WÊm nsiiiüi ,,'t Trefpunt" te Warmond geopend T.I.G. speelde „De Beunhaas" Evang. Chr. gemeenschap nam afscheid van zendeling J. Kool MAANDAG 15 OKTOBER 1956 Winterseizoen goed ingezet „Tot Ieders Genoegen" heeft sedert het jaar van oprichting, 1930, een haar naam staan. Ook al ziin er hoogte- en dieptepunten geweest, in elk geval blijft het streven er bij deze actieve vereniging op gericht het amateurtoneel zoveel mogelijk op een hoger plan te brengen. Zaterdag avond heeft T.I.G. het winterseizoen met de opvoering van een detective- spel willen inluiden. De keuze die dikwijls bijzonder moeilijk kan zijn! was voor deze eerste avond geval len op „De Beunhaas" van Johan Bendien cn Henk Bakker. Ondanks het feit, dat een groot aan tal personen het podium op en af gaat, is de actie in dit overigens wel boeiende stuk tot een minimum beperkt. De volle schouwburgzaal toonde zich na afloop dankbaar voor het gebodene. In het voorspel maakt men kennis met de bewoonster van het kasteel ,.De Beuken- borgh", een welgestelde, gesloten, hoog hartige en zeer bitse oude freule, die in haar jeugd bij een tragische liefdes affaire betrokken is geweest. Na een gesprek met achtereenvolgens haar rentmeester en een op laatstgenoemde verliefd geworden nichtje wordt de be jaarde dame later op de avond ver moord. Een broer van het slachtoffer, een luchthartige en joviale man op leeftijd, die het ook met de financiën niet zo nauw nam, vond het lijk voor de secretaire liggen en inspecteur Mul ler kon met zijn werk beginnen. Langdurige verhoren werden afgeno men en pas op het allerlaatste ogen blik kon de moordzaak tot klaarheid worde ngebracht. Hoewel het niet tot Oogstdienst in Pieterskerk Gistermorgen werd in de Pieterskerk een oogstdienst gehouden, die werd ge leid door ds. P. Kloek. Tot tekst had ds. Kloek gekozen Lucas 22:35 „En Hij zeide tot hen: Toen ik u uitzond zon der beurs of reiszak of sandalen, hebt gij toen aan iets gebrek gehad? Zij zei den: aan niets". Voor de kansel was de avondmaals tafel opgesteld, waarop twee koren schoven, twee broden, een tros druiven, de avondmaalsbeker en twee brandende kaarsen stonden opgesteld. Na afloop van de dienst werd een groet van de kerk, bestaande uit een bakje fruit, of een bos bloemen rondgebracht aan zie ken en eenzamen in de gemeente. In totaal ontvingen ongeveer 1000 gezin nen en de bewoners van 10 inrichtingen bijv. tehuizen voor ouden van dagen en van een aantal logementen deze groet. SCHOLIER BRAK ARM Zaterdagmiddag, even over twaalf, brak een 14-jarige scholier, wonende in de Albertine Agnesstraat zijn linkerarm. De jongen deed mee ana een partij slag bal, toen hij uitgleed en zo ongelukkig op zijn arm terecht kwam, dat deze brak. BROMFIETSER VIEL EN BRAK RIBBEN Een 34-jarige bromfietser uit Voor schoten passerde zaterdagavondi op de Voorschoterweg te Leiden enige wielrij ders, doch daarbij raakte hij een van de wielrijders, zodat hij de macht over zijn stuur verloor en viel. Met enkele gebroken ribben en schaafwonden aan het gelaat werd hij naar het Academisch Ziekenhuis vervoerd. KLEUTER VIEL MET AUTOSTEP Een vierjarig kind, wonende in de Su- ringarstraat kwam zondagmiddag op de Burggravenlaan met haar autostep te vallen. Met een lichte hersenschudding werd de kleine opgenomen. PROMOTIE LEIDSE UNIVERSITEIT Gepromoveerd tot doctor in de wis- en natuurkunde op proefschrift getiteld „Revision of Greenidea and related Ge nera (Homoptera, Aphididae)", de heer D. N. R. Chaudhuri, te Leiden. Gepromoveerd tot doctor in de lette ren en wijsbegeerte op proefschrift ge titeld „De Grieks-'Romeinse Windroos", de heer J. F. Masselink, te 's^Hertogen- bosch. De promotie geschiedde cum laude. Gepromoveerd tot doctor in de god geleerdheid op proefschrift getiteld „Die Verheissungen ab die drei Erzvètter", de heer J. Hoftij-zer, te Leiden. ACADEMISCHE EXAMENS Geslaagd voor het doctoraal examen Ned. recht de heren M. B. van Meerten (Den Haag) en A. M. H. v. d. Burg (Berkel)doktoraal examen vrije stu dierichting in de rechtsgeleerdheid de heer A. D. Patianom (Leiden; geslaagd voor het kandidaatsexamen godgeleerd heid de heer W. Chr. Klumper te Rijs wijk. DAG DER VERENIGDE NATIES Op 24 oktober, de Dag der Verenigde Naties, zal onder auspiciën van de Leidse Jeugd Actie een herdenkings avond voor de jeugd worden gehouden in de aula van het Gymnasium aan de Fruinlaan. Mr. A. W. Kist van „Oud Poelgeest" zal spreken over het onderwerp: „Wat doen de jarige naties voor hun broeder Afrika?". De lezing wordt geïllustreerd met films over dit werk. Ds A. A. KOOLHAAS BEDANKT VOOR SOMMELSDIJK. Ds. A. A. Koolhaas herv. predikant te Amersfoort, die bij de Leidse Her vormde Gemeente beroepen is in de va cature van ds. N. Kleermaker, heeft vandaag bedankt voor het beroep van de Hervormde Gemeente te Sommels- dijk. VISWEDSTRIJD VAN „SPORT EN GENOEGEN" De hengelaarsvereniging „Sport en Genoegen" hield zondagmorgen in de Vliet een viswedstrijd voor haar leden. De vangst was matig, totaal 2100 gram. De eerste 10 prijzen werden gewonnen door: 1. A. Slingerland. 2. H. Mieloo, 3. H. J. Holverda, 4. J. Laterveer, 5. C. Blok, 6. M. de Roode, 7. J. Koppe, 8. N. v. d. Wijngaarden, 9. A. C. Polanen, 10. J. Brakshoven. „DE BLIEK" VISTE De hengelaarsvereniging „De Bliek" hield zaterdag een wedstrijd te Aals meer. Het weer was prachtig, maar de vangst viel tegen. Na 2 x 1 uur werd pr 5265 gram vis op de schaal gebracht. De uitslag luidt als volgt: i. Chr. Schouten jr. (wisselbeker le pr. en gr. voorn), 2. W. Smit, 3. I. de Vink (gr bliek), 4. A. Crama, 5. C. Schouten. 6 Chr. Schouten, 7. H. Schouten, 8. G. Hanno. 9. C. Zandvliet, 10. A. Beij. Bij beschikking van de minister van Onderwijs, K. en W. is voor het jaar 1956 alsnog benoemd tot weten schappelijk ambtenaar 1ste klasse by de inwendige geneeskunde aan de rijks universiteit te Leiden, dir. A. E. Loeliger, thans assistent. een verbijsterende climax is gekomen, was het slot verrassend genoeg! Wat de spelers betreft, grote bewondering had den wij in het bijzonder voor mevr. E. van RossenPennenberg. die in haar rol van Anna, de keukenmeid, voortref felijk was. De heer W. Arentsen als de uitgestreken huisknecht William wist door zijn onverstoorbaar optreden de toeschouwers gemakkelijk aan het la chen te krijgen. De rol van de oude tuinman werd door de heer L. Schip per goed vertolkt en die van freule door mevr. M. BoomSchild. Zij ten slotte nog genoemd de heer J. A. Bo- denstaff als inspecteur van politie en de heer T. Arentsen als Jonker Jan. Ook de overige tonelisten hebben zich zeker naar beste kunnen van hun taak gekweten. Jammer echter dat het tem po af en toe te traag was. Edoch T.I.G. is van goede wil en van gemaakte fout jes kan men veel leren. Al met al was het voor de vereniging een succesvolle toneelavond, die ongetwijfeld nog door vele andere gevolgd zal worden. Leidse Raad kwam heden bijeen In de hedenmiddag onder leiding van de burgemeester gehouden raadsverga dering, welke na een langdurige ziekte voor het eerst weer werd bijgewoond door de heer J. H. Schüller - de voor zitter wenste hem geluk met zijn terug keer in de raad - kwam allereerst een groot aantal onderwijsvoorstellen aan de orde Alle door ons reeds gepubli ceerde voorstellen - het waren er niet minder dan dertien - werden z.h.s. aan genomen. Daaronder was o.m. een voor stel een bedrag van f. 4.800 beschikbaar te stellen voor de aanleg en inrichting van een openbare kleuterschool aan de Beyerinklaan (Professorenwijk) Bij het voorstel inzake het verpach ten van het visrecht in de Haarlemmer trekvaart en in een gedeelte van het Poelmeer en het daarop door B. en W. uitgebrachte preadvies op het verzoek van de Hengelaarsbond voor Leiden en Omstreken, geeft de heer Piena (PvdA) talrijke voorbeelden uit vele en ook gro te plaatsen, die viswater niet verpach ten aan beroepsvissers, doch dit water Het was voor de lidmaten van de Evang. Christen Gemeenschap gister, middag een moeilijke en toch blijde middag. Zij moesten nl. in de dienst om 5 uur afscheid nemen van de zen deling J. Kool, die na zijn verlof in Nederland, weer naar Suriname ver trekt. De voorganger de heer Th. Dikkes leidde deze afscheidsdienst en nam als tekst Joh. 4 35. Christus heeft ons zijn zeningsbevel gegeven dus moeten wij verder kijken dan ons eigen levenscir keltje. Crhistus heeft gezegd: Het is vol bracht! Dit is voor iedereen, voor blank en zwart. Wij moeten de Kaïns geest van ons weren, en naast onze medemens gaan staan en tegen hem zeggen: Jezus Christus is ook van U! Zendeling J. Kool vertelde over zijn werk in Suriname, waar hij al vier jaar gewerkt heeft. Hij vond het een groot voorrecht, weer naar Suriname te gaan. De zendelingen zijn daar meer welkom dan voorheen; de Nederlandse regering heeft n.l. niets meer in de binnenlanden te zeggen. Jubileum A. A. G. Bergers bij de Lichtfabrieken Gisteren was het veertig jaar geledén, dat de heer A. A. G. Bergers, admi nistratief ambtenaar A bij de Stedelijke Lichtfabrieken, bij genoemd bedrijf als jongste bediende in dienst trad. Op ver zoek van de jubilaris moest worden af gezien van veel drukte rondom dit fees telijk gebeuren. Hetgeen niet wil zeggen dat het onopgemerkt voorbij ging, in tegendeel. Hedenochtend werd de jubi laris met zijn echtgenote door de burgemeester ten stadhuize ontvangen. Deze bracht hem in tegenwoordigheid van de wethouder der bedrijven, de heer D. van der Kwaak en de directeur, de heer ir. Y. Ykema, allereerst dank voor de uitnemende wijze waarop hij in de afgelopen 40 jaren zijn diensten aan de Lichtfabrieken had verricht, op grond waarvan hem de oorkonde van het ge meentebestuur, die dit feit bevestigt, werd overhandigd. Daarop volgde de verrassende mededeling, dat het H.M. de Koningin heeft behaagd de heer Bergers de onderscheiding te verlenen van de eremedaille in zilver, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Zowel de wethouder als de directeur sloten zich met hun gelukwensen van harte hierbij aan, waarop de jubilaris woorden van dank sprak. Te zijner huize bereikten hem nog vele blijken van sympathie. Vroeger werden de zendelingen meer beschouwd als mede-onderdrukkers, dan als brengers van het evangelie. Zende ling Kool vroeg om veel gebed voor dit moeilijke en opofferende werk. Ook ver telde hij over zijn vruchtbare werk in de gevangenis van Paramaribo, waar men sen van allerlei soort, weer in aanraking met het evangelie gebracht worden. Op 28 december, vertrekt zendeling Kool en gaat naar de indianen, die een tehuis gevraagd hebben, waar ze kunnen stude ren. Men hoopt dat men ze tegelijk met de 'intellectuele ontwikkeling ook gees telijk veel bij kan brengen. Hierna vertoonde de verloofde van zendeling J. Kool, mej. C. \an Wijn gaarden, enige lichtbeelden van het veel omvattende werk van de zending in Suriname. Mej. C. v. Wijngaarden hoopt de ko mende maand met zendeling J. Kool in het huwelijk te treden en hem te ver gezellen naar Suriname. LEIDERDORP BURGERLIJKE STAND Geboren: Helm a M., dr van P. J. Andrik en C. S. Gressle; Hi'llebrand, zn van A. van de Groep en T. C. H. Hoogeboom. OndertrouwdK. M. Verkufjlen, 21 jr en J. Baars, 20 Jaar. OEGSTGEES7 Opbrengst De vrijdag en zaterdag gehouden collecte van de Vereniging tot Bescherming van Dieren afd. Oegst- geest heeft f 582.81 opgebracht. WARMOND BRIDGE-DRIVE VOOR HET RODE KRUIS De bridge- en canasta-drive, die door het Rode Kruis afd. Warmond werd ge organiseerd is een groot succes gewor den. Niet minder dan ruim tachtig pa ren waren naar Hotel De Stad Rome gekomen om de strijd aan te binden. Dokter H. A. G. M. Walenkamp heette alle aanwezigen van harte wekom en dankte voor de grote deename. weske weer een grote steun voor het Rode Kruis is. In het bijzonder dankte hij de heer H. Nijman voor het voorbereidende werk dat hij verricht had om de drive goed georganisered te doen verlopen. Nadat de heer Nijman, die de spelLei- ding van de avond had, enkele aanwij zingen had gegeven, werd de strijd aan gebonden. Na verloop van ennele ron den kwam er een zekere spanning en werd het allengs gezelliger in de zaal. VISWEDSTRIJD WERNINKS BETON MIJ Zaterdag organiseerde bovengenoemde vereniging een wedstrijd voor haar le den in het Oegstgeesterkanaal. Het w eer was gunstig en de vangst matig. In totaal werden 27 vissen ver schalkt. De uitslag is als volgt. 1. H. v. d. Leek; 2. I. Bekooij; 3. W. v. d. Berg: 4. A. de Roode; 5. H. W. Schuchhard; 6. W. Teske jr.; 7. H. v. d. Linden; 8. B. Voskuil; 9. F. Hijmans; 10. J. v. d. Meer. beschikbaar stellen voor de sportvisse- rij. Spr. vraagt zich af of het niet be ter is viswater in eigen beheer te hou den en zou gaarne het viswater in de Haarlemmertrekvaart en het Poelmeer terugzien gegeven aan de Hengelaars- bond, die dit ten tijde van de bezetting is kwijt geraakt. De heer De Bree (KVP) onderstreepte deze gedachte gaarne. Wethouder Jongeleen geeft in zijn verdediging van het voorstel een uit eenzetting hoe de moeilijkheden zijn ontstaan. De verhouding tussen de pachters, de heren Zandvliet en de Hengelaarsbond hebben zich toegespitst. Volgens oude overeenkomsten heeft de eigenaar van het viswater bepaald, dat het water ook aan beroepsvissers be schikbaar wordt gesteld. Bovendien heeft de Kamer voor de Binnenvisserij, welk lichaam een beslissende stem heeft, zich op het standpunt gesteld, dat het water aan een beroepsvisser verpacht moet worden. Het college aldus spreker, is beslist niet tegen de Hengelaarsbond, doch B. en W. kunnen niet afwijken van het ad vies van de Kamer voor de Binnenvis serij. Een ingediend amendement van de heer Piena om in de pachtvoorwaar- den een bepaling op te nemen dat de pachter verplicht wordt per jaar ca. 300 snoekhengelvergunningen af te ge ven, werd aangenomen met 24 tegen 11 stemmen (tegen de vier wethouders, de heer Hagens (V.V.D.) en de Prot.- Chr. f-actie, met uitzondering van de heer Huurman). (De zitting duurt voort). Deze pagina Is gedeeltelijk gecorrigeerd De uitslagen van de drives waren ten slotte de volgende: Eerste prijs bridge, tevens slamprys, de heren Van Seggelen en Frans; tweede prijs bridge de heren Zonneveld en Voet; derde prijs bridge mej. M. Hou- weling en de heer P. Houiweling. Poedel prijs bridge de heren W. Heyl en Wes terbeek. Eerste prijs canasta de heer en me vrouw Giesbers. Poedelprijs canasta me vrouw Von Fisenne en de heer Mispel blom Beyer. De netto-opbrengst van deze avond bedroeg niet minder dan f305.30. BEGRAFENIS H. A. R. BURCKSEN Zaterdagmorgen had in de Luiduina- kerk te Rotterdam de uitvaartdienst plaats voor de heer H. A. R. Burcksen, oud-hoofd van de R.-K. Jongenssrhool te Warmond, die de vorige week op 75- jarige leeftijd te Rotterdam overleed. De H. Mis van Requiem werd opgedra gen door rector A. Burcksen van het St.-Franciscus Gasthuis aldaar, zoon van de overledene. Om 12 uur vond op de R.-K. Begraafplaats te Warmond de teraardebestelling plaats. Bij de ingang van het kerkplein hadden de kinderen van de hoogste klas van de R.-K. Jon gensschool zich opgesteld. WARMUNDA OEFENDE Het eerste elftal van Warmunda speelde gistermiddag een vriendschap pelijk partijtje tegen ZLC 1 uit Leiden, welke wedstrijd met 21 door de Lei- denaars werd gewonnen. Deze stand was reeds met de rust bereikt. WASSENAAR Rode Kruiscoloime bestaat 25 jaar Zaterdag herdacht de Wassenaarse Rode Kruis-kolonne het 25-jarig be staan. In de middag was er voor de le den onder het motto: „Kent gij uw be stuursleden", een puzzlerit georgani seerd, waarbij een viertal bestuursleden zich vermomd langs de route had op gesteld. De overwinning werd behaald bij de dames, door 1. mej. T. Laarman, 2. mej. N. Bayer, bij de heren: 1. R. Barnhoorn; 2. W. van Deursen. Om 5 uur werd de voor het raadhuis opgestelde colonne geïnspecteerd door bufgemeester S. baron van Wijnbergen, waarna een ontvangst in de raadzaal volgde. Hierbij waren aanwezig de hoofd bestuursleden gravin M. J. van Lynden van Sandenburg en overste E. E. Meu- leman, de bestuursleden van de afde ling, wethouder mr. dr. J. Hazenberg, commissaris J. J. Maandaf en de ge meente-arts J. J. Wafelbakker. De burgemeester begroette de aanwe zigen, niet in de laatste plaats de leden van hetRode Kruiskorps, die, waar dit nodig is, hun werk doen en waarvoor vrijwel nooit waardering wordt uitge sproken, hetgeen hij bij dit 25-jarig be- staaij nu eens wilde doen. Na er zijn leedwezen over te hebben uitgesproken, dat de commandant door ziekte afwezig was en hem een spoedig herstel te hebben toegewenst wees hij er op, dat de korpsleden het vanzelf sprekend vinden hun werk belangloos te doen. Men kan zeggen, dat zij het voor hun plezier en voldoening doen, waarbij dan valt op te merken, dat de waarde van ons menszijn juist is gele gen in datgene, waarin wij ons pleizier zoeken. Hij somde vele van de goede daden van het korps op en betuigde daarvoor dank namens het gemeente bestuur en de bevolking. De voorzitter, de heer J. J. M. Wieg- Leidse Korfbalclub „De Algemene" werkt aan eigen clubhuis Zaterdag organiseerde de bouwcom missie van de Leidse Korfbal Club „De Algemene" een feestavond in het An- tonius Clubhuis. De voorzitter van de bouwcommissie, de heer A. van der Broek, sprak in zijn openingswoord over het grote belang van een eigen clubhuis. Men heeft het steeds zonder moeten doen, waardoor verdere ont plooiing van de korfbalsport zeer be lemmerd wordt. Spreker hoopte, dat door deze feestavond en mede door de loterij, de kas van de bouwcommissie behoorlijk gespekt zou worden. Voor gezellige muziek zorgde het mu- ziekensemble der L.K.C. „De Algemene" o.'l.v. de heer D. Sloos. (Het programma werd verder verzorgd door het Leids Politie-Toneelgezelschap, dat het blijspel „De bruidegom van m'n vrouiw" opvoerde. Zaterdagmiddag is onder grote belangstellinf het nieuwe verenigingsge bouw van de Ned. Herv. gemeente te Warmond, ,,'t Trefpunt", officieel in ge bruik gesteld. De plannen, die reeds jaren oud zijn, zijn nu dus verwezenlijkt, dank zij het grote enthousiasme van de kleine Hervormde gemeente. Onder de aanwezigen, die de opening bijwoonden, merkten wij o.m. op de kerkvoogden, de directeur van het r.-k. seminarium, mgr. Van Deursen, pastoor Gussenhoven, architect Landman, en enkele vertegenwoordigers van Pana- gro. Nadat de voorzitter van de bouw commissie de bijeenkomst had geopend en allen een hartelijk welkom had toe geroepen, voerde dr J. Zandee het woord. Deze begon met het voorlezen van enkele verzen uit 1 Koningen, waaruit hij speciaal de tekst „Dat Uwe ogen open zijn, dag en nacht, over dit huis" belichtte. Onze dank gaat i.i de eerste plaats uit naar God, dl2 ons dit alles heeft mogelijk gemaakt, aldus spr. Het gebouw zal een trefpunt ir.oeten zijn voor alle activiteiten van het hervormd verenigingsleven cn bet kerkelijk werk, zoals de catechisaties. Het moet ook het trefpunt blijven als het nieuwtje eraf is en wij alweer ge wend zijn een zo mooi gebouw te be zitten. Wij moeten tonen het gebouw waard te zijn. De voorzitter en secretaris vsn de bouwcommissie gaven een overzicht van alles wat ln de afgelnp. i jaren is ver richt voor de bouw inderdaad kon be ginnen. Vele Instanties en alle ge meenteleden hebben ons geholpen, an ders waren wU er nooit gekomen zo betoogden de heren. VELE SPREKERS. Na de pauze was er een lange rij van sprekers: architect Landman, pastoor Gussenhoven, de heren A. v, d. Welle namens de commissie van het jeugd werk, De Winter namens Panagro, Dekker namens de korfbalvereniging, J, Ouwehand namens Warmonds Fanfare, G. Jansen namens de zondagsschool, die met assistentie van Rietje Betram een schoolbord aanbood, mevrouw De Nie, die namens de vrouwenvereni ging een klok aanbood, de heer Kool. die namens de kleuterschool een gasstel aanbood en de heer W. de Vos, die de kerkeraad vertegenwoordigde en een linnemutzet schonk. Tot slot werd het gebouw overgedragen aan de kerk voogdij. Mevrouw Van Dorp verleende aan deze middag haar medewerking door het zingen van enige liederen, waarvoor zij uit handen van Alie van der Voet bloemen ontving. BELANGSTELLENDEN. 's Avonds had er een bijeenkomst plaats van belangstellenden. Nadat de heer Van der Voet de bijeenkomst had geopend voerde burgemeester Von Fisenne, die bij de opening niet aan wezig kon zUn, het woord. Hij bood namens de gemeente een katheder aan. De leden van de muziekvereniging Warmonds Fanfare speelde enige num mers en de vrouwenvereniging „Stille kracht" voerde na de pauze het leken spel „Esther" op. Ds. Zandee sloot de avond Vrijdagavond waren alle medewer kers reeds in het gebouw bijeen geweest om nog eens oude herinneringen op te halen. Dr. Theo Schreuder en zijn vrouw Hella zijn een jaar getrouwd. Di't houden zij echter angstvallig geheim, want een oom van Hella, een rijke Amerikaan, stuurt zijn nicht iedere maand een cheque, zodat zij zich gemakkelijk in haar levensonderhoud kan voorzien. Oom Thompson meent namelijk, dat Hella nog ongetrouwd is. De maande lijkse Cheques zijn echter zeer welkom in het huisgezin van de fam. Schreuder. Thompson is echter niet. voor niets zo gul, zijn zoon Toby vindt hij n.l. een uit stekende levenspartner voor zijn nicht Hella. Op een avond als de fam. Schreuder uit is, past Hans, een huisvriend, op hun twee maanden oude baby. Die avond komt plotseling de Amerikaanse familie over, om de bruiloft te vieren van hun zoon en Hella. Hans probeert zoveel mogelijk de fami lie Schreuder te redden, en ziét zich ge noodzaakt om zelf voor dr. Theo Schreu der te gaan spelen. Na veel verwikkelin gen komt dan alles weer tot een goed einde. Hoofdrollen hadden: G. A. N. Corne- lisse (dr. Theo Schreuder), mej. C. M. van Delft (Hella zijn vrouw) en N. L. Segaur (Hans, een huisvriend). Verder werkten mede: mevr. Bor (huis houdster). mevr. Bossoher (Fransje, haar doChter), M. v. Dijk (oom Thomp son), mevr. Lodema (Ottillie, zijn vrouw), C. G. Klay (Toby hun zoon)J. v. d. Sluis (een slager) en G. van Delft (politie agent). De regie had de heer G. A. N. Corne- lisse. Na di't blijspel was er een bal o.l.v. de heer J. Alphenaar. De muziek werd ver zorgd door Joop Lancel's Dans-kwartet. man, dankte voor de ontvangst en de waarderende woorden, waaraan nog een woord werd toegevoegd door overste Meuleman. Gedurende een besloten feestavond in Dutch-Inn werd aan de heer C. W. Bachofner, colonne-commandant, de zilvei'en medaille voor 25-jarige dienst uitgereikt. Cultureel humanisme De Gemeenschap Wassenaar van het Humanistisch Verbond hield een bijeen komst, waarin de heer F. P. Huygens, voorzitter van die gemeenschap, een lezing hield over het onderwerp: „Cultu reel Humanisme'. Spr. wees er op, dat de zaken, wat betreft de geestelijke cul tuurgoederen, er nog zeer ongunstig voorstaan, vooral ten aanzien van die cudtuudgoederen, welke men niet op school of aan de universiteit meekrijgt, te weten die van kunst, zowel in de vorm van kunstgenieting als van kunst beoefening. Voor de humanisten ligt hier de grote taak om deze bescha- vingsschatten onder aller bereik te brengen. De humanistische idee heeft een eigen functie in de geestelijke we reld, t.w. het aangeven van een norm, waaronder ook de geestelijke vormgeving in laatste instantie moet worden be schouwd De humanistische norm bete kent voor de intellectueel, dat hij zich rekenschap geeft van zijn positie als geestelijk producent, dat hij werkt uit eerbied voor het leven, zich openstelt voor alle aspecten van de waarheid. Aan de hand van de ontwikkeling van de poëzie en de schilderkunst werd door spreker aangetoond in hoéverre aspevten van onze cultuur voedsel geven aan een nieuwe cultuurwil, welke het signaal geeft voor de vernieuwing van de beste Europese traditie, de traditie van het humanisme Er was hierna gelegenheid voor ge- dachtenwisseling. Zorg en verbazing In officiële kringen in Den Haag heeft men met zorg en verbazing ken nis genomen van het verschil tussen de eis en de uitspraak in het proces- Schmidt. Amerikaanse auto met zeer geheime stukken gestolen De auto van een Amerikaanse invlie- ger, waarin zich een tas met belangrijke geheime stukken bevond, is, aldus deelt Scotland Yard mede, in de nacht van zondag op maandag gestolen. De eige naar had de auto voor het gebouw van een Amerikaanse officiersclub gepar keerd. Toen hij uit de club kwam, zag hij nog juist hoe een man met een don kere bril plaats nam achetr het stuur van zijn wagen en met grote snelheid wegreed. Scotland Yard poogt thans, in samenwerking met Amerikaanse mili taire politie, auto en documenten op te sporen. BEURSOVERZICHT Internationals verdeeld AMSTERDAM, 15 oktober. Er heerste vandaag ter beurze een onregelmatige stemming die vooral voor internationale fondsen duidelijk tot uiting kwam. Unilever en Kon. Olie zetten de vaste stemming van vrijdag voort, Philips bleef op het vorige peil gehandhaafd, maar Aku was zwak ge stemd onder invloed van de teleurstel lende cijfers over het derde kwartaal. Het rayonfonds viel terug tot circa 245 hetgeen een verlies betekende van bijna 5 punten. De handel was echter zeer beperkt; van groot aanbod was geen sprake. Ook in de hoeken van Unilever en Olie verliep de affaire zeer kalm, In de scheepvaarthoek zorgden Konink lijke Boot en Rotterdamse Lloyd voor een vaste stemming. Maar ook hier heerste gebrek aan ondernemingslust. De cultuurondernemingen waren on geanimeerd. Amsterdam Rubber moest 2 punten prijsgeven. Voorts het eerst werden verhandeld claims katoenspin nerij Twenthe die vernomen werden op f 60 a f. 65 bij een theoretische waarde van f. 70. Stockdividenden Leidsche Wol werden getaxeerd op 153, claims Boeke en Huidekoper op f. 16 f. 17 en Stock- dividenden Twantsche Overzee op circa f 53. Een lichtpunt van de ntlirkt was de algemeen betere stemming voor Ne derlandse Staatsfondsen. WISSELKOERSEN 15 oktober Londen 10.62%10.63%; New York 3.82%—3.82%; Montreal 3.92%—3.93; Parijs 1.08171.0827%, Brussel 7.611 i7.61%; Frankfurt 90.84 90.89; Zürich 86.8986.94; Zürich (vr. frs.) 89.30%—89.35%; Stockholm 73.49%- 73.54%; oKpenhagen 54.9655.01; Oslo 53.1653.21% Milaan 60.65%—60.70%. Beurs van Amsterdam Maandag 15 oktober ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v heden Ned. '53 3% 94 93% Grootboek obl8S1 Ned '51 3% 94 B 94 B Ned. '53 (3%) 92% 92% Ned '56 3% 92^ 92% Ned '48 3% 88 88% Ned '54 3% 88A 88% Ned. '55 3% 88% 88% Ned. '55 II 3 89% 90% Ned. '47 3% (3) 91 91ft Ned. '37 3 88 88% Dollarlng '47 3 95% 95% Investeringscert. 3 92% 93% Ned. 62-64 3 92& 93 Indië A3 91« 92 Grootboek '46 3 88% ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B 48% 49% Nat. Handelsbank 113%* 114% Ned Handelsmij 187 187 A K.U249V4 244% Philips 286% 284% Unilever405% 407% Wilton Feyenoord 330 345 Bill ton 2de r240 242 Kon. Olie (f 50.—) 408 Kon Olie 8173/4 822% Amst Rubber 75Vs 73rV Holl Amer Hjn 197% 197% Kon N Stoomboot180% 181% Ned Scheepv Unie 170y4 170 H VA 98% 97 Java Cult. 55 55% Deli MD en (Ver.) 106% 105% Senembah 68 68 L NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 93% 93% Den Haag 1937 1 3.. Lelden 1947 93% R'dam 37 I-III 3% 94^ 93% Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 100 y4 100A Premieleningen 105 102 L A'dam '56 1 2% 96 y8 96% A'dam '56 11 2% 102% 103% Eindhoven '54 2% 98 98% Enschede '54 2y2 95 y4 - Den Haag '52 I 2% 107 107 107 107 R'dam '52 I 2% 107 109% 108 B 109% Utrecht '52 2% 109% 109 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Amst. Bank 234 238% Rott. Bank 2ooy4 201% Twentsche Bank 207 207 Industrie Ondernemingen Ned. G. en Sp fabr. 215 213 Kon. Ned. Grofsm. 115% 115 Rott. Droogdok Mij. 621 625 Tieleman en Dros 12% Handelsondernemingen Borneo Sum. H. Mij. 87 87% 101 103 Diversen 287% B 290 B Ned Mij. Walv.vrt. 72% 71% Spoorwegen Dell Spoorweg Mt). 23 23% Amerik. fondsen 81% 81 Shell OU Comp 82y4 81 Nog enkele fondsen uit Lelden en omgeving Aandelen V K 12/10 Holl Constructie 415 413 Ing Dor v Bouwnljv iLi Int Kunststof! Ind. 59 61GB Kon. Ned Edelmet. 70 Pref w.a idem 70% Iextlel Gebr v Wük 80%GB 82y4GB Leidsche WoLspinn 335L ^ed Electrolasm Slkkens Lakfabr '53 469 Ver Touwfabrieker 169 Wernlnk's Betonm 94GB

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 4