Taploe was kleuriger en fleuriger dan ooit te voren! Behendigheids wedstrijd op het Levendaal was interessant Goede inzet 3 oktoberviering Duizenden kwamen in de Waag haring en wittebrood halen Zinvolle traditie voortgezet DONDERDAG 4 OKTOBER 1956 Duizenden zagen duizenden Slechts twee van de ruim 60 deelnemers reden een foutloos parcours Interessant, maar toch niet zo spectaculair als bijvoorbeeld een kortebaan- draverij of een wielerwedstrijd, was de behendigheidswedstrijd voor automobi listen, welke gistermorgen in het kader van de 3 oktoberfeesten op het Leven daal werd gehouden. Interessant was deze strijd vooral voor de ruim zestig deelnemers, die spoe dig tot de ontdekking kwamen, dat de in het parcours opgestelde hindernis sen grc4ere eisen aan de rijvaardigheid stelden, dan zo op het eerste gezicht werd verondersteld. Voor de, zoals altijd talrijke, toeschouwers werd echter dit steeds-maar-hetzelfde op den duur wat eentonig en tegen het einde van de wedstrijd waren de rijen dan ook flink gedund. Niettemin is het verheugend, dat het bestuur van de 3 Octobervereeniging in het jaarlijkse sportprogramma afwisse ling wenst te brengen en tenslotte over smaak valt altijd te twisten. De hindernissen in deze wedstrijd be stonden uit een wip. welke met de wa gen tien seconden in evenwicht moest worden gehouden, een plank, welke met de twee rechterwielen moest worden be- De heer J. Brouwer (rechts) werd als bestuurslid van de 3 October Vereeniging en sinds jaren belast met de leiding van de uitdeling van haring en wittebrood, in de Waag voor de microfoon van de wereldomroep gesleept om iets over deze traditionele gebeurtenis te vertellen. ton het grootst, terwijl soms de tiende en laatste ton geen „klanten" had. Zij hadden wel een extra kopje koffie ver diend! ONWELRIEKEND. Iedere vrijdag vervult de geur van kaas het gehele waaggebouw, maar op 3 oktober ruikt het er naar haring. De dames, die de vis uitdelen hebben daarvan natuurlijk het meest last. en daafom krijgen zij ieder jaar een grote fles eau de cologne, die ditmaal uit gereikt werd door de heer R. van den Berg, praeses collegii L.S.C. Hij sprak daarbij zijn grote erkentelijkheid uit voor het onwelriekende werkje, dat de dames verrichtten. HULDIGING. Natuurlijk was ook burgemeester Van Kinschot met zijn echtgenote weer even te gast in de Waag, en ditmaal werd er een feestelijk tintje gegeven aan zijn bezoek. Eén van de haringuitdeelsters, mevrouw Wijling, sprak de burgemeester toe en herin nerde er aan dat dit de tiende maal is, dat de burgemeester zijn jaar lijks bezoekje brengt. „Wij zijn U zeer dankbaar, dat U ieder jaar even komt kijken". De dames wilden het echter niet bij woorden alleen laten en daar om boden zij de burgemeester als blijvende herinnering een hutspot, ge vuld met bloemen aan. De burgemees ter dankte op zeer hartelijke wijze voor deze aardige attentie en verze kerde het werk van de dames zeer op prüs te stellen. CONCERT. De Bond van Leidse Harmonie- en Fanfareverenigingen zorgde gedurende anderhalf uur voor vrolijke muziek, daarmede de toch reeds beste stemming verhogende Vooral voor hen. ie cp hun beurt stonden te wachten was öit concert een welkome afletair. i Overi gens moet worden opgene.Kt, dai het wachten tot een minimum beperkt is, daar de uitreiking een zeer vlot vex loop had. Op de wip in evenwicht blijven staan bleek een zeer zware opgave voor de automobilisten, die zich waagden aan deelneming aan de behendigheidswedstrijden op het Levendaal. Maar er waren, zoals deze foto laat zien, wel degelijk deelnemers, die er in slaagden! reden, een remproef voor een los op 2 steunen liggende lat en een rijproef tussen op de weg gezette kegels, waarbij voor de zware klasse de afstand één me ter ruimer was dan voor de lichte klas se. Voor de gemaakte fouten werden strafpunten uitgedeeld, die - omgere kend in strafseconden - bij de totaal- tijd waarmee het parcours tussen Kraai- erstraat en Rijnstraat werd afgelegd, werden opgeteld. Vooral de wip bezorgde de deelnemers veel hoofdbrekens en het was opmerke lijk. dat de rijders in de zware klasse het er op die balans over het algemeen veel beter afbrachten dan de deelnemers in de lichte klasse Ook hadden de be stuurders van de kleinere wagens veel meer moeite met het rijden langs de kegeltjes dan de „zwaren". Over het algemeen werd by de wip- proef veel tijd verloren en slaagden er tenslotte slechts twee deelnemers in deze wip tien seconden in balans te houden: mevrouw I. de Fouw-Niekerk en de heer J. J. Zitman. Beiden reden - en dat waren de enigen! - een fout loos parcours. Maar zij wonnen de wedstrijd niet. omdat zq teveel tyd verbruikt hadden. Dat was wat onbillijk en het bestuur van de 3 Octobervereeniging heeft daar voor begrip getoond, want bij de prijs uitreiking in het Gulden Vlies deelde de heer De Marcas mede, dat aan de heer Zitman nog een extra prijs zal worden toegekend. Voor mevrouw I. de Fouw- Niekerk behoefde dit niet, omdat zij reeds de .prijs veroverde voor de beste chauffeuse. In het Gulden vlies zwaaide de heer De Marcas lof toe aan de juryleden, de leden van de Motorvereniging De Sleu telstad, de padvinders, microfonist Joop van Egmond en wedstrijdleider J. C. F. Coers, want de organisatie was voortref felijk. En tenslotte is hier dan de uitslag: Lichte klasse: 1. M. Hoogendoorn (Volkswagen) to- taaltijd 2 min. 26 sec. (winnaar van be ker. beschikbaar gesteld door N.V. Ben zine- en Petroleum Handelsmij „Am sterdam"); 2. Th. Reys (Skoda) 2.31; 3. J. Th. Rotteveel (Volkswagen) 2.40; 4. A. Diehl (Morris) 2.43; 5. J. B. de Wolf (Volkswagen) 2.58. l^N^G Relzevoort (Peugeot) 2.01 (win naar van Gulf Oil-beker); 2. H. Stuif zand (Ford Taunus) 2.14; 3. M. P. L. Bergers (Ford Taunus) 2.24; 4. J. J. Zit man (M.G) 2.36; 5. J. v. d. Ham (Che vrolet) 2.36. De tijd van mevrouw I. de Fouw-Nie kerk bedroeg in deze klasse 2.49. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Kabel - harmonie uit Delft maakte beste beurt De harmonie van de Nederlandse Kabelfabriek in Delft maakte gis termiddag bij Sociëteit Minerva een beste beurt. Na in de och tenduren door de stad getrokken te zijn en een voortreffelijke exer citie op het Kaasmarktterrein ten beste te hebben gegeven, liep deze muzikale groep gistermiddag in de optocht mee. Voor Sociëteit Minerva werd een vertraging in de optocht aangegrepen als een welkome gelegenheid voor enige geïmproviseerde muzikale exerci ties, waarna front gemaakt werd voor de studenten en het lo Vivat werd gespeeld. Een geste die bij zonder op prijs werd gesteld en ook met een dankbare bijval werd beloond. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllb Operatie Verkeer Tüdens het voorbytrekken van de lichtstoet hadden we gelegenheid enke le woorden te wisselen met de Commis saris van Politie, de heer J. Dreeuws, die ons o.m. vertelde, dat de operatie verkeer voor het eerst in Leiden bq de taptoe is toegepast. Twee nieuwe mobilofoonauto's van de politie hielden elkaar nl. voortdurend op de hoogte van de drukte en van de plaats, waar een bepaald gedeelte van de stoet zich op dat ogenblik bevond. Deze operatie verkeer werd ook bq de Rembrandt-optocht met veel succes toe gepast. Dat de politic met dit systeem zeer gebaat is behoeft nauwelqks enig betoog. Taptoe! Het spreekt welhaast van zelf, dat ook dit jaar duizenden en nog eens duizenden uit Leiden en omgeving de kleurrijke stoet van verenigingen, waarvan de leden in de meest letterlijke zin van het woord hun beste beentje voor hebben gezet om naar aloude traditie te zorgen voor een geslaagde inzet van een vreugdevolle 3-oktoberviering, voor bij wilden zien trekken. Ondanks de dreigend grauwe wolkenvelden, die zich reeds gedurende de middaguren boven onze stad bevonden, waren de verwachtingen hoog gespan nen. En aan die verwachtingen is meer dan voldaan! Zelden is een taptoe in de Sleutelstad zó feestelijk en zó fleurig geweest als dinsdagavond. Bovendien was de lengte van de stoet zeer indrukwekkend. Immers toen een groot aantal deelnemers aan de optocht nog van de Kaas markt moest vertrekken, waren enkele duizenden via de Pelikaanstraat, Haar lemmerstraat, Prinsessekade, Apothekersdijk, Aalmarkt en Vismarkt reeds de achterzijde van het stadhuis gepasseerd! Het voorbij trekken van de naar schatting uit achtduizend personen bestaande stoet, waarin het muzikale element natuurlijk niet ontbrak, vergde bijna een uur. waren dan o.m. nog de groen-witten van de V.V. Lugdunum, de rood-witten van de korfbalver. Fluks, terwijl ook de leden van de r.-k. V.V. DOCOS in hun Leidse kleuren een goede indruk maakten, Trouwens ook de zeer vele andere ver enigingen en niet te vergeten de pad vinders (sters) en zeeverkenners hebben een dosis energie weten te ontplooien, die door de menigte langs de kant van de weg ongetwijfeld zeer bijzonder op prijs zal zijn gesteld! GEEN HIATEN In de stoet, die vrqwel geen hiaten vertoonde, liepen verschillende mu ziekkorpsen mede. Vooral het chr. tambour- en pqperskorps „Kunst en Genoegen" maakte evenals de junioren in hun blauwe uniformen, een uitste kende indruk. KRANSLEGGING Bq het standbeeld van Van der Werf werd enkele ogenblikken halt gehouden om de voorzitter van de 3 Octoberver eeniging, mr. Ph. J. de Ruyter de Wildt, gelegenheid te geven de nagedachtenis van P. A. v. d. Werf te eren door een krans aan het standbeeld te hechten. Verheugend was het dat alle verenigin gen op de Juiste wijze met hun vlaggen een groet brachten, toen zij langs het standbeeld van burgemeester Van der Werf trokken. Voor het standbeeld had den de vier wethouders en de gemeen te-secretaris, mr. J. Bool. zich opge steld. Burgemeester Van Kinschot was na het hijsen van de krans verder mee getrokken met de stoet. Een korte plechtigheid had ook plaats bq het monument bij het Plantsoen als hulde aan de nagedachtenis van Prins Willem van Oranje. Jan van Hout, Jan van der Does en Louis Boisot, aan welke figuren Leiden in de tijd van het ontzet zo veel te danken heeft. Dank zij een geste van het Gemeentebestuur baadde het standbeeld en het monument gedu rende het voorbij trekken van de stoet in een zee van licht. Kortom de taptoe is dit jaar wel een uitzonderiyk groot succes geworden en geen rechtgeaarde Leidenaar zou deze meer willen missen! ONTVANGST OP HET STADHUIS Na afloop van de taptoe werd het be stuur van de 3 Octobervereeniging door het college van B. en W. op het Stad huis ontvangen. Een ontvangst, welke mede werd bijgewoond door de garni zoenscommandant luit.-kolonel H. W. Gerth van Wijk, het collegium van het L.S.C. en het bestuur van de V.V.S.L. Burgemeester Van Kinschot, die zijn gelukwensen aanbood met het 70-jarig bestaan van de 3 Octobervereniging een vereniging, die de stad zo veel heeft geschonken achtte het een verheu gend besluit, dat deze vereniging er dit jaar toe over is gegaan het oude wapen van Leiden (de twee sleutels) op haar insigne te vervangen door het nieuwe wapen, waaronder in vroeger eeuwen een fiere strijd is gevoerd. Uit erkentelijk heid voor dit besluit, bood de burge meester aan de voorzitter en secretaris van de 3 Octobervereeniging, een af beelding van dit wapen aan. Mr. Ph. J. de Ruyter de Wildt, die deze geste op hoge prijs stelde, dankte wederkerig het gemeentebestuur voor de steeds ondervonden medewerking. Met het. thans ook ontsteken van de feestverlichting, aldus spreker, is thans aan een hartewens van ons bestuur vol daan. Over en weer werd bq deze ontvangst een heildronk op de 70-jarge 3 October vereeniging en het gemeentebestuur uit gebracht. De Nederlandse kampioen hoogspringen Rob Pommee droeg in de taptoe als leider van de groep van de Athle- tiekvereniging Holland de toorts van Fanny Blankers- Koen mee. Voorop ging de chr. muziekvereniging „Concordia" compleet met majorettes. Deze acht meisjes in him felkleurige uniformen paradeerden dat het een lieve lust was! Nadat deze „kop" via Botermarkt, Gangetje en Breestraat het Stadhuis had bereikt, werden zowel burgemeester en wethouders als de garnizoenscom mandant, l.t-kolonel H. W. Gerth van Wijk, door het bestuur van de 3 Octo- vereeniging hartelijk begroet en in de lichtstoet opgenomen. Padvinders droe gen de kransen, die later op de avond aan de voet van het standbeeld van P. A. van der Werf en het monument bij het Plantsoen gelegd zouden worden. De V.V.S.L. en het L.S.C. waren even als de vele schoolverenigingen goed ver tegenwoordigd. SCHOLIEREN De leerlingen van de Meisjes HJB.S., allen voorzien van hoge hoed en flam bouw, zorgden voor veel licht. Aan het streven van het be stuur van de 3 Octobervereeniging om van deze stoet een grootse licht stoet te maken zqn de meisjes wél te gemoet gekomen. Een uitgelaten Hoe groot was de vreugde in mei 1945 toen de hongerende bevolking van west-Nederland het Zweedse wittebrood en de Zweedse boter kreeg! Maan den lang had men niet genoeg te eten gehad en plotseling was daar die koste lijke gave uit Zweden. Wie zich deze vreugde herinnert, kan zich indenken hoe groot de vreugde moet zijn geweest bij de Leidenaars in 1574, toen de Geuzen de stad binnen voeren en brood en haring uitdeelden aan de uitgehongerde bevolking van de Sleutelstad. Het is een zinvolle traditie op 3 oktober aan de gelukkig niet meer uitgehongerde Leidenaars als herinnering aan dit heugelijk gebeuren uit 1574, haring en wittebrood uit te delen. Burgemeester van Kinschot hal' acht ^efden d« ee7st* „klantengeholpen en tot ongeveer half voor de tiende maal aanwezig I tien heeft de stroom van gegadigden aangehouden. Heren in het deftige Traditiegetrouw geschiedde deze uit- zwart en met hoge hoeden op, deelden reiking ook dit jaar weer in het Waag- de broden uit en aan de andere zijden gebouw. In vergelijking met vorige jaren was er een grote verbetering: immers het Waaggebouw is inmiddels geheel ge restaureerd, en waar men vorig jaar nog temidden van de stellingen stond, daar had men nu prachtig de ruimte in het fraaie boterhuis. De feestgave werd uitgereikt aan 7640 personen en het is dus te begrqpen, dat het een hele drukte gaf in en rond het Waaggebouw. stonden de dames, met witte schorten of witte jassen aan. de haringen uit te delen. Bij de „haringafdeling" maak ten de heren A. Parmentier en mr. H. R. Goudsmit zich bijzonder verdien stelijk. Op de tafels, waar de haring tonnen stonden, hielden zij de wacht en riepen telkens met luider stem: „Doorlopen, dames en heren", want natuurlijk was de drukte aan de eerste Burgemeester Van Kinschot spoedde zich na de koraal- muziek naar de Waag om de uitdeling van haring en wittebrood bij te wonen. En om zijn aandeel in die gave in ontvangst te nemen. groepje vormden ook de meisjes van het St. Agnes Lyceum. De leden van U.S.A., de schoolvereniging van het Sted. Gymnasium, wisten gezamenlqk een aardig effect te bereiken door, al thans op de Breestraat, met hpn licht jes in zig zag vorm over de weg te marcheren REMBRANDT EN SASKIA Noemen wq voorts de groep van de actieve speeltuinvereniging „Ons Eiland", waarin Rembrandt en zqn vrouw Saskia meeliepen. Ongetwqfeld een bijzonder aardig idee! „Ooster kwartier" kwam zowel met de kabou ters als met de operette groep eveneens uitstekend voor de dag. DRAGERS M.W.O. Een ereplaats in de optocht hadden de dragers van de Militaire Willems Orde in hun kaki. Zij voerden het vaandel van het Veteranen Legioen Nederland, een or ganisatie van oud-strijders, voorname lijk uit Indonesië en Korea, dat spe ciaal voor deze gelegenheid uit Amster dam was overgebracht, met zich mede. Daar deze onderscheiding hoog gekwa lificeerd wordt was voor deze groep (met drumband) een plaats ingeruimd nabij de kop van de stoet. OLYMPISCHE FAKKEL De leden van de A.V. Holland werden voorafgegaan door Nederlands kampioen hoogspringen Rob Pommee, die wegens zijn prestaties in het afgelopen seizoen de fakkel mocht dragen, waarmee de Engelsman John Mark in 1948 tijdens de openingsplechtigheid van de Olympische Spelen te Londen het Wembley Stadion kwam binnenlopen en waarmee de Oivmpische v'nm werd ontstoken. Deze toorts was zoals wfi reeds eerder schre ven voor deze taptoe afgestaan door Fanny BlankersKoen, die hem na het behalen van haar successen in Londen als geschenk kreeg aangeboden. Wat de andere sportverenigingen betreft daar De 70 jaar oude Leidse Zwem Club (LZC) heeft tijdens de taptoe het bestuur van de even eens 70-jarige 3 Octobervereeni ging een gedenkboek, Het Wil helmus", aangeboden.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 4