Schmidt door rechter Roclijani tot levenslang veroordeeld Israël ongerust over van Iraakse troepen de legering in Jordanië WEERBERICHT Hij tekende glimlachend en ongeschokt hoger beroep aan i Britten pogen (na dreigement) de Israëliërs te kalmeren Incident met twee Egyptenaren Luisterrijke ontvangst president William Tubman van Liberia SOVJET-UNIE SPRAK HAAR VETO UIT IN NEW YORK 95ste Jaargang MAANDAG 15 OKTOBER 1956 No. 28960 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: d. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.— per Kwartaal: f2.35 per maand; f0.55 per week Witte Singel l, Lelden - Giro no 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Speciale en sterke politiebewaking voor en en in het gerechtsgebouw De 54-jarige Nederlander Henricus Schmidt is vandaag schuldig bevonden aan subversieve acties en tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld. Schmidt glimlachte, toen hij zijn handtekening zette onder het verzoek schrift tot hoger beroep. De speciale politiebewaking had voorzorgsmaatregelen genomen, die alle vorige overtroffen. Het verkeer voor het rechtsgebouw was omgeleid, het publiek in de rechtszaal werd gefouilleerd en gewapende politie hield de wacht voor het gebouw en in de rechtszaal. Vertegenwoordigers van de diplomatieke vertegenwoordigingen van Nederland, Engeland, Frankrijk, Australië, Italië, Canada, en West-Duitsland woonden de zitting bij. Bij het voorlezen van de uitspraak zei de rechter Rochjani, dat hij Schmidt schuldig had bevonden aan steun aan de vijand in oorlogstijd. Er was het be gin van applaus in de rechtszaal, toen hij het woord „levenslang" uitsprak. Schmidt scheen ongeschokt. Toen de rechter hem in het Nederlands mede deelde, dat hij hoger beroep tegen het vonnis kon aantekenen, zeide hij dit te zullen doen. verklaringen van de getuigen a charge en a décharge. Hij zeide het van groot belang te achten, dat zich onder de getuigen a charge een islamitische godsdienstleider had bevonden en achtte het bewezen, dat de beklaagde de opstandige Daroel Islam in West- Java had gesteund. Hij bevond hem schuldig aan het eer ste deel van de tenlastelegging: steun aan de vijand in oorlogstijd en ver klaarde, dat slechts een zeer hoge straf, levenslange gevangenisstraf, het juiste vonnis was. Rechter Rochjani gaf toe. dat de wijze van confronte ring van beklaagde met de getuigen niet altijd correct was geweest. Op 20 augustus eiste de openbare aanklager 15 jaar gevangenisstraf tegen Schmidt. 10 september vroeg de verde digster, mevr. Bouman, die inmiddels gisteravond in Nederland aangekomen is vrijspraak. Begin van applaus De rechtszaal was overvol, toen de rechter om kwart over negen plaatse lijke tijd begon met het voorlezen van het vonnis. De eerste rij stoelen was in genomen door vertegenwoordigers van de diplomatieke vertegenwoordigingen. Onder de diplomatieke vertegenwoor digers bevond zich de Nederlandse tij delijke zaakgelastigde in Djakarta, de heer Hagenaar. In zijn gezelschap was het hoofd van de afdeling politieke za ken van de Nederlandse vertegenwoor diging in Djakarta, de heer H. Menke. Ook mr. Bonn van de Nederlandse vertegenwoordiging was in de rechts zaal aanwezig. Onmiddellijk nadat de zitting was geëindigd, ging deze naar Schmidt toe en sprak enige minuten met hem. Toen de politieauto met Schmidt het gebouw verliet, joelden en schreeuw den duizenden jongeren „dood aan Schmidt". Zij stonden op 50 meter afstand van het gebouw aan de ande re kant van het kanaal, dat langs het Gerechtsgebouw loopt. Overwegingen vonnis In de overwegingen tot het vonnis gaf rechter Rochjani een overzicht van de llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll H.M. de Koningin beraadt zich op voorzieningen X Van zeer bevoegde zijde ver- X nemen ivij, in verband met on- I zekerheden, die blijken voort te X X bestaan naar aanleiding van in X X de afgelopen zomer rondom t X Soestdijk gerezen vragen, het X navolgende: X X „De bemoeiingen, waartoe H.M. X X de Koningin reeds geruime tijd X X geleden opdracht had gegeven 1 X tot het bereiken van een doel- X X matiger coördinatie van de ver- X X schillende diensten van het ko- X X ninklijk huis, vinden geregeld X X voortgang. X X H. M. de Koningin wenst X X zich uiteraard op de te treffen X voorzieningen rustig te beraden, X teneinde naar alle zijden een zo i n'iiief on honroflirtonrt mnrto.liilc juist en bevredigend mogelijk resultaat tot stand te zien ko- X men. Vanzelfsprekend zal ook X nog verder overleg te plegen X zijn met Z.K.H. de nrins der X Nederlanden, waartoe eerst na X diens terugkeer uit de Ver. Sta- t ten van Amerika in begin no- vember de gelegenheid zal be- X staan. Voorts diene dat H. M. de Ko- ningin indertijd heeft gemeend het beste de rust der gemoede- j ren in den lande, alsmede die van alle betrokkenen, te bevor- deren, door voor onbepaalde tijd geen betrekkingen met mej. G. Hofmans te onderhouden, met wie hieromtrent volkomen eens- gezindheid bleek te bestaan. Het behoeft dan ook niet meer te norden bevestigd, dat sindsdien isnerlei verbindingdirect of ndirect, ivordt onderhouden. Wanneer van sommige zijden, met name in de buitenlandse versorganen, erop is gezin- weeld, dat zulks anders zou zijn, is dit totaal in strijd met de waarheid". Overdrijvende wolkenvelden Enkele overdrijvende wolkenvelden en hier en daar mist. Zwakke tot matige wind uit zuidelijke richtingen. Dezelfde of iets lagere temperaturen. 16 OKTOBER Zon op: 7.08 uur; onder: 17.46 uur. Maan op: 16.09 uur; onder: 3.27 uur. Hoogwater te Katwijk te 0.55 en 13.23 uur. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Dappere en moedige houding Een woordvoerder van de Nederlandse vertegenwoordiging in Djakarta ver klaarde. dat onder het Indonesische recht het aantekenen van hoger beroep zeer veel gelijkt op de procedure in an dere landen. Hij zei. dat thans drie rechters de zaak opnieuw in behande ling zullen nemen op basis van het be wijsmateriaal en daarna één zitting zul len houden achter gesloten deuren om tot een beslissing te komen. De verdediger of verdediging van be klaagde is gerechtigd een memorandum van appèl in te dienen bij het hogere gerecht. Hij kondigde aan. dat de Ne derlandse vertegenwoordiging „stappen neemt" inzake een nieuwe verdediger in plaats van mevr. Bouman. De woord voerder zei: „Wij zijn ervan overtuigd dat Schmidt niet schuldig is". De woordvoerder verklaarde voorts, dat er veel pogingen zijn gedaan om de rechter onder druk te zetten. Hij wilde echter niet zeggen, dat de rech ter aan deze druk heeft toegegeven en zei van mening te zijn, dat het proces op legale wijze was verlopen. De Nederlandse tijdelijk zaakgelastig de, die na de uitspraak Schmidt de hand drukte, verklaarde, „onder de indruk te ziin van de dappere en moedige houding van Schmidt". Tenslotte verklaarde hij, dat de Ne derlandse vertegenwoordiging tevre- ren is over de voorzorgsmaatregelen, die door de indrukwekkende politie macht was genomen om incidenten te voorkomen. Geloei. De drie rechters, die de zaak-Schmidt thans opnieuw in behandeling zullen nemen, zullen tot een uitspraak komen by een meerderheidsbesluit. Behalve het gebouw zelf en de rechts zaal werden ook de straten naar het Gerechtsgebouw door de polite be waakt. In de zaal zelf werden zelfs de rechercheurs in burger op wapens ge fouilleerd. Een politiemacht stond klaar om bij eventuele incidenten on- middellijk te kunnen ingrijpen. Toen Schmidt in een politieauto, be- l geleid door de politie, het gebouw ver liet, zwollen de kreten: „Dood aan Schmidt" tot geloei aan. Israël maakt spannende dagen door na de aankondiging, dat Iraakse troepen op Jordaans grondgebied gelegerd zouden worden als voorzorgsmaatregel tegen Israëlische agressie, waarvoor men in de Jordaanse hoofdstad Amman zegt beducht te zijn. Mevr. Golda Meir, de Israëlische minister van Buitenlandse Zaken, heeft, naar aanleiding van dit voornemen van de zyde van Irak, in de nacht van zaterdag op zondag een verklaring gepubliceerd, waarin wordt gezegd, dat het binnenrukken van Praakse troepen in Jordanië een gevaar voor Israël zou betekenen, waartegen Israël maatregelen zal nemen. Irak behoorde tot de Arabische landen, die in 1948 Israël aanvielen en dat nadien geweigerd heeft een bestand te tekenen. Vooral de rol van Engeland in deze zaak wordt in Israël met grote ongerust heid gadegeslagen. Het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft namelijk gedreigd, dat Engeland tegen Israël zal optreden (zulks op grond van het Brits- Jordaanse verdedigingsverdrag) als Israël zich zou verzetten tegen wijziging van de bestaande toestand door legering van Iraakse troepen in Jordanië. De Engelsen schijnen enigszins geschrokken te zijn van de complicaties, cjie hun te wachten staan en de Britse zaakgelastigde in Israël, Peter YVestlake, bracht zondag voor de tweede maal in drie dagen een bezoek aan mevr. Meir om haar gerust te stellen. Hy deelde de Israëlische minister mede, dat de Iraakse troepen slechts een kleine eenheid zouden vormen en op veilige afstand van de Israëlische grenzen gelegerd zouden worden. Maar Israël is hierdoor niet gerustgesteld. Het heeft zijn ambassa deurs in Londen, Parijs, Washington en Moskou voor overleg teruggeroepen. do's in Israël ter dood veroordeeld, doch nog geen van hen is terechtgesteld. De Kroonprins van Irak, Abdoellah, heeft, zondag in de Jordaanse hoofdstad Amman een ontmoeting gehad met Ko ning Hoessein van Jordanië, naar het heet ter bespreking van details over de legering van Iraakse militairen op Jor daans grondgebied. Het Jordaanse kabi net verklaarde zaterdagavond, dat Israël „het voornemen heeft een grootscheepse agressie tegen Jordanië te beginnen". De Wegenwacht weet overal raad Morris 1928 van de heer Vogel uit op, zelfs als een auto uit 1928 verdere dienst weigert. Tijdens de door de vereniging P.A.K. te Am sterdam georganiseerde traditierit met historische automobielen van Utrecht naar Zandvoort kreeg de Heiloo moeilijkheden, maar de We genwacht weet er raad op onderste foto). De bovenste foto toont drie auto's uit de klasse ..bouwjaar t.m. 1904", die de brug over het Amsterdam-Rijnkanaal passeren. Besprekingen in de Jordaanse hoofdstad Intussen heeft zich weer een incident aan de grenzen van Israël voorgedaan: twee Egyptische militairen zijn gewond geraakt en gevangen genomen, toen zij zondagmiddag verrast werden door een Israëlische patrouille. Dit geschiedde te Sdeh Boker. in het noorden van de Ne- geb-woestijn, waar premier Ben Goerion geruimte tijd heeft gewoond. Zij deelden mede, dat zij naar Israëlisch gebied ge zonden waren om de streek te verkennen. Zondag heeft een Israëlisch militair gerechtshof te Tel Aviv een Egyptische commando, die in april op Israëlisch ge bied gevangen genomen was. ter dood Zaterdag zijn drie van de vier nieuwe ministers door H.M. de Koningin beëdigd in het paleis Soestdijk. V.l.n.r. prof. dr. I. Sam- kalden, mej. dr. M. A. M. Klompé en de heer H. f Hofstra. die na hun beëdiging het paleis verlaten. Door persoonlijke tussenkomst van de Duitse minister van verkeer, dr. See- bohm. mag de K.L.M.. nadat zich moeilijk heden hadden voorgedaan, in het vervolg weer gebruik maken van de luchthaven van Keulen en Bonn. het vliegveld Wahn. Ook Koning Saoed van Saoedii-Arabië zou binnenkort een bezoek aan Jordanië brengen. Duizenden begroetten hem op zijn rit naar het Koninklijk Paleis te Amsterdam Amsterdam heeft vandaag het Staatshoofd van de Westafrikaanse Repu bliek Liberia en diens echtgenote, luisterrijk verwelkomd! De 50-jarige president William Vacanarat Shadrach Tubman, mevrouw William Tubman en hun dochter, alsmede gevolg, zullen door de warmte van de ontvangst mogelijk minder het verschil in temperatuur hebben gevoeld tussen hun vaderland en het herfstachtige Holland! Begroeting op het station De wachtruimte en het perrongedeelte daarvoor op het Centraal Station waren wederom luisterrijk met tapijten, groen en bloemen versierd. Daar kwam te ongeveer half een de Koninklijke trein tot stilstand, waarmee de hoge gasten gisteravond uit Hamburg waren vertrokken en die hen. nadat te Oldewzaal de erediensten zioh bij hen hadden gevoegd, in ruim 2Vfe uur van daar naar de hoofdstad had gebracht. Onmiddellijk nadat de president en mevrouw Tubman het perron hadden betreden, werden zij hartelijk begroet door H.M. Koningin Juliana en onze Kroonprinses Beatrix, die de eerste dagen van dut Staatsbezoek, tot de terug keer van haar vader uit Tanganjika, de taak van Z.K.H. de Prins der Nederlan den vervult. Bij deze eerste begroeting waren o.a. aanwezig mr. Arn J d'Ailly, burgemees ter van Amsterdam, Schout by Nacht G veroordeeld. Hij zal gehangen worden als B. Fortuyn, Commandant Zeemacht Ne- het vonnis bekrachtigd wordt. Eerder dit derland, brigade-generaal G. Dijkstra, jaar zijn reeds drie Egyptische comman- Gouverneur der hoofdstad. De Suezkivestie in de Veiligheidsraad Maar de zes beginselen werden zaterdag ook door Russische delegatie aanvaard (Van onze correspondent in New York) De Sovjet-Luie heeft zaterdag kort voor middernacht in de Veiligheidsraad der Ver. Naties haar veto uitgesproken over het tweede deel van een nieuwe Frans- Britse resolutie, waarin werd aangedrongen op steun aan de voorstellen van de achttien landen tot internationaal beheer over het Suezkanaal. Ook Joego-Slavië sprak zich tegen dit tweede deel uit, maar aangezien de Sovjet-Unie tot de vyf grote mogendheden behoort, wier „stem tegen" gelijk staat met een veto en Joego-Slavië daartoe niet behoort, had alleen de tegenstem van de Russische afgevaardigde een fatale uitwerking voor dit gedeelte van de Westelijke resolutie. Het eerste deel, waarin de zes beginselen zjjn opgenomen waarover de Britten en Fransen het met Egypte eeijs zijn geworden werd met algemene stemmen aangenomen. Engeland, Frankrijk en Egypte kunnen thans doorgaan met hun besprekingen. Van onderhandelingen kan men in dit stadium namelijk nog niet eens spreken. Een oplossing is nog geenszins in zicht. Ongetwijfeld is met dit alles veel tyd gemoeid. In wiens voordeel zal de tijd werken? Egypte kan hopen dat de wereld zich zal neerleggen bij de bestaande toestand, indien de vaart door bet kanaal ongestoord blijft voortgaan. Anderzijds hopen Engeland en Frankrijk erop, dat Egypte genoopt zal worden een concrete oplossing te zoeken, wanneer het land de economische gevolgen sterker gaat voelen, zoals het gemis aan tolgelden, toeristenverkeer enz. Mocht het moment aanbreken, waarop Egypte om enigerlei reden genoopt zal zyn zaken te doen, dan kunnen de andere partijen de verwer kelijking zoeken van de belangrijkste der zes principes, hetwelk verklaart dat het gebruik van het kanaal geïsoleerd moet zijn van de politiek van één land. Slot op pag. 2 Terzijde stond opgesteld een erewacht in gala-uniformen, gevormd door 100 man van de Kon. Luchtmacht, onder leiding van kapitein W. L. Malüinckrodt, en ook de Luchtmachtkapel, onder lei ding van le It. H. F. W. van Diepenbeek, die de Liberiaanse nationale hymne speelde. Nadat de president, vergezeld door de Koningin, de erewacht had geïnspec teerd, stelde president Tubman zijn ge volg aan Hare Majesteit en Prinses Beatrix voor. Daarop betrad het hoge gezelschap de Koninklijke wachtkamer, waar vele auto riteiten aan de hoge gasten werden voor gesteld. Staatsierit naar het Paleis Toen het gezelschap zich naar de ge reedstaande rijtuigen begaf, dreunde het eerste van de 21 saluutschoten over de hoofdstad. De prachtige stoet reed vervolgens langs de versieringen en de dichte men senhagen over het Damrak. De route was afgezet door detachemen ten van de Kon. Marine Vele honderden vulden het Damplein, waar omheen de vlaggen boven de ver sieringen wapperden Als steeds vormde ook nu weer het hoogtepunt, het ogenblik, waarop de be zoekende president en mevrouw Tubman met onze Vorstin en Kroonprinses op het balkon van het Paleis traden, om voor het welkomstgejuich van de menigte te danken Eer aan gevallenen Als eerste daad na hun komst, ver liet de President met zijn gevolg het Paleis om hulde te brengen aan de ge vallenen van ons volk, door het leggen van een krans aan de voet van het Nationale Monument. Langs erehagen, gevormd door detache menten van Studentenweerbaarheids- verenigingen uit Amsterdam, Leiden en Utrecht, bereikte het gezelschap het gedenkteken. Daar werd het begroet door de minister-president, de burge meester van Amsterdam en de gezant van Liberia. Toen de krans aan de voet van het monument was neergelegd, werd een minuut stilte betracht, waarna de muziekkapel van de Amsterdamse politie een koraal uitvoerde en het hoge gezelschap naar het Koninklijk Paleis terugkeerde. Ontvangst van gemeentbestuur Na het noenmaal, dat in de Troonzaal werd gebruikt, maakte het gemeentebe stuur zijn opwachting. Het werd via de Burgerzaal naar de van Speyckzaal geleid en daar door de Liberiaanse president ontvangen. Burgemeester d'Ailly sprak namens het stadsbestuur een welkomstgroet uit en stelde vervolgens alle leden van de raad aan de hoge gasten voor.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 1