Opvallend debuut Dick Vander ven in Tsjaikowsky's eerste concert Succesvolle kennismaking met Gershwins An American in Paris Spil van „De Spil" jubileert Franse creaties in Kasteel Oud Wassenaar DemmeniE Meisjes H.B.S. bestaat 75 jaar 95ste jaargang Maandag 15 oktober 1956 Tvrssée htecê «as. Populairconcert K. en O. onder Flipse nr> Met Flipse en zjjn Rott. Philh. Orkest door de muziekgeschiedenis te gaan, is voor de bezoekers van de z.g. „populaire" concerten van K. en O. altijd een vreugde. Wanneer wij de jaren overzien, is er véél gebeurd: zó „populair" qua inhoud zijn deze concerten gelukkig geenszins meer. Een belangrijk deel der liefheb bers, dat vroeger niet verder kwam dan de „volstrekte middelmatigheid", stelt thans, dank zy Flipse's werk en streven, hogere eisen. Zij zijn de muzikale ladder opgeklommen en bezitten nu belangselling en begrip voor de geest der „grootmeesters der toonkunst", genieten van hun werken en gaan met de schone herinnering in hoofd en hart, verrijkt naar huis. Zo kon het gebeuren, dat Flipse ge rust Schuberts tweedelige „Unvollen- dete", diens „onvoltooide" symfonie in b kl. t. rp verzoek uit zijn schatkist toverde. Of Schubert nu met deze twee delen èlles gezegd heeft, wat hij ermee wilde zeggen, of dat er nog een derde en een vierde deel moesten volgen, doet weinig ter zake. Feit is dat deze symfonie in deze vorm een afgerond geheel vormt en ruimschoots gevoelsontlading bevat, met de „klacht" en de „troost" in zuiver evenwicht, om nog méér volmaakt overbodig te maken. En niemand be hoeft zodoende nog één opmerking te maken althans wat dit werk betreft over Schuberts veelgesmade „lengte". Zoals hier de celli, de hobo en de klari net superieure bespelers! zingen, zoals uiteindelijk de berusting gevonden wordt, hoe zich de veelzijdige melodieus paart aan de geniale harmonieus, dit alles werd weer volkomen bevestigd in een reproductie, waarin wellicht nog méér het accent had kunnen vallen op verinnerlijkte bezonkenheid en intimi teit, maar die het niettemin ten volle waard maakte, opnieuw geconfronteerd te worden met Schuberts onuitputte lijke zeggingskracht. En dat op zó jeugdige leeftijd! Een levend bewijs, dat er grote krach ten schuilen onder de jongere pianisten generatie, vormde het optreden van Dick Vanderven (22 jaar!), winnaar van de Fockmedaille. de Potgerprijs en die van het Elisbath. Evertfonds. Hij heeft dus al héél wat op zijn credit staan! Er is moed nodig, om zulk een veel- gespeeld wellicht „afgespeeld?" concert als Tsjaikowsky's tóch altijd nog meeslepend „eerste" te brengen. De verdiensten en gebreken ervan zijn be kend. Men levert zich er onmiddellijk mee over aan een meedogenloze verge lijking met talloze corypheeën, die het ons voorspeelden. Wel: Vanderven beschikt over de be heerste vituositeit en het gloedvol élan voor deze Tsjaikowsky, gehuld in een sonoor, bijzonder klaar toucher, waaraan vaagheid vreemd is. Zijn technisch hoogopgevoerd kunnen, getuigend van een bewonderenswaardige school (Ever- hard van Beinum) zo jong reeds een dergelijk feilloos'en klankrijk octaven- spel te ontplooien is op zichzelf al een unicum wettigt het vertrouwen in een zegenrijke toekomst. De tijd moge hem een verder uitstijgen boven de Heroprichting Textieldagscliool Industrie heeft reeds fonds van f 60.000 Tijdens de huldiging van de heer L. Gijsman zaterdagochtend bij de N.V. Leidsche Textielfabrieken v/h gebr. Van Wijk en Co. deelde de directeu- van deze N.V., de heer J. W. Heringa, mede, dat er door het gemeentebestuur in samenwerking met de Leidse tex tielindustrie pogingen in het werk worden gesteld om te komen tot de heroprichting ran een Textielschool. De textielindustrie, die een dergelijke school als een grote noodzaak be schouwt, heeft voor dit doel reeds een fonds gevormd, waarin momenteel f. 60.000 aanwezig is. De heer Heringa achtte het met het oog op de toekomst van de Leidse tex tielindustrie, welke reeds thans meteen groot personeeltekort te kampen heeft, van het grootste belang, dait de oplei ding van jeugdige textielarbeiders met kracht ter hand wordt genomen. Naar aanleiding van deze mededeling deelde wethouder Van Schaik ons mede, dat ook het gemeentebestuur van de wenselijkheid van de heroprichting van een dergelijke school doordrongen is. Hoewel aan de realisering der plannen krachtig wordt gewerict men heeft zijn gedachten over een bouwterrein reeds laten gaan zal het volgens de wethouder toch nog wel eind 1957 wor den voor tot de bouw kan worden over gegaan. Tal van moeilijkheden o.a. de bouwstop staan een eerder begin nen in de weg. Indien de textielindustrie inderdaad zulk een grote behoefte heeft aan de oprichting van een dagopleiding voor textielarbeiders, vragen wij ons af of het in afwachting van de definitieve bouw, niet mogelijk is in de over enige tijd te openen Bedrijfstechnische School tijdelijk ruimte af te staan voor een dergelijke opleiding. LEDEN VAN TECHNISCHE KAPPERSCLUBS GAAN NAAR PARIJS. De afdeling Leiden en omstreken van de Vereniging Technische Club voor het Kappersbedrijf heeft een aantal leden aangewezen, dat uitgezonden zal worden naar het internationaal kapfestival in Parijs. Het zijn de volgende personende heer en mevr. Van der Berg uit Wasse naar, de heer en mevr. Van Tongeren uit Leiden, de heer Wessels uit Leiden, niej. Smiittenaar uit Leiden, de heren Mol en Barendsma te Katwijk/Zee, de heer v. d. Horst uit Alphen, de heer Van Bellen te Oegstgeest en de heer Van Veen te Leimuiden. Tijdens dit festival zal o.a. de nieuwe haarmode: „La ligne Romance", wor den gedemonstreerd. materie geven en meer ervaring in de samenwerking met een orkest, waar het thans nog soms aan haperde. De jonge pianist heeft intussen met grote rust de hem geboden kans succesvol benut. Reeds nu een opvallend debuut, als zodanig onderkend en met langdurige toejuichingen gewaardeerd. Een wenk: Vanderven moge. wanneer hij niet speelt, de rechterhand tot rust dwingen. Het voortdurend omlaag brengen werkt onnodig afleidend. Na de pauze een bewogen verklanking van Johan Wagenaars zo juist op het Toonkunst-jeugdconcert uitgevoerd en door ons besproken symfonisch gedicht ..Saul en David", met Annemarie Bom als eminente harpsoliste. Ook Saul zou daardoor tot rust gekomen zijn Dan als klap op de vuurpijl een noviteit: Gershwins „An American in Paris", dat 13 december 1928 onder Walter Damrosch zijn première in de Carnegie Hall te New York beleefde. Als „groter werk" van de geniale song-schrijver, die helaas véél te vroeg, in 1937 op 39-jarige leeftijd, heenging, is het een voorloper van de volksopera „Porgy and Bess" onlangs uitvoerig door ons beschreven, waarin de autodidact Gershwin alweer een héél stuk verder lag. Structureel zwak en verbrokkeld, har monisch vrij beperkt, getuigen echter ook deze als flarden geïnspireerd op klinkende impressies, waarin zelfs de toeterende taxi's een plaats kregen, van een inventieve geest, die zich echter in het „eigen idioom", dat van de „song" en de dans (de langzame Blues en de pittige Ragtime), waaraan hij zich in breder verband trachtte te ontworstelen, toch verreweg het beste, d.w.z. „als een vis in het water" thuisvoelt. Ook dit is zeker een effectvol geschre ven stuk, doch niet zó fel-emotioneel geladen als zijn „Rhapsody in Blue" van 1924, met kleurige en inslaande instru mentale vondsten la Ravel: had deze hem werkelijk niets meer te leren? Hoewel de compositorische gebreken evident zijn, is het toch uitgelaten, geestdriftige en met een sausje ironie en lichte weemoed overgoten amuse mentsmuziek in de goede zin. Waarom zou men deze hommage van een Ameri kaan aan Parijs, zoals Dvorak die aan de ..Nieuwe Wereld" schonk, zij het compositorisch op veel hoger niveau, niet een plaatsje gunnen op een „popu lair" concert als dit? Het werd kundig, met vaart, schoon nog wat log en te onderzichtig ge speeld. Het kan sprankelender, luch tiger, briljanter, méér in de échte Gershwingeest. Maar een orkest als dit, houdt zich dan ook niet iedere dag met Gershwin bezig! Niettemin een warm en spontaan suc ces bij een tjokvolle zaal! H. Halve eeuw bij Van Wijk Koninklijke onderscheiding voor L. Gijsman Yoor de heer L. Gijsman, die zaterdag het feit herdacht, dat h|j voor een halve eeuw als 11-jarig jongmaatje in dienst trad bij de N.V. Leidsche Tex tielfabrieken gebr. Van Wijk Co., waren die ochtend tijdens de huldiging in de directiekamer de rollen nu eens omgekeerd. Op de plaats, waar hij jaren achtereen in zijn kwaliteit van voorzitter van de personeelsvereniging „De Spil" hij is met recht de spil van „De Spil" tal van jubilarissen reeds had gehuldigd, viel hem nu zelf een even hartelijke als spontane huldiging ten deel. De heer GIjsman is dan ook een algemeen geacht en gewaardeerd mede werker, van de oprichting af voorzitter van „De Spil" en thans al weer ruim 25 jaar chef van de twijnerij. Mevrouw Boumau officiëel begroet De minister van Buitenlandse Zaken mr. J ,M. A. H. Luns, heeft vanmid dag te zjjnen departemente mevrouw Bouman, die in ons land is gearri veerd, officiëel begroet. Heerlijke verjaardag President Eisenhower heeft zondag zijn 66ste verjaardag gevierd. Hij begon met naar de kerk te gaan en werd ver volgens verrast door %en concert van de U.S. Army Band in de achtertuin van het Witte Huis. Mevrouw Eisen hower en de staf van het Witte Huis hadden voor deze verrassing gezorgd. De familie Eisenhower was compleet bijeen, ook al moest de president de feestvierenden enige uren verlaten ter voorbereiding van verkiezingsredevoerin gen. die hij tijdens zijn komende reis naar Minnesota. Oregon en Washington zal uitspreken. Ook in verband met de kwestie van het Suezkanaal had de jarige president nogal wat werkzaam heden te verrichten, maar tegenover een journalist zei hij, te hebben genoten van een „heerlijke verjaardag". COLLECTE DIERENDAG De collecte, welke ter gelegenheid van Dierendag hier ter stede werd gehouden, heeft ruim f. 1566,— opgebracht en in Oegstgeest f. 580, Leidsche Volkshuis toont eigen werk Interessant en goed verzorgd Het Leidsche Volkshuis hield gedu rende het afgelopen weekeinde weer zijn jaarlijkse tentoonstelling van op de clubs vervaardigde werkstukken en de monstraties door een aantal clubs. Za terdagavond was de beurt aan de vol wassenen. In de grote zaal traden ach tereenvolgens op de volksdansgroep met een viertal aardige dansen, een acro- batiekgroepje dat een zeer beheerste uitvoering gaf en tenslotte de toneel club met het geestige spel van Hella Haasse: „Hoe de schout zichzelf aan de schandpaal bracht". Een goede presta tie van deze nog jonge toneelgroep. De tentoonstelling, welke vervolgens bezocht kon worden, droeg ditmaal een ónder karakter dan vorige jaren. De hoeveelheid geëxposeerde voorwerpen was geringer, maar de wijze waarop een en ander gegroepeerd was droeg een meer instructief karakter. De gehele verzorging van de tentoonstellingsruim te was bijzonder aantrekkelijk. Speciaal de nadruk werd gelegd op de moderne vormen van handenarbeid. De idee van de zelfwerkzaamheid der bezoekers vond gestalte in de vele verantwoorde creaties in zeer uiteenlopend materiaal: van kleuterwerk in klei via fraai houtwerk van jongens en mannen, touw-, raffia-, handweef- en pitrietwerk naar het smyrnawerk van de bejaarden Madame Grès toonde haar modellen (Van een speciale medewerkster) Madame Grès is een van de coutu- rières, die zich vooral toelegt op het ontwerpen van avondjaponnen van een klassieke schoonheid. Daarnaast is haar collectie mantels, waarbij al tijd een rok of japon van hetzelfde materiaal werd gedragen, buitenge woon geslaagd. Deze haute couture modellen zyn stuk voor stuk een creatie, al zijn zij niet alle even draagbaar. Wethouder J. C. van Schaik, die deze ochtend in zijn kwaliteit van loco-bur gemeester aanwezig was en als eerste spreker het woord voerde, vond het zeker verdiend, dat de jubilaris deze ochtend nu eens zelf „het slachtoffer" was. Een halve eeuw, in ongebroken kracht en nog dan jeugdig en vitaal bij een en dezelfde onderneming werkzaam te zijn. getuigt van trouw en een grote mate van plichtsbetrachting. U behoort, aldus spreker, tot de degelijke, oude garde. Hoewel de heer Van Schaik niets wenst af te doen van de prestaties van de hedendaagse jongeren, stelde hij de ju bilaris, die van constant volhouden weet, tot een voorbeeld voor de jeugd. Het feit, dat een kind van elf jaar thans man de zilveren ere-medaille, verbon den aan de Orde van Oranje Nassau te verlenen. De directeur, de heer J. W. Heringa, die als tweede spreker het woord voer de. weidde eveneens uit over de ver diensten van de jubilaris voor het be drijf en het belangrijke aandeel, dat de heer Gijsman heeft in het goed en ook prettig functioneren van „De Spil". Dank zij uw bijzondere ijver, toewijding en technisch inzicht neemt gij in ons bedrijf, aldus de heer Heringa, in uw kwaliteit van werkmeester een vertrou wenspositie in. Bovendien bezit gij de gave om met het personeel prettig om te gaan en weet gij alle voorkomende vraagstukken van de juiste zijde te be en gelukkig niet mepr riin 's voor i naderen. Namens de directie, die nog het bedrijfsleven, geeft de jeugd van enkele jaren van de vitaliteit van de tegenwoordig slechts nog maar weinig i „jonge Gijsman" hoopt te profiteren, kans een dergelijk jubileum te vieren Reeds op lil-jarige leeftijd heeft men in U, aldus de heer Van Schaik, iets gezien en dat is 50 jaar zo gebleven. Niet alleen uw superieuren hebben grote waardering voor uw werk. doch ook het personeel ziet in U een goede werkkracht, toegewijd chef en belang stellend vriend. In uw kwaliteit van voorzitter van de personeelsvereniging neemt gij in het bedrijf een vertrou wensfunctie in. KONINKLIJK ZILVER. Op grond van al deze prestaties was het de heer Van Schaik een vreugde te kunnen mededelen, dat het H. M. de Koningin had behaagd de heer Gijs- overhandigde de heer Heringa de jubi laris een enveloppe met inhoud en de bij de koninklijke onderscheiding beho rende draagmedaille. Hieraan werd het vererend getuigschrift en de gouden medaille van de Ned. M- voor Nijver heid en Handel toegevoegd. Als volgende spreker belichtte de heer R. de Jong, adjunct-directeur de grote deskundigheid van de jubilaris, die in de loop der jaren het vertrouwen van het personeel wist te winnen. De bedrijfsleider, de heer N. Brouwer, schonk vervolgens aandacht aan het feit. dat, de heer Gijsman, ondanks een permanent personeelstekort, er steeds in slaagt tot een grote produktie in zijn afdeling te komen. (Ingez. Med.-Adv.) VULPENHOUDERS Haarlemmerstraat 169 Een collega-werkmeester, de heer H. P. v. d. Vos, deed het een groot genoe gen, dat de heer Gijsman, die in het verleden op velerlei wijze, o.a. bij een huldiging, zoveel initiatief aan de dag legde, thans eens in het middelpunt van de belangstelling is geplaatst. Mevr. E. BroersPhilipp, die namens de meisjes van de twijnerij gelukwensen aanbood, stelde o.a. het tactvol optre den van de heer Gijsman in het licht. Hierdoor, aldus spreekster, kon de goede geest op de afdeling mede wor den gehandhaafd. Een mand met co mestibles was de tastbare dank, waar aan de heer H. v. d. Hoogen namens het mannelijk personeel van de twij nerij nog een kapstok, met kleed, toe voegde. De heren P. Philippo en N. van Dee, resp. lid en bestuurslid van „De Spil", vertolkten de dank, die in deze kringen leeft voor al hetgeen de heer Gijsman voor de vereniging, dus voor het per soneel. heeft gedaan. U bent, aldus de heer Van Dee. een man van de syn these. die de gave had om veelal eerst rustig te luisteren en dan de ontwik kelde gedachten te bundelen. Een hor loge en een enveloppe met inhoud wa ren de geschenken van ..De Spil", ter wijl het bestuur zijn voorzitter met een boek verraste. In gelijke geest voerden tenslotte het woord de heer Berg, voor zitter van de Ondernemersraad. De heer Gijsman, die als feestrede naar nimmer naar zijn woorden be hoeft te zoeken, had daarmede thans moeite. Onder de indruk van zoveel hartelijkheid en waardering voor zijn arbeid, waarin vele sprekers ook zijn echtgenote deden delen, kon hij ditmaal slechts een kort woord van dank uit brengen. Wethouder J. C. van Schaik (links) wenst de heer L. Gijsman geluk met zijn koninklijke onder scheiding. Rechts de. directeur, de heer J. W. Heringa. (Foto L.D./Van Vliet.) Zaterdagmiddag en -avond vond deze exclusieve show in Kasteel Oud Was senaar plaats. Uitgezonderd enkele directoire-re dingotes, blijven de mantels wijd. De meeste zijn zonder kraag, doch voorzien van een dichtgeknoopte sjerp. Deze kan op verschillende manieren gedragen worden, b.v. tegen de hals of van ach ter, zodat het accent op de rug valt. De plooien vallen nooit in het midden, doch zijn rechts of links aangebracht. Een prachtige wijde zwarte mantei met grote kraag waarbij een Nefertete hoed werd gedragen, deed denken aan Greta Garbo in Anna Karenina. Een zwarte mantel met ivoorkleurige satijn gevoerd, met een casaque van het laat ste materiaal en zwarte rok, vonden wy allercharmantst. De ruim vallende blou ses, die bij de rokken gedragen werden, vroegen de aandacht om haar snit en volume. In de middag japonnen was bijna altijd de Empirelijn aanwezig. Veelal waren de rokken glad van voren en wijd ge- plisseerd aan de achterkant, wat een zwierig effect gaf. Anthraciet-grijs en zwart domineerden. De hoge taillelijn vond men ook terug in de namiddag- en cocktail-japonnen. Gedrapeerde rokken, soms aan beide kanten van de taille aangebracht, zodat de ruimte kruislings naar beneden valt, zijn zeer en vogue. Bepaald extravagant was een zwarte tafzijden japon met een lampionvormige rok, in de kokernauwe onderrok was een lange split aangebracht. De in ragfijne plooien gedrapeerde groot-avondtoiletten van mousseline de soie waren een verrassing. Een ruim vallend los pand met corsage was hierop aangebracht, wat het effect gaf van een Grieks kostuum. Madame Grès combineert veel zwart en wit in de geklede modellen. Van grote allure was in deze combinatie een nauw- vallende japon met schuin over elkaar vallende meterswij de overrokken. De taille was gegarneerd met een cerise rode sjerp. De a-symmetrisch aangebrachte lijn aan de decollete's was zeer creatief. Van de bontmantels verdient een witte bever jas met dito hoed bijzondere ver melding. De show werd begoten met het spelen van de Marseillaise en ons volkslied. Prot. Chr. Ver. van kosters AFDELING LEIDEN HIELD JAARVERGADERING. In de consistorie van de Geref. Kerk aan de Herengracht hield de afdeling Leiden en omstreken van de Prot. Chr. Vereniging van Kosters haar jaarver gadering. De voorzitter, de heer L. van Duyn van Katwijk, opende met het laten zin gen van Ps. 139 vrs. 1 en 4, en las Fili- penzen 2 vrs. 116. In zijn welkomstwoord begroette hij in het bijzonder de secretaris van het hoofdbestuur, de heer v. Nierop. De secretaris, de heer Sira, las ver volgens zyn jaarverslag. Het ledental der afdeling was met 50gestegen en be droeg thans 38. Vijf ledenvergaderingen Goed gekozen fotomateriaal duidde de activiteiten van sport- en balletgroepen en van het buitenwerk als kampen en trekken aan. Zondagmiddag werd in twee- voorstel lingen met telkens een volle zaal de jeugd ontvangen en verrast met een uit stekend poppenspel, verzorgd door enige vaste medewerkers van het Volkshuis. Het spel van de „Blauwe bloem" zal de knideren stellig lang in de herinnering blijven. Vervolgens traden nog op het meisjeskoortje, de acrobatiekgroep en de kindertoneelclub met het grappige ver haal over „De Koningstaart" Een spel met ruime impro visa tie mogelijkheden, welke dan ook door de Jonge spelers goed benut werden. Een geslaagde demonstratie van het eigen werk van het Leidsche Volkshuis. Begrafenis van de heer Ph. C. Geudeker ZEER GROTE BELANGSTELLING. Enige honderden vrienden hebben op de begraafplaats „Oud eik en duinen" te Den Haag zaterdag de laatste eer be wezen aan wijlen de heer Ph. C. Geu deker, die op 75-jarige leeftijd ontsliep. In de aula van de begraafplaats heeft de heer H .Ringers uit Alkmaar af scheid namens de vele vrienden geno men. Hij herdacht de overledene als een trouw toegewijd en liefdevol man die zijn gaven van hoofd en hart' uit de kracht van zijn geloof ten dienste van anderen stelde. Ir. G. A. P. Franke, directeur-generaal van de Voedselvoor ziening, sprekende namens de minister van Landbouw, bracht de grote ver diensten van de heer Geudeker voor 's lands landbouw en voedselvoorziening in de moeilijke dertiger jaren en oor- losjaren in herinnering. Zijn brede en diepgaande belangstelling, intelligentie en grote werkkracht brachten tal van uiterst moeilijke zaken tot een goede oplossing. Mr. P. H. Valentgoed. directeur-ge neraal van de Arbeid, releveerde het vele goede werk dat de overledene op het gebied van de arbeidsinspectie heeft verricht. De heer A. Kappers, directeur van hetHoofdproductschap voor Akkerbouw producten. herdacht de heer Geudeker wiens sprankelende geest, wijsheid en rijk innerlijk in werk en leven velen ten zegen zijn geweest. Ds. I. P. de Waal, predikant te Den Haag, besloot de plechtigheid met een korte prediking en gebed. Tot de velen, die aan het met bloemen overladen graf afscheid namen, behoorde dr. ir. J. A. Ringers, oud-minister van Weder opbouw. Moord-aanslag te Groningen (Speciale berichtgeving) 's Nachts om half twee troffen voor bijgangers een hevig bloedende 35- jarige man aan in de Cubastraat te Groningen. Een onderzoek wees uit, dat de man een steek in de linkerzijde had. De steek, dwars door de kleren heen, moet met grote kracht zijn toe gebracht. De man is door de GGD naar het Academisch Ziekenhuis ge bracht en daar geopereerd. Het slachtoffer is kort nadat men hem had gevonden, bewusteloos geraakt en kon dus niet worden verhoord. Wel is een 35-jarige Groninger in een woning aan de Cubastraat gearresteerd, verdacht van een poging tot doodslag. Een voorlopig onderzoek heeft namelijk uitgewezen, dat het slachtoffer 's avonds op bezoek is geweest in deze woning aan de Cubastraat. Dit huis wordt bewoond door zijn vroegere echtgenote: ook de 35-jarige verdachte was daar op bezoek. Er schijnt tussen de beide mannen een woordewisseling, gevolgd door een ruzie te zijn ontstaan. Daarbij moet dan ook de steek zijn toegebracht. en 8 bestuursvergaderingen waren ge houden, welke in hoofdzaak tot doel hadden te komen tot een billijker belo ning van kosters in het algemeen, aan gezien dit hier en daar nogal iets te wensen overlaat. Voor het ontvallen lid der vereniging mevr. SohrijverBoon, werd 1 minuut stilte in acht genomen. Ook werden enige jubilea gememoreerd. Het financieel verslag werd door de secretaris uitgebracht, daar de penning meester, de heer Los, door ziekte ver hinderd was. Vorig jaar begon de pen ningmeester met 2 centen, doch hij sloot thans zijn rekening af met f. 39.97. Na de pauze hield de heer Van Nierop een inleiding over wat vóór en na de jaarvergadering te Apeldoorn door het hoofdbestuur met de Vereniging van Kerkvoogdyen en het landelijk Verbond van Commissies van Beheer, was be sproken en bereikt aangaande een op te stellen C.A.O. De voorzitter sloot hierna deze goed bezochte avond. Oud-leerlingen vierden feest Zaterdag had de jaarlijkse reünie plaats van „De Garenmarkt", de Bond van oud-leerlingen van de Leidse Meisjes HBS. Deze bijeenkomst, die dit jaar een extra feestelijk karakter droeg in verband met het 75-jarig bestaan van de school, werd bijgewoond door een groot aantal oud-leerlingen. Nadat men het gerestaureerde Gerecht had bezocht, kwam men bijeen in het schoolgebouw aan de Garenmarkt, waar men met moeite een plaatsje vond in het z.g. clublokaal. Na een woord van welkom van de voorzitster, mej. F. Kuenen. sprak de BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN: Loes, dr van A. Bavelaar en D. Pauw: Ilse, dr van A. Burggraaf en E. de Meij; Marianne, dr van G. Gommans en J. M. van Dlemen; Pleter. zn van A. J. Ver meulen en C. M. Janse; Jacomine Sybkje. dr van J. C. Varkevisser en H. Bouta; Jacqueline Aliida Maria, dr van H. J. Ticheloven en A, M. Naber; Stefanus Adrianius Antonlus Maria, zn van A, J. van Kampen en P. R. Lencsés; Maria Wil- helmina, dr van A J. Wijsvliet en W. J. Martens; Gerrit Godefridus, zn van G. G. de Bel en C. Ouwehand: Catharlna Cor nelia Maria, dr van J. W. Overdevest en C. C. W. Lambo; Esther, dr van C. J. Stlgter en A. M. van Dijk. OVERLEDEN: B. Bafcelaan, man, 44 Jr; F. H. Schoon- heim, zoon, 8 jaar. I directrice van de school, mej. H. v. d. 1 Vliet tot de oud-leerlingen. Zij memo reerde enige feiten uit het verleden van I de school en onthulde de plannen voor de verdere feestelijkheden, die van be scheiden aard moeten zijn, omdat men te kampen heeft met ruimtegebrek in het schoolgebouw. Zij verheugde zich in het feit dat de school, die thans 385 leerlingen heeft en 32 docenten, na door haar voorgangster tot bloei gebracht te zyn, na 75 jaar geen enkel teken geeft van verminderde bloei. Zy was echter bedroefd, dat men nog steeds besloten zat in zo'n enge be huizing (het tegenwoordige gebouw was oorspronkelük bestemd voor 100 leerlin gen). Zü sprak de hoop uit dat de bouw plannen voor een nieuwe school spoedig haar beslag zullen krijgen en beloofde de oud-leerlingen feestelijkheden hun trouw en enthousiasme waardig bij de opening van het nieuwe schoolgebouw. C. GRIJPMA 25 JAAR DOCENT Daa*ia bracht het bestuur van de Garenmarkt op humoristische wijze verslag uit over het afgelopen vereni gingsjaar en sprak mej. Kuenen harte lijke woorden tot de onderdirecteur, de heer C. Grijpma in verband met het feit, dat hij nu al ruim 25 jaar aan de school verbonden is als docent in de wiskunde. Zü bood de heer Grüpma een geschenk aan namens de oud-leerlingen. De heer Grüpma toonde zich verrast en ontroerd door deze hulde In al die 25 jaar had hü geen aanleiding gevonden te twüfelen aan zün overtuiging, dat de wiskunde-aanleg van meisjes even goed is als die van jongens. Een geanimeerd diner in de Doelen besloot deze zeer geslaagde feestelüke reünie.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 3