ZWITSALINE gelee hy\m hooit erbij MüM WYBERT LANGE STERKE NAGELS Vier liberale ministers in Bonn vroegen dr. Adenauer ontslag moote. Pool beleefde angstige uren in noodweer op de Doggersbank Met een enkel woord Agenda MAANDAG 8 OKTOBER 1956 Geen belangrijke ommekeer in politieke koers te wachten (Van onze correspondent in West-Duitsland) Het weekeinde heeft West-Duitsland een nieuwe politieke sensatie gebracht: vier ministers in Adenauers kabinet, onder wie Adenauers eigen officiële plaats vervanger. vice-kanselier Bliicher, hebben plotseling om hun ontslag gevraagd. De andere drie zijn de ministers van Justitie Neumayer, voor Woningbouw Preusker, en de minister zonder portefeuille Schafer. Alle vier behoren zij tot de (liberale) Vrije Volkspartij, die nog maar een half jaar geleden werd opgericht. Zij hebben vroeger tot de Vrije Democratische Partij behoord, maar zij heb ben zich zelfstandig gemaakt, toen een diepe kloof in de partij was ontstaan en het grootste gedeelte onder leiding van dr. Dehler een andere richting was in geslagen. Reeds sedert maanden is er van tal van kanten op aangedrongen, dat Adenauer veranderingen in zijn kabniet zou aanbrengen en dat hij het vooral kleiner zou maken. De Vrije Volkspartij heeft niet al te veel aanhangers in de bevolking achter zich staan en men geloofde daarom, dat zij geen recht had op vier zetels in de regering. Mogelijk laat kanselier slechts twee van hen gaan Herhaaldelijk werden ook namen van ministers genoemd, van wie het al zo goed als zeker zou vast staan, dat zij de regering zouden verlaten. Adenauer zelf voelde er niet al te veel voor. Hij stelde de behandeling van deze kwestie telken male weer uit, tot na de grote zomerva kantie. heette het in juni. En ook nu schijnt hij op kabinetsvergaderingen, die met gesloten deuren werden gehou den. nog altijd niet tot een definitief besluit te zijn gekomen. De vier Vrije Volkspartij-ministers hebben thans op een partijdag in Kas sei meegedeeld dat zij Adenauer tele grafisch om hun ontslag hadden ver zocht. Geheimen uitgelekt Zij verklaarden er verbolgen over te zijn. dat verschillende kwesties, die op vergaderingen van het kabinet bespro ken waren, op de een of andere manier waren uitgelekt, hoewel alle ministers van tevoren hadden moeten beloven, dat zij er het stilzwijgen over zouden bewa ren. In de bladen had een paar dagen geleden al zwart op wit te lezen gestaan, dat vice-kanselier Bliicher de regering zou verlaten en dat hij als ambassadeur naar India zou worden gestuurd. Blücher heeft dat zelf toen onmid dellijk tegengesproken. Natuurlijk heeft het telegram van de vier ministers uit Kassei wel enige sen satie in Bonn verwekt. Maar het ge beurde heeft toch nog geenszins te bete kenen. dat Adenauers regering en zijn politiek nu op haar grondvesten zouden wankelen en dat er een belangrijke om mekeer in de politieke koers op komst is. Iedereen, die het interne politieke le ven hier al enige tijd van nabij heeft gadegeslagen, neemt aan dat alles wel weer op de een of andere manier in der minne geschikt zal worden. Adenauer zal toch rustig zijn eigen gang blijven gaan en doen wat hem het beste dunkt. Australisch Nieuw-Guinea staat van Australië De Australische minister voor de randgebieden,, Hasluck, zou gaarne zien, dat het gebied van Australisch Nieuw Guinea de zevende staat van het Austra lische gemenebest zal gaan vormen, al dus verklaarde hij zaterdag. De eindbe slissing hierover zal echter, zei hij, moe ten liggen bij de bevolking van Nieuw Guinea zelf. Hasluck meent, dat opne ming van het land in het Australische gemenebest „voor ons beide een geluk kige uitweg zal zijn" uit bepaalde be zwaren van de huidige toestand. Het zuidelijk gebied van Australisch Nieuw Guinea is Australisch grondge bied geworden in 1883 en het noordelijke gedeelte, voormalig Duits gebied, was na 1918 oorspronkelijk een mandaatge bied van de toenmalige Volkenbond. Tegenwoordig is het een beheerschaps- gebied van de Ver. Naties, dat door Australië wordt bestuurd. Twee maanden geleden heeft de be- heerschapsraad der VJï. de Australische regering verzocht, een streefperiode te noemen aan het eind waarvan genoemd gebied in Nieuw Guinea zelfbestuur dan wel onafhankelijkheid zal verkrijgen. In de kringen van de oppositie toont men zich overigens zeer verheugd over het besluit van de vier ministers: de voorzitter van de socialistische partij Ollenhauer verklaarde zelfs te hopen, dat de gehele regering zo spoedig mo gelijk zal aftreden. Maar wij geloven dat Adenauer slechts twee van deze vier ministers zal laten gaan en dat hij Blücher en Preusker in zijn kabinet zal behouden. Het is natuurlijk mogelijk dat hij van deze gelegenheid gebruik zal maken ook nog een paar andere ministers uit zijn regering te verwijderen. (Ingez. Med.-Adv.) flames V tteurs Houtrust van de Den Haag Dameskroniek Nog slechts 1 dag. het enige huis ter wereld geheel van plastic, zien. Geopend: 13—17 en 19—23 uur. Hedenavond wordt de 125.000ste bezoeker (ster) verwacht Hedenavond FINALE. „Wie is de elegantste vrouw?" Kom naar de Damesbeurs en U spaart geld 1 O. M. E. Loupart Commandeur Oranje Nassau WOORDEN VAN GROTE HULDE. De heer O. M. E. Loupart, lid van de Raad van Bestuur van de N.V. Philips te Eindhoven, die zaterdag zijn 40- jarig jubileum bü dit bedrijf vierde, is benoemd tot Commandeur in de Orde van Oranje Nassau. De versierselen, be horende bij deze onderscheiding, zijn hem door burgemeester mr. H. A. M. T. Kolfschoten van Eindhoven uitgereikt. Tijdens een drukbezochte receptie werd de heer Loupart toegesproken door ir. P. F. S. Otten, voorzitter van de Raad (Ingez. Med.-Adv.) zachte »il»,<Mi«|ii PW'iil handen Zijn schip kapseisdezijn vrienden verdronkenItaliaans schip pikte hem op De 26-jarige motordrijver uit Gdynia in Polen Tadeusz Palyzga, heeft don derdag een zeer angstig avontuur op de Noordzee bij Doggersbank meege maakt, toen de Poolse treiler „Cyran. ka" kapseisde. Thans is hij met een Italiaans schip behouden in Vlissin- gen aangekomen. De vissers, 18 in totaal waren op vis vangst op de Doggersbank, toen zij in noodweer terecht kwamen en de scheeps ramp zich voltrok. Palyzga herinnert zich. dat hij aan het kaartspelen was met twee anderen, toen het onheil ge beurde. De ..Cyranka" bleef, nadat men drie maal bijna gekapseisd was, voor de vierde keer op de rechterzijde liggen en de drie verbaasde schepelingen zagen bo ven zich een donkere stormhemel. Eer zij goed wisten wat er gebeurde, lagen zij in zee. Palyzga slaagde er in een leeg augurkenvat te grijpen, waaraan hij zich vastklampte. Uit zijn min of meer verward ver haal werd duidelijk dat degenen, die in hun hut lagen te slapen, met het schip ten onder zijn gegaan. Hij zelf moest, toen zijn augurkenton volgelopen was en begon te zinken, naar een ander red dingsmiddel omzien. Toevallig kwam er een reddingsboei aan drijven, die hij wist grijpen. Terwijl hij dit deed zag hij dat de kapitein en twee andere leden van de bemanning er in slaagden om op de romp van het schip te blijven. Vaarwel Even nadat hij de reddingsboei te pakken had gekregen, zag hij in zijn buurt een kameraad, de 21-jarige Alexander Makowski, zwemmen, die eveneens probeerde om de gordel te grijpen. Hjj slaagde daarin niet, maar kon zich wel aan Palyzga vastklam pen; zo zwalkten beiden drie uur lang in de open zee. Op een gegeven mo ment zag hij de kok, die aan een ton hing. Alvorens deze omsloeg en zonk, riep de kok: „Tadeusz, wij nemen af scheid Tadeusz riep „vaarwel" en toen verdween de kok in de diepte. De situatie werd steeds kritieker en ofschoon hij nog probeerde om zijn ka meraad moed in te spreken, had deze toch niet meer de kracht om zich langer vast te houden en een kwartier voordat redding kwam opdagen in de vorm van het Italiaanse schip. Uitgeput „Vittorio-O", moest hij loslaten en verdronk. Ook Palyzga zelf was volko men uitgeput. Toen men hem van het Italiaanse schip een reddingsboei toe wierp. was hij niet in staat deze te grij pen. Gelukkig wist het schip bij te draaien. Opnieuw werd een boei uitge worpen; met inspanning van zijn aller laatste krachten wist hij deze te grijpen. Hij werd aan boord gehesen en voortref felijk verzorgd. Kapitein Galvioli Fer- ruccio uit Triest vertelde nog. dat hij vijf uur lang met zyn schip in de omgeving is gebleven om te trachten andere over levenden te redden, maar dit was tever geefs. De Pool zal zo spoedig mogelijk naar Polen terugkeren. Betoging in Bonn voor Duitse eenheid Een menigte van 70.000 Duitsers heeft zondag op de markt te Bonn verklaard nooit te zullen instemmen met afstand van de „verloren gebieden", die thans deel uitmaken van de Sovjet-Unie en Polen. Deze menigte was bijeengeroe pen door de Bond van uitgedreven Duitsers, de radicaalste onder de grote vluchtelingenorganisaties. De belang rijkste spreker op de bijeenkomst was de leider van de Democratische partij van het Saarland, dr. Heinrich Schnei der. Hij oefende kritiek op het „kleine Europa" van de Duitse Bondsrepubliek: Frankrijk, Italië, België, Nederland en Luxemburg. Dit „kleine Europa" is niet bezield door een Europese geest, aldus dr. Schneider. Hij stelde voor, dat afgevaardigden uit Oost- en West-Duitsland en ver tegenwoordigers van de „verloren ge bieden" een raad van geheel Duitsland vormen. Deze raad zou misschien het begin kunnen zijn van een nationale vergadering, die de eenheid van Duits land herstelt. Dit verenigde Duitsland, zo betoogde dr. Schneider, zal deel uitmaken van een „vredeszone" tussen Oost en West, waartoe ook de Scandinavische landen. Joego-Slavië en Oostenrijk zouden kunnen behoren. (Ingez. Med.-Adv.) VOOR WERKELIJK VERSE VLEESWAREN moet U bij Uw slager zijn! Publikati* van de verenifde slagers in Leiden en omstreken van Bestuur, die de nadruk legde op de ontwikkeling van het Philipsconcern sinds 1916, toen de heer Loupart zyn loopbaan bij Philips begon. Daarna deed burgemeester mr. Kolf schoten, onder applaus van de honder den aanwezigen, mededeling van boven genoemde benoeming. De burgemeester eerder de jubilaris als de algemene en onbetwiste leider van de binnen- en buitenlandse organisatie van Philips, als de vindingrijke bouwer van een wereld omspannend industrieel bedrijf, als de beleidvolle en kundige internationale or ganisator, die grote verdiensten heeft verworven voor de goeden aam en faam van Nederland in de wereld. Aan zijn enthousiasme en stuwende kracht is de verhoging van de Nederlandse export activiteit in belangrijke mate toe te schrijven. Namens de Raad van Commissarissen sprak mr. L. Nypels, die de jubilaris kenschetste als een minister van bui tenlandse zaken en van handel voor het concern. De heer Ch. Spaans, directeur van Philips België, huldigde de heer Loupart namens de directeuren in het buitenland. Nadat nog enige andere sprekers het woord hadden gevoerd, uitte de heer Loupart zijn grote erkentelijkheid voor de hoge koninklijke onderscheiding. „Al ben ik uitverkoren deze te dragen, zy behoort aan de hele Philips-gemeen- schap". zo verklaarde hij. Dankbaar was hij ook voor de hem aangeboden ge schenken. (Ingez. Med.-Adv.) GROOTSTE ERTSLADING TE ROTTERDAM. In de Rotterdamse haven is de groot ste ertslading aangekomen, welke, naar wordt aangenomen, ooit naar deze ha ven van overzee werd vervoerd, n.l. bijna 30.000 ton Peruviaans ijzererts, dat door het 11.412 b.r.t. metende s.s. ..Har vey S. Mudd" werd aangevoerd. De Schoonheidsspecialiste Ann Seymour schrijft in| ..Woman and Beauty": ..Nagels die breken en splij ten hebben behoefte aan een speciale olie. genaamd NuNale. die onder de nagel riem doordringt, snelle groei bevordert en broos heid voorkomt." Nu ook in Nederland - 1.80 per flacon. maakt broze nagels sterk Harvey S Mudd" is de nieuwste aan winst van de Cia San Juan S A te Pa nama. De lading is bestemd voor Duit se ertsverwerkende industrieën in het Ruhrgebied. BINNENLAND Bil het optakelen van een kist naar de vierde verdieping van een wollenstoffen fabriek in de Goirkestraat te Tilburg ls de 16-1arige J. P. F. Brands naar beneden gestort. Hij trachtte de kist te grijpen, toen deze weer naar beneden schoot. Met zeer ernstige verwondingen werd de Jonge man naar het ziekenhuis vervoerd, waar hij Inmiddels aan zijn kwetsuren ls be zweken. De tweede openbare vergadering van het bedrijfschap voor melk en melk- en zulvelprodukten zal worden gehouden op woensdagmiddag 24 oktober in hotel „Smits" te Utreoht. Dit weekeinde zijn 800 leden van de „Nederlandse Bond in Duitsland" te Kal- denklrchen bijeengekomen voor het con gres van hun Bond. waartoe 20.000 Ne derlanders in Oost- en West-Duitsland behoren. De stad Kaldenkirchen heeft zaterdag de deelnemers aan het congres officieel ontvangen. Het congres gaf uiting aan zijn wil alles te doen om de vriend schap tussen Duitsland en Nederland te bevorderen. In Dordrecht heeft een groot deel van de wijk Chrispijn zaterdagavond zonder elektriciteit gezeten. De oorzaak hiervan is volgens het Dordtse Elektriciteitsbedrijf gelegen in het feit. dat door het massale gebruik van elektrische straalkacheltjes en andere elektrische verwarmingsappara ten kabels overbelast geraakt zijn. Ook ln andere plaatsen, b.v. Rotterdam en Vlaar- dingen, zijn storingen geweest. Een Indonesische handelsmissie onder leiding van Taher Ibrahim, hoofd van de afdeling handel van het ministerie van Economische Zaken, ls zaterdag uit Djakarta naar Peking vertrokken voor het voeren van onderhandelingen over een nieuwe handelsovereenkomst met China. BIJ beschikking van de minister van Verkeer en Waterstaat ls aan Jhr. Th. Röell. voorzitter van het Verbond voor Veilig Verkeer, te Utrecht, op zijn verzoek eervol ontslag verleend als lid van de vaste commissie veiligheid wegverkeer, onder dankbetuiging voor de door hem als zodanig bewezen diensten en ls als lid van voornoemde commissie benoemd de heer K. J. Scbummelketel, directeur van het Verbond voor Veilig Verkeer te Utrecht. BUITENLAND Serge Lifar, de 51-jarige choreograaf van de Parljse Opera, die enige dagen geleden als zodanig ontslag nam. heeft besloten zyn ontslagaanvrage ln te trekken. In Tokio is zaterdagochtend een Jongeman gearresteerd, die wilde binnen dringen in de woning van premier Hato- jama. De jongeman, die met een dolk ge wapend was. heeft bekend, dat hij wilde verhinderen dat de premier naar Moskou gaat voor onderhandelingen met de Sovjet-Unie. Prinses Maria Esmeralda, de dezer dagen geboren dochter van Koning Leopold van België en Prinses Liliane, is zaterdag ln het paleis van Laken door kardinaal Van Roey. de primaat van België, gedoopt In de Chinese provincie Kansoe zijn duizenden fossielen van prehistorische dieren en planten ontdekt, zo meldt radio- Peking. De vondsten zijn honderdduizend tot vijftigduizend jaar oud. Communlstisch-Chlnese grenswach ten hebben zaterdag geschoten op een dertigtal mensen, dat probeerde de grens van China met Hongkong te overschrijden. Een der vluchtelingen werd gedood, drie van hen liepen verwondingen op. De Chinezen achtervolgden de vluchtelingen over de grens, doch zij trokken zich terug toen de politie van Hongkong ter plaatse verscheen. ZIJ voerden echter een paar vluchtelingen met zich mee terug over de grens. Keizer Haile Selassie van Ethiopië zal half novrfnber een officieel bezoek van tien dagen aan Japan brengen. Een overzicht van de eerste ver gadering van de Veiligheidsraad tijdens de besprekingen over het probleem van het Suezkanaal. Giuseppe Saragat. de Italiaanse vice- premler en partijleider der rechtse Italiaanse socialisten, heeft zaterdag ver klaard, dat de Communisten zijn pogingen om te komen tot één verenigde Italiaanse socialistische partij, saboteren. Hij be schuldigde Pietro Nenni, de leider der uiterst linkse socialisten, die ln de afge lopen jaren nauw met de Italiaanse com munisten hebben samengewerkt, ervan te zijn gezwicht voor het communistisch ge zinde gedeelte van zijn partij. Een 41-jarige man in Waltersdorf in Neder-Oostenrijk heeft zaterdag zijn vrouw en zeven kinderen, van wie de oudste veertien Jaar was. met bijlslagen gedood. Daarna verhing hy zich. De man is ver moedelijk tot zijn daad gekomen doordat zijn vrouw een alcoholica was en de auto riteiten onlangs bepaald hadden, dat de kindren naar een kindertehuis moesten. Te Aarhus ln Denemarken ls zaterdag een museum van fietsen, dat het eerste ter wereld wordt genoemd, geopend. Zowel de oudste als de modernste rijwielen zijn hier tentoongesteld. Men vindt er ook de flets, waarop koning Christlaan X van Dene marken. die in 1947 overleed, door de straten van Kopenhagen placht te rijden. Het rywiel was vóór 1914 speciaal voor de koning, die 1.98 meter lang was, gemaakt. Een vijftigtal vooraanstaande perso nen ln Engeland. bankiers, economen, vakverenigingsleiders en socialistische, conservatieve en liberale politici heb ben een manifest ondertekend ten gunste van de deelneming van Groot-Brittannië aan de gemeenschappelijke Europese markt. In het Lagerhuis zijn reeds 2 mo ties ingediend, een door 75 Labour-afge- vaardlgden en een andere door 83 Conser vatieve afgevaardigden, waarin er bij de regering op wordt aangedrongen deel te nemen aan de onderhandelingen, die op het ogenblik gevoerd worden over de vor ming van een gemeenschappelijke markt. De Grote Sint-Bernardpas, waardoor de weg van Zwitserland naar Italië leidt, !s zondag door zware sneeuwval versperd. Auto's die gebruik maakten van de Sim- plon- en de Sint-Gotthardpas moesten kettingen om de wielen aanbrengen. Ook ln het zuidelijk gedeelte van het Zwarte Woud ondervond het verkeer veel overlast van sneeuw. Op verschillende wegen liepen auto's vast. Ongeveer 3000 rooms-katholieken hebben zondag te Lanaken in het oosten van België betoogd tegen het bouwen van een overheidsschool. De betogers, die spandoeken met leuzen tegen de regering met zich mee droegen, krasten leuzen in muren Na een mis ln de open lucht be schuldigde een spreker de Belgische mi nister van onderwijs, Collard, ervan rege- ringsscholen in Vlaanderen te maken tot „bastions van het socialisme". De Britse minister-president. Sir Anthony Eden, heeft de Sovjetrussische premier, maarschalk Boelganin, een bood schap gezonden, waarbij hij zegt, dat hij en zijn echtgenote zeer hebben genoten van het eerste optreden van het ballet van het Moskouse Bolsjol-theater te Londen, aldus meldde Radio-Moskou zondagavond. Koning Paul en Koningin Frederika van Griekenland zullen op terugreis van een tocht door Europa op 9 en 10 oktober (morgen en overmorgen) in Joego-Slavië verblijven. Bij een kort bezoek aan Bel grado zullen zij aan een diner de gasten van president Tito zijn. Doordat een Noors vrachtschip vrijdag de brug tussen het eilandje Sheppey en de oever van de Theems ramde, zijn de 35.000 bewoners van het eiland van de buiten wereld afgesloten. Melk. boter en andere levensmiddelen worden per boot over de rivier gebracht Technici zijn van mening, dat het zeker vijf dagen zal duren voor ae brug weer geopend kan worden. Westelijken verdeeld over Suezkivestie Houding van Nasser tegenover „New York" nog een raadsel Egypte doet alles om extra moeilijkheden door loodsentekort spoedig op te lossen De berichten over de houding van Egypte ten aanzien van eventuele beslis singen in de Veiligheidsraad over het Suezkanaal zijn zeer verward en tegenstrü- dig. Een Portugees blad weet te vertellen, dat president Nasser in een vraag gesprek zou hebben gezegd, dat Egypte elke uitspraak van de Veiligheidsraad over de Suezkwestie zal aanvaarden. Lijnrecht hiertegenover staat echter de verklaring van semi-officiële kringen in Cairo, die stellen, dat Egypte zonder meer het plan van vijf punten, dat door Engeland en Frankrijk naar voren is gebracht zal verwerpen. Daarmede in overeenstemming is ook de verklaring van de president tegenover een Egyptisch blad, waarin hij zegt, dat de toekomst van de Verenigde Naties afhangt van de wijze, waarop de Suezkwestie wordt aan gepakt. En de afwijzende manier, waarop hjj spreekt over „internationalisering" laat aan duidelijkheid niets te wensen over. De Indiase minister Krisjna Menon, die driemaal met Nasser heeft gecon fereerd, zou wellicht wat licht in deze duisternis hebben kunnen laten schijnen. Maar toen hij gisteren in Londen aankwam, wilde hjj niets loslaten. Onda nks al die verklaringen, die de zaak er niet duidelijker op maken, bericht onze Londense correspondent, dat de Britse regering nog steeds hoop heeft, dat vol gens diplomatieke weg overeenstemming met Nasser zal kunnen worden verkregen. Nieuw accent Onze Londense correspondent telefo neerde vanochtend: Het Britse expeditieleger, dat even tueel onmiddellijk zal moeten toeslaan, blijft ondanks de onrust en de inciden ten onder de opgeroepen reservisten in tact. Zolang het verschil in aanpak, om niet te spreken van een breuk, tussen de Ver. Staten en de beide andere weste lijke bondgenoten niet wordt opgeheven, kan men ook in Londen moeilijk geloven dat Nasser tot inbinden bereid is. Veel hangt er van af de boodschap, welke India's vredesapostel Krisjna Menon gisteren naar Londen heeft overge bracht. Het is de tweede maal in ruim een week dat hij uit Cairo naar Enge land kwam. (Ingez. Med.-Adv.) Bescherm Uw keel en voorkom verkoudheid met MAANDAG Rapenburg 8: Ver. voor Internationaal Rechtsverkeer. Spr. G. de Koning over het leven der Berbers. 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal): Generale repeti tie ..The Messiah" door Chr. Oratorium- ver. „Con Amore". 7.30 uur nam. Het Gulden Vlies: Jaar ver gade lug AR- Kiesver. wijk I. 8 uur nam. Rehoboth: Chr. Boerinnen- en Platte landsvrouwenbond. Show 7.45 uur nam. De Doelen: Leidse Amateur-Fotografen Vereniging. 8 uur namiddag. DINSDAG Het Gulden Vlies: Voorlichting op het gebied der hoogtezon, 210 uur nam. Stadszaal (grote zaal): Ohr. Oratorium- vereniging „Con Amore" „The Messiah", 7.30 uur nam. Central: Ledenvergadering Ver. voor Fa cultatieve Lijkverbranding, 8 uur nam. Leiderdorp: Dorpshuis. Kosteloze inenting. 3 uur nam. WOENSDAG Gerecht 10: Spiritisch Genootschap. 8 uur nam. Rapenburg 61K. en O.-cursus over toe passing van kunststoffen, 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal): Jeugdconcert MIJ. voor Toonkunst. R'dams Philharmo- nlsoh Orkest. 2 en 3i uur nam. Station NS: Surprise-autotocht Ned. Chr. Reisver. 9 uur voorm. Den Burcht (Jacoba-zaal)Fryske joun. Lezing fan dr. S. Bloembergen, toanlel „RJucht en SIJucht" fan den Haech, op- f:erlng fan „De Genamt", 7.45 uur nam. Maranatha-kerk: Zangavond Bijbel Kioskvereniging. 8 uur nam. Steenschuur 6: Ledenvergadering „De Natuurvriend", 8 uur nam. DONDERDAG Clubhuis „De Sperwers" (Langestraat 67 69)Heropening winterwerk. 8 uur nam. VRIJDAG Sterrewacht: K. en O.-lezing prof. dr. H. C. v. d. Hulst over de sterrenwereld, 8 uur nam. Stadszaal (foyer)Filmavond Ned. Chr. Reisver. over Italië, 8 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Lakenhal: Tentoonstelling ..Wie was Rembrandt?" (Tot 8 oktober) BoerhaavezalenTentoonstelling van werk van Mlep de Leeuwe Jas Mertens en Dick Loef. Werkd. 25 en 710 uur nam.: zond 25 uur nam BIOSCOPEN Luxor „De man ln het donkergrijze pak" (18 jr.) Werkdagen: 2.30, 7 en 9 15 uur. Zondag: 2 30. 4.45. 7 en 9.15 uur. Lldo „The long arm" (Politie zonder wapens) (14 Jr.) Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Casino „The Glenn Miller Story" (a.l.) Werkdagen: 2.30. 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45. 7 en 9.15 uur. Donderdagcy clus: ..Magnlficient Obcession". Trianon „Safari" (14 Jr.) Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur. Rex „Cel 2455" (18 Jr.) Werkdagen: 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zondag: 2.30. 4.45. 7.15 en 9.15 uur. De avond- en nachtdienst van de apo theken te Leiden en Oegstgeest wordt tot zaterdagmorgen 13 oktober 8 uur waar genomen door apotheek van Driesum. Mare 110. tel. 20406. Zulder-apotheek, Lammensohansweg 4. tel. 23553. apotheek Oegstgeest. Wilhelminapark 8, tel. 26274. By geen gehoor by Uw hulsarts of specialist, bel op dokterstelefoon 22222. Zoals Selwyn Lloyds rede in New York duidelijk bleek, wijkt de Britse re- gering niet af van haar standpunt dat er alleen met Egypte kan worden on derhandeld op basis van de voorstellen der eerste Londense Suez-conferentie. Er is echter een verschuiving van ac cent. Tot nu toe wilde Engeland aller eerst in de Veiligheidsraad de morele steun verkrijgen voor de door de acht tien landen geformuleerde voorstellen voor een internationale bedrijfsvoering van het kanaal. Daarna was de Britse regering bereid eventuele Egyptische tegenvoorstellen te overwegen. Daarin is nu verandering gekomen, omdat Selwyn Lloyd in New York al spoedig bemerk te. dat de voorgenomen gedragslijn niet mogelijk bleek. De Verenigde Naties en de Veiligheidsraad in het bijzonder wen sen in dit stadium zeker niet als jury in het conflict op te treden. Eenheid bewaard Vandaar dat Selwyn Lloyd er mee in stemde, dat er reeds voordat er over de Brits-Franse resolutie gestemd wordt, pogingen zullen worden gedaan om tot onderhandelingen te komen. Hiermede heeft Selwyn Lloyd de eenheid van de drie Westelijke bondgenoten bewaard, echter met het risico* dat de resolutie op de lange baan geschoven wordt. Dix ies heeft in elk geval toegezegd dat hij voor de resolutie zal stemmen, hoewel men nog niet zeker is over zijn volgende stap. Amerika geeft er nog steeds de voorkeur aan om te trachten op prak tische basis met Nasser tot overeenstem ming te komen in plaats van een on mogelijk beginselvaste formule inzake internationale waarborgen te vinden. Engeland en Frankrijk kunnen zich met deze opvatting van Dulles niet ver enigen, omdat zij meer houvast willen. Onder geen beding mag volgens de Brits-Franse redenering het kanaal uit sluitend aan Nasser worden toever trouwd. De Britse hoop is vooral ge steld op de komende periode van slecht weer in het kanaal, waarbij mist en zandstormen Nasser's moeilijkheden zo danig zullen vergroten, dat zijn positie wordt verzwakt en hij mogelijk tot con- sessies bereid is. Geslaagd voor loodsenexamen Voorlopig ziet het er echter niet naar uit. dat deze Britse- hoop in vervulling zal gaan. Na een kleine daling door het ontslag der Europese loodsen, is het aan tal schepen, dat door het Suezkanaal voer weer aan het stijgen gegaan. De Egyptenaren doen alles, om dit tekort aan loodsen zo snel mogelijk op te hef fen. Zaterdag zijn in Port Said weer twaalf buitenlanders geslaagd voor de examens voor loodsen van het kanaal. Er waren vier Russen onder. Hiermede is het aantal buitenlanders dat in de vorige week met goed gevolg examen aflegde gestegen tot 36. Maar daarmede zijn alle Egyptische moeilijkheden nog niet uit de wereld. Slechts 57 van de ruim twee honderd loodsen hebben vol doende ervaring om grote vrachtsche pen of supertankers door het kanaal te loodsen. Ondanks de geringe ervaring van vele' loodsen zijn er tot nu weinig ongelukken geweest. Verleden maand vier: twee botsingen, een stranding en een machinestoring tijdens de doortocht van het kanaal: In de laatste dagen was er een kleine stijging door mist en woes tijnwinden. Maar hoe Egypte het kanaal kan financieren, nu zestig procent der doorkomende schepen hun tolgelden op de oude maatschappij overschrijven, is voorlopig een raadsel. Ook in militair opzicht doet Egypte alles om paraat te blijven. In West- Egypte zijn in het afgelopen weekeinde oefeningen gehouden om te zien, hoe een vliegveld verdedigd kan worden tegen vijandelijke bommenwerpers en para chutisten. Aan de manoeuvres werd deelgenomen door Stalintanks en uit Tsjecho-Slowakije afkomstige pantser wagens. De Egyptische legervoorlich- tingsdienst sprak van een groot succes.. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) Sfcookholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome Ajacclo Mal lor ca g. bfl i 4) ■3 V 3 G sl Cfl zwaar bew nw 2 8 0.2 zwaar bew nno 2 8 zwaar bew w 4 10 1 zwaar bew wnw 2 12 1 motregen windstil 13 0.1 geh. bew zzw 4 12 3 mLst n 2 7 2 mist windstil 11 1 licht bew. windstil 15 0 zwaar bew windstil 9 0.1 licht bew. nw 4 19 0 zwaar bew w 4 10 0.2 mist windstil 10 7 regen w 2 7 20 nevel windstil 8 3 nevel zw 1 9 1 onbewolkt ono 1 17 0 licht bew. wnw 5 12 0 geh. bew ono 2 10 2 regen ozo 11 21 4 zwaar bew O 1 18 1 zwaar bew nno 2 20 1

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 2