BEVRIJDE NEGERS STICHTTEN ONAFHANKELIJK LIBERIA Britse troepen zoeken bramen.... 1.000.000 Merkwaardig ontstaan van een negerrepubliek in Afrika Koptische christenen in Egypte zoeken aansluiting hij Yaticaan Nationalisme 95ste jaargang Zaterdag 13 oktober 1956 Zesde blad no. 28959 (i) De negerrepubliek Liberia, waarvan de president en mevrouw William V. S. Tubman van 15 tot en met 18 oktober a.s. een staatsiebezoek aan ons land brengenheeft een ontstaansvorm, die zeldzaam is in de geschiedenis. Zij dankt die namelijk aan een filantropische instelling, de .American Colonization Society". Deze werd in 1816 opgericht met het doel be vrijde slaven in de Verenigde Staten te. helpen naar Afrika terug te keren, indien zij daartoe de wens te kennen gaven. In het einde van de 18de eeuw toch was het getij gunstig voor de afschaffing der slavernij en voor het repatriëren van de bevrijde negers. Aanvankelijk werd Sierra Leone gekozen, omdat het een prachtige natuurlijke haven bezat. Later koos de „American Colonization Society" Kaap Mesurado. op 26 juli 1847 afgekondigd, welke dag de nationale feestdag is: Independence Day. Tot eerste president werd gekozen Joseph Jenkinf Roberts, die gouverneur was van het Gemenebest van Liberia. In 1857 voegde zich ook de staat Ma ryland bij Liberia, een nederzetting van de „Maryland Colonization Society" bij Kaap Palmas, de meest zuidelijk gelegen staat van Liberia. Huidige president bevorderde in sterke mate vooruitgang In februari 1820 ging de eerste expe ditie scheep op de „Elizabeth". Men vestigde zich op het eiland Sherbro, ge legen nabij de noordelijke grens van het tegenwoordige Liberia. De kleine kolonie werd door vele rampspoeden getroffen. De overlevenden werden overgebracht naar de nabij gelegen Britse kolonie Sierra Leone. Een tweede groep bevrijde slaven ver trok met de „Nautilus". Deze nam de overlevenden van de nederzetting Sher bro aan boord en zeilde naar Providen- Tegenslag PRESIDENT TUBMAN ce-eiland, aan de mond van de Mesu rado. Vandaar trokken de kolonisten naar het vasteland, waar zij zich ves tigden en het land bewerkten. De tweede groep bereikte Providence- eiland op 7 januari 1822. De 7de januari is in Liberia een nationale feestdag: Pioneer's Day. De eerste kolonisten hadden het er niet gemakkelijk. Afrika was voor hen, die in Amerika waren opgevoed, vreemd. Er ontstonden moeilijkheden met de in boorlingen. die er spijt van hadden land aan hen te hebben verkocht. Moedige daad In 1822 vielen de inboorlingen op 11 november de kolonie aan. De kolonis ten slaagden erin de aanval af te slaan. In december kwamen de inboorlingen terug met meer mannen. Ook ditmaal wisten de kolonisten de aanvallers af te slaan in een strijd, waarin zich de hel din van Liberia, Matilde Newport, zeer heeft onderscheiden. Toen tijdens de gevechten een van de kanonniers der kolonisten was neerge schoten, snelde Matilde Newport er heen en nam de bediening van het wapen over, totdat de aanvallers waren ver dreven. De 1ste december wordt in Li beria eveneens als een officiële feestdag gevierd: „Matilde Newport Day". Nadat een vredesverdrag met de in heemse bevolking was gesloten, kwamen steeds meer kolonisten uit Amerika naar het land en ontstond aan de*mond van de Mesurado een stad, Monrovia, zo ge noemd naar de president James Monroe van de Ver. Staten, die enige tijd de „American Colonization Society" heeft geleid. Monrovia is thans de hoofdstad van Liberia. Behalve door de „American Coloniza tion Society" werden ook door andere kolonisatie-organisaties in Amerika ves tingen tot stand gebracht. Tot 1839 werd het land bestuurd door agenten, die werden benoemd door de American Co lonization Society. Jehudi Asmun, een blanke Amerikaan, kan men als zodanig de eigenlijke stich ter van Liberia noemen. Ds. Robert Gur_ ley, die hem in die eerste jaren aan Kaap Mesurado bijstond, heeft de naam Liberia bedacht, een afleiding van het Latijnse woord voor vrij, liber .In 1839 werden de onderscheidene vestingen verenigd in een Gemenebest van Liberia. Er werd aan de kolonie een grondwet verleend. Onafhankelijke staat In 1847 ging men op advies van de American Colonization Society over tot de oprichting van een vrije, soevereine en onafhankelijke staat. In een Conventie te Monrovia kwa men in 1847 de afgevaardigden van elke staat in het Gemenebest bijeen. Er werd een grondwet opgemaakt, aan de hand van die der Ver. Staten. De elf afge vaardigden vandaar dat er in de na tionale vlag ook elf strepen, afwisselend rood en wit, voorkomen tekenden de onafhankelijkheidsverklaring. Deze werd Vanaf dat ogenblik nam de eenwor ding van het land een aanvang. Dit ging in het begin langzaam. Het be schaafde deel der bevolking, dat zich in het kustgebied had gevestigd, was klein in aantal. In het binnenland woont de grote inheemse bevolking, die tot ver schillende stammen behoort. De zes vooraamste stammen zijn: Mandingo, Gissi, Gola, Kpwesi, Kroe en Grebo. Voorts zijn er de Vev, Mendi, Dey, Belle. Manoh, Bassa, Boessi, Geo, Gban. di, Krahn en Ge. Er kwamen opstanden, men had oor logen tussen de stammen, de vooruit gang werd vertraagd. Bij de ambtsaan vaarding door president Tubman in 1943 was deze vastbesloten naar een natio nale eenheid te streven. Allereerst dien den de sociale omstandigheden in het binnenland verbeterd te worden. De wet gevende vergadering keurde in het eer ste jaar van zijn presidentschap de re- geringspolitiek van „nationale eenwor ding" goed. Hij bezocht geregeld het binnenland, sprak met de leden van de verschillende stammen en hun hoofden en pleitte voor een samenwerking met de regering, voor Belangrijke vloot Een merkwaardigheid is, dat Li beria onder de zeevarende mo gendheden een belangrijke plaats inneemt. In navolging van Pa nama heeft Liberia na de laatste wereldoorlog een scheepvaartwet ingesteld, die het reders voordelig maakt, hun schepen in Liberia te laten registreren. De registratie rechten en de tonnagebelasting zijn zeer laag en de regering garan deerde, dat ze 20 jaar lang geen verhoging zullen ondergaan. Boven dien wordt de administratie zeer effectief gevoerd door de Interna tional Trust Company of Liberia. De staat ontvangt uit deze bron ongeveer 7% van haar inkom sten. Eind 1955 was de vloot onder Liberiaanse vlag de vierde in groot te, met 4 miljoen brutoregisterton. samenwerking bij de aanleg van lan dingsbanen voor de vliegtuigen, opdat het achterland kon worden opengelegd, bij de bouw van wegen, bij een vergro ting van de landbouwbedrijven. Hy drong er bu de stamleden op aan hun kinderen naar school te zenden en steun te geven aan het werk van zending en missie. Daarmee heeft president Tub man een grote vooruitgang voor dit ge bied weten te bereiken. Wegen werden aangelegd, evenals lan dingsbanen voor v*jegtuigen voor de „National Liberian Airways". Men verzocht om de oprichting van scholen, klinieken en kerkgebouwen. Rubber-, koffie-, cacao- en rjjstplanta- ges werden aangelegd en vergroot. Wo ningen vervingen de kleihutten. Het land was allerwege in opbouw en dat betekende ook de nationale éénwording. De leden der stammen en hun hoof den in het bijzonder, hebben thans een veel grotere belangstelling voor het po litieke, sociale en economische leven van het land. Voor alle mannen en vrouwen bestaat er kiesrecht. Ook de inheemse bevolking in het achterland is op het ogenblik veel meer tot samen werking bereid en velen nemen op een of andere wijze deel aan het nationale leven. (Ingez. Med-Adv.) kauw Wrlgley Doublemint. Het leven wordt sneller. Vermoeiender. Kauw rustgevende, opfrissende Doublemint! Dat is goed, bij al die spanning - verkwikkend bij al die inspanning - fris en koeler en heerlijk want Doublemint blijft lang en dubbel lang lekker. ^PIGLEYS Ledigheid, staatsvijand nummer 1 De onrust onder Engelse militairen wordt overdrevenmaar Suezkivestie bracht grote tekortkomingen schril aan liet licht Trein greep vrachtauto ep onbewaakte overweg WAGEN TOTAAL VERSPLINTERD. Gisterochtend is op de onbewaakte overweg bij Diemen een vrachtauto aangereden door een stoptrein ui! Amersfoort. De bestuurder van de vrachtauto werd aan het hoofd ge wond. Het een half uur vertraging. De bestuurder van de vrachtauto, de 35-jarige P Schuil uit Amsterdam, heeft voor de overweg zijn auto gestopt. Hij verkeerde in de mening dat de baan vrij was en trok de auto langzaam op. Op dat moment is de wagen door de aanstormende trein gegrepen. De wa gen werd een eind weegs langs de spoor dijk meegesleurd en viel daarna geheel versplinterd in de langs de dijk gelegen Diemerplassen. De bestuurder is tot zijn geluk uit de wagen geslingerd en werd niet ernstig gewond. HU is opgenomen in het O.L.V. Gasthuis in Amsterdam. Onder druk van Nassers politiek (Van onze Londense correspondent) Het dalende moreel onder de 20.000 onder de wapenen geroepen Britse reservisten heeft geleid tot allerlei in een leger ontoelaatbare uitingen van ontevredenheid. Het is echter onzinnig om hen van mui terij te verdenken. De Britse regering heeft stellig een aantal blunders begaan, die tot de snel om zich heen grijpende onrust hebben geleid. Maar het aantal incidenten, dat zich op Cyprus, Malta en in de leger kampen in Engeland zelf heeft voorgedaan, is uiterst beperkt, zodat het ook overdreven zou zijn, om van algemene weerspannigheid te spreken. Salaris werd soms te laat uitbetaald waren geplaatst om in te grijpen inge val van een noodtoestand, in het Mid denoosten, waren zo slecht geoefend, dat zij niet gereed waren, voor actie. Ook begrijpt men niet waarom het nodig was om zoveel administratieve posten door reserves te laten bezetten. De Britse re gering heeft de laatste jaren de nadruk gelegd op de vorming van mobiele re serves. die als een soort brandweerkorps onmiddellijk voor uitrukken gereed moesten zijn, maar het bleek, dat er onvoldoende vliegtuigen waren om hen te transporteren. De moeilijkheid is intussen, dat En geland zich nog steeds in een overgangs periode bevindt tussen een veel te ge zwollen leger en de kleine snel be weeglijke troepen, die de nieuwe stra tegische en politieke situatie vereist. Ge hoopt wordt, dat de Suezcrisis de om vang van het probleem der dringend noodzakelijke militaire reorganisatie heeft duidelijk gemaakt en dat de no dige stappen zullen worden genomen om dit op afdoende wijze op te lossen. ontaardt snel (Van onze Romeinse correspondent) Hoge vertegenwoordigers van de zeer oude koptische kerk zullen te Rome ont- TZrrZrUol? "TrvL' I vangen worden door de deken van het treinverkeer ondervond ran kardinaIen kar<l,nal Tisse- rant. Het doel van hun rens is het ter rein te verkennen inzake een eventuele opname der koptische kerk in de rooms-kat-hoiieke kerk. Dit verlangen van de christelijke kopten hangt samen met het optreden van Nasser. De kopten ongeveer anderhalf mil joen zielen in Egypte (men vindt ze in veel groter getale in Etiopië) beschou wen zichzelf als de eigenlijke Egyptena- ren, de directe nakomelingen van de bevolking, die in de oudheid het Nijldal heeft bewoond. De grote meerderheid der huidige bevolking (negentig procent) is Mohammedaans en zou volgens de kopten teruggaan op nomaden uit de woestijn en Arabieren, die van de andere zijde der Rode Zee herkomstig zijn. Tot nu toe leefden de christelijke kopten schijnbaar in goede nabuurschap met de mohammedanen, hoewel er in werkelijk heid steeds 'n gespannen verhouding be stond. maar de kopten doorgaans werk zamer en meer ontwikkeld zijn en dus veel vooraanstaande posities bekleden, waardoor zij de naijver opwekken van het islamitische deel der bevolking. Nu Nasser om zich te handhaven, steeds meer de bijstand nodig heeft van de Arabische staten in Noord-Afri ka en in Azië, voelen de kopten zich bedreigd. Wat eerst het karakter droeg van Egyptisch nationalisme en dus ook voor de kopten aantrekkelijke kanten had ontaardt snel in een ge voel van vijandigheid der Arabische volkeren tegen het Westen en Ara bisch nationalisme wil zeggen: Isla mitisch fanatisme, gericht tegen de Joden en tegen de Christenen in eigen gemeenschap. Voordat het gevaar drei gend wordt, zouden de kopten zich graag opgenomen zien in een zo mach tig geheel als de kerk van Rome. Bezorgdheid in Rome Overigens hebben ook de katholieken in Egypte (veelal van Italiaanse en Franse oorsprong) sedert kort moeilijk heden. Om deze op te lossen heeft het Vaticaan monseigneur Oddi, apostolisch delegaat in Palestina en een man. die bekendheid verwierf door de wijze waar op hij in Joeeo-Slavië monseigneur (thans kardinaal» Stepinac heeft ver dedigd, naar Egypte gezonden. Men maakt zich in 't Vaticaan vooral zorgen over de katholieke scholen, die in Egypte bestaan. De Egyptische regering, die reeds lang eist dat ook op die scholen onderricht wordt gegeven in de koran en die toezicht houdt op de schoolboe ken, waarin bijv. de kruistochten wor den aangeduid als invasies door rover benden, heeft onlangs verklaard, dat het onderricht in die katholieke scholen niet genoeg rekening houdt met de Mo hammedaanse leerstellingen en levens wijze. Zij wil dus hervormingen invoeren en het Vaticaan is beducht dat het regiem van Nasser, dat zich aankon digde als modern en vooruitstrevend, op den duur de klok enige eeuwen te rug zal zetten. Wat nog de kopten be treft, is er een bepaalde groep, vooral in Ethiopië, die sedert eeuwen de paus van Rome als hoofd der algemene kerk erkent. Er is dan ook een Kop tisch priestercollege te Rome of juis ter in Vaticaanstad. De rector daar van is sedert ruim een jaar onze land genoot, pater Vitus van de Capucijner- orde. Rome heeft steeds de wens ge koesterd, de kopten, evengoed als de Grieks- en Slavisch-orthodoxen, tut aansluiting te bewegen. Het is een bekend feit. dat kap pers graag en goed praten, als hun klanten „onder het mes zitten". De politie van het Duitse plaatsje Holz- mtnden heeft nu het idee. deze eigenschap in dienst te stellen van het veilig verkeer, do t kappers gedurende een week over niets anders te laten praten dan over het verkeer. Hoe de fotograaf een en ander in de praktijk ziet. blijkt uit deze foto, waarop een lieftallige kapster een klant diverse verkeers borden demonstreert, met behulp van de spiegel en haar lipstick. Vliegverbod boven Cyprus De gouverneur van Cyprus. Sir John Harding, heeft vrijdag het gehele eiland Cyprus tot verboden gebied voor vlieg tuigen verklaard. Enkele luchteorridors voor binnenkomende en uitgaande toe stellen zijn uitgezonderd. Volgens een officiële publikatie is deze maatregel bedoeld om de „vereiste normen voor veiligheid" te verzekeren. Groot-Brittannië heeft vrijdag bij de V.N. een verzoek ingediend, dat de Al gemene Vergadering op haar komende zitting als agendapunt zal opnemen: „steun van Griekenland voor het ter rorisme op Cyprus". De zitting begint 12 november. Griekenland heeft reeds eerder ge vraagd. dat de Algemene Vergadering zal spreken over het Britse bestuur op het eiland. De Britse regering heeft verzuimd de reservisten behoorlijk in te lichten over de Suezsituatie. Gezien de algemene ver warring onder de staatslieden zelf was die voorlichting natuurlijk allerminst een. eenvoudige taak, maar men had tenminste het doel van de mobilisatie kunnen verklaren en kunnen duidelijk maken, dat het eerste doel was niet om te schieten, maar om verdere dolle da den van de Egyptische dictator inzake het Suezkanaal te voorkomen. Verder zijn er moeilijkheden inzake de uitkeringen aan de gezinnen der op- geroepenen, welke zich vaak voor grote financiële moeilijkheden geplaatst zien. Premier Eden heeft thans echter inge grepen opdat de achterstand in de be talingen snel zal worden ingehaald. Er was n.l. een vertraging van vier of vyf weken. De bureaucratie zal nu moeten worden overwonnen. De overhaaste mo bilisatie bracht verder met zich mee, dat de legering vaak veel te wensen overliet, evenals de voeding. Maar de ergste grief van de mannen was, dat zij niets te doen hadden. De ledigheid moest worden gedood door allerlei nutteloze corvees, zoals het eindeloos poetsen en voortdurende mo delinspecties van de uitrusting, waarbij de volkomen verouderde voorschriften als leidraad golden. Troepen werden er op uitgestuurd om bramen te zoeken en kinderachtige spelletjes te doen, zoals het opsporen van verborgen voorwerpen. Jonge dienstplichtigen zijn hiervoor misschien te vinden, maar niet degenen, die uit het burgerlijke bestaan zijnwegge- rukt en als volwassenen wensen te wor den behandeld. Zij verloren misschien uit het oog, dat een leger niet kan func tioneren zonder absolute gehoorzaam heid jegens de bevelen, maar de leiding had zich rekenschap dienen te geven van de menselijke factoren. Zelfs keurkorps rebelleerde Het lijdzaam afwachten en het ge voel, dat de oproeping nutteloos is ge weest, werkte fnuikend op de troep. Dat zelfs een keurkorps als de Grenadiers, die tot de koninklijke lijfgarde behoren, rebelleerde, geeft te denken. Het was verstandig van de regering om toen de legercrisis uitbrak de hand over het hart te strijken en althans de man schappen in Europa een week verlof te geven. Totnutoe waren zij, die in Enge land gelegerd waren, immers slechts 72 uur thuis geweest en de reservisten uit de garnizoenen in Duitsland 48 uur. Het nieuwste verlof gaf intussen aan leiding tot de door Labour gestelde els, dat het voor onbepaalde tijd zal gelden, aangezien de mannen ingeënt zijn en geheel gereed voor actie, zodat zij van thuis uit kunnen worden opgeroepen indien werkelijk optreden noodzakelijk zou zijn. Maar aangezien de regering onmoge lijk de naar het Middellandse Zeegebied gezondenen verlof kan geven en zij haar positie tegenover Nasser niet wil ver zwakken. voelt zij niets voor een uitzon dering voor de mannen in de Engelse kampen. Zolang de geringste dreiging blijft bestaan betreffende een aanslag op dev rije vaart door het Suezkanaal, hlijft het in allerijl opgebouwde militaire apparaat dus intact. Het signaal kan pas op veilig worden gezet wanneer een regeling (nt stand komt welke waarborgt dat het kanaal niet zal worden overge leverd aan de grillen van een enkele re gering of van één man. Er onbreekt veel De Suezcrisis heeft ook duidelijk ge maakt, dat er aan de Britse legerorga- nisatie nog veel ontbreekt.Gebleken is immers, dat hoewel Engelands actieve strijdkrachten 360.000 man bedragen, zelfs een beperkte actie in het gebied van de Middellandse Zee onmogelijk was zonder de inschakeling van 20.000 re servisten. Het leger kost dit jaar een bedrag van bijna 500 miljoen pond ster ling, maar in feite bleek het niet moge lijk een grotere gevechtsklare macht bijeen te brengen en dat nog met hulp van de reserves dan drie divisies. De ondoelmatigheid en de verspilling heb ben enorme afmetingen aangenomen. Parachute-afdelingen, welke op Cyprus (Ingez. Med.-Adv.) eelnemers keert de Onderlinge Levensverzekering - Mij s-Gravenhage te 's Gravenhage aan U allen uit als winst over het afgelopen tijdvak Uitbreiding Unilever te Rotterdam 50 meter hoog gebouw; kosten zes miljoen Het hoofdkantoor van Unilever N.V. te Rotterdam dat in 1931 werd ge bouwd. maar na de oorlog te klein is geworden, zal worden uitgebreid door de bouw van een nieuw pand met elf verdiepingen, waardoor de bestaande ruimte met 50To zal worden vergroot. Het te verrijzen pand. 60 meter lang, 15 meter breed en 50 meter hoog, krijgt een inhoud van 50.000 kubieke meter. Het nieuwe pand, dat achter het be staande hoofdkantoor aan het museum park komt te liggen, wordt hiermee verbonden door een 35 meter lange gang met kantoorruimten. Daar de Rijksgoedkeuring reeds is verkregen hoopt men binnenkort de eerste paal te slaan. De bouwtijd wordt geschat op twee jaar. KONINGIN REIKT LETTERKUNDIGE PRIJS UIT Koningin Juliana zal op 27 oktober in de Ridderzaal te Den Haag de prijs der Nederlandse Letteren uitreiken. Deze prijs is onlangs ingesteld bij gemeen schappelijke beschikking van de Neder landse en Belgische ministers van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. BOSKOOP RIJ KSTUINBOUWSCHOOL Bij beschikking van de Minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorzie ning zijn voor het tijdvak van 1 sep tember 1956 tot 1 september 1957 weder om benoemd tot leraar in tijdelijke dienst aan de rijkstuinbouwschool te Boskoop W. Ch. J. Boer, te Rotterdam; A. H. van Velze, te Beverwijk: J. J. Schipper, te Schiedam; J. Meyers, te Dordrecht; P. den Hartog. te Oeg'stgeest; dr. ir. J. Doorenbos. te Wageningen, eri M. Booy, te Boskoop. LISSE RIJ KSTUINBOUWSCHOOL Bij beschikking van de Minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorzie ning voor het tijdvak van 1 september 1956 tot 1 september 1957 wederom be noemd tot leraar in tijdelijke dienst aan de rijkstuinbouwschool te Lisse ir. Ch. W. Brederode. te Noordwijk-Bin- nen; H. Brouwer, te Amsterdam. A. P. Bosman, te Heemstede; R. Pit en A M. Th. J. Vlaming, beiden te Sassenheim, en mejuffrouw M. Jansze, te Oegstgeest.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 17