Tijd tekende geschiedenis van het leven in de gesteenten der aarde Nieutve afdeling van geologisch museum te Leiden ingericht Marokko: gecompliceerd maar hij zonder interessant land Joiigveekeuriiig in Wassenaar Kerk van Nieuw-Guinea wordt op 28 oktober zelfstandig DINSDAG 9 OKTOBER) 1956 Fossielen en edelstenen Ook kostbare mineralogische aanwinsten Het te Leiden aan de Garenmarkt en Van der Werfpark gelegen Rijksmu seum van Geologie en Mineralogie heeft de bezoekers zeer veel schoons te bieden en de wetenschappelijke onderzoeker een schat van kostbaar materiaal. Het is buitengewoon jammer, dat veel van die schoonheid en dat belangwek kends vertoeft in overvolle magazijnen in plaats van in toegankelijke expositie zalen. Het ruimtegebrek van het museum is ontstellend. Er zijn wel plannen om daarin zowel binnenkort als over vele jaren verbetering te brengen, maar iets definitiefs staat daaromtrent niet vast. Ondanks dit ruimtegebrek is de directeur van het museum prof. dr. I. M. van de Vlerk tezamen met zijn conservator en andere medewerkers er in ge slaagd, in enkele zaaltjes een bijzonder aantrekkelijke nieuwe afdeling in te richten, die de ontwikkeling van het leven op aarde van de allervroegste tijden tot nu toont aan de hand van fossielen en schetsen, terwijl bovendien het ge- exposeerde materiaal van de mineralogische afdeling kon worden aangevuld met een in bruikleen ontvangen collectie edelstenen van bijzondere variatie en schoonheid. fossielen die iets vertellen over de levens vormen werden gevonden in aardlagen van ongeveer een half miljard jaar ge leden, toen blijkbaar nog slechts onge wervelde dieren voorkwamen. Later ver schenen de gewervelde dieren zoals uit de vitrines met kostelijke fossielen, de mooiste exemplaren van het museum, duidelijk valt af te lezen: eerste de vis sen, vervolgens de amfibien dan de Vindingrijke speurtocht De geschiedenis van het leven op aar de, de naam van de nieuwe afdeling, is onvoorstelbaar oud. Een miljard jaar ge leden moeten zich volgens de moderne wetenschappelijke inzichten de eerste u iz.il. hlcxi uc i levensvormen ontwikkeld hebben, stelt reptielen, tenslotte de, zoogdieren en men de ontwikkeling van dit leven voor j helemaal, helemaal aan het einde de door een lijn van een km lengte dan zou j mens. eerst een meter voor het einde van de kilometer de mens als hoogste natuur- i «jiïii« trtriuscu liike levensvorm verschenen zijn: een j Het zou te ver voeren dit geschiede- miljoen jaar geleden. En het begin van nisbeeld op de voet te vólgen, alle kost- onze jaartelling zou op twee millimeter I jjare stukken als ammonieten van Timor, van het einde liggen. Ujt de Triasperiode, de crinoiden en sau- r, riërs uit de Juraperiode, de palm en de Zo „Jong" in geologische begrippen i ^ekoe de t £tiair i0Hde of de is de mens, zo jong is ook de geoloog gr0tt8nbeer uit het ^tijdperk te noemen, die door een vindingrijk speurwerk uit de sporen die het leven door de mil joenen jaren heen op aarde achterliet een beeld heeft weten op te bouwen van de ontwikkeling van het leven. Van de resultaten van dit unieke speurwerk, met zeldzaam geduld ver richt in de gesteenten van de aarde en in de wetenschappelijke laborator ria, geeft de nieuwe afdeling van het museum een interessant en aantrek kelijk beeld: een heldere schets door de tijd getekend in de gesteenten van de aarde Chronologisch beeld Het onmisbare decor wordt gevormd door een duidelijke tekening, die gra fisch de levensontwikkeling laat zien en aangeeft in welke geologische perioden deze zich heeft voltrokken. Daaromheen zijn de overblijfselen uit de verschillende perioden (op een enkele uitzondering na originele vondsten) chronologisch ge groepeerd, zowel voor het planten- als voor het dierenrijk. De eerste duidelijke Leiden als centrumgemeente BOUWREVUE PLAATST SLEUTELSTAD IN DE SCHIJNWERPER. „De Bouwrevue". tijdschrift voor Bouwwereld en Industrie plaatst deze maand de Sleutelstad in de schijnwer per der publiciteit. In een aantal artikelen wordt de lof over Leiden als centrumgemeente be zongen. Burgemeester Van Kinschot, die de reeks met vele goede foto's verluchte bijdragen opent, wijst nog eens op de centrale plaats, welke Leiden door haar gunstige ligging aan een knooppunt van land- en waterwegen inneemt. Bo vendien schenkt hij aandacht aan Lei den als handels-, onderwijs- en indus triecentrum. Na een uitstekende be schrijving over de historie van Leiden van nederzetting tot grote stad geeft de plv. secretaris van curatoren, mr. J. Drijber, enkele flitsen van de ontwikkeling van de Leidse Universi teit sinds de bevrijding. Op onderwijsgebied heeft Leiden heel wat te bieden; ook wat de scholenbouw betreft mag het vooral zijn nieuwe aan winsten laten zien. Architect D. L. Landman schrijft hierover. Van de overige artikelen, die dit 72 pagina's tellende nummer omvat, noemen wij o.m. dat over de Hooglandse Kerk (door P. v .d. Sterre), over Leiden in heden en verleden (door dr. J. Keuning), over de Leidse middenstand (door mr. F. Portheine). Voorts zijn er bijdragen over de elektriciteitsvoorziening, de waterleiding, de woningbouw, de Leidse spoorwegwerken en nog tal van andere onderwerpen Het laatste deel van dit nummer, dat een goedverzorgde uitgave is van de Documentaire Pers te Rot terdam ,is gewijd aan een aantal in dustriële bedrijven in Leiden en naaste omgeving. Men moet die stukken zelf gaan bewonderen en daarbij een stille eer bied verwerven voor het werk van de geoloog, maar nog meer voor het won der van het leven, het wonder van de tüd. Minerale rijkdom De geoloog interesseert zich echter niet slechts hiervoor, evenzeer voor het anorganische beeld van de aarde en de rijkdom die zy biedt. Voor de leek spreekt die „rijkdom" wel het sterkst in de edelstenen, de gestolde druppels glinsterende pracht van de natuur. De mineralogische afdeling van het museum, evenals de eerder genoem de afdeling en de rest van het geëxpo seerde materiaal dagelijks van 9 tot 12 en 2 tot 4 uur voor het publiek te bezich tigen, is verrykt met een bruikleencol lectie edelstenen van de heren P. M. J. Bodes en A. G. Bode, die een waarde volle aanvulling vormt op de oudere bruikleencollectie van dr. J. Erb en het eigen bezit van het museum, voor een belangrijk deel geschonken door Ko ning Willem I. Deze nieuwe collectie be vat niet alleen bekende edelstenen als diamant, robijn, saffier en smaragd doch ook minder bekende als andalusiet, bra- Een kijkje in een van de zaaltjes van de nieuwe afdeling met vondsten uit de latere periode van de ont wikkeling van het leven op aarde. (Foto L.D./Van Vliet.) zilianiet, amblygoniet en cordieriet. Ver der worden allerlei kleurverschillen en nuances van dezelfde soort stenen ge toond, worden de ruwe materialen zo wel als de geslepen exemplaren geëxpo seerd. Een zeer interessante verzameling zowel voor de kenner als voor de leek. Naar oplossing ruimteprobleem? Het bezoek aan het museum is de laatste maantjen aanzienlijk toegeno men. doch het geëxposeerde materiaal verdient een nog veel groter belang stelling. Het is te hopen, dat er metter tijd een oplossing voor het ruimtepro bleem wordt gevonden, zodat de rijkdom nog royaler getoond kan worden. Voor op den langen duur bestaan er plannen, op de plaats waar thans de meisjes HBS staat een nieuw museum te doen bouwen, doch de verwezen lijking van dit plan zal waarschijn lijk nog wel meer dan tien jaar op zich laten wachten. Voordien zal mis schien gedeeltelijk in de ruimtebe hoefte worden voorzien door de herinrichting van een bestaand ge bouw, dat wellicht over enige tijd kan worden aangekocht. In memoriam mevr. A. L. Riemens-Cooisma Velen zullen met mij even geschokt zijn toen zij gisteravond in uw blad kennis namen van het overlijden van mevr. A. L. Riemens-Cooisma. Wat heeft zij aan de zijde van haar man voor het Leids hervormd kerkelijk leven en dan met name voor de Pniëlwijk veel betekend. Hoe kon zij opgaan in de pastorale arbeid van haar man. Een gesprek met haar in haar vriendelijke pastorie in de Cobetstraat, waar de gastvrijheid groot was. gaf altijd weer dat gevoel van een ware geloofsgemeen schap. Hoe nam zij actief deel aan alles wat maar met het Pniëlwerk te maken had! Daarnaast was zij ook een centrale, samenbindende figuur in het kerkelijk leven. Zij was een ..gemeente moeder" in de ruimste betekenis van dit woord. Ruim 25 jaar heeft zij deze gemeente met de haar door God ge schonken gaven van hoofd en hart ge diend. Thans is haar levensboek op 77-jarige leeftijd dicht geslagen, doch in de har ten en hoofden van zeer vele andere Leidenaars leeft zij voort als een be scheiden vrouw, die overal waar zij verscheen genegenheid en liefde ver spreidde. H. J. MATTHEUS. A. R. Wijk I hield jaarvergadering ACTIVITEIT WAS IN HET VERLEDEN TE GERING Onze parby imoet weer acceptabel ge maakt worden. Met deze woorden open de gisteravond de voorzitter, de heer J. Verduyn, de jaarvergadering van de AR. Kiesvereniging (Wjjk 1) die in „Het Gulden Vlies" gehouden werd. Na de zware nederlaag, die wij tijdens de laat ste verkiezingen geleden hebben, moeten wij thans proberen om onze partij te re organiseren en haar weer tot een stevig geheel te maken. De nederlaag is voor 'n groot deel onze eigen schuld, aldus de voorzitter, onze activiteit is veel te ge ring geweest. Na de behandeling van de notulen en de ingekomen stukken, brachten de se cretaris en de penningmeester hun jaar verslagen uit. Tot bestuurslid werden de heren F. de Vries en A. te Nyenhuis gekozen. Hierna hield de heer Chr. v. d. Heuvel een inleiding over het huidige socialis me. Het socialisme, aldus spreker is een zeer ruim begrip. Men treft het in ver schillende landen aan. Het socialisme in Nederland is offi cieel 70 jaar oud. Het was toen een soort ontevreden aanklacht tegen de sociale toestanden, die er toen waren. Het duurde echter niet lang of het so cialisme kreeg een meer wetenschappe lijke basis Deze grondbasis werd gelegd door dne punten n.l. historisch materia lisme, de meerwaarde theorie en de ver armingstheorie. Deze theorie heeft ge faald, aldus de heer Chr. v. d. Heuvel. Men was in die tijd ook geen voorstan der van sociale wetgevingen. Uit dit so cialism e is de S.D.A.P. ontstaan, die zich nu onder de naam van de P. v. d. A. aandient. Wij moeten deze party in zijn ware aard leren kennen; het is een van onze gevaarlijkste tegenstanders. By de be oordeling van deze partij moeten wij af gaan op het beginselprogramma van de P.v.d.A.. Vele punten in dit program doen ons met de P.v.d.A. verschillen. Het verschil ligt n.l. in de bron van de over heid. de bron van de kennis en de maat staf van het staatkundig handelen. Wij moeten kiezen, wat de overheid betreft, Afdeling Leiden-Oegstgeest van de Viro Over Marokko en het leven van de Berbers sprak gisteravond voor de af deling Leiden-Oegstgeest van de Ver eniging voor Internationale Rechts orde in het gebouw van de Nat. Le vensverzekeringsmaatschappij aan het Rapenburg de heer G. de Koning, die geruime tijd in de omgeving van Ta- roudent in de Hoge Atlas geologisch werk heeft verricht. In verband met ernstige ziekte van de voorzitter, dr. ir. H. M. J. Hart, werd het welkomstwoord uitgesproken door de secretaresse van de afdeling, mevr. P. H. SmitsWitvliet. Zij noemde de ziekte van dr. Hart, die zeer veel voor de Viro heeft gedaan, een slag voor de afdeling, waarvan hij de promotor was. Ter inleiding besprak de heer De Ko ning de geografie en de historie van het zowel aan de Atlantische Oceaan als aan de Middellandse Zee gelegen Ma rokko, een gecompliceerd en interessant land, dat tot voor kort verdeeld was in een Frans en in een Spaans protecto raat. Thans is Marokko een onafhan kelijk Sultanaat met Casablanca, Rabat, Fèz, Meknes en Agadir als voornaamste steden. De Marokkanen zijn voor het grootste deel Berbers. Zij Zijn over het algemeen blank en hebben veelal blauwe ogen' Het land is in de loop der tijden Zaterdagmorgen werd op het terrein van de heer P. van der Marei aan de Papeweg een jongveekeuring gehou den georganiseerd door de Vereniging van Oud-leerlingen van Landbouwon- derwysinrichtingen Wassenaar, Voor schoten en omstreken en de fokvereni- ging VZOS te Wassenaar. Burgemeester S. baron van Wijnber gen gaf de verzekering, dat de gemeen- teoesturen in de omgeving zich zeer in teresseren voor wat op het gebied van de veehouderij en -fokkerij in hun ge meenten gebeurt. Landbouw en veeteelt is een gewichtige aangelegenheid en daarom worden keuringen als de onder havige van harte toegejuicht. Hij sprak de hoop uit, dat de keuring aan het ge stelde doel zou beantwoorden. Voor wat de hoofdprijzen betreft was de uitslag als volgt. Zonder plaatsaan duiding is Wassenaar. Zwart Bont/kalveren, geregistererd in het NRS: IA: Marie 79, Bonda's proef- b o er der ijIB: Anna 19, idem. Kalveren (FR) geboren vóór 1 febr. 1956: IA: Marie 37, J. Kromhout, Rijns- burg; IB: Lientje, J. D. Binnendijk; IC: Minke 9, J. Kromhout, Rijnsburg. Kalveren (FR) geboren tussen 1 febr. en 11 maart '56: IA: Theodora 4, Gebr. Oosterveer, Voorschoten: 1 B: Torri 3. J Kromhout, Rijnsburg. Kalveren (FR) geboren na 10 mrt. '56: 1: Klara 6, Jac. Nell, Voorschoten. Pinken (FR) geboren vóór 1 februari '56: IA: Irene, B. Beyersbergen; 1B: Sisoa 3, idem. Pinken (FR) geboren in februari en maart '56: IA en kampioen Frida 4, Ge br. van Wissen; IB: Martha. J. G. Olie hoek. Pinken (FR) geboren na 1 april '56: IA: Lena, Gebr. van Egmond. Rijnsburg; 1B: Lucia. Fa. Schrama, Voorschoten. Ongeregistreerde pinken: IA W. C. Dijkman, Voorschoten; IB: J. vanHaas- tert. Vaarzen (NRS en FR): IA: Albertha, Jhr. J. A. G. Sandberg; 1B: Wietske 2, Gebr. Oosterveer, Voorschoten. Ongeregistreerde vaarzen: 1. Johanna J. D. Binnendijk. Groepen van drie dieren van 1 eige naar: 1. Bonda's Proefboerdery2. J. Kromhout, Rijnsburg. Zwartblaar/kalveren, geregistererd in het NRS: IA: Margriet 19, W. van San ten; IB: Ida 5, P. v. d. Marei. Kalveren (FR): IA: Gretha 3, P. v. d. Marei; 1B: Irene. G. v. d. Hulst, Voorschoten: IC: Jaantje, id. Pinken (NRS): IA: Maartje 6, W. van Santen; 1B: Tinie 2. P. v. d. Marei; IC: Margriet 16. W. van Santen. Pinken (FR): 1. Trees, G. v. d. Hulst, Voorschoten. Melkvaarzen (NRS)1. Maartje 5, W. van Santen. Melkvaarzen (FR en ongeregistreerd) 1. Neel 2, P. v. d. Marei. Groepen van drie dieren van 1 eige naar: 1. W. van Santen: 2. P. v. d. Marei. Schapen Ooilammeren: IA en IB: T. Brak; ramlammeren: 1. T. Brak; Ooien: IA: T. Brak. door allerlei stammen en volkeren, die er zich vestigden, bezet geweest. Veel invoed op de ontwikkeing van Marokko hebben de Arabieren gehad. Zij verspreidden er de Islam, terwijl de Berbers ook de taal en vele andere Ara bische gewoonten overnamen. Sedert 1840 hebben de Fransen hun invloed vanuit Algiers doen gelden en van 1912 tot 1934 zyn zy bezig geweest met de pacificatie van het land. In 1912 immers werd Marokko door een verdrag van Parijs met de toen malige Sultan Frans protectoraat, waar bij aan Spanje de kuststrook werd toe gewezen. Omstreeks 1950 zette het na tionalisme hoe langer hoe meer door. Het verbannen van Sultan Ben Joessef in 1953 noemde de heer De Koning de grootste fout, die de Franse regering heeft kunnen maken wat haar politiek ten aanzien van Noord-Afrika betreft. In 1955 is Ben Joessef teruggekeerd en inmiddels is het land onafhankelijk ge worden. Aan de hand van gekleurde lichtbeelden vertelde de heer De Ko ning nog het een en ander over de Berbers, hoe zij werken, wonen, feest vieren entheedrinken. Na de pauze werden interessante films vertoond. In haar slotwoord wekte mevr. SmitsWitvliet de leden op om 24 oktober a.s. de dag der Verenigde Naties de herdenkingssamenkomst van de Viro bij te wonen. Voor de scho lieren zal op die dag in de aula van het Sted. Gymnasium, mr. A. W. Kist spreken. OEGSTOEESt Geslaagd Voor het propaedeutisch examen scheepsbouwkundig ingenieur slaagde de heer P.H. Hoogenberk, alheir. VOORSCHOTEN RAADSAGENDA De gemeenteraad van Voorschoten "komt a.s. vrijdag 12 oktober om 8 uur 's avonds in vergadering bijeen. De voornaamste punten van de agenda zijn: Verbetering van toiletten enz. in de Chr. Kleuterschool aan de Schoolstraat; bouw van een schuur in het kader van de sanering van Schoolstraat 1U8-148; intekening op een verhandeling over het Ambacht Voorschoten door de heer J. L. van der Gouw; verbetering van de vloer bedekking in de R.-K. Jongensschool aan de Elstlaan; vaststellen van de ta rieven voor verhuur Verenigingsgebouw; aanschaffing van meubilair en boeken ten behoeve van de R.-K. Meisjesschool; treffen van enige voorzieningen in het Gezondheidscentrum; deelneming in de Stichting Werkvoorzieningscentrum .De Vliet"; reconstructie en uitbreiding van de beplanting rond de Ds. Forteens- school: bebouwing langs de Johan Wil lem Frisolaan; verhoging van de sala rissen van het gemeentepersoneel met 6 bouw kleedlokalen op het sport terreinencomplex. WARMOND BURGERLIJKE STAND Ondertrouwd: M. Groeneweg, 25 Jr en C. M. van den Kerkhof. 27 Jr; G. Nieuwe- boer, 29 Jr en M. J. Geraedts, 17 Jaar. Overleden: E. M. Boonekamp, 80 Jaar. Op 28 oktober zal de eerste synode van de Evangelisch Christelijke Kerk op Nieuw Guinea in Hollandia bijeenkomen Op een twee jaar geleden gehouden proto-synode werd een kerkorde ln oon- cept aanvaard. Dit concept is daarna op de verschillende ressortsynoden bespro ken en geamendeerd en zal thans ter definitieve vaststelling in bespreking worden genomen. Blijkens een bi] de raad voor de zen ding der Ned. Herv. Kerk ontvangen bericht is het de bedoeling, dat de Evang Chr. Kerk van Nieuw Guinea zich op 28 oktober als zelfstandige kerk zal con stitueren. Binnen het. geheel van deze kerk zul len de Nederlanders op Nieuw Guinea een aparte classis vormen. Van deze classis, en daarmede dus ook van de Evang. Chr. Kerk zullen niet alleen de daar aanwezige hervormden lid zijn, maar ook de gereformeerden, doopsge zinden en anderen. De zelfstandigwording der kerk op Nw Guinea zal ook consequenties hebben voor de zendingsarbeiddie ginds vanuit Nederland geschiedt. Deze zendingsar beid zal nu in nauw overleg met de Evang. Chr. Kerk moeten geschieden, waarby deze kerk in de eerste plaats tussen God en de volkswil. Het socialis me zoekt de bron van het gezag in de helft van het volk plus één. Dit is ook niet van praktisch nut. Het is gebleken dat 't- voor mensen zeer moeilijk is om zich aan dit gezag te onderwerpen, het bestaat immers maar uit de helft plus één? Als een zeerbelangrijk punt van het socialisme noemde spreker de „door braak'. In de2e doorbraak ziet spreker een soort infectering van de geest. Ver schillende theologische stromingen heb ben een aandeel in deze „doorbraak" In dit verband noemde spreker het Barth- sianisme Tenslotte waarschuwde de heer v. d. Heuvel voor een partij (de P.v.dA.), waa;rin Gods openbaring niet het laatste woord spreekt N deze inleiding volgde een zeer ge animeerde discussie. Bij K.B. is aan de heer E. N. Jon ker, inspecteur van 's Rijksbelastingen, toegevoegd aan het hoofd van de in spectie der belastingen te Leiden, twee de afdeling, met ingang van 1 novem ber a.s. eervol ontslag verleend. WASSENAAR W.R.B. vierde feest JUBILARISSEN GEHULDIGD Teil besluite van de viering van het 25-jarig bestaan werd zaterdag in het Verenigingsgebouw een door het be stuur van de Wassenaarse Reddings- Brigade aan de leden beloofde feest avond gehouden. De voorzitter, de heer M. Schipper, merkte na een hartelijk welkom op. dat er zeker reden was om feest te vieren: het seizoen werd zonder verdrinkingsge- vallen besloten en de brigade werd goed bedacht met materiaal. Voor wat het laatstgenoemde punt betreft betuigde hij dank aan het hulp- en het wijkcomite, voorts ook aan de heer H. B Poesiat voor de door hem geboden hulp. Spr. nodigde vervolgens de twee jubilarissen, de heren Lokhorst en Versteeg uit om met hun dames op het toneel te komen. Hij betuigde zijn leedwezen, dat een van de dames verhinderd was, waarna hij zich in de eerste plaats wendde tot de heer Lokhorst, die 25 jaar geleden di rect was toegetreden en zich met veel energie op zijn werk als instructeur had geworpen. Zich vervolgens richtend tot de heer Versteeg memoreerde hij. dat deze jubilaris er in was geslaagd om de brigade als economisch commissaris door alle financiële moeilijkheden te helpen. In zijn betuiging van dank be trok hij ook de dames, waaraan hij zil veren sigarettendozen en bloemen aan bood. Tenslotte betuigde hij nog dank aan de heer M. L. N. Laurey. die zich belastte met de administratie van het voor het geschenk van de inwoners in gezamelde geld. Het woord was hierna aan het caba retgezelschap van de personeelsvereni ging van het ministerie van Justitie. Justitia, geen onbekende in Wassenaar, presenteerde op voortreffelijke wijze sketches, zang en muziek en werd daar voor met applaus en dankbetuigingen beloond. Een geanimeerd bal met muziek van „The Melodians" besloot de avond. verantwoordelijk zal zijn voor de ver breiding van het Evageiie onder haar volksgenoten, De Generale Synode der Ned. Herv. Kerk heeft reeds uitgespro ken, dat zij de Kerk op Nieuw Guinea daarbij via haar raad voor de zending met raad een daad terzijde zal staan Ook de synode der Geref Kerken be sloot deze zomer voor de theologische school der Evang. Chr. Kerk te Seroe? een docent beschikbaar te stellen. Bo vendien zal ook de Doopsgezinde Vereni ging tot Evangelie verbreiding haar ar beid op de Vogelkop in overleg met de nieuwe kerk op Nieuw Guinea voortzet ten. Einde in zicht van kabinetsformatie P. v. d. A. niet enthousiast (Van onze parlementaire redacteur) In de kring van de P. v. d. A. is men niet enthousiast over de thans voor de hand liggende oplossing, dat een kabinet wordt gevormd, dat steunt op de P. v. d. A.. K.V.P.. A.-R.. C.H.U, en waarin de A.-R. weer twee zetels zou krijgen. Maar de Kamerfractie van de P. v. d. A. gaat ermee akkoord, omdat er tenslotte een oplossing moet komen. Indien de formatie-Burger ook weer zou mislukken, voorzag men weigering van ontslag van het demis sionalre kabinet en dat zou beteke nen. dat de A.-R. toch ook twee zetels behoudt en de K.V.P. een zetel meer blijft bezetten dan de P. v. d. A. Bovendien zou weigering van ont slag een demonstratie van politieke machteloosheid zijn. Daarom gaat de P. v. d. A. akkoord met een vier-par- tyen kabinet, al komt dat erop neer, dat de K.V.P. en A.-R. na bijna vier maanden onderhandelen, toch aan het langste eind trekken. Het stond vanmiddag vast, dat mr. Burger geen medewerking meer zoekt in V.V.D.-kring. De kabinetsformatie kan nu spoedig slagen, al kunnen er zich nog wel enkele moeilijkheden voordoen. Er is nog geen K.V.P.-kan- didaat gevonden voor Binnenlandse Zaken en het is ook nog niet zeker, welke P. v. d. A.-figuur de zetel van Justitie zal bezetten. Maar het einde van de kabinetsformatie ls nu toch wel ln zicht. Mr. Struycken Binnenlandse Zaken (Van onze parlementaire redacteur) Vanmiddag is bekend geworden, dat mr. A. M. M. Struycken, K.V.P. Gouverneur van de Ned. Antillen, in principe bereid is de portefeuille van Binnenlandse Zaken. P.B.O. en Be zitsvorming te aanvaarden, aan welke functie het vice-mlnlsterpresident- schap Is verbonden. Mr. Struycken is oud-minister van Justitie. BEURSOVERZICHT Weinig verandering AMSTERDAM. 9 oktober Ook vandaag heeft de Amsterdamse beurs weer te kampen gehad met. een groot gebrek aan orders, maar niette min viel de stemming bij opening niet tegen. Later op de middag brokkelden de* koersen echter licht af. zonder dat grote verliezen ontstonden. Kon. Olie, Unilever en Philips noteerden per saldo 1 a 2 punten lager. Aku was aanvan kelijk vrij vast op 254 maar zag deze openingswinst van 2 punten goeddeels verloren gaan. Op de beleggingsmarkt blijft het kwakkelen. Hier is nog steeds geen bodem te bespeuren en de aanhouden de Kabinetscrisis doet al evenmin veel goed. De leidende soorten waren op nieuw een fractie luier. Vandaag staat de inschrijving open op certificaten van 8% obligatiën ten laste van de Feld- mühle Papier tegen 105% Hoewel de meeste inschrijvingen nog binnen moesten komen was de belangstelling tot dusver bevredigend, zodat het suc ces van deze lening bij voorbaat vast staat. De Scheepvaartsector hield zich rela tief nog het beste en was hier en daar zelfs een fractie beter. Cultures bleven ongeveer in een doen met gisteren, doch aandelen Nisu werden iets lager vernomen in verband met de teleurstel lende resultaten van het afgelopen boekjaar. Beurs van Amsterdam Dinsdag 9 oktober ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f.1000.— Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '53 3% 93s* 93% Grootboek obl88% L 88% Ned. '51 3% 93 t L 93% B Ned. '53 (3%) 91% 92% Ned. '56 3% 91% 91U Ned. '48 3% 87% 87% Ned. '54 3% 87% 87% Ned. '55 3% 87% 87% Ned. '55 II 3 89% 89% Ned. '47 3% (3) 90% 90% Ned. "37 3 87% 87% Dollarlng '47 3 95A 95 Investeringscert. 3 92% 92% Ned. 62-64 3 92% 92% Indie A3 91H 91% Grootboek *46 3 %88 ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B 50% 49% Nat Handelsbank 116% 115 Ned Handelsmij. 188 188 A.K.U. 251% 252% Philips 290 288% Unilever403% 401% Wilton Feyenoord 329 329% Biliton 2de r232% 232% Kon Olie (f.50.—) 404 408 Kon Olie 817% 814% Amst Rubber 75% 75% Holl Amer lijn 199% 200 Kon N Stoomboot180% 181 Ned Scheepv Unie 171% 171% H VA 99% 99% Java Cult56 56 Deli My .en (Ver.) 109% 108% Senemtoah69% 69 NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 93% 93% L Den Haag 1937 1 3.. Leiden 1947 93% R'dam 37 I-UI 3% 94% Lndustr. Obligaties Philips Dollarlng *51 99% 100% Premieleningen 112% 110 A'dam '56 I 2% 96% 97 A'dam '56 II 2% 101% 102 Eindhoven '54 2% 97% 9S% Enschede '54 2% 93% 93% Den Haag '52 I 2% 106 106% idem n 2»b 105 105 B R'dam '52 I 2% 106% 107 idem n 2% 108 108 Utrecht '52 2% 109% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Amst. Bank Rott. Bank Twentsche Bank 237»; 206 211 337% 206 »i 211 Industrie Ondernemingen Ned. G. en Sp fabr 215% Kon. Ned. Grofsm Rott. Droogdok My. Tieleman en Dros 115% 618 16»% Handelsondernemingen Borneo Sum. H. My 82 Internatio 100 Diversen Albert Heyn287% Ned Mij Walv.vrt. 74 Spoorwegen Deli Spoorweg My. 22 Amerik. fondsen Anaconda Shell Oil Comp 81 92% 287% 73% 80%exd. 91 Nog enkele fondsen uit .Lelden en omgeving Aandelen VE 5/10 Holl. Constructie 410 410 Ing bur v Bouwnyv Int. Kunststof! Ind 57 56% Kon Ned Edelmet 7ül(i 71 Prei w a idem 70 71GB Iextiel Gebr v Wyk 78 y« 78 Leidsche Wolspinn 339 335L Ned Electrolasm Sikkens Lakfabr -53 472 474 Ver. Touwfabrieken 167 Wernlnk's Betonm. B4GB

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 15