Nederlandse soldaten oefenen bij Burg Vogelsang in Eifel Bevestiging en intrede ds. J. Th. Mackenzie hij Rein. Geref. Gem. Dievegges liacklen modemagazijn in liuis: alles op hangertjes! MAANDAG 15 OKTOBER 1956 Groot aantal moest echter afgekeurd worden door invloed van de oorlogsjaren Op de wijdev lakten die de „Burg Vogelsang" omringen in het Duitse Eifelgebergte, houden thans onderdelen van de Nederlandse derde divisie her halingsoefeningen. De commandant van 32 RI, kolonel J. H. Tijmann, vertelde dat het hier voornamelijk dienstplichtigen van de lichting 1951 betreft, die reeds in 1954 voor herhalingsoefeningen opkwamen. Opvallend is het grote aan tal dienstplichtigen dat dit keer moest worden afgekeurd, n.I. 8?%. De militaire artsen schrijven dit voornamelijk toe aan de invloed van de oorlogsperiode waar in deze dienstplichtigen die thans 25 en 26 jaar oud zijn opgroeiden. Velen die in 1951 voor het eerst onder de wapenen kwamen hebben zioh sedert, dien vooraanstaande plaatsen in de maatschappij weten te veroveren en het aantal verleende vrijstellingen bij deze tweede herhalingsoefeningen was daar om vrij groot. In totaal nemen echter toch nog meer dan 3300 soldaten aan deze oefeningen deel. Waar bij de her halingsoefeningen van 1954 in hoofd zaak in pelotonverband werd geoefend, wordt thans de nadruk gelegd op het bataljon, waarbij ook het tankwapen is ingeschakeld. Hoewel geen artillerie- eenheden aan deze oefeningen deelne men zullen wel artilleriewaarnemers aanwezig zijn en wordt de gewone pro cedure van het aanvragen van onder- steuningsvuur gevolgd. Deze herhalings oefeningen zullen aan realiteit winnen doordat een aantal straaljagers aanvallen zal uitvoeren. Hierbij zullen ook imita tie-napalmbommen worden uitgeworpen. Behalve pelotonaanvallen zullen oefe ningen worden gehouden in het plaatsen van prikkeldraadversperringen en het leggen van mijnenvelden. Bovendien zijn enkele nachtoefeningen voorzien. Reeds vroeg te oud Kolonel Tijmann verklaarde dat na deze oefenperiode van ongeveer drie weken de dienstplichtigen weer een hoge graad van geoefenheid hebben bereikt. Hij was van oordeel dat deze geoefendheid echter weer snel terug loopt „per jaar misschien wel met 20%. De individuele prestaties van deze mobilisatie-eenheden noemde hij iets beter dan die van de parate troe pen, waarschijnlijk omdat deze solda ten van de lichting 1951 nog buiten het nadien ingevoerde zgn. „filler"- systeem vielen. Kolonel Tijmann was overigens van oordeel dat deze mobi- lisatiebataljons, waarvan de dienst plichtigen in het algemeen spoedig de leeftijd van 27 jaar bereiken, reeds te oud zijn om op te treden als troepen in de eerste linie. Minder gebruik Duitse oefenterreinen Te hoge kosten Nederland zal in het komende jaar slechts gebruik maken van de volgen de in West-Duitsland gelegen oefen terreinen: Sennelager (zware mortie ren), Hohne (tanks) en Münsterlagcr (artillerie). Het oefenterrein Vogelsang ven-alt dus voor gebruik. In totaal zullen deze oefeningen op bovengenoemde terreinen ongeveer 15 weken duren (vorig jaar bedroeg deze tijd ongeveer 44 weken). Een en ander is het gevolg van de zeer hoge kosten welke aan het gebruik van deze terreinen en kampementen verbonden is. Sinds april van dit jaar vragen de Duitse autoriteiten vergoe ding voor de oefenterreinen. In de naaste toekomst staan er geen grote geallieerde manoeuvres in de omvang van b.cv. „Battle Royal" op. 't program ma. De reden hiervan is ook dat het rendement niet opweegt tegen de enor me kosten, welke in de miljoenen lopen. Het is niet mogelijk bij de manoeuvres van enig formaat iedere man die oefe ning te geven welke hij behoeft. Zulks kan wel bij oefeningen op bataljons niveau. Ook voor de staven betekent een grote m?' °uvre geen ideale mogelijkheid tot oefenen. De hele atoomprocedure kan b.v. maar incidenteel worden toegepast. Het zal noodzakelijk zijn de Nederlandse oefengelegenheden uit te breiden en de bestaande terreinen intensiever te gaan gebruiken. Voor de staven zal nog meer op de kaart worden geoefend. Om een indruk te krijgen welke be dragen gemoeid zijn met het gebrui ken van het Duitse oefenterrein in Hohne kan worden meegedeeld dat hiervoor in het volgende jaar in totaal 50 miljoen gulden zal moeten worden betaald. Ons land zal daarvan 6% voor zijn rekening nemen, België 4%, En geland 44.5, Amerika 21% en Duits land 19.5 Dinsdag 23 oktober regeringsverklaring De leden van de Tweede Kamer zijn opgeroepen voor een vergadering op dinsdag 23 oktober. De minister-pre sident van het nieuwe Kabinet, dr. VV. Drees. zal in deze vergadering een regeringsverklaring afleggen. Het de bat over deze regeringsverklaring zal vermoedelijk op de daaropvolgende woensdag en donderdag worden ge houden. In de vergadering van dinsdag 23 oktober zullen enige nieuwe Kamerleden worden beëdigd, namelijk zij, die be noemd zullen worden in de vacatures van de aangebleven ministers. In dezelfde vergadering zal aan de orde komen het opmaken van een voor dracht ter vervulling van de vacature onder de leden der Algemene Reken kamer ontstaan door het overlijden van de heer D. J. Gerritsen. Het ligt in de bedoeling de 50 nieuwe leden, met wie de Tweede Kamer wordt uitgebreid, te beëdigen in de vergadering van dinsdag 6 november. Werkgever voor f 9000. opgelicht De Amsterdamse politie heeft een 35- jarige administratiechef uit Amsterdam aangehouden. Deze heeft bekend in het afgelopen jaar een grote reeks verduis teringen in dienstbetrekking te hebben gepleegd. Tot nu toe is gebleken dat hij zijn werkgever, voor ruim f9000 heeft benadeeld. Op 1 september jl. had de administratiechef ontslag genomen, en een eigen zaak opgezet. Vroeger had hij ook al zelfstandig een bedrijf uitge oefend. Daarbij was hij diep in de schulden geraakt. Om die af te betalen. De commandant vertelde verder, dat met de Duitse burgerbevolking goede re laties worden onderhouden en de Ne derlandse soldaten een zekere populari teit genieten. Niettemin verwachtte hij dat de bewoners in de omgeving van „Burg Vogelsang" binnenkort, wanneer de tanks over de vlakten zullen ratelen, wel weer de „zwarte vlag" uit de huizen zullen hangen. De boeren ontvangen een vergoeding voor het bouwland dat is aangeduid als „oefenterrein voor de tanks en als zij deze velden toch bebou wen met allerlei gewassen, dan doen zij dit natuurlijk op eigen risico. Onze tanks zullen proberen deze be plante en bezaaide terreinen zoveel mo gelijk te vermijden, doch zulks is in het heetst van het gevecht niet altijd moge lijk. Het is evenwel thans gebruik ge worden, bij de bewoners in de omgeving de zwarte vlag uit te steken wanneer tanks over de landerijen rijden. Lijst van Rakosi's slachtoffers is nog heel lang In de Oosteuropese landen gaat men nog steeds voort met het rehabiliteren van (terechtgestelde!) partijgenoten, wier stoffelijke resten worden opgegra ven en dan met staatseer begraven In Hongarije zijn nog vijf generaals, die tijdens het regiem van Stalin in de Sovjet-Unie ten onrechte ter dood wa ren gebracht, zaterdag in Boedapest met militaire eer begraven. Een grote menigte woonde de plechtigheid bij. Het orgaan van het Hongaarse vakverbond „Nepszava" meldt, dat nog meer Hon garen een herbegrafenis zullen krijgen. De lijst van dode slachtoffers van het tijdperk van Rakosi (de vorige pre mier en een verwoed Stalinist) is nog zeer lang, aldus schrijft het blad Intussen is oud-premier Nagy, die althans zijn hoofd nog heeft kunnen redden, toen hij destijds weggezuiverd werd, weer in de partij opgenomen. In een brief aan het centrale partij- comité leverde Nagy geen zelfkritiek. Wel verklaarde hij zich bereid fouten te erkennen indien men die kan aan tonenOok Nagy was destijds een slachtoffer van Rakosi, die zich naar Westerse maatstaven: vreemd genoeg nog steeds op vrije voeten bevindt. De Amerikaanse regering heeft zater dag besloten de economische hulp aan Joego-Slavië voort te zetten op grond van het feit, dat dit land onafhanke lijk van de Sovjet-Unie is gebleven. „Indien wij door de Geest leven, laten wij ook door de geest liet spoor houden" Het was voor de Leidse Rem. Geref. Gemeente gisteren een blijde dag. Na een vacature van slechts enkele maanden, veroorzaakt door het vertrek van da. E. B. A. Poortman, kon zij in ds. J. Th. Mackenzie, voordien zeven jaar predikant van de Rem. Geref. Gemeente te Doesburg/Zutfen, haar eigen voor ganger begroeten. Een bijzonder grote opkomst - het kerkgebouw aan de Hoog landse Kerkgracht was geheel gevuld - gaf gestalte aan deze blijdschap. Onder de vele aanwezigen merkten wij o.a. op de burgemeester, jhr. mr. F. H. van Kinschot en diens echtgenote, wethouder J. C. van Schaik, prof. mr. ,1. V. Rypperda Wierdsma, curator van het Remonstrants Seminarium, enkele predikanten en kerkeraadsleden van Rem. Gemeenten uit de omtrek, dr. K. Simon Thomas, wethouder van Oegst- geest, afgevaardigden van de Herv. Ge meente, de Evang. Luth. Kerk. de Ver. van Vrijz. Hervormden, de Oud-Katho lieke Kerk, de Waalse Gemeente, de Ned. Protestantenbond. ..De Sperwers" en mr. P. A. van Toorenburg, secretaris van de Sociale Raad, Ds. J. Th. Mackenzie Een plotselinge ongesteldheid van de vader van de te bevestigen predikant, ds. W. Mackenzie uit Amsterdam, was oorzaak dat de bevestiging thans ge schiedde door de Leidse collega van ds. J. Th. Mackenzie, ds. J. vanGoudoever. Ds. Van Goudoever, die voor deze be vestiging een woord uit de Galatenbrief: „Indien wij door de geest leven, laten wij ook door de geest het spoor hou den" gekozen had. stelde centraal waar om op aarde voortdurend weer geloofs gemeenschappen moeten worden opge bouwd. In een tijd, waarin vele mensen bewust of onbewust leven uit een zucht naar macht en eer. waaraan door het recht een halt wordt toegeroepen, heb ben wij, aldus spreker, geestelijk be hoefte aan een diepere kracht om daar uit te leven: de liefde. De liefde im mers komt voort uit een bron, welke dieper ligt dan onze menselijke wereld. Bij een verdere ontvouwing van deze gedachten, wees ds. Van Goudoever er o.m. op, dat een geloofsgemeenschap no dig is om samen uit de liefde, uit de geest te kunnen leven. Een ware ge loofsgemeenschap brengt ons in een schenkende en dienende houding, waar door wij met vreugde in dit leven kun nen werken Ds. Van Goudoever richtte zich aan het einde van zijn predikatie tot de nieuwe predikant, die hij een hartelijk welkom in Leiden en zijn gemeente toe- riep. Spreker die de indruk heeft, dat het werk ds. Mackenzie aanspreekt en hij naar Leiden is gekomen om te wer ken en te dienen bracht de gemeente onder het oog, dat zij haar nieuwe pre dikant moet bijstaan in zijn arbeid en zo verklaarde hij, heeft hij de verduis- hem het volste vertrouwen moet schen- teringen gepleegd. ken. Na de bevestiging zong de gemeen te lied 226 1 en 2 „In U o God zijn onze harten door enen heil'gen geest ver eend". Ds. Mackenzie, die hierna zijn ambt met het uitspreken van een korte pre dikatie aanvaardde, greep daarvoor eveneens terug op het tekstgedeelte, dat ds. Van Goudoever tot uitgangspunt van zijn overdenking koos. Spreker bracht hierbij zijn gemeente onder de aandacht, dat de mens slechts stand houdt dooi de krachten van de geest. Deze geest geeft ons de inspirerende kracht om verder te gaan in het leven, dat soms dor en donker kan zijn. Laten wij door de geest, waaruit wij leven, het spoor houden. Geplaatst in een tijd, waarin de opgaven menigvuldig zijn, zal de mens steeds weer uit die geest moeten leven om daardoor te voldoen aan de bedoe ling Gods. God roept ons aldus spreker, tot een nieuwe tijd, waarin geen leuzen de overhand moeten hebben, doch de op gang tot een ware broederschap van mensen. Als kerken zullen wij ook daar in nieuw te functioneren hebben. Ds. Mackenzie, die verder opmerkte, dat hem aan het woord uit de Bergrede „Ga in door de enge poort" veel gelegen is, zeide dat wij geroepen zijn tot leven, tot liefde, tot dienst en tot strijd, doch ook tot groei en rijping. Wij zullen de weg naar omhoog altijd weer hebben te gaan. Hartelijk hoopte spreker om in gezamenlijke toewijding, in ernst en met vreugde deze weg te vinden. Laten wij onder toevloed van geestelijke kracht voortgaan en volhouden. Eerst dan be antwoorden wij aan Gods bedoelinv m°t de mensheid. Tenslotte richtte ds. Mackenzie zich tot allen, met wie hij in de toekomst hartelijk hoopt samen te werken. Aan het einde van de dienst zong de gemeente haar nieuwe predikant de ze genbede uit lied 235 ..U zeeg'ne God, Hij steil' u tot een zeeen" toe. Na afloop van deze plechtigheid was er gelegen heid voor een vluchtige kennismaking met ds en mevr. Mackenzie. Tientallen doden in India door overstromingen In Bikanpoer, 28 km. van Delhi (In dia), zijn 84 mensen om het leven geko men door overstroming van de rivier de Hindan. Verscheidene dorpen en duizen den hectaren land staan onder water. Delhi zelf wordt bedreigd met de zwaar ste overstroming sinds mensenheugenis. Het water van de Joemna heeft zondag de muren van het oude rode fort in de oude stad bereikt. In de omgeving van de stad staat een gebied van 776 vier kante km onder water. 104-jarige te Bellingwoltle Te Bellingwolde (Gron. wordt op 24 oktober Grietje SnaterSmeents 104 jaar. Zij is één van de oudste in woners van ons land en is geboren en getogen te Bellingwolde, waar zij in 1882 trouwde met de timmerman Hilko Snater, die in 1937 overleed. Hun huwelijk is kinderloos gebleven. Tot februari 1945 heeft zij zich zelf gered. Toen heeft zij haar intrek ge nomen in het gezin van de schoen maker Dannen, verre familie van haar. De gezondheid van deze hoog be jaarde vrouw is. de leeftijd in aanmer king genomen, nog goed. Zij beschikt over een opgewekt karakter en weet zich nog vele voorvallen uit haar leven te herinneren. Haar gezichtsvermogen en haar gehoor zijn met het stijgen van de jaren in scherpte achteruit ge gaan. Bovendien is het lopen haar al geruime tijd geleden te moeilijk gewor den. In verband met ernstige familie omstandigheden in het gezin, zal haar verjaardag in stilte voorbij gaan. Afscheid ir. Van Vliet directeur-generaal Landbouw onderwijs Ir. N. van Vliet, die wegens het be reiken van de pensioengerechtigde leeftijd als directeur van het Land bouwonderwijs is afgetreden, heeft zaterdagmiddag in de aula van de Landbouwhogeschool te Wageningen officieel afscheid genomen. De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, dr. S. L. Mans- holt, gaf een overzicht van de ontwik keling van Landbouwonderwijs sinds 1945, toen ir. Van Vliet die van 1915 af het Landbouwonderwijs heeft gediend, zijn functie van directeur aanvaardde. Het aantal landbouwwinterscholen is gestegen van 45 tot 55 en het aantal lagere landbouwscholen van 123 tot 220. Ir. Van Vliet heeft zijn beste krach ten gegeven voor de verbetering en de verdieping van het Landbouwonderwijs. Hij heeft zijn taak niet kunnen vol tooien, doch velrn enthousiast gemaakt zijn werk voort te zetten. De erkente lijkheid van het ministerie wilde de minister symboliseren door aan ir. Van Vliet de zilveren legpenning van het Ministerie te overhandigen. Voorts werd het woord gevoerd door de heer J. M. van Bommel van Vloten, president-curator van de Landbouw hogeschool. De heer C. G. A. Mertens, die prak namens de drie centrale Landbouw organisaties, dr. ir. B. de Hoogh, direc teur van de Landbouwwirterschool te Winterswijk en prof. ir. W. de Jong, voorzitter van het huldigingscomité. Deze stelde ir. Van Vliet een album met handtekeningen ter hand, benevens een bedrag voor een reis naar de V S.. opdat de heer en mevrouw Van Vliet hun daar woonachtige zoon kunnen be zoeken. In zijn dankrede noemde ir. Van Vliet als oorzaak van het hoge niveau van de Nederlandse land- en tuinbouw de goe de schakel, die er bestaat tussen het landbouwwetenschappelijk onderzoek enerzijds en de praktijk anderzijds door middel va onderwijs en voorlichting. Nieuwe stijging Indonesische deviezen Volgens de jongste weekbalans van de Bank Indonesia zijn de Indonesische goud- en deviezenreserves in de afge lopen week opnieuw gestegen. Het dek kingspercentage van b' kbiljetten in omloop en andere verplichtingen steeg met 1% tot 21.8 Weer onrust in Hongkong Volgens het officiële communistische persbureau „Nieuw China" zijn zondag middag in Kowloon (Hongkong) weer onlusten uitgebroken. „Op aanstichten van Kwomintang-agenten (aanhangers dus van Nationalistisch China) deed een grote groep bandieten een aanval op textielfabrieken in deze stadswijk", aldus dit persbureau. Voorts zouden betogers zich meester hebben gemaakt van het eilandje Aplisjau, bij de zuidwestkust van Hongkong. Premier Tsjou En-'lai van Communis tisch China verklaarde zondag tegen over buitenlandse journalisten in Peking, dat zijn regering „dergelijke onlusten vlak bij de Chinese grens niet kan dul den", aldus meldt het Russische pers bureau „Tass". Hij heeft trouwens reeds geprotesteerd bij de Britse zaakgelastig de tegen de lakse houding der Britse autoriteiten. Bij de vechtpartijen van de vorige week zijn 47 personen om het leven gekomen en 369 gewond. Een der om het leven gekomenen is mevr. Ernst, de echtgenote van de Zwitserse vice- consul te Hongkong. Ook de Chinese chauffeur van de taxii, waarin het echt paar Ernst reed. is om het leven ge bracht. Hij werd door het gepeupel aan zijn auto vastgebonden en met benzine overgoten, waarna men hem levend liet verbranden. Onder de doden bevinden zich verder geen Europeanen, doch elf der gewonden zijn blanken. Moeder en doch ter op het slechte pad.... (Speciale berichtgeving) De Utrechtse recherche heeft een goede vangst gedaan! Zij ging over tot de aanhouding van een moeder en dochter, resp. 54 en 25 jaar oud, beiden te Soest woonachtig, beschuldigd van diefstal van een enorme partij textiel ten nadele van een modemagazijn aan het Vreeburg te Utrecht. In dit warenhuis bleef vrijdag een tas achter, die door een der verkoopsters werd gevonden en aan de kassa afgege ven. Toen men de tas opende om te zien of er wellicht een adres in zat van de eigenares, kwam men tot de verrassende ontdekking dat er vijf gloednieuwe truitjes in zaten, nog op de hangertjes van het magazijn! De politie werd van het een en ander in kennis gesteld en onderwierp de tas aan een nader onder zoek. Men vond toen twee spoorkaartjes SoestUtrecht en een klein stukje kar ton, waaruit kon worden opgemaakt dat de tas eveneens uit een bedrijf in Soest afkomstig was. Daar kon worden vast gesteld. wie de tas had gekocht. Dat was nog maar enkele dagen geleden. Toen was de recherche spoedig op het gcede adres. Bjj de dochter werden 17 stuks tex- Daar was van alles bij: japonnen, mantelpakken, truitjes, alles nog op de hangertjes van het grote warenhuis. Het had veel van een filiaal van het magazijn weg! De dochter bekende de diefstallen direct. De moeder blijft tot nu toe hardnekkig ontkennen. Zij geeft alleen de diefstal van 3 stuks toe, twee japonnen en een mantelpakje. Het overige goed zou zij hebben gekocht. De dames gingen vrijwel steeds gezamen lijk te werk en steeds in hetzelfde maga zijn. Zij deden elk keus uit twee stuks textiel en gingen daarmee, met vier stuks in totaal dus, naar de paskamer. Een hunner, meestal de dochter, kwam dan twee stuks terugbrengen, de andere twee verdwenen in de tas Beide dames zijn te Utrecht in verze kerde bewaring gesteld en zullen voor de Officier van Justitie worden voorgeleid. De dochter heeft ook bekend een mantel pakje zelf te hebben verkocht. In verband met bovenstaande diefstal len, werd nog een derde vrouw aange houden, eveneens uit Soest. Zij bekende onmiddellijk, dat zij 45 kledingstukken met hangers uit het modemagazijn had ontvreemd. Het totaal aantal gestolen kledingstukken is hiermede tot boven de 100 gestegen. De gearresteerde ls een andere dochter tiel gevonden, bij de moeder ruim 60. van bovenvermelde moeder. Uit vrees voor Hitier Twee inbrekers hébben zich zaterdag in het bouwvallige huis van de arme John van Huda en zijn zuster Jeannette, resp. 53 en 64 jaar, te West-Babylon in de Amerikaanse staat New York meester gemaakt van 12.000 dollar. De politie, die een onderzoek instelde, trof de broer en zuster, die als arm be kend stonden en door de gemeente onderhouden werden, temidden van theepotten, bloemenvaasjes, potten en pannen met dollarbiljetten en goud- en zilverstukken aan. Het paar beschikt na de diefstal over, naar ruwe schatting, nog ruim 50.000 dollar, opgepot, naar Jeannette verklaar de, omdat John indertijd vreesde, dat Hitier de hele wereld zou veroveren en ook hun geld zou opeisen, als dat op de bank zou staan. „Bij hen thuis zou Hit- Ier wel niet komen zoeken", zo dach ten zij. Kerkelijk Leven INTERNATIONAAL CONGRES VAN PROTESTANTEN TE STRAATSBURG Te Straatsburg is zondag een inter nationaal congres van protestanten ge ëindigd, waaraan 2.000 afgevaardigden van protestantse gemeenten in Oost- Frankrijk en vijftig vertegenwoordi gers van protestantse kerken in Zwit serland. België, Nederland. Zweden en Finland hebben deelgenomen. Het thema van het congres, dat vrijdag begon, was „God zei, waar is uw broe der". Verdeeld in vijftien commissies hebben de afgevaardigden gesproken over verschillende politieke en sociale vraagstukken. Met betrekking tot Algerië heeft het congres een resolutie aangenomen, waarin alle protestanten opgeroepen worden elke politiek te steunen, die pa cificatie en een algemene verzoening tussen Mohammedanen en Fransen tot doel heeft. Zondag werd het congres besloten met een grote bijeenkomst in de open lucht. die door 55.000 personen werd bijgewoond, 's Ochtends hadden duizen den een kerkdienst in de openlucht bij gewoond. R.-K. EPISCOPAAT TEGEN ACTIES DOOR SCHOOLKINDEREN. Het R.-K. Episcopaat heeft zich uit gesproken tegen het betrekken van schoolkinderen in allerlei acties, die met het onderwijs als zodanig weinig oi' niets te maken hebben. Het heeft de besturen van R.-K. scholen als zijn oordeel te kennen gegeven, dat deze besturen geen medewerking behoren te verlenen aan zulke acties, ongeacht het doel er van en de wijze waarop zij wor den georganiseerd. Uitgezonderd hier van zijn drie, reeds eerder goedgekeurde acties: het schoolsparen, de jaarlijkse wereldactie van de H. Kindsheid en de Kinderpostzegelactie. Deze afkeuring geschiedde in de eer ste plaats om de jeugd tegen zichzelf in bescherming te nemen en steunde voorts op de overweging, dat het peda gogisch niet verantwoord is, de jeugd te laten bedelen, ook al is het voor een goed doel. De opvatting, dat de be doelde acties de offervaardigheid der kinderen zouden bevorderen, meent men te moeten afwijzen. CLASSIS HEUSDEN: TREK OPROEP IN. De classicale vergadering Heusden van de Ned. Herv. Kerk heeft de gene rale synode verzocht, haar oproep in zake Nieuw-Guinea als niet juist zijnde in te trekken. De classis sprak uit, dat de synode geen aanleiding had. over de status van Nieuw-Guinea tot bezin ning op te roepen en dat zij een tekst uit de bijbel onjuist heeft gebruikt. Als u deze week nog in Miami komt, moet u beslist even langs de kooi van die ooievaar stappen. Welke ooie vaar, vraagt u zich af. Informeert u bij de portier dan maar naar de ooievaar met de aluminium snavel, want die bedoelen wij. Het beest is sinds enkele dagen een bezienswaar digheid, dank zij de directeur van de tuin, die deze noodoplossing heeft gefabriceerd, nadat de langbeen z'n snavel had gebroken en van honger dreigde om te komen. En wie wil dat e enooievaar aandoen? Nee, zeg nou gauw.Om U een eindje op weg te helpen: Miami ligt in Florida. Goede reis. IjJNIlllllllllllllllllllllllllllllllltllllllllllllllllllinillllllltllllllllHF Diep geschokt! j De Nederlandse diplomatieke ver- E e tegenwoordiging in Indonesië is ee e „diep geschokt" door het vonnis, dat e rechter Rochjani tegen Schmidt e heeft gewezen. Volgens de Nederlandse vertaling ee van het vonnis is Schmidt schuldig e E bevonden aan het onder B en C ver- E melde gedeelte van de tenlasteleg- ee ging dat hij in 1952 de Tentara Is- lam Indonesia (de strijdkrachten e Evan de Daroel Islam) heeft geleid ee Ein een aanval op een politiepost van de Republiek Indonesië te Legon- ee janang in het district Bogor; dat hij jEeen eenheid van de algemene politie Ete Soekangera in het district Tji- e andjoen, al dan niet in samenwer- e king met benden, diie niet tot de e Daroel Islam behoorden, aanviel. e E dat deze politie-eenheden in deze =r ee plaatsen waren gestationeerd om ee bedrijven van misdaden in deze ee plaatsen en districten door de ee ee vijand tegen te gaan en dat „in E 1953 bij de Tentara Islam Indonesia E heeft geleid in een aanval op een ee eenheid van het bataljon 313 van het Indonesische leger in Peloem- E bon in het district Tjiandjoer, welk E legeronderdeel daar was geplaatst E om het bedrijven van misdrijven ee door de vijand in deze streek te E voorkomen". Schmidt werd vrijgesproken van j= Ehet onder A van het eerste ten- lastegelegde, volgens welke hy voor- EE bereidingen had getroffen voor de aankomst van een vliegtuig van een vreemde mogendheid nabij de Tang- E ee koeban Prahoe, een plaats, die was E ee aangewezen voor het afwerpen van e wapens, conserven en medicijnen voor de strijdkrachten van de Da- ee E roei Islam. E iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiïïi Steeds weer iets anders, steeds weer iets nieuws. Dat zult U met ons eens zijn na het lezen van het volgende. In Mineola op Long Island gaan de meteropnemers tegenwoordig niet eerder op pad voordat zij hun zak ken hebben vol gestopt met koekjes. Die mensen nemen het ervan, zult U denken. Die koek is echter be stemd voor de honden, die het heb ben voorzien op de benen van de meteropnemers. De afleidingskoek doet het uitstekend. Eens per jaar wordt één op de vijf opnemers door een hond gebeten. Dat wordt zoeken voor het adviesbu reau voor huizen in de Britse bad plaats Torquay. Op een goede dag stapte daar een vrouw binnen, die zei „Ik wil een mooi huis van U heb ben. maarbij dat huis moet zich een boom van een boom bevinden met een ruwe bast. Dat is voor de kat, opdat hij van tijd tot tijd zijn nagels erop kan scherpen". Da's niet voor de poes, mensen van het ad viesbureau in Torquay! In de brandweerkazerne van Manches ter is het even heet toegegaan. Ach daar vloog de brandspuit, die in dé garage stond, in brand. Een lekker fikkie (ge permitteert het ons wel, beste vrienden) zou dat geworden zijn als de spuitgasten niet snel met een emmer water de vlammen had den gedoofd. Zelfs de rode haan kan zich niet altijd in het hol van de leeuw wagen. De affaire-Manchester heeft het maar weer eens bewezen. „Geef me een stuk touw en ik zal er voor zorgen dat myn koe niet bij de horens wordt gevat door iemand, die er met zijn handen moet afblijven", zei zo ongeveer meneer Anto nio Liberti in Salerno. Zo gezegd, zo gedaan. Hij bond 's nachts het ene uiteinde van een touw om de nek van zijn koe en het andere uiteinde om zijn eigen middel. Dat vond het beest na verloop van enkele uren maar zó-zó. Opeens nam het de be nen. zonder zich te bekommeren om Antonio, die als een vod over de grond werd gesleept Van slaap had de arme geen last meer. Het duurde geruime tijd voordat Liberti werd bevrijd, want als zo'n koe het een maal op haar heupen krijgt DOS ivas iveer de snelste De jaarlijkse estafette ging ditmaal niet dwars door Alphen „Gouda" verloor met klein verschil De Rotterdamse atletiekvereniging DOS heeft - na de eerste reeds defi nitief in beslag genomen te hebben - ook de twee wisselbeker voor de esta fette „Dwars door Alphen" alvast voor een jaartje mee naar de Maas stad genomen. De Rotterdamse ploeg heeft in deze race, die zaterdagmid dag gelopen werd, steeds de toon aan gegeven. Maar het verschil, waarmede tenslotte de naaste concurrent Gouda achter zich werd gelaten, bedroeg ech ter slechts enkele meters. De tijd van DOS bedroeg 6 min. 3.4 sec., die van Gouda 6 min. 4.5 sec De belangstelling was gering, toen de heer Jaspers, bestuurslid van de Goud se Atletiekkring het startschot loste en de zeven lopers snel vertrokken voor de eerste 800 meter. De Boskoopse atleet J. Vergeer van de A.V. '47 trok er meteen tussenuit met de lopers van DOS en Gouda op zijn hielen. Bij de eerste wis sel lag AV '47 nog op kop, maar daar na wijzigde het beeld zich snel. Hans Koenen drong zich onweerstaanbaar naar voren en nestelde DOS zo aan de leiding, welke niet meer werd afgestaan. Aanvankelijk werden de Rotterdammers gevolgd door Gouda en Boskoop, maar verderop in de strijd kwam het Goudse Vires et Celeritas de derde plaats voor zich opeisen. In de voorste gelederen sloeg DOS elke aanval van Gouda gede cideerd af. De 3e plaats was dus voor Vires et Celeritas, Gouda. 6 min. 15.7; 4. AV '47, Boskoop. 6 min. 18.6; 5. AVV '36 (A) 6 min. 31.1; 6. AV 47 <B) 6 min. 43 en als no. 7 finishte AVV '36 (B) 6 min. 49. De voorzitter, de heer L. Zoetemeijer, reikte de prijzen uit, waarbij hij er zijn teleurstelling over uitte, dat dit maal geen toestemming kon worden verkregen om deze estafette ook in derdaad „dwars door Alphen" te hou den. Men moest nu genoegen nemen met een parcours in de omgeving van het raadhuis. Hiermede is de propa gandistische waarde van dit atletiek- evenement voor Alphen wel erg sterk gedaald. De heer Zoetemeijer zegde echter toe, dat alle krachten zullen worden ingespannen om de betreffen de instanties te bewegen volgend jaar anders te beschikken. Klaverjascompetitie De uitlsagen van de afgelopen week luiden Afdeling I: P. v. H. I—APP I 5—7; SLF I—Groenoord I IV24V6; Oosthoek 1—Krantz I 3—9; T. en D. IDSB I 7—5. Afdeling II: SLF 2Groenoord 2 5—7; 't Centrum 1MDH 1 48; T. en D. 2AWS 1 8-^; De Waard 1— DSB 2 8—4: Oosthoek 2—P. v. H. 2 8—4. Afdeling lil- DSB 3—'t Centrum 2 4—8; Overrijn 1—Krantz 2 5—7; APP 2DKB 2 4V/7V2Groenoord 3 Groenoord 4 &y23Y2. Zaterdagavond heeft Charles Hu- mez te Milaan zijn titel van Europees kampioen middengewicht met succes verdedigd tegen de Italiaan Franco Fes- tuccl. De Fransman won door een tech nisch k.o. in de 12e ronde. Te Parijs is een bokswedstrijd ge houden tussen de amateursploegen van Frankrijk en Nederland. Van de tien partijen wonnen onze landgenoten er slechts drie. In de hoofdstad van het groother togdom heeft Luxemburg met 64 van België B gewonnen. Ruststand 2—2. De Moskouse ploeg Spartak, die zondag met 43 van Dynamo Kiev heeft gewonnen, ls daardoor zeker van de eer ste plaats In het eindklassement van de Russische kampioenscompetitie.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 9