Zes vage beginselen voor regeling Suezkwestie in Veiligheidsraad WEERRERICHT Hot lijstje ziet er fraai uitmaar de praktijk zal nog heel wat moeilijkheden meebrengen Prinses Irene en haar vriendinnen bezochten het plasticlmis Russisch schip verliet Londen zonder Tanja en haar vader t; r Voornaamste beschuldigden in Poznan tot zes jaar veroordeeld 95ste jaargang ZATERDAG 13 OKTOBER 1956 No. 28959 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. flenny HoofdredacteurJ. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN tl.— per Kwartaal: f2.35 per maand; f0.55 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Na langdurig overleg in Neiv York (Van onze correspondent in New York) Na vele langdurige discussies tussen Hammarskjöld, Uoyd, Pineau en Fawzi is eindelijk enig resultaat bereikt. Terstond dient echter te worden vastgesteld, dat de partijen het slechts eens geworden zijn over een zestal principes, welke vrij vaag van formulering zijn en over welker toepassing in de praktijk nog veel ge harrewar kan ontstaan. Er is echter enige voortgang gemaakt, doch een defini tieve regeling is nog niet in zicht. Toen de Veiligheidsraad vrijdagmiddag in geheime zitting bijeen kwam deelde Hammarskjöld mede, dat Engeland, Frankrijk en Egypte het eens waren gewor den over de volgende zes punten: er zal een vrije doorvaart door het kanaal zijn voor allen zonder enige discriminatie; de soevereiniteit van Egypte zal worden geëerbiedigd; de functionering van het kanaal zal onafhankelijk zijn van de politiek van welk land dan ook; over de wijze, waarop de tolgelden worden vastgesteld en geind, zal door Egyp te en de gebruikers van het kanaal gezamenlijk worden beslist; een billijk deel van de tolgelden zal worden besteed voor de ontwikkeling van het kanaal; ingeval van geschillen zullen hangende kwesties tussen de Suezkanaalmaat- schappij en de Egyptische regering bij arbitrage worden geregeld, terwijl er pas sende schikkingen zullen worden getroffen voor de betaling van nog verschul digde sommen. voorzien wat voor resolutie daar zal worden ingediei d. doch men verwacht dat de raad aan Egypte, E geland en Frankrijk zal verzoeken de discussies j voort te zetten. Grootscheepse operatie van Fransen in Algerije By een operatie in het Algerijnse heu- velgebied aan de kust, 120 km ten oos ten van Algiers, hebben de Fransen 106 opstandelingen gedood. Onder hen be vond zich één Europeaan. Een hoeveel heid wapens is in beslag genomen en er zijn drie gevangenen gemaakt. De Fran se troepen werden gesteund door tanks, artillerie, vlinegtuigen en geschut van oorlogsschepen. Betalingsverkeer leverde tekort van 168 miljoen De Minister van Financiën ad int. heeft aan de Tweede Kamer een nota inzake betalingsbalans over het eerste halfjaar 1956 aangeboden. Uit deze nota blijkt, dat het lopende betalings verkeer van Nederland met het bui tenland in de eerste helft van 1956 voor ons land op kasbasis een tekort heeft opgeleverd van f. 168 miljoen. De tendentie tot dalen, welke het overschot op lopende rekening reeds sedert 1952 heeft vertoond, heeft zich dus ook dit jaar voortgezet en geleid tot een tekort. De achteruitgang in vergelijking tot de eerste helft van verleden jaar be draagt f. 252 miljoen. Deze achteruit gang was voor f. 189 miljoen toe te schrijven aan een toeneming van het tekort uit hoofde van het goederenver keer. De uitvoerontvangsten gaven n.l een stijging te sien van f. 575 miljoen, terwijl de invoeruitgaven met f 764 miljoen toenamen Ook relatief stegen de invoeruitgaven sterker (te weten (Van onze Haagse redactie) Gistermiddag om kwart voor drie hield een auto (model stationcar) voor de ingang van de Houtrusthallen te Den Haag stil. Hieruit stapten Prinses Irene en vyf van haar klassegenoten en een docente van de school in Baarn. Het doel van dit bezoek was het plastichuis. dat op de Damesbeurs zoveel belangstelling heeft getrokken. Van de ruim 133.000 bezoekers, die deze beurs bezochten, zullen er maar heel weinig geweest zijn. die niet een rondwandeling door het „huis van plas tic" gemaakt hebben. Velen evenwel met 14'o dan de uitvoerontvangsten (13rr>. Het totale dienstensaldo ver toonde eveneens een achteruitgang, n.l van f. 63 miljoen Engeland, Frankrijk en Egypte nu naai het tweede stadium Op het eerste gezicht ziet dit lijstje er misschien fraai uit, doch tussen het neerschrijven van zulke principes en de regeling van de kwestie in de praktyk bestaat een grote kloof! Dit is echter slechts de eerste fase van de besprekin gen. In het tweede stadium zouden de partijen het eens moeten worden over de ware betekenis van deze principes en eerst daarna zou men kunnen anderhan- delen over de verwezenlijking ervan. In het eerste en derde principe wordt bijv. vastgesteld, dat Egypte geen politieke discriminatie mag toepassen. Doch wie zal er toezicht op houden, dat zulks in derdaad niet geschiedt? Hiervoor is waarschijnlijk een internationaal orgaan nodig, doch de inzichten hierover liepen zozeer uiteen, dat in de principes niets over een dergelijk lichaam opgenomen werd Het zesde principe zal wellicht mis verstand kunnen wekken. Hierin wordt namelijk alleen gedoeld op een regeling van de onopgeloste moeilijkheden tussen Egypte en de oude kanaalmaatschappij. Niets wordt er in het zesde principe echter gezegd over de regeling van even tuele geschillen tussen Egypte en de kanaalgebruikers in de toekomst. Zelfs indien men het al eens zou kunnen worden over de preciese betekenis van deze zes principes dan nog zal men in deze beginselen geen volledige basis vinden voor een definitieve regeling. Dus is er nog heel wat werk te cfoen. Maar wanneer dit zal geschieden is op dit moment nog niet te voorzien. Men neemt aan, dat de Veiligheidsraad Egypte, Engeland en Frankrijk zal ver zoeken de discussies voort te zetten, teneinde via een tweede stadium te ge raken tot een definitief stadium en een concrete regeling. Doorsudderen Het kan evenwel lang duren, alvorens zulk een definitieve regeling kan worden bereikt. Sommige waarnemers betwijfe len zelfs, of dit ooit het geval zal zijn. Dulles bracht op de geheime zitting van gistermiddag naar voren, dat het wen selijk is een interim regeling in te stel len voor de periode van onderhandelen, die thans wellicht begint. Dit Ameri kaanse initiatief zal echter waarschijn lijk op Egyptische tegenstand stuiten. De Egyptenaren zouden het liefst zien. dat de zaak bleef doorsudderen, want zij hebben absoluut geen haast om tot een regeling te komen. Hoe langer de huidige toestand voort duurt, des te gro ter is immers de kans dat de wereld aan de nieuwe situatie gewend raakt en er genoegen mee neemt! Vanmiddag zou de Veiligheidsraad voor het eerst weer in openbare verga dering bijeen komen. Het is nog niet te Betrekkelijk hoge temperaturen De Bilt verwacht tot morgenavond: Voor het weekeinde zijn de regenkansen uitermate klein. Er zal in het noorden van het land wat meer wind zijn dan in het zuiden. In verband daarmee heeft het zuiden een iets grotere mistkans. Maar voor het overige ziet het weer er voor het weekeinde gunstig uit en kun nen temperaturen worden venvacht, die betrekkelijk hoog zijn voor deze tijd van het jaar. (Opgemaakt te 10 uur). 14 OKTOBER Zon op: 7.05 uur: onder: 17.50 uur. Maan op: 15.30 uur: onder: 1.15 uur. Hoogwater te Katwijk te plm. 11.20 uur. (15/10 te plm. 0.25 en 12.59 uur) Dit nummer bestaat uit 16 pagina's in een Bijvoegsel Gezinsleden van Britten keren naar Egypte terug Gezinsleden van Britten, die in de zone van het Suezkanaal werkzaam zijn bij het onderhoud van militaire kampen en opslagplaatsen, keren naar Egypte terug. De eerste groep vrouwen en kinderen zal op 15 oktober te Cairo aankomen. Zy hadden Egypte verlaten met het oog op de spanning rondom het Suezkanaal in augustus. Inmiddels heeft een woordvoerder van het Egyptische ministerie van onderwys meegedeeld, dat de regering heeft be sloten weer studenten naar Frankryk en waren niet in de gelegenheid dit huis te bezichtigen. Daarbij was ook Prinses Irene, die maandag j.l. gekomen zou zyn, maar toen ziek werd. De Damesbeurs werd ondertussen gesloten, maar omdat Prinses Irene toch nog graag het plas tichuis wilde zien, werd besloten dit huis nog niet af te breken. Zo wandelde gistermiddag Prinses Irene, met haar kleine gezelschap over een tentoonstelling, die werd afgebroken. Regelrecht ging men onder leiding van de directeur van de Damesbeurs, naar het plastichuis, dat door de Prinses en haar vriendinnen uitgebreid bezichtigd kon worden. Uitvoerig liet de Prinses zich alle byzonderheden over dit huis vertellen. Na de bezichtiging ging het gezel schap naar de Rotonde van Houtrust, waar in kleine kring de film „Van steen kool tot huis van plastic", een docu mentaire, die ook op de beurs vertoond werd, werd gedraaid. Deze film vertoont het vervaardigen van kunstharsen uit steenkool, en de bouw van het plastic huis. Gedurende het kopje thee, dat in de Rotonde genuttigd werd, gaf de di recteur nog verschillende bijzonderheden over het gebruik van plastic. Ook toon de hij aan Prinses Irene foto's uit vroe ger tijden van, de Damesbeurs, waarbij enige van Prins Hendrik, toen deze de expositie bezocht, die toen in de Die rentuin werd gehouden. Tegen kwartover vier vertrok de Prinses met haar klassegenoten naar Soestaijk. Engeland te laten gaan. Elke Egypte naar. die in een van deze twee landen op eigen kosten wil gaan studeren, krijgt hiervoor deviezen. Deze maatregel was in het begin van de crisis om het Suez kanaal ingetrokken. Onder de hoede van de rechtbank Kort voor vertrek moest Alexis Chivastof met zijn dochtertje 't schip verloten om zich aan rechtspraak te onderwerpen De kleine Tanja Chawstof is niet met haar vader naar Rusland vertrok ken! Toch waren zreeds aan boord van de „YVjasjelaf Molotof", die in de haven van Londen lag met bestemming Leningrad, maar twintig minuten voor de trossen losgemaakt zouden worden, moest Alexis Chwastof met zijn doch tertje in gezelschap van ambtenaren van de Britse immigratiediensten, weer de loopplank afgaan. Hij moest gehoor ge ven aan het bevel van het Britse Hoog gerechtshof, dat heeft bevolen, dat de tweejarige Tanja in Engeland dient te blyven tot de zaak door de rechtbank behandeld is. Zoals wij deze week reeds berichtten, had Alexis Chwastof. van Russische origine, na naar de Verenigde Staten te zijn uitgeweken, een Amerikaanse ge trouwd. Het huwelijk was geen succes geworden en de rechter sprak een schei ding uit. Onlangs besloot Alexis met zijn dochtertje naar de Sovjet-Unie terug te keren, maar de moeder, die in middels hertrouwd is. deed een beroep op het Amerikaanse gerecht om te be letten. dat Tanja de Verenigde Staren zou verlaten. Hoewel scherp naar hem werd uitgekeken, slaagde Chwastof er toch in ongemerkt met zijn dochtertje aan boord van de Queen Mary" te ko men. die hen naar Southampton bracht Direct na aankomst in Engeland bracht een Russische wagen vader en dochter naar de Ambassade te Londen. Het lag ln de bedoeling, dat Alexis gisteren aan boord van de „Wjasjelaf Molotof" En geland de rug zou toekeren, maar de Russische zaakgelastigde te Londen, de heer Rosjtejin, werd gistermiddag door een hoge ambtenaar va nhet Foreign Offic° ontvangen. H'l kreeg te horen, dat een Londens advocaat on verzoek van da Amerikaan^ mnedpr van Tanja aan de rchthank gevraagd had te be letten. dat Chwastof het land zou ver laten. voordat de kwestie van de natio naliteit van het kind zou zijn opgehel derd. Rosjtsjin kreeg te horen, dat de Engelse rechtbank in zo'n geval de be schikking heeff over een wet. die haar verplieM hef kind ..onder de hoede van de rechtbank" te honden en maatregelen te treff°n. ondat het niet aan de recht- SDraak wnrrH onttrokken. Er bleef de zaak"e'a-ticde weinig anders over dan Chwastof te verzoeken weer aan land te stappen en af te wachten, hoe de uitspraak van de Engelse rechtbank zal luiden. De „Wjasjeslaf Molotof" heeft niet op hem gewacht. Die is gisteren uit gevaren met bestemming Leningrad. Aan boord was de Russische atlete Nina Ponomareva, die Alexis ook ge zelschap had gehouden in de ambas sade. Maar hun gezamenlijke r is naar de Sovjet-Unie ging niet door In de Trèveszaal in Den Haag is het nieuwe Nederlandse Kabinet gistermiddag voor het eerst in ver gadering bijeengekomen. Uiteraard ging hierbij de belangstelling sterk uit naar de eerste Nederlandse vrouwelijke minister, mej. dr. M. A. M. Klompé, die door premier dr. W. Drees zelfs met een boeket bloemen werd verrast. De foto toont mej. Klompé terwijl zij achter de tafel blij verrast, de verrassing van dr. Drees bekijkt. Van links naar rechts verder mr. J. Algera. Verkeer en Waterstaat; dr. S. L. Mansholt, Landbouw, Visserij en Voedselvoor ziening en ir. C. Staf. Oorlog en Marine. Koningssloep weer in gebruik Ter gelegenheid van het a.s. staatsie- bezoek van de president van Liberia, zal op dinsdag a.s.. de Koningssloep worden gebruikt om H. M. de Ko ningin en haar hoge gasten op het IJ te Amsterdam over te varen van Stei ger B naar Hr. Ms. kruiser „De Ruy- ter", welke ligplaats zal hebben ge kozen aan de Shell steiger noordzijde van het IJ. Na de lunch, aangeboden door de mi nisterraad. aan hoord van evengenoemde bodem te hebben gebruikt, zal het hoge gezelschap met de Koningssloep, welke zal worden geroeid door 20 adelborsten van het Kon. Instituut voor de Marine te Willemsoord (Den Helder), terugva ren naar Steiger B. Zowel bij de ontvangst aan boord, als het debarkement van Hare Majesteit en de president van Liberia zullen de voor geschreven eerbewijzen in acht worden genomen zoals: het overfluiten met val- reepgasten, bestaande uit 4 zee-officie ren. gewapende wacht, muziek (o.a. de onderscheidel ij ke volksliederen, uit te voeren door dè Marinierskapel der Kon. Marine), omvangrijk eerbetoon met vlaggen, de paradeerrol na afloop van het bezoek aan boord, waarbij door de langs de verschansing opgestelde be manning wordt gejoeld en 21 saluut schoten zullen worden afgegeven aan het staatshoofd van de Republiek Libe ria. Route door Den Haag Tijdens het bezoek van de president van Liberia aan Den Haag op 17 okto ber a.s. zal de president in gezelschap van Hare Majesteit de Koningin en Prinses Beatrix een rijtoer door de stad maken. De rit begint bij het Huis ten Bosch en eindigt bij de raadzaal in de Javastraat. De route luidt: Bezuidenhoutseweg, Herengracht. Kor te Poten. Plein. Binnenhof. Buitenhof. Vy verdam. Plaats. Lange Vyverberg, Tournooiveld. Lange Voorhout, (Schelp pad», Kneuterdijk. Heulstraat, Noord einde. Hoogstraat. Grote Halstraat. Kerkplein. Prinsestraat. Prinsessegraeht, Hogewal. Scheveningseveer. Mauritskade A lex anderstraat. Plein 1813,, Alexander - straat, Javastraat. ut Amerikaanse I tce-pt esidenl Richard Nixon, en mevrouw Nixon, zijn gestart van Washington Airport voor een elfdaagse verkiezingsreis over een afstand van ruim 16.000 kilometer. Up de folo siei men de heer en mevrouw Nixon - voor het vliegtuig temidden van verkiezings borden - vlak voor het vertrek naar hun eerste halte ir Texas Rechter hield rekening met de jeugd van beklaagden en ingewikkelde ondergrond In Poznan zijn vrydag zes Poolse jongemannen veroordeeld tot gevangenis straffen variërend van anderhalf tot zes jaar wegens diefstal van wapens en aanvallen op politiebureaus tijdens de onlusten van 28 juni. een zevende beklaagde kreeg een voorwaardelijke straf. Twee verdachten zijn vrygesproken. De openbare aanklager had de negen verdachten „misdadigers met wapens in de vuist" genoemd en bestraffing geëist volgens de wet die als minimum 10 jaar gevangenisstraf voorschrift voor misdrijven tydens de periode van wederopbouw van het land gepleegd. De verdedigers hadden uiterste clementie bepleit. „Presidenten onkreukbaar" zegt Belgische jurist Rechter Zebrowski bracht gisteren ln herinnering, dat de opstandige menigte openbare gebouwen bezet had, een deel van een radiostation had vernield, ge vangenen had bevryd uit de gevangenis van Poznan en politiebureaus en het hoofdbureau van de veiligheidspolitie had aangevallen. Er is onherstelbare schade aangericht, doch de gebeurtenissen van de 28ste juni hadden een zeer ingewikkelde onder grond en de motieven van de deelnemers aan de onlusten waren zeer verschillend. De meeste beklaagden waren jong en onervaren, aldus de rechter. Geen van hen, Kaufmann wellicht uitgezonderd, had een politieke achtergrond. Zij waren onder de invloed van de menigte geko men. Voorts waren zy misleid door ge ruchten, dat de veiligheidspolitie beto gers doodgeschoten had en dat een arbeidersdelegatie die geprotesteerd had tegen lage lonen, gearresteerd was, aldus de rechter. De veroordeelden zyn: de 20-jarige Zenon Urbanek, die be kend had vier karabynen en een machi nepistool gestolen te hebben en gescho ten te hebben op het hoofdbureau van de veiligheidspolitie, zes jaar; de 21-jarige Stanislaw Jaworak, die bekend had met een machinepistool ge schoten te hebben, zes jaar; De 21-jarige Ludwik Wierzbicki, die met vyf anderen een tank en een ma chinegeweer „veroverd" had en met een gestolen machinepistool had geschoten op het hoofdkwartier van de veiligheids politie, eveneens zes jaar: de 18-jarige Jozef Pocztowy kreeg drie jaar gevangenisstraf, ook hij had op het hoofdkwartier van de veiligheidspolitie geschoten; de 20-jarige Janusz Bieganski, die be kend heeft dat hy munitie aan een andere man had gegeven kreeg twee en een half jaar en 50 zloty (450 gld boete; De 19-jarige Lukasz Piotrowski kreeg anderhalf jaar, omdat hy gewapende betogers in een auto rondgereden had; de 20 - jarige Stanislaw Kaufmann kreeg twee jaar voorwaardelijk met een Droeftiid van vyf jaar. Hij had ver klaard, dat iemand hem een karabyn en munitie had gegeven en gezegd had. dat hy schieten moest, doch dat hy niet wist hoe hy met een karabijn moest omgaan en dus niet geschoten had. Kaufmann en Bieganski hadden het hof meegedeeld, dat de politie hen ge slagen had om valse verklaringen te ver krijgen. Kaufmann is direct vrygelaten, even als de 22-jarige Janusz Suwart en de 35- jarige Leon Olejniczak de oudste be klaagde die vrygesproken zijn. Suwart had voor het gerechtshof verklaard, dat hy een valse bekentenis over wapenbezit had afgelegd, omdat hy vreesde gesla gen te worden. Olejniczak had ontkend aan anderen munitie gegeven te hebben. Suwart veroorzaakte tydens het pro ces een „scène" toen hij snikkend ver klaarde. dat hy in 1953 door armoede tot stelen gedwongen was. nadat zijn vader, een communistische veteraan, on schuldig was veroordeeld. Zijn vader was twee jaar geleden by een algemene amnestie vrygelaten. Hij was nu aan wezig by de vryspraak van zyn zoon. Slot op pag. 2 Nog zwakke SOS-seinen Het hoofdkwartier van de Ameri kaanse luchtmacht te Londen maakte vanochtend bekend, dat twee schepen zwakke S.O.S.-seinen hebben opgevan gen. die afkomstig waren van een plaats ter hoogte van de noordwestelyke punt van Spanje. De signalen waren „blijk baar gegeven doo. het type zender, dat het vermiste Amerikaanse militaire vliegtuig aan boord had". Dit toestel verdween donderdagnacht, toen het met 59 man aan boord op weg was van Lakenhcath in Engeland naar de basis Lagens op de Azoren. Volgens een woordvoerder van de Amerikaanse luchtmacht zyn by de noordwestelyke kust van Spanje uit de lucht twee vlotten waargenomen. Er zouden zich enige mensen op bevinden. Men denkl dat het vlot afkomstig is van het vermiste Amerikaanse vl>v-'»ig.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 1