemeenschap (KSG) afstand doen van hun soeverei- I niteit". dent van Japan. Hatojama. De bespre kingen lopen over herstel van de nor male betrekkingen tussen Japan en de Sovjet-Unie. De onderhandelingen over een vredesverdrag zijn onlangs mislukt, daar de Russen weigerden de territoriale eisen van de Japanners zelfs maar in behandeling te nemen. Bij het be zoek van de heer Hatojama aan Moskou zal over de Japanse gebiedsaanspraken niet meer worden gesproken. Deze blij ven „hangende" tot aan het uiteinde lijke vredesverdrag. Men herinnert zich, dat bij het verdrag van San Francisco geen vrede werd gesloten tussen Japan en de Sovjet-Unie. Talrijke Japanners verbergen niet hun misnoegen over de ontwikkeling van de onderhandelingen met de Russen. Men beschouwt de territoriale vraagstukken veel te belangrijk om deze. zelfs maar voorlopig, op de achtergrond te plaat sen. De oppositie tegen Hatojama groeit trouwens in het algemeen en als de eerste minister zich wil handhaven zal hij met spectaculaire resultaten uit Moskou moeten terugkeren.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 1