Heroes V f|Bürs Voorzitter Sociaal W erkgeversverbond 5 c +3 10c +5 Het Nederlandse reclamebudget bedraagt per jaar 200 miljoen „Gerrit de stotteraar" werd op heterdaad te Amsterdam betrapt Acht Poolse vissers gingen met hun schip in Noordzee ten onder Met een enkel woord Agenda een leerjongen een hulp-laborant een laborant Foto-ciné JAN WOLFSLAG rt P VRIJDAG 5 OKTOBER 1956 Vervolg van pag, 1 Voorzichtig met gegevens De heer De Graaff wees vervolgens op het feit, dat uit de nationale jaarreke ningen tegenwoordig gegevens over onze nationale produktie, het nationale in komen en de verdeling daarvan worde afgeleid en nagecalculeerd. Bij al deze macro-economische gegevens waar spreker overigens de betekenis ten volle van inzag tekende de voorzitter van het C.S.W.V. echter aan, dat deze be schouwingswijze er niet toe mag lelden dat het bedrijfsleven en de overheid tezamen gezien mogen gaan worden als „de nationale onderneming Nederland". Macro-economische gegevens kunnen slechts bij benadering achteraf met een redelijke mate van nauwkeurigheid wor den vastgesteld. De vraag rijst echter of deze macro-economische gegevens wel altijd worden gehanteerd met die grote mate van voorzichtigheid, die de opstel lers zelf noodzakelijk achten. In het S.E.R.-rapport van februari werd voor '55 een stijging van de loon som van 2% verwacht wegens inci dentele loonsverhogingen. De verdere berekeningen leidden toen tot een zo genaamde achterstand van het gemid delde werknemersinkomen over dat jaar van 2.5%. Besloten werd toeneen uitkering achteraf van maximaal 3% mogelijk te maken. Voor de industriële arbeiders blijkt thans, dat op grond van de feitelijke loonontwikkeling dit percentage niet ten volle verantwoord was. Dit noemde spreker overigens een typisch voorbeeld van een onjuist ge bleken prognose. Loon 20 procent gestegen De heer De Graaff toonde vervolgens met een vloed van procentuele cij fers aan, dat het gemiddeld reële loon in de periode van 1 januari '54 tot augustus dit jaar met 20% gestegen is. Hoewel men in het bedrijfsleven er de laatste jaren voor tracht te waken, dat de inkomenspositie van de beambten, inclusief die van de hoger gesalarieer- aen. niet een nieuwe nivellering onder gaat ten opzichte van die der handar beiders, toch is tengevolge van de pro gressieve belastingdruk het reële be- ambteninkomen stellig niet in deze zelf de mate verbeterd. De aandacht moet dan ook ondermeer gevestigd blijven op de belangrijke vraag of het verschil in de beloning van ongeschoolde arbeiders en vakarbeiders wel voldoende groot is om een toereikende aanwas van vak lieden en hooggeschoolde vaklieden te verzekeren. De ervaringen met de loonpolitiek, zo vervolgde de heer De Graaff, heb ben naar zijn mening geleerd, dat naar alle waarschijnlijkheid de loonontwik keling in '55 en '56 een zekere voor sprong heeft genomen op datgene, wat economisch verantwoord is. Naar spre ker verwachtte, zal bij een nader onderzoek van deze materie aan de dag treden dat men verder is gespron gen dan de economische polsstok toe liet. Verder wees de heer De Graaff er op, dat de op 19 maart ingeluide eerste fase van een meer gedifferen tieerde dat is een meer vrije loonpolitiek (o.m. maximum loonsver hoging van 6%) niet erg succesvol is kunnen verlopen. Zoals de Stichting van de Arbeid namelijk medio dit jaar had aangegeven, werd de gedifferen tieerde loonpolitiek ingevoerd onder omstandigheden, die niet als de meest gunstige konden worden aangemerkt. In een tijd van volledige of overma tige grote werkgelegenheid dient het accent meer op de coördinatie dan op de differentiatie te vallen. Tenslotte resumeerde spreker nog ten aanzien van enkele hoofdpunten op het gebied van de loonpolitiek de opvattin gen van het C.S.W.V. O.m. stelde de heer De Graaff, dat ook bij een terug keer tot een meer evenwichtige situatie in de Nederlandse volkshuishouding het C.S.V.W. van oordeel blijft, dat het loonbeleid in een land met een open economie als het onze niet geheel vrij kan worden gelaten. Een zeker toezicht op de loonontwikkeling van de zijde van de overheid met inschakeling van een orgaan van de centrale organisaties van werkgevers en werknemers kan niet gemist worden volgens de opvattin gen van het C.S.W.V. Verder blijft het C.S.V.W. afwijzend staan tegenover het plan inzake een loonraad bij de S.E.R. In een beroep op de bij het Verbond aangesloten werkgevers en werkgevers organisaties zeide de heer De Graaff nog dat voorkomen moet. worden dat een evenwichtige ontwikkeling van de Nederlandse economie door de loonont wikkeling wordt verstoord. Rede van ir. Ingen Housz Vervolgens sprak de president-direc teur van de Kon. Ned. Hoogovens en Staallfabrieken N.V., ir. A. H. Ingen Housz, over: „De sociale aspecten van de Europese economische integratie, ge zien in het licht van de voorstellen van de commissie-Spaak". Na eerst in vogelvlucht de ontwikke ling van de Europese integratie ge schetst te hebben, memoreerde spreker dat de kern van de grote stap, die men thans heeft gedaan naar een volledige economische integratie over het hele terrein van het economisch leven (Mes sina rapport Commissie-Spaak), welke men wil realiseren in een periode van invoering van 12 a 15 jaar, bestaat uit: 1. de afschaffing van de onderlinge invoerrechten; 2. afschaffing van alle kwantitatieve beperkingen van de in voer en uitvoer tussen de zes landen; 3. afschaffing van alle subsidies en on- dersteunings-maatregelen voor het be drijfsleven; 4. nauw overleg tussen de deelnemende staten over de te voeren economische politiek, zowel intern als naar buiten. (Ingez Med.-Adv.) 74e Houtrust ct|jgpr van de Den Haag X—Dameskroniek Bewonder het enige huis ter wereld, geheel van plastic, met talrijke ideeën, ook voor U en U zult erover meepraten 28 september t/m 9 oktober Geopend: 13-17 en 19-23 uur (zondags gesloten) Hedenavond JOHNNIE JORDAAN. Kom naar de Damesbeurs en U spaart geld ju i>m ak os s scnooi 11 u TO?«CÏJWOMJUT 1S63 NEDERLAND NEDERLAND Op 12 november a.s. zullen voor de dertigste maal de Kinderzegels verkrijg baar worden gesteld. In 1Ö24 werd voor de eerste maal met de uitgifte van deze zegels begonnen, die alleen gedu rende de oorlog werd onderbraken. De verkoop van de nieuwe kinderzegels zal duren tot en met LI januari 1957. De zegels geven portretten weer van kin deren. ontleend aan schilderijen uit de 16de eeuw De compositie der zegels is van de heer P. Wetselaar uit Haar lem, die ook de tekst- en waarde-aan- duidingen heeft getekend. De zegels zijn I uitgevoerd in 2 verwante kleuren koper- Yy 00]* diepdruk. Voor de frankering blijven de zegels geldig tot en met 31 december 1957. De grootte van de 24,25 bij 31,55. De zegels van 2+3 ct. en 10 5 ct. hebben een grootte van 24,15 bij 31,55. De zegels bezitten geen watermerk en de grootte van beeldrechthoek is 21,15 bij 28,55 mm. De waarden, voorstellingen en hoofd kleuren der zegels zijn: 2 3 ct.; jongensportret van J. v. Scorel, bruinachtig grijs. 5 +3 ctjongensportret van onbe kende schilder, olijfgroen. 7 5 ct.; meisjesportret van onbe kende schilder, bruinachtig purper. 10 5 ct.; meisjesportret van onbe kende schilder, rood. 25 8 ct.; meisjesportret van Eeohie Pieters, schilder onbekend, blauw. Negentiende Reclamecongres te Arnhem Goede reclame heeft zeker resultaten, mits produkt en aanbieding in orde zijn De „International Advertising Association" zal medio september 1957 te Scheveningen het 2e Congres in Europa houden. Dit valt dan samen met het 20e congres van het Genootschap voor Reclame, dat dezer dagen te Arnhem bijeen is voor het 19e congres. Deze bijzonderheid werd verteld door de v oorzitter van het genootschap, Jhr. W. v. Andringa de Kempenaer, die voorts even inging op het thema van dit congres: „Het rendement van de reclame". Goe de reclame heeft blijkbaar resultaten, zo concludeerde hij, want de in reclame geïnvesteerde gelden worden door de betrokken ondernemingen verantwoord geacht. Dat moet trouwens wel als men de cijfers van de Nederlandse reclamebudgetten ziet die rond de 200 miljoen belopen. Een cijfer, dat bovendien nog neiging tot stijgen heeft. Maar een ieder dient er op te letten, dat het economisch beginsel blijft heersen in de verhou ding tussen reclamekosten en reclame-opbrengst. Men dient na te gaan of reclame ook de vereiste opbrengsten oplevert. Eerst dan kan een verantwoord reclame beleid tot stand komen. Prof. G. A. Ph. Weyer, voorzitter van de Ned. Mij voor Nijverheid en Handel sprak uiteraard ook over reclame. Het is nu eenmaal een van die factoren, die de welvaart in een bedrijf op een gege ven moment bepalen. Zij kan op zichzelf onder zware bewaking ingesloten (Speciale berichtgeving) „Gerrit Blom, beter bekend als „Gerrit de stotteraar", de beruchte in- en uitbreker, is weer in politiehanden. Gistermiddag werd deze recidivist op heter daad door twee mannen van de Amsterdamse centrale recherche gepakt bij een inbraak in een woning boven een sportzaak aan de Ceintuurbaan te Amster dam. Met revolvers in de hand betrapten de rechercheurs de man, terwijl hij de hele woning ondersteboven had gehaald. Hij was ongeveer een jaar geleden reeds hield de recherche Gerrit in het voorwaardelijk van een detentie van twee jaar in vrijheid gesteld en heeft nog als onverbeterlijke psychopaat een ter beschikking stelling van de regering boven het hoofd hangen. Geruime tijd Treiter bleef aanvankelijk drijven op luchtbel Redders kwamen te laat Acht Poolse vissers zijn gisteren, aan boord van de treiler „Cyranka", op de Noordzee niet ver uit de Engelse kust ten noordoosten van Newcastle, met hun schip ten onder gegaan. De treiler was gekapseisd en zes opvarenden konden nog worden gered. De overige acht zaten in het schip opgesloten en gaven nog klop- signalen, toen de laatste man van boord gehaald kon worden. Aanvankelijk zag het er naar uit, dat het vissersvaartuig ondanks hoge zee en ruw weer, zou kunnen blijven drijven op de grote luchtbel, die zich in het schip bevond. Het toesnellende Noorse reddingsschip „Uller", dat speciaal is uitgerust voor scheepsrampen en ook snijbranders aan boord had, kwam echter te laat, evenals een helikopter van de R.A.F. en snelle Engelse boten, die eveneens op weg waren. Andere vissersboten in de omgeving moesten door gebrek aan materiaal hulpeloos toezien, dat de „Cytanka" in de golven wegzonk. BINNENLAND Op de scheepswerf Hoebe© te Dordrecht is tot motorschip omgebouwd het vroegere sleepschlp „Madeleine", eigenaar Joh. Nefkens te Rotterdam. Hier door is de ..Madeleine" het grootste motor schip geworden van de Europese binnen vaart. De lengte is 80 meter, de breedte 9.47 meter en de holte 2.52 meter. De Amerikaanse onderzeeboot ,.Be- cuna" zal van 8 tot 12 oktober een nlet- officieel bezoek aan Rotterdam brengen. De onderzeeër heeft een totale bemanning van ongeveer 70 koppen. Aan boord van het Duitse motor schip ..Dieter Waltraud", dat in Amster dam ligt, heeft de 37-jarige havenarbei der A. P. Duivenvoorden uit Vogelenzang gistermorgen een laadboom op zijn hoofd gekregen. In het Binnengasthuis, waar heen het slachtoffer met zware verwon dingen was vervoerd. Is hij na aankomst overleden. Gistermiddag zijn bij binnenkomst op het station Maassluis twee wagens van een goederentrein ontspoord. Deze waren op weg van Rotterdam-zuid naar Hoek van Holland. Er kon lange tijd niet ge reden worden tussen Maassluis en Vlaar- dlngen, omdat er een seinpaal is geraakt, die de bovenleiding heeft meegesleurd. Het Vissersvaartuig Goeree 8 is gis terochtend om half zeven de Scheveningse haven binnengelopen met aan boord een grondmijn, die het schip 20 mijl ten noor den van het lichtschip Goeree in de netten had gekregen. Het projectiel, dat 1000 kilo woog, is onschadelijk gemaakt. Via het controle-apparaat van de verplichte ziekenfondsverzekering is een diefstal opgelost, die in mei van dit Jaar in Den Haag werd gepleegd. Er was toen ingebroken bij een Haagse onderneming, waarbij een geldkist, inhoudende onder meer 2 schutbladen van ziekenfonds couponboekjes van f 500 werd gestolen. De recherche vond geen spoor van de in brekers, Te Panningen is gistermiddag de 75-jarige heer G. Ebisch, die per flets uit de richting Helden in de richting Beringen reed, bij het oversteken van de provinciale weg door een auto gegrepen. Het slacht offer. dat verzuimde voorrang te verlenen, was vrijwel op slag dood. Bij een zwaar onweer, dat gistermid dag boven West-Friesland woedde, is de bliksem ingeslagen in een kapitale boer derij te Zuid-Spierdijk, gem. Berkhout (N.H.). De boerderij brandde in korte tijd geheel uit; slechts een stamboekstier kon worden gered. Ook twee landbouwschuren alsmede 80 ton hooi gingen verloren. De schade wordt geschat op twee ton. Gisteren is de 21-jarlge monteur E. Pepping om het leven gekomen toen hij met zijn motor te Gieten in volle vaart door een vrachtauto met aanhangwagen werd aangereden. De vrachtauto moest uitwijken voor een geparkeerde auto en kwam daarbij op de linkerzijde van de weg. De man was op slag dood. Het Comité Ontwikkeling Middel grote en Kleinere Ondernemingen „Come- ko" zal op vrijdag 26 oktober a.s. in hotel Atlanta te Rotterdam een provinoiale n(j verheidsdag houden. De Amsterdamse politie heeft drie Rersonen aangehouden, verdacht van eling van gestolen goederen ter waarde van 7 8000 gulden. De goederen waren gestolen bij een inbraak in een perceel aan de Apollolaan te Amsterdam. Op initiatief van het Productiviteits- centrum voor het Bouwbedrijf is ingesteld de permanente veiligheidscommissie voor het bouwbedrijf, als uitvloeisel van de in opdracht van dit centrum samengestelde monografie „Beveiliging". Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data. waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: m.s. „Brasil Star". 9 oktober: Australië: s.s. „Strath- more", 11 oktober; Brazilië: m.s. „Brasil Star". 9 oktober; Brits Oost-Afrlka: s.s. „Marechal Joffre", 13 oktober; Canada: m.s. „Prins Willem Oranje". 12 oktober; Chili: vla New York, 11 oktober: Indone sië: m.s. „Oranje". 8 oktober; Nieuw- Zeeland: via Engeland. 13 oktober; Suri name: s.s. „Cottica". 10 oktober. De algemene ledenvergadering van de Federatie van Nederlandse Verenigingen, die de belangen van de verpleging en de verplegenden behartigen, zal gehouden worden op zaterdag 10 november in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Utrecht. Gisteravond is uit Eindhoven een speciale trein vertrokken met ongeveer 300 Oostenrijkse kinderen, die gedurende drie maanden onder auspiciën van het Neder lands R.-K Huisvestingscomité bij Bra bantse pleegouders waren ondergebracht. De Staatssecretaris van Sociale Zaken en de minister van Maatschappelijk Werk hebben een centrale commissie blinden- voorziening ingesteld. Een Nederlander en zijn vrouw zijn te Londen tot drie maanden gevangenis straf veroordeeld, omdat zij 151 polshor loges Engeland hebben binnengesmokkeld. BUITENLAND De bakkers in Oostenrijk zijn heden, vrijdag, weer aan het werk gegaan. De aan de bakkersknechts toegestane loons verhoging. die varieert van 8 tot 20 pro cent. zal worden gedekt door een verho ging van de broodprijs. Boze buurtbewoners hebben donder dagmorgen te Parijs koud water en vuilnis geworpen op een aantal rock 'n roll- enthousiastelingen, die hun danswoede na een feest in een nachtclub verder op straat uitleefden. Bij een botsing tussen twee auto's in de Amerikaanse staat Indiana zijn woens dag tien mensen om het leven gekomen. Vijf Jongelieden, gekleed in korte broek en dun hemd, zijn de Noorse bergen ingetrokken met de bedoeling te onder zoeken of het menselijke lichaam op 1500 tot 1800 meter hoogte bestand is tegen temperaturen ver beneden nul. Volgens een mededeling van het communistische blad „Schwenner Volks- zeitung" worden op het ogenblik in de Sovjetrusslsche zone van Berlijn ook zes tot veertienjarige Jongens, die lid zijn van de communistische organisatie ..Junge Ptonlere" geoefend in het bedienen van machinegeweren. Tijdens een officieel bezoek aan Utrecht hebben Don fose Figueres. de president van Costa Rica. en zijn echtgenote o.m. het Spaans-Portu gees en Ibero-Amerikaans Instituut van de Rijksuniversiteit bezichtigd. De foto toont v.l.n.r. mevr. Figueres. de president en prof. dr. C. F. A. van Dam. de directeur van het In stituut, tijdens de rondleiding. De Turkse Cyprische ondergrondse organisatie „Volkan" heeft met oorlog ge dreigd tegen de Griekse Cyprische onder grondse organisatie „Eoka". Volkan heeft een pamflet in Famagusta rond laten brengen, waarin het dreigt, dat, als een Turks dorpshoofd zou worden doodge schoten zoals door de Eoka is aange kondigd. dat zou gebeuren het als wraak daarvoor drie mannen van de Eoka zou doden en drie Griekse winkels in vlammen zou doen opgaan. Volgens de Democratische kandidaat voor het vice-presidentschap Kefauver zijn andere landen de Ver. Staten voorbijge streefd In de ontwikkeling der kernenergie, maar thans heeft de voorzitter van de Amerikaanse Commissie voor atoomenergie. Strauss. Kefauver beschuldigd van „ver draaiing van de feiten". De Ver. Staten zijn nog steeds nummer één. aldus Strauss. ..Wat Sovjet-Rusland betreft", aldus Strauss, „dat heeft op het ogenblik niets anders dan een reactor van 5000 kilowatt en die is in verhouding tot onze reactors als een ouwe Fordr' Bij de instorting van een in aan bouw zijnd kantoorgebouw te Jackson in de Amerikaanse staat Michigan zijn zes arbeiders om het leven gekomen en vijf tien gewond van wie twee ernstig. Het in gestorte gebouw was ontworpen met de bedoeling, dat het de schok van een atoomexplosie zou kunnen doorstaan.... In Hamburg is donderdag een proces begonnen tegen zes jongemannen van 20 tot 22 Jaar, die er van beschuldigd worden, vier weken geleden in Hamburg in dron kenschap een soldaat en een onderofficier van de nieuwe Westduitse strijdkrachten zwaar te hebben mishandeld. Enige van de beklaagden zijn lid van een wandel- vereniging, die beschouwd wordt als een mantelorganisatie van de verboden com munistische Jeugdorganisatie F. D. J. De mannen worden beschuldigd van „ernstige landsvredebreuk", een misdrijf waarop een maximum-straf van vijf Jaar tuchthuis staat. De Unie van Chinese middelbare scholleren te Singapore is verboden, omdat zij naar de mening van de regering een communistische politiek volgt en de tac tiek van de communisten heeft overge nomen. Radlo-Boedapest meldt, dat Sovjet- Rusland aan Hongarije een lening van 100 miljoen roebel heeft gegeven om de moei lijkheden in de Hongaarse economie te overwinnen. De Russische lening zal be staan uit partijen cokes, lood, katoen en synthetische vetten, tot een waarde van 60 miljoen roebel en 40 miljoen roebel in geld. Bepaald is dat de lening zal worden terugbetaald met goederen. De looptijd is tot 1963. Kort geleden is officieel in Boedapest toegegeven, dat er ernstige moeilijkheden in de nationale economie zijn. als gevolg van groot gebrek aan brandstoffen. Het internationale noodsein SOS is 50 Jaar oud. Het eenvoudige teken van strepen en punten is aangenomen op 3 oktober 1906 op de Berlijnse oceaan- radioconferentie welke gehouden werd tussen de Duitse Telefunk-organisatle en de Britse Marconi maatschappij. SOS is geen afkorting van „Save Our Souls" of „Save Our Skins". Het sein werd gekozen omdat verondersteld werd dat het afwis selend seinen van drie punten en drie strepen het best de aandacht kon trekken tussen de talrijke radioseinen op de scheepvaartroutes. De hoofdstad van Tibet, Lhasa, is maandag voor de eerste maal in haar ge schiedenis door elektrische stroom verlicht. Op de zevende verjaardag ran de Chinese volksrepubliek werd de eexete elektrische centrale ln Tibet ln gebrrók genomen. terwijl ook de zede-politie de in breker op de hielen zat. Na zijn invrij heidstelling namelijk had haj in zijn wo ning aan de Piet Gijzenbrugstraat 2 te Amsterdam-west een eenvoudig fotogra fisch atelier ingericht, waar hij porno grafische foto's vervaardigde. Door mid del van advertenties in Amsterdamse dagbladen had Gerrit onder valse naam vrouwelijke modellen gevraagd. Aange zien echter niet kon worden bewezen, dat de man de foto's verkocht (ver spreidde), kon de politie niet optreden, want het maken van deze opnamen al leen is niet strafbaar. Personeelsgebrek bij de politie liet niet toe. dat men de verdachte constant schaduwde, maar nadat eergisteren twee rechercheurs de man gingen vol gen, kwam het boven omschreven suc ces reeds gistermiddag. Met revolvers in de hand sloten zij de inbreker in en boeiden hem. Zij brachten hem eerst naar de beneden gelegen sportzaak, waarop de inbreker per auto naar het hoofdbureau van politie werd overge' bracht en ingesloten onder zware bewa king, omdat Gerrit als uitbreker een zekere reputatie heeft. Bij zijn arrestatie vond de recher cheur in een tas, die hij bij zich had een groot aantal inbrekerswerktuigen, terwijl hü in zyn zak rubberhand schoenen droeg. In de woning van de 36-jarige Blom vond men nog een groot aantal inbrekerswerktuigen, maar geen gestolen goederen. Gerrit wordt verdacht van een groot aantal inbraken en insluipingen in het zuiden en westen van de hoofdstad. Ook wordt hij verdacht van een aantal in braken in de onmiddellijke omgeving van zijn woning. De politie zoekt thans naar het schuil adres. waar Blom de gestolen goederen zou hebben opgeslagen en heeft ook reeds aanwijzingen betreffende de per sonen van de helers, met wie Blom een zeer nauw contact reeds lang onder hield. De arrestatie heeft in de drukke Cein tuurbaan-buurt grote opschudding ver wekt. VRIJDAG „Het Gulden Vlies": Vereniging voor Pedagogiek, pedagogische filmavond, 8 uur namiddag. Gerecht 10: Soefl-beweging. Spr. mevr. mr. Kunst. 8 uur nam. ZATERDAG Stadszaal (grote zaal): Feestavond Per soneelsvereniging Gebrs. Van Wijk, 8 uur namiddag. MAANDAG Rapenburg 8: Ver. voor Internationaal Rechtsverkeer. Spr. G. de Koning over het leven der Berbers. 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal)Generale repeti tie „The Messiah" door Chr. Oratorium ver. „Con Amore", 7.30 uur nam. Het Gulden Vlies: Jaarvergadeing AR- Kdesver. wijik I. 8 uur nam. Rehoboth: Chr. Boerinnen- en Platte- landsvrouwentoond. Show 7.45 uur nam. De Doelen: Leldse Amateur-Fotografen Vereniging, 8 uur namiddag. DINSDAG Stadszaal (grote zaal): Ohr. Oratorium vereniging „Con Amore" „The Messiah", 7.30 uur nam. Central: Ledenvergadering Ver. voor Fa cultatieve Lijkverbranding, 8 uur nam. WOENSDAG Stadszaal (grote zaal): Jeugdconcert Mij. voor Toonkunst. R'dams Philharmo- nisoh Orkest. 2 en 3£ uur nam. Station NS: Surprise-autotocht Ned. Chr. Reisver. 9 uur voorm. Den Burcht (Jacoba-zaal)Fryske Joun. Lezing fan dr. S. Bloembergen, toaniel „Rjucht en Sljucht" fan den Haech. op- fiering fan „De Genamt", 7.45 uur nam. Steenschuur 6: Ledenvergadering „De Natuurvriend", 8 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Lakenhal: Tentoonstelling ..Wie was Rembrandt?' (Tot 8 oktober) Boerhaavezalen Tentoonstelling van werk van Miep de Leeuwe. Jos Mertens en Dick Loef. Werkd. 25 en 710 urn nam.; zond 25 uur nam BIOSCOPEN Luxor .De man in het donkergrijze pak" (18 jr.) Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Lldo „The long arm" (Politie zonder wapens) (14 Jr.) Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Casino „The Glenn Miller Story" (a.l.) Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Donderdagcy clus: „Magnificient Obcesslon". voortreffelijk zijn en toch zonder aan toonbare resultaten blijven, omdat er andere factoren in het spel zijn. Als er iets aan het produkt of de aanbieding niet in orde is, heeft re clame geen zin. Die kan liet alleen niet af. Men zal dan geen stijging van de omzet door reclame kunnen con stateren, daar andere omstandigheden deze omlaag trekken. Daarom is een grondige analyse van het gehele com plex van feilen rond het produkt noodzakelijk. Maar voor alles dient ook in de reclame de waarheid goed to worden voorgedragen. Planning en rendement Planning en rendement van de re clame, was het stramien, waarop dr. ir. F. Q. den Hollander op borduurde. Re clame is een industiie als alle andere takken van het bedrijf. Dezelfde wetten gelden hier als elders. Rendement is slechts te halen met een goed tevoren opgesteld plan, dat. past in de econo mische structuur. Om deze structuur goed te kunnen begrijpen moet men het verleden voor ogen halen. Het is onjuist te denken, dat we steeds een nieuwe ontwikkeling ontmoeten. Alles gaat vol gens de lijnen der geleidelijkheid. Een ondernemer moet een plan opbouwen, dat op welslagen is gericht en daarvoor ruimte hebben. Is het plan uitgevoerd dan is een nacalculatie niet alleen nodig voor het bepalen van de resultaten, maar ook voor de beraming en overwe ging van nieuwe plannen. Marktonderzoek Dr. J. A. Pennock, directeur van het Cebuco, en dr. J. van Rees, hoofd van de afdeling Marktonderzoek van de N.V. Philips' gloeilampenfabrieken, hebben 's middags nog gesproken over markt onderzoek en zijn plaats in het verkoop- en reclamebeleid. Dr. Pennock kwam tot de slotsom, dat marktonderzoek een onmisbaar element is in het verkoop- en reclame beleid, doch dat dit marktonderzoek, hoe belangrijk en hoe onontbeerlijk ook, niet alleen zaligmakend is. De mens met zijn feeling, zijn intuïtie en zijn creatieve geest blijft een belang rijke factor. Aanvankelijk werd de waarde van het marktonderzoek vol ledig miskend, doch dat thans wel licht het ogenblik is gekomen om in sommige gevallen te waarschuwen tegen het blindelings gebruik van cij fermateriaal, dat door marktonder zoek is verkregen. De aanwijzingen, die het marktonderzoek ons geeft, moeten verstandelijk worden verwerkt, zej hij. Het betoog van dr. Van Rees hield in, dat verschillende methoden van onder zoek dienstbaar kunnen worden ge maakt aan het onderzoek inzake re clame. zodat men ook ter zake van de „research" als zodanig bij een juist over zicht van de met de afzet samenhan gende problemen een grote mate van efficiëncy kan bereiken. Evenmin als men „maar eens reclame maakt", even min stelt men maar eens een markt onderzoek in of bestelt men eens een enquête. (Ingez. Med.-Adv.) iHiimiaHiiuniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiJiiiiiiiiuiiiiimiiiiiiiiituiHiitimnnmtiiHmm Wij vragen voor direct ter opleiding in doka en winkel en BREESTRAAT 123 t.o. Stadhuis. Trianon „Safari" (14 Jr.) Werkdagen: 2.30. 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.16 uur. Rex „Cel 2455" (18 jr.) Werkdagen: 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. De avond- en nachtdienst van de apo theken te Lelden en Oegstgeest wordt tot zaterdagmorgen 6 oktober 8 uur waarge nomen door: apotheek Herdingh en Blan ken, Hogewoerd 171, tel. 20502, apotheek Reyst, Steenstraat 35, tel. 20136, apo theek Oegstgeest. Wllhelmlnapark 8. tel. 26274. ;een gehoor by Uw hulsarts of st, bel op dokterstelefoon 22222. BI.) g< eeialls spec: WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) cL tp wind 25 ■i 5 g C bc u 3 SN Stockholm half bew. z 2 13 0.1 Oslo nevel n 2 12 0 Kopenhagen half bew. zzw 6 13 0.3 Aberdeen regenbui nw 6 9 1 Londen onbewolkt wnw 5 13 0.5 Amsterdam onweer w 7 12 6 Luxemburg regenbul wzw 3 10 7 Parijs regen w 7 15 4 Bordeaux half bew. wzw 3 18 0 Grenoble regen zzw 1 23 0.1 Nice licht bew. wnw 4 17 0 Berlijn geh. bew. z 4 15 2 Frankfort regenbul zw 5 14 3 München regen w 5 15 0.2 Zürich regen w 4 15 1 Genéve zwaar bew. z 7 16 1 Locarno zwaar bew. windstil 23 0 Wenen zwaar bew. w 2 16 1 Innsbruck zwaar bew. w 3 17 0.3 Rome onbewolkt z 5 25 1 Ajaccio Mallorca zwaar bew. O 2 23 0 motregen nnw 2 23 10

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 2