Spaak op de bres voor oplossing door de Verenigde Naties Kloosterbalsem MILDE STRAFFEN VAN HET GERECHTSHOF TE POZNAN Minister S. L. Mansliolt: doctor honoris cansa in landbouwkunde Met een enkel woord Katwijker schenkt Nederlandse bijbel aan Amerikaanse volk Agenda ft Is 3 1 1 al BB £3 0 1 1 1 0 DINSDAG 9 OKTOBER 1956 Vervolg van pag. 1 Sjepilof bracht koude oorlogin de onderhandelingen binnen, zegt Lodge (Van onze corres pondent in New York) In de middagzitting verklaarde de vertegenwoordiger van Perzië dat de Russische suggesties zijn inziens overweging verdienen. Australië verklaarde te zullen stemmen vóór de resolutie, welke Engeland en Frankrijk hebben inge diend. Cuba verklaarde zich in beginsel voorstander van deze resolutie terwijl China en Peru zich voorlopig nog op de vlakte hielden. De verreweg belangrijkste rede 's middags was, zoals reeds gezegd, het be toog van Spaak. De Belg was er van overtuigd, dat Egypte niet het recht had de kanaalmaatschappij te nationaliseren, daar Nasser op deze wijze de garantie voor de vrije doorvaart had weggenomen, welke het verdrag van Constan- tinopel beoogde. Spaak wilde eventueel toegeven, dat het juridische aspeot discutabel is, doch in dat geval ware het temeer gewenst geweest, dat Egypte op een fatsoenlijke manier naar een oplos sing gezocht zou hebben, bijv. via het Internationale Gerechtshof. Gisteren voeren 56 schepen door het Suezkanaal Volgens Spaak is het van primair be lang, dat het behouden van de vrije vaart gegarandeerd wordt. De Belg zag de voorstellen waarmede Menzies naar Egypte was gegaan, nog altijd als de beste oplossing. Van betekenis is evenwel, dat Spaak, ook indien Egypte weigert de Engels- Franse resolutie als basis voor onder handelingen te aanvaarden, niettemin van oordeel is, dat daarmede de Verenig de Naties de zaak niet mogen opgeven. Dit immers zou een echec en een ern stige crisis betekenen, voor de Verenigde Naties. Spaak adviseerde derhalve in geen geval te berusten in onmacht van de Veiligheidsraad, doch naar een an dere oplossing te streven. Hij meende, dat in elk geval een of andere garantie voor de vrije doorvaart noodzakelijk was en gaf te kennen dat een verdrag onder surveillance van de Verenigde Naties wellicht een oplossing kon betekenen. Spaak verklaarde de indruk te hebben, dat zulk een poging met succes bekroond zou worden. Nadat de Belgische minister Egypte vermaand had niet toe te geven aan een ouderwets extreem-nationalisme, doch veeleer een voorbeeld te nemen aan de Europese supra-nationale samenwerking, besloot hij zijn rede op een toon van voorzichtig optimisme. Vanochtend kwamen Dulles en de Joegoslaaf Popovitsj aan het woord en vanmiddag begonnen, zoals verwacht werd, de informele besloten zittingen van de raad, waartoe Selwyn Lloyd (En geland) zich op aandrang van Dulles be reid had verklaard. De schrijver van Russische redevoeringen is dezelfde De Amerikaanse afgevaardigde in de Veiligheidsraad, Henry Cabot Lodge, heeft maandag verklaard het te betreu ren, dat de Sovjetrussische minister van Buitenlandse Zaken, Sjepilof, de „koude oorlog" in de „delicate onderhandelin gen over de Suezkwestie" heeft gebracht. In een officiële verklaring over de Vei ligheidsraad zei de Amerikaan, dat hij nu bijna vier jaar in de veiligheidsraad zitting heeft en de redevoeringen heeft gehoord van wijlen Wisjinski, Gromiko, Zorin en Sobolef, maar dat hij na het horen van de reden van Sjepilof slechts kan vaststellen, dat de man. die de re devoeringen schrijft dezelfde is gebleven, Zelfs toen de koude oorlog het felst was, heeft geen spreker de Verenigde Staten zoveel gezichtspunten aangevallen als thans Sjepilof. Socialistische eenheid in Italië niet van de baan Met de eenheid van de twee socialis tische partijen in Italië schijnt het allesbehalve te vlotten. Er zijn zelfs waarnemers, die van mening zijn, dat er van de samensmelting van de par tijen van de (rechtse) socialist Saragat en de links-socialist Nenni helemaal niets meer komen zal. Men vindt daar in aanleiding in een nieuw akkoord, dat gesloten is tussen Nenni en de Communisten. Nenni heeft nu in een open brief aan zijn partijblad „Avanti" stelling genomen tegen de opvatting, dat deze overeenkomst een overeen komst tot eenheid van handelen is. Nenni doet in deze brief uitkomen, dat de gemengde en permanente licha men van beide partijen zijn opgeheven en dat men alleen overeengekomen is in de toekomst besprekingen te laten voeren tussen de secretariaten der par tijen. Nenni deelt mede. dat de socialis tische eenheid er zal komen welk verzet zijn tegenstanders ook mogen bieden, want „zij behoort tot onze onaantast bare politieke plichten". Zigeuners mogen nier meer rondtrekken in Sovjet-Unie De zigeuners in de Sovjet-Unie mogen niet meer rondtrekken, zoals zy dat van oudsher gewend zijn. maar zy moeten „sociaal nuttig werk" gaan verrichten, aldus Wordt verklaard in een decreet van de Opperste Sovjet (het z.g. parlement). De zigeuners, die zich niet aan het de creet storen, lopen gevaar vijf jaar in verbeteringsgestichten te moeten door brengen. Volgens de bekendmaking van de Opperste Sovjet heeft een meerder heid van de zigeuners zich al ergens ge vestigd. GEEN RODE KOOL NAAR BELGIË EN LUXEMBURG Nadat in de loop van de vorige week de Belgische en Luxemburgse grens wer den gesloten voor witte kool uit Neder land. hebben de autoriteiten van deze landen thans besloten met ingang van 10 oktober ook de import van rode kool uit Nederland te verbieden. Deze maat regel is tijdelijk. „Amerika de schuldige" Senator Estes Kefauver. de democra tische kandidaat voor het vice-presi- dentschap bij de a.s. verkiezingen in de V.S. zei gisteren in een verkiezingsrede, dat de Amerikaanse politiek president Nasser van Egypte de kans geboden heeft, zich van het Suezkanaal meester te maken. De V.S. had Ier de Engelsen aangespoord, de Suezkanaalzone te ont ruimen en lieten toe, dat Nasser de scheepvaart met Israël bleef blokkeren, waardoor hij werd aangemoedigd nog een stap verder te gaan en zich van het kanaal meester te maken. Kefauver was van mening, dat de nadruk meer op de mensen en minder op de olie gelegd diende te worden. In scheepvaartkringen te Port Said is meegedeeld, dat maandag 56 schepen door het Suezkanaal voeren. Dit is het hoogste aantal in een dag sedert de naasting van de kanaalmaatschappij op 26 juli j.l. (Ingez. Med.-Adv.) Rlieumatiek Wrijf uw pijn weg met Kloos terbalsem, die diep in de huid dringt en de pijn verjaagt. "geen goud zo goed" J 125.000STE BEZOEKSTER OP DAMESBEURS Gisteravond is op de damesbeurs, die in de Houtrusthallen te 's-Gravenhage wordt gehouden de 125.000 ste bezoek ster ontvangen. Het was mej. E. van Dunant uit Loosduinen. AARDAPPELENPRIJS BLOEMBOLLENBEDRIJF De organisatie van werkgevers en werknemers in het bloembollenbedrijf hebben heden overeenkomstig het be paalde in artikel 31 en 32 van de CAO voor het bloembollenbedrijf de vergoe- dingsprijs voor aardappelen vastgesteld. Deze prijs bedraagt, indien werkgever zelf geen aardappelen verstrekt f 8,10 per hl. Indien de arbeider zelf voor de aanschaffing van zijn vroege aardappe len heeft moeten zorgen, is deze ver- goedingsprys f.8.50 per hL ZOETERWOUDE J. de Jong overleden Op 69-jarige leeftijd is zondag te Zoe- terwoude overleden de heer J. de Jong, oudste mede-directeur van De Jong's Machinefabriek N.V. te Hazerswoude. In mei 1919 opende de heer De Jong met zijn broer dit bedrijf, waarin spoedig nog twee firmanten toetraden. Mede door de grote energie van de heer J. de Jong kon het uitgroeien tot een industrie, waarin momenteel 250 man personeel een bestaan kunnen vinden. Het bedrijf heeft zich gespecialiseerd in bouwma- chines. Kort geleden werd nog een be drijf in Vianen geopend. Ook is er een handelsmaatschappij aan verbonden. De begrafenis heeft plaats donderdag a.s. om 1 uur op Rhynhof. Schuldig bevonden, maar toch Wegens doden van Poolse politieman Het Gerechtshof te Poznan heeft milde straffen opgelegd aan drie jeug dige Polen twee van achttien en één van twintig jaar die tijdens de relletjes op 28 juni j.l. een korporaal van de Poolse Veiligheidspolitie om het leven hebben gebracht. De stampvolle zaal hoorde in doodse stilte de von nissen van rechter Celinsky staande aan: tweemaal vier en een halfjaar gevan genisstraf en eenmaal vier jaar. Er was bewezen, aldus de rechter, dat. de dood Aran de korporaal van de Veiligheidspolitie ook zou zijn ingetre den, indien de drie beklaagden niet aan de mishandeling hadden meege daan. Er waren vele aanvallers van wie sommigen zware voorwerpen, zoals stenen, gebruikten. De straf zou nog anders geweest zijn. indien de beklaag den de enige aanvallers waren geweest Het recht van hoger beroep by het Oppergerechtshof blijft voor hen open Drukkende stilte in rechtszaal Krachtige boogla.mpen lieten de zaal van het Gerechtshof te Poznan baden in een zee van licht. De drukkende stil te werd slechts doorbroken door het zoemen van filmcamera's en het mom pelen der tolken, die de vonnissen voor de buitenlandse waarnemers en journa listen vertaalden. Uiterlijk onbewogen luisterden de verdachten naar de rech ter. Zij werden alle drie schuldig be vonden aan moord en plundering. De rechter zei. dat de drie mannen behoor den tot „elementen, die een arbeiders- demonstratie hadden uitgebuit voor hun eigen doelen, te weten het verwekken van ongeregeldheden en het aanvallen van mensen en gebouwen' Hij verklaarde voorts, dat de beklaagden tijdens het proces alle gelegenheid hadden gehad vrijuit te spreken. Bij het vaststellen van het vonnis was alleen rekening gehouden met hetgeen tijdens het proces te berde was gebracht, niet met getuigenissen bij de ondervragingen in het vooronderzoek Erepromotie te Wageningen De Landbouwhogeschool te Wagenin gen hseft de heer S. L. Mansholt, de missionair minister voor Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, de graad van doctor honoris causa in de Land bouwkunde toegekend. Tydens de ere promotie heeft prof. dr. C. H. Edelman heden middag namens de Senaat in een rede, die in aanwezigheid van heel veel belangstellenden werd uitgesproken in de grote kerk te Wageningen een uiteen zetting gegeven, van de overwegingen, die de Senaat naar dit besluit hebben geleid. „Zeldzame combinatie van geestelijke eigenschappen" Prof Edelman deed enige grepen uit het vele dat de heer Mansholt gedurende een periode van ruim elif jaar als ver- I dienste kan worden toegerekend. „Maar I ook al zou wellicht ieder van deze ver diensten afzonderlijk voldoende zijn ge weest voor de verlening van een ere doctoraat door de Senaat van de Land bouwhogeschool, toch geeft ook de op telling ervan uw verdiensten onvoldoen de weer" zo zeide prof Edelman o.m.. Hij vervolgde: „Daartoe moet worden gezocht naar de achtergrond van al deze activiteiten. Dan blijkt, dat ze bij u zijn terug te voeren cp een combinatie van een aantal geestelijke eigenschappen die slechts zelden in één persoon verenigd ziin: enerzijds idealisme en werkelijk heidszin. ander zijds uitgebreide vak kennis en 'n onblusbare belangstelling, niet alleen voor de grote lijnen maar ook voor alle onderdelen v*n het uitgebreide terrein van de landbouw. Het is vooral deze combinatie van gaven die het u mogelijk heeft gemaakt zoveel belang- Volgens „zware" wer De openbare aanklager, Marian No- wakowski heeft gisteren geëist, dat 9 andere Polen, die terechtstaan wegens het deelnemen aan de onlusten, gestraft zullen worden volgens een wet, die als maximumstraf de dood stelt voor misda den tegen de regering in een tijd van wederopbouw van het land. De laagste straf volgens deze wet is tien jaar. De openbare aanklager sprak noch van de doodstraf noch van een andere bepaalde straf tegen een van de verdachten af zonderlijk. Deze negen mannen werden beschuldigd van wapendiefstal en aan vallen op het hoofdbureau van de Veilig heidspolitie. Nowakowski verklaarde, dat de Veiligheidspolitie trachtte te verhin deren, dat van vuurwapens gebruik ge maakt. moest worden. Doch toen van 26 verschillende punten het vuur op hen geopend werdi, moesten zij zich wel ver- rijks voor de Landbouw tot stand te brengen" Prof. Edelman besloot met de woorden „Reeds herhaaldelijk wees ik er op dat uw succesrijke activiteiten, met name die betreffende het technische peil van land- en tuinbouw- en het landbouw kundig onderzoek, voorts uw internatio nale werk ten nauwste verbonden zijn met het streven van de Landbouwhoge school, Dit streven is dank zij uw visie up de problemen van de toekomst zelfs zeer verruimd. Wanneer de Senaat van de Landbouw hogeschool, hier in plechtige vergade ring verenigd, u thans openlijk hulde brengt voor enkele van uw zeer uitste kende verdiensten op het gebied van de landbouw, dan is dat tevens een uiting van grote waardering voor 't wyde pers pectief dat u voor ons hebt geopend. Dat geeft ons uitzicht op voorheen ongeken de en belangrijke taken die wy zullen vervullen in dezelfde geest die u heeft geleid: „liefde voor de landbouw" FAMILIEBERICHTEN, ONTLEEND AAN ANDERE BLADEN: Bevallen: J. Soholte-Visser, d.. Am sterdam; G. F. de LangeReker. d„ Amsterdam; Van der VeenWery, z., Goes; EnsRoessel, z„ Medan; Van StolkBuisman, z., Prince George B. C. Getrouwd: D. Thijsse en C. Aten, Deewhy, Australië. Overleden: J L. van Laer, m.. Den Haag; J. J Boswijk. m„ 71 j., Biltho- ven; E. Terwee. m. 68 j„ Amstelveen: dr. H. W. Lubberhuizen. m„ Amster dam; Y. de Boer. m., 81 j., Rotterdam- H. C. van der Kloot—Plesman. vr., 7ö j., Rotterdam. BINNENLAND De minister van Wederopbouw heeft op 10 december vorig jaar een landelijke bouwraad in het leven geroepen, Zulks ter stimulering van de woningbouw. Naar analogie van deze nationale raad heeft Tilburg als eerste gemeente in den lande een stedelijke bouwraad ingesteld. Het Nederlandse Verpakkingscentrum van het Nederlands Instituut voor Effi ciency heeft dezer dagen de werkgroep „Warenwet en verpakking" opgericht. Voorzitter hiervan is Ir. T. van Hiele. directeur van het Instituut voor bewaring en verwerking van tulnbouwprodukten. In de twee Jaar, dat zij bestaat, heeft de vereniging „Het leven begint bij veer tig", naar zij meedeelt, 8000 werkzoeken den'boven de veertig jaar in het Neder landse bedrijfsleven ondergebracht. - Curatoren van de Vrije Universiteit te Amsterdam hebben aan prof. mr. W. F. de Gaay Fortman verlof verleend in het najaar te New York de elfde algemene vergadering van de Verenigde Naties als vertegenwoordiger van Nederland bij te wonen. De ouderlingenconferentie van de Chr. Geref. Kerken in Nederland zal 25 oktober a.s. In het gebouw voor Chr. Sociale Belangen te Utrecht worden ge houden. De eerste middag en avond van de tentoonstelling „Firato" In het R.A.I.- gebouw te Amsterdam heeft het bezoekers aantal de achtduizend overschreden. BUITENLAND De president van Liberia, William Tubman, is maandagochtend met zijn gevolg te Bonn aangekomen, waar hij op het station werd begroet door president Heuss van West-Duitsland, Bondskanselier Adenauer, leden van het kabinet en door generaal Speidel, directeur van het bureau voor militaire zaken van het ministerie van Landsverdediging. Op een congres van insektenkundigen te West-Berlijn, dat werd bijgewoond door insectologen uit West- en Oost-Europa, is o.m. vastgesteld, dat de vlo, die voor de oorlog in Europa nog sledhts hier en daar werd aangetroffen, er na de oorlog in bepaalde landen in is geslaagd zich weer op opvallende wijze te vermenigvuldigen. Daarentegen is gebleken dat de wandluis in talrijke landen bezig is te verdwijnen, zelfs In die mate, dat de Insektenkundigen vaak moeite hebben de hand te leggen op een exemplaar voor hun verzameling. Op een steile rotswand langs een rivier in het gebied van Tsjoeang Tsjoe, in de Chinese provincie Kwangsi, zijn over een afstand van meer dan twintig kilo meter wandschilderingen aangetroffen, die meer dan tweeduizend jaar geleden moeten zijn aangebracht. Op de wand zijn duizen den figuren getekend, die vooral ridders en op hond-en gelijkende dieren uitbeelden. Op een grote afbeelding komen ook mu ziekinstrumenten voor. Een conferentie van Westduitse en Oostduitse liberale leiders, die in het af gelopen weekeinde in Weimar (Oost- Duitsland) is gehouden, heeft niet tot concrete resultaten geleld. De Westdxiltse liberale leiders hebben kunnen vaststellen, dat de Oostduitse liberale partij volledig gelijkgeschakeld is. Er bestaat geen ge meenschappelijke politieke en geestelijke grondslag meer tussen de beide partijen. In de buurt van Charleroi in België botste maandag een tractor tegen een tram, die hierop in brand vloog. Geen der 100 passagiers werd gewond. De bestuurder van de tractor werd met een schedelbreuk in een ziekenhuis opgenomen. Bij een vliegfeest in de Argentijnse provincie Suncho Corral zijn maandag drie vrouwen om het leven gekomen, toen een sportvliegtuig er niet in slaagde behoor lijk te landen en tussen de menigte terechtkwam. De leerlingen van de middelbare scholen in Israël zullen in het vervolg het Frans als eerste studietaai kunnen kiezen. Tot nog toe was het Engels de eerste onderwezen taal. Prins Moelay Hassan, de oudste zoon van de Sultan van Marokko en stafchef van het Marokkaanse leger. Is uit Parijs naar Casablanca vertrokken na een ver blijf van tien dagen in de Franse hoofd stad. Hij heeft met Franse leiders over de toestand in Algerië gesproken. De Britse, premier. Sir Anthony Eden, die rfet weekeinde, als gevolg van een zware verkoudheid, in een Londens zieken huis heeft moeten doorbrengen, is maan dag genezen weer naar zijn woning terug gekeerd. Bij een mij-nontploffing bij de Zuid- afrikaanse plaats Middelburg, die veroor zaakt zou zijn door methaangas, zijn maandag elf mijnwerkers om het leven gekomen. Veertig mijnwerkers zij-n met ernstige verwondingen naar een zieken huis vervoerd. Russische geleerden bestuderen op het ogenblik de mogelijkheid om speci mina van aards leven, zowel dierlijk als plantaardig, over te brengen naar andere filaneten, aklus een mededeling van pro cessor A. G. Karpenko, de wetenschappe lijk secretaris van de Sovjetrussische com missie voor kosmische vluchten. Deskundigen uit Westeuropese landen, de Sovjet-Unie en de Oosteuropese landen zijn in Genève bijeengekomen om voor bereidingen te treffen voor een uitgebreid overleg over de handel tussen Oost- en West-Europa, dat op 15 oktober zal be ginnen tijdens de vijfde bijeenkomst van de Economische Commissie voor Europa. Uit d-e vrijwel complete uitslagen van de gemeenteraadsverkiezingen, welke zon- dag en maandag ln Finland zijn gehou den, blijken de rechtse partijen winst te hebben geboekt, terwijl de Communisten stemmen hebben verloren. Ook de Socia listen gingen vooruit, maar hun winst ls geringer d-an die van de rechtse partijen. De zeventienjarige Margaret McKenzie, die vijf en een half jaar in een toestand van bewusteloosheid heeft geleefd, is zondag te Westerly in de V.S. overleden. Zij viel in maart 1951 van haar fiets en liep d-aartoy een hersenschudding op. De Italiaanse, arbeider Pietro Nannl in Bagno (Abruzzen) heeft een eetbare reuzenpaddestoel met een gewicht van 20 kilo aan de markt gebracht, welke hij gevonden had in de spleten van een berg. Hij verkocht zijn vondst in vijf delen, elk met een gewicht van drie tot vijf kilo. Pakistan is van plan om zijn geschil met India over Kasjmir in januari voor de Veiligheidsraad van de Ver. Naties te brengen. Het kanaal van Corinthe, tussen het Griekse vasteland en de Peloponesus, dat op 28 september door een aardverschuiving versperd raakte, ls maandag weer voor de scheepvaart geopend. President Koeatli van Syrië zal eind oktober een offioleel bezoek van tien dagen aan de Sovjet-Unie brengen. Daarna zal hij India, Pakistan, Argentinië en Brazilië bezoeken. Clarence Birdseye, uitvinder van een methode van het conserveren van levens middelen door snelle bevriezing, is zondag avond te New York aan een hartaanval overleden. Hij ls 69 jaar geworden. Zes Jaar geleden verkocht hij zijn idee aan een maatschappij, die hem er 22 miljoen dollar voor gaf. Radio-Moskou meldt, dat een Mos- kouse fabriek de eerste scooter heeft ver vaardigd, een tweetakt met een maximum snelheid van 90 km. Ook in verscheidene andere fabrieken wordt de produktie van dit voor de Sovjet-Unie nieuwe vervoer middel ter hand genomen. Er zal ook een halftons transportscooter worden gemaakt. De Griekse regering heeft, nadat zich incidenten hadden voorgedaan tussen Turkse grenswachten en Griekse vissers boten, die haar bedrijf op de rivier Evros uitoefenden, lichte marinestrijdkraohten naar Alexandroepolis, nabij de Turkse grens, gezonden. Turkse kustwachten hebben verleden week zes Griekse vissers aangehouden. De regering te Athene heeft Griekse autoriteiten in het grensgebied van Thracië opgedragen een onderzoek in te stellen naar Turkse beschuldigingen, dat Griekse vissersvaartuigen Turk9e ter ritoriale wateren schenden. Italië heeft op het ogenblik te lijden van een koudegolf, die vergezeld gaat van onweersbuien, sneeuwval en hagel. In de bergachtige gebieden van noord- en mldden-Italië is le temperatuur tot onder het vriespunt gedaald en er valt een dichte sneeuw. Zware onweersbuien heb ben voor honderden miljoenen lire schade veroorzaakt, vooral ln het gebied van Meran (Zuld-Tlrol) waar de schade op 60 miljoen lire wordt geschat. Twintig a dertig procent van de fruitoogst kan men als verloren beschouwen. Een 74-Jarige Ierse weduwe, die begon te schilderen toen zij zeventig was, houdt op het ogenblik in Londen de eerste ten toonstelling van haar werken. De kunste nares, mevr. Gretta Campbell, die bekend staat onder de naam „Ierlands Grandma Moses" (Grandma Moses is een 96-Jarige Amerikaanse schilderes wier werken inder tijd veel opzien baarden), heeft drie zoons die eveneens schilderen. Een van hen heeft verklaard, dat het werk van zijn moeder modern van karakter is en in het geheel niet primitief zoals dat van „Grandma Moses". Gisteravond per K.L.M. vertrokken Een ruim drie eeuwen oude Nederlandse Statenbijbel is gisteravond per K.L.M. van Schiphol naar New York vertrokken ondpr de hoede van gezag voerder J. G. Roosenburg. Deze zeldzame bijbel is een geschenk van de tachtigjarige Katwijker Nicolaas van der Mey aah het Amerikaanse volk. De heer Van der Mey, die zestig jaar geleden per stoomschip naar Amerika reisde, is daar tijdens de Spaans-Ame rikaanse oorlog van 1898 als vrijwilliger in dienst geweest van het tweede regi ment van Arkansas, een feit, waaraan hij sedert enkele jaren een mooi pen sioen dankt. Om zijn erkentelijkheid hiervoor te tonen heeft hij besloten zijn fraaie bijbel in 1632 te Leiden gedrukt, te schenken aan het Amerikaanse volk. Op het vliegveld van New York zal de bijbel worden overgedragen aan de heer Meloin H. Baker, voorzitter van de Na tionale Bijbelweek, die van 15 tot 21 ok tober in Amerika wordt gehouden en waaraan vele protestanten, katholieken en joden in de U.S.A. zullen deelnemen. Gedurende deze periode zal de bijbel worden tentoongesteld in de etalage van het KLM-kantoor aan Fifth Avenue. Na de Bijbelweek zal de bijbel op 24 oktober in het bijzijn van de Neder landse ambassadeur in het stadhuis van New York door de heer Meloin H. Baker worden overhandigd aan de voorzitter dedigen. De aanval was begonnen, nadat de betogers geruchten gehoord hadden, volgens welke de Veiligheidspolitie op vrouwen en kinderen had geschoten. „Alsof dat mogelijk geweest kon zijn", aldus de openbare aanklager in zijn re quisitoir. Hij noemde de aanval een „te gen de regering gerichte actie' en „een toestand, die voor iedere Pool pijnlijk was". Verdedigers in andere zaken de relletjes van 28 juni betreffende, had den verzocht om een andere wet toe te passen die mildere straffen voorschrijft. Onderzoek naar mishandelingen Inmiddels gaan de overige processen voort met de venhoren van de verdach ten. Een 19-jarige chauffeur Jan Kulas, beschuldigde een van zijn mede-ver dachten, een student ervan, dat hij pro beerde de schuld op anderen te gooien. De student klaagde er gisteren over, dat Kulas tegen hem en nog een verdachte dreigende taal had gebruikt, nadat zij een verklaring voor het Gerechtshof hadden afgelegd. Toen hij door de rech ter hierover ondervraagd werd, zei Ku las: „Ja, ik heb lef genoeg om dat toe te geven. Ik probeer niet zoals zij mij zelf schoon te wassen en anderen de schuld te geven Een andere verdachte, de 25-jarige meubelmaker Blaszyk, vertelde, dat sommige militie-mannen na zijn ar restatie er hun medeleven mee had den betuigd, dat hy bij de ordeversto ringen betrokken was geraakt, doch dat andere hem erg hadden geslagen. Hierop deelde de openbare aanklager mee, dat een onderzoek wordt inge steld naar de klacht van Blaszyk over mishandeling door leden van de ar beidersmilitie. DINSDAG Het Gulden Vlies: Voorlichting op het gebied der hoogtezon, 210 uur nam. Stadszaal (grote zaal): Ohr. Oratorium vereniging ,,Con Amore" „Tlie Messiah", 7.30 uur nam. Central: Ledenvergadering Ver. voor Fa cultatieve Lijkverbranding, "8 uur nam. WOENSDAG Federatiehuis (Gerecht 10): Spiritisoh Genootsohap. 8 uur nam. Gerecht 10: Spiritisoh Genootschap. 8 uur nam. Rapenburg 61: K. en O.-cursus over toe passing van kunststoffen, 8 uur nam. Rehobot-h (Rapenburg 10)Bijbellezing ds. J. de Wit. 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal): Jeugdconcert Mij. voor Toonkunst. R'dams Phllharmo- nisoh Orkest. 2 en 3£ uur nam. Station NS: Surprise-autotocht Ned. Chr. Re is ver. 9 uur voorm. Den Burcht (Jacoba-zaal)Fryske joun. Lezing fan dr. S. Bloembergen, toanlel „Rjucht en SIJucht" fan den Haech, op- flering fan „De Genamt", 7.45 uur nam. Maranatha-kerk: Zangavond Bijbel Kioskvereniging, 8 uur nam. Steenschuur 6: Ledenvergadering „Do Natuurvriend", 8 uur nam. DONDERDAG Clubhuis „De Sperwers" (Langestraat 67 69)Heropening winterwerk, 8 uur nam. In den Vergulden Turk: Modeshow Van Egmond, ca. 8.15 uur nam. Sterrewacht: K. en O.-lezing prof. dr. H. C. v. d. Hulst over de sterrenwereld, 8 uur nam. Stadszaal (foyer)Filmavond Ned. Chr. Relsver. over Italië, 8 uur nam. Den Burcht (Jacoba-zaal): Ver. van gerepatrieerden. Spr. mr. R. A. J. v. d. Berg over „Americana". 8 uw nam. De gezagvoerder van het toestel ..De Atoom", de heer J. Roosen- bergneemt de kostbare bijbel in ontvangst van mevrouw W. de Jong, een dochter van de bijna 80-jarige N. van der Mey, die de bijbel schonk aan de Amerikaanse rege ring. In het midden mevrouw C. Egmond-Van der Mey. van de Newyorkse gemeenteraad, mr. Abe Stark, waarna het kostbare boek een definitieve plaats zal krijgen in het gebouw van de „New York Historical So ciety" waar talrijke oude documenten en voorwerpen nog herinneren aan de tijd dat New York nog Nieuw-Amster- dam heette. De bijbel werd gisteravond aan de ge zagvoerder overhandigd door twee doch ters van de heer Van der Mey, mevrouw W. de JongVan der Mey en mevrouw C. EgmondVan der Mey. Ontspoorde tram vernielde wachthuisje Toen lijn drie (wagen en aanhang wagen) te Rotterdam gisteravond van de Groene Zoom de Lange Geer wilde opdraaien, liep de tram opeens uit de rails. Vervolgens kwam de tram in bot sing met een wachthuisje, dat geheel werd vernield. Een meisje, dat stond te wachten zag. nog juist kans tijdig weg te springen. Vier van de 6 passagiers werden gewond, maar er bestaat voor hen geen levensgevaar. Drie werden door de GGD naar een ziekenhuis gebracht. De ander, die er volgens de GGD het ergste aan toe was hij liep waarschijnlijk een wervel fractuur op is met een taxi naar een ziekenhuis overgebracht. Na het wacht huisje vernield te hebben reed de motorwagen de berm van de Singel van de Lange Geer op, maar de vaart werd gestuit door de bijwagen, zodat de tram tot stilstand kwam. ZATERDAG, Halte PosthofExcursie Kon. Ned. Na tuurhistorische Ver. l.5'5 uur nam. Schouwburg: Toneel ver. „Tot Ieders Genoegen". „De Beunhaas". 8 uur nam. Stadszaal: K. en O.-concert R'dams Philharmonisch Orkest. 8 uur nam. MAANDAG. Stadhuis: Gemeenteraad. 2 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Lakenhal: Tentoonstelling „Wie was Rembrandt?" (Tot 8 oktober). BoerhaavezaienTentoonstelling van werk van Miep de Leeuwe. Jos Mertens en Dick Loef. Werkd. 25 en 710 uur nam.: zond 25 uur nam BIOSCOPEN Luxor „De man in het donkergrijze pak" (18 jr.) Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.30. 4.45. 7 en 9.15 uur. LIdo „The long arm" (Politie zonder wapens) (14 jr.) Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Casino „The Glenn Miller Story" (a.l.) Werkdagen: 2.30. 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur. Donderdagcy clus: „Magnificlent Obcesslon". Trianon „Safari" (14 Jr.) Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Re\ „Cel 2455" (18 jr.) Werkdagen: 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. De avond- en nachtdienst van de apo theken te Leiden en Oegstgeest wordt tot zaterdagmorgen 13 oktober 8 uur waar- fenomen door apotheek van Driesum. fare 110, tel. 20406. Zulder-apotheek, Lammenschansweg 4. tel. 23553, apotheek Oegstgeest, Wllhelminapark 8, tel. 26274. Bij geen gehoor by Uw hulsarts of specialist, bel op dokterstelefoon 22222. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) CM Stockholm lioht bew. nnw 3 9 0.1 Oslo zwaar bew. nno 2 10 Kopenhagen zwaar bew. nnw 4 10 6 Aberdeen mist windstil 15 1 Londen mist n 13 1 Amsterdam nevel zw 2 11 1 Luxemburg geh. bew. zw 10 0 Parijs nevel O 2 14 2 Bordeaux mist windstil 16 0 Grenoble zwaar bew. windstil 11 0 Nice half bew. nw 3 19 0 Berlijn regen wzw 4 10 2 Frankfort mist 2 10 0 München mist windstil 7 0.2 Zürich mist windstil Genève zwaar bew. windstil 10 0 Locarno onbewolkt O 16 0 Wenen licht bew. nw 4 11 Innsbruck zwaar bew. windstil 9 0 Rome onbewolkt no 4 14 0.2 Alaccio licht bew. ono 3 19 0 Mallore, motregen 1 18 (LI

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 12