V.N. bewezen belangrijke diensten als „nooduitgang" voor de wereld Maar ivie in nood verkeertkan niet al te kieskeurig zijn Met een enkel woord Scheuring hij Franse Radicalen POOLSE OFFICIEREN TEN ONRECHTE GEEXECUTEERD Een enorme buit bij 70 inbraken van Gerrit de stotteraar Agenda li MAANDAG 15 OKTOBER 1956 Vervolg van pag. 1 (van onze correspondent in New York) De wereldorganisatie heeft een nuttige functie vervuld door het gebruik van geweld vrijwel onmogelijk te maken in een conflict, waarin althans in dit late stadium gewapende interventie uiterst gevaarlijk geworden zou zijn. Engeland en Frankrijk hadden wellicht een zeker succes kunnen behalen, indien zij terstond na de nationalisatie v an de kanaalmaatschappij gewapend hadden ingegrepen, doch na verloop van twee en een halve maand moet zelfs voor deze landen de Ver. Naties de beste uitweg uit de impasse betekend heb ben. Niettemin heeft het Westen, met n ame Frankrijk en Engeland, een pres- tige-verlies geleden in deze zaak. Vele Fransen en Britten zullen de schuld hiervan op Amerika schuiven. Daarom i s het misschien goed in enkele zinnen aan te geven waarom Amerika niet ten volle de zijde van de grote Westeuro- pese bondgenoten heeft gekozen in dit c onflict. Vlees noch vis De politieke leiders in Engeland en Frankrijk beseften uiteraard wel dat deze kwestie van wereldwijde betekenis was, doch zagen het Suezconflict niette min in grote mate als een geschil tus sen de kanaalgebruikers en Egypte. Eenvoudiger gezegd: als een brutale eigengereidheid van een kleine, uiterst nationalistisch geworden staat, tegen in vele opzichten superieure mogendheden. „Buitenlandse Zaken" te Washington beschouwde deze zaak evenwel anders. Dit verschil in zienswijze kan het uit eenlopend streven verklaren van Ame rikanen ter ener zijde en Engeland, Frankrijk ter anderer zijde. Amerika had van het begin af aan meer oog voor de wereldwijde gevolgen van een derge lijk conflict. Washington was van me ning. dat Nasser nooit zo brutaal zou zijn opgetreden indien hij had willen profiteren van het evenwicht, hetwelk is ontstaan tussen de vrije wereld en het BINNENLAND Op het Nederlandse ereveld, dat op het Kommunal-Friedhof te Salzburg wordt aangelegd, zullen ongeveer 55 graven van Nederlanders, die tijdens de oorlog in Oostenrijk zijn omgekomen, worden bijeen gebracht. De Oorlogsgravenstichting, die. zoals bekend, de aanleg en verzorging van het Nederlandse oorlogsgraf over de gehele wereld op zich heeft genomen, zal in de zomer van het volgende Jaar dit ereveld in Oostenrijk officieel openen. Hierbij zullen de nabesrtaanden van de ge vallen aanwezig zijn. Gisteren heeft het bezoekersaantal van de „Firato" radiotentoonstelling in het RAI-gebouw te Amsterdam de 100.000 overschreden. In totaal is men thans ge komen op 110.616 bezoekers, waarmee het record van de vorige „Firato", toen men bij de sl-uiting ruim 01.000 bezoekers had geteld, reeds ver is overschreden. De Firato" is vandaag nog open. De politie te Herpt (gem. Heusden) heeft zaterdagavond in de zuivelfabriek van Herpt een inbreker op heterdaad trapt en gearresteerd. De man was af komstig uit Waalwijk en bleek in de om- gering van deze stad nog een 14-tal in braken gepleegd te hebben. Voorts had hij in de afgelopen week in de Boerenleen bank te Drunen ingebroken. Een 57-jarige schilder uit Amsterdam is in het Wllhelminagasthuis overleden aan de verwondingen, die hij heeft opge lopen. toen hij op 1 oktober J.l. bij werk zaamheden aan een gebouw aan de Da Costakade in de hoofdstad een val maakte van ongeveer 10 meter. Op 25 oktober zal de minister van O. K. en W mr. J. M. L. Th. Cals. in het Gemeentemuseum de tentoonstelling ..Van Jaar tot Jaar. van boek tot boek" openen. Het gemeenschappelijk administratie kantoor (G-AK te Amsterdam, dat thans over 20 panden in de stad is verdeeld, krijgt een nieuw gebouw, dat zal ver rijzen aan het Bos en Lommerplein in Amsterdam-west. De bouwkosten zullen 10 miljoen gulden bedragen. Op 1 Januari a s. wordt met de bouw begonnen. Ver wacht wordt, dat men het gebouw op 1 Januari 1960 zal kunnen betrekken. Bij het graven van een gat vlak voor het stadhuis van Dokkum heeft men op twee meter diepte resten van een oude zeewering gevonden. Met het doel „zich te bezinnen op de staatkundige, culturele en economische banden tussen Nederland en de Rijksdelen in de West" zal in december te Amsterdam onder auspiciën van De Koninklijke Ver eniging „Oost en West", afdeling Amster dam. het Koninklijk Instituut voor de Tropen en de Sticusa (Stichting Culturele Samenwerking Suriname en de Nederl. Antillen) een Statuutdag worden ge houden. Zaterdagmiddag werd het 4-jarig zoontje van de heer L. Veldhuis te Win terswijk. toen hij plotseling de Vredense- weg te Winterswijk overstak, door een motor uit Winterswijk overreden. In zorg wekkende toestand werd het Jongetje naar het St. Elizabeth-zlekenhuis overgebracht, waar hij gistermorgen is overleden. De politie van Bandjermasin heeft een vertegenwoordiger van Llndeteves in Soerabaya aangehouden wegens verduis tering van 900.000 roepiahs. Tegen deze vertegenwoordiger had de directie van Llndeteves een aanklacht ingediend. Vol gens de politie heeft hfj een bekentenis afgelegd. Te Delft is zaterdagmiddag een on geval gebeurd waaruit blijkt, dat onschul dig. maar ondoordacht kinderspel ernstige gevolgen kan hebben. Een scooterrijder uit Hengelo (O.), die over de nieuwe Rijksweg van Den Haag naar Rotterdam ging. reed ter hoogte van Delft tegen een vlieger touw. Hij viel en werd ernstig gewond en In bewusteloze toestand naar het Oude en Nieuwe Gasthuis te Delft overgebracht. Zaterdagavond tegen halfelf hebben de sleepboten „Zeepaard" en „Maassluis" in de haven van Maassluis de VL 86 bin nengebracht. Dit schip voer op de Nieuwe Waterweg donderdag tijdens een dikke mist twee aldaar ten anker liggende schepen aan. BUITENLAND Te Soenakwa. in de omgeving van Tokio, hebben Japanse landbouwers ge demonstreerd tegen het opmeten van hun land in verband met de dreigende uit breiding van een nabijgelegen luchtbasis van de Amerikanen. Het ging er hard handig toe en niet minder aan zeven honderd personen, betogers en politie mannen. werden gewond, van wie tien zeer ernstig. De Japanse minister van Defensie heeft nu besloten de opmetingswerkzaam- heden op te schorten. Het Zweedse passagiersschip „Stock holm". dat op 25 Juli J.l. in aanvaring is geweest met het Italiaanse passagiersschip „Andrea Doria", is zaterdag te Brooklyn uit het droogdok gevaren, waar het is ge repareerd. Zestien jeugdige Joegoslaven, die in de Sovjet-Unie waren toen Tito met de Komintform brak zijn in hun land terug gekeerd. Sinds 1948 heeft het Joegosla vische Rode Kruis herhaaldelijk om hun repatriëring verzocht. communistische bloc. Dit evenwicht in krachten heeft sedert 1950 de beide helften der wereld er van weerhouden een al te krachtige actie te voeren. Zou men te ver gegaan zijn. dan zou het ge vaar voor zou zijn voor aller belangen, gedreigd hebben. Het is niet toevallig dat in deze periode de conflicten plegen te eindigen, of juister gezegd: zich voortslepen, in een oplossing die vlees noch vis is. Meer verdoving dan genezen Korea bleef verdeeld, Indo-China werd verdeeld en thans zal de kanaalkwestie blijven doorsudderen, zonder over te koken, doch ook zonder veel af te koe len. De Verenigde Naties hebben in de conflicten over Korea. Indo-China en het Suezkanaal een belangrijke functie verricht. Men zou zich echter vergissen indien men meende dat de Ver. Naties ook zoveel meer invloed in de wereld verworven zouden hebbjyj. Ook voor de Ver. Naties is het uiterst moeilijk de weg te wijzen naar e^n werkelijke oplos sing. De functie, die'de V.N. in genoem de conflicten heeft vervuld, bestond vooral in het vinden van een uitweg uit de gevaarlijke impasse. Men zou de V.N. in deze periode kun nen kenschetsen als een nooduitgang voor de wereld. Wie door de nooduitgang moet gaan, schrijdt stellig niet door een oor, „oroiVionriorr erepoort, doch wie in nood verkeert, wereldoorlog, die fataal kan niet kieskeurig zyn_ v00ral secreta- Mendès- France werd vice - voorzitter Herriot legt voorzittershamer neer: Ik wil geen verdeelde partij leiden!" De verkiezing van oud-premier Pierre Mendès-France tot vice-voorzitter van de Franse Radicale Partij heeft onmiddellijk tot een scheuring in de partij ge leid en het is nu nog niet te overzien, wat de verdere gevolgen kunnen zijn. Zaterdag verkreeg Mendès-France 1298 stemmen van de 1833 deelnemenden aan het partijcongres te Lyon. Gisteren trad een rechtse minderheid uit de partij. De kennisgevingen wer den voorgelezen door de voorzitter Edouard Herriot en werden door de meer derheid met applaus begroet. De uitgetredenen willen een nieuwe partij op richten. Dadelijk na deze bekendmaking, deelde Herriot mede, dat hij de voor zittershamer zal neerleggen: „!k ben lange tijd voorzitter geweest van een Radicale partij, die een eenheid vormde, ik wil niet de leiding hebben in een partij, die in tweeën gescheurd is grote trekken uit de koker van Mendès- France. De voornaamste punten zijn: 1). staatsplannen voor algemene eco nomische ontwikkeling en modernisering van het land. met aanmoediging van particulier initiatief en vermijding van bureaucratie. 2). Een nieuwe politieke bedeling voor Algerië, die zo spoedig mogelijk inge voerd moet worden. 3). De nauwst mogelijke samenwer king met Engeland op het gebied van de buitenlandse politiek en bij de in richting van een Verenigd Europa, nauwkeurige naleving van de verplich tingen volgens het Atlantisch Pact. Waarnemers geloven, dat de scheuring in de partij niet direct reeds invloed zal hebben op de levensduur van de rege- ring-MoIIet. Het is nog niet bekend hoe veel radicale parlementsleden uit de party zullen treden. Dinsdag zal de lei der der dissidenten, Morice, officiële mededelingen doen. De Franse pers ver wacht, wellicht dat 22 van de 75 radica le senatoren en 15 van de 55 afgevaar digden zich hij de nieuwe groepering zullen aansluiten. Gevolgen nog niet te overzien Een der leiders van de rechtse dissi denten. André Morice. verklaarde gis termorgen tegenover de pers. dat de rechtse Radicalen het niet eens zijn met de politiek van Mendès-France ten aan zien van Algerië. „Wij staan achter premier Mollet, wij houden niet van Mendès-Franees totalitaire methoden in de partijDe resolutie van het congres op initiatief van Mendès-France betreffende Algerië. was volgens deze rechtse radicalen, in feite een veroorde ling van de radicale ministers. Dat neemt echter niet weg. dat Men- des-Franee in de partij een sterkere plaats inneemt dan ooit tevoren. Zijn felste tegenstanders hebben hun hielen laten zien en bovendien is Herriot af getreden. hoewel er nog rekening gehou den wordt met de mogelijkheid, dat deze van gedachten zal veranderen. Partijprogramma Het partijprogramma, dat gisteren goedgekeurd werd. komt dan ook in Gouden massa-reünie Ned. Reisvereniging IN HAAGSE HOTJTRUSTHAIXEN. De heer J. Beurs, secretaris van de Ned. Reisvereniging zeide trots en gelukkig te zijn ruim 4000 reünisten, bijna 10*~r van degenen, die dit jaar een N.R.V.-reis maakten, in de Haag se Houtrusthallen te mogen begroe ten. Deze massareünie werd gehou den ter gelegenheid van het gouden jubileum dezer vereniging, die thans bijna 150.000 leden telt. Terwijl 's morgens de deelnemers el kaar terugvonden onder de vanen van de landen, die zij bezochten, concer teerde tot veler vreugd de boerenkapel van de Amsterdamse trammannen. Het officiële feestprogramma behels de een grootse variétévoorstelling, waar in het klassieke acrobatennummer „Kal- mar-trio" en de jongleurs „Gery en co" de grootste lauweren van het ent housiaste publiek ontvingen. Nadien maakten velen een vrolijk dansje onder aanvuring van het Skymaster-orkest of waagden een gokje in het „Casino" aan de roulette* of in de Holland-België voetbalpool. Aan de reünie waren o.a. herken ningswedstrijden verbonden van ge bouwen. affiches, couranten en spoor wegwagons. een tentoonstelling van de vakantiefoto's, -schilderijen en -aqua rellen trok veler aandacht. ris-generaal Hammarskjöld heeft ernaar gestreefd dat de Newyorkse nooduitgang zou worden gebruikt. In dit streven werd hy gesteund door Dulles (Amerika) en Spaak (België). Nadat Hamamrskjöld dagenlang vergaderd had met Pineau, Lloyd en Fawzi, is de secretaris-gene raal er tenslotte zelfs toe overgegaan een stel principes op schrift te zetten en deze door genoemde diplomaten te la ten „slikken". Vaagheid was het verguld sel van deze pillen en een voorlopige verdoving is eer het oogmerk dan een snelle genezing! Negentien slachtoffers van inbreuken op het socialistisch reelit De Poolse procureur-generaal Mariam Rybicki heeft zaterdag meegedeeld, dat ln 1952 negentien Poolse officieren ten onrechte ter dood zijn gebracht, zo meldt Radio-Warschau. Hij deelde dit mee aan een commissie uit het parle ment, die is ingesteld om „inbreuken op het socialistische recht" in het ver leden te onderzoeken De officieren zijn indertijd veroordeeld in verband met de zaak tegen generaal-majoor Stanislaw Tatar. Deze is in april j.l. in ere hersteld. Hij was chef-operaties van het Poolse ondergrondse leger in de oorlog. In 1951 is hij, samen met andere officieren, gearresteerd op beschuldiging van spionage. Tatar kreeg levenslang. aanvragen om eerherstel zijn ontvangen. Pas een derde deel is behandeld. Het betreft in hoofdzaak mensen die op valse beschuldiging, bekentenis onder dwang of mishandeling zijn veroordeeld. Er is een wetsontwerp in behandeling om deze slachtoffers schadeloos te stel len. Enkele leden van de parlementaire commissie gaven als hun mening te kennen, dat degenen die indertijd be last waren met het ministerie van staatsveiligheid, moeten worden ver volgd. De procureur-generaa' antwoord de hierop, dat het onderzoek tegen de schuldigen gaande is en dat binnenkort bijzonderheden zullen worden bekend gemaakt. Bijna 2000 aanvragen om eerhelstel ontvangen Procureur-generaal Rybicki zei. dat tussen mei en oktober van dit jaar 1.708 Koningin bij Nederlandse alpinisten H.M. de Koningin heeft zaterdag in Utrecht een voordracht bygewoond van dr. C. G. Egeler, die voor de leden van óe Kon. Ned. Alpenvereniging sprak over de Andes-expeditie 1956 in de Co- rillera Vilcamamba. Tydens deze geolo- gisch-alpenistische expeditie heeft dr. Egeler samen met dr. T. de Booy en de Franse Bergbeklimmer Lionel Farray, drie bergen van ruim 6.000 meter beste gen. waarby de Veronica en de Pico Soray voor de eerste maal werden be klommen en de Salcantay voor de tweede maal. Deze drie alpenisten wer den deze avond tot ereleden van de Kon. Ned. Alpenvereniging benoemd. Had een eigen auto en lee fde er goed van (Speciale berichtgeving) Zeker 70 inbraken en insluipingen heeft Gerrit de Stotteraar op zyn gewe ten. 25 tot 30 hiervan kan de politie aan de hand van de achterhaalde gestolen goederen bewezen. Intussen is nog niet alle buit van Gerrit gevonden, hoewel men nog twee nieuwe schuiladressen van deze aartsinbreker heeft achterhaald, waar men voor vele duizenden aan goederen heeft aangetroffen. Onder de valse naam Visser heeft Gerrit, naar de politie thans bekend is, op drie plaatsen in Amsterdam kamers gehuurd en steeds gaf hy zich bij de mensen, by wie hij zijn intrek nam. uit voor musicus. Onmiddelijk na de arres tatie van Gerrit heeft men één adres in Oost kunnen vinden. Nadien hebben zich nog twee verdere verhuurders gemeld, namelijk één in West en nog een ander in Oost. De recherche heeft enige zeer kost bare sieraden, die destyds uit een wo ning in de Marnixstraat zyn gestolen, teruggevonden bij banken van lening, waar Gerrit ze te gelde had gemaakt. De lommerdbriefjes had hy in de schuil adressen bewaard. De politie zoekt nog naar een grote groene hutkoffer van 80x50x40 cm. alsmede een grote gryze en een iets kleinere bruine handkoffer, die vol ge stolen goederen moeten zitten. Het is vast komen te staan, dat Gerrit deze inbraken en insluipingen de laatste drie maanden heeft gepleegd. Hij leefde er goed van en reed rond in de auto, die hij niet gestolen, maar gekocht had. on danks het feit dat hij gesteund werd door de Gemeentelijke Dienst voor So ciale Zaken. Ofschoon het waarnemen van een tweetal vlotten in de buurt van de Spaanse kust nog enige hoop overliet op overlevenden van het met 50 Inzittenden in zee gestorte Amerikaanse vliegtuig, blijkt uit nadere mededelingen, dat die hoop niet gerechtvaardigd is: de vlotten waren geheel verlaten. In Madrid is dezer dagen een meisje geboren met twee stel hersenen. Het kind is gezond en levendig. De artsen verwach ten. dat het over een buitengewone intel ligentie zal beschikken. Koning Gustaaf Adolf van Zweden is zondag in Rome aangekomen voor een particulier bezoek van twee tot drie weken aan Italië. Zoals bekend is de Zweedse Koning een hartstochtelijk aroheoloog. Een secretaris van de communistische partij van de Sovjet-Unie. Beljajef, heeft zondag meegedeeld, dat de crisis in de Russische landbouw overwonnen is. In de „Prawda" schreef Beljajef. dat er ln de Sovjet-Unie gebieden waren geweest, die op het gebied van de landbouw achterlijk waren In iets meer dan drie Jaar is men erin geslaagd doeltreffende hervormingen in te voeren. Er is meer braakliggende grond ln kuituur gebracht dan het aan vankelijke plan beoogde. Ongeveer 200.000 voormalige onaan- raakbaren. die behoorden tot de Hindoe- gemeenschap hebben zich zondag te Nag- poer ln India tijdens een massaplechtlg- held tot het Boeddhisme bekeerd. Van elke tien volwassenen in de wereld kunnen er vier lezen noch schrij ven, aldus een schatting in een boekje van d>e Unesco met statistische gegevens over onderwijs, cultuur en verbindingen. Een zes weken oude negerbaby Joanne, die door een negerin, die zich ais vriendin van de moeder voordeed, werd meegenomen, toen haar moeder haar onder hoede van een vriendin had gesteld, is terecht. Zij is door de politie die een inlichting had gekregen aangetroffen in de woning van een getrouwde neger vrouw, die ongeveer een week geleden haar eigen zuigeling had verloren. De Tsjechoslowaakse autoriteiten hebben een lid van het personeel van de Amerikaanse ambassade te Praag, Vera Osso, verzocht het land te verlaten Zij zou ln TsJecho-Slowaklje rondgereisd heb ben op vervalste papleren. Zij werd door de veiligheidspolitie in het Tatragebergte gevat. Het Tsjechische ministerie van Binnenlandse Zaken heeft bekend ge maakt. dat verscheidene groepen spionnen van „imperialistische geheime diensten" ontmaskerd zijn. De thans 65-jarige Turkse professor Sevkl Bektore is, na een verblijf van achttien Jaar in een kamp in Siberië, in Istanboel teruggekeerd. HIJ werd destijds ln de Sovjet-Unie gearresteerd wegens anti-communistische activiteit. Hij was in 19G'l door de Turkse regering naar Georgië en Toerkestan gezonden om de Turkse taal en cultuur te verspreiden. Twee militaire treinen zyn tijdens een dichte mist op het traject tussen Liss en Bordin in Zuid-Engeland. dat uitslui tend door militairen wordt bediend, met elkander in botsing gekomen, waardoor zes roldaten om het leven kwamen, terwijl er tien werden gewond. De treinen waren beide op enkel spoor geraakt en reden toen op elkaar ln. In de Sovjet-Unie zuilen binnenkort postzegels worden uitgegeven met de beeltenis van Rembrandt, Mozart en Shaw, ter gelegenheid van de 39ste verjaardag van de oktoberrevolutie. Een deel van de inbraken heeft Ger rit verricht in vereniging met zijn jon gere half-broer. die ruim een maand geleden reeds door de politie werd ge arresteerd. aldus de Centrale Recherche te Amsterdam. Reeds enkele weken vraagt de rechter ..Wat doet U op 17 okto berTijdens een persconferentie, welke het Verbond voor Veilig Ver keer zaterdag in Amsterdam be- legde, is de bedoeling van de vraag duidelijk geworden: 17 oktober is de Veilig-verkeersdag en dan moet men extra aandacht besteden aan het veilig rijden. De strenge rechter was zelf ook aanwezig bij de pers conferentie en men ziet hem op de foto voor zijn eigen beeltenis. a op f7 o«obt MAANDAG (HEDEN) Antonius Clubhuis: D.O.S. Opvoering van „Albert". 8 uur nam. Den Burcht (Jacobazaal)Lezing over de Groninger kustvaart door kapt. J. D. J. Postma. 7.30 uur nam. Schouwburg: K. en O. Haapse Comedie „Sybrech Willemsdochter". 7f uur nam. Stadhuis: Gemeenteraad. 2 uur nam. StadsgehoorzaalLeldsche Kunstkring „Voor Allen". Solist Béla Sikl (plano). 8 uur nam. Leiderdorp: Café Doesbrug. Con tactavond Buurtver. Doesbrug. 8 uur nam. Wassenaar: Zijllaankerk: Orgel concert door Gerard Akkerhuis m. m. v. de fluitist Koos Verheul. 8 uur nam. DINSDAG Casino-theater: K. en O.-fllmstudlekrlng „Don Quichotte". 9.15 uur nam. In den Vergulden Turk: Ned. R-K. Middenstandsbond. Spr. de hr. K. A. J. M. Samson over „Patroon, zoon en zaak 8.15 uur nam. Geb. Middelstegracht 3: Ds. Hoogstra ten over „De toekomst van de gemeente van Jezus Christus". 8 uur nam. WOENSDAG. Gerecht 10: Kon. Ned. Mij. voor Tuin bouw- en Plantkunde. Causerie de hr. J. Vermande over besdragende heesters. 8 uur nam. Morsweg 114. Opening bazar ohr. kleu terschool, 11 uur voorm. Stadszaal: Mij. voor Toonkunst. Soliste Nan Merrlman. 8 uur nam. „Lou" krijgt een dag DE „WEERGEKEERDE CHRISTUS" Het Gerechtshof te Amsterdam heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen de 58-jarige vroegere viskoopman Lou Voorthuizen uit Muiden, die op 5 maart j.l. geweigerd had als getuige te verschijnen voor de Rechter-Com- missaris in Amsterdam. Het Hof legde deze verdachte, die zich „de weergekeerde Christus met de nieuwe naam en dat is Lou" neemt, één dag gevangenisstraf op. Het von nis van de rechtbank werd bevestigd, behalve ten aanzien van de straf, want in eerste aanleg had de recht bank de verdachte 2 weken gevange nisstraf opgelegd. Het Hof verwierp het verweer van verdaChtes raadsman, die op ontslag van rechtsvervolging had aangedrongen, om dat z.i. Lou geweigerd had als getuige te verschijnen omdat een onweerstaanbare innerlijke drang dan wel een waandenk beeld hem dit verhindert. Het Hof achtte dit beroep op overmacht echter onge grond. Veel arrestaties op Cyprus Gisteren zyn op Cyprus veel arresta ties verricht. Officieel is nog niets be kendgemaakt. doch men meent te weten dat te Lapithos en Karavas in het berg achtige gebied in Noord-Cyprus ver scheidene vooraanstaande personen zijn aangehouden. Te Philia in het westen van Cyprus zijn tien arrestaties ver richt. In het oosten van het eiland werden vier mensen aangehouden. Voorts zijn vier dorpen ten zuiden van Famagusta doorzocht. Deze opera ties zouden voortvloeien uit de arresta tie van 31 verzetslieden in Noord-Cyprus in de afgelopen week. Zaterdagavond zijn drie Griekse Cyprioten by aanslagen op Cyprus ge dood. Gemaskerde mannen schoten in een winkel in het dorp Khlorakas nabij Paphos een taxichauffeur dood. De mannen gingen daarop naar een kap perszaak. waar zij een timmerman doodden. In het dorp Ayios Amvrosios werd een man by een revolveraanslag zo zwaar gewond, dat hij kort na opne ming in een ~!okenhuis te Limassol overleed. Belangrijke mutaties in Westduitse regering De Westduitse Bondskanselier dr. Kon rad Adenauer zou een beslissing hebben genomen over zyn opvolger: wanneer hij zou aftreden of als de dood hem zou overvallen, staat de huidige minister van Buitenlandse Zaken, Von Brentano, gereed de taak van de Bondskanselier over te nemen. Morgen, dinsdag, zal Adenauer een reeks wijzigingen in zijn regering bekend maken, waartoe ook de benoeming behoort van Von Brentano tot vice kanselier, die als zodanig in de plaats komt van Blücher, die een am- bassadeurpost toegewezen zou krijgen. Een andere belangryke mutatie zou zijn, dat de minister van Defensie, Schouw^rg: K. en^O. Haagse Comedie: Theodor Blank, zal worden vervangen jUA jjjjjj door Franz Joseph Strauss, die thans minister voor atoomzaken is. Het mi nisterie voor atoomzaken zou worden overgenomen door de minister van Pos terijen, Balke, die chemicus is. Strauss behoort tot, de CSU (Beieren) en Balke tot de CDU. „Sybrech Willemsdochter". 7.30 uur nam. Stadhuisplein: Excursie Instituut voor Arbeidersontwikkeling. 9 uur voorm. DONDERDAG Het Gulden Vlies: V.V.D. Spr. prof. mr. C. H. F. Polak, 8 uur nam. Stadszaal: Residentie-orkest o.l.v. W. Otterloo. Soliste Adrienne de Smet, 8 uur namiddag. VRIJDAG Sterrewaoht: K. en O., lezing prof. dr. H. C. v. d. Hulst. 8 uur nam. Gerecht 10: K. en O.-cursus fotografie H. Renia, 8 uur nam. De LakenhalVer. Oud^Leiden. Spr. dr. J. G. W. F. Bik over „De geneeskundige verzorging in vroeger dagen. 8 uur nam. Stadsgehoorzaal (kleine zaal): Film avond Vola, 8 uur nam. Schouwburg: Hoofdstad Operette „Die lustige Wltwe". 8 uur nam. Stadhuis: Politieke Jongeren Contact- raad. Spr. prof. mr. J. W. Rypperda Wierdsma over „De staatsrechtelijke be: tekends van de Kabinetsformatie". 7.45 uur namiddag. Het Gulden Vlies: Pro Juventute en Ver. voor Paedagogiek. Spr. prof. dr. D. Wlersma over zwakzinnigheid en woord- blindheid. 8 uur nam. Pieterskerk: Avondgebed m. m. v. J. Stotljn. 7.157.45 uur nam. ZATERDAG Casino-theater: K. en O 2.30 en 4.30 uur nam. Stadszaal (foyer): Feestavond Tuin". 8 uur nam. Halte PosthofPaddestoelenexcursie Kon. Ned. Natuurtidst. Ver., 1.25 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Boerhaavezalen Tentoonstelling van werk van Mlep de Leeuwe Jos Mertens en Dlck Loef Werkd 2—5 eD 7—10 uur nam.: zond 25 uur nam Oegstgeest (Boonstraat 13): Ten toonstelling Daan en Lende de Vries. Werkd. 9 uur voorm.6 uur nam.; dlnsd. 9 uur voorm.7 uur nam. BIOSCOPEN Luxor. „De zesde juni", 18 jaar. Werk dagen 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag 2 30. 4 45. 7 en 9.15 uur. Lldo. „Jacht zonder genade". 18 Jaar. Werkdagen 2.30. 7 en 9.15 uur; zondag 2,30. 4.45, 7 en 9.15 uur. ,5000 vingers". Onze Casino. „Hongaarse Rhapsodle", 18 Jaar. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Trianon. „Verloren spel", 18 jaar. Werk dagen 2.30. 7 en 9.15 uur; zondag 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Rex. „Schrikbewind in Ocatilla", 14 Jr. Werkdagen 2.30. 7.15 en 9.15 uur; zon dag 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur; donder dagcyclus ..Razzia". De avond- en nachtdienst van de apo theken te Leiden en Oegstgeest wordt tot zaterdagmorgen 20 oktober 8 uur waar genomen door: Doeza-apotheek, Doeza- stnaat 31. telefoon 21313; Apotheek Nieuwe Rijn. Nieuwe Rijn 18. tel. 2052Q; Apotheek Oegstgeest. Willielminapaik 8. tel. 26274. Bij geen gehoor by Uw hulsarts specialist, bel op dokterstelefoon 22222. of WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) Aberdeen Londen Amsterdam Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genéve Locarno Wenen Innsbruck Rome Ajaccio Mallorca fi bó C wind m/s. O y l* Co onbewolkt wnw 3 12 0 nevel n 2 12 0 mist no 2 12 0 mist windstil 15 0 mist o 2 16 0 mist o 3 14 0 mist o no 4 16 0 nevel o zo 2 15 0 zwaar bew. ozo 2 21 0 mist windstil 18 0 zwaar bew. wnw 2 20 0 mist z 2 15 0 nevel ono 2 13 0 mist ozo 2 14 0 mist windstil 16 0 mist windstil 14 0 mist windstil 17 0 zwaar bew. windstil 16 0 mist windstil 17 0 onbewolkt windstil 21 0 onbewolkt ono 3 20 0 regen nno 2 24 0.4

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 2