HET OUDE KABINET MET VIER NIEUWE GEZICHTEN NA 118 DAGEN WEER TERUG Vier nieuwe ministers WEERBERICHT Dr. Drees weer minister-presklent Voor grootste deel van ons volk onbevredigend resultaat van de langdurige onderhandelingen 95ste jaargang WOENSDAG 10 OKTOBER 1956 No. 28956 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.— per kwartaal; f2.35 per maand; f0.55 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Mr. J. Algera (A.R.) Verkeer cn Waterstaat J. G. Suurhoff Pv. d. A.) Sociale Zaken en Volksgezondheid Prof. dr. J. Zijlstra (A.R.) Economische Zaken Mr. M. A. H. Luns (K.V.P.) Buitenlandse Zaken Indonesische moordenaar meldt zich Vernomen wordt, dat de Indonesiër, die de vorige week een Indonesische wouw en haar vier kinderen in de sa tellietstad van Djakarta Kebajoran ver moordde, zich bij de politie heeft aange geven. De vrouw was zijn vroegere echt genote, die van hem scheidde, toen hij in de gevangenis was voor een andere moord. Twee van de kinderen, die hij onthoofdde, waren zijn eigen kinderen. Hij zei, dat hij gehandeld had in een vlaag van jaloezie. Rustig weer De Bilt verwacht tot morgenavond: Droog weer, maar in de nacht en och tend plaatselijk mist. Hier en daar lichte nachtvorst. Morgen overdag op vele plaatsen zonnige perioden. Weinig ^'ind. Ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. (Opgemaakt te 11.15 uur). 11 oktober Zon op: 7.00 uur; onder: 17.57 uur. Maan op: 14.13 uur; onder 23.06 uur. (E.K.) Hoogwater te Katwijk te 7.40 en 20.03 uur. Dit nummer bestaat alt 10 pagina's. Ir. C. Staf (C.H.) Oorlog en Marine Ir. H. B. J. Witte (K.V.P.) Wederopbouw en Volkshuisvesting Dr. S. L. Mansholt (P.v.d.A.) Landbouw. Visserij en Voedsel voorziening Mr. J. M. L. Th. Cals (K.V.P.) Onderwijs, Kunsten en Wetensch. Het onbevredigende, haast lachwekkende resultaat van bijna vier maanden onverkwikkelijke Kabinetsfor matie is, dat er in beginsel niets verandert, want het nieuwe Kabinet zal steunen op precies dezelfde poli tieke basis als het oude Kabinet (P. v. d. A., K.V.P., A.R. en C.H.U.). Overwegend dezelfde ministers komen weer achter de regeringstafel te zitten. Er zullen slechts vier nieuwe ministers optreden. Dat zijn: mej. M. A. M. Klompé (K.V.P.), de eerste vrouwelijke minister, die op het departement van Maatschappelijk Werk minister F. J. F. M. van Thiel opvolgt; mr. A. A. M. Struycken (Van onze parlementaire redacteur) (K.V.P.), die in de plaats van minister L. J. M. Beel de portefeuille van Binnenlandse Zaken, P.B.O. en Bezits vorming heeft aanvaard en tevens vice-minister-presi dent wordt, de ^eer H. J. Hofstra (P. v. d. A.), de nieuwe minister van nnanciën, ter vervanging van minister J. van de Kieft en waarschijnlijk prof. G. E. Langemeij^r /J:- n prof. J. C. van Oven de portefeuille van Justitie overneemt. Voor deze porte feuille worden ook genoemd de namen van de heren prof. J. Samkalden, mr. A. Mulder en mr. J. A. W. Burger. Vermoedelijk tien Staatssecretarissen Verder zal het nieuwe Kabinet uit ministers bestaan, die ook reeds in het oude Kabinet zitting hadden. Minister-president: dr. W. Drees (P. v. d. A.)Sociale Zaken: J. G. Suurhoff (P. v. d. A.); Buitenlandse Zaken: mr. J. M. A. H. Luns (K.V.P.); Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen: mr. J. M. L. Th. Cals (K.V.P.); Wederopbouw en Volkshuisvesting: ir. H. B. J. Witte (K.V.P.)Economische Zaken: prof. dr. J. ZRlstra (A.R.)Verkeer en Waterstaat: mr. J. Algera (A.R.); Oorlog en Marine: ir. C. Staf (C.H.U.) Oude bekenden Verwacht wordt, dat ongeveer tien Departement van Binnenlandse Za/en een staatssecretaris verbonden worden en wel de heer W. K. N. Schmelzer (•hoofd van de afdeling Europese Ge- staatssecretarissen de ministers zuhcn i meenschap voor Kolen en Staal aan het bijstaan. Voor het eerst zal aan net i Departement van Economische Zaken) voor de zaken van de P.B.O. en de Be zitsvorming Staatssecretaris mr. dr. W. van den Berge blijft verbonden aan het Depar tement van Financiën; staatssecretaris mr. dr. A. A. van Rhijn blijft zitten aan het Departement van Sociale Zaken en Volksgezondheid; mej. dr. A. de Waal blijft Staatssecretaris aan het Departe ment van Onderwijs; staatssecretaris H. C. W. Moorman blijft verbonden aan het Departement van Oorlog en Ma rine. Er is sprake van, dat nieuwe Staats secretarissen zullen worden benoemd aan het Departement van Buitenlandse Zaken, aan net Departement van Ver keer en Waterstaat en misschien krijgt minister Cals een tweede staatssecretaris speciaal voor de kunsten. Het formeel polsen van ministers en het aanzoeken van Staatssecretarissen is overigens vandaag en misschien ook nog morgen de taak van dr. W. Drees, die gisteravond te Soestdijk van de Ko- ningin opdracht heeft verkregen het nieuwe Kabinet te formeren, nadat 's middags mr. Burger als informateur eindrapport had uitgebracht aan de Koningin over de mogelijkheden tot het vormen van een Kabinet. Uit het oude Kabinet keren in het nieuwe Kabinet niet terug de minis- ters: prof. dr. L. J. M. Beel (K.V.P.), mr. J. W. Beyen (partijloos),- J. A. van de Kieft (IP. v. d. A.). A. C de Bruyn 'K.V.P.), mr. F. J. F. M. van Thiel (K.V.P.) en prof. mr. J. C. van Oven (P v. d. A.). Er keren dus negen ministers uit het oude Kabinet terug achter de rege ringstafel en grappenmakers hebben reeds gezegd, dat het'clublied van het nieuwe regeringsteam reeds is opgeno men op de grammofoonplaat, die de ouden van dagen aan dr. Drees zullen aanbieden en waarvan het refrein luidt; „Dreessie, Dreessie, de oudjes doen het nog bést!" V.V.D. niet rouwig Verrassend snel is gisteren de Kabi netsformatie opgelost, nadat informa teur mr. Burger de weg van de minste weerstand had gekozen om tot die op lossing te komen door de V.V.D. te laten schieten en toe te geven aan de eisen van de A.R. De K.VP. en de P. v d. A. hebben nu samen tien zetels in het nieuwe kabinet, tegenover de kleine partijen (A.R. en C.H.U.) drie zetels. Bovendien is de positie van de P. v. Dr. W. Drees (P.v.d.A.) Opnieuw minister-president d. A. versterkt, omdat zij in het oude Kabinet 5 zetels bezette op een totaal van 16 en nu 5 zetels op een totaal van 13. In V.V JD.-kring is men er niet rouwig om, dat er geen geestverwant in het Kabinet zitting heeft, maar de manier waarop mr Burger zich tenslotte van de V.VD. heeft afgemaakt, vindt men toch niet elegant, want hij wist, dat de heer Korthals geen „ja" kon zeggen op de vraag of hij tot het Kabinet wilde toetreden, zolang hij onkundig was van het regeringspi ogram en de samenstel ling van het Kabinet. Het stellen van de vraag was dus het uitlokken van een 'welkome) weigering, omdat zonder eigen verlies de ministerszetels gemak kelijker over de vier partijen in het oude Kabinet konden worden verdeeld. Mr. Burger, die aanvankelijk de A.R. geen twee zetels in het Kabinet wilde toekennen, is spoedig gezwicht. K.V.P. en A.R. hebben met de langste adem aan het langste eind getrokken. Onbegrijpelijk Voor het volk zal het wel altijd on begrijpelijk blijven, waarom er bijna vier maanden geharrewar nodig is ge weest tussen de patjjen om op de oude basis toch weer samen aan de rege ringstafel te gaan zitten. Dat resul taat zal in de meeste ogen onbevredi gend blijven. Het aanzien van de poli tieke partijen heeft in de afgelopen vier maanden niet gewonnen. Het op treden var. het opgelapte Kabinet zal daaraan voorlopig weinig verbetoren. Naar wij vernemen zal prof. Samkel- den hedenmiddag door dr. Drees worden ontvangen. PROF. DR. GERARD EDUARD LANGEMEIJER werd 3 november 1903 te Dieren geboren. Hij studeer de van 1923—1927 aan de Universi teit te Leiden rechtswetenschappen. Maatsch. Werk MEJ. DR. M. A. M. KLOMPÉ (44 jaaris 16 augustus 1912 geboren. Zij bezocht de H.B.S. te Arnhem en studeerde aan de Rijksuniversiteit te Utrecht in de Wis- en Natuurkunde met als hoofd vak Scheikunde. In 1941 slaagde zij voor het doc toraal examen Scheikunde en in 1942 voor het aanvullend doctoraal examen Natuurkunde. Daar na werd zij lerares in de Natuurkunde en de Schei kunde aan het Lyceum Mater Dei te Nijmegen. Zij bezweek voor de politiek toen zij in 1947 als dele gatielid naar de Verenigde Naties was geweest. Daardoor ging zij zich interesseren voor de bui tenlandse politiek. Zij spreekt Frans, Duits en En gels en verstaat Spaans en Italiaans. Zij werd als enige vrouw lid van de algemene vergadering van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal. Zij draagt het Gouden Kruis van Verdienste van het Rode Kruis. Mr. A. A. STRUYCKEN (49 jaar werd géboren 27 december 1906. Hij bezocht het gymnasium te Breda en te Eindhoven en studeerde in de rechten aan de R.-K. Universiteit te Nijmegen. Daarna ivas hij waarne mend griffier bij de Arrondissements rechtbank te Breda, waarna hij zich vestigde als advocaat en procureur. MR. A. A. M. JTRUYCKEN (K.V.P.) Binnenlandse Zaken Hij werd wethouder van Breda en was enige tijd loco-burgemeester. Van 10 juni 1950 tot 15 maart 1951 was hij minister van Justitie. Daar na werd hij benoemd tot Gouverneur van de Ned. Antillen. Vorige week kioam hij uit Willemstad op Curacao over naar Nederland voor een kort bezoek aan het vaderland, dat dus langer zal duren dan aanvankelijk het plan was. H. J. HOFSTRA (P.v.d.A.) Financiën De heer H. J. HOFSTRA (52 jaar) is 28 september 1904 geboren. Hij bezocht een H.B.S. met 5-jarige cur sus en werd opgeleid tot surnume rair bij de belastingdienst. Tot 1939 was hij inspecteur der directe be lastingen, invoerrechten en accijn zen, waarna hij zich vestigde als be lastingconsulent. In 1945 werd hij directeur van de Centrale Arbeiders- Verzekeringsbank in Den Haag en de Centrale Algemene Verzekerings maatschappij aldaar. PROF. DR. G. E. LANGEMEIJER (P.v.d.A.) Justitie Van 1928—1929 was hij advocaat te Den Haag, van 1929—1934 ambte naar O.M. te Rotterdam, van 1934 1939 idem te Den Haag. In het jaar 1939 werd hij benoemd tot rechter te Amsterdam, waarna de heer Lange- meijer van 1945 tot 1951 werkzaam 7oas als advocaat-fiscaal bij de Bij zondere Raad van Cassatie. In juni 1946 volgde zijn benoeming tot bui tengewoon hoogleraar in de facul teit der rechtsgeleerdheid aan de Rijksuniversiteit te Leiden, om on derwijs te geven in de inleiding tot de rechts7oetenschappen. Hij aan vaardde zijn ambt met het uitspre ken van een rede over „Ons oordeel over wat recht moet zijn". Twee landbouwers in Kwestie Nieuw Guinea op V.N.-agenda Verzoek van 15 landen Negentien doden bij busramp in Venezuela Tussen Valera en Trujillo in Vene zuela is een autobus in een honderd me ter diep ravijn gereden. Negentien in zittenden kwamen om het leven en 22 werden gewond. Van verscheidene ge wonden is de toestand ernstig. Israël doodgeschoten Op vijftien kilometer van de Jordaanse grens Twee Israëlische landbouwers zijn dinsdag nabij Even Jehoeda, ongeveer veertig kilometer ten noorden van Tel Aviv, doodgeschoten. Even Jehoeda ligt in de kustvlakte op ongeveer vijftien kilometer van de Jordaanse grens. De moord geschiedde door gewapende Arabieren, die de Israëlische grens over schreden hadden. Een Israëlische woordvoerder deelde mede, dat het lichaam van een van de doodgeschoten landbouwers verminkt was. Volgens betrouwbare bron in Jeru zalem zou een officier van de organi satie van de Ver. Naties, die toezicht houdt op de naleving van het wapen stilstandsverdrag tussen Israël en zijn buren, er bij Israël op hebben aange drongen na het incident, dat zich kort geleden bij Sodom voordeed, af te zien van vergeldingsmaatregelen om een opleving van de vijandelijkheden te voorkomen. Welingelichte kringen in Jeruzalem hebben later meegedeeld, dat de Israëlische militaire commandant van Jeruzalem op de maandag gehouden bijeenkomst in niemandsland aan zijn Jordaanse collega een „belangrijke me dedeling" heeft overhandigd, waarin de bedoelingen van Israël zijn omschreven als zich weer soortgelijke incidenten als dat van Sodom mochten voordoen. Rome geeft Moskou het voorbeeld door luchtinspectie De Italiaanse luchtmacht is dinsdag begonnen met de „operatie-fotografie", waarbjj met straalvliegtuigen van het type F-84 honderdduizenden foto's van het gehele land worden gemaakt. Op deze wjjze wil men voor het eerst in Europa op zo grote schaal de deugde lijkheid van president Eisenhowers voor- I stel inzake luchtverkenning in dienst I van de ontwapening aantonen. Het denkbeeld is uitgegaan van de mi nister van Defensie, Paolo Emilio Taviani. Zoals men weet heeft de Sovjet-Unie bij herhaling Eisenhowers voorstel tot wederzijdse fotografie uit de lucht van de hand gewezen. 15 Afrikaans-Aziatische landen heb ben formeel de V.N. verzocht de kwes tie Nieuw-Guinea te plaatsen op de voorlopige agenda van de algemene vergadering. Vertegenwoordigers van Afghanistan, Egypte. Birma, India, Cambodja, In donesië, Ceylon, Irak, Jordanië. Sa- oedi-Arabië. Libanon, Syrië, Libië, Yemen en Pakistan hebben een schrijven aan de secretaris-generaal. Dag Hammarskjöld, ondertekend. In een toelichtend memorandum ver klaart de Indonesische delegatie, dat de kwestie Nieuw-Guinea een gezwel blijft in de verhouding tussen Indonesië en Nederland. In wijder verband, als overblijfsel van een koloniaal vraagstuk, dat niet is op gelost, tast het op schadelijke wijze het gehele samenstel van internationale be trekkingen in dat deel der wereld aan, aldus het memorandum. „Wij blijven van mening, dat de V.N. de verantwoordelijkheid en plicht heb ben verdere pogingen te doen tot het vinden van een vreedzame oplossing voor dit lang bestaande politieke geschil tussen twee leden-staten. Een dergelijke vreedzame oplossing zou zeker bijdragen tot verbetering van de betrekkingen tussen beide landen niet alleen, maar ook tot de vrede en veilig heid van de betrokken gebieden", aldus de toelichting. Diefstallen op vissersschepen Tfjdens het weekeinde zijn aan boord van drie visersschepen, liggende in de Vissershaven te IJmuiden, diverse diefstallen gepleegd. Het gaat hier om barometers, zeekijkers, oliekleding, on- derkleding, dekens, plunjezakken, enz. De totale waarde beloopt een bedrag van f. 1500 a f. 2000 Aan de hand van gevonden stille ge tuigen meent de recherche van Velzen met vry grote zekerheid te kunnen aan nemen, dat hier opvarenden van een Belgisch vissersvaartuig uit Zeebrugge aan het werk zijn geweest. Dit vaartuig is zondag uit IJmuiden vertrokken, waarbij niet bekend is of het schip ter visserij is uitgevaren, dan wel met be stemming Zeebrugge. Om geheel zeker te zijn, dat de Belgen een onderzoek niet ontlopen, heeft de recherche contact opgenomen met de Interpol, zodat het Belgische vaartuig, waar het ook binnenloopt, onmiddellijk bezoek van de politie kan verwachten.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 1