hè-hè dank zij 'ASPRO* Zal v. d. Hart produktieve Willems in bedwang kunnen houden? D.0.C.0.S-DX0. Even nadenken ASPRO* Kern van succesvol Gantoise in Belgisch elftal De jeugd trekt liard aan de hel 0111 't misdeelde kind te helpen 95ste jaargang Zaterdag 13 oktober 1956 Vijfde blad no. 28959 Hel is weer een derby, waarbij alles mogelijk is Het Is alweer zoverNog maar nauwelijks zijn de gesprekken verstomd over de strijd in Lausanne tegen de Zwitsers, of de aandacht van voetbalminnend Nederland wordt weer opgeëist voor de reis van onze Oranje elf naar Antwerpen, waar Schaap c.s. moeten aantreden tegen de Rode Duivels in de beruchte „Hel van Deurne". Geen wedstrjjd zo onberekenbaar in ons internationale voetbal- programma als juist deze. Temeer, daar beide keuze-commissies er het mes nogal drastisch ingezet heb ben. Er komen voorhoeden tussen de krijtlijnen, waarvan met geen mogelijkheid te zeggen is, hoe zij zich zullen houden in deze altijd moeilijke ontmoeting. in de meestal nogal harde wedstrijden tegen de Belgen. De keuze-commissie heeft dat gecompenseerd met het voor keur geven aan de harde Bram Appel boven de Feijnoordman Cor van der Gijp, die bovendien nog niet geheel her steld is van een blessure. Overigens valt het te betreuren, dat Voges na zijn al leszins verdienstelijk debuut in Lausan ne niet opnieuw een kans krijgt. Maar Notermans heeft het zondag j.l. in Ge leen op de binnenplaats zo goed gedaan, dat hij menig open doekje in ontvangst kon nemen en ook de harten van de le den der keuzecommissie wist te beroe ren. Zijn prestatie werd wel zeer prompt beloond. Lenstra speelt zondag zijn 36e inter land in de voorhoede en evenaart daar mede het record van Frank Wels. Van Vooral de Belgische ploeg heeft een grondige wijziging ondergaan. Niet in de achterhoede, waarin figuren als Ger- naye. Van Brandt en Diricx geen onbe kenden zijn. Reeds meermalen hebben zij zich in de strijd tegen Nederland van een goede zijde laten zien en wij kun nen er ook nu van overtuigd zijn, dat zij de Nederlandse aanvalslinie handen vol werk zal bezorgen. Tot zover kan men dus wel spreken van handhaving van het „oude". Maar voor het overige is er in de ploeg nogal wat gewijzigd. En het is te begrijpen, dat de Belgische keuzecom missie daarbij een stevig beroep heeft gedaan op Gantoise, dat met een doel- puntgemiddelde van vijf treffers per wedstrijd niet achteloos gepasseerd kon worden. Vier spelers uit dit succesvolle elftal vormen nu de sterke kern van het nationale team van onze zuiderburen. Op de spilplaats De Coster, die te elf der ure moest invallen voor Van Kerck- hoven, die zich niet geheel fit voelde. Op de linkshalfplaats staat eveneens een man uit Gantoise, n.l. Van Herpe, die daarmede de plaats inneemt van de jeugdige, kleine en sympathieke Huys- mans. die de laatste tijd naarstig naar zijn bekende vorm loopt te zoeken. Het gelukte hem niet deze nog bijtijds terug te vinden. Maar de grootste verrassing is toch wel de nieuwe midvoor Willems, die de Belgische aanval zal leiden. Deze snel le roodharige „stormram", die zo'n groot aandeel heeft gehad in de enor me produktiviteit van Gantoise, zal Cor van der Hart wel eens benauwde ogenblikken kunnen bezorgen. Naast hem staat aan de ene zijde een vol slagen onbekende, n.l. v. d. Weyer van Gilloise en aan de andere kant Houf uit Luik, die met Orlans uit Gantoise nog nimmer tot imponerende presta ties op de linkervleugel heeft kunnen komen. Maar wellicht zal dat zondag anders zqn. Op de rechtervleugel opereert de jon ge Jurion, een talentvol speler, die Kuys wel weer bezig zal houden. Een Belgi sche ploeg vol vraagtekens, waarbij ver rassingen zowel in positieve als nega tieve zin zeker niet zijn uitgesloten. Een Mermans ziet men niet opgesteld. Deze begaafde midvoor presteerde het bij de wedstrijd van Anderlecht tegen Manchester United, die door de Belgi sche kampioensploeg met liefst 100 verloren werd. inplaats van de verplich te concentratiebijeenkomst mee te ma ken, de benen te nemen en rustig naar de bioscoop te gaan. En een film als „Rock around the clock" is niet bepaald geschikt om in de juiste stemming voor een voetbalwedstrijd te geraken. Het bestuur van Anderlecht was dan ook danig boos over dit uitstapje van de moeilijke Mermans en stelde hem op in het tweede elftal. En de Belgische voet balbond wijst geen spelers uit reserve teams voor de nationale ploeg aan! Ook de Antwerpse viskoopman Rik Coppens is niet van de partij. Hij is nog niet helemaal hersteld van een opgelo pen blessure en zal zich dus tussen de duizenden toeschouwers moeten verma ken. NEDERLANDS ELFTAL En nu het Nederlandse elftal. Wel niet zo ingrijpend veranderd als de Rode Duivels, maar toch met voldoen de wijzigingen om zich af te vragen hoe het zal gaan daar in Antwerpen. Ook hier de achterhoede volgens het oude beproefde recept. De zwarte pan ter Frans de Munck weer onder de lat en hoewel diverse andere Ned. doelverdedigers werk van klasse heb- NEDERLAND AUTOMOBILISME Louis Rosier weer bij kennis De Franse coureur Louis Rosier, die j.l. zoridag op het circuit van Montlhery een schedelblessure opliep, is pas giste ren weer tot bewustzijn gekomen. Zijn toestand gaat langzaam vooruit, maar de patiënt is nog bijzonder zwak. De Olympische eed De Olympische eed zal bij de openings ceremonie van de Olympische Spelen 'te Melbourne namens alle deelnemers ver moedelijk worden afgelegd door d'e Australische roeier Melvyn Wood. ZWEMMEN Teraardebestelling van mevrouw Braun Op de Hervormde Begraafplaats te Hilligersberg is gistermiddag de bekende Rotterdamse zwemtrainster, mevrouw M. BraunVoorwinde ter aarde besteld. Vooraf werd in de Hillegondakerk een uitvaartdienst gehouden, waarin werd voorgegaan door ds. Sirag. Groot was de belangstelling voor deze plechtigheid, welke overigens zeer sober en ingetogen was, vooral uit kringen van zwemsters en oud-zwemsters. Voorts bevonden zich onder de aanwezigen de heren C. L. Ker- del, chef de mission van de Nederlandse Olympische ploeg, B. Planjer van de sportcommissie van de KNZB, bonds coach Dries Peute en vele andere ver tegenwoordigers uit de zwemwereld. De heer H. Philipsen, schoonzoon van de overledene, voerde als enige het woord aan de groeve. Hij bedankte onder meer al diegenen, die graag hadden willen spreken en Ma Braun voor alles wat zij voor haar kinderen, kleinkinderen en haar zo vele andere „kinderen" heeft gedaan. „Mevrouw Braun beschikte, zo merkte de heer Philipsen nog op, „bij haar leven over een rijke woordenschat, waarin echter „het kan niet" en „onmo gelijk" niet voorkwamen". Vele bloemstukken en kransen waren aangedragen, waarvan verscheidene van vrienden uit het buitenland. DE MUNCK (Fortuna '54) WIERSMA (PSV) KUYS (NAC) SCHAAP v. d. HART ('t Gooi) (Fortuna '54) HOSSELAAR NOTERMANS APPEL (Sparta) (Fortuna'54) (Fortuna'54) KLAASSENS (VVV) LENSTRA (Enschede) ORLANS (Gantoise) HOUF (Luik) v. HERPE (Gantoise) v. BRANDT (Lierse) WILLEMS (Gantoise) DE COSTER (Gantoise) GERNAYE (Oostende) v. d. WEYER (Gilloise) KOOPAL (Willem II) JURION (Anderlecht) MEES (Antwerp) DIRICX (Gilloise) BELGIË ben laten zien in de afgelopen weken, zal niemand hem deze plaats willen betwisten. Het backstel Kuys-Wiersma is wel niet uniek, maar beproefd genoeg om ook nu weer zijn keuze te handhaven. De vorig jaar zo bejubelde Cor van der Hart is het centrale punt van onze de fensie. Zeker bereikte hij in Lausanne niet een hoogte als bijv. tegen Duits land. maar zijn grote technische en tac tische gaven stempelen hem nog altijd tot Neerlands beste spil. En misschien is zijn vorm weer teruggekeerd. Klaas- sens inplaats van Notermans moet be slist als een versterking van de halflinie worden gekenmerkt. In de voorhoede twee verrassingen, waarvan de grootste, dat Notermans pardoes op de rechtsbinnenplaats is te recht gekomen. Met Bosselaar vormt hij nu een wel erg lichte vleugel, hetgeen misschien een handicap kan betekenen hem zullen wij hier maar niets zeggen. Deze voormalige Fries blijft op zich al tijd een vraagteken. Maar zijn activiteit is ontegenzeglijk toegenomen en dat is heel wat waard. Op de uiterste linker vleugel de altijd nuttige, maar zelden grootse Coy Koopal. Alles bij elkaar dus een flinke verza meling van vraagtekens, die de uitslag nog onzekerder maakt dan ooit tevoren. Wij kunnen voorop stellen, dat de Ne derlandse ploeg zeker niet kansloos naar het zuiden trekt. Maar om met zeker heid te zeggen, dat het zondag a.s. een zege voor de oranjehemden gaat worden, is een onderneming, waaraan wij ons liever niet wagen. Kansen op volle winst zijn aanwezig, maar de Rode Duivels op eigen terrein voor eigen publiek en dan in die beruchte „Hel van Deurne" het zijn geen katjes om zonder hand schoenen aan te pakken. Het is en blijft een derby, waarbij alles mogelijk is...!! Sportagenda Antwerpen (Bosuil-stadion) 3 uur BelgiëNederland De radio-uitzending over de zender Hilversum I verslag gever Leo Pagano vangt aan om half drie). Leidse Hout (1 uur) Bosloop-esta- fette Sportief. Leidse Hout (2 uur) Vicus Oriëntis- Spangen. Zoeterw. Singel (2 uur) De Alge meneDeetos. Renbaan Duindigt (1.30 uur) Dra verswedstrijd NederlandBelgieDuits land. Hockeyprogramma Heren, le klasse: HHYCOlympics; LarenAmsterdam; SCHCTOGO; Be Fair—BMHC. Overgangsklasse A: BMHC 2HDM; Delftse Studs.—HGC; AllianceAeolus; Leiden—Victoria. 2e klasse C: BMHC 5Te Werve; Ring Pass 2HGC 3; HuditoZuidwijck. Leiden 2Kivieten 2. Dames, le klasse: BDHCAmsterdam GooiBe Fair; RBCHilversum; TOGOKieviten. 2e klasse B: HBSBDHC 3: Spirit Te Werve; LeidenAlliance 2; Rood Wit—Togo 2. VOETBAL J. J. Egberts voorzitter sectie amateurs De heer H. Valkema uit Leeuwarden, die zich heeft teruggetrokken als voor zitter van de sectie amateurvoetbal van de KNVB. wordt opgevolgd door de heer J. J. Egberts 'Arnhem), die bij enkele kandidaatstelling is gekozen. (Ingez. Med.-Adv.) Bezoek morgen de competitiewedstrijd Aanvang 12 uur. Terrein Haagweg „Amsterdam" ontslaat trainer Wadsworth De hoofdstedelijke ere-divisieclub Amsterdam heeft haar trainer ,Sam Wadsworth ontslagen. Naar de mening van de leiding der „Zwarte Schapen" besteedde hij te weinig aandacht aan zijn taak. Amsterdam zal voorlopig getraind v/orden door bondsoefenmeester Karei Kaufman. Glenn Cunningham: „Amerikaans selectiesysteem volkomen krankzinnig" Glenn Cunningham, wereldrecordhou der op de mijl in 1934, heeft verklaard, dat hij het Amerikaanse selectiesysteem voor de Olympische Spelen „volkomen krankzinnig" vindt. Zoals bekend werden de eerste drie atleten van ue wedstrij den, welke in juni werden gehouden, voor de Olympische ploeg gekozen. Hij zei „de atleten hebben zich al dood gelopen voordat de Spelen zijn begon nen". Hij voorspelde, dat de Amerikaan se midden- en lange-afstandlopers op de Spelen geen grote prestaties zouden verrichten. Hij was voorts de mening toegedaan, dat men ernstig rekening dient te houden met de atleten, afkom stig uit midden-Europa. (Ingez. Med.-Adv.) Dank zij 'ASPRO' kan ik vandaag toch mijn werk doen. Gisteren had ik wat pijn in mijn schouder en nek. Ik nam meteen 2 'ASPRO' tabletten in en vanmorgen J oelde ik mij weer prima. 'ASPRO' is een ideaal middel tegen pijnen, want verdrijft de pijn! Onze Bridgerubriek We mogen wel aannemen, dat in Nederland elke week vele tienduizenden spelletjes bridge gespeeld worden. Het percentage dezer spellen dat zowel qua bied- als speeltechniek geheel „gaaf" genoemd mag worden, komt naar onze mening zeker niet boven de tien percent uit. In vrijwel elk spel maakt één der 4 spelers wel een fout bij het bieden of bjj het spelen - ongeacht nog de fouten die tegen de tactiek gemaakt worden. Niet altijd zijn de gemaakte fouten toe te schrijven aan onvoldoende kennis van zaken, want vaak genoeg gebeurt het dat iemand door onoplettendheid of vermoeidheid een fout maakt, die door „even nadenken" achterwege had kunnen blijven. Ook onder sterke spelers komen de gesignaleerde fouten voor. Het onder staande spel werd onlangs in een oefen wedstrijd tussen meester-klassers ge speeld en de leider ging down, omdat hij verzuimde de mogelijkheden even aan een serieus onderzoek te onderwerpen. Kijkt U eens, of U het beter gedaan zoudt hebben: Sch. B 3 Ha. A V 10 5 Ru. A B 10 9 KI. H 7 3 N W O z Sch. A 10 7 6 2 Ha. H 3 Ru. H 7 5 4 KI 8 2 Oost was de gever, beide partijen wa ren kwetsbaar. Het bieden verliep: oost pas - zuid pas - west 1 schoppen - noord doublet - oost 2 klaveren - zuid 2 sa - west pas - noord 3 sa - allen passen. Zuid baseerde zijn 2 sa-bod op de veronderstelling, dat zijn partner wel wat in klaveren moest hebben. West speelde tegen het 3 sa-contract de schoppenheer voor, waarop oost de klaver 6 bijspeelde en zuid de slag won met het aas. In slag 2 trok zuid ruiten 4 en toen west een kleine speelde werd in noord met ruiten 9 gesneden, welke slag aan noord bleef, daar oost een kleine rui ten bekende. Hoe moet zuid nu verder spelen? In de praktijk ging zuid op de vol gende wijze te werk. Daar west geopend had was hij ervan overtuigd dat west klaverenaas in handen moest hebben. Toen de snit in ruiten was gelukt, werd uit noord schoppenboer gespeeld, welke door west met schoppenvrouw genomen werd. Zuids veronderstelling bleek niet juist, want west had klaverenboer en één kleine, zodat ow nu 5 slagen in die kleur maakten en zuid 2 down ging. De winst was zéér eenvoudig geweest. Nadat ruiten 9 gemaakt was, had zuid ruiten moeten naspelen, de heer moeten nemen en vervolgens weer ruiten, zo dat nz 4 slagen in die kleur gemaakt hadden. Daarna moet eenvoudig drie malen harten gespeeld worden; valt de hartenboer, dan is het contract als thuis valt de hartenboer niet. dan moet har ten 10 nagespeeld worden. Komt oost aan slag, dan kan hij niets anders dan klaveren spelen en moet noord de kla verenheer - de 9e slag - maken. Komt west met hartenboer aan slag. dan kan hij één slag in schoppen maken maar moet dan óók klaveren spelen. Zou west dan klaverenaas hebben - waai- zuid van uit ging - dan wordt het spel toch óók gewonnen. De westspeler bleek ge opend te hebben op schoppen heer vrouw-9-8-5-4, harten 8-2. ruiten V-8-3. klaveren B-5. Op de 3e hartentrek zou west dus al niet bekend hebben en het was me dan een klein kunstje geweest uit te rekenen, dat oost met hartenboer aan slag gebracht kan worden, zodat oost klaveren had moeten spelen. Ook meesterklassers moeten even nadenken om hun contract te maken! H. W. FILARSKI Korfbal - overzicht De Leidse korfballiefhebbers hebben morgen de keuze uit twee eerste klas se-wedstrijden. De Algemene speelt aan de Zoeterwoudse Singel tegen Deetos en Vicus Oriëntis ontvangt in de Leidse Hout Spangen. In beide ge vallen zal het voor de Leidse ploegen een zware dobber worden om tot winst te komen, daar hun tegenstanders momenteel de eerste en tweede plaats op de ranglijst innemen. Voor de 2e klasse A moet Zuiderkwar tier naar Den Haag om daar Achilles te bekampen. Wij geloven niet, dat hier De voormalige filmactriceGrace Kellythans prinses Gracia van Alonacobrengt met haar echtge nootPrins Rainier, een privé- bezoek aan de Verenigde Staten. Donderdag was het prinselijk paar de gast van president Eisenhower in het ..Witte Huis" te Washington. „Voor het kind door het kind Op dinsdag a.s. zwermen een half miljoen scholieren uit voor kinderpostzegelactie „Koor het kind door het kindOnder dit welbekende motto zwer men dinsdag a.s. een half miljoen meisjes en jongens van zo'n zesduizend scholen uit alle delen van ons vaderland uit om de ,bel te luiden voor het misdeelde en verwaarloosde kind, de twintigduizend lichamelijk of geestelijk ongezonde kinderen, die in de talrijke Nederlandse tehuizen, verpleeginrich tingen of pleeggezinnen een onderdak hebben gevonden. Eén op de 125 Neder landse kinderen onder de achttien is ziek, zwak, geestelijk of lichamelijk mis deeld, verwaarloosd of veelal door de schuld der ouders op het ver keerde pad terecht gekomen. Eén op de 125 jongens of meisjes wordt ver pleegd, verzorgd en opgevoed in een der 350 tehuizen die ons land telt. En voor dat ene kind, dat ene jongetje of dat ene meisje, die reeds vaak buiten eigen schuld zo veel moet ontberen gaan die 124 anderen de bel luiden. Bij u, bij iedereen, in ieder Nederlands gezin. Opdat niemand zich zal onttrekken aan zijn taak ten opzichte van dat misdeelde kind Dit jaar dertigste Wanneer dinsdagmorgen het sein is gegeven en de half miljoen kinderen op pad gaan, is de dertigste kinder postzegelactie begonnen. De eerste werd gehouden in 1924. De netto-op brengst was 24.000. Maar sinds de schoolleerlingen de plaatselijke co- mité's met hun werk steunen, steeg veel krachtsverschil zal zijn. In 2 B moet Fluks van Schiedam kunnen win nen. De roodwitten zullen hun tegen standers echter niet mogen onderschat ten. De Leidse 3e klassers, KNS en Cres cendo trekken beide naar Den Haag. Wij slaan de winstkansen van KNS daarbü wat hoger aan dan die van Cres cendo, hetgeen allerminst wil zeggen, dat. de groen-witten bij voorbaat kans loos zijn. Het programma luidt: Zuid-Holland I: 't ZuidenOns Eiber nest; Vic. OriëntisSpangen; HKV Gymnasiasten; De Algemene—Deetos. Zuid-Holland IIA: ReadyActief; RozenburgRegenboogZwerversHSV AchillesZuiderkwartier. Zuid-Holland IIB: SchiedamFluks; Quick—OSCR: DKCHou Stand; Sper wersOlympiaan. Zuid-Holland IIIB: ALO—KNS; Pams —Crescendo; USVEureka; Trekvogels Phoenix. Reserve I: Zwervers 2—Spangen 2; 't Zuiden 2Ons Eibernest 2; 't Zuiden 3 —Fluks 2; HKV 2—Deetos 2. Reserve IIB: Sperwers 2Actief 2; HSV 2—Achilles 2; Ready 2—Gymna siasten 2; Deetos 3't Zuiden 4. Reserve IIIB: Hou Stand 2-De Alge mene 3; Ons Eibernest 4Vic. Oriëntis 3: HSV 3—Achilles 3; KNS 2—Phoe nix 2. Wereldspelen studenten in Parijs De beide internationale studenten- sport-organisaties van West- en Oost- Europa hebben besloten, in 1957 geza menlijk wereldstudentenspelen te or ganiseren. Deze wedstrijden zullen van 31 augustus tot 8 september in Parijs worden gehouden. Van de aangesloten landen worden alleen vertegenwoordi gende nationale ploegen toegelaten. Verwacht wordt, dat achttien landen zullen inschrijven WIELRENNEN Swift-Combinatie Morgen rijden de A- en B-klassers voor de Swift-prijs (75 km). De C-klassers rijden 40 km en de D-klassers 35 km. Start 10 uur bij de Zijl. Lenig en Snel Morgen worden de lange afstandkampioenschappen gere den: A en B 70 km. C 42 km, junioren 21 km. Start 9 uur Zijlpoort. de opbrengst van 1 miljoen gulden in 1953 tot 1.4 miljoen in 1955. De jon gens en meisjes hebben de bel niet vergeefs laten luiden. Vanaf dinsdag komen zij als vanouds de bestellingen noteren. Na 12 november worden de zegels met de historische en beroemde kinderkopjes benevens de kleurige prentbriefkaarten met de kinde ren in folkloristische klederdracht van Max Nauta of de sprookjesprenten van Frans Lammers prompt geleverd. Vanaf die datum zijn ook alle zegels op de postkantoren verkrijgbaar. LEVENSBESCHOUWELIJK Voor het kind door het kind! De actie van de jeugd moet het geld op brengen, dat na de subsidie van rijks wege nog ontbreekt om de 350 tehuizen in ons land goed draaiende te houden. In ons land bestaan de levensbeschou welijke kinderbeschermingsorganen, aan wie de uitvoering var. de kinderverzor ging is toevertrouwd. De Staat treedt regelend, coördinerend en toezichthou dend op. En draagt de kosten tot tachtig of negentig procent. Maar het resteren de bedrag moet uit particulieren bron komen. En daar zorgen de kinderen nu voor. Overigens ziet men de laatste jaren meer en meer. dat de door ouders ver waarloosde lichamelijk en geestelijk gezonde kinderen uit de sfeer van de gestichten en tehuizen getrokken wor den en worden overgebracht naar eigen', kleine gezinnen in een eigen te huis, met een „vader en moeder" door gaans een gehuwd paar, dat met liefde de leiding op zich heeft genomen. Deze daad van grote liefde spaart kosten en komt bovendien het kind geheel ten goede. NIET ONGEMERKT Deze dertigste kinderpostzegelactie zal niet ongemerkt voorbij gaan, want van 12 tot en met 17 november wordt in het museum Fodor een internationale tentoonstelling van weldadigheidszegels gehouden. Er is een tekenwedstrijd voor het maken van een gekleurde prent briefkaart door de schooljeugd uitge schreven en enkele leerlingen van een bij loting aangewezen tiental scholen uit elke provincie en uit de steden Am sterdam, Rotterdam. Den Haag en Utrecht mogen met een leerkracht naar de feestdag „Voor het kind" die in de cember a.s. wordt gehouden. Deze feest dag is mogelijk dank zij het bedrijfs leven. VERLOFBESLUIT KLEUTERONDERWIJS In het Staatsblad van gisteren is op genomen het „Verlofbesluit kleuteron derwijs". Dit besluit regelt voor de kleuterleidsters in hoofdzaak de aan spraken tijdens ziekte, terwijl daarnaast regelen zijn getroffen betreffende toe kenning van z.g. smartegeld aan de nabestaanden van overleden kleuter leidsters en betreffende aanspraken tijdens verlof. Bovendien is in dit be sluit een regeling opgenomen voor toe kenning van een vakantie-uitkering.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 7