„STOOTTROEPER" BRAM APPEL MATCHWINNAAR IN DEURNE t,Eveii de kat uit de boom kijken" Oranjeteam klom na rust uit moeras van 2 0 achterstand naar fluweel van 2 3 zege Nederlandse jeugd liad langste adem en won verdiend: 1—2 95ste Jaargang Maandag 15 oktober 1956 Derde blad no. 28960 (Van onze sportredacteur) Bram Appel matchwinnaar. Dat was de rol, die de keuze-commissie van de KNVB hem toegedacht had. Opnieuw geen speler van grote allure, deze stoottroeper van het Ge- leense Fortuna, traag als hij is en zelden daardoor passend in de combinaties. Maar twee van de drie Nederlandse doelpunten in deze 83ste derby der lage landen kwamen van zijn schoen. Twee gave treffers, die meehielpen de Oranjeploeg op te hef fen uit de verloren lijkende positie van een 20 achterstand naar het fluweel van een 23 zege... Een vreemde wedstrijd, deze ontmoeting tussen Rode Duivels en Oranje in het zonovergoten Ant- werp-stadion te Deume. Ontstellend zwak spel van onze landgenoten in de eerste helft, maar daarnaast ook een verbluf fend herstel in het tweede deel van de wedstrijd. Men kan de sluizen der kritiek wijd openzetten, maar getuigt het niet van een sterk moreel om in een interlandwedstrijd uit het moeras van een 20 achterstand te klimmen naar een overwinning Dat is een prestatie, die niet alleen respect afdwingt, maar ook de volle waardering verdient. Toegegeven, het spel van Schaap c.s. was in de eerste helft pover en beslui teloos. „Even de kat uit de boom kijken en de verdediging gesloten houden", dat w«s het parool, waarmee het Nederlands elftal de „Hel van Deurne" was inge stuurd. Deze afwachtende houding, dat voorzichtig aftasten van de kracht van deze verjongde Belgische ploeg, heeft in de eerste helft het Oranjeteam duidelijk parten gespeeld. Want eenmaal in de verdediging gedrongen, slaagden Van der Hart ca er niet meer in de overrompelende aanvalsdrift van de sneller en enthousiaster spelende Belgen te breken. Wel gelukte het de, soms met zes man „bemande" Oranje-defensie, op den duur de aanvallen van de Rode Duivels in te dammen, maar daarvoor moest zy haar toevlucht nemen tot „afbraakvoetbal", waarbij het middenveld aan de tegenstander werd gelaten en aan de opbouw van de eigen aanvallen vrijwel nimmer aandacht kon worden besteed. pen. maar daarmee was dan ook de wel heel erg bescheiden kous af. Er was praktisch geen Nederlandse voorhoede. Lenstra toonde slechts zo nu en dan heel vage bedoelingen, Appel keek reikhalzend uit naar een goede pass uit de defensie (die nooit kwam), Noternians hielp in de verde diging en bij Bosselaar en Koopal mislukte vrijwel alles. Het was een armzalige vertoning. Het elftal van aanvoerder Rinus Schaap was geen schaduw van het team. dat in Lau sanne (ook al niet op briljante wijze) het interland-seizoen met een over winning had geopend. Nog erger Erger nog werd het in de tweede helft, want in de eerste minuut na de hervat ting was Kuys zo onfortuinlijk de bal bij het wegwerken voor de voeten van de gevaarlijke Jurion te spelen. Onmid dellijk plaatste de Anderlecht-rechts- buiten het leer naar de vrijstaande Houf en tegen diens felle schot stond De Munck machteloos. Zo stond het ge renommeerde Nederlands elftal dus met 20 achter tegen dit Belgisch elftal, dat vele voetballiefhebbers van beneden de Moerdijk smalend een C-team hadden genoemd. Niemand durfde op dèt mo ment nog een cent te geven voor de kansen van het Oranjeteam. Maar het zou anders lopen. Want nu het toch eenmaal 20 was viel het onze spelers lichter van tactiek te veranderen. Abe Lenstra werd agres siever, Noternians liet zijn verdedi gende houding varen en onmiddellijk kwam er meer stootkracht in de Oranje-aanval. En daarmee ook het succes. In de negende minuut speelde Lenstra een verre uittrap van De Munck door naar Bram Appel, het Fortuna-kanon kwam in de goede schietpositie en razend-hard snorde het leer in de Belgische touwen: 21. Angst voor Willems Er was angst in de Nederlandse de fensie voor de debuterende aanvalslei der der Rode Duivels, Willems, de produktieve schutter van La Gantoise. En in het eerste kwartier miste de ongerustheid ten opzichte van deze roodharige Gentse speler allerminst grond. Want deze snelle Willems leidde de aanval van de roodbaatjes telkens opnieuw naar de veste van Frans de Munck. waar "oor zich de ene kritieke BRAM APPEL match winnaar situatie na de andere afspeelde Fel en agressief was het offensief der Belgen in deze eerste periode. Het werd afge rond met een doelpunt in de veertiende minuut. Wiersma kopte na een moeilijke situatie de bal voor de voeten van de razendsnelle reohtsbuiten Jurion. die herhaaldelijk bij Kuys volop vrijheid genoot. De Anderlecht-man speelde het leer meteen door naar Willems, die zich losmaakte van Cor van der Hart en met een „klimmend" schot Frans de Munck kansloos sloeg: 10. Verder om het maar meteen te vertellen zijn de Belgen in deze eerste helft niet gekomen. Hoewel zij voortdurend een overwicht behielden. Maar zij bleken tenslotte niet bij machte zich nog eens door de ver sterkte Nederlandse defensie heen te breken. In het resterende deel van de eerste helft heeft Frans de Munck het dan ook niet moeilijk meer gehad. Slechts tweemaal Aan de andere kant kon ook Gernaey het gemakkelijk af. Slechts tweemaal is zijn doel in gevaar geweest. De eerste maal. toen Koopal niet wist waar hij met de bal naar toe moest en maar op goed geluk het leer tussen de benen van Diricx door „punterde". Gernaey had geen kijk op dit vreemde schot en mocht zich bijzonder gelukkig prijzen, dat de bal van de binnenkant van de paal te rug in het veld sprong. Verder heeft de Belgische doelman voor de rust nog een prima schot van Bosselaar moeten stop- Geknakt moreel En toen bleek ook overduidelijk, dat de Belgen er inderdaad niet in waren geslaagd een klasse-elftal op de been te brengen. Want nu de tegenslagen kwamen dit doelpunt en het niet meer vei^achte grote verzet van het Nederlands elftal knakte het moreel De imponerende durf van de eerste helft zonk de Rode Duivels in de schoe nen, van geestdrift was er al gauw niets meer te bespeuren en wat erger was. midvoor Willems, op technisch gebied toch al geen hoogvlieger, kwam zeer duidelijk adem tekort. In de tweede helft werd hij niet meer „gezien". De rollen waren nu volkomen omge draaid. Het Nederlands elftal groeide in zijn spel en de Belgen moesten zich met man en macht verdedigen, dikwijls met him rug tegen de muur. Ook het publiek voor de rust zo merkwaardig stil begon zich nu te roeren en er kwam eindelijk wat sfeer binnen de muren van het Antwerp- stadion. In het bijzonder de Nederlandse „lich te brigade", de rechtervleugel Noter- mans-Bosselaar, begon er goed in to Het eerste Nederlandse doelpunt dat de ommekeer bracht in de wed strijd. Appel ziet men derde van links. komen en vooral van de voet van de laatstgenoemde daalde een stroom van goed-getimede voorzetten in het doelgebied van de Rode Duivels. In deze tweede helft viel ook het bijzon der goede, opbouwende spel van aan voerder Rinus Schaap op. Maar de gelijkmaker wilde niet zo( vlot komen. Een prachtige kopbal van Abe Lenstra vond het houtwerk op zijn weg naar succes en een kogel van Koopal snorde rakelings over de lat. Af en toe vermanden de Belgen zich tot een opluchting brengende uitval en dat die niet geheel van¥gevaar ontbloot waren,- bleek toen na een minuut of twintig spelen linksbuiten Orlans een volkomen vrije kans kreeg. Gelukkig voor Oranje schoot deze Gantoise-spe- ler het leer naast. Oh, Van der Hart Het scheelde maar een haar of Cor v. d. Hart, nog steeds niet in zijn grote vorm. had voor een Belgisch doelpunt gezorgd. Bij een aanval van de Belgen, waarbij hij het leer te pakken kreeg, wilde hij terugspelen op De Munck. zo als dat de gewoonte is van de Fortuna- stopper. Het is het befaamde spelletje tussen beiden, maar ditmaal stond De Munck niet op de plaats, waar Van der Hart hem, ongezien, gedacht had. Rake lings vloog deze. bovendien rijkelijk harde terugspeelbal langs het verlaten Nederlandse doel Met een corner kwam Van der Hart er heel goedkoop af. Gelijkmaker Noternians zorgde in de 26ste minuut voor de Nederlandse gelijkmaker. Deze werd ingeluid door een massale Oranje-aanval, waarbij de bal als vastgekleefd leek in het Belgische doelgebied. Klaassen schoot, daarna Bosselaar, Lenstra probeerde in te Orlandini beste man van veld De donkerharige scheidsrechter Orlandini, een Italiaanse aristo craat met een heel licht embon point, is wel zo ongeveer de beste man van het veld geweest tijdens de wedstrijd België-Nederland. Hij heeft zich uitstekend van zijn taak gekweten, paste op tijd de voordeel- regel toe en floot de wedstrijd niet „dood". Daar had hij trouwens wei nig gelgenheid toe, want de gemoe deren van de spelers waren maar zelden verhit. Hoe matig ook: er werd doorgaans zeer fair gespeeld en geen ogenblik is de strijd door te grote hardheid ontsierd. Eén keer heeft signore Orlandini, die goed geassisteerd werd door zijn landgenoten Ferrari en Righi, de aandacht op zich gevestigd. Dat was na de rust, toen de ploegen stonden aangetreden voor de twee de helft. De scheidsrechter liet op zich wachten. Grapjassen riepen al om een „nette invaller", maar dat was gelukkig niet nodig. De heer Orlandini had ontdekt, dat zijn fraaie uniform niet meer helemaal schoon was. Daardoor verscheen hij anderhalve minuut te laat in een smetteloos wit overhemd. Met een charmant gebaar als excuus verzocht hij Bram Appel zo vrien delijk te willen zijn de bal weer aan het rollen te brengen koppen en toen kwam de bal vla een haag van benen bij de ranke Noter- mans, die het bruine monster ineens op zijn schoen nam en het met dreu nend geweld langs een haag van spelers in het heiligdom van Gernaey joeg: 2—2. Nog eenmaal probeerde Jurion. die zeker wel de beste speler was van de Belgische aanval, de kans te doen keren met een prachtig schot, vlijmscherp ge richt in de bovenhoek. Het kostte De Munck heel wat moeite deze kanjer te keren. Hij sloeg de bal weg. vlak voor de voeten van rechtsbinnen Vandeweyer. maar vóór deze Unionspeler gevaarlijk kon worden, was Klaassens er al bij om de bal voor alle zekerheid maar corner te trappen. Na deze laatste stuiptrekking van het gedemoraliseerde Belgische elftal, kwam tenslotte het winnende Neder landse doelpunt. In de 37ste minuut werd Appel matchwinnaar. Uit een aanval van de Oranje -rech tervleugel kwam het leer bij de For tuna-aanvalsleider. Appel wrong zich stevig maar fair langs de even aarzelende spil Decoster, nam rustig de tijd om goed te mikken en de ont stelde Gernaey kon zich alleen reali seren, dat de stand 23 was geworden en België voor de vijfde achtereen volgende maal in het Deurne-stadion de wedstrijd tegen Nederland had verloren Overigens een der slechtste wedstrij den sinds jaren, waarover maar snel zand Vic Mees. die zijn vijftigste interland voor de Rode Duivels speelde treuzelde in de laatste seconden bij een inworp net zo lang met de bal tot scheidsrech ter Orlandini voor het einde floot en Wille ma (links) heeft voor. België het eerste doelpunt gescoord. Paver en besluiteloos spel van Nederland in eerste helft hij bezitter was geworden van het leer. Koopal probeerde het hem nog wel te ontfutselen, mr.ir deze naieve poging lukte niet. Mees. die tot de beste Belgen behoor de, werd voor de aanvang gehuldigd door Schaap, die hem bloemen aanbood. 1 Van vrij grote afstand heeft Noternians de bal ineens op zijn schoen genomen en het resultaat ziet U op de foto: het is de Neder landse gelijkmaker. „Ik ben meer dan tevreden over mijn jongens". Dat zei een bijna jube lende Karei Kaufmann na afloop van de zaterdagmiddag op het terrein van de FC Turnhout gespeelde wedstrijd tussen de jeugdelftallen van België en Nederland. „En dan niet in de eerste plaats om die 21 zege, maar eerder nog om het feit dat we verdiend hebben gewonnen, dat onze conditie beter was en ons ploegverband hechter". Het was een „jubileumwedstrijd", de 25ste, die de jeugdploegen speelden. De Nederlandse jongeren hebben dat ju bileum gevierd. Zij traden de Belgen te gemoet met een weldoordacht spelletje. Wel waren de gastheren technisch zeker niet de midderen, maar de conditie gaf de doorslag. Een tempo, dat zeker redelijk moet worden genoemd voor deze jeug digen, konden de Belgen niet tot het einde toe volhouden. De Nederlanders wel en dat bracht hun de zege. Tegen de verwachting in gingen de onzen reeds snel in het offensief, en ze kregen meer werkelijke kansen dan hun tegenstanders. Midvoor Sleven (WVi benutte zo'n kans. In moeilijke positie kreeg hij de bal toegespeeld, handig ontdeed hij zich van zijn belagers en toen hij even vrijheid had, loste hij een schot, dat te goed gericht was om doel man Coremans ook maar een schijn van kans te geven (0—1). De Nederlanders behielden hun voorsprong tot na de rust. Een duel tussen de Belgische aan valsleider, Wegria, en de Nederlandse stopper, Schilder (Volendam), ging vooraf aan de gelijkpaaker. Het had er, althans voor de toeschouwers langs de lijnen, alle schijn van dat de Belg de bal met de hand meenam. Ook Schilder dacht dit. Even hield hij in en dat werd hem fataal. Wegria zette door e« kwam alleen voor keeper Bals (Zeist). De Belg maakte geen fout en de stand was ge lijk (1—1). Verwoed vielen de Nederlanders hierna aan. De Belgen, voor wie het tempo ken nelijk te hoog was geweest, konden slechts met alle moeite de Nederlan ders de weg naar het doel versperren. Aanval na aanval op het doel van Coremans volgde. Toen, eigenlijk on verwacht, kreeg rechtsbinnen De Vries (Sparta) in een scrimmage de bal voor zijn voeten. Hij maakte van een moment van verwarring in de defensie van de Belgen gebruik door hard in te schieten en Nederland leidde op nieuw (12). In gevaar kwam de overwinning niet meer, te minder omdat de onzen hun tegenstanders in de laatste fase van de strijd bijna overspeelden. Rotterdam liep 3-1 achterstand in In het Beerschot-stadion heeft Rot terdam zaterdagmiddag de traditio nele stedenwedstrüd tegen Antwerpen met 43 gewonnen, nadat de gasthe ren bij rust met 31 hadden voorge staan. Deze cijfers duiden op een ma tige eerste helft van onze landgenoten, en op een groot overwicht na de rust. Het spelverloop was hiermee ook in overeenstemming. Want in de tweede helft toonden de Rotterdammers zich superieur in alle onderdelen van het spel. De wedstrijd begon goed voor de Ant werpenaren, die in de vijfde minuut de score opende door toedoen van hun linksbinnen Everaert. Het duurde bijna een kwartier voordat Moulyn, profite rend van een fout in de verdediging, de gelijkmaker scoorde. Vier minuten later bracht de rechtsbuiten Vliers, na goed doorzetten, de stand op 21, en even voor rust wist de midvoor Schellens, uit een voorzet van links, de Antwerpse voorsprong tot 31 te vergToten. De Rotterdamse verdediging greep niet in wegens een vermeend buitenspelgeval. Na rust begonnen de Rotterdammers een serie heftige aanvallen die in de 12e minuut resulteerden in een doelpunt van Bak. De verdediging aarzelde en de Feyenoorder maakte hier prompt gebruik van. De druk op het Belgische doel werd nu zeer zwaar en nadat by een aanval, waaraan ook de middenlinie deelnam, keeper Geerts voor de derde maal ge passeerd was, gooiden de geestdriftige Rotterdammers er nog een schepje bo venop. Schouten zorgde tenslotte voor het winnende doelpunt, als bekroning van een reeks fraaie combinaties van de gehele voorhoede. In de Antwerpse ver dediging was Huysmans „nergens". Een Nederlands jeugdelftal, zoals wij dat eigenlijk de laatste jaren niet meer hebben zien spelen, heeft verdiend ge wonnen. Naast het feit dat Kruyver (KFCi excelleerde, en Kraay fDOS) op de rechtsbackplaats, Bals (Zeist) in het doel en Sleven als aanvalsleider vaak voortreffelijke dingen deden, terwijl ook anderen van behoorlijke aanleg blijk gaven, moet echter ook worden gecon stateerd, dat een tijd van rijping nodig zal zijn voordat hun talenten tot volle ontplooiing kunnen komen. Wat trou wens zeer normaal mag heten. Burgerij gaat NEC steunen Het Nijmeegse NEC, uitkomende in de tweede divisie B van de sectie betaald voetbal van de KNVB, zal in de toe komst worden gesteund door de bur gerij. Er is een comité gevormd, waar in ook personen uit industriële krin gen zitting hebben, dat plannen zal uitwerken, die tot doel hebben NEC Uérug te brengen in de positie die het enkele jaren geleden bezette. Hongaren wonnen van Oostenrijk Hongarije heeft in Wenen met 20 gewonnen van Oostenrijk, dat de har ten van de 65.000 toeschouwers deed opvlammen door de wijze, waarop het in de eerste 25 minuten van leer trok. In veler gedachten openden zich visioe nen van sensaties in de vorm van een Hongaarse nederlaag, maar al schie pen de gastheren zich diverse kansen, verder dan een buitenspeldoelpunt kwamen de Oostenrijkers niet. Hidegkuti, een van de grote mannen uit de Hongaarse voorhoede, moest na een botsing het veld verlaten. Daar de dokter een maagbloeding vreesde, liet hij de speler naar het ziekenhuis overbren gen. Na 25 minuten namen de Hongaren volkomen onverwacht de leiding. Even liep Puskas vrij en het schot van verre afstand, dat van zijn voet wegsprong, verraste de doelman volkomen. Een mi nuut later kende de zwakke scheids rechter Oostenrijk een penalty toe, maar tot grote schrik van de velen in en om het veld schoot Walzhofer meters naast. Door dit falen werden de Oostenrijkers nerveus en toen na een half uur hun beste man in de voorhoedt ook nog het veld moest ruimen, wrs het gebeurd met het overwicht der gastheren. Vooral na de rust beheersten de Hongaren, die in betere fysieke conditie staken, het middenveld. Sandor kon dankbaar ge bruik maken van een blunder in de Oos tenrijkse defensie en zo stond het na 20 minuten 20. De Hongaren waren veel sterker en gaven een gave demonstratie van hun kunnen, maar vermeden elk lijf-aan-lijf-werk, een van de redenen, waarom de stand verder onveranderd bleef. ATLETIEK Nieuw Europees record 4 x 100 m. estafette De tweedaagse atletiekontmoeting DuitslandZweden (heren), welke te Keulen is gehouden, is in ten overwin ning voor de gastheren geëindigd. De cijfers waren 115 tegen 97 punten. Voor de 40.000 toeschouwers heeft de 4 x 100 meter estafette, die als extra nummer op het sportprogramma van de tweede dag stond, de meeste spanning gebracht. De Duitse ploeg bestaande uit Knoerzer. Steinbach. Pohl en Germ ar werd namelijk winnaar in de nieuwe Europese recordtijd van 40 sec. precies. Het oude record stond op naam van de Duitse nationale ploeg: Scheuring. Nec- kermann. Homberger en Borchmever. die op 29 juli 1939 de tijd van 40.1 sec. liet afdrukken.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 5