Indrukwekkend uur van bezinning en gedenken in Pieterskerk Christen Studenten Raad viert zaterdag a.s. tienjarig bestaan Dr. is P. L. Schoonheim: het ontzet van onze God en het Lam Militair défilé in Breestraat trok duizenden toeschouwers Leids initiatief is alleen hier levensvatbaar gebleken Prof. dr. G. Brouwers opende het 19e reclamecongres te Arnhem L.C.O.V. verorberde feestmenu 95ste Jaargang Donderdag 4 oktober 1956 Vijfde blad no. 28951 Dankt, dankt nu allen God! Op historische grondZo ergens dan zijn het dc ruimten van de Pie terskerk, die ons op een 3 oktoberdag confronteren met de historie van 1574. Hier toch immers stroomden voor 382 jaar een uit haar lijden ontzette bur gerij samen om God ootmoedig te danken voor de verlossing, welke Hij zond. In dit teken stond ook gisterochtend de herdenkingsdienst, welke opende met zingen van „Dankt, dankt nu allen God, met blijde feestgezangen". Zo was het in 1574het was ook de grondtoon, waarin deze door dr. P. L. Schoonheim en door veler bjjgewoonden dienst - de kerk was vrijwel geheel bezet - stond. Dr. Schoonheim. die zijn prediking deze ochtend had afgestemd op het schriftgedeelte uit Openbaringen 7 9-17 „De scharen, die niemand tellen kan nam zijn gehoor in gedachte mee naar „De Lakenhal", waar men door tal van afbeeldingen en voorwerpen getrokken (cordt in het verleden. Met nadruk liet spreker het licht vallen op een schilde rij, dat betrekking heeft op het ontzet ran Leiden: de komst van de bevrijders. Blijdschap valt af te lezen van de ge- sichten, welke verstrakt zijn onder het ioorgestane leed. Ellende omringt de uersonen, die op dit schilderij voorko pen, nog aan alle kant. Dr. Schoon- ïeim, die dan verder uitweidde over de roor Leiden in die dagen schijnbaar ho floze situatie, stelde daarbij in het icht, dat er ook toen nog moedige man- ïen waren, die hun .leven gaven opdat inderen zouden bestaan. Zij - en ook reien uit de burgereij - hielden stand >mdat zij de kracht daartoe putten uit 3od. Een kracht en een geloof, welke iok heden ten dage nog worden gevon- len. In dit verband wees spreker op het noedig volhouden van hen in de jaren .940—1945. Gelukkig, aldus dr. Schoonheim. zijn r na deze confrontatie met de ellende n „De Lakenhal" nog andere schilde- 'ijen in dit museum te vinden. Als één laarvan noemt spreker het drieluik van jucas van Leyden: de kruisiging. Dit Childerij spreekt ons van het Lam 3ods. het lijden van Christus en het of- er, dat Hij voor ons bracht. Dit is ook iet „schilderij", dat Johannes ons te- ;ent in het laatste bijbelboek: de Open- .aringen. Daar immers is ook sprake an een grote schare, die niemand tellen :on en stonden voor de troon en voor iet Lam. Met luider stem riepen zijde ialigheid is van onze God, die op de roon gezeten is en van het Lam. Het lijn de mensen, die uit de grote ver- Irukking komen en zeggen: het ontzet s van onze God en het Lam. Tijdens leel de schepping, die Gods interesse leeft, hebben dit velen gezegd. Ook in 1574, ook in de jaren 19401945 en ook ;hans nog. Zij behoren tot de schare, die liemand tellen kan en staan voor de roon en het Lam. Zij weten, dat Jezus s opgestaan en leeft Even Indrukwekkend als de openings zang was in deze dienst, waarin dr. Schoonheim ondanks alle wereldel lende - o.a. de onderontwikkelde ge bieden - ruime perspectieven opende, de slotzang (Gezang 122): Van 's aardrijks einden stromen tot het feest, d'ontelbare helden, die zijn trouw geweest, zingend tot Vader, Zoon en Heilgen Geest: halleluja". Dit uur van gedenken werd besloten met het zingen van twee coupletten van het Wilhelmus. Ook in de Chr. Geref. Kerk, waar ds. C. v. d. Weele voorging en in de Geref. Gemeente werd deze dag een herden kingsdienst gehouden. Harmoniekapel Ned. Kabelfabriek Delft EXCERCITIE OP DE KAASMARKT. Het optreden van de Nederlandse Kabelfabriek Harmonie uit Delft was één van de programma-onderdelen van het 3 oktoberfeest. Omstreeks half ne gen arriveerden de muzikanten aan het Station, waar zij behalve door enkele leden van het bestuur der 3 October- vereeniging nog door verschillende an dere feestvierders werden verwelkomd. Onder grote belangstelling vooral van de zijde van de jeugd, marcheerden zij via de Stationsweg, de Steenstraat en de Haarlemmerstraat naar de Kaas markt. Onder leiding van directeur W. de Regt werd door de uit ruim 60 man bestaande Harmonie een spectaculaire muzikale exc.ercitie-show gegeven, die aller bewondering afdwong. Gekleed in hun fraaie qniformen maakten de mu zikanten een voortreffelijke en gedici- plineerde indruk. Knap werden de di verse figuren zoals het dwars tegen el kaar in lopen, uitgevoerd De honderden toeschouwers gaven door herhaaldelijk luid te applaudisseren blijk van hun waardering voor de verrichtingen van de Delftenaren. Na afloop van de show werd de route via de Hooigracht., de Hogewoerd en de Hoge Rijndijk vervolgd. Tijdens de receptie ten stadliuize na afloop van de taptoe reikte burgemeester Van Kinschot een afbeelding van het nieuwe Leidse stadswapen uit aan de voorzitter van de Drie October Vereeniging. mr. De Ruyter de Wildt Zeven uurreveille Reeds in de vroege ochtend werd „de dag der feesten" ingezet met feestelijke klanken. Het Leidsch Politie Muziekge zelschap opende het feest met een reveille vanaf het bordes van het stadhuis aan de zijde van de Vismarkt. Ingezet met het Wilhelmus, volgde ook dit jaar een programma van geestelijke en vader landse liederen. Reeds voor deze klank rijke ouverture bestond grote belangstel ling en dat valt te begrijpen, want lang slapers had Leiden op deze dag niet. Tussen optocht en vuurwerk Tussen optocht en vuurwerk werd ve len de zaal was geheel bezet in de Stadsgehoorzaal een vrolijk cabaretpro gramma voorgezet. Roland Wagter. die ook al de tradities van een 3 oktober feest te pakken krijgt al vele jaren doet het bestuur van de 3 October Vereeniging een beroep op hem had voor deze avond een gevarieerd 3 okto- bermenu samengesteld. Peter Piekos, een imitator van klasse, toonde zich deze avond tevens een uitstekend con ferencier. Voorts werkten mede het duo Dankaert, dat ons van tijd tot tijd ook in operette-land bracht, en „The Riles Brothers" twee excentrieke boertjes, die een grote mate van humor aan ko mische lenigheid paarden. Berny Wong goochelde wat met ballen, schoteltjes en kubussen, terwijl „Hij en ik" en Ria Kuyk het zangelement, waaraan dit programma rijk was nog wat kwamen versterken. De muzikale omlijsting was bij Joop de Leur in goede handen. De mensendie voor de goede gang van zaken moesten zorgen, hebben veel nut gehad van de mobilofoons, die in de optocht meereden. Een aanwinst voor de politie die van onschatbare betekenis is gebleken. Na a floop „zondagse dienst „Pro Patria" loopt op een ere-plaats ,,Het défilé vangt aan om 9.30 uur precies", zo stond vermeld in de feest- wijier voor het 3 oktoberfeest, op de bladzijde, waarop bijzonderheden ston den over de militaire mars en het défilé. De klok in de stadhuistoren sloeg half tien en op dat moment arriveerde de parade-commandant, de reserve-majoor der intendance Th. H. Evers, voor het bordes van het stadhuis, waar de offi ciële personen zich hadden opgesteld. Stipt op tijd; stiptheid, de basis waarop iedere militaire parade gebouwd is! Het défilé werd afgenomen door de Territoriaal Bevelhebber West. de bri gade-generaal G. Dijkstra, die ieder jaar reeds vroeg op de dag aanwezig is wij zagen hem reeds bij de koraal- muziek om althans een gedeelte van het feest bij te wonen. Behalve de ge neraal Dijkstra waren ook aanwezig de gcneraai-majoor Steinmetzer en de bri gade-generaal Scheffer. „PRO PATRIA" Nadat de paradecommandant de troe pen had gemeld, nam het défilé een aanvang. De stoet werd geopend door het tamboerkorps van de Nationale Re serve, district Den Haag, en onmiddel lijk daarop volgden twee pelotons van de Studentenweerbaarheidsvereniging „Pro Patria". Deze beide groepen geven telkens weer een aparte kleur en sfeer aan deze pa rade, in het bijzonder wel door hun kleding, die sterk afwijkt van die der gewone militairen: de witte pluimen, slobkousen, handschoenen en geweer- riemen. .Pro Patria' vormde ook dit jaar weer een uitstekende groep, die wij niet gaarne zouden missen in deze Leidse parade. De Leidse studenten hebben wel een ere-plaats in deze parade, omdat zij zelfs voor de marine loopt, die ove rigens in alle parades vooraan mar cheert. Onmiddellijk hierachter kwamen dan ook twee compagnien samengesteld uit mariniers en personeel van de Marine- Luchtvaartdienst. Het valt telkens weer op dat de marine-mensen zo uitstekend lopen. Men loopt in de pas wat bij de landmacht niet altijd het geval was! en vormt keurige rechte rijen, of om een vakterm te gebruiken „rotten" „ZONDAGSE DIENST" De Koksschool was vertegenwoordigd met één kadercompagnie en twee in structiecompagnieën. alle ter sterkte van 120 man. Militaire koks blijken niet alleen te kunnen koken, maar ook te kunnen marcheren. Deze parade was de enige dienst, die de jongens van de Kosschool hadden: verder was 't „zondagse dienst", en dat betekent vrij zij n om deel te nemen aan het feest, en dat hebben zij dan ook wel verdiend, na ten pleziere van de Leidse burgerij, een parade gelopen te hebben, want dat doen zij niet direct voor hun plezier. Een compagnie Nationale Reserve uit het district Den Haag was eveneens present, en men kan slechts bewonde ring hebben voor deze vrijwilligers, die zich ook gisteren weer van hun beste kant hebben laten zien. De Koninklijke Luchtmacht was vertegenwoordigd door een detachement van het 334e trans port squadron. Het materieel dat in deze parade aan wezig was. was van de 939e afdeling licht luchtdoelartillerie territoriaal, waarvan 60 man en twee gemotoriseer de batterijen meeliepen of -reden. Het materiaal zag er keurig verzorgd uit en had eergisteren ongetwijfeld een extra poetsbeurt gehad. MARSMUZIEK Tijdens het défilé werd pittige mars muziek gespeeld eerst door de kapel van de Marine Luchtvaartdienst en daarna door de kapel van de Kon. Lucht macht. Beide stelden zich achtereen volgens op tegenover het bordes van het stadhuis, om later weer achter de troe pen aan te sluiten. Duizenden hebben op de Breestraat dit „schouwspel van stiptheid" gade ge slagen. Het 3 oktoberfeest zonder para de ls niet meer denkbaar. Interconfessioneel contact Reeds tijdens de bezettingsjaren ontstond, als een van de facetten an de groeiende Civitas-gedachte, een nauwer contact tussen de oniessionele studentengroeperingen te Leiden dan eertijds bestond, n uit de toen gevoelde behoefte aan een gemeenschappelijk contact- unt en gesprekspodium is de Christen Studenten Raad ontstaan. Op 6 juni 1946 werd deze als Stichting opgericht, en zaterdag a.s. zal het enjarig bestaan worden gevierd met enige bijeenkomsten en een tceptie. Landelijk convent overleefd De Leidse activiteit ten aanzien van terconfessioneel contact heeft merk- lardigerwijs tot gevolg gehad, dat n landelijk convent met de zinspreuk inte Omnio Christus" in het leven ;rd geroepén met al of niet officieel organiseerde plaatselijke afdelingen, forens het in Leiden zelf tot de offi- ile oprichting van de Christen Stu nten Raad is gekomen. Inmiddels heeft de C.S.R. zich weten handhaven, terwijl het convent als danig weer ter ziele is gegaan bij brek aan belangstelling voor het in- rconfessioneel gesprek elders in den ade. De laatste tijd doen zich echter tenen voor, dat een herleving van het nvent mogelyk zou kunnen worden. Doel en werkwijze De doelstelling van de Leidse Chris- a Studenten Raad is blijkens de sta ten het bevorderen en leiden van het terconfessionle gesprek over Chr. le ns- en wereldgebschouwing tussen stu- hten en het openen van gelegenheid artoe, benevens het bij voorkomende legenheden naar buiten doen blijken n die doelstelling door een appèl op Universitaire gemeenschap. De belangrijkste methode waarop die doostelling verwzenlijkt wordt, is de gesprekskring, waarin studenten fan verschillende geloofsrichting spre ken over wat hen samenbindt en wat hen scheidt. De belangstelling voor deze gesprekskringen is in de laatste jaren tanende, hoewel niet in ver- Dntrustende mate. Deze vermindering loopt gedeeltelijk parallel met het (Ingez Med.-Adv i IHfmirtfïifrvfw^' verschijnsel dat zich binnen de con fessionele verenigingen voordoet en ook in andere studentenorganisaties valt op te merken. Daartegenover staat echter, dat b.v. de jongste eer stejaarsdag een ongekend grote be langstelling voor de C.S.R. te zien gaf. flngez. Med.-Adv.) C.H. LENS 8. Co NIEUWE RIJN 39-40 ter thans naast de CSR een eigen ver tegenwoordiging hebben. De viering De viering van het tweede lustrum vindt zaterdag a.s. plaats. Dan wordt om 10.30 uur een bijeenkomst gehouden in het Groot Auditorium, waar als spre ker optreedt ds. Bj. Kristensen. predi kant te Stolwijk en in 1946 de eerste praeses van de C.S.R. Na een gemeenschappelijke lunch van de deelnemers in het Prytaneum wordt aldaar om 14 uur een forum gehou den over menswording en mensbeeld in vier stromingen van het Christendom. In dit forum hebben zitting prof. dr. J. van Dodewaard uit Warmond na mens Sanctus Augustinus. ds. J. van der Wiel uit Zunderdorp (Amsterdam) namens de N.C.S.V., dr. F. H. von Meyenfeldt int Leiden namens S.S.R.. en Het smaakte best Verandering van spijs doet eten. ook op 3 oktober. Onder deze slagzin orga niseerde de Leidse Chr. Oranje Vereni ging een feestavond in het gebouw „Prediker", een avond die klonk als een klok! Een inleidend woord werd door de „tafelpresident" ds. J. van der Wiel ge sproken. Als voorgerecht serveerde mej. Ina Dreef enkele attractieve en afwisselende schotels in de vorm van gezellige mu zieknummers gespeeld op haar accor deon. De hoofdschotel bestond uit de gees tige twee-acter „De Huistyran" van de bekende schrijver Godfried Bomans, die het recept voor deze schotel schreef. Dit recept is in handen van de „Timdeler- club gekomen, en het bleek gisteravond dat men het op smakelijke wijze klaar gemaakt had. Riet Krispijn bekokstoof de als regisseuse de opvoering, terwijl Herman Kres voor de garnering van decors en attributen zorgde. De huistyran. op uitstekende wijze gespeeld door Piet Kouwenhoven. heeft de rang van kolonel. Zijn manier van optreden, zoals hij in het leger gewoon 1 is. verstoort de rust in het gezin op zeer wreedaardige wijze. Greetje van der Vegte speelde de rol van de lieftallige Voetreis noar Reims Dick, een trouwe Elzasser hond, die als zwerver door zjjn 12-jarige baasje Mare Coreau uit Saint Nazaire was op genomen, heeft zyn jeugdige meester wel zeer verrast. Twee weken geleden vertrok Mare uit Saint Nazaire naar Reims. Van dat ogenblik af wenste Dick, die in Saint Nazaire achterbleef, geen hap meer te eten en twee dagen na het vertrek was Dick spoorloos verdwenen.. Vrijdag J.I.. terwijl Marc in Reims in de tuin voor het huis van zijn oom aan het spelen was, wipte Dick over het tuinhek, sprong tegen zijn baasje op (die daarbij omviel), likte zijn gezicht, blafte en kwispelde van vreugde. Voor zover men weet wie kent de geheimen van een zwerver? is Dick nog nooit in Reims geweest. En in ieder geval was het een tocht van 600 kilo meter. Te voet, te poot Bolsjoi-ballet gaf eerste voorstelling in Londen Woensdagavond is het ballet van het Moskouse Bolsjoi-theater in het Lon- dense „Royal Opera House" zijn eerste optreden in het buitenland begonnen met „Romeo en Julia". Het is voor de eerste maal in 200 jaar, dat dit ballet gezelschap in het buitenland optreedt. Onder de belangstellenden op deze eerste avond waren eerste-minister en mevrouw Eden, de Britse ballerina's Ninette de Valois en Margot Fonteyn, de Amerikaanse filmster Marilyn Monroe en de violist Jehudi Menuhin en zijn echtgenote Diane, een vroegere balle rina. Urenlang hebben vele Britten in de rij gestaan om dit evenement te kun nen bijwonen; velen moesten worden teleurgesteld. „Het rendement van de reclame Men moet er ivat voor over hebben niet in toestand van arbeidersovervloed te geraken Voorts worden de bekende bijeen komsten ter gelegenheid van de dies viering georganiseerd, lekenspelen opge voerd en symposia gehouden. Meyenfeldt mi De positie vai, de OSR in de Civitas i prof. dr. KT A. H. Hidding uit Lei- is in de loop der jaren enigszins gewij- den namens de V.C.S.B., terwijl de zigd, doordat vroeger in het Consilium j Herv. studentenpredikant te Delft, ds. de confessionele organisaties door de j W. P. te Kate de leiding van de be- CSR werden vertegenwoordigd, die ech- sprekingen heeft. dochter van de kolonel, die van mening is,dat ze op haar 21-jarige leeftijd wel eens een jongen mag hebben. Haar hart heeft ze geschonken aan Jan Rampoen, maar haar vader wil natuurlijk niets van papkereltjes we ten. Nog moeilijker wordt de situatie als er een tweede aanbidder komt opdagen n.l. de heer A. J. H. Wittebol verzeke ringsagent, gespeeld door Hans van der Kwaak. Op een middag wordt de situatie zo benauwd, dat de geduldige echtgenote van de kolonel maar besluit om de knoop door te hakken. Van de twee aanbidders voelt ze het meeste voor Jan Rampoen. Zij laat hem weten dat hij 's avond om alf acht moet aanbellen, en dan aan de kolonel de hand van zijn dochter vragen. Jan Rampoen komt, 's avonds en na vele dolle en dwaze ituaties komt dan tenslotte tot een goed einde. De „Timdelerclub heeft ook nu weer laten zien dat him amateurspel op be hoorlijk peil staat. Verdere spelers waren: G. v. Kamp, de geduldige vrouw van de kolonel. Kees Schutte als Jan Rampoen en Ton van Lunteren als huisknecht. Ongetwijfeld hebben deze oude en nieuwe medewerkers van de ..Timdeler club" de leden van de L.C.O.V. een kos telijk gerecht voorgeschoteld, dat zeker bij allen in de smaak is gevallen. „De motivering van uw thema: „Het rendement van de reclame", roert een vraagstuk aan, dat in de economie van vandaag van de hoogste beteke nis is". Dit zei prof. G. Brouwers, se cretaris-generaal van het Ministerie van Economische Zaken vandaag in zijn rede tot de deelnemers aan het negentiende Reclamecongres te Arn hem. Stijgende kosten maken efficiëncy in de produktie noodzakelijk. Dit simpele bedrijfseconomische dictum heeft niet meer de zeggenskracht van vroeger. De leuze van vandaag schijnt meer en meer te worden: „stijgende kosten maken prijsverhoging noodzakelijk". VELE ZORGEN, MAAR De arbeidsmarkt is schaars, er zijn telkens looneisen, er schijnt een tekort aan risicodragend kapitaal, de belastin gen zijn hoog, terwijl theoretici af en toe beweren, dat ze eigenlijk nog wat hoger zouden moeten zijn. De overheid bemoeit zich dan hier, dan daar weer mee Kortom men heeft wel wat zorgen. Uoch dit alles neemt niet weg, dat de bedrijven zich uitbreiden, dat de in vesteringen voor een groot deel uit eigen middelen betaald er mogen iün en dat men zo nu en dan ook nog wel wat heeft uit te keren. Er zullen er, vis men hen voor de keus zou stellen, niet zo heel veel in het bedrijfsleren '.ijn, die van de situatie van „full em- oloyment" afstand zouden willen doen. En dus moet men er wat voor over hebben, dat het zo blijft en dat men niet in een toestand van arbeidsover- vloed, overheidssteun en bedrijfsver liezen terecht komt. Het is duidelijk, zo vervolgde spreker, dat men in dé eerste plaats moet trach ten met het algemene middel van de monetaire politiek, gesteund door een adequate financiële politiek van.de over heid, het optreden van inflatoire span ningen in het economische leven te ver mijden. Verantwoordelijkheid De verantwoordelijkheid der onderne mers is ervoor zorg te dragen, dat het prijsmechanisme op de best mogelijke wijze zijn functie als richtsnoer voor de organisatie der produktie en tevens als verdeler van het economische produkt, kan uitoefenen. Dit betekent de prijzen niet automatisch te verhogen wanneer bepaalde kosten stijgen. Men kan pas stellen, dat het prijsmechanisme op be vredigende wijze functioneert, wanneer de kosten bij redelijk efficiente produk- tiemethoden maatgevend zijn voor de prijsvorming en wanneer de toeneming van de produktiviteit daarin systema tisch tot uitdrukking komt. Wanneer echter het economisch leven meer of minder overspannen ls, functio neert het prijsmechanisme niet nor maal. omdat de concurrentie feitelijk over een breed vlak is uitgeschakeld. In deze situatie bevinden wij ons momen teel. De taakstelling van normale „full employment" zullen wij niet in een handomdraaien meester zijn, zo ïei prof. Brouwer. Zij vraagt een zorg vuldige overweging van alle middelen uit het economisch arsenaal Dit pro bleem vraagt als gezegd ook een nieu we instelling van het bedrijfsleven, omdat het zonder een gedeelde ver antwoordelijkheid niet kan worden opgelost. Ere-promotle minister Mansholt De aula van de Landbouwhogeschool te Wageningen zal de vele belangstel lenden op dinsdag 9 oktober a.s. bij de ere-promotie van minister S. L. Mans- holt niet kunnen bevatten. Daarom zal openbare plechtige zitting van de Senaat, waarbij de bul aan de bewinds man wordt uitgereikt, in de Grote Kerk aan de Hoofdstraat te Wageningen worden gehouden op dinsdag 9 okto ber a.s. De Algemene Ouderdomswet Begin augustus is medegedeeld, wie ouderdomspensioen krachtens de Alge mene Ouderdomswet moeten aanvragen. De aanvraagformulieren zijn van 6 au gustus af verkrijgbaar gesteld bij de Raden van Arbeid en bij alle postinrich- tingen. Géén aanvragen om pensioenen zo is toen bekend gemaakt behoeven in te dienen personen, die op 31 december 1956 nog wekelijks of maandelijks een rente of uitkering van de sociale ver zekeringsbank (Rijksverzekeringsbank) of van de Raad van Arbeid ontvangen. Aan deze personen zal het pensioen automatisch worden toegekend. Het blijkt nu, dat er van de omstreeks 300.000 personen, die een Rijkspensioen genieten, verscheidenen zijn, die menen, dat zij geen ouderdomspensioen inge volge de Algemene Ouderdomswet be hoeven aan te vragen. Deze mening is, zoals uit het voorgaande blijkt, onjuist. Rijksgepensioneerden dienen de aan vraag wel in te dienen. Alleen zij, die sociale rente of uitkering genieten zul len automatisch het nieuwe pensioen ontvangen. Felle brand ïn Maastricht SCHADE F. 100.000 Vanmorgen omstreeks zes uur is een felle uitslaande brand uitgebroken in het magazijn van de verfhandel De Jong-Telmans aan de Muntstraat te Maastricht. De brandweren van Maas tricht, Heerlen en Aken bestreden het vuur. Enige brandweerlieden raakten bedwelmd door gassen, veroorzaakt door het verbranden van verfstoffen. Het magazijn brandde geheel uit. De brand was uitgebroken op de eer ste verdieping van het magazijn en sloeg toen over op de verf- en glashandel. De gehele voorraad cellulose en syntheti sche lakken ging verloren. De vlammen laaiden ongeveer tien meter hoog op. De schade wordt geraamd op ongeveer f. 100.000. Omtrent de oorzaak is nog niets bekend. Smokkelbende opgerold De politie in noord-Sumatra heeft een smokkelorganisate ontdekt, die de Indonesische Staat voor vier en half miljoen straits-dollars aan deviezen heeft benadeeld. Een aantal Chinese handelaren en de administrateur van de rubberonderne ming .Perapan' in oost-Atjeh zijn op be schuldiging bij deze smokkel te zijn betrokken gearresteerd. Tweeenhalf milioen ton rubber, is uit Indonesië gesmokkeld via kleine havens aan de oostkust van Sumatra, tegen over Malakka. De smokkelaars ruilden de rubber voor luxe goederen, die naar noord-Sumatra werden gesmokkeld. In noord-Sumatra bestaat onder po litici de mening, dat de smokkel werd verricht „onder bescherming" van de Daroel Islam.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 7