Oude Duivels namen stevig wraak voor nederlaag in Amsterdam Tegen Hoogvliet begon de victorie voor Quick Boys: 6-1 Vijf treffers van A. v. d. Oever Alpheuse Racing sloeg na de rust liaar slag In matige wedstrijd veroverde Ter Leede opnieuw de leiding A. H. Martens „over een jaar hopen wij de kinderschoenen geheel ontgroeid te zijn'' MAANDAG 8 OKTOBER 1956 Een voorproefje derbysfeer in Antwerpen (Van een speciale verslaggever) ANTWERPEN. Zaterdag was er al een klein beetje derbysfeer in de oude Sinjorenstad, zo in de geest van: grote gebeurtenissen, die hun schaduw vooruitwerpen. Nog wel niet met samenscholingen op de Keyserlei en gemarchandeer om zwarte kaartjes, maar wel met speeches en feestelijke banketten en - at last but not least - een 74 Enfin, wat er ook gebeurt: dat hebben de Belgen alvast binnen, een 74 overwinning van hun oude favorieten op de oude „erfvijand" van boven de rivieren. Vader Satan kan tevreden met z'n staart kwispelen. En nu kan burge meester Craayebakx, die de eerste ontmoeting van de oude garde op Belgisch grondgebied met een geestig gekruid speechje op het oude raadhuis inleidde, wel zeggen, dat hy van voetbal bitter weinig verstand heeft, die overwinning zal hem toch wel plezier doen. Nog liever zou het hem misschien geweest zijn, wanneer er in de Beerschot geen muis meer bij had gekund, want dit was een wedstrijd voor de UNICEF, de internationale organisatie, die als beschermer optreedt van het arme kind. Maar de weergoden werkten niet mee, niet voor de UNICEF, niet voor de botten van de nog wel geestdriftige doch niet meer zo door en doorgetrainde oude garde. minuten later was het geluk met hen, toen Kick Smit een voorzet van Roozen klassiek inkopte (11). Dat stak weer even een hart onder de riem. Niet te lang, want toen De Cleyn het soppige leder goed voor de voet kreeg, lag Leo opnieuw met zijn neus in de modder: 21. En toe na 25 minuten Leo de bal liet glippen zag het er somber uit in de Beerschot. Kick Smit kon bijna niet meer uit de voeten van de pijn in zijn zij regenvlagen verkilden de oude botten en met een forse knal van De Cleyn was het 41. Leo Halle trapte nog wel vlug de bal in het veld of er niets gebeurd was. maar Lucien van Nuffel had het wel gezien en de bal ging weer naar het midden. Guus Drager kwam Arme Kick Smit Misschien dat Henk Pellikaan d'r om heeft gelachen de aanvoerder en ook de vurigste van de oude leeuwen maar anderen hebben misschien tussen de koude regenvlagen door wel eens even gedacht: „als dat maar goed afloopt!" en Kick Smit kreeg al na een minuut of twintig zo'n pijn in z'n zij, dat hij d'r uit moest. Onze deernis gaat ook uit naar Leo Halle, de stoere vijftiger, die zich nog zo graag „de Leeuw van Deventer" hoort noemen, maar die zaterdagmiddag zeven keer heeft moeten vissen. Arme Leo, maarwat 'n doelpunten van De Cleyn, Mondelé, Voorhoof oude lieve lingen van het Belgische volk schut ters bij de genade van de oude King, zo als er nu niet meer geboren worden. Geen gepriegel voor de goal van een schuifje naar links en nog eens een duw tje naar rechts, maar echte satansknoer- ten uit de tijd, dat Vader Satan nog niet aan modern voetbal deed. De volksliederen waren nauwelijks ge speeld Bep Bakhuys had ternauwer nood de bel in beweging gebracht of rang daar ging de eerste al in de tou wen, Leo Halle lag met zijn neus in de modder, maar het was een schot van Mondelé om zo in een lijstje te zetten. Wanneer u Henk Pellikaan kent zult u wel begrijpen, dat hem dat niet zinde. Met een strijdvaardigheid, die hem eeuwig jong schijnt te houden, bracht hij z'n leeuwen in het krijgsgewoel en luttele Piet Bleeker won marathon De nationale kampioen Piet Bleeker heeft zaterdagmiddag de door de atle tiekvereniging Zaanland georganiseerde marathonloop in de goede tijd van 2 uur 34 min. 16 sec. gewonnen. Vrijwel direct nam hij de kóp van het uit 32 deelnemers bestaande veld. Zijn eigen race lopende, werd hij gedurende de wedstrijd niet bedreigd. Het parcours, waarvan start en finish te Purm^-end lagen, liep door de Zaanstreek. Het koude, regenachtige weer vergde het uiterste van de deelnemers. Bleeker wist met ruim zeven minuten verschil PIET BLEEKER r.ls eerste te finishen, voor zijn voor naamste rivaal, Smits uit Alphen aan den Rijn. De uitslag luidt: 1. P Bleeker (Lycurgus. Krommenie) 2 uur 34 min. 16 sec; 2. J. A. Smits (AVV '36. Alphen aan den Rijn) 2 uur 41 min. 54 sec; 3. J. van Ginkel (GAC, Hilver sum) 2 uur 44 min. 43 sec; 4. J. Frede- riks (Daventria. Deventer) 2 uur 47 min. 1 sec; 5. J. Maaskant (DOS. Rot terdam) 2 uur 49 min. 51 sec; 6. A. A. Moons (PSV, Eindhoven) 2 uur 53 min. 50 sec; 7. A. J. Besseling (Zaanland. Zaandam) 2 uur 55 min. 4 sec; 8. P. Gerrits (Oss-Velo) 2 uur 55 min. 28 sec. overwinning van de Belgen". Het is misschien de enige overwinning, die we krijgen!" meesmuilde een Antwerpse collega, die - 2oals z'n meeste collega's - weinig vertrouwen hebben in de Bel gische ploeg, die zondag a.s. tegen de Neder landse in het veld moet. toen nog wel Kick Smit vervangen, maar voor de rust zette dat geen zoden meer aan de dijk. Gesterkt naar lichaam en geest (De tweede helft begon veelbelovend. Misschien dat Karei Lotsy een van zijn bekende donderspeeches heeft afgesto ken. maar -op eens was er het oude Ne derlandse kwartiertje. Mijnders priemde 42 een voorzet van de oude dribbe laar gaf Roozen de kans op een van zijn bekende kopstoten en het was 43. Voor hoof zette het kwartiertje stop door er gauw 53 van te maken en ondanks dat Wels nog ophaalde tot 54, werd het door De Hert en Voorhoof ten slotte toch nog 74 voor de Belgen. Maar ondanks de nederlaag was het na afloop „ouwe jongens onder elkaar". En als dr. Tebzner en Jan de Boer hun zin krijgen wordt het volgend jaar weer een revanche in Holland, om „de schoen van Bakhuys". Hoofdzaak is, dat oude vriendschapsbanden weer zijn aange knoopt en de rest komt vanzelf. We heb ben d'r een nieuw Holland(België bij gekregen. Vorig jaar wonnen de Nederlandse oud-internationals in Amsterdam met 4-3. Zaferdagvoetbal Uitslagen - standen 2e KLASSE Quick BoysHoogvliet 61 's-Grav. SV—ARC 1—2 ZwaluwenRVVH 10 Excelsior PTer Leede 03 Ter Leede 5 4-18 159 SSS 4 3 - 1 6 6—5 's-Grav. SV 5 2 2 1 6 9—6 WGZ 4 13-5 7—8 Quick Boys 5 13 15 12—8 Zwaluwen 5 13 15 88 RVVH 5 1 2 2 4 8—7 ARC 5 1 2 2 4 9—11 Excelsior P 5 1 1 3 3 7—14 Hoogvliet 5 - 2 3 2 10—17 3e KLASSE A Excelsior M—SHS 31 4e KLASSE A (WEST 1) IJmuidenZandv. M32 Alle overige wedstrijden werden afge last. Hockey-uitslagen Heren. Ie klasse: BMHCOlympics 16; AmsterdamSCHC 12; Hilver sumLaren 11. Overgangsklasse A: HDMVictoria 3—3; Alliance—Delftse Studs 34; BM HC 2—Leiden 0—9. 2e klasse C: BMHC 5Leiden 2 12. Dames, le klasse: Hilversum(Be Fair 2'1; BDHC—TOGO 3—1. 2e klasse B: Rood WitHBS 10. Christelijke Korfbalbond Op één na werden zaterdag alle wed strijden afgelast. Alleen op het bijna al tend bespeelbare VES-terrein kon wor- tijd bespeelbare VES-terrein kon wor- FKC, waardoor de stand in de hoofd klasse west weid: (Ingez. Med.-Adv.) Pernix VES R'dam Zuid TOP 5—8 FK/C Vrschaar Excelsior Ons Eiland DIO (Van een onzer verslaggevers) Het Quick Boys-elftal dat zaterdagmiddag in het veld kwam tegen Hoogvliet was, waarschijnlijk onder de druk van het vrjj negatieve resultaat in de voor gaande vier wedstrijden, drastisch veranderd. In de eerste plaats waren de beide vleugelspelers Zuyderduin en Van Duivenvoorde, resp. vervangen door Steenbeek en de jeugdige Anton v. d. Plas. In de tweede plaats had men weer teruggegrepen op keeper Bauw, die de nog jeugdige doelman Den Hollander verving. En of het nu hierdoor kwam, weten we niet, maar in elk geval leverde de wedstrijd een grote 61 zege voor de blauwwitten op. Speciaal de voorhoede was zeer beslist beter dan in de voorgaande wedstrijden. De aanvallen werden veel sneller uitge voerd en mede hierdoor moest de Hoogvliet-verdediging zesmaal het hoofd buigen. Van den Oever bleek zich in deze samenstelling van de voorhoede nogal thuis te gevoelen, want niet minder dan vijfmaal wist hij te scoren en bovendien schoot hij tweemaal tegen de lat. Bauw in het doel bleek zeer betrouwbaar en kan op een goede wedstrijd terugzien. Maar dit alles wil nog geenszins zeggen, dat Quick Boys er nu is. Daarvoor wer den er nog te veel fouten gemaakt, maar in elk geval bleek de schotvaardigheid zeer behoorlijk aan kracht, te hebben gewonnen en dat is een voornaam ding. Dit besliste dan ook zaterdag de wed strijd. want Hoogvliet bleek in het veld niet zo heel veel zwakker, ook aanval lend niet. GOED BEGIN Het begon al direct hoopvol voor Quick Boys. want nauwelijks was er af getrapt of v. d. Oever zond van verre afstand een schuiver in waarop de Hoogvliet-keeper zich bijna verkeek. Op het laatste moment wist hij de bal cor ner te werken. Deze corner leverde weer een corner op.- maar voor de rest had dit geen succes. Uit een mooie aanval schoot v. d. Oever hard in. maar de keeper kon de bal weer corner werken. Bauw kreeg daarna het eerste (harde) schot te verwerken, maar pok hij redde ten koste van een corner. Zandbergen kreeg op het middenveld een vrije trap te némen; de bal kwam bij rechtsbuiten Van der Plas die een strakke voorzet gaf; v. d. Oever nam de bal ineens op zijn schoen en het was 10. Nog geen halve minuut heeft Quick Boys deze voorsprong gehad, want van de aftrap nam Hoogvliet de bal mee en doordat de achterhoede even treuzelde, kreeg de Hoogvliet-midvoor Noordzij de kans om gelijk te maken: 11. Quick Boys werd toen sterker. Een bal werd op de doel lijn weggetrapt door de Hoogvliet-rechts back; Zandbergen schoot onverwacht hard in. maar het schot werd keurig ge stopte. Het was tenslotte v. d. Oever die dit overwicht in een doelpunt uitdruk te, zodat na een half uur spelen Quick Boys de leiding had met 21. Uit een goed uitgevoerde aanval knalde Van den Oever tegen de lat. Een mooi doelpunt volgde hierna. Hoek en Van der Plas gingen goed samenspelend door de Hoogvliet verdediging en de voorzet op maat door v. d. Plas. werd door v. d. Oever vallende ingekopt; 31. Hierna knalde v. d. Oever weer tegen de lat. Al die tijd had Bauw niet veel moeilijks te verwerken gehad, maar toen De Best vergat aan te vallen kwam Noordzij vrij voor doel. maar Bauw stopte het schot. Rust 31 TWEEDE HELFT Al direct" na de rust had Quick Boys de zege veilig kunnen stellen, maar de voorzet van Steenbeek ging voorlangs het doel. Uit een vrije trap knalde de Hoogvliet midvoor tegen de lat. Het was weer v. d. Oever, die de overwinning vei lig stelde door weer een voorzet van Van der Plas onberispelijk te benutten: 41. Hoogvliet, dat de gehele wedstrijd de buitenspelval had opgesteld, waar Quick Boys nog al eens intippelde, ging dit nog intensiever doen. Dat dit hoogst gevaarlijk is bleek toen Viool de bal kreeg. De Hoogvliet-verdediging bleef staan voor buitenspel (en dat was het ook) maar de heer Taal liet doorspelen. Viool maakte toen geen fout en het was 51. Een dubieuze indirecte vrije trap binnen de beruchte lijnen bracht nog enig gevaar voor Quick Boys, maar dé kans werd door Hoogvliet niet benut. Voor de derde maal bracht toen het houtwerk redding voor Hoogvliet. Nu vond Steenbeek de paal op de weg naar succes. Toch zou het nog 61 worden. Nu was het een voorzet van Anton van der Plas die opnieuw v. d. Oever op z'n plaats vond. Voor zijn schot was geen kruid gewassen. Hiermede had „Arie" bewezen dat hij het nog lang niet ver leerd is en de aanwezige voorzitter van de keuze-commissie, de heer D. Priester- bach. en twee adviseurs zullen dit met genoegen hebben geconstateerd. Met de beslissingen van de heer Taal konden we het niet altijd eens zijn (wie maakt er geen fouten?) maar hij had de wed strijd volkomen in handen en stevig ook. Dit was een grote Verdienste. Bij Quick Boys ontbraken Leen Aandewiel en Fl. van Duin. Verrassend herstel van ARC (Van één onzer verslaggevers) Het tot nu toe teleurstellende verloop van de competitie voor ARC gaf de Alphenaren maar weinig kansen in de zware uitwedstrijd tegen de 's-Gravenz. SV, die juist een week tevoren zich op de eerste plaats had genesteld. Maar de roodzwarten, ongetwijfeld denkende aan het vorige seizoen, toen de West landers hun grootste concurrenten waren, hebben zich extra ingespannen en het resultaat was een, zij het niet geheel verdiende, 21 zege, die in de tweede helft werd bereikt. Voor de rust was het een gelijkop- gaande wedstrijd, die wel niet tot hoog peil kwam, hetgeen voornamelijk was toe te schrijven aan het spekgladde veld, dat goed voetbal onmogelijk maakte. Meer dan ARC stelde de thuisclubvoor hoede teleur, hetgeen het gebrek aan voldoende techniek pijnlijk aan de dag legde. Voor rust hadden de Westlan ders de wind mee en had ARC alle in spanning nodig om de score zo rustig mogelijk te houden. Veel kansen kregen de 's-Gravenzanders echter niet door goed verdedigen van de roodzwarten en door het reeds gememoreerde technisch zwakke spel. Tien minuten voor tijd kreeg de thuisclub een unieke kans om de score Evers met twee doelpunten topscorer (Van één onzer verslaggevers) In een matige wedstrijd, tegen een Excelsior P, dat in alle onderdelen van het spel faalde, heeft Ter Leede een gemakkelijke 30 zege behaald en zich daarmee wederom aan het hoofd van de ranglijst van de 2e klas ge plaatst. Reeds voor rust was Ter Leede uitgesproken de betere ploeg, maar het windvoordeel werd niet voldoende uitgebuit. De bal werd steeds te hard aangegeven en daardoor kon de Per- nisse-defensie zich staande houden. Ondanks de vele regens was het veld aan de Nieuwe Waterweg uitstekend, hoewel wel wat zacht. Van invloed is dat echter niet geweest. De Sassenheimers imponeerden opnieuw door hun voor- hoedespel en hoewel Harskamp ditmaal niet tot doelpunten kwam, heeft hij toch verschillende malen doelman Jon ker op de proef gesteld en deze heeft vaak met meer geluk dan wijsheid zijn doel kunnen schoonhouden. Totdat rechtsbuiten Evers eindelijk een goede kans kreeg en toen was er tegen diens goede schot geen kruit gewassen. Na de rust was Ter Leede opnieuw overwe gend sterker en door nog twee doelpun ten, resp. van Evers kort na de rust en één van H. Molenaar, na knap aangeven van invaller linksbuiten Boon, werd de stand op 3—0 gebracht. Wel kwamen daarna nog verschillende kansen, maar gedoelpunt werd niet meer. Meer valt van deze matige wedstrijd, waarin Ter Leede alles te vertellen had, niet te te openen, toen de vrij matig leidende scheidsrechter een strafschop toeken de voor een overtreding, die naar onze mening veel te zwaar werd gestraft. Molenaar, de lange doelman van de thuisclub, zou dat varkentje wel eens wassen en kwam uit zijn doel aange lopen om v. d. Mark kansloos te pas seren. Het schot was hard genoeg, maar slecht gericht en vloog naast het doel. Molenaar moest toen snel benen maken om te zorgen in zijn eigen om beschermde doel te komen. Na rust waren de rollen aardig omge draaid en had ARC het beste van het matige spel. Toch was het voor- hoedespel van de Alphenaren. waarin noodgedwongen v. d. Linden, die reeds afscheid had genomen, was opgesteld en daarin overigens een alleszins aam vaardbare wedstrijd speelde, ongetwij' feld beter dan dat van voor de rust van de gastheren. Nadat enkele kansen on benut waren gebleven, was het eindelijk na 15 minuten feest. Een algemene aan val van de ARC-aanvalslinle, bracht de bal bij De Bruijn, die geen moment aar zelde en hard en onhoudbaar inschoot. ARC probeerde nu snel door te dringen tegen een thuisclub die kennelijk even van slag was. En zowaar, het lukte! Reeds drie minuten later had v. d. Lin den succes, 02! Daarna kwam de thuisclub sterk in het offensief en hoe wel de Alphense defensie onder zware druk kwam, kwamen er het volgende kwartier geen doelpunten. Maar op den duur kon de druk niet worden weer staan en Kluin verkleinde voor de West landers de achterstand. De laatste tien minuten kenmerkten zich door een enorme spanning, maar tot verdere doel punten kwam het niet. Zodoende sleepte ARC een zwarbevochte ovenvinnink in de wacht, waardoor de situatie ongetwij feld wat rooskleuriger wordt. Semiprofs en amateurs vergaderden Tegelijkertijd met het amateurvoetbal heeft het betaalde voetbal zaterdag in Krasnapolsky te Amsterdam zijn algemene jaarvergadering gehouden, die voor een groot gedeelte door de bondsvoorzitter, ir. H. F. Hopster, werd bijgewoond. In zijn openingswoord zei de voorzitter van de sectie betaald voetbal, de heer A. H. Martens: „Het betaalde voetbal wordt meer en meer geconsolideerd. Over een jaar hopen wjj de kinderschoenen geheel ontgroeid te zijn". De wijziging van de bondscontributie en de voorgestelde reglementswijzigingen en aanvullingen, waren de enige punten van de voorlopige agenda van de bonds vergadering. die een langdurige discussie deden ontstaan. De vergadering was het volkomen met de heer Martens eens, dat men bondsvoorzitter, ir. Hopster. moet verzoeken nog een jaar aan te blijven opdat men rustig kan uitzien naar een andere geschikte kandidaat. En ook was men het er spoedig over eens. dat de af tredende heer E. M. Joosten opnieuw kandidaat gesteld moet worden voor een plaats in het bondsbestuur. Over de voorgestelde wijziging der bondscontributie kwamen de stemmen pas goed los. De heer P. Galis (Veloci- tas) deed een dringend verzoek, de con tributieverhoging pas het volgend sei zoen te doen ingaan. De heer H. C. Lam- mers (Vitesse) stelde namens het betaal de voetbal in het oosten voor, helemaal geen contributieverhoging te aanvaarden maar: a. de toegangsprijzen voor inter landwedstrijden te verhogen, b. zo nodig een jaarlijkse heffing op te leggen aan deverenigingen, die van jaar tot jaar bekeken zou kunnen worden. Maar hij kreeg weinig steun en ten slotte werd besloten, er naar te streven, dat de contributieverhoging ingaat per 1 augustus 1957 en zo nodig een nahef- fing aan de verenigingen op te leggen over 1955/1956. Een voorstel van het selectiebestuur om een „Sociale Commissie Contract spelers" in te stellen, werd door de ver gadering aanvaard. Het bestuur zegt in een toelichting, dat een bond van betaalde spelers buiten de K.N.V.B. om, ongewenst is en dat een zekere medezeggenschap van de con tractspelers inzake het reglement be taald voetbal, de contracten, de over schrijvingen en de transfers gewenst is. De „Sociale Commissie Contractspelers" krijgt tot taak de belangen van die spe lers bij het sectiebestuur betaald voetbal te behartigen. Drie buitenlanders per club Besloten werd in het reglement be taald voetbal de bepaling op te nemen, dat per semi-profclub maximaal drie niet-Nederlanders kunnen uitkomen. Zij kunnen alleen in de maand juli als contraetspeler worden aangetrokken. De buitenlanders, die'vóór 1 december 1953 reeds in Nederlandse clubs speel den of hier te lande woonachtig wa ren, worden niet als buitenlander be schouwd. Opvoering spelpeil jeugdvoetbal Van diverse zy'den werd gevraagd de competitie voor het jeugdvoetbal op andere wijze samen te stellen. De heer Martens zei over dit onderwerp o.m.: „Uit het reservoir van de jeugd dient het betaalde voetbal op peil gehouden te wor den. Thans spelen de sterkste jeugdelf- tallen in plaatselijke competities ook -tegen zeer zwakke tegenstanders, het geen het spelpeil niet ten goede komt". Daarom was ook de heer Martens een voorstander van het samenvoegen van gemeenten voor een competitie van de beste juniorelftallen. Als voorbeeld gaf hij een samenvoe ging van Rotterdam, Schiedam, Den Haag, Leiden, Gouda en Delft. De heer Martens zegde toe, dat op zo kort mo gelijke termijn getracht zal worden, hiervoor een modus te vinden. De heer Galis deelde mede, dat in do provincies Groningen, Friesland en Drente reeds een dergelijke jeugdcom- petitie bestaat. Verzekering internationals De heer J. W. A. van Daalen (VVV) informeerde of het mogelijk is, dat de bond een verzekering afsluit om aan ver enigingen, welke spelers afstaan voor trainingen en wedstrijden voor het Ne derlands elftal, schadevergoeding uit te betalen indien de betrokken spelers bij deze gelegenheden geblesseerd raken en de verenigingen inkomsten derven, bij voorbeeld doordat er minder publiek naar de wedstrijden van de club komt kijken. De heer Marbens antwoordde hem, dat een dergelijke verzekering moeilijk af te sluiten is, maar dat deze mogelijkheid van verzekeren bestudeerd wordt. Amateurs Het belangrijkste punt van bespreking van de vergadering van de sectie ama teurvoetbal was de verhoging van de contributie. Fel werd er geageerd door de heer Van Houten tegen de afschrij vingen van kantooropstallen en de be grotingen der algemene onkosten. Toch was hü voorstander en zag hij het alge meen belang in van deze verhoging „maar dan niet eerder dan in 1957". Met algemene stemmen werd tenslotte deze contributieheffing aangenomen, terwijl met 23 stemmen voor en 19 tegen werd bepaald dat de nieuwe contributie per 1 augustus 1957 zal moeten ingaan. De openingsrede van voorzitter E. S. Wijdicks was kort en bevatte een paar prettige woofden aan het adres van de „profs" met wie de samenwerking uit stekend is geweest. De voorzitter memo reerde, dat de rust in de afdeling ama teurs is teruggekeerd. Het tweede grote punt, zij het voor velen minder belangrijk dan de contri butie, waren de reglementswijzigingen. Doordat het concept der wijzigingen te laat bij de afgevaardigden was, had niet iedereen zich kunnen voorbereiden. Men besloot het bondsbestuur voor te stellen de reglementen niet overhaast te behandelen, maar een extra vergadering uit te schrijven om deze belangrijke wij zigingen rustig te kunnen bespreken. Tijdens een uiteenzetting van de heer Schroder werd de vergadering ver stoord door een harde klap. Een dei- toehoorders was in slaap gesukkeld en viel met stoel en al op de grond....

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 6