Onderhandelaars in New York door binnenlandse politiek beinvloed WEERBERICHT Partijen trachten garantie te krijgen tegen onwelwillende interventie van de ander Het nieuwe Kabinet eindelijk in kannen en kruiken ,Motels en bungalows verrijzen als paddestoelen uit de grond" VEERTIG CHINEZEN GEDOOD BIJ ONLUSTEN IN HONKONG 95ste Jaargang VRIJDAG 12 OKTOBER 1956 No. 28958 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.— per Kwartaal; f2.35 per maand; f0.55 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie; 25041; Redactie: 21507 Gisteren geen vorderingen in Suezcrisis (Van onze correspondent in New York De onderhandelingen tussen de drie mogendheden, die het nauwst betrok ken zijn bij de crisis om het Suezkanaal, zijn donderdag niets verder gekomen. Hoe vreemd dit ook klinkt, dit is eigenlijk uitermate verhelderend voor de situatie. Wat is namelijk het geval? Het politieke lot der regeringen van Engeland, Frankrijk en Egypte staat of valt met het resultaat der besprekingen te New York. Vandaar, dat Selwyn Lloyd (Engeland)Pineau (Frankrijk) en Fawzi (Egypte) in grote mate bij de onderhandelingen worden beinvloed door overwegingen van binnenlandse politieke aard! Dit maakt het voor hen zeer moeilijk concessies te doen, die al te duidelijk als zodanig herkenbaar zijn. Op dit moment houdt de Franse regering het stevigst voet bij stuk. Engeland is bereid niet langer internationaal beheer over het kanaal te eisen, doch alleen internationaal t o ezi cht te aanvaarden. Het apparaat, dat dit toe zicht uit zou moeten oefenen, zou dan echter tegelijkertijd ook zelfstandig sancties moeten kunnen opleggen. Hiertegen verzet Egypte zich het scherpste. Egypte zou wensen, dat sancties eventueel alleen toegepast zullen worden indien de V.N. daarmede akkoord gaan. Vooral indien de Veiligheidsraad zeggenschap zou krijgen over het al of niet toepassen van sancties, zou Egypte vrij zeker kunnen zijn van de bescherming van een Russisch veto. De kern van de kwestie is, dat Egypte niet onder de voogdij wenst te staan van de kanaalgebruikers, terwijl met name Engeland en Frankrijk niet afhankelijk wensen te zijn van de willekeur van Nasser. bereikt, hun soherpe resolutie in stem ming hebben gebracht, hierop zou een Russisch veto zijn gevolgd en dit had het einde betekend van de rol der V-N.! Engelsen en Fransen beducht voor verlies van prestige in V.N. Vreedzame samenwerking schijnt de aangewezen oplossing, doch beide par tijen trachten een garantie te verkrijgen tegen eikaars eventueel onwelwillende interventie. Het is echter nog niet gelukt een for mule te vinden, die beide partijen althans in schijn zulk een garantie kan bieden. Evenwel is het interessant, dat Frankrijk en Engeland niet hebben doorgezet, dat de Veiligheidsraad heden wederom in openbare zitting zou bijeenkomen. In een dergelijke zitting zouden deze staten immers, indien geen oplossing zou zijn Morgen beëdiging drie ministers (Van onze parlementaire redacteur) Zaterdagmorgen worden de nieuwe mi nisters: mej. dr. Klompé, prof. Samkal- den en de heer Hofstra, beëdigd. Dins dag keert de kandidaat-minister voor Binnenlandse Zaken, mr. Struycken, naar de Antillen terug om afscheid te nemen in zijn kwaliteit van Gouverneur. Hij wordt pas beëdigd als minister na zijn terugkeer in Nederland. Gedurende de afwezigheid van minis ter Struycken beheert minister Suurhoff de portefeuille van Binnenlandse Zaken. De minister van Defensie, ir. Staf, die thans reeds ad int. de portefeuille be heert van Overzeese Rijksdelen, houdt deze onder zijn hoede. Over de ophef fing van Overzeese Rijksdelen is nog geen beslissing genomen. Van de Staatssecretarissen valt alleen de belastingspecialist mr. dr. W. van den Berge af. Dat berust niet op geringschat ting voor zijn werk, maar de nieuwe minister Hofstra is bij uitstek deskundig op het gebied van de belastingen, zodat er aan de assistentie van een Staatssecre taris voor de belastingen geen behoefte is. De regeringsverklaring in de Tweede Kamer zal niet in de eerste dagen van de volgende week worden afgelegd, omdat die dagen ongeschikt zün in verband met het staatsiebezoek van de president van Liberia. Zij zal vermoe delijk niet eerder dan volgende week vrijdag worden afgelegd. Het politieke debat begint dan in het begin van de daarop volgende week. Kolenwagens te Sittard ontspoord Vanochtend om kwart over vier zijn op het stationsemplacement te Sittard drie lege kolenwagons ontspoord. De lijn Sittard-Maastricht is hierdoor versperd. De kolenwagens ontspoorden toen een goederentrein het emplacement Sittard wilde verlaten. Een der wagons kantelde terwijl de twee anderen half uit de rails kwamen te liggen. Men hoopte de ver sperring tegen de middag op te heffen. Spoorwegtechnici stellen een onder zoek naar de oorzaak in. Wolkenvelden De Bilt verwacht tot ...orgenavond: Overwegend droog weer met overdrij vende wolkenvelden en plaatselijk mist. In het noorden van het land meest ma tige. elders zwakker tot matige zuid westelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt te 11.15 uur) 13 OKTOBER Zon op: 7.03 uur: onder: 17.53 uur. Maan op: 15.08 uur; onder: 0.10 uur. Hoogwater te Katwijk te 9.56 en 22.31 uur (Doodtij). Dit nummer bestaat uit 20 pagina's wel niet absoluut zeker. Vanochtend was er wederom een bijeenkomst van Pineau, Lloyd. Fawzi en Hammerskjöld en van middag was er opnieuw een geheime zit ting van de Veiligheidsraad. De Egypte- naren hoopten, dat Eisenhower persoon lijk zou interveniëren, doch zover is het nog niet gekomen, al heeft de president zich, zoals gebruikelijk, bereid verklaard alles te doen om de vrede te bevorderen. Geen zeven stemmen? Met name Dulles (V.S.) en Spaak (België) verzetten zich krachtig tegen zulk een onconstructief emde. Hun ver zet is zo groot, dat Engeland en Frank rijk er niet zeker van kunnen zijn, in de Veiligheidsraad zeven stemmen te beha len. Een Russisch veto zou in elk geval de resolutie om hals brengen, doch in dien Engeland en Frankrijk niet eens zeven stemmen zouden behalen, zou dit voor hen groot prestigeverlies betekenen. Op het ogenblik kunnen Pineau en Lloyd zeker zijn van de steun van Amerika en Australië. Van de stemmen van België, Perzië, Peru, Cuba en Ohina is men even- Nederland bijna 11 miljoen inwoners Blijkens opgave van het Centraal Bureau voor de Statistiek telde Neder land op 1 september j.l. 10.912.216 in woners. In de eerste 8 maanden van dit jaar bedroeg het aantal huwelijken 59.778 (v.j. 57.816), het aantal levend geborenen 157.560 (vj. 155.620) en het aantal overledenen 57.737 (v.j. 55.374). Voorts stond tegenover een aantal im migranten van 31.830 in de eerste 8 maanden van dit jaar een aantal emi granten van 40.059. Voor de overeen komstige periode van vorig jaar varen deze aantallen resp 33.770 en 36.595. W. C. F. Scheps veertig jaar journalist Op 1 november zal het 40 jaar geleden zijn, dat onze medewerker de heer W. C. F. Scheps zijn Journalistieke arbeid aanving. Hij heeft zich naam verwor ven als publicist, in het bijzonder op het terrein der protestantse kerken. Ook is hij redacteur van het blad „Kerknieuws". Dit jaar is de heer Scheps eveneens 40 jaar werkzaam op het gebied der drank bestrijding. Binnen de actie der drank bestrijding heeft hij in de loop van deze tijd tal van functies vervuld. De heer Scheps is vice-voorzitter en erelid van het hoofdbestuur der Gere formeerde vereniging voor drankbe strijding. Lange tijd is hij voorzitter ge weest van de Zuidhollandse Bond dezer vereniging. Binnen de journalistenorganisaties bekleedt de heer Scheps de functies van vice-voorzitter van de Protestants- Christelijke Journalistenkring en van voorzitter der sectie freelances in de Federatie van Nederlandse journalisten. Er wordt een receptie gehouden op donderdag 1 november van tot 5 uur in het Parkhotel, Molenstraat. 's-Gra- venhage. waar de talrijke vrienden en relaties van de iubilaris gelegenheid zullen hebben, hem hun gelukwensen aan te bieden. De kandidaten voor de titel ..Miss World", die in Londen bijeen zijn werden ontvangen door de burge meester van Londen. De burge meester en zijn echtgenote temidden van zijn gasten. Mist belemmert verkeer Te water, in de lucht en op het land De mist heeft vannacht en ook van morgen nog het verkeer te land, te wa ter en in de lucht belemmerd. Vooral het scheepvaartverkeer en de luchtvaart werden gestagneerd. Diverse schepen, die in de vroege ochtenduren uit Amsterdam hadden moeten ver trekken, zijn blijven liggen om op beter weer te wachten. Dit zijn o.m. het En gelse schip „Eastbur.v", en het Neder landse „Prinsengracht". Bij de Oranjesluizen was het vanmor gen nog potdicht al zijn daar enkele scheepjes, die. gisteravond bij de vuur toren van Durgerdam een ankerplaats hadden gezocht, binnengekomen. Maar over het algemeen is er weinig scheep vaartverkeer geweest. Te land was de situatie iets beter. In het ongunstigste geval bedroeg het zicht ongeveer 100 meter, vooral buiten de be bouwde kommen. Rijen automobielen trokken kruipend over de toegangswegen naar Amsterdam Het luchtverkeer tenslotte heeft ook hinder ondervonden van de mist, vooral gedurende de nacht. Prof. Samkalden accepteert; uitbreiding ran liet aantal Staatssecretarissen (Van onze parlementaire redacteur) Het nieuwe Kabinet is nu defenitief in kannen en kruiken. Prof. dr. Ivo Samkalden heeft zich bereid verklaard de portefeuille van Justitie te aan vaarden en daarmede had dr. Drees het nieuwe Kabinet bijeen, zodat hü naar de Koningin kon gaan om mede te delen, dat hij de opdracht tot vorming van een Kabinet aanvaardde. Bijna alle Staatssecretarissen keren terug ter assistentie van de ministers en hun aantal zal zelfs nog worden uitgebreid. Als tweede Staatssecretaris aan het Departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen zal waarschijnlijk op treden de heer E. A. Schuettelhelm, hoofd van de afdeling Jeugdvorming buiten schoolverband aan het ministe rie van O., K. en W., wie ook de be hartiging van radio en televisie zal worden toevertrouwd onder verantwoor delijkheid van minister Cals. Staats secretaris voor Europese aangelegen heden van het Departement van Bui tenlandse Zaken wordt zeer waarschijn lijk de hoofdambtenaar, de heer E. H. Van der Beugel. Misschien komt aan dit Departement ook nog een tweede Staats secretaris voor Indonesische zaken, waarvoor de naam van de hoofdambte naar mr. Both wordt genoemd. Ook minister Struycken kan aan het Departement van Binnenlandse Zaken nog een tweede Staatssecretaris krijgen voor ambtenarenzaken. Tevens zal een aantal hoge ambtenaren van Economi sche Zaken naar zijn Departement over gaan, omdat hij zich ook zal moeten be moeien met economische kwesties als vice-voorzitter van de Raad voor eco nomische aangelegenheden (R.E.A.) uit de Ministerraad. Mr. Algera schijnt voorlopig aan het Departement van Verkeer en Water staat geen Staatssecretaris te verlangen. Vanmorgen is het oude Kabinet onder leiding van dr. Drees voor het laatst bijeengekomen om afscheid te nemen van de aftredende ministers. •n Honderd rebellen in Algerije gesneuveld In Kabylië (Oost-Algerije) zijn bü ge vechten, die dinsdag begonnen en don derdagavond werden beëindigd, 102 op standelingen en vijf Franse militairen gesneuveld. In het gebied van Constantine zijn donderdag elf opstandelingen gedood, terwijl er ten zuiden van Tlemcen vijf sneuvelden. Bij aanslagen in verscheidene steden in Algerije zijn donderdag 22 burgers ge wond. In Algiers werd een elektricien doodgeschoten. Hetzelfde lot trof een Mohammedaan, die op het punt stond een handgranaat in een café te gooien. Bejaarde dame gedood door kolendamp De 82-jaripe mevrouw wed. F. A. Seij- bel-Mol te Apeldoorn is in het Ju- liana-ziekenhuis, waar zij was opge nomen wegens kolendampvergiftiging, overleden. Een slagersknecht had op zijn bellen aan haar woning geen gehoor gekregen. Nadat hij de deur geopend had kwam hem een sterke kolendamplucht tege moet. In de woonkamer vond hij de be jaarde dame. die in een stoel bij de haard zat. Een gewaarschuwde dokter achtte overbrenging naar het ziekenhuis nood zakelijk; kort na aankomst is zij hier overleden. De vrouw was pas 's morgens uit het ziekenhuis ontslagen nadat zij daar eni ge maanden was verpleegd. Koningin Elizabeth van Engeland en Prinses Anne zijn teruggekeerd van een vakantie in Schotland. In Londen werden zij met een auto afgehaald door Prins Charles. Tijdens de rit van het station naar Buckingham Palace werd deze aardige foto gemaakt van een charmant lachende Koningin en een heel ernstig groetende Prinses. Verlenging bewegingsvrijheid militairen (Van onze Haagse redactie) Dienstplichtigen der Kon. Landmacht, die bjj een vredesonderdeel zjjn inge deeld om daar hur eerste oefenperiode door te maken, zullen een verlenging van bewegingsvrijheid eens per drie weken krijgen. Inplaats van terugkeer op zondag avond laatste reisgelegenheid zullen deze dienstplichtigen op maandagmor gen naar hun garnizoen mogen terug keren. Het betreft hier militairen tijdens hun eerste oefenperiode van twee maanden, tijdens de voortgezette oplei ding en de leerlingen van kaderscholen en officiersopleiding© Ernstige concurrentie voor Horecaf Ook 't volgend jaar wordt geen vergunning verstrekt voor de homv van nieuwe hotels „De Nederlandse Horecafbedrijven moeten ervoor zorgen de concurrerende positie tegenover het buitenland niet te verliezen. Tevens zullen zij moeten trach ten in eigen land de mededinging van nieuwe logiesvormen, zoals motels en bungalowbedrijven het hoofd te bieden. Wij zien de bungalowbedrüven als padde stoelen uit de grond vliegen. De motels zijn sinds een jaar geen denkbeeldige concurrenten meer. Zij vormen evenzovele waarschuwingen om de prijzen in de hotellerie met de uiterste voorzichtigheid te hanteren en zij zijn tevens aanspo ringen om de bestaande bedrijven nog meer dan tot heden aan te passen bü de gewijzigde smaak van het publiek". Deze ernstige waarschuwing sprak de heer J. G. Meijer, voorzitter van de Nederlandse Bond van Werkgevers in hotel, restau rant, café en aanverwante bedrijven „Horecaf" tijdens de jaarlijkse congresverga dering, welke ditmaal te Enschede werd gehouden. Het speet hem voorts, dat hij moest wijzen op het besluit van de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, dat ook voor 1957 niet mag worden gerekend op rijksgoedkeuring van bouwplannen voor hotels, restaurants en café's. Ian&stelling moeten gewekt worden voor 1 oensilie ontwikkelt het werken in de hotellerie. „Wy weten. dat de minister zich op het standpunt zich kwantitatief Het toerisme ontwikkelt zich niet In de kwalitatieve, maar in de kwantitatieve richting", aldus de heer Meijer: „Daar mee gaat samen een verandering in de eisen, die aan het Horecafbedrijf moeten worden gesteld. „Het kan nooit ons belang zijn om de gast of bezoeker uit eigen land van onze bedrijven te vervreemden en hen te stimuleren met vakantie naar het bui tenland te wekken. Integendeel, ons streven moet erop zijn gericht en dit geldt vooral de bedrijven buiten de grote centra in het westen om het Neder landse publiek voor ons te winnen. „Intussen blyft het feit bestaan", zo vervolgde de heer Meijer: „Dat men niet kan voortgaan met de toenemende lasten op eigen schouders te nemen en men zal er dus niet aan ontkomen om die lasten vroeger of later geheel of ten dele op de cliëntéle over te dragen. Personeelstekort Ook het personeelstekort verlangt in sterke mate belangstelling, aldus de heer Meijer De lagere vakopleiding zal daar om geïntensiveerd moeten worden en er zal in brede kring groter be- Brand op de „Ridderkerk" In twee ruimen van het 8.0000 ton metende Nedrelandse motorschip „Rid derkerk", dat in de haven van Antwer pen ligt. is gistermiddag brand uitgebro ken. Het vuur kon in de loop van de avond worden geblust, doch woedde om streeks half twaalf weer op. Het schip, dat naar Amsterdam zou vertrekken met een lading sisal en wol. maakte door het bluswater lichte slagzij. Men is bezig het schip, dat op een bepaald ogenblik tijdens de brand geheel in rook gehuld was, leeg te pompen. heeft gesteld, dat bij de verkorting van de werktüd voor de Horecaf-bedrijfstak met geleidelijkheid te werk moet worden gegaan. De werknemersorganisaties hebben voorgesteld een gemiddelde werktüd van 51 uur in plaats van 55 uur per week. Hoewel wü dit standpunt toe juichen, menen wü toch ons te moeten blijven verzetten tegen elke verkorting van de werktijd, omdat het ontstellen de personeelstekort deze bedrüfstak voor onoplosbare problemen stelt, in dien de werktüd inderdaad met ingang van 1 januari 1957 zal worden verkort". Spreker hoopte dat binnenkort met de bouw van de nieuwe Horecafschool een begin kan worden gemaakt. Botsingen tussen nationalisten en roden Britse troepen kwamen tussenbeide In een gevecht tussen Nationalisten en Communisten te Tsoen Wan, aan de rand van Hongkongs nieuwe gebied, zqn donderdagavond dertig Chinezen om het leven gekomen. De onlusten, die al twee dagen duren, hebben in Hongkong thans 42 doden geëist. De stryd brak uit toen nationalistisch gezinden de kantoren van twee com munistisch-gezinde vakverenigingen begonnen te plunderen. Enige tyd later kwamen Britse troepen tussenbeide en hielden het gebied onder controle. Voordien had een menigte in een straat van het district Kowloon een Zwitser se consulaire ambtenaar, Fritz Ernst, en diens echtgenote aangevallen en de taxi, waarin het echtpaar reed, in brand gestoken. De Zwitser bevrydde zyn vrouw uit het brandende voertuig en hield zich met de blote vuist de menigte van het lijf totdat er tenslotte hulp kwam. Mevr. Ernst wen» naar een zieken huis gebracht, waar haar toestand ernstig bleek; baar echtgenoot had minder ernstige verwondingen opgelopen. Ook een bankgebouw en een brandweergarage moesten het ontgelden, maar met geweervuur en traangas wist men de aanvallers te verdrüven. De overheid heeft de avondklok afgekondigd.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 1