t)emm£fue GOLDEN FICTION Aanleg van klenterspeelplaats nabij de Beyerinklaan Mevr. L. v. d. Werf (80 jaar) gaat morgen naar liet Verre Westen Geniet van de herfst... Geniet van De Mode triomfeert bij C. A. 95ste jaargang Dinsdag 9 oktober 1956 Tweede blad no. 28955 Voorstellen aan Leidse raad In 1957 vrij veel vacatures bij tie politie Zoals bekend hebben B. en W. zich indertijd bij de behandeling van het verzoek van het bestuur van de woningbouwvereniging „Ons Doel", inzake de aanleg van een kleuterspeelplaats in het plantsoen aan de Melchior Treublaan. bereid verklaard na te gaan of een zodanige speelplaats in deze omgeving (Professorenwyk) kan worden aangelegd. Na onderzoek komt naar de mening van B. en W. hiervoor in aanmerking een vóór het gymnastieklokaal aan de Beyerinklaan gelegen terrein, ter grootte van 19 x 12,5 m., hetwelk thans als gazon met beplanting is ingericht. De op het terrein aanwezige beplan ting, het gazon en de teelaarde zullen worden verwijderd, terwijl het terrein, nadat een zandlaag daarop is gebracht, zal worden belegd met grijze tegels, on derbroken door banden van rode tegels. Er zullen op de speelplaats vier kleine zandbakken worden geplaatst, teneinde een rustig gebruik door de spelende kleuters te verzekeren, alsmede enige kleine klimrekken en een zitbank. Langs de muur van het gymnastieklokaal zal een beplanting worden aangebracht. De kosten van een en ander worden ge raamd op f. 4.800. GROOT AANTAL ONDERWIJS- VOORSTELLEN In de raadsvergadering van a.s. maandagmiddag zal wederom ook een groot aantal onderwijsvoorstellen aan de orde worden gesteld. Zo is er een voorstel om medewerking te verlenen voor de aanschaffing van leermiddelen t.b.v. de eerste klasse van de herv. Ulo school aan de Asserstraat, idem van meubilair voor de r.-k. kleuterschool aan de Lusthoflaan 2a en voor de r.-k. la gere school aan de Damlaan, van leer middelen voor de r.-k. lagere school aan de Caecileastraat 11, idem voor het verbeteren van de rookafvoer en het aanbrengen van een ondersteuning on der een balklaag in het schoolgebouw Rapenburg 48 en het vernieuwen van een elektrische installatie in de chris telijke school aan de Pasteurstraat. Voorts wensen B. en W. een bedrag van f. 740 beschikbaar te stellen voor het verlenen van tegemoetkomingen in stu diekosten van Leidse leerlingen bij het avondonderwijs en willen zy het geza menlijk bedrag der presentiegelden van de 14 leden der Commissie tot Wering van Schoolverzuim thans stellen op f.1400 per jaar (momenteel f.700 p. j.). De school voor buitengewoon lager onderwijs te Voorburg, uitgaande van het Christelijk Instituut voor doofstom me kinderen „Effatha", aldaar, wordt mede bezocht door een viertal Leidse kinderen. Aangezien deze doofstomme- kinderen niet van een openbaar middel van vervoer gebruik kunnen maken en dus niet dagelijks op en neer kunnen reizen, verbleven zij tot voor kort, n.l. tot het einde van het schooljaar 1955/ '56 in het internaat, dat aan bedoeld instituut is verbonden. De kosten van dit verblijf, ad in totaal f. 4.800 per jaar, kwamen praktisch geheel voor rekening van de Dienst van Sociale Zaken. Omdat het voor de kinderen uiteraard beter is dat zij in het verband van het gezin blyven opgenomen, heeft het be stuur van „Effatha" enige tijd geleden het plan opgevat om de verzorging in het internaat overbodig te maken door zelf het vervoer der kinderen naar en van school ter hand te nemen. Het be stuur heeft ter uitvoering van dit plan een auto aangeschaft en een onderwij zer van zijn school, een persoon dus, die in de omgang met de kinderen ver trouwd is, verzocht als chauffeur op te treden. De voor vergoeding door de gemeente in aanmerking komende kosten van het vervoer bedragen in totaal f. 2.232 per jaar, hetgeen een belangrijke besparing betekent vergeleken met de kosten, welke tot voor kort ten laste van de Dienst voor Sociale Zaken kwamen. B. en W. geven de raad dan ook in overwe ging in bovenstaande geest een besluit te nemen. Afwijzend wensen B. en W. te be schikken op het verzoek van de direc trice van de r.-k. middelbare school voor meisjes „Maria Auxiliatrix" te Weert, om ten behoeve van een Leidse leerlinge van haar school een gemeentelijke bij drage te verlenen in de niet door Ryks- subsidie gedekte exploitatiekosten dezer inrichting. Voor het volgen van dit on derwijs, aldus B. en W., is in Leiden voldoende gelegenheid. In de onderwijssector is er tenslotte nog een voorstel om de bedragen, be doeld in art-. 55 der Lageronderwijswet 1920, over het jaar 1953 vast te stellen en idem voor het openbaar B.L.O. over dat jaar. WERVING POLITIE-PERSONEEL. Naar B. en W. is gebleken zal het aantal vacatures onder het politie-per- soneel in 1957 vry hoog zijn. Op 1 januari a.s. zal dit aantal zeker 5 bedragen, terwijl in de loop van het komende jaar nog tenminste 4 politie ambtenaren wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd de dienst zullen verlaten; daarnaast kunnen nog vacatures uit anderen hoofde worden verwacht. B. en W. achten het daarom gewenst om per 1 januari a.s. 10 voor onze gemeente bestemde adspiranten op de politieschool te Wassenaar te plaat sen. waarbij zij opgemerkt, dat het onder de huidige omstandigheden moei lijk zal zijn een groter aantal adspi ranten aan te trekken. Aangezien er in het bovenstaande van is uitgegaan, dat er op 1 januari a.s. 5 vacatures in het korps zullen bestaan, betekent dit, dat 5 van de 10 adspiranten niet voor ver goeding van Rijkswege in aanmerking komen; door de vacatures die in de loop van 1957 zullen ontstaan, zal dit aantal geleidelijk teruglopen. Deswege kan het aantal adspiranten, dat voor rekening van de gemeente in dienst zou moeten worden genomen, gemiddeld gesteld op ten hoogste 3%. De kosten wegens salaris e.d. kunnen gesteld worden op f. 4.700 per jaar per man, zodat een en ander van de gemeente een extra-uit gave van rond f. 16.500 zal vergen, op welk bedrag by het ontwerpen van de begroting 1957 niet is gerekend. B .en W. achten het gewenst, deze methode van werving van politie-personeel te volgen. Wil men de adspiranten op 1 januari a.s. in dienst doen treden, dan zal met de werving nu reeds een aan vang moeten worden gemaakt, zodat het niet mogelijk is het nemen van een besluit terzake uit te stellen tot de behandeling van de begroting 1957; een besluit zal reeds nu genomen moeten worden. B. eoi W. merken voorts nog op, dat zij stappen zullen ondernemen bij de minis ter van Binnenlandse Zaken, ten einde zo mogelijk te bereiken, dat de perso neelslasten van adspiranten boven de sterkte in het vervolg voor rekening van het Rijk worden genomen. Voorts ligt het in de bedoeling de wer ving van alle adspiranten voor de po litieschool centraal te doen geschieden vanwege de school. De kosten voor pro paganda e.d. kunnen worden gesteld op f300 per adspirant. Deswege zou de ge meente Leiden in 1956 voor de werving van 10 adspiranten voor 1957 moeten rekenen op een uitgave van f. 3.000. De desbetreffende post van de lopende be groting is echter geraamd op f. 250. zo dat deze post met f. 2.750 dient te wor den verhoogd. B. en W. geven de raad in overweging in bovenstaande geest een besluit te nemen. VERPACHTING VISRECHT. Het visrecht in de Haarlemmertrek vaart. van de Trekvaartbrug te Leiden tot de limietpaal „Halfweg", onder de gemeente Noordwijkerhout, waaronder begrepen het zuidelijk deel van het Poelmeer tot de Molensloot. wensen B. en W. te verpachten aan C. D. Zandvliet en J. Zandvliet, beroepsvissers, wonende te Leiden, zulks voor de tijd van zes jaren, aangevangen 1 januari 1956. voor de som van f.250 per jaar. Het verzoek van de Hengelaarsbond voor Leiden en Omstreken van 29 maart 1956 om in de pachtovereenkomst de verplichting op te nemen tot afgifte van 300 snoek-hengelvergunningen willen B. en W. afwijzen. Eveneens is dit het geval met het verzoek van de Kon. Schippersvereniging Sohuttevaèr, inzake het brengen van een wijziging in de verordening haven- en liggeld en de afschaffing van bruggelden. POLITIEKE JONGEREN CONTACTRAAD Volgende week vrijdag houdt de Politieke Jongeren Contactraad een bijeenkomst in het Stadhuis. In deze samenkomst zal prof. mr. J. W. Ryp- perda Wierdsma spreken over de staats rechtelijke betekenis van de Kabinets formatie. Het gezelschap van Chris Hofland geeft zondagmiddag in de Leidse Schouwburg een voorstelling van het sprookje Assepoester. (Ingez. Med.-Adv.) ADMINISTRATIE-EN ARCHIEFSySTEMEN Haarlemmerstraat 169 Te lef 21400 Tenslotte zijn er nog de volgende voor stellen: het voeren van verweer, zo nodig ook in hoger beroep, tegen de door J. Visscher in kort geding inge stelde rechtsvorderng tot niet ten uit voerlegging van de vordering van het perceel Lage Morsweg 7; het brengen van een wijziging in de gemeenschap pelijke regeling Gem. Gasvoorziening Zuid-Holland; het aangaan van een overeenkomst met de N. V. Bouwkas Nederlandse Gemeenten, te Assen, waarbij de gemeente zich tegenover deze N. V. verbindt rechtstreeks de tijdige betaling van rente en aflossing te waar borgen van een aan W. van de Pieter man, te IJmuiden-Oost (gemeente Vel- sen) te verstrekken geldlening onder verband van eerste hypotheek, groot maximaal f. 19.875; het beschikbaar- stellen van een bedrag van f6.500 ten behoeve van de wijziging van de span ning van het elektriciteitsnet van de psychiatrische inrichtingen „Endegeest" c.a.; het brengen van een wijziging in de Verordening van de slachthuisrechten en tenslotte het verlengen van de ter mijn van ontruiming van de onbewoon baar verklaarde woningen Zijl- of Ro zenhof Nos 1 en 2, Halve Maanshof No. 2 en Willemshof Nos 1 en 5 (t.e.m. 29 november 1957). Eén dag vliegen en vier dagen sporen J an Oegstgeest via Montreal en Rocky Mountains naar Vancouver „Attentie alstublieft! Passagiers voor het vliegtuig naar Montreal worden verzocht zich naar de uitgang te begeven en hun instaplcaart gereed te hou den Meerdere malen in de week richt een grondstewardess van de K.L.M. zich met deze woorden via de microfoon tot reizigers, die in het voor hen gereserveerde restaurant van de luchthaven Schiphol het tijdstip van ver trek rustig dan wel ietwat zenuwachtig afwachten. De passagiers gaan aan boord en met brullende motoren verheft het vliegtuig zich enkele ogenblikken later in de lucht. In het toestel, dat morgenavond omstreeks tien uur naar Canada vertrekt, zal men ook mevr. de wed. L. v. d. Werfv. d. Werf kun nen aantreffen. Inderdaad geen vermeldenswaardig feit, ware het niet, dat mevr. v. d. Werf steeds in de omgeving van Leiden heeft gewoond en 80 jaar oud is. Zij gaat naar Canada om er zich blijvend te kunnen vestigen. Het einddoel van haar reis is echter niet Montreal, doch Vancouver! Drie kleiniknderen wachten met veel ongeduld op oma In deze ruim 452.000 zielen tellende grote havenstad aan de Stille Oceaan immers wonen een getrouwde dochter en drie kleinkinderen van de krasse en by zond er opgewekte emigrant e, die er beslist niet tegen op ziet de lange reis te aanvaarden. Haar schoonzoon, de heer D. J.'Roos. is ongeveer 41.- jaar geleden met zijn gezin naar het Verre Westen geëmigreerd en heeft aldaar zijn maatschappelijke positie als timmerman in belangrijke mate weten te verbeteren Vooral de kinderen, een meisje en twee jongens van resp. zeven, dertien en vijftien jaar, die allen nog op school zijn hebben het in hun nieuwe vaderland best naar hun zin en wachten, evenals trouwens hun ouders, met spanning en veel ongeduld de komst van „oma" af. Deze hoopt maandag as. pas in Van couver, dat o.m. bekend is om zijn hoyt- papier- conserven- en confectieindus- trie en het c-tentrum van het uitgestrekt goudmyngebied genoemd kan worden, te arriveren. VAN VLIEGTUIG IN TREIN Daar is in de eerste plaats de vlieg tocht, welke donderdagmiddag in Mon treal eindigt en dne voor een 80-jarige toch wel enige inspanning vereist. Onmiddellijk daarna stapt mevr. v. d. Werf zij heeft nog nooit gevlogen in de sneltrein van de Canadian Paci- dwars door de Rockie Mountains het eindpunt te bereiken. Dit spoorreisje duurt niet minder dan vier dagen. Mevr. v. d. Werf is in Voorschoten geboren en heeft gedurende ongeveer 50 jaar gewoond in een vriendelijk huisje aan de Hoge Morsweg te Oegstgeest. De afgelopen zeven weken heeft zij doorge bracht in de woning van haar- zoon aan óe Rijndijk onder de gemeente Voor schoten. GEEN BEZWAAR Een schriftelijke uitnodiging van haar geëmigreerde dochter om in Vancouver te komen wonen heeft mevr. v. d. Werf enkele maanden geleden gaarne aan vaard mede in verband met haar gezond h ei ds boes tand, die toentertijd een en an der te wensen overliet. Thans is zij ech ter weer kerngezond en mag zij van de artsen zonder enig bezwaar de verre reis ondernemen. GEWICHTIGE STAP Emigratie is een gewichtige stap in het leven van ieder mens en het spreekt dus vanzelf, dat mevr. v. d. Werf eerst na rijp beraad haar besluit nam. De tachtigjarige emigrante verklaarde tijdens een gesprek, dat wij met haar mochten voeren, niets anders dan lof te kunnen hebben voor de wijze waarop di verse instanties in Den Haag en Leiden hun medewerking verleenden. Opgewekt gaat mevr. v. d. Werf morgenavond op reis en men behoeft er niet aan te twij felen of het zal haar aan de Westkust Lezers schrijven MARGARINE IS BESLIST GEEN „ZUIVELPRODUKT" In uw blad van 2 oktober wordt in een verslagje over een propaganda- avond van de Leidse melkhandel mar garine gerangschikt onder de zuivel- produkten. Het zou zeer te betreuren zijn, indien aan de Leidse huismoeders margarine zou zijn gepresenteerd als een zuivelproduct en ik neem aan, dat deze vergissing door ondeskundigheid van uw verslaggever ls ontstaan. In aanmerking genomen, dat in Lei den zowel het Rijkszuivelstation als het Controlestation voor Zuivelprodukten is gevestigd, zou van die zijde een rectifi catie alleszins denkbaar zijn. Nu deze totnutoe niet is verschenen, wil ik als zuivelman de gelegenheid niet onge bruikt laten om de Leidse huisvrouwen er nogmaals op te wijzen, dat margarine niet tot de zuivelprodukten wordt ge rekend. ook al zijn er vele dames, die om boter vragen maar margarine be doelen. Heus. boter is in werkelijkheid niet te vervangen en ik hoop, dat de Leidse melkhandel dit aan de dames zal willen demonstreren. Mocht de vergissing in uw blad even wel het gevolg zijn van een juiste weer gave van het gesprokene op de propa- ganda-avond. dan zou daaruit blijken dat de organisatoren, vermoedelijk uit de Leidse melkhandel afkomstig, de margarine tot de zuivelprodukten reke nen en dan wordt de zaak ernstiger. In dat geval vraag ik mij af. of deze „propa gandisten", die toch in het bezit van een vakdiploma zullen zijn. wel voor hun taak zijn berekend. Inlevering van dit diploma en een herscholing lijkt mij in dit geval de enige weg. Tenzij dè betrokkenen blijk geven, de dwalingen huns weegs te hebben ingezien en op de volgende propaganda-avonden de huisvrouwen op de juiste wijze voor lichten. N. J. W. H Voorschoten. (Ingez. Med.-Adr.) Examens Leidse Instrumenfmakersschool Door de Leidse Instrumentmakers- school werden op 6 oktober de volgende diploma's uitgereikt: A-metaal: aan W. Ekelmans, Delft: B. J. Niessen, Amsterdam: H. Noordijk, Den Haag; L. J. J. Olivier, Oegstgeest; H. J. Redel, Leiden; J. H. Bekkering, Lei den; L. C. Haavekost. Amsterdam; B. Stuart, Wagenlngen; E. C. Schouwen burg. Utrecht; P. Hoogland, Den Haag; A. Naves, Leiden; B. C. Schreinders, Amsterdam: P. Snel, Delft; C. L. Ter- smette. Delft: Joh. Turenhout, Leiden; P. C. Bloot, Katwijk; J. A. M. Hakkaart, Leiden; C. J. Deleman, Delft; H. Hoff mann. Oegstgeest: N. Moerman, Was senaar: A. J. van Ooi, Delft; J. F. van Oei, Delft: J. Zijlstra, Amsterdam; J. J. de Gooyer, Veenendaal; W. v. d. Kroft, Amsterdam: L. Schmidt, Groningen; C. L. Bras, Mijdrecht; C. Kegel, Wage- ningen; G. Kool. Arnhem; D. J. Netto, Oegstgeest; H. Fledderus, Coevorden; H. Janssen. Halfweg: J. A. Huizinga, Den Haag; K. P. Lettinga. Amsterdam: W. Roos, Scheveningen; H. R. Verbrugge. Amsterdam; G. H. J. de Bresser, Den Bosch: P. Lambers, Wassenaar; J. S. Slof, Den Haag: P. Hengst, Weesp; D. A. Klarenberg, Schipluiden; G. J. Krap. Leiden: J. E. Nelemans, Den Haag; B. P. Oudhaarlem, Amsterdam; G. H. v. d. Pol, Amsterdam; W. F. L. Rooda, Amsterdam; N. Koning, Heerenveen; R. Nieveen. Deventer; W. C. Ridderhof, A'dam; A. v. d. Vlies. Den Haag: W. Peters, Amsterdam: Th. K. van Rijns oever, Voorburg; C. van Tilburg, Kat wijk: C. G. Kortekaas, Den Haag; H. F. van Rijt, Delft: M. E. Schendelaar, Den Helder: G. J. Takken, Den Helder: J. W. Vermin, Den Haag; A. H. Zandman, Zuidwolde. Afgewezen": 49 kandidaten. B-metaal aan: K. I. Melchelse, Lei den: C. Hovenier, Amsterdam; A. Lan- gendoen. Oostvoorne; M. Moers, Am sterdam'; J. Slootman, Amsterdam; W. G. v. d. Berg. Leiden: H. Wiegers. Am sterdam: W. Th. Tas, Den Haag: H. Ro sier, Oude Wetering: S. P. L. Verdegaal. Noordwijkerhout: W. A. Schreurs, Zand- voort: P. S. Vos, Amsterdam; K. F. Chr. Boerinnen en Plattelandsvrouwen ZIEN LEERZAME SHOW „Verandering van spijs doet eten". Zo dacht ongetwijfeld het bestuur van de afdeling Leiden en omstreken van de Chr. Boerinnen en Plattelandsvrouwen bond er over toen het gisteravond in het gebouw Rehoboth een show orga niseerde. Had men het in het verleden steeds in lezingen gezocht, thans had men de firma Warnecke bereid gevon den een greep uit haar collectie Wala- korsetten, pyjama's en onderjurken te doen. Drie mannequins toonden deze avond korsetten in verschillende mo Betcke, Leiden. Afgewezen: 20 kandi daten. De 5 kandidaten voor het examen C- metaal werden afgewezen. Voor het examen A-glas slaagden: F. Akerboom, Heemstede: H. G. Claessen, Maastricht: M. Huising. Amsterdam; J. H. Landwehr, Amstelveen: H. W. v. d. Lee, Oss; H. van Nulland, Heesch; H. W. Ramakers, Swalmen: J. M. Sour, Geleen; M. Verstraaten, Delft; C. Wolt huis. IJmuiden; G. J. Zwart, Alphen aan den Ryn: J. J. te Pas. Amsterdam. Afgewezen3 kandidaten. Het diploma B-glas werd uitgereikt aan de heer J. A. van Wel te Amster dam. 7 kandidaten werden afgewezen. Het diploma C-glas werd behaald door I de heren A. G. v. d. Heuvel te Delft en I A. W. Spaan te Deventer: 1 kandidaat werd afgewezen. Voor het examen A-optiek slaagden J. H. J. Schroder te Amsterdam en J. M. j de Vreede te Den Haag; 3 kandidaten I werden afgewezen. De kandidaat voor het examen B-op tiek werd. evenals die voor het examen C-optiek, afgewezen. Blik in <le „keuken" van de confectionairs (Van een speciale medewerkster) Iedere vrouw haar naam is daarvoor nu eenmaal vrouw wil er aardig uitzien. Dient zich een nieuwe mode aan van pothoed tot schoen met Italiaanse hak dan zal zij zich inspannen om „met de mode niee te gaan". In de regel gaat dit met grote uitgaven gepaard. Ook in de haute couture I komt „boontje om zijn loontje". Hoe geheel anders is dit als C. A„ zoals l gisteravond in de foyer van de Stadsgehoorzaal, ons haar collectie toont. De I modellen mogen er zijn. terwijl de prijzen binnen het bereikbare liggen. De I show werd ditmaal gepresenteerd onder het motto: de mode triomfeert bij C. A. En inderdaad: deze avond werd ons een veelzijdige blik gegund in de „keuken" van de confectionairs. fic om na 'n rit langs het Boven Meer en van Canada goed bevallen. Voor een ogenblik verdween de I joto mei haar sluier vandoor wilde, gelukkige lach van het gelaal van llaar bruidsmeisjes konden haar Elizabeth Larner. toen de wind er niet helpen, want die hadden de tijdens het maken van een trouw-1 handen vol aan hun grote hoeden. De collectie ls afgestemd op hetgeen de modehuizen brengen, doch geheel aangepast aan de smaak en het figuur van de Nederlandse vrouw. Op zeer charmante en ook vlotte wijze toonden vijf mannequins aan het talrijk publiek een gevarieerde show. Voor de spora disch aanwezige mannen was er een heer, die te zien gaf wat er op mode gebied te koop was. Voor het overige moesten de dames het maar bepalen of het getoonde geschikt was voor man- of zoonlief. In grote lijnen is de mode niet veel veranderd met die van het voorjaar. De ïmpire-lijn handhaaft zich nog steeds. Vooral voor de grote maten geeft deze lijn een slankmakend effect. Naast deze modellen zien wij ook veel japonnen, waarbij de ceintuur weer gedragen wordt; de rokken zijn meren deels wijd. De cape. het nieuwtje van de Franse mode. was ook hier aanwezig. Soms als complet bij een mantelpak, of ook wel behorend bij een japon. De magneetlijn ontbrak evenmin aan deze show. Deze lijn heeft Dior geïnspireerd op onze Volendamse kleding. Begeleid door een Volendammer in vol ornaat toonden twee mannequins in deze mo dellen anthraciet/grijze tropicaljurkjes, waarvan één gegarneerd met zwart fluweel en één met lila-suède. Voor het jonge meisje was er een leuke tinneroy-jurk in korenblauw. Van ditzelfde materiaal, geïmporteerd uit Amerika, een wijde rok. met hoogtaille- stuk, geheel bedrukt met felle kleuren. Ook de „slobby" pullovers zijn bij de junior miss zeer gewild. Vooral gedra gen bij een rayé-pantalon, zonder om slag. staat, het zeer sportief. Naast de wijde rechte mantels zagen wij toch ook weer verschillende getail leerde exemplaren. Heel mooi was een grijze jas, met grijspersianer bont g- garneerd. Zeer apart vonden wij ^en Cashmere-mantel, de nieuwe mode kleur, voorzien van een persianer „mutation" geverfde kraag. Voor de grote maat was er een chique anthra- cietgrijze mantel, met de nieuwe bal lonmouwen. eveneens met persianer afgezet. Dat een pullover in die maat ook heel gekleed kan zijn, bewees de licht, met donkergrijze jacquard ge weven wollen vestpullover. Behalve de merendeels goedkopere confectie werden ook enkele stuks uit de modelafdeling gebracht. Een en semble. bestaande uit een tweedcostuum. met. kort jasje waarbij een mantel ge dragen werd. gegarneerd met persianer- bont was zeer elegant. Bijzonder viel een mantelkostuum met 7 '8 jasje op. Het voordeel hiervan is, dat het jasje nog eens op iets anders gedragen kan worden Enkele cocktail jurken, sommige voor zien van een stola, zorgden voor een feestelijk tintje. Ook bontmantels wa ren in de collectie aanwezig; zo zagen wij o a. een mantel van feh-buik van sterk soepel materiaal en zeer licht in het dragen. Ook was er een fraaie man tel van de zeer kostbare bontsoort zee hond. Er gingen begerige blikken naar de zwarte persianer bontmantel, welke een groot succes bleek te zijn. Aan het einde van de show paradeer den de mannequins nog eenmaal in een ..droom" van nylon, fluweel.* organ za en satijn: C <fc A. bracht haar col lectie avondjurken. Ook deze mocht er zijn! Om aan de heer in deze show niet tekort te doen: ook hij droeg deze avond naast een gedistingeerd smoking en kele mooie kostuums, regenjassen en sportkleding. Modieuze hoeden, afkomstig van de Stad Parijs, accessoires van de firma Van der Vlist en parapluus van de firma Holswilder zorgden voor een geslaagd geheel. Een reprise van deze show volgt nog hedenavond, morgen en Donderdag. dellen (lang en kort), waarbij het op viel. dat de korte modellen zeer geschikt zijn om bij het werk. veelal op de boerderij, gedragen te worden. Voor alle mogelijke figuren bieden deze korsetten en grote uitkomst. Ze zijn gemakkelijk te dragen! Na de pauze presenteerden de mannequins en dan voor zware figuren ook de korsetten met buikband. Pyjama's en onderjurken gaven aan deze show de nodige afwis seling. Een en ander werd aangevuld met een interessante toelichting, waarin naar voren kwam, dat met „moderne hulpmiddelen" een goed figuur verkre gen kan worden. Uit de reacties uit de zaal. bleek duidelijk, dat men met deze leerzame avond zeer Ingenomen was. LEIDSE AMATEUR FOTOGRAFENVERENIGING De bijeenkomst van de Leidse Ama teur Fotografen Vereniging, die gister avond in de Doelen werd gehouden, stond in het teken van de echte ..club avond". Dat wil zeggen: foto's en hun makers een grondige beoordeling en bespreking van het werk. Er waren ruim 20 inzendingen, zodat men over deze eerste competitie-avond tevreden kan zijn. Voor de pauze hield de heer N. van der Horst een gezellig praatje over zijn bezoek aan de „Fotokina", de grootste tentoonstelling op fotogebied. die in Europa gehouden wordt. Een uitgebrei de collectie folders en tijdschriften lag in de pauze voor de leden ter inzage als illustratie van het vele nieuws, dat op fotografisch terrein aan de markt verschijnt. Kerkelijk Leven Eeuwfeest Vrijdenkersvereniging „De Dageraad" Het hoofdbestuur van de 100 jaar be staande Vrijdenkersvereniging „de Da geraad". dat zaterdagmorgen met zijn buitenlandse gasten door burgemeester d'Ailly van Amsterdam op het stad huis werd ontvangen, hield in de na middag een druk bezochte receptie in het Victoria Hotel te Amsterdam. Tot degenen, die het bestuur kwamen gelukwensen behoorden de voorzitter van het Humanistisch Verbond, dr. J. P. van Praag, de voorganger van de Ver eniging ..De Vrije Gemeente", ds. G. J. de Nie, de voorzitter van de Nederland se Ver. voor Sexuele Hervorming, de heer J. L. Griep en talrijke afde lingsbestuurders. De eeuwfeestviering werd des avonds besloten met een uitvoering van het to neelstuk „Een inspecteur vraagt belet", van J. B. Priestley in het cultureel cen trum „Singer Foundation" te Laren (N.H.). HERDENKINGSBIJEENKOMST Met een herdenkingsbijeenkomst, zon dagmorgen in Krasnapolsky te Amster dam gehouden, is de viering van het 100 jarig bestaan van de „De Dageraad" be sloten. In deze door muziek, declamatie en dans opgeluisterde bijeenkomst hiel den de heer K. ter Laan en de hoogle raren prof. dr Pressor en prof. dr. J. Romein korte toespraken. De eerste spr. vertelde iets uit de historie der vereni ging in de jaren 18801890 en zeide. dat in de afgelopen 100 jaren werd bereikt, dat de vrijdenkers als gelijkgerechtigde burgers worden beschouwd. „Laten wij er voor zorgen, dat wij hen, die oprecht naar de kerk gaan niet als minderwaar dig gaan beschouwen. Prof. Pressor betoogde: wij moeten kiezen: één wereld of geen wereld. „In die ene wereld zal de vrijdenker zich eerst werkelijk kunnen ontplooien". Prof. Romein zeide o.m., dat in onze eeuw de afval van het geloof een om vang heeft aangenomen als nimmer te voren. Toch doet zich het omgekeerde proces, dat men tot een of ander geloof toetreedt, eveneens voor. De kerk in onze tijd, aldus spreker, maar, dit geldt ook voor elke vorm van geestelijk leven, staat aan grote gevaren bloot: de industrialisering, de verbete ring der levensomstandigheden en de vermechanisering. In de namiddag werd door het be stuur een krans gelegd bij het stand beeld van Domela Nieuwenhuis op het Nassauplein. VRAAGSTUK VAN MILITAIRE LEVEN Het convent van Lutherse predikanten zal dinsdag 9 oktober in het vormings centrum van de prot. geestelijke ver zorging der militairen „Beukbergen" te Huis ter Heide een bijeenkomst houden, die zal staan in het teken van het vraag stuk van het militaire leven.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 13