£sso Prof. dr. C. C. de Bruin aanvaardt Leids hoogleraarsambt TELEVISIE] LIGTVoet Oratie over het Middeleeuws verlicht Christendom Leid se N.C.R.V.-ers maakten rondreis door zonnig Italië Elf marine-officieren in Voorschoten heëdigcl ESSO EXTRA MOTOR OIL Prijshoudende melkkoeien 95ste Jaargang Zaterdag 13 oktober 1956 Tweede blad no. 28959 daarna een mogelijke continuïteit of discontinuïteit met de zestiende eeuw te onderzoeken. Na de oratie, die met de traditionele toespraken werd besloten, werd in 'het Academiegebouw een receptie gehouden. Gistermiddag aanvaardde dr. C. C. de Bruin, Neerlandicus en tot dusverre leraar in de Nederlandse taal aan het Marnix-Gymnasium te Rotterdam, met het uitspreken van een inaugurele oratie in het Groot Auditorium het ambt van gewoon Leids hoogleraar in de faculteit der Godsgeleerdheid met als leeropdracht de geschiedenis van het Christendom en de leerstellingen van de Christelijke Godsdienst in de Middeleeuwen. Prof. De Bruin ontwikkelde in deze oratie onder de titel van „Middeleeuws verlicht Christendom" bepaalde denkbeelden over de kerkhistorische achter gronden van een geschrift uit de veertiende eeuw (slechts in één uit het midden van de zestiende eeuw stammend afschrift bekend gebleven) dat in het begin van de huidige eeuw door prof. dr. C. G. N. de Vooys werd ontdekt. ■Het anonieme, door prof. De Bruin behandelde gesöhrift is gegoten in de vorm van een vraaggesprek met de Duitse magister Eckhart over toenmaals be langwekkende theologische- en leken- vraagstukken. Prof. De Bruin dateerde het geschrift (in afwijking met wat anderen vóór hem hebben gedaan) op om streeks 1344 en zag als plaats van vervaardiging de Zuidelijke Nederlanden, in tegenstelling met de me- ning van andere onderzoe kers die het in Holland menen te moeten plaatsen. Spreker ging in op velerlei aspecten van het geschrift en beschreef de omstandig heden waaronder het tot stand was gekomen, waar uit de betekenis van details kon worden veihelderd. Het geheel van omstandig heden overziende, kwam prof. De Bruin tot de slot som. dat in het midden van de veertiende eeuw ergens in de Nederlanden, waar schijnlijk in Brabant een door de H. Heilige Geest zich begenadigd achtend man de geestelijke leidsman ge weest moet zijn van een los georganiseerde groep „ver lichte" Christenen, arme leken, in de wereld levend van handenarbeid; mensen wier opvattingen, als het er op aan kwam, rechtgelovig waren, trouw hun kerkelijke plichten nakomend. Des alniettemin waren 'het randbewoners van het ker kelijk erf, onder het beslag van de ascetische mystiek levend in het brede grens gebied waar kerkgeloof bijna onmerkbaar overging in heterodoxie. Zich wellicht nauwelijks bewust van de gevaren waaraan zij zich blootstel den, tolerant in hun hou ding tegenover bepaalde ketterse gedachtenvormen waarin zij hun idealen zui verder belichaamd zagen dan in het officiële Christendom, dat hen door verzaking van zijn hoogste roeping diep had teleurgesteld, dat zij door hun ascetische levenspraktijk (radi cale toepassing van het „leven naar de Heilige Schrift"), trachtten te bescha men, en dat zü desnoods door hun woord wilden aanklagen. Zij vormden evenmin een hecht aan eengesloten groep als de Duitse Göds- vrienden doch beseften duidelijk hun congenialiteit met geestverwanten elders. Al behoorde de anonieme schrijver van het geschrift nliet zelf tof een gemeen schap van „begarden", hij zag in de ver- liöhüen onder hen toch geestverwanten. De sterks1 te overeenkomst vertoont het vroomheidstype waarvan hij de exponent is nog met de Duitse Gottesfreunde en een ascetische groep uit een Noordduitse stad die een gesloten eenheid vormde zonder de grondslag van vastgestelde gedragsregels. ©preker bood weerstand aan de verlei ding prereformatoren te willen zoeken vóór de Reformatie en prespiritualisten vóór het zestiende eeuwse spiritualisme, hetgeen een noodlottige vertekening van het historisch proces ten gevolge zou kunnen hebben. De voornaamste reden hiertoe was volgens spreker zijn streven, de kerkgeschiedenis van de Middel eeuwen allereerst uit eigen beweegkrach ten te begrijpen en verklaren om pas Geveilde percelen Ten overstaan van notaris M. P. Kap- tein te Leiden. Woonhuis en erf Bloemistenlaan 38 in bod: f7.700.koper: H. J. A. van Giffen te Oegstgeest f.q. voor f. 8.200,— Woonhuis en erf Rijn- en Schiekade no. 134 in bod f. 2.500,is uit de hand verkocht. (Ingez. Med.-Adv.) Prof. dr. C. C. de Bruin Amerikaanse avond voor gerepatrieerde n Gisteren werd voor de leden van de Vereniging van Gerepatrieerden voor Leiden en Omstreken in de Jacobazaal van „Den Burcht" een Amerikaanse avond gegeven, die onder auspiciën van de U.S. Information Service stond. In zijn inleidende toespraak stipte de voorzitter van de VEGLO, de heer De Bruin, o.a. aan. dat het in de bedoeling van het bestuur ligt. verscheidene avonden te organiseren, die gewijd zul len zijn aan de verschillende landen. Het woord was hierna aan de spreker van deze avond, mr. R. A. J. van den Berg. Op onderhoudende wijze gaf hij zijn reisindrukken in de Verenigde Sta ten weer en nam daarbij ook enkele maatschappelijke problemen onder de loep. Ook de muzikale noot ontbrak op deze avond niet. De aanwezigen stelden de liederen, die mr. Van den Berg met gitaarbegeleiding ten gehore bracht, zeer op prijs, getuige het hartelijke applaus, dat hem ten dèel viel. Van de rondvraag, die toen volgde, maakten velen dankbaar gebruik. O.m. kwam het negervraagstuk ter sprake. Tenslotte kon men de vele fraaie kleurenfilms bewonderen, die mr. Van den Berg op zijn tocht door het land van Uncrl Sam gemaakt heeft. Ai met al mogen de aanwezigen te rugzien op een leerzame en tegelijk zeer geanimeerde avond. Officiële puhlikatie Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat zij, in verband met het uitvoeren van werkzaam heden ter plaatse, hebben besloten met ingang van 15 oktober 1956: een doorgaansverbod in te stellen op de Maresingel nabij de spoorbrug; o. het vaarwater de Maresingel af te «luiten voor alle scheepvaartverkeer. AANBESTEDING STRAATAANLEG PHILOSOPHENPAD Gisteren vond in het Stadhuis de aanbesteding plaats van de straataanleg van het Philosophenpad met bijbeho rende werken. In totaal waren er 14 inschrij vingsformulieren binnengeko men. Van hoogste tot laagste: J. Th. van der Nouwland, Haarlem, f. 44.000; F. K. Orsel, Leiden, f. 26.450; W. Volle- bregt, Oegstgeest, f. 24.994; C. Westzijk en zoon, Woubrugge, f. 24.450; Jac. Keevel, Amsterdam-W., f. 23.300; D. de Rooy, Badhoevedorp, f. 21.900; N. Over- devest, Zoeterwoude. f. 21.800; W. Hen- nipman. Leiderdorp, f. 21 500; A. Th. Stuifzand. Leiden, f. 21.222; J. Mens, Lisse, f. 20.200; De firma J Stam. Voor schoten. f. 19.488; Joh. Visscher en zoon. Leiden, f. 18.800; J. Vega jr.. Am sterdam, f. 18.500 en C. van der Bosch, Aalsmeer, f. 15.850. Gangetje 12 GEWESTELIJK ARBEIDSBUREAU Het aanbod van werkkrachten (ar beidsreserve) handhaafde zich op vrij wel gelijk niveau. Op 6 oktober stonden 150 mannen als geheel werkloos inge schreven. De vraag c.q. de personeelsbehoefte steeg in niet onbeduidende mate n.l. van 400 tot 475. waarvan 175 aanvragen betrekking hadden op jeugdigen (15 t.m. 18 jaar). Het aanbod van vrouwelijke arbeids krachten onderging geen wijziging en beliep op 6 oktober 110. De vraag nam toe n.l. van 365 tot 385. waarvan er 145 betrekking hadden op jeugdigen 1518 JURIDISCHE VOORDRACHT In het kader van de voordrachten voor afgestudeerde juristen van de Ne derlandse Universiteiten, die mede toe gankelijk zijn voor notarissen, kandi daat-notarissen, bestuursambtenaren, ambtenaren van de belastingdienst en andere belangstellenden, spreekt op woensdag a.s. des avonds van 19.45 uur tot 21.30 uur in het Academiegebouw te Leiden prof. mr. G. E. Langemeijer over het onderwerp: Natuurrecht en prak tijk. Helaas door een misverstand ver strekte de politie ons gisteren een foutieve naam van het slachtoffertje, dat tengevolge van een aanrijding op de Haarlemmerstraat is overleden. Het is niet de 3-jarige Franciscus Schoonheim, die bij dit ongeval het leven liet, doch de 3-jarige Fransje van der Steen, wonende in de Vrouwenkerksteeg. Melancholie en schoonheid De Kunst bloeit in dit wondermooie land rijker dan waar ter wereld ook! Ook de afdeling Leiden van de Ned, Chr. Reisvereniging heeft het winter seizoen ingeluid. Gisteravond kwam in de Foyer van de Stadsgehoorzaal voor het eerst na de zomermaanden een groot percentage van de bijna 800 leden, die de afdeling telt, bijeen om te luisteren naar een voordracht van dr. L. v. Egeraat over Italië. De voorzitter, de heer A. v. d. Bos, heette alle aanwezigen van harte welkom en deelde mede, dat de NCRV ondanks het slechte weer van de afgelopen maanden een bijzonder druk toeristenseizoen achter de rug heeft. De gestadige groei van het ledental, dat op het ogenblik meer dan 20.000 be draagt. zal daar wel niet vreemd aan zijn. Er is dit jaar ook door de afdeling Leiden goed en met veel succes gewerkt, aldus de voorzitter, die de NCRV-ers opwekte de vijf verenigingsavonden, welke nog in het verschiet liggen, bü te wonen en zoveel mogelijk nieuwe leden te werven. Dr. L. v. Egeraat vertelde en liet films vetonen Aan de hand van fraaie lichtbeelden vertelde dr. v. Egeraat daarna over het land, waar de kunst rijker bloeit dan waar ter wereld ook. Over de Via Appia de weg, waar langs het Christendom Europa binnenkwam, leidde spreker zijn gehoor naar een landschap van onzicht bare melancholie en schoonheid, naar Rome, Florence. Venetië en Ravenna, naar Umbrië. Calabrië en Toscane. Ook het sprookjeseiland Sicilië, waar de door de Grieken gebouwde tempels nog scho ner van ligging zijn dan op het vaste land, werd bezocht. Behalve tempels in hun majestueuze soberheid zijn er op Sicilië door de Grieken ook prachtige theaters gebouwd. De ruïnes trekken nog steeds een stroom van bezoekers. Na de Griekse periode kwam het tijdperk van de Romeinen. De resten van deze be schaving liggen over geheel Italië om dit land te beschrijven zijn duizend pen nen tegelijk nodig! verspreid. Ap pelleren de Griekse monumenten meer aan het gevoel, de Romeinse kunst zal men volgens dr. v. Egeraat meer ver standelijk moeten benaderen. Uit enkele lantaarnplaatjes bleek duidelijk, dat de Romeinen het bouwen van triomfpoor ten weer van de Etrusken hebben ge leerd. Vooral in Umbrie en Toscane zijn Etruskische invloeden te bespeuren. INGEBOREN SCHOONHEIDSGEVOEL Het land is ook rijk aan musea. Da gelijks worden deze niet alleen door veel vreemdelingen, maar ook door de Italianen die over een ingeboren schoonheidsgevoel beschikken, bezocht. Zij vertellen hun kinderen daarbij over en wijzen op het werk van de oude meesters. Kunst en cultuur zijn tot het geestelijk voedsel van de Ita liaan geworden. In Florence, de stad waar dr. v. Egeraat. vijf maanden ge weest is. wordt de roem van Dante en vele andere kunstenaars en geleerden bezongen. Om van dit „park met een stenen hart" te kunnen genieten moet men echter wel een zekere culturele ontwikkeling hebben genoten. Beelden uit Pisa, welke stad een over dreven toeristische belangstelling ge niet. uit Verona, de stad van Romeo en Julia, uit Pompeï, dat geheel gevuld is met sarcofagen, en uit Rome, waar zo wel het oude als het nieuwe te vinden is. werden in snelopeenvolgend tempo op het witte doek geprojecteerd. Over Ve netië en Ravenna werden eveneens veel wetenswaardigheden verteld. DANTE EN DIOR Met nadruk wees dr. v. Egeraat er op, dat Italië een progressief land is. De meest moderne huizenblokken verrijzen er als paddestoelen uit de grond, de elektrische sneltreinen zijn er gerieflij ker dan in ons land en de sociale voor zieningen worden er beter en beter. In Italië gaan Fiat en Michelangelo of zo men wil Dante en Dior bij wijze van spreken hand in hand! De vreemdeling zoekt in Italië, aldus dr. v. Egeraat, over het algemeen genomen slechts het ver leden en verwaarloost geheel ten on rechte het heden. Later op de avond werd een film vertoond. In het Marine Opkomst Centrum te Voorschoten werden gistermiddag elf officieren van de Koninklijke Marine beëdigd door de commandant van het M.O.C., kapitein ter zee R. M. Cromnielin. Er bestond voor deze beëdiging, die in de open lucht plaats had, grote be langstelling. vooral van de zijde der familieleden en vrienden van de nieuwe officieren. Verder merkten wij o.m. op de commandant van H.M.'s „Heems kerk", de hoofdvlootpredikant en de hoofdvlootaalmoezenier, de commandant van de onderzeedienst, de garnizoens commandant van Leiden en een verte genwoordiger van het gemeentebestuur van Voorschoten. De heer Crommelin belichtte in een korte toespraak het belang van de eed, waarbij men in de eerste plaats trouw zweert aan de Koningin. Voordat de eigenlijke beëdi ging plaats had. sprak de hoofdvloot aalmoezenier een kort gebed uit; het zelfde deed een vlootpredikant na de beëdiging. Na de beëdiging wenste de heer Crom melin de nieuwe officieren geluk en wees hen er op dat zij een voorbeeld moeten zijn voor alle onderofficieren en manschappen. Tot slot had een défilé plaats. Op deze middag werden beëdigd de luitenants ter zee arts der 2e klasse J. Hoogendoorn.. W. Craandijk, W. G. Sillevis Smitt. en G. Coerkamp, de lui tenants ter zee 3e klasse Kon. Marine Reserve A. O. Lofström. T. Otten. G. W. F. Gerritsen. H. de Haan, J. Kruse en P. Poot, en de luitenant ter zee van speciale diensten der 3e klasse Kon. Marine reserve J- P. van der Ploeg. De beëdiging van de nieuwe offi cieren door de kapitein ter zee R. M. Crommelin. (Foto L.D./Van Vliet.) (Ingez. Med.-Adv.) met de nieuwe verdubbelt L de levensduur van Uw motor Met Esso bent U beter uit S.R.O. GAF IN SPANNENDE MOORDZAAK GOED SPEL TE ZIEN. De nog jonge toneelafdeling van de Personeelsvereniging van Smit-Röntgen Apparatenfabriek, die gisteravond in het Antonius Clubhuis een opvoering gaf van ,Z)e nacht van de zestiende januari", had zich met de vertolking van dit spel voor een zware opgave ge steld. Het behandelde de berechting van een ingewikkelde moordzaak voor êen Amerikaans gerechtshof. Het Openbaar Ministerie probeert door een getuigen verhoor het bewijs te leveren, dat Ka ren Andre schuldig is aan moord op Björn Faulkuer. een machtig finan cieel dictator, die leefde op de grens van eqji bankroet. Daartegenover is de verdediging van mening, dat hier sprake is van zelfmoord. Anders dan in de Nederlandse rechtspraak, moest hier een onpartijdige jury. op grond van de getuigenverhoren, trachten tot een een stemmig oordeel te komen. Tenslotte was het laatste woord aan de rechter William Heath. De verhoren namen vrijwel de gehele avond in beslag. Zoals gezegd: de tonelisten hadden zich bij deze opvoering niet de ge makkelijkste weg gekozen. In tegen stelling met een blijspel voor ama teurverenigingen altijd zeer aantrek kelijk was deze avond alles op het gesproken woord afgestemd. Er was zeer weinig handeling. Men is er echter zeer goed in geslaagd aannemelijk spel te zien te geven. Van begin tot eind bleef de spanning er in, terwijl een onge dachte ontknoping allen voor de oplos sing/berechting van de moordzaak plaatste. Na afloop volgde een geanimeerd bal o.l.v. de heer J. Alphenaar. „DeHoop" in Scheveniiigen Bracht 11 patiënten aan de wal Van onze Haagse redactie) Het hospitaal-kerkschip „De Hoop" is gisteravond onverwachts de Scheve- ningse haven binnengelopen, om elf patiënten aan de wal te brengen, waaronder enkele ernstige gevallen. Met twee ambulance-auto's en twee personenwagens voor de zittende pa tiënten zijn de zieken en gewonden van boord gehaald. Het is nog nimmer voorgekomen, dat „De Hoop" in zo korte tijd zoveel pa tiënten in het hospitaal moest opnemen. Vorige week zaterdag was het hospitaal kerkschip naar zee vertrokken en al maandag werden drie patiënten van log gers overgenomen. Dinsdag volgden nog drie patiënten en gisteren eveneens drie. Toen gistermorgen een gewonde matroos van dë SCH. 66 aan boord werd geno men, waren alle bedden van het hospi taal-kerkschip bezet en was kapitein W. F. Rog uit Scheveningen, genoodzaakt naar de Scheveningse haven op te sto men. Gisteravond meerde „De Hoop" aan de dr. Lelykade. Daar stonden al twee ambulance-wa gens en twee personenauto's voor het ziekenvervoer te wachten op de aan komst van het schip. In korte tijd wer den 10 patiënten van boord gehaald en naar het ziekenhuis of de eigen woning vervoerd. Drie patiënten werden liggen de op een brancard per ambulance-wa gen vervoerd, zeven patiënten werden per personenwagen van de GGD naar huis gebracht. De elfde patiënt, een ma troos van een Duitse drijfnetlogger, bleef adn boord, in afwachting van zijn vertrek naar Duitsland. RECHTZAKEN Zeven maanden geëist tegen fietsendief De procureur-generaal bij het Haags Gerechtshof, mr. baron Van Voorst tot Voorst, requireerde bevestiging van het vonnis met bevel tot gevangenneming bij de uitspraak tegen een 41-jarige transportarbeider uit Leiden, die in eer ste instantie was veroordeeld tot zeven maanden gevangenisstraf met aftrek wegens diefstal van een fiets. Toen het rijwiel werd gestolen was ik op een ver jaardag, zei verdachte. „Ik heb de fiets wel gekocht". Bij de politie en de rech- ter-commissaris had verdachte echter de diefstal erkend. Toen hij tien gla zen bier had gedronken, had hij de fiets gestolen in de Van der Werfstraat. Bij het verkopen van de fiets was hij in Wassenaar gepakt. Verdachte vertelde nu, dat hij op ver zoek van een Rijnsburger de fiets eerst in een rijwielstalling had geplaatst, om dat de Rijnsburger in een café te veel had gedronken. Hij wist het adres van de Rijnsburger niet en had het re?u ge houden. ,.U staat in Leiden bekend als een fietsendief en U bent ook al zesmaal veroordeeld", zei de president. Er wa ren tal van rapporten uitgebracht, waar in verdachte volledig toerekeningsvat baar werd geacht. „Verdachte is niet alleen een fantast, maar ook een be- roepsdief", vond de procureur-genera al. Arrest 26 oktober a.s. Administratrice verduisterde f 8000.— VAN BOND VAN DANSLERAREN TEGEN PROFITEUR EEN JAAR GEËIST (Van onze Haagse redactie) De Procureur-Generaal bij het Haagse Gerechtshof heeft gistermiddag be vestiging geëist van het rechtbank- vonnis een jaar gevangenisstraf, waarvan de helft voorwaardelijk tegen de 40-jarige ex-administratrice van de Ned. Bond van dansleraren te Den Haag. De administratrice beken de van deze bond in de loop van de jaren 1953, 1954 en 1955 een bedrag van ten minste f. 8.000.te hebben verduisterd. Dit geld is naar haar zeggen bijna geheel verdwenen in de zakken van haar toenmalige vriend, een 39-jarige Haagse taxichauffeur, die haar willens en wetens tot het plegen van de ver duisteringen zou hebben aangezet. Hij zou het geld hebben gebruikt om zijn speelschulden te betalen. Deze taxichauffeur is door de Haagse Rechtbank wegens uitlokking van ver duistering veroordeeld tot een half jaar gevangenisstraf. Ook hij stond gister middag in hoger beroep terecht, met als resultaat dat de procureur-generaal te gen hem een aanzienlijk zwaardere straf eiste, te weten, een jaar gevangenisstraf. De vrouwelijke verdachte wordt in het psychiatrische rapport beschreven als ierrr net een ziekelijke passiviteit, die 1 onder de invloed heeft ge- staa haar vriend. Zij wordt ver minde.,: toerekeningsvatbaar geacht. Haar verdediger, mr. P. van 't Hoff Stolk, bepleitte een geheel voorwaarde lijke straf. (Ingez. Med.-Adv.) MERCEDES BENZ Type 190. Benzineverbruik 1 op 10. Snelheid 140 km. PRIJS: f 1L9&6, ROOYAKKERS automobielhandel Leidse Straatweg 1 - Oegstgeest De drie liggende patiënten waren ma troos Pronk van de SCH. 66, die gister morgen bij een val in het ruim een ern stige snijwond over het gezicht had ge kregen. de 14-jarige afhouwer Brand van de SCH. 229, die een been had ge broken. en de Scheveningse matroos Plugge van de VL. 206 met een inwendi ge ziekte. Een jeugdige opvarende van de VL. 56 kreeg met een val met een kan hete koffie ernstige brandwonden aan het gezicht. Het is de bedoeling, dat „De Hoop" vandaag nog weer naar zee vertrekt. Rondom de veemarkt De weersgesteldheid is voor de gang van zaken op de veemarkten in de af gelopen week vrij gunstig geweest; zulks in tegenstelling van de week tevoren. De aanvoeren waren iets ruimer. Ver scheidene veehouders hebben reeds wat beste melkkoeien stalgezet. Niet onmo gelijk had men daarvan nu weer spijt, want er is voldoende gras en de laat ste week is er bijna geen regenwater gevallen. De handel in melkkoeien had over de gehele linie een rustig, prijshoudend verloop, terwijl voor prima kalfdragend en gustevee de markt een redelijk goed verloop had met vaste prijzen. Regelmatig blijft er uit verschillende landen kooplust voor kalfdragend vee en sedert enkele weken is men voor West-Duitsland ook weer aan de markt. De verbodsbepalingen voor invoer zijn thans overal weer ingetrokken. Er was van de week een vrij groot aanbod van jong fokvee, waarop de vlotheid van de handel wat vastliep. De prijzen, die aan de hoge kant waren, gingen gemiddeld iets terug en men had moeite alles ge plaatst te krijgen. Onze noteringen voor goed kalf- en melkvee lagen meestal tussen f.800 en f.1100 per stuk. Bene den de f. 800 was er geen knap stuk melk- of kalfvee te koop. Vaarzen f. 650 •f. 900, pinken f. 425f. 625, guste of var# koeien f. 550f. 875 per stuk. Op de slachtveeafdelingen blijven de aanvoeren, ondanks de vèrgevorderde weidetijd, nog zeer regelmatig. Weliswaar waren de cijfers ln totaal even ruimer dan de week tevoren, maar toch niet noemenswaardig en daardoor blijven de prijzen zeer evenwichtig. De Leidse markt was gisteren welis waar ruim voldoende voorzien, doch het wordt duidelijk dat de prima kwaliteit in alle verhouding schaarser gaat wor den nu het einde van de weidetijd in zicht komt. Deze bleef dan ook wel prijshoudend, zoals ook elders. Er wor den momenteel nogal wat beste jonge beesten voor exportdoeleinden gekocht, hetgeen vooral op dit artikel zijn in vloed doet gelden. Noteringen van f. 3.30 en wat meer, voor de beste soorten, zijn dan ook niet overdreven. Voorts lagen onze notities tussen f. 2.70 en f. 3.25 per kg. geslacht gewicht. Vette klaveren bleven bij een goede buitenlandse vraag op de oude prijzen van f. 2.20f. 3.10 per kg. levend ge wicht en de nuchtere kalveren lieten op enkele markten 510 cent per kg. van de vorige weekse prijzen vallen. Wolvee werden weer flinke kwantums aangebo den, maar de exportlammeren konden toch prijshouden, n.l. f. 100—f. 135 per stuk. Oudere schapen daalden bij stroe ve handel even in prijs. Uitgezonderd prima fokschaopn Met de varkens bleef het zeer moeilijk gaan met de handel. Prijzen liepen verder met enkele centen per kg terug. Vooral de minder courante soorten en de slachtzeugen waren dui delijk goedkoper. Biggen en lopers idem en bij de paarden was de kooplust be paald tot jonge dieren. Verder flauw.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 3