I NEUROTONIC Om wereldkampioenschap ploegen streden 25 deelnemers Nina Poiiomareva meldde zicli en kreeg maar drie tientjes boete JNfe Sarco-globine Mei een enkel woord Agenda ZENUWEN ZATERDAG 13 OKTOBER 1956 HET is maar al te waar. dat,, in de tragedies van het leven dikwijls komedianten de hoofdrol spelen". Dat bleek juist een week geleden duide lijk in de Hongaarse hoofdstad Boeda pest, waar het opgegraven gebeente van de „aartsverrad-r" Laszlo Rajk zeven jaar na zijn dood-door-d^-strop plech tig en met staatseer ten grave werd gedragenEen „Titoistische spion" was een held geworden! Natuurlijk kan men zich verheugen over de koersver andering in de politiek van deze Oost- europese satelliet-staat en over het bewijs van „de-stalinisatie", dat hier geleverd werd. Maar niets garandeert de besten diging van deze wijziging en het is al lerminst ondenkbaar, dat zij, die thans de toon aangeven, over enkele jaren hetzelfde lot delen van hem, die nu in ere werd hersteld. NU moet men zich Rajk zijn eigen lijke naam luidde Ludwig Reich, welke naam hij in het Hongaars vertaalde met Laszlo Rajk vooral niet voorstellen als een onschuldig slachtof fer van rode boosheid. Reeds in het eind van de jaren '20 had hij zich als stu dent bij een communistische cel aange sloten, hij streed mee in de Spaanse burgeroorlog in een Hongaars vrijwilli- gersbataljon, dat de naam droeg van Rakosi (de man, door wiens toedoen hij tenslotte aan zijn eind zou komen!) en hield zich naderhand op in Frankrijk, waar hij contact had met een zekere Jozef Broz, een toen nog onbekende rode agent, die later enige vermaardheid verwierf onder de naam van Tito Na de tweede wereldoorlog werd hij mi nister van Binnenlandse Zaken in zijn tot satelliet gedegradeerde land en was als zodanig in laatste instantie verant woordelijk voor de dodd van tienduizen den, die naar de mening van zijn hand langer „generaal" Gabor (een voorma lige dameskleermaker!) een gevaar voor het regiem vormden. TOEN Tito als leider van Joego slavië in 1948 de banden verbrak met de Komintern, ging er een vloedgolf van „zuivering" door de reste rende satellieten. Ook Rajk werd daar van de dupe. Deze in zijn soort eerlijke communist met corruptie liet deze idealist zich niet in werd gedwongen te bekennen, dat hij geheim lid was ge weest van de Gestapo en de Amerikaan se en Britse inlichtingendiensten en dat hij contacten had onderhouden met de Trotskistische vijanden van Moskou. Zo eindigde hij, met schande overladen, zijn nog betrekkelijk jonge leven hij was veertig op het schavot. Ook in Hongarije had Stalin een „voorbeeld" gesteld en de schrik zat er dan ook ter dege in. Tot de kopstukken behoorde in die tijd overigens ook een zekere Ernö Gerö, een sluw man, die in die periode van zuivering kans zag zijn positie te behouden. Thans is hij. als opvolger van de Stalinist Rakosi sinds de zomer van dit jaar de eigenlijke „sterke man" van Hongarije en staat hij in feite even dicht bij Joego-Slavië's president Tito als Rajk zeven jaar geleden! Er is dus wel iets veranderd achter het ijzeren gordijn: Rajks eerherstel betekende de triomf van het Titoisme. HET is vanzelfsprekend de vraag, of Singer (zoals Gerö's werkelijke naam luidt) reeds zeven jaar geleden tot de Titoisten behoorde en verstandig genoeg was om zijn tijd af te wachten dan wel uit opportunisme het „Stali nisme" heeft afgezworen. Deze nu 57- jarige behoort immers tot de oude school van rode leiders. Reeds in 1918 werd hy lid van de partij, ontving zijn scholing als communist in de Sovjet- Unie en bracht het zelfs tot leraar aan de hogeschool van het communisme in Moskou. Ook hij vocht mee in de Spaan se burgeroorlog en hij bevindt zich nu reeds twaalf jaar op leidende posten in zijn land. CERÖ heeft zich dus wel wat laat als aanhanger, van Tito ontpopt. Hoe dit zij: tezamen met de Joego- salvische president heeft hij kortgeleden deelgenomen aan de besprekingen in de Krim. Wel een bewijs, dat zijn zwenking gemeend of niet gemeend, hem tot een van de meest gezaghebbende figuren in de landen achter het ijzeren gordijn heeft gepromoveerd. Voor Tito's opvat tingen is hij dan ook een krachtige j steun, hetgeen diens gezag in Oost- Europa niet weinig ten goede komt. Er waait in Hongarije een wat zoelere wind j sinds Gerö een beslissende positie in neemt. Tal van „verraders" komen langzamerhand naar voren en herne men de plaatsen, die zij vroeger bezet ten. Overschatten moet men de nieuwe koers echter niet. Het Hongaarse kabi net heeft dezer dagen nog afwijzend be schikt over het verlenen van meer be voegdheden aan plaatselijke organen. Boedapest heeft dus het laatste woord. OOK in Polen is een merkbare ver andering aan de gang. De econo mische plannenmaker Mine, een stoere Stalinist, heeft het veld moeten ruimen en er gaan geruchten over reha bilitatie van Gomoelka, een vroegere leider, die enkele jaren terug bij Moskou uit de gratie was geraakt, toen S#alin daar nog de leidsels in handen had. Daartegenover staan de berichten over verdubbeling van de Russische leger macht op Poolse bodem: divisies, die in Oost-Duitsland teruggetrokken waren, zouden naar Polen gedirigeerd zijn. Po len is, meer dan andere landen achter het ijzeren gordijn, voor de Sovjetrus- sische strategen een land van zeer grote betekenis en het Titoisme moge dan snel om zich heen grijpen, militaire belangen spelen in Moskou een doorslag gevende rol. TEGENOVER gematigde Poolse lei ders als premier Cyrankiewitsj, die zeker niet afkerig zijn van „Titois me" en dus van een eigen nationale koers, staan mannen als maarschalk Rokossofski en vice-premier Nowak, die als hardnekkige Russisch-gezinden wor den bestempeld. In deze tegenstelling speelt ook het belang van Polen als buf ferstaat en grote rol. In Warschau is men allerminst gerust op de toekomstige ontwikkeling van Duitsland, met name West-Duitsland, dat nog altijd gezien wordt als een mogelijke vijand. De toe stand is Oost-Europa hangt nauw samen met die van Midden-Europa. Een onge vaarlijk Duitsland al of niet verenigd zou de Titoistische stroming achter het ijzeren gordijn in sterke mate in de hand werken. Dat weet men in Moskou zeer wel en vandaar, dat de vrees voor het gevaar uit het Westen zoveel moge lijk wordt aangewakkerd. Hoe langer de onzekerheid over Duitslands toekomstige lot duurt, des te langer kan de Sovjet- Unie haar greep op het oosten van ons werelddeel behouden. (Ingez. Med.-Adv.) Wij exposeren deze week 10 variaties persianer tWFMARKT II LEIOEN TEL 21744 j Bont met betaalbare exclusiviteit. DR. J. VAN DER SPEK 70 JAAR Dr. Johannes van der Spek, zenuw arts te Den Haag en voorzitter van de Bond van Prot. Chr. Verenigingen voor Wijkverpleging in Nederland „Het Oranje-Groene Kruis", zal morgen zijn 70ste verjaardag vieren. Dr. Van der Spek is oud geneesheer directeur van de psychiatrische inrich ting „Maasoord" der gemeente Rotter dam te Poortugaal. Hij is sinds 1932 privaat docent in de pastorale psychologie en psychopatho logie te Utrecht en sinds 1933 buitenge woon lector in de zuivere en toegepaste zielkunde aan de Nederlandse Economi sche Hogeschool te Rotterdam. Dr. Van der Spek is tevens bestuurslid van ver scheidene verenigingen op sociaal-maat schappelijk gebied. Onze landgenoten waren minder gelukkig, omdat zij in kleverige grond werkten (Van onze correspondent te Londen) Een nieuw element op het gebied van internationaal contact vormt sinds de oorlog de jaarlijkse wedstrijd om het wereldkampioenschap ploegen. Dit werd deze keer in Shillingford, dicht by Oxford, onder schitterende weersomstandigheden gehouden. Er waren 25 deelnemers uit 13 landen. Iedereen moest de eerste dag een stuk bouwland ter grootte van 20 are in drie uur omploegen en de tweede dag een stuk grasland openscheuren. JEr namen twee Nederlanders aan de wedstrijd deel, namelijk de Nederlandse kampioen, de 18-jarige Klaas Eelman, uit Texel, die leerling is aan de landbouw school te Hoofddorp en de jongste deel nemer was, en de 26-jarige Willem de Lint, uit Zevenbergschehoek in Noord- Brabant. Onze landgenoten waren min der gelukkig omdat zij 'bij de loting erg kleverige grond toegewezen kregen, we'lke in dit gebied uit zand en leem bestaat. De jury hield echter met de kwaliteit van de grond geen rekening. Ook had den zij nog het nadeel dat vele andere deelnemers hun eigen ploegen hadden meegebracht, terwijl zij met splinter nieuwe, die nog enigszins stroef waren, moesten werken. Het was te duur ge weest de ploegen uit Nederland mee te brengen. Voor de derde achtereenvolgende maal werd Hugh Barr, uit Noord-Ierland, wereldkampioen. Tweede werd de Noor Arne Braut en derde de Engelsman Ted Walker. De Lint eindigde als negende en Eelman als nummer 19. Vorig jaar was De Lint derde, toen de wedstrijd in Ierland gehouden werd. In 1957 vindt de ontmoeting om het wereld kampioenschap in Ohio plaats. De Nederlandse ploeg stond onder lei ding van de heer M. Matthijssen uit Em- meloord, die tevens jurylid was. De winnaar ontving een wisselprijs in de vorm van een verkleinde gouden ploeg, waarvoor een ploeg, welke in de 18de en 19de eeuw in Oost-Engeland werd ge bruikt, als voorbeeld gold. Deze ploeg is weer afgeleid van een Nederlandse ploeg uit de 17de eeuw, welke destijds een ware omwenteling in de Engelse landbouw te weeg heeft gebracht. De Hertog van Gloucester onthulde gisteren op het wedstrijdterrein een her- inneringspyramide, waarvoor elk deel nemend land een steen had meegebracht. •Er werd by het ploegen uitsluitend van tractors gebruik gemaakt. In 1961 of 1962 zal het wereldkampi oenschap in Nederland, waarschijnlijk in de nieuwe polder Oostelijk Flevoland, worden gehouiden. Een grote „kleine zaakten einde „Ik heb die hoedjes niet gestolenmaar gekochtverklaarde zij voor de rechtbank Een struise Russische discuswerpster, die met hoofd en schouder uitstak boven sommige agenten in de zaal, stond gisteren voor een Britse rechter: Nina Ponomareva. Zij was ervan beschuldigd zes weken geleden in een Londens modemagazijn vijf dameshoedjes te hebben ontvreemd. Onbewogen hoorde zij aan, hoe de rechter verklaarde haar schuld bewezen te achten. Maar hij was zich bewust van de feilbaarheid van de menselijke natuur en de grote verleiding, welke uitgestalde hoedjes betekenen voor een groot deel van de zwakke sekse. Hij voegde er aan toe, dat naar zijn gevoelens aan de gerechtig heid was voldaan, wanneer Nina geheel ontslagen werd van rechtsvervolging tegen betaling van de kosten van het geding, zijnde drie guinjes. Dit houdt in, dat zij schuldig verklaard wordt maar in de registers geen melding gemaakt zal worden van enige veroordeling. Onmiddellijk naar Rusland vertrokken Zoals wij gisteren in een gedeelte van onze oplaag nog konden berichten heeft Nina zich vrijwillig bij het gerecht ge meld. De rechter was juist met een andere zaak bezig en dus moest zij even Ingez. Med.-Adv.) ef 9e PÜ" A'fcVi verdwijnt\ b direct wanneer U Witte Kruispoeders inneemt. Afdoende tegen ze nuw- rheumatisch-ï pijnen. Ook in labiet- en cachet-vorm wachten. Toen zij aan de beurt was, werd haar zaak met gesloten deuren behandeld. Zij beweerde niet schuldig te zijn aan het haar tenlaste gelegde. Destijds was zij vrijgelaten, omdat een ambtenaar van de Russische ambassade borg voor haar zou staan. Maar de vol gende dag kwam zij niet opdagen. Zij hield zich schuil in de Russische am bassade. Een bevel tot arrestatie werd uitgevaardigd, maar kon niet ten uitvoer worden gelegd, daar de ambassade diplomatiek onschendbaar is. Inmiddels was het gebeurde aanleiding, dat de atletiekontmoeting, waarvoor de Russi sche ploeg naar Londen was gekomen, niet doorging. Tijdens de rechtzaak zat Nina bloots hoofd in het verdachtenbankje. De vijf fel omstreden hoedjes, waarvan vier met een veer, lagen op de groene tafel. Tevoren had het meisje haar veront schuldigingen aangeboden, dat zij op 30 augustus niet was verschenen, nu was zij uit vrije wil gekomen. Zij vertelde 27 jaar te zijn en dat zij een zoontje had van jaar. Toen haar gevraagd werd of zij wel eens eerder met de rechter in aanraking was geweest, ant woordde zij haastig: „Njet". Zij vertelde van haar ploegleider 9 pond en 13 shil ling te hebben gekregen. Zij had de hoedjes niet gestolen, maar gekocht: „Ik stond vlak bij de verkoper en ik hield een paar bankbiljetten omhoog om te laten zien, dat ik wilde betalen. Ik heb 1 pond sterling betaald". De vier uitgekozen hoedjes werden in een papie ren zak gedaan, waarna Nina nog een hoedje gekocht zou hebben. Lijnrecht hiertegenover stonden de verklaringen van de vrouwelijke detec tive in het bedrijf, die zeiden Nina ver dacht te hebben zien rondslenteren en haar daarom gevolgd te hebben. Nina had vier hoedjes met veer in de tas gestopt en er toen een bruin papier overheen gelegd. Het vijfde, een wollen hoedje, zou zij met de linkerhand in de rechtermouw van haar jasje hebben gestopt. Later, bij fouillering werden nog twee hoedjes op haar gevonden van andere zaken afkomstig. Na deze verho ren kwam de rechter tot bovengenoem de uitspraak. Voor het gebouw van de politierecht bank stonden duizenden mensen te wachten. Een zwarte limousine van de Russische ambassade was vlakbij ge parkeerd. Nina verliet het gebouw echter door de achterzijde en reed in een kleine Sedan rechtstreeks naai- de haven, waar zij aan boord ging van de .Molotof", die anderhalf uur later zou vertrekken. Zij was al halverwege de loopplank toen de verslaggevers en foto grafen, die op Alexis Chwastof met zijn dochtertje Tanja stonden te wachten haar hei-kenden. Zeelui op het bovenste dek wuifde haar toe, zij antwoordde met een flauw lachje. Zo is er een einde gekomen aan een op zichzelf onbelangrijke zaak, die zeker met instemming van alle Britten byna tot politieke verwikkelingen had geleid. (Ingez. Med.-Adv.) Walmeer U ziek bent geweest... en Uw oude krachten nog maar niet willen terugkeren, gebruik dan eens Sareo-glohine. Dit KRACHT TONICUM bevat alle stoffen die voor herstel en versterking nodig zijn. VRAAGT UW APOTHEKER OF DROGIST Eert overzicht van het „strijd toneel" te Shillingford bij Oxford in Engelandwaar het wereldkam pioenschap ploegen wordt gehou den. Onder het spiedend oog van een grote menigte deskundigen en belangstellenden trekken de deelnemers hier hun voren. Ook Nederland is bij de strijd vertegen woordigd. (Telef oto.) De Haarlemse politie heeft een 29-jarige man uit Haarlem aangehouden, die op 2 oktober ontvlucht was uit de psychiatrische inrichting Sint-Willibrord te'Heiloo en ervan verdacht wordt in de afgelopen dagen vier Inbraken te hebben gepleegd. De man heeft bekend. Hij had een fiets gestolen en in Amsterdam ver kocht en verder bedragen aan geld, o.a. uit een lagere 6chool, ontvreemd. BINNENLAND Vrijdag en zaterdag 19 en 20 oktober houdt de Maatschappij voor Diergenees kunde haar 102de algemene vergadering in het jaarbeursrestaurant te Utrecht. Met de „Cottica" van de K.N.S.M. is gistermiddag het le detachement van de 3e Suriname Compagnie 1956 uit Amster dam naar de West vertrokken. Het de tachement. 78 .llitairen van de Kon. Landmacht o.w. twee officieren, staat onder commando van kapitein T. Roorda uit Aohtkarspelen Op de werf van ..Wllton-Feyenoord" te Schiedam is de 34-jarige schilder C. G. Nieuwenhuizen uit de Rëmbrandtlaan te Den Haag aan boord van het in aanbouw zijnde s.s. „Dinteldijk" van een vier meter, hoge stelling gevallen. Hij kwam met zijn hoofd op het dek terecht en werd zwaar gewond naar het gemeenteziekenhuis over gebracht. Daar is hij later overleden. In het Apeldoorns-Dierenskanaal is bij baggerwerkzaamheden ter hoogte van de Zwitsalfabrleken een vliegtuigbom op gehaald. Men heeft het gevaarlijke pro jectiel voorziohtig naar de wal gebracht, waar het door leden van de hulpverle ningsdienst onschadelijk werd gemaakt. Op 18 en 19 oktober a.s. zal te Münohen de halfjaarlijkse vergadering worden gehouden van de conseil van de Internationale Kamer van Koophandel (I.K.K.). Als Nederlandse gedelegeerden zullen hieraan deelnemen de voorzitter van de Nederlandse organisatie voor de I.K.K., prof. dr. J. F. ten Doesschate, de secretaris dr E D. de Meester en de leden van de Raad van Bestuur van de Neder landse organisatie de heren dr, ir. B. Bölger, mr. J. van Oldenborgh en mr, L. H. Slotemaker. Gisteravond is op de Amersfoortseweg onder Apeldoorn de 26-jarige motorrijder T. Mijnen uit Assendelft nabij de Echoput met volle snelheid op een aan de kant van de weg geparkeerde vrachtauto ge reden. HIJ was op slag dood. Prof. dir. Ir. H. A. Brouwer, sedert 1929 hoogleraar in de algemene en prak tische geologie en petrologie aan de Am sterdamse Gemeente Universiteit, is gis termiddag in de aula daarvan gehuldigd ter ere van zijn 70ste verjaardag op 20 september J.l. Het was tevens precies 40 jaar geleden, dat de hoogleraar in Delft promoveerde. Nadat vele sprekers het woord hadden gevoerd, volgde een druk bezochte receptie. Op de Rijksweg Zwolle-Kampen in de buurt van de Voorst Is de 61-Jarige Zwolse schippersknecht W. Damming door een bestelauto gegrepen; hij was op slag dood. De heer Damming reed op de fiets en stak plotseling de weg over, vlak voor de bestelauto. In Alblasserdam ls op de rivierdijk een verkeersongeval met dodelijke afloop gebeurd. Het slaohtoffer, de 16-jarige C. M. Brandwijk, leerling van een Christelijke kweekschool, wonend -in Nieuw Lekker- land, reed met een vriend op de dijk, toen een trekker met aanhangwagen hem aohteropreed. Het slaohtoffer werd door de aanhangwagen gegrepen, waardoor hij kwam te vallen en een achterwiel over zijn rug kreeg, hetgeen de dood tot gevolg had. Van 12- tot *n 15 april 1957 zal de A.N.W.B. voor de vijfde maal de Jaarlijkse nationale kampeertentoonstelling „Goed Kamp" organiseren. Voor de derde maal zijn daartoe de Houtrustliallen in Den Haag uitgekozen. Ook de buitenterreinen rondom Houtrust zullen, evenals vorige jaren, voor deze uitgebreide manifestatie, waarop weer vrijwel de gehele Nederlandse buitensporthandel en caravanindustrle aanwezig zullen zijn, worden Ingeschakeld. In het buitenland is de belangstelling voor deze expositie, die het vorig jaar In 3i dag ruim 40.000 bezoekers trok. even eens sterk groeiende BUITENLAND Ongeveer 200.000 inwoners van het oude en het nieuwe Delhi bereiden zich er op voor, dat zij wellicht hun woningen zullen moeten verlaten wegens een sterke was van de rivier de Joemna. Verwacht wordt, dat het peil vanavond twee meter zal stijgen boven het niveau, dat als ge vaarlijk wordt beschouwd. De Griekse regering heeft haar am bassadeur voor Turkije, Kallerghis, die in augustus J.l. naar Athene was terugge roepen, opdracht gegeven naar Turkije terug te keren. Kallerghis was terugge roepen als protest tegen diefstal van docu menten uit de Griekse ambassade door on bekend gebleven personen. De Griekse regering noemde destijds de diefstal een „spionagedaad". Johnny Dlo, de onderwereld-figuur, die er van verdacht wordt het complot gesmeed te hebben om de Journalist Victor Riesel blind te gooien met een zuur, is uit de gevangenis vrijgelaten op een borg tocht van 100.000 dollar. Deze borgtocht wordt gegarandeerd door een verzekerings maatschappij, op dekking door goederen, die door de familie van Dio bijeen zijn ge bracht. De familieleden hebben al hun be zittingen ter beschikking gesteld, inclusief verzekeringspolissen en een huls. Een Oostenrijkse zond ln 1904 uit Wenen een prentbriefkaart aan haar toen achtjarig zoontje te Graz. De thans zestig jarige zoon (zijn moeder overleed in 1916) ontving dezer dagen de kaart. De PTT te Graz kon geen verklaring geven voor de 52 jaar vertraging in de bestelling, noch voor de plotselinge uitvoering daarvan thans! De Newyorkse politie zoekt sedert donderdag intensief naar een vrouw, die een negermeisje van zes weken heeft ont voerd. De baby, Joanne Wells, ls donder dagmorgen meegenomen uit het huis van mevr. Clarlse Hall. Een dertigjarige Australische vlieger, die een noodlanding moest maken in een met struikgewas overdekt gedeelte van Noord-Australië, heeft het vier dagen op een fles haarolie en een sinaasappel uit gehouden. Hij had zich tot twee maal toe ingegraven, om beschutting te vinden tegen de ondragelijke zonnehitte. De sinaasappel was afkomstig van een red dingsploeg ln een Jeep. Op dezelfde dag, dat hij de vruoht vond, werd hij, zonder kleren en met een hevige graad van ver branding door de zon, door de expeditie onder een boom aangetroffen. Twee honden vielen ln de naoht van donderdag op vrijdag nabij Bourg, in Oost-Frankrijk, een kudde van vierhon derd schapen aan. De dieren vluchtten achter hun leider aan een berg op. waar achter zich een diep ravyn bevond. 250 sohapen vielen hierin te pletter. De Verenigde Staten hebben in een nota aan de Sovjet-Unie een schadever goeding van 1.355.650 dollar gevraagd voor net verlies van een vliegtuig van de Amerikaanse marine, dat op vier septem ber 1954 boven de Japanse Zee door straaljagers van de Sovjetrusslsche lucht macht werd aangevallen, De duur van' de dienstplicht in West- Duitsland, die nu op twaalf maanden is vastgesteld, zal tot achttien maanden kunnen worden verlengd, als het blijkt, d'at de Bondsrepubliek niet aan haar ver plichtingen Jegens de NAVO kan voldoen, zo heeft een woordvoerder van het mini sterie van Defensie te Bonn bekend gemaakt. In de omgeving van Alfadena, een dorp ln de Apenijnen (midden-Itallë), zijn vrijdag achttien ossen door wolven ver scheurd. De Italiaanse linkse socialisten onder leiding van Nenni en de sociaal-democra- ten onder leiding van Saragat hebben vrijdagavond overeenstemming bereikt over de vorming van een gemeenschappe lijke commissie, die de kwestie van de hereniging der partijen zal bestuderen. (Ingez. Med.-Adv.) meer p/spi? RADIO" TELEVISIE ZATERDAG. Antonlus Clubhuis: Feestavond L.K.C. „De Algemene". 8 uur nam. Halte Posthof: Excursie Kon. Ned. Na tuurhistorische Ver. 1.55 uur nam. Leidsche Volkshuis: Tentoonstelling en clubdemonstraties. 7.30 uur nam. Schouwburg: Toneelver. „Tot Ieders Genoegen". „De Beunhaas". 8 uur nam. Stadszaal: K. en O.-concert R'dams Philharmonisch Orkest. 8 uur nam. Wijkgebouw Levendaal. Feestavond 1- jarig bestaan C.J.V. „U.K.S.". 7.45 uur nam. ZONDAG. Lido-theater. Inst. voor Arb. Ontwikke ling. Vertoning van de film: „Verloren continent". 10.30 uur voorm. Schouwburg: Opv. van Assepoester, 2.30 uur namiddag. MAANDAG. Den Burcht (Jacobazaal)Lezing over de Groninger kustvaart door kapt. J. D. J. Postma, 7.30 uur nam. Schouwburg: K. en O. Haagse Comedie „Sybrech Willemsdochter". 7j uur nam. Stadhuis: Gemeenteraad. 2 uur nam. StadsgehoorzaalLeidsche Kunstkring „Voor Allen". Solist Béla Sikl (piano). 8 uur nam. Leiderdorp: Café Doesbrug. Con tactavond Buurtver. Doesbrug. 8 uur nam. Wassenaar: Zijllaankerk: Orgel concert door Gerard Akkerhuis m. m. v. de fluitist Koos Verheul. 8 uur nam. DINSDAG Casino-theater: K. en O.-fllmstudiekxlng „Don Quichotte", 9.15 uur nam. In den Vergalden Turk: Ned. R.-K. Middenstandsbond. Spr. de hr. K. A. J. M. Samson over „Patroon, zoon en zaak". 8.15 uur nam. DONDERDAG Het Gulden Vlies: V.V.D. Spr. prof. mr. C. H. F. Polak, 8 uur nam. TENT» ONSTELLINGEN Boerhaavezaien Tentoonstelling van werk van Mlep a' Leeuwe. Jos Mertens en Dick Loef. werkd 25 en 710 uur nam.; zond. 25 uur nam. 9 Vervolg van pag. 1 Poznan „Beschuldigden leefden onder heerschappij van de angst" Na zyn terugkeer te Brussel heeft de Belgische jurist en voorzitter van de juridische afdeling van de Belgische liga voor de rechten van de mens, Jules Wolf die de processen te Poznan heeft byge- woond, vrijdag op een persconferentie o.m. gezegd: „Alle beschuldigden, getuigen en ver dedigers leefden tijdens de processen „onder de heerschappij van de angst". Deze heerschappij werd echter gedeel telijk opgeheven door de volkomen eer lijkheid van de president der rechtban ken. Ernstig bezwaar moet worden ge maakt tegen de wijze van opstelling der beschuldigingsacten en tegen de nogal willekeurige keuze van de beklaagden typische voorbeelden van jeugdige delin quenten. De Poolse grondwet is geschonden om dat de debatten niet volledig openbaar waren: de aanwezigen moesten nj. een identiteitskaart kunnen tonen. En ten slotte heeft men niet kunnen waarne men, dat het beginsel de onschuld van de beklaagden bij het begin van het proces aan te nemen, werd toegepast. De Belgische jurist gaf echter wel toe dat de presidenten volstrekt onkreukbaar waren geweest. Opstand in gevangenis Het Warschause communistische partij blad „Trybuna Ludu" bericht in zijn nummer van 9 oktober, dat er in een van Polens grootste gevangenissen voor jonge mensen, die in Jawrzno bij Krakau staat, een opstand is uitgebroken. Vol gens het blad bestonden er tientallen illegale organisaties by de afdeling voor politieke gevangenen. De opstand was uitgebroken tengevol ge van de slechte toestand in de gevan genis. In plaats van zijn toevlucht te nemen tot maatregelen ter onderdrukking van de opstand, gaf de directeur de gevan genen de grootst mogelijke vrijheid, al dus het blad, dat er aan toevoegde dat de opstand hierdoor verliep en de ille gale organisaties ophielden te bestaan. Het blad vermeldde niet wanneer de op stand was uitgebroken. (Ingez. Med.-Adv.) wordt U volledig de baas met niet verdovend maar genezend het zenuwpreparaat dezer tijden BIOSCOPEN Luxor. „De zesde juni", 18 jaar. Werk dagen 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Lido. „Jacht zonder genade", 18 jaar. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Casino. „Hongaarse Rhapsodie", 18 jaar. Werkdagen 2.30. 7 en 9.15 uur; zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Trianbn. „Verloren spel". 18 Jaar. Werk dagen 2.30. 7 en 9.15 uur; zondag 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Rex. „Schrikbewind ln Ocatilla", 14 Jr. Werkdagen 2.30. 7.15 en 9.15 uur; zon dag 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur; donder dagcyclus „Razzia". WOENSDAG. Gerecht 10: Kon. Ned. Mij. voor Tuin bouw- en Plantkunde. Causerie de hr. J. Vermande over besdragende heesters. 8 uur nam. Morsweg 114. Opening bazar chr. kleu terschool, 11 uur voorm. Stadszaal: Mij. voor Toonkunst. Soliste Nan Merriman, 8 uur nam. Schouwburg: K. en O. Haagse Comedie: „Sybrech Willemsdoohter", 7.30 uur nam. De zondagsdienst der huisartsen te Leiden wordt van hedenmiddag 2 uur tot maandagochtend 8 uur waargenomen door de doktoren: Verhoef, Gaasbeek, De Bruyne en Jansen. Te Oegstgeest door de doktoren Hugen- holta (telef. 20390) en Lanen-Baron (telef. 21610). De avond-, naoht- en zondagsdienst van de apotheken te Lelden en Oegstgeest is als volgt: Zaterdag 13 oktober zijn ge opend voor het klaarmaken van spoed- recepten: Doeza-apotheek, Doezastr. 31, telef. 21313. Apotheek Nieuwe Rijn, Nwe Rijn 18, tel. 20523, Apotheek Oegstgeest, Wilhelmlnapark 8, telef. 26274. Zondag is van 's ochtends 8 uur tot 's avonds 12 uur alleen geopend apotheek Nieuwe Rijn. De nachtdienst wordt vanaf 24 uur weer waargenomen door Doeza- apotheek, Apotheek Nieuwe Rijn en Apo theek Oegstgeest. Bh geen gehoor bij Uw huisarts of specialist, bel op dokterstelefoon 22222. WEERRAPPORTEN (V'an hedenmorgen 7 uur) Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome Ajaccio (lallorca half bew. zwaar bew. zwaar bew. half bew. mist zwaar bew. mist mist mist mist onbewolkt geh. bew. mist licht bew. mist mist onbewolkt zwaar bew. mist onbewolkt onbewolkt onbewolkt 3 I is SS w 12 14 0.1 ZO 1 13 0.3 windstil 15 0 w 3 14 0 windstil 11 0 windstil 18 0 ono 1 21 0 windstil 18 0 nw 3 20 0 wzw 2 zw 2 windstil windstil o 2 wnw 4 zw 2 ono 2 ono 3 runw 4

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 2