vrl. KANTOORBEDIENDEFLINKE Hülp TEEKENS Het LEIDSCH DAGBLAD OPWEKKINGSDIENST MEISJE Tweede bedrijf van ballontocht op 30 april j.l. te Oegstgeest Slachtvee vast in prijs MAANDAG 8 OKTOBER 1956 Ondervraging over smokkelaffaire Vier provinciale autoriteiten uit noord-Celebes en de Sangir-eilanden (tussen Celebes en de Philippijnen) zijn ondervraagd op het hoofdparket in Djakarta. Het verhoor zou verband houden met de illegale uitvoer van 20.000 ton kopra. De berichten over deze grootscheepse smokkel, waarvan Bitoeng in noord-Ce- '/lebes het centrum was en waarbij het leger was betrokken, veroorzaakten en kele maanden geleden grote opschud ding in Djakarta. Onder de onder vraagde autoriteiten waren een resident en twee districtshoofden. Tentoonstelling Het boek in Rembrandt's tijd OPENING DOOR Dr. A. KESSEN. In het Waaggebouw te Amsterdam is zaterdag een tentoonstelling geopend van in Nederland gedrukte boekwerken uit de 17e eeuw, welke is samengesteld uit het bezit van de leden van de Ne derlandse Vereniging van Antiquaren. Bij gelegenheid van deze opening heeft dr. A. Kessen, directeur-bibliothecaris der Leidse Universiteitsbibliotheek, een toespraak gehouden, waarin hij een beeld schetste van wat Nederland op het gebied van de kunsten, wetenschap pen en economie heeftg epresteerd. Deze enorme produktiviteit op alle gebieden, alsmede de economische maritieme ex pansie heeft zijn expressie gevonden in de velerlei in Nederland gedrukte boek werken. Ook werken van buitenlanders en refugié's zijn in de Gouden Eeuw in Nederland gedrukt. Een afzonderlijke bespreking wijdde dr. Kessen aan het in die tijd gebruikte lettertype, de z.g. Elzévier, die in haar heldere zakelijkheid beantkoordde aan de in die tijd heersende klassicistische kunststroming. Ook de boekillustratie, die toen begon gebruik te maken van het diepdrukprocédé van de kopergra vure, heeft een grote bloei gehad, mede dank zij tal van begaafde tekenaars en graveurs. Voorts heeft de Nederlandse boekband een grote bekendheid verwor ven door het beroemde Amsterdamse boekbindersgeslacht Magnus, dat in elegantie en verfijning een hoogtepunt heeft bereikt. De opening van de tentoonstelling, die een interessant beeld geeft van de be langrijke rol. die Nederlad in de Gouden Eeuw in de boekproduktie heeft ge speeld, werd bijgewoond door tal van autoriteiten en belangstellenden. Twee Nederlanders in Zweden in arrest HANDLANGERS VAN KRUITHOF? De politie in het villadorp Stocksund, dat zeven kilometer ten noorden van Stockholm ligt, heeft twee Nederlanders gearresteerd op verdenking van inbraak. Zij worden er ook van verdacht te heb ben samengewerkt met de Nederlander Kruithof die enige weken geleden ge arresteerd is op verdenking grote in braken gepleegd te hebben in Stock holm. De politie zegt dat de twee arrestan ten tot dusverre ontkennen met Kruit hof in enige relatie gestaan te hebben. Ook ontkennen zij alle beschuldigingen van inbraak. Notarisklerk uit Noordwijk leefde van andermans geld In aansluiting op het bericht in onze editie van zaterdag j.l., dat de Noord- wijkse recherche een inwoner van deze gemeente had gearresteerd, die zioh zou hebben schuldig gemaakt aan onregelmatigheden bij financiële transacties, vernamen wij nog het volgende: Het betreft hier een 34-jarige klerk van een uitstekend bekend staand no tariskantoor te Noordwijk. Al onge veer vier jaar was hij op dit kantoor werkzaam. Reeds geruime tijd viel het op. dat de man vèr boven zijn stand leefde. Hij schafte zich een auto aan, organiseerde feestjes en trachtte zo doende op de voorgrond te treden. Tegenover zijn omgeving camoufleerde de notarisklerk zijn levenswijze door goed opgediste verhalen over zijn wel gestelde familie, de auto, welke hij zich had aangeschaft om te verhuren, en dergelijke. Thans is echter gebleken, dat hij schandelijk misbruik heeft gemaakt van de goede naam van het kantoor waar hij in betrekking was en door allerlei handige manipulaties van cliënten geld in handen wist te krijgen. Zo bewoog hij cliënten de aflossing van hypotheek betalingen aan hem ter hand te stellen. Dit geld droeg hij echter niet af, maar besteedde het voor zichzelf. Ook profi teerde hij van zijn wetenschap omtrent de financiële positie van sommice cliën. ten van het notariskantoor. Wanneer het hem bekend werd. dat mensen geld wilden beleggen, bracht hij hen er toe dit te steken in volgens hem meer winstgevende transacties, met het en kele doel zich het geld te kunnen toe eigenen. Schuldbekentenissen, soms voorzien vane stempels van het kantoor, moesten de schijn wekken, dat de zaak safe was. Toen de klerk bemerkte, dat het schip onder hem begon te zinken, nam hij het er nog eens extra van en ging hij met vakantie naar de Rivièra. Zijn oplichterspraktijken kwamen uit, toen hy wegens ziekte niet op kantoor was. Iemand, die hem geld ter betaling gegeven had. eiste dit terug, maar toen bleek het niet aanwezig te zijn. De no tarisklerk trachtte zich nog uit de moei lijkheden te redden, maar dit mislukte. De ene zaak na de andere kwam toen aan het licht. De notaris deed daarop aangifte bij de Noordwijkse politie. Verschillende cliënten van het nota riskantoor zijn de dupe geworden van de oplichterijen. Bovendien is het vrijwel zeker, dat hij zich ook eelden heeft toe geëigend van het comité dat de bekende Northgo-wandeltochten organiseert. Hij belastte zich met doen van betalingen, maar deze blijken niet te zijn gedaan. De omvang van de zaak staat nog geenszins vast. „Gebruik van geweld zou dom zijn" Sultan Abidin Sjah, die optreedt als gouverneur van de provincie „West- Irian". heeft vandaag verklaard, dat het „zeer dom zou zijn van Indonesië ge weld te gebruiken om West-Irian van het Nederlandse koloniale bestuur te De doop werd verricht door mevrouw Nini Boesman, terwijl president Bomans toekeek. Rechts twee dopelingen. (Foto L.D./Van Vliet.) Pastoor Vollaerts (Leiden) gaat naar Noordwijkerhout De bisschop van Rotterdam heeft tot opvolger van pastoor Brink benoemd A. M. A. Vollaerts, p?#~toor van de St. Petrus-parochie te Leiden. Omdat zijn gezondheidstoestand al geruime tijd veel te wensen overlaat heeftp astoor Vol laerts zelf om overplaatsing naar een kleine parochie gevraagd. De nieuwe pastoor werd geboren op 1 oktober 1899 en werd op 14 juni 1924 totp riester gewijd. Achtereenvolgens was hij kapelaan te Weesp en Schiedam, leraar aan het siminarie Hageveld en directeur van het nonnelijk jeugdwerk. Hij werd op 2 juni 1945 benoemd tot pastoor te Velsen Noord, waarna op 20 september 1954 overplaatsing naar Leiden volgde. Op 13 oktober as. s avonds om 8 uur zal pastoor Vollaerts plechtig worden geïnstalleerd als pastoor van de St. Viel torparochie. Om 7 uur zal hij door het werkbestuur op de grens van de paro chie bij 't Soldaatje worden begroet en vandaar zijn nieuwe parochie worden binnengeleid. ROTTERDAM-ZUID SPREEKT ZICH UIT. De classicale vergadering van Rotter dam-zuid waardeert het, dat de synode der N. H. Herk de zaak Nieuw-Guinea ter sprake heeft gebracht (41 stemmen voor). De classicale vergadering betreurt het, dat de cl. vergaderingen in deze niet zijng eraadpleegd (27 st. voor 14 tegen). De cl. vergadering stemt er mede in, dat de synode de soevereiniteit van Ne derland over Nieuw-Guinea in discussie heeft willen stellen, maar heeft kritiek op verscheidene onduidelijke formule ringen in de oproep (41 stemmen voor) De cl. vergadering acht het gewenst, dat de synode deze zaak rechtstreeks aan regering en parlement voorlegt, mits van te voren de bijbels-theologische fun dering duidelijk worde uitgewerkt (41 stemmen voor). Met 21 stemmen tegen 16 stemmen werd aangenomen het voorstel van een der leden, luidende „de classicale ver gadering venveipt de praktisch politieke uitspraak, dat in het licht van het tot dusver gezegde een oplossing' niet kan bestaan in een voortzetting van de be staande aanvechtbare en onzekere si tuatie". Een voorstel, inhoudende een verzoek dat de synode zich zal uitspreken dat zjj deze oproep betreurt, omdat zij zo'n grote pastorale schade heeft aangericht, werd verworpen met 9 stemmen voor en 28 tegen. HARDERWIJK: OPROEP TERUGNEMEN. Na een breedvoerige discussie werd in de classicale vergadering van Harderwijk o.a. de volgende resolutie met op 6 na algemene stemmen aangenomen: voor opstellende, dat de kerk de roeping heeft het licht van Gods Woord te doen schij nen over het leven van overheid en volk, en vanuit het woord tot regering en volk te spreken, wanneer beslissingen van de regering in strijd zijn met dit woord, en wanneer volkszonden hiertoe kan niemand missen. Geen dag Niet alleen om het nieuws, maar ook om de ADVERTENTIES ACTUEEL BETROUWBAAR VLUG LEIDERDORP BURGERLIJKE STAND Geboren: Frangois M., zn van A. A. Allaart en F. Blok; Marius J., zn van C. van der Spruit en A. J. Verschoor; Elisa beth. dr van A. J. Baljet en A. W. E. van Brakel; Josephina W., dr van A. P. Kossen en J. Spek; Yvonne, dr van F. E. L. Zaag man en E. W. Beersma. Getrouwd: M. P. den Hollander en M. A. Reijerse. Uniform voor B.B.-leiders De leiders bij de organisatie Bescher ming Bevolking zullen een uniform krij gen, dat hen ook bij nacht gemakkelijk te onderscheiden zal maken. Dit heeft de heer B. de Kruijff, wijkhoofd te Hil versum. meegedeeld tijdens een bijeen komst van meer dan 100 wijk- en blok hoofden van de B.B. in de kring Maas tricht. De heer De Kruijff deelde voorts mee, dat het ministerie van Binnen landse Zaken bezig is een boekje samen te stellen, waarin in kort bestek alles over de organisatie der Bescherming Bevolking zal zijn te vinden. bevrijden". Hij zeide voorts, dat de In donesiërs er altijd aan moesten denken, dat tenslotte „de gerechtigheid zal over winnen". Varkensprijzen brokkelen langzaam af (Van onze deskundige medewerker) Er is wederom een zeer groot kwan tum fijn rundvlees (achtervoeten) ge ëxporteerd in de afgelopen week bn dit heeft een gunstige invloed gehad op onze slachtveemarkten. Temeer daar er minder buitenlands slachtvee werd in gevoerd. De voorraden rundvlees werden dan ook op het einde der week aan de slachthuizen geheel geplaatst en wel tot "URGERLIJKE STANO VAN LEIDEN GEBOREN: Johanna Jacoba, dr van T. M. Marsé en J. Barendse; Petronella Johanna Maria, dr van A. N. de Goede en J. P. M. v. Veld huizen; Johanna Regina. dr van C. R. H ter Haar Romeny en C. C. Wachter: Jo hannes Jan. zn van T. Zijlstra en J. de Haan; Monica Laurentia, dT van W. Stavleu en C. M. Fornara; Wijnand, zn van H. van Vliet en J. M. Noordermeer; René Raymond, zn van A. de Water en T P. J. Lommers; Johannes, zn van J. v. d. Bosch en J. Yska: Wilhelmina Cornelia, dr van W. Haasnoot en C. Verdoes. OVERLEDEN: L. Verhoog, vrouw, 57 Jaar; C. Kompier, vrouw, 76 Jaar. aanleiding geven, heeft de synode van uit de H. Schrift niet aannemelijk ge maakt, dat er aanleiding bestaat die nu te doen aangaande de status van Nieuw-Guinea. De cl. vergadering van Harderwijk verzoekt de generale synode met grote aandrang deze oproep terug te nemen. ZALIGVERKLARING VAN INNOCENTIUS DE ELFDE Innocentius de elfde, de Paus uit de zeventiende eeuw. die het christelijke Westen tegen een invasie uit Turkije hielp beschermen, is zondag bij een plechtigheid in de basiliek van de St. Pieter zalig verklaard. Prof. dr. J. Severijn 25 jaar hoogleraar Vrijdag zal het een kwart eeuw ge leden zijn. dat prof. dr. J. Severijn werd benoemd tot hoogleraar aan de Rijks universiteit te Utrecht. Nadat kand. Severijn in 1914 door het provinciaal kerkbestuur van Noord- Holland was toegelaten tot de evange liebediening in de Ned. Herv. Kerk werd hij op 23 mei van het daaropvolgend laar (1915) te Wilnis in de classis Breukelen in het ambt bevestigd. In 1918 verwisselde de jubilaris deze ge meente met die van Leerdam, vanwaar hij in 1921 naar Dordrecht vertrok. In deze gemeente kreeg hij in verband met zijn benoeming tot lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal (voor de AR. Partij) met ingang van 17 sep tember 1929 eervol ontslag met de be voegdheid van emeritus. Op 12 oktober 1931 volgde zijn benoeming tot hoog leraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, waar hij tot 1953. toen hem op zeventig-jarige leeftijd eervol ontslag werd verleend wijsgerige ethiek: wijs gerige inleiding tot de godsdienstweten schap; wijsbegeerte van de godsdienst en encyclopedie van de Godgeleerdheid heeft gedoceerd. In 1951 werd prof. dr. J. Severijn vanwege de Geref. Bond tot verbreiding en verdediging van de waarheid in de Herv. (Geref.) Kerk benoemd tot buitengewoon hoogleraar om Gereformeerde dogmatiek te doce ren Prof. dr Severijn heeft in de loop der jaren vele bestuursfuncties vervuld en zitting gehad in tal van colleges. even vastere prijzen. Dit was ook zeer duidelijk merkbaar op de Leidse markt waar het aanbod reeds vlug was ge ruimd, mede doordat er een goede vraag was voor exportdoeleinden .Ook uitslui tend voor het aohtervlees. Het ligt voor de hand dat er tengevolge hiervan een grote hoeveelheid voorvoeten werd aan geboden voor binnenlandse consumptie, waarvoor de prijzen niet zo hoog liggen. Onze noteringen waren voor de prima jonge runderen tot ongeveer f 3 40 in de top en voor de goede kwaliteiten van f3f 3.25 per kg. geslacht gewicht. De mindere soorten deden van f 2.70f 2.90 per kg. en voor de slachtstieren werd van f2.80— f3.10 per kg. geslacht ge wicht betaald. Op de gebruiksveeafdelingen was even meer aanbod, terwijl de beste klasse in verhouding schaars werd aangevoerd. Hiervoor was echter een overwegende vraag. Men zoekt naar zeer courante kalfdragende, vooral jonge beesten, waarvoor de prijzen eerder weer hoger lagen, maar voor de rest had de markt in het algemeen een flauw prijshoudend verloop. Mager vee met „soort" voor de mes- tery was eveneens gezocht en duur en overigens was het een rustige markt, doch voor lagere prijzen gaf men toch niets af. De kalverenmarkt was voor de vette kalveren bij korte aanvoeren zeer wil lig met veel exportvraag naar Luxem burg. Zwitserland en Italië. De prima kwaliteit liep flink boven de f3.— uit. Overigens lagen onze noteringen van f2.25 tot f3.— per kg. levend gewicht. Nuchtere kalveren daarentegen kwamen wat ruimer aan de markt en liepen ge middeld enkele guldens per stuk terug, f 1.40 tot f 1.65 per kg. levend gewicht, met een flauwere afloop. De fabrieken kochten minder, want de uitvoer van vleesconserven is momenteel beduidend minder. Het wolvee in het Dijzonder de exportlammeren brachten weer goe de prijzen op. Notering vooral niet min der. Met de varkens was het handels verloop traag. Zware varkens komen er zeer weinig los en de mesters willen dc lichtere niet gemakkelijk afgeven. Gelderland biedt op het moment veel licht goed aan tegen f. 2,40 per kg. ge slacht gewicht (tussen 70 en 90 kg. schoon). De biedingen voor de zwaar dere soorten lopen hier in het westen tot hoogstens f 2,05 per kg. levend ge wicht, maar men kan daar moeilijk voor kopen. Spek is opgelopen, want er gaat veel naar Oost.-Duitsland, maar var kensvlees vindt veel moeilijker kopers. De export van hammen is de laatste tijd naar Amerika zeer gering en het binnenlands gebruik is sterk terugge lopen. Het zal dus op de huidige prijzen moeilijk blijven in de varkenshandel. Fijne slaohtzeugen deden f. 1,701,74 p. kg. levend, of f. 2,042.08 per kg. schoon gewicht Biggen en lopers ook flauw en de paardenmarkt was stevig prijs houdend. Fijne jonee paarden tot f2.40, oudere paarden f.2.002,20 per kg. ge slacht gewicht. Ds. K. H. E. GRAVEMEYER uit Wassenaar houdt woens dag as om 7.30 nam. een in de Grote Kerk te RIJNSBURG. gevraagd van 81 uur. Alleen voor huishouding. C. JUFFERMANS, Levendaal 29. Bij vonnis van de Arrondis- sements-Rechtbank te 's-Gra- venhage van 4 oktober 1956 is uitgesproken het faillisse ment van de N.V. LIBERTY, gevestigd en kantoorhouden- de te Leiden aan de Stations weg no. 2, met benoeming van de E.A heer mr. M. J. C. Rcyers, pl.v.-rechter in de Rechtbank tot Rechtercom missaris en van ondergete kende tot curator. Mr. J LICHTE. Leiden, Leliestraat 114. GEVRAAGD een Gevraagd wegens ziekte huis- min. opleiding mulo of 3-jarige h.b.s. Brieven onder nummer 316 aan het bureau van dit blad. voor de ochtenduren. Valkenburgseweg 32, Voor schoten (Haagse Schouw). Aanmelden tussen 4 en 5 uur. TAST TOE 'T IS VAN MARE 90 MARE 94 De winter staat voor de deur Geeft Uw kinderen weerstand tegen de kou door een stevige kost te bereiden EXTRA RECLAME!! Krabbetjes Varkensstaartjes 0 90 per 500 gram I Varkenspootjes 0.40 per 500 gram 0.60 per 500 gram Pekelspek 1.50 per 500 gram De fynste Gelderse rookworst slechts 0.38 per 100 gram On/.e bekende DAGRECLAMES DINSDAG 500 gr. saucijsjes 1.38 500 gr. m. speklappen 1.38 200 gr. lunch worst 0.55 250 gr. leverworst 0.60 DONDERDAG 500 gr. runderlapp. 500 gr. vet spek 200 gr. gekookt spek 100 gr. cervelaatw. WOENSDAG 500 gr. gehakt 1.28 500 gr. speklappen 0.98 200 gram hamworst 0.58 100 gr. ontbijtspek 0.38 EXTRA VOORDELIG ZIJN AL ONZE ARTIKELEN I Runderlappen mooi 1.80 I Verse worst1.50 I Dik vet spek Runderlappen mager 2.— Gehakt 1.40 Karbonade Fijne riblappen 2.10 Magere speklappen 1.50 I Kalfslappen "00 grao* Wheevlees 1.80 500 gram palingrookworst (Van een onzer redacteuren) Koninginnedag 1956 zullen de bewoners van Oegstgeest nog wel niet vergeten zijn, in de eerste plaats wel niet door de opstijging van de grote luchtballon „Jules Verne". Duizenden hebben toen op het terrein achter Endegeest de ballon het luchtruim in zien gaan en hebben hem na staan staren tot hij uit het gezicht verdwenen was. Onze redacteur, die de tocht als passagier medemaakte, heeft toen uit voerig verslag van zijn bevindingen gegeven. In Den Haag heeft zich zaterdagavond (het „tweede bedrijf" van deze ballontocht aflgespeeld. Daar werd n.l. in de Rolzaal aan het Binnenhof een feestavond ge houden ter gelegenheid van het vierde lustrum van de Haagse ballonclub, en 'tijdens deze avond werden degenen, die in het afgelopen jaar voor het eerst een tocht met een ballon hadden gemaakt, gedoopt. Tot de twaalf dopelingen be hoorde ook onze redacteur. De liturgie voor de doopceremonie werd geschreven door Godfried Bomans, die zelf deze liturgie leidde op de hem be kende humoristische wijze. Zijn assistente was mevrouw Nini Boesman, de bekende Nederlandse ballonvaardster, die ook dit KOLDER EN HUMOR President Bomans en zijn assistente waren gehuld in plechtige zwarte toga's, terwijl de dopelingen een soort kapmanteltje om de schouders gehan gen kregen. Na een toespraak, vol kol der en humor, van Godfried Bomans, had de doop plaats. De dopelingen defileerden daarvoor langs mevrouw Boesman, die in een ballonmandje had plaats genomen, en kregen allen een schepje zand op het hoofd gestrooid, waarbij mevrouw Boesman de volgen de woorden sprak: „Ik besprenkel U met zand. onder detoevoeging: bal last zijt Gij en ballast zult Gij blijven", jaar weer de wisselprys voor de inter- De dopelingen legden daarna een ver- nationale ballonrace over lange afstand, klaring af. waarin o.m. staat „Ik be de Coupe Andries Blitz, veroverde schouw alle andere vervoermiddelen met voor de derde maal achtereen, waardoor diepe verachting" en „rk ga nu een nieuw zij definitief in het bezit Van deze trofee leven tegemoet". De familienaam van de kwam. dopeling is in dit nieuwe leven van geen belang meer, omdat die in luchtvaart- kringen niets zegt, en daarom krijgt hij een nieuwe naam, die hem bekend ge maakt wordt bij het tweede gedeelte van de doop, die met een scheutje wijn op (het hoofd (en op het zand) geschiedt. Mevrouw Boesman sprak daarbij „Ik doop U met de naamIn ons geval was dat dan „Boskoop tot Bonrepas", twee plaatsen, waar wij destijds overvoe ren. BEWIJS VAN EENE LUGT-RlEIZE De plechtigheid werd besloten met een hartelijke toespraak door president Bo mans en zijn assistente, waarop de ge- doopten het doopregister tekenden, en het „Origineel Bewijs van Eene Lugt- Reize" in ontvangst namen, waarvan de tekst luidt: „Heden is onze Aërostatische lugt-bal- lon, gevuld met ontvlambare lugt op gestegen te Oegstgeest. De lugtbol ver hief zig tot eene verbaazende hoogte. Dit deedt den aansdhouweren ettelijke oogenblïkken staroogen. Bij de neder- daling heeft de Bol niet alleen geen de minste beschadiging bekomen, zelfs de koene lugt-reiziger kon levend uit het schuitje stappen. Wij onderschre- venen verklaare, dat de opvarende Boskoop tot Bonrepas zich door groote stoutmoedigheid heeft onderscheiden, de lugtdoop heeft genoten en wij hem derhalve opnemen in onze Eere-orde „Sic Istur Ad Astra". Gedaan op 30 April 1956 w. g. J. Boesman (Voorzitter Haagse ballonclub) •Nini Boesman Godfried Bomans. (De avond werd verder gevuld met het vertonen van films over ballonopstijgin gen in het afgelopen jaar en met een ge zellig samenzijn. Zaterdag heeft de motortreil- logger KW 87 „Albatros", gebouwd op de scheepsbouwwerf „De In dustrie" te Alphen voor rekening van Gebr. Den Duik te Katwijk aan Zee, een geslaagde proefvaart ge maakt. De tocht begon te Vlaardin- gen en eindigde in Ifmuiden. waar men in de namiddag arriveerde. Tijdens deze geslaagde proefvaart, die werd medegemaakt door ver schillende autoriteiten, werd het schip overgedragen aan de reder waarna de vlaggen verwisseld wer den. De foto toont het nieuwe schip, toen het op weg was van Alphen naar Vlaardingen. (Foto Lux/Alphen.) Kerkelijk Leven De oproep inzake N.-Guii??a Rondom de veemarkt

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 9