(fnT7 off Fl Invloed van de rentestand op de obligatie- en aandelenmarkt i&r| met melk meer mans SStS FILMS Gemiddeld aandelen- rendement .7.4% 95ste jaargang Zaterdag 13 oktober 1956 Derde blad no. 28959 (Ingez. Med.-Adv.) fuWlkotl* Z*H*lbvr»o«. 'i O*o^r»hog# OO Sommigen geven aan weer voorkeur obligaties (Van onze financiële medewerker) Onder de verschillende factoren, welke de laatste tijd de effectenbeurzen be ïnvloeden. is de kapitaalschaarste zeer zeker niet de onbelangrijkste. Terwijl in Duitsland blijkbaar enige ontspanning is ingetreden, of misschien geforceerd wordt, vertoont de rentestand ten onzent eerder een neiging tot stij gen dan tot dalen, zoals wel blijkt uit het koersverloop van de Nederlandse Staatsfondsen. Ook blijkt zulks uit het feit dat volgens de jongste weekstaat van de Ned. Bank de banken weer een bedrag schatkistpapier bij haar hebben onder gebracht doordat ca. f. 150 miljoen voor belastingbetalingen naar de Schatkist moest worden overgeboekt, die hierdoor heel wat ruimer in de middelen is ko men te zitten. Ze beschikt bij de Ned. Bank al weer over f. 453 miljoen, waarvan straks wel iswaar aan gemeenten en provincie een belangrijk deel moet worden afgedragen, maar dat door nieuwe belastingbetalin gen vooreerst wel verder zal kunnen stijgen. De vorige week hebben wij ver meld tot welk een groot bedrag thans Vennootschaps- en Inkomstenbelasting is opgelegd en de verdere betalingen daarvan zullen de eerste tijd vermoede lijk op de kapitaalmarkt nog wel tot meer verschuivingen aanleiding geven. De gemeente Tilburg heeft het de vo rige maand nog met een 4 1/4 lening geprobeerd, maar de kous op de kop gekregen. En het is zeer de vraag of Haarlem en Hengelo, die sedertdien met een dergelijke lening zijn uitgekomen, het er beter zullen afbrengen. Vele gemeenten hebben dan ook on getwijfeld met financiële moeilijkhe den te kampen. Het bedrag van de kasgeldleningen is in vele gevallen tot een te hoog bedrag opgelopen en in het kader van een gezond financieel beleid dient dus naar consolidatie te worden gestreefd. En de gemeentelijke uitgaven stijgen, zowel door de steeds groter wordende Ioonpost als door hoge kosten van allerlei publieke wer ken en het opstellen van de begroting voor 1957 zal vele wethouders van fi nanciën dan ook wel hoofdbrekens hebben bezorgd. Temeer omdat nog zo weinig bekend is van de Rijksbij dragen, waarop een gemeente mag rekenen. Dezelfde moeilijkheden zullen er zijn bij tal van ondernemingen, die hun uit gaven voor verbetering en vernieuwing van de produktiemiddelen moeten fi nancieren of die wegens een stijging van de omzet en de duurdere grondstoffen grotere bedragen nodig hebben. Aangezien de ontwikkeling van de geld- en kapitaalmarkt in ons land ook verband houdt met die in het buiten land en men daar met nagenoeg de zelfde problemen zit als ten onzent, valt van het verdere verloop met zeker heid niets te zeggen. Men kan alleen constateren dat de thans in ons land geldende rentevoet van ca. 4,/2 bo ven het historisch gemiddelde uitgaat en men daarom geneigd is te veronder stellen dat binnen afzienbare tijd een kentering zal intreden. In elk geval is het thans zó, dat de obligatiemarkt voor de beleggers een grotere aantrekkelijkheid heeft gekregen De voorwaarden van de nieuwe Haar lemse lening zijn zodanig dat gedurende de eerste tien jaar geen verplichte of vervroegde aflossing plaats vindt, zodat men dus in die tijd van een rendement van 4.3 To verzekerd is. Het spreekt vanzelf dat onder de in vloed van de gestegen rentestand en de aanbieding van geldleningen met een rentetype van 4 1/4 en 4'/2 de oude obligatieleningen geducht in koers zijn gedaald en zelfs in die mate. dat zij in vele gevallen aantrekkelijker zijn dan de nieuwe leningen. Dit geldt vooral wan neer men rekening houdt met de om standigheid dat als een obligatie, welke beneden pari noteert, door uitloting Op een na oudste inwoner overleden De op een na oudste inwoner van Nederland, de heer P. vanStuyvenberg, is in de ouderdom van 104 jaar te Bussum overleden. De heer Van Stuy venberg. die in Kesteren werd geboren, heeft daar tot zijn 90ste jaar gewoond. Hij is altijd goed gezond geweest, maar sinds enige weken was hij bedlegerig. De laatste 14 jaar was de heer Van Stuyvenberg inwoner van Bussum. KLEURSTOFFEN IN LEVENSMIDDELEN In verschillende besluiten krachtens de warenwet zijn bepalingen opgenomen, volgens welke bepaalde levensmiddelen kunstmatig mogen worden gekleurd jnet behulp van .,een onschadelijke kleurstof". De adviescommissie warenwet meent, dat bepalingen in deze algemene vorm volgens de huidige stand der weten schap onvoldoende zijn en heeft daarom de minister van Sociale Zaken en Volks- gezondheid geadviseerd, de totstandko- ming van een kleurstoffenbesluit (wa- De beroemde componist Igor renwet) te bevorderen. Een ontwerp voor Strawinskv die nan orien en henn- zulk een besluit is in de Staatscourant üle Qan gTiep en neUp van gisteren opgenomen. 'jicht lijdtmoest opgenomen wor- wordt afgelost, van de dan verkregen koerswinst geen inkomstenbelasting ver schuldigd is. Wat dit voor een particu liere belegger betekent hebben wij hier onder voor een vijftal Staatsleningen becijferd. Achtereenvolgens hebben wij vermeld de huidige beurskoers, het cou ponrendement, het effectieve rendement (dat is het couponrendement plus de winst bij uitloting) en tenslotte het ren dement, dat iemand, vóór aftrek van de inkomstenbelasting maakt als hij over zijn inkomen een belasting van 25 moet betalen. Het verschil tussen het couponrendement en het effectieve ren dement is dan immers 75 van het bruto-rendement vóór aftrek van de In komstenbelasting. 3y4 Nederland 1950 3% Idem 1954 II 3 Va Idem 1956 3 Nederl. Indië 1937 A 3 Idem 1937 1 Het totale bruto rendement, vóór af trek van belasting, is dus bij enkele van deze leningen reeds tot boven V/2 To ge stegen en het is daarom geen wonder dat de nieuwe 4 1/4 gemeentelenin gen geen groot succes meer opleveren. Het aanmerkelijk verhoogde rende ment op obligaties oefent uiteraard op de aandelenmarkt een druk uit. Hoe men ook over de verdere ontwikkeling van de conjunctuur en van het Ne derlandse bedrijfsleven moge denken, vast staat dat de belegging in aande len geheel andere risico's meebrengt dan die in obligaties. Deze hebben het risico van de geldontwaarding, aandelen die van een terugslag in de bedrijfsresultaten, waar dan tegenover staat dat bij een verdere geldontwaarding kans heeft dat deze door een koersstijging van de aandelen wordt gecompenseerd. Maar in elk geval heeft het gestegen obligatie-rendement tot gevolg dat de belegger ook voor de aandelenbelegging een hogere norm aanlegt, tenzij hij, ge lijk men dat vooral het vorig jaar in de V.S. en ook ten onzent deed. meer naar de intrinsieke merites van het aandeel kijkt en naar de mogelijkheid van bo nusuitkeringen e.d., waardoor men bijv. ten aanzien van aandelen Koninklijke en Unilever met een rendement van resp. 2.2 en 3'/2 tevreden is. Maar in het algemeen wordt thans ook van de aandelen een hoger rende ment gevraagd, zoals wel Jolijkt uit de berekeningen van de Rotterdamsche Bank, die in haar jongste weekbe richt tot de conclusie komt dat het gemiddelde rendement van 199 aande len per uit. september 1956 tot 5.4 Te is gestegen. Dit percentage is welis waar slechts 0.1 To hoger dan dat van uit. juni, maar 0.7 hoger dan dat van uit. maart j.l. en 1 T hoger dan dat van uit. september 1955, toen het 4.4 bedroeg. Deze cijfers hebben niet meer dan betrekkelijke waarde, omdat ze gebaseerd zijn op de divi denden. welke over 1955 of 1955/1956 zijn uitgekeerd, waarvan niet vast staat dat ze over 1956 of 1956/1957 zullen worden gehandhaafd. Uit de verdere gegevens, welke in ge noemd weekbericht worden vermeld, blijkt dat bij de waardering van aande len met de grotere of kleinere risico's van een bepaalde bedrijfstak terdege wordt rekening gehouden. Schakelen we de Petroleumwaarden uit. omdat aande len Koninklijke door de koersbeweging te New-York wordt beheerst, dan zien wij dat men voor de aandelen van vaste goederenmpijen. bierbrouwerijen en scheepsbouwmpijen met het laagste rendement tevreden is. n.l. met resp. 4.7. 4.5 en 4. 7 Te, terwijl het rendement voor de aandelen van aannemings- en bouwbedrijven bijv. 6 Tc bedraagt en dat voor de aandelen van houthandelson dernemingen zelfs 7.4 Te. Toch zijn er koers coupon- effectief- tot. brt. rendement rendement rendem. 87 V2 3.71 4.15 4.31 87% 3.70 4.37 4.59 91% 3.80 4.33 4.50 91'/2 3.27 4.17 4.47 93% 3.17 4.25 4.61 tal van industriële aandelen, welke thans op basis van het dividend over het afge lopen boekjaar een mooi rendement op leveren. Men vindt bij die van de Stoomspinnerij „Twenthe" een rende ment van 7'/2 To, bij de Kon. Delftsche Leerlooierij een rendement van 7.6 bij Rothe en Jiskoot zelfs een van 9 To. bij De Wit's Textiel van 6.4 bij Van Vlissingen van 6l/2 bij Reineveld van 6.3 Het gemiddelde aandelenrendement van 5.4 Tligt eehter minder dan ITe boven dat van de in de aanhef ge noemde Staatsobligaties hetgeen een reden is waarom sommige beleggers uit een oogpunt van rendement thans aan obligaties de voorkeur geven. De nog altijd apathische tendens op de aandelenmarkt houdt met dit ver schijnsel ongetwijfeld verband en de verdere ontwikkeling van de geld- en kapitaalmarkt zal daarom eerst op de aandelenmarkt van invloed blijven. Hongaarse Rhapsody Liszts hopeloze liefde CASINO De hartstochtelijke liefde van de jonge, begaafde en succesvolle musicus en componist Franz Liszt voor de charmante en aantrekkelijke prinses Carolyne de Sayn-Wittgenstein was van het begin af hopeloos en uitzichtloos. Op haar zestiende jaar uitgehuwelijkt aan de wrede, verspilzieke, losbandige en onbetrouwbare generaal von Wittgen stein bestonden er geen kansen, dat de levenslustige vrouw zich van deze knel lende banden zou kunnen bevrijden om de roepstem van het hart te kunnen volgen. Telkens werd elk sprankje hoop de bodem ingeslagen. De tyrannieke ge neraal weigerde steeds haar de vrijheid terug te geven. Integendeel, hij intri geerde en treiterde naar hartelust om het lot van de geliefden nog te verzwa ren. En juist, toen de dood een einde ging maken aan de woeste orgiën van haar echtgenoot moest de prinses erva ren. dat Franz Liszt zich tot priester had laten wijden Deze trieste geschiedenis van Liszts grote liefde levert vele ingrediënten, waarvan André Haguet een smakelijk filmisch gerecht had kunnen bereiden. Melodieuze muziek, een scheutje dans, gevoegd bij een juiste hoeveelheid sen timent en overgoten met een kleurrijk sausje hadden tot een goede dis samen gesteld kunnen worden, welke de meeste bioscoopliefhebbers met smaak hadden verorberd, ware het niet dat kok Ha guet iets te royaal met het sentiment is omgesprongen en zijn schotel hier en daar wat heeft laten aanbranden. Maar desondankshet is redelijk eetbaar gebleven, vooral door de meesterwerken van Liszt en het grote talent van een Michel Simon, die een karakteristieke creatie maakte van de ietwat lugubere echtgenoot- generaal Schrikbewind in Ocatilla Boeiend verhaal REX Het gaat deze week weer wild toe in het Rex-theater. Het gaat er om weer normale toestanden te doen heer sen in het kleine stadje Ocatilla. maar dat is niet zo gemakkelijk als het mis schien wel zou lijken, temeer daar er nog een persoonlijke rivaliteit uitge vochten moet worden. John Stewart, die nabij het stadje een groot veevokbedrijf heeft opgebouwd, heeft veel belang bij een rustige omgeving en daarom tracht hij allerlei verbeteringen aan te bren gen in het stadje. Zijn broer zal hem daarbij helpen. Diens zoon Howie ech ter wordt verliefd op het meisje Maria Segura. die opgevoed is door dé grote man van het stadje. Campbell, die ech ter ook verliefd wordt op zijn pupil en derhalve jaloers op Howie. En dan staan in het stadje twee partijen tegenover el kaar: Campbell, die een aantal vechters bazen van minder goede reputatie om zich heen verzamelt en de familie Ste wart, bestaande uit mannen, die ook niet voor een kleintje vervaard zijn. Ten slotte wordt aan het schrikbewind van Campbell een einde gemaakt. Een boeiend verhaal met goede opnamen in prachtige kleuren. De zesde juni Liefde in oorlogstijd LUXOR In de Engelse titel van de film ..De zesde juni" staat nog een woord: „D-Day", en men zou daardoor misschien denken een verhaal voorgezet te krijgen, dat zich afspeelt bij de ge allieerde landing in Normandië op 6 juni 1944. Dit is echter slechts gedeeltelijk waar. Deze film is inderdaad een oor logsfilm. maar een groot gedeelte wordt daarvan ingenomen door een liefdesge schiedenis tussen Valerie Russell, die in Engeland bij het Amerikaanse Rode Kruis werkt, de kapitein Brad Parker en kolonel Wynter. Kolonel Wynter is haar verloofde, maar die vecht in Afrika. Ka pitein Parker is getrouwd, maar zijn vrouw is thuis in Amerika. Valerie en Brad gaan vaak met elkaar uit, hoewel zij er beiden van overtuigd zijn. dat zij na de oorlog weer moeten scheiden, en dat ook inderdaad wensen. Tegen de tijd dat D-Day nadert bevinden beide man nen zich weer in Engeland en beiden zullen .deelnemen aan de invasie. Brad Parker, hoewel gewond, overleeft de strijd, maar Wynter, die betrekkelijk licht gewond is. loopt op een landmijn en keert niet terug. Het merkwaardige is dat Parker en Wynter elkaar op het strand nog ontmoeten, vlak voordat Parker met een gewonden-transport te ruggaat. Parker .ontmoet dan Valerie nog een keer. maar weet niet beter of Wvnter zal ook spoedig terugkeren. Hij neemt afscheid van Valerie in de over tuiging dat beiden gelukkig zullen wor den. Valerie weet intussen reeds welk ongeluk haar verloofde is overkomen, en zij blijft dus eenzaam achter. Op het laatst van de film beleeft men de eerste landing in Normandië. D-Day is dus in derdaad wel een zeer belangrijke dag in deze film. maar de hoofdzaak is toch de verhouding tussen Valerie en Brad, die dan definitief eindigt op de zesde juni. Een goed gespeelde kleurenfilm, met knappe opnamen. VAN DEZE WEEK: iiiiiiiiiiiiiiiniiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii den in een ziekenhuis. De toestand van Strawinsky. die 74 jaar is, is ernstig. Teraardebestelling dr. Dirk Coster „EERLIJK EN MOEDIG KUNSTENAAR". Op de begraafplaats „Jaffa" te Delft is gistermiddaag het stoffelijk over schot ter aardg besteld van de maan dagmiddag j.l. op 69-jarige leeftijd over leden letterkundige dr. Dirk Coster. Voordat, de kist en vele bloemstukken in de aula waren binnengedragen werd het ..Largo" van Handel gespeeld. Prof. dr. N. A. Donkersloot sprak als voorzitter van de Vereniging van Let terkundigen en uit naam van het Ne derlandse P.E.N,-Centrum Dirk Coster, zo zede hij o.a., had het leven op zeer bijzondere wijze lief en wel zo. dat ook anderen zich gedrongen voelden zich erin te verdiepen. In zijn werk heeft Dirk Coster zich gzkenmerkt door de aandacht, die hij voor het detail had. Hij zag de stad Delft als het middel punt van het leven en verstond de kunst het nietige te beleven, zonder zich er aan te verliezen. Mej. Kitty Josselin de Jong voerde namens het bestuur van het Neder landse P.E.N.-Centrum het woord. Zij noemde Dirk Coster een eerlijk en moe dig kunstenaar, voor wie zijn vrienden grote genegenheid voelden. De waarde ring voor zijn persoon en werk zal on der de Nederlandse letterkundigen be houden blijven. Vervolgens is gesproken door de schil der Otto B. de Kat uit Overveen. na mens de Haarlemse sociëteit ..Treister- bant" en mr. W. van der Chijs uit Delft. De plechtigheid in de aula werd be sloten met „Ases Tot" van Grieg. dat op het orgel werd gespeeld. Het stoffe lijk overschot is bijgezet in het fami liegraf. „Verloren spel" Gerechtigheid TRIANON Het is verre van een opwekkende geschiedenis, die zich af speelt in de Franse film „Verloren spel". Het gaat over twee gevangenen, Rudel en Macquart: zij beschuldigen el kaar een „verrader" van him vrienden te zijn. waarvan ook htm medegevange nen hen verdenken, of liever een van beide. Wie? Dat blijft een raadsel. Dan nemen ze het besluit te ontvluch ten. Daartoe worden eerst enkele cipiers vermoord en wanneer ze in de van hen geroofde uniformen de „vrijheid" in trekken, begint de ellende pas goed. Ze overvallen een benzinestation, een der twee wordt door een hond in zijn been gebeten en nu volgt een eindeloze, moei zame wandeling door een eenzame streek op de vlucht voor eventuele achtervol gers. Ze vinden eindelijk toevlucht in een huis aan het strand, waar een schilder met zijn model woont. In een minimum van tijd is ook die schilder om zeep ge holpen en nu wordt het de hoogste tijd voor het meisje om wraak te nemen. Hoe ze dat doet vertellen wij niet. maar ze doet het geraffineerd en met behulp van al haar vrouwelijke charme. De ke rels. die opnieuw de vrijheid zagen da gen. worden haar slachtoffer Ze lopen in het drijfzand hun eigen dood tege moet Een melodramatisch gegeven, al even melodramatisch uitgewerkt, waarbij ge zelfs Uw ergste vijand niet zoudt toe wensen. wat met deze twee ontsnapten gebeurt. Na alle moorden, die ze op hun gewe ten hebben, is het intussen hun verdien de loon. Als zelfs zij het er goed afge bracht hadden, hoe zou het dan met de gerechtigheid gesteld zijn? Een - zo ge wilt - opwindend verhaal, waarin het^ er op een paar gruwelijke moorden méér of minder niet op schijnt aan te komen Jacht zonder genade Harde strijd voor rechtvaardige zaak LIDO Reeds herhaaldelijk is in de internationale pers ruchtbaarheid gege ven aan de ongezonde toestanden, die in Amerikaanse havens heersen, waar ge wetenloze mannen, die voor een moord meer of minder niet terugdeinzen, zich van de oppermacht hebben weten te verzekeren. In deze van begin tot het eind boeiende film is dit onderwerp door de Amerikaanse filmproducenten zelf aangesneden, in Warner color op het brede doek en natuurlijk met een goede afloop voor de held. Dat is in dit geval de politie-inspecteur. die vijf jaar heeft moeten „zitten", omdat hij beschuldigd was van een moord, die niet hij. maar de leider van een haven..gang" had ge pleegd. althans had laten plegen. Op die wijze wist deze schavuit ook nog een voortreffelijk politieman, die zich naar zijn mening echter teveel „bemoeide" met onfrisse zaken in de haven van San Francisco, voor geruime tijd uit te schakelen. Maar eenmaal vrij laat de inspecteur het er niet bij zitten en hij rust niet eerder voordat hij de onge makkelijke strijd heeft gewonnen en bo vendien herenigd is met zijn vrouw, die van hem vervreemd was. Veel spannende momenten en een pak kend onderwerp, maken deze film het aankijken zeker waard. Goed spel van Alan Ladd. Edward G. Robinson en Joanne Dru. Brand in olieslagerij re Amersfoort In de olieslagerij van J. L. van Nieu- wenhuizen, graanhandel en oliefabrie- ken N.V. aan de Kleine Koppel te Amersfoort, heeft een felle brand ge woed. welke ontstond toen een voorman olieslager wat olie wierp op warm gelo pen lagers van een wals in de perserij. Een geweldige steekvlam schoot om hoog en zette in een ommezien de olie slagerij in brand. De Amersfoortse brandweer greep krachtig in en kon voorkomen dat het vuur zich mededeelde aan de opslag plaatsen van lijnzaad en olie en aan zich in de nabijheid bevindende olietanks. Na een uur was men de brand meester. De schade is aanzienlijk en wordt door verzekering gedekt. Een aantal machi nes is onklaar geraakt, zodat de pro- duktie is gestagneerd. Zelfbedieningswinkels nemen snel toe EEN VESTIGINGSREGELING? Het aantal zelfbedieningswinkels in ons land is in een jaar tijds met de helft gestegen. Het nam in een jaar toe van 212 tot 334. Dit is meegedeeld op de jaarvergadering van de vereni ging van zelfbedieningsbedryven te Arnhem. Waren bfj de vestigingen oorspronke lijk de zelfstandigen verreweg in de meerderheid, thans bezitten de grote filiaalbedrijven en coöperaties reeds meer dan een derde van het totaal aantal zelfbedieningswinkels. Naar schatting bedraagt de omzet per jaar 150 miljoen gulden en rond één miljoen bezoeken brengen de Nederlandse huisvrouwen wekelijks aan zelfbedieningswinkels. De vereniging staat op het standpunt, dat de overheid een aparte wettelijke vesti gingsregeling zal dienen te creëren voor de zelfbedieningsbedrijven, waarbij het bedrijf niet meer wordt bepaald door de soort artikelen, maar door de zelfbe- dieningswerkwijze. Indien dit verwe zenlijkt wordt, verwacht men een snelle ontwikkeling van de „supermarkt". Afbetalingsrapport in de S.E.R. (Van onze Haagse redactie) De Sociaal Economische Raad heeft zich gisteren bezig gehouden met het afbetalingsrapport. Het was het enige agendapunt voor de besloten vergade ring. Op de daaraan voorafgaande, nauwe lijks een kwartier durende openbare ver- gadering, werden z.h.st. drie verorde ningen vastgesteld t.w. een verordening inzake de heffing van opcenten en bij dragen voor 1957, een verordening tot uitvoering van de wet op de onderne mingsraden voor de asbestcementwaren- industrie en een verordening inzake het afgeven voor bewijsstukken van vakbekwaamheid voor de assurantiebe middeling. Het advies van de S.E.R. over het melkprijzenbeleid is gisteren aan de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening worden verzonden. I Z£UrV££P€£>icen0£ SWhtc n Moccjfawlse kaaeQ deza-iueek KDQftx hacua o? as.,.bcmeC' museum, kxeaq nieuwe V 1 Mi niS" teidse studmifew. qamn w» (béweeïlifaijspczb- óurwYisttcJUe. EtWcst cmtstemmmtj ovee W&fuuj van de. isidse vcii^büi-(mp<ziib£ .Can flmow." zonq van.t txWydwuj .1 hu Kesstak" ddt was 9as zavqtün Vcwdacuj gaai in Wde- naondL verouu.mqs <je- S?ouu).tTle{puwt" open

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 11