Het is weer volkomen mis met de formatiepogingen van mr. Burger Tito's onafhankelijk socialisme behaalde zege in Krim-overleg WEERBERICHT Geen medewerking van A.R. kant Maar niet tégen Moskou, rloeh met Sovjet-Unie tegen resten van Stalinisme in Oost-Europa Geruchten over vrijlating van vele betogers van Poznan 95ste jaargang MAANDAG 8 OKTOBER 1956 No. 28954 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN per Kwartaal; f2.35 per maand; f0.55 per week f7.— Witte SingeJ 1, Leiden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie. 21507 Nog altijd geduld vereist Partijen werken zicli steeds meer vast (Van onze parlementaire redacteur) De A.R. Partij heeft haar eis gehandhaafd van twee volwaardige ministers- zetels in een kabinet op zeer brede basis. Zij neemt geen genoegen alleen met de portefeuille van Economische Zaken, De alsnog extra aangeboden porte feuille van Overzeese Rijksdelen achten de A.R. onvoldoende. Zij vinden die niet zwaar genoeg. Informateur Burger, die zo voortvarend was gestart, en rechtstreeks naar succes scheen te koersen, zit daardoor weer aan de grond. Want men herinnert zich, dat op 26 september de KVP-fractie besloot alleen aan een nieuw Kabinet mede te werken indien ook de A.R. daaraan zouden deelnemen. Zonder A.R.-ministers, ook geen K.V.P.-ministers. Herstel van hef- oude Dat was een tactische zet van prof. Romme op het formatieschaakbord, want hij schakelde daardoor voor mr. Burger bij voorbaat elke mogelijkheid uit een Kabinet te vormen met alleen de KVP in de oppositie. Bovendien werd de ver antwoordelijkheid voor het al of niet slagen van de Kabinetsformatie in dit geval verlegd naar de AR. Overigens toonde de KVP zioh zeer welwillend. Zij accepteerde dr. Drees als minister-presi dent, zij ging akkoord met de socialist Hofstra als Minister van Financiën, (waartegen men zich altijd had verzet) en de KVP verlangde ook niet de zetel van Economische Zaken of van Sociale Zaken in het Kabinet. Er heerste toen optimisme in Den Haag, maar de A.R.. die alleen de zetel van Economische Za ken aangeboden hadden gekregen, ver langden meer en zaterdag is mr. Burger definitief gebleken, dat geen oplossing kan worden gevonden door de A.R. de portefeuille van Overzeese Rijksdelen als extraatje aan te bieden. Voor deze mislukking draagt de K.VP. echter geen verantwoordelijkheid. Tussentijdse balans Als men even een tussentijdse balans opmaakt van de mislukkingen, dan maakt de K.VP. formeel trouwens geen slechter figuur dan andere partijen. De eerste formatie-Drees mislukte door bezwaren van de K.VP., daarna mislukte de for- matie-Romme formeel door bezwaren van de P. v. d. A. De eerste formatie-poging van prof. Lieftinck strandde door me ningsverschil tussen de P. v. d. A. en de K.VP. over de bezitsvorming. De tweede formatie-poging van prof. Lieftinck mis lukte door verzet van K.VP. en A.R. De eerste poging van prof. De Gaay Fort man stuitte op bezwaren bij de P. v. d. A. Zijn tweede formatie-poging had geen succes omdat hij in de kring van de C.H.U. niemand bereid vond minister te worden. De formatie-poging van mr. Burger is nu voorlopig weer gestrand op bezwaren van de AR. De verwachting is niet, dat mr. Bur ger de moed reeds zal opgeven, maar dat hij nog naar andere oplossingen zal zoe ken om een Kabinet op brede basis tot stand te brengen, nu er geen moeilijk heden meer zijn over het regeringspro gram. Sommigen denken aan de weder opbouw van het demissionaire Kabinet- Drees, dat thans onvolledig is. Dan zou de V.V.D. er dus buiten blijven, maar de A.R. zouden twee zetels kunnen behou den. Sommigen verkondigen, dat mr. Burger zichzelf de moeilijkheden op de hals heeft gehaald door de V.V.D. uit te nodigen in het Kabinet zitting te nemen. Zonder die uitnodiging zou hij reeds ge slaagd zijn. Daarom heerste er aanvan kelijk optimisme. Reconstructie van het oude Kabinet zou echter toch ook weer moeilijkheden kunnen opleveren. En het is ook de vraag of de P. v. d. A„ na eerst de toezegging van medewerking van de V.V.D. te hebben verkregen, thans de VVD voor het hoofd wil stoten. Tijdens het maandenlange formeren werken de partijen zich steeds meer vast. Er blijft nog steeds geduld ver eist. In ieder geval dient men eerst af te wachten wat de verdere plannen zijn van mr. Burger. Dertien doden bij busongeluk in Italië Een autobus met 21 arbeidsters en ar beiders van de rijstvelden in de Po- vlakte is zaterdagavond bij Bobbio, veer tig kilometer ten zuiden van Piacenza (Noord-Italië), in de rivier de Trebbia gereden. Dertien inzittenden kwamen om het leven en zes werden ernstig gewond. Algerijnse rebellen plegen aanslagen middenin steden De Algerijnse rebellen zijn thans overgegaan tot een stelselmatige actie midden in de steden, waar zij met bom men gooien of tijdbommen laten ont ploffen. De Franse autoriteiten hebben zaterdag een aantal noodmaatregelen afgekondigd voor de hoofdstad Algiers teneinde de daar wonende 500.000 men sen tegen aanvallen te beschermen. Mei ingang van heden kunnen alle pakjes, die mensen op straat bij zich hebben, door de politie worden onderzocht. Iedereen, die zich bij de posterijen pakjes afgeeft, zal zich dienen te legi timeren. Voorts is de maximum-snel heid van auto's beperkt tot vijftig kilo meter per uur en alle auto's moeten speciale kentekens voeren, die aange ven uit welk district zij komen. Bij een zaterdagavond door opstan delingen uitgevoerde aanval op het centrum van de Europese wijk van de Oostalgerijnse stad Bone zijn drie per sonen om het leven gekomen en 24 gewond. Een rebel heeft op een volle markt te Oeed Athmenia, veertig kilometer ten zuidwesten van Constantine. een bom geworpen. De ontploffing heeft drie Mohammedanen het leven gekost. Zestien personen werden gewond. De aanslagpleger wist te ontvluchten. In het centrum van Marnia zijn zondagavond vijf bomaanslagen ge pleegd. die het leven van een Moham medaans kind en zes gewonden hebben geëist Franse veiligheidstroepen heb ben twee van de daders doodgeschoten. Voorts zijn zestien Franse Moham medanen gearresteerd wegens hand- en span'iensten aan opstandelingen, die twee weken geleden veertien boerderijen bij Palikao en Kacherou hadden geplun derd en in brand gestoken. Daarbij waren drie Europeanen omgekomen. Nederlands echtpaar - verdacht van moord - te Keulen ingesloten Een niet met name genoemd Neder lands echtpaar, is vrijdagavond door de Westduitse grenswacht bij Kleef aangehouden, vervolgens overgebracht naar Frankfunrt, daar ondervraagd in verband met een moordzaak en giste ren weer naar Keulen overgebracht en daar voor nadere ondervraging inge sloten. Dit houdt verband met een moordzaak die sinds 18 april de gemoederen in ge heel Duitsland bezig houdt. Op die dag werd in de omgeving van Darmstadt, nabij de Autobahn in een bosje het lijk van een 16-jarig meisje gevonden. Het slachtoffer, Gertrud Müller uit Frank furt, was met een nylon kous gewurgd. Van het ogenblik der ontdekking af werd een grootscheepse jacht op de da der of daders ontketend. Ruim 1.200 per sonen werden in dit verband door de recherche verhoord. Een beloning van 5.000 mark voor inlichtingen werd uit geloofd, en aanplakbiljetten, waarop het meisje was afgebeeld, werden door de gehele Bondsrepubliek verspreid. Vrijdagavond was het Nederlandse echtpaar, dat in de loop van die dag bij het verlaten van Duits grondgebied bij Kleef was aangehouden, naar Frankfurt overgebracht en onder vraagd. Het kon toen, volgens de re cherche, een onwrikbaar alibi geven voor de tijdstip waarop de moord ge pleegd moet zjjn. De recherche te Keulen heeft ontdekt, dat een man en een vrouw, die beweer den broer en zuster te zijn, Gertrud Müller op de dag van de moord ge vraagd moeten hebben, hen Frankfurt bij avond te laten zien. De Sovjetrussische leiders zouden aan al de Oosteuropese satellieten de order hebben gegeven „het goed te maken" met Joego-Slavië, maar doof en blind te blijven voor Tito's „onafhankelijk socialisme", aldus meldt Un, Press uit Moskou. Dit zou de richtlijn zijn, die het resultaat is van de geheime be sprekingen in de Krim tussen president Tito en de leider van de Russische communistische partij, Kroesjtsjef. Het orgaan van de partij in Joego-Slavië, de „Borba", schreef gisteren, dat er nog „zekere afwijkingen" bestaan tussen de standpunten en ideologieën van beide landen. De conferentie van Jalta aan de Krim zou de verschillen niet volledig hebben weggenomen. De bespre kingen zullen voortduren. Overigens waren communistische kringen in de Joegoslavische hoofdstad Belgrado van mening, dat Tito een overwinning be haald heeft met zijn theorie van politieke onafhankelijkheid voor commu nistische satellieten van de Sovjet-Unie. Maar die overwinning is behaald op Rusland, maar, tezamen met de Sovjet-Unie, op de „laatste sporen van het Stalinisme in Oost-Europa". Dit neemt niet weg, dat Moskou gaarne zou zien, dat Tito nauwer zou samenwerken op het terrein van de buitenlandse politiek. gende secretaris-generaal Luigi Longo te Belgrado verblijft. De Italianen voerden zondag besprekingen met Joe goslavische leiders. I ring van de verjaardag een ..New Look" waarnemen. Bij vorige gelegenheden werden de Oostberlijners opgetrommeld om in optocht naar een massale bij eenkomst te trekken, waar stromen van woorden over hen werden uitgegoten. Gisteren géén massale bijeenkomst: in plaats daarvan vuurwerk, sportwed strijden. concerten, een modeshow, cabaret. Acht orkesten speelden op diverse plaatsen in Oost-Berlijn dans muziek. Gistermiddag is de President van Costa Rica. Don Jose Figueres. met zijn echtgenote en gevolg na zijn korte bezoek aan ons land weer van Schiphol vertrokken en wel naar Denemarken. De President op weg naar het vliegtuig, begeleid door minister Luns. Eerste vonnissen intussen gevallen De verhoren worden nog voortgezet Onafhankelijke toon in Oost-Duitsland Het bestuur van de Joegoslavische en van de Bulgaarse communistische par tij hebben zondagavond te Belgrado bekendgemaakt, dat zij het contact tussen beide partijen officieel hebben hersteld en dat zij zijn overeengeko men in de toekomst samen te werken. President Tito ontving zondag .te Belgrado een Bulgaarse parlementaire afvaardiging onder leiding van Todor Zivkof, voorzitter van de Nationale Vergadering en eerste secretaris van het centrale comité der Bulgaarse com munistische partij. Volgens buitenlandse waarnemers zijn de Joegoslaven de Bulgaarse gasten weinig hartelijk tegemoet getreden. In Belgrado zou men de kans om de lei ding van de Bulgaarse communistische partij voor het Titoisme te winnen, niet groot achten, daar men te Sofia nog te Stalinistisch georiënteerd zou zijn om de mvloed van Moskou in te perken. Daarentegen wordt meer verwacht van het. cohtact met de delegatie van de Italiaanse communistische partij, die onder leiding van de plaatsvervan- „Eigen weg" Intussen wordt ook in Oost-Duitsland een onafhankelijker toon aangeslagen: premier Otto Grotewohl heeft gisteren e-en opmerkelijke rede gehouden, waar in hij onderstreepte, dat Oost-Duits land thans het recht heeft zijn eigen weg naar het socialisme te gaan en waarin hij opwekte tot nauwer banden met Joego-Slavië. Hij dankte de Sov jet-Unie voor de aan Oost-Duitsland gegeven hulp, maar in tegenstelling met vroegere redevoeringen, gaf hij niet hemelhoog op van de Sovjet-Unie. Hij liet na de Sovjet-Unie de „leider van het socialistische kamp" te noemen. Hij noemde de leiders van de Sovjetrussi sche partij of de regering niet bij naam. De banden van Oost-Duitsland met andere naties nalopend, legde Grote wohl nauwelijks méér nadruk op de betrekkingen met Sovjet-Rusland dan die met Tsjecho-Slowakije. Hij plaatste Joego-Slavië bijna op het zelfde niveau met de Sovjet-Unie. In Oost-Berlijn kon men in de vie- Er gaan geruchten rond het proces van Poznan. Zaterdag werd in juridi sche kringen in deze Poolse stad verno men, dat mogelijk het grootste deel van de 154 mannen, die in verband met de onlusten van 28 juni in voorarrest zit ten, zal worden vrijgelaten en niet terecht zal staan. Aan advocaten zou zijn medegedeeld, dat de gevallen, die op of na 15 oktober behandeld zouden wor den. niet op de vastgestelde data zullen voorkomen. Wanneer eventueel wel, werd werd ook niet bekend gemaakt. De open bare aanklager in het proces, Marko- wicz, wilde zaterdag deze berichten niet bevestigen. Misschien zou er vandaag iets over worden bekend gemaakt. Gevangenisstraffen van 4 en 2 jaar Een Frans persbureau meldt, dat de Poolse autoriteiten overwegen de ver dachten amnestie te verlenen, omdat Zaterdag maakte de Amsterdamse jeugd weer gebruik van het traditio nele recht eenmaal per jaar „te trommelen op de koopmansbeurs" Dit recht werd in 1621 ingesteld, toen een jongen tijdens verboden spel onder de toenmalige beurs een kruitschip ontdekte en alarm sloeg voor deze enorme tijdbom de beurs vernielde. Na de oorlog is dit recht I weer hersteld. Op de beurstrappen werd een kort spel opgevoerd. De Joto laat het gesprek zien tussen de Stedemaagd en Vader Tijd. Minder koud De Bilt verwacht tot morgenavond: Veel bewolking met aanvankelijk plaat selijk enige regen en hier en daar mist. Minder koud. Overwegend zwakke wind. (Opgemaakt te 11.15 uur). 9 OKTOBER Zon op: 6.56 uur; onder: 18.02 uur. Maan op: 12.52 uur; onder: 21.09 uur. Hoogwater te Katwijk te 6,19 en 18.36 u. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's toch maar een klein percentage van de betogers achterhaald kan worden en dus terecht zou kunnen staan. Volgens de Poolse wet kan worden afgezien van vervolging in gevallen, waarbij geen grote mate van misdadigheid blijkt te bestaan. Maar al deze geruchten zijn later door de president van het ge rechtshof van Poznan „ongegrond" ver klaard. Zij zouden ontstaan zijn, omdat de nu aanhangige zaken langer duren dan gedacht werd, zodat het onmogelijk is een datum voor de volgende processen te noemen. Eerste vonnissen Inmiddels zijn de eerste vonnissen uitgesproken. Drie Polen werden ver oordeeld tot vier jaar gevangenisstraf, een vierde kreeg twee jaar. Twee van deze veroordeelden werden door de op standelingen op 28 juni bevryd uit de cellen toen de gevangenis bestormd werd. Alle vier waren recidivist. Het was een snel vonnis. Hun proces was eerst vrijdag begonnen. De aan klacht was diefstal uit een winkel in tweedehandsgoederen op de dag van de opstand. Het betrof hier echter een pro ces op kleine schaal dat afzonderlijk van de andere grote processen werd ge voerd. Volgens S.S.-methoden Zaterdag zijn ook de verhoren in de reeds begonnen processen voortgezet. Steeds meer bijzonderheden komen zo aan het licht over deze bijzonder rumoe rige dag in die Poolse stad. Een 19- jarige jongeman verklaarde, dat hij toen hij was binnengedrongen in een kamer in het Raadhuis de voorzitter van de gemeenteraad door de teletoon tegen de Poolse president hoorde zeg gen: „Mijnheer Cyrankiewicz, als U deze middag niet naar Poznan komt, zal ik niet verantwoordelijk zijn voor de ge volgen". Deze getuige vertelde voorts, hoe de betogers spoorwegemployé's en politie mannen hadden overgehaald om ook te staken en zich aan te sluiten bij de op stand. Maar de jongeman zei ook. dat hij tot bezinning was gekomen, toen hij zag hoe een dronken betoger door een tank was overreden. Hij besloot toen naar huis te gaan. De eerste man. die hij had zien doden was een burger, die de betogers voor iemand van de Veilig heidspolitie hielden. Hij was met ben zine begoten. Een 18-jarige chauffeur had zich een dag na de opstand overgegeven aan de politie e» was toen volgens „de „Verratier" nu als „lieltl" begraven De vroegere Hongaarse minister van Buitenlandse Zaken Laszlo Rajk, die ze ven jaren geleden werd opgehangen na ter dood veroordeeld te zijn wegens „verraad", is zaterdag met staatseer be graven! Radio-Boedapest gaf een ver slag van de plechtigheidVoor de begrafenis trokken duizenden arbeiders langs het platform in het Kossuth-Mau- soleum, waarop de stoffelijke resten van Rajk en drie anderen die postuum in ere hersteld zijn stonden opgebaard. Mevrouw Rajk en familieleden van de andere slachtoffers, luitenant-generaal Gyoergy Palffry, dr. Tibor Szoenyi en Andras Szalai. die met Rajk in 1949 we gens hoogverraad ter dood gebracht werden, vormden de erewacht. Het centrale comité van de Hongaarse partij had enige dagen geleden besloten de lijken op het Kerepesi-kerkhof tussen de „helden van het communisme" te be graven. Alle winkels en fabrieken in Boedapest waren zaterdag gesloten om de arbeiders in de gelegenheid te stel len de plechtigheid bij te wonen. De kranten wijdden uitvoerige artikelen met foto's aan de vier slachtoffers. Engeland kan Cyprus niet ontruimen De Britse strijdkrachten hebben in Nicosia vlugschriften verspreid, waar in wordt gezegd dat Engeland Cyprus niet kan ontruimen, „zelfs als do EOKA twintigmaal zoveel moorden pleegt en twintig maal zoveel bommen gooit". Engeland moet. aldus de in het Grieks gestelde pamfletten, „om stra tegische redenen Cyprus beheersen". Het is in het belang van Cyprus, Grie kenland. Turkije en alle Westelijke mogendheden en de vrije wereld, dat Engeland Cyprus als een machtige militaire basis behoudt". Op Cyprus hebben verzetsstrijders te Paralimini, ten zuiden van Famagusta, van uit een hinderlaag een lid van de Britse veiligheidstroepen gedood en een ander gewond. De Britten reden in een vrachtauto. Drie gemaskerde verzetslieden zijn zaterdagavond in een koffieschenkerij van het dorp Vasa, nabij Limassol. bin nengedrongen en hebben op drie Cy prisch-Griekse bezoekers geschoten, die werden gewond. Een der gewonden is later overleden. In een politiebureau bij Akhna in de omgeving van Famagusta zijn drie tijd bommen ontploft, waardoor aanzienlijke schade werd aangericht. Een vierde bom werd onschadelijk gemaakt. Er is geen melding gemaakt van slachtoffers. Dode bij autobotsing Op de grens van de gemeente Zoeter- meer en Bleiswijk heeft zich gister middag een ernstig auto ongeval voor gedaan. waarbij de 53-jarige heet Verhoef uit Rotterdam om het leven is gekomen. De heer Verhoef reed met zijn auto achteruit op de Rijks weg. waardoor de achteropkomende auto van de Zwitserse gezantschaps secretaris ertegen botste. De achteruit rijdende auto raakte daarbij in brand. De echtgenote van de heer Verhoef alsmede zijn aanstaande schoondochter konden zich uit de auto bevrijden. Alle pogingen om de heer Verhoef te redden faalden echter. De Zwitserse gezant schapssecretaris. de heer H A Miesch, en zijn echtgenote bekwamen hoofd wonden en zijn naar een Haags zieken huis overgebracht. beste S.S.-methoden" mishandeld. Snikkend deed de jongen verslag van de gruwelijke mishandelingen, die htf ondergaan had.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 1