Homes Bulgarije en Roemenië vrezen Balkan-federatie onder Tito Met een enkel woord wat doet U op 17 oktober Daroel Islam: „Er is geen band met Schmidt of Jimgschlager" Agenda ü'i DONDERDAG 4 OKTOBER 1956 (Van onze correspondent in Wenen) In verband met Tito's reis naar de Sovjet-Unie vestigen politieke waarne mers in de Joegoslavische hoofdstad Belgrado de aandacht op het vroegere plan van Tito en wijlen Dimitrof inzake een Balkanfederatie uit de jaren 1947 1948. Enerzijds wyst men er op, dat de economische samenwerking tussen de satellieten in het noordwesten (dus tussen Tsjecho-Slowakjje en Oost-Duits- land) sinds de onttroning van Stalin wel sterker is „geworden, anderzijds blij ken vele satellieten minder radicaal te zijn in hun veroordeling van Stalin en zij blijven bovendien aansturen op voortdurend contact met Moskou. Grotewohl (Oost-Duitsland) heeft de Stalinistische koers slechts in heel gematigde be woordingen veroordeeld, terwijl Tsjecho-Slowakije geen opvallend streven ver toont naar een grotere bewegingsvrijheid ten opzichte van de Sovjet-Unie. Kenmerkend voor de onderlinge verhouding tussen de satellieten is, dat het jongste bezoek van Joegoslavische parlementariërs aan Praag aanvankelijk wel een hartelijk karakter droeg, maar dat dit bezoek tenslotte toch heel koel eindigde. Daartegenover stond het bezoek van Grotewohl aan Praag, dat geheel en al in het teken stond van de grote vriendschap. Het botert politiek niet erg onder de satellieten Voor de vorming van de eigenlijke Balkanfederatie schijnt het klimaat dus niet bijzonder gunstig te zijn, want zo wel in Hongarije als in Bulgarije en in Roemenië is de regering bang voor de suprematie van Tito. De Bulgaarse pre mier Joegof, heeft zich daarom kort geleden duidelijk uitgesproken tegen een dergelijke federatie en zijn voorbeeld Nieuwe Hoofdcommissaris te Amsterdam Bij K.b. van 2 oktober is met ingang van 1 november 1956 benoemd tot 'hoofd commissaris van de gemeentepolitie te Amsterdam, de heer H. J. van der Mo len te Den Haag. De heer van der Mo len is luitenant-kolonel bij de Kon. Marechaussee. Boot- en busrampen in Pakistan Zestig mensen zijn door verdrin king om het leven gekomen bij het om slaan van een veerboot in een rivier bjj Khoelma (Oost-Pakistan). Twintig van de tachtig mensen, die aan boord wa ren, zijn gered. Drieentwintig personen zjjn levend verbrand, doordat de autobus, waarin zij zaten, te Moeltan in West-Pakistan in brand geraakte en over de kop sloeg. De oorzaak van de brand is niet be kend. Honderd doden door overstromingen in Bengalen (India) Na vjjf dagen van onafgebroken regen hebben zich in het westen van de In diase staat Bengalen overstromingen voorgedaan, die aan 106 mensen het leven hebben gekost. Er zijn meer dan een miljoen daklo- lozen. Achtduizend vierkante kilometer grond staat onder water. De aange richte schade wordt op bijna tachtig miljoen gulden geraamd. De Indiase regering heeft met voort varendheid maatregelen tot leniging van de nood genomen. Een trein, waarmede rijst werd vervoerd, bestemd voor te Nabadwip, een bij Calcutta gelegen stad, samengebrachte overstromings slachtoffers, is onderweg door uitge hongerde boeren aangehouden en ge plunderd. Israël boes op Jordanië Israël zal de bijeenkomsten van de gemengde Israëlisch-Jordaanse wapen stilstandscommissie ter bespreking van grensincidenten niet meer bijwonen. In een verklaring van het ministerie van Buitenlandse Zaken wordt gezegd, dat Israël, gezien de jongste schendingen van de wapenstilstandsovereenkomst door Jordanië, het nut van dergelijke bijeenkomsten niet meer inziet. Het hoofd van de waarnemers van de Verenigde Naties in Palestina, gene- raal-majoor Burns, heeft er woensdag avond bij de Israëlische regering op aan gedrongen van haar besluit terug te komen. De Israëlisdhe regering verwijt de Palestijnse bestandscommissie der Ver. Naties gefaald te hebben in haar ver antwoordelijkheid voor de handhaving van de vrede langs de Israëlisch-Jor daanse grens. Israël zal zijn klachten aan de commissie blijven voorleggen, maar wil niet langer deelnemen aan de bespreking ervan en ook niet aan de bespreking van Jordaanse klachten je gens Israël. Volgens Israël hebben de Arabische staten de bepalingen van de wapenstilstand genegeerd, in plaats van hun verplichtingen na te komen, voe ren ze een politiek van agressie tegen Israël. Vliegverbod boven de Molukken De Indonesische Luchtmacht heeft aan het ministerie van Defensie voorge steld een verbod voor vliegtuigen af te kondigen voor de Molukken. De vorige maand zijn reeds Atjeh en Celebes tot verboden gebied voor het luchtverkeer verklaard, nadat berichten waren ver schenen, dat onbekende vliegtuigen wa pens hadden afgeworpen. werd onmiddellijk gevolgd door de Roe meense premier Stoica, ondanks het feit dat Roemenië een groot plan heeft uit gewerkt tot een nauwere economische samenwerking met Joego-Slavië. „Catastrofale onzin" De Amerikaanse vice-president, de Republikein Nixon, heeft woensdag in Philadelphia kritiek geoefend op het voorstel van de democratische kandi daat voor het presidentschap, Steven son, tot staking van de proeven met de waterstofbom. Hij noemde het voorstel „catastrofale onzin". Nixon, die andermaal kandidaat is voor het vice-presidentschap, zei dat overwicht in kernwapens en de meer conventionele wapens, waaronder opge leide militairen, de belangrijkste Ameri kaanse afweer is tegen het gevaar van de grote militaire kracht van de Sovjet- Unie. Volgens Nixon wordt „alleen door dit soort kracht" de wil van de bondge noten sterk te blijven, gesteund. (Ingez. Med.-Adv.) 74e Houiruif Bspr van da Den Haag Dameskroniek Bowondar het enige huls «er wereld, geheel van plastic, met talrijke Ideeën, ook veer U en U zult erover meepraten I 28 september t/m 9 oktober Geopendi 13-17 en 19-23 uur (zondags gesloten) Morgenmiddag: uitreiking van prijzen door Het Nederlands Zuivelbureau f250.—, f 100.—, f 100.—, f 50.f 50.f 26.enz. enz. Morgenavond: JOHNNIE JORDAAN Kom naar de Damesbeurs en U spaart geld I Nieuw Amerikaans wapen tegen duikboten De Amerikaanse Marine bezit een ge heim wapen, dat een revolutie in de strijd tegen duikboten betekent. Dit heeft de Amerikaanse minister van Ma rine, Charles Thomas, aan de pers mee gedeeld. „Wij hebben de sterkste vloot ter wereld", zei hij. „Een forse ruk aan de bel" Agrarisch bedrijfsleven eist 350 miljoen „Het agrarisch bedrijfsleven geeft een forse ruk aan de bel, om duidelijk te maken, dat het tekort komt. Wij laten ons niet bang maken door het mogelijk ook nu weer dreigende gerucht, want wij staan voor onze zaak en hebben geloof in het gemotiveerde en gerechtvaardigde ervan", aldus de voorzitter van het Landbouwschap, de heer H. D. Louwes, in zijn inleiding tot de behandeling van een viertal nota's die aan de regering zullen worden aangeboden. Genoemde nota's, die zonder uitvoerige discussie door het bestuur van het landbouwschap gistermiddag vrijwel ongewijzigd unaniem werden goedgekeurd, omvatten zodanig eisen, dat aan de toepassing grote financiële consequenties, tot een bedrag van ongeveer 350 miljoen gulden per jaar, verbonden zijn. De herwaarding van de grond en de bedrijfsgebouwen gaat, aldus de heer Louwes, met inachtneming van een zeker bedrag voor grondrechten, gepaard met financiële consequenties ten bedrage van ruim 200 miljoen gulden. Het is niet mogelijk om aan te geven, welke de fi nanciële gevolgen zijn van de herwaar dering van de handenarbeid van de boer en de medewerkende gezinsleden. De herwaardering va nde bedrijfslei ding betekent ongeveer 60 miljoen gul den, terwijl het realiseren van de rela tieve gelijkstelling van de beloning voor landarbeid met die voor gelijkwaardige arbeid in andere bedrijfstakken ten plattelande ongeveer 90 miljoen gulden kost. Al deze eisen zouden het landbouw, egalisatiefonds op tenminste 350 mil joen gulden komen. Hiervan kunnen in principe aan de consument worden doorberekend de financiële consequen ties voor wat betreft de produkten tarwe, suikerbieten en consumptie- melk, aangenomen, dat bij prijsstij ging het verbruik niet daalt. Het gaat hier om een bedrag van ongeveer 120 miljoen gulden in totaal. Zoals men weet, bestaan voor genoemde produk ten garantieprijzen. In dit geval rest ongeveer 230 miljoen gulden, welke ten laste zullen blijven van het land- bouwegalisatiefonds. Met nadruk zeide de heer Louwes, dat deze be rekeningen zijn gebaseerd op boek houdingen van het Landbouwecono- misch Instituut op zogenaamde kost- prjjsbedrijven, dat wil zeggen op wat grotere, goed geleide bedrijven. Grote operatie van Britten op Cyprus Ongeveer drieduizend Britse soldaten hebben woensdag de bergen van Noord- Cyprus op verzetsstrijders doorzocht. Het was de eerste groot opgezette ope ratie van de Britten sedert drie maan den. De actie, die mogelijk een week zal duren beslaat een gebied van 125 vierkante kilometer, waarin ongeveer 20 dorpen worden geïsoleerd. Marine- vaartuigen bewaken de kust om ont snappingen over zee te voorkomen. In Nicosia is nu reeds sedert vijf dagen een uitgaansverbod van kracht, dat werd ingesteld na de moord van vrijdag jl. op een Britse vrouw en drie soldaten. Woensdagmiddag hadden de Britse autoriteiten het uitgaansverbod opnieuw voor de duur van twee uren opgeheven om de inwoners gelegenheid tot inkopen van voedsel e.d. te geven. Maar dezen boycotten deze Britse maat regel en maakten slechts in zeer kleinen getale van de mogelijkheid tot bood schappen doen gebruik. De gemeente heeft intussen gratis voedsel aan be hoeftige gezinnen verstrekt. De op een na grootste stad van Cy prus. Limassol. had woensdagavond geen elektrische stroom. Men nam aan, dat het uitvallen van de stroom aan sabo tage moet worden toegeschreven. In de afgelopen twee weken werd reeds tweemaal sabotage aan het lichtnet ge pleegd. Communistisch China steunt Indonesië IN ELK OPZICHT! Radio-Peking heeft meegedeeld, dat de leider van communistisch China, Mao Tse-Toeng, aan president Soe kamo heeft medegedeeld, dat het Chinese volk „stevige steun" verleent aan de pogingen van het Indonesische volk om West-Irian (Nieuw Guinea) terug te krijgen. Mao Tse-Toeng voegde daaraan toe, dat het Chineese volk zich eveneens schaart achter de afschaffing van de overeenkomsten van de R.T.C., die In donesië aan Nederland bonden. Mao maakte die opmerkingen bij ge legenheid van een staatsbanket dat door hem werd gegeven in de versierde Hoeai Jen Tang Hall in Peking, ter ere van president Soekamo en diens gezel schap. Brood en melk duurder Wij hebben de economische afdeling van het Landbouwschap de vraag voor gelegd wat nu globaal gesproken de consequenties voor de prijzen van brood, melk en suiker zullen zijn. indien deze plannen tot uitvoering zullen komen. Voor tarwe er wordt circa 30 pro cent Nederlandse tarwe in ons dage lijks brood verwerkt zal dit een prijsstijging van circa 4 a 5 cent per kg. betekenen. Het brood zou dus duurder worden naar alle waarschijnlijkheid. Voor melk zou men moeten rekenen op een prijsstijging van circa 5 cent per liter. In hoeverre deze prijzen ook zullen worden doorberekend in melkproduk- ten, zoals boter en kaas, valt niet te zeggen. Voor suiker zou men ongeveer een stijging van 3 cent per kg. kunnen verwachten. Wü leggen er de nadruk op dat dit zeer globale cijfers zijn. BINNENLAND Op Initiatief van de Utrechtse kelner J. Kuijper is destijds een inzameling be gonnen van z.g. reisbonnen ten behoeve van kinderen, die voor verpleging wegens t b.c., astma e.d. naar het buitenland moeten. In totaal is reeds 350.000 km bijeengebracht, waarvan vele kinderen hebben geprofiteerd. De heer W. J. Poel man, Dorpsstraat 24, Nunspeet is een van de steunpilaren van deze actie en gaat nog steeds voort met (geheel belangeloos) deze reisbonnen voor dit mooie doel in te zamelen. Onderwijs-deskundigen en architec ten van de zeven bij de West-Europese Unie aangesloten landen zullen deelnemen aan een in ons land en België te houden cursus over de scholenbouw in de Benelux- landen. De delegatieleden zullen 16, 17 en 18 oktober ln Nederland verblijven. Gistermiddag heeft een lesvliegtulg van de N.V. Nationale Luahtvaartschool een voorzorgslanding moeten maken op een weiland ten zuiden van Drachten. De bestuurder, de leerling-vlieger F. L. van Wassenaer uit Nederhemert wist het toe stel zonder averij aan de grond te zetten, en bleef zelf ook ongedeerd. Hij maakte zijn vlucht voor het halen van zijn vol ledig brevet, maar was op weg van Eelde naar Hilversum in een onweersbui terecht gekomen en daardoor de koers kwijt geraakt. De Duitse ambassadeur ln Nederland, dr. H. Mühlenfeld heeft aan mevrouw B. E. A. C. van der Walle-Bosch te Den Haag het Kruis van Verdienste eerste klasse van de Orde van Verdienste van de Bonds republiek Duitsland overhandigd. Presi dent Th. Heuss heeft mevrouw Van der Walle deze onderscheiding verleend voor haar werk ten behoeve van kinderen van Duitse vluchtelingen. Kerstpostpakketten, bestemd voor militairen die ln Nederlands Nieuw- Gulnea of op Hr. Ms. sohepen van oorlog in de Nieuwguinese wateren dienst doen, kunnen per zeepost worden verstuurd met het m.s. „Japara", dat in de tweede helft van oktober uit ons land derwaarts ver trekt. Deze pakketten dienen uiterlijk 20 oktober per post te zijn bezorgd. Bij KJ3. is benoemd tot gewoon hoogleraar ln de faculteit der veeartsenij kunde aan de Rijksuniversiteit te Utrecht om onderwijs te geven in de inwendige geneeskunde en de klinische diagnostiek der grote huisdieren en de gereohtelijke diergeneeskunde: dr. G. Wagenaar, thans directeur van de Gezondheidsdienst voor dieren in de provincie Zeeland. Prinses Beatrix heeft het erelidmaat schap aanvaard van de Vereniging „Neder lands Fabrikaat". Het bestuur van het produktschap voor aardappelen heeft besloten het salaris van het personeel van het produkt schap met Ingang van 1 september 1.1. met 6 te verhogen. Het bestuur besloot de salarisregeling voor zijn personeel aan te passen aan die van het Rijk. Prinses Beatrix, die dit jaar voor het eerst als Kroonprinses deelnam aan de plechtigheden van Prinsjesdag, heeft dins dagmiddag, vergezeld van haar vriendin Jkvr. Röell, in de Cineac te Den Haag de kleurenfilm „Pracht en praal op Prinsjes dag" gevolgd. Te Voorburg is onverwacht overleden de 81 Jarige heer C. Bruynzeel sr., stichter van het Bruynzeel-concern, dat behalve ln Zaandam ook bedrijven heeft in Ham burg, Suriname, Borneo en Stellenbosch in Zuid-Af rika. Phs. van Ommeren N.V. heeft bij de scheepsbouwwerf te Pietra Ligure nabij Savone een vrachtschip van 16.000 brt be steld, dat wordt voortbewogen door een Diesel-Flat motor. Dit is het derde schip, dat door Phs. van Ommeren bij deze werd besteld wordt. In het herstel van Arnhems grote kerk ls een nieuwe mijlpaal bereikt door het gereedkomen van de westgevel, aan welke zijde ook de toren zal verrijzen. De toren zal worden uitgevoerd naar het ontwerp van de architect Th. Verlaan te Zwollerkerspel. Omstreeks 1960 hoopt men met de algehele restauratie gereed te zijn. De Gemeenteraad van Amsterdam heeft gisteren besloten tot een herziening van het reglement en tarief voor water- levering, die neerkomt op een gemiddelde verhoging van 20 procent. Op de Rijn bij Emmerik is de ketel van de Nederlandse sleepboot „Sylla" ont ploft. Door ontsnappende stoom is de 19-Jarige stoker B. Renzen uit 's-Hertogen- bosch gedood. De „Sylla" had twee aken op sleeptouw. De ontploffing was op kilo meters afstand te horen. De conferentie voor internationaal privaatrecht, welke thans te Den Haag ge houden wordt, heeft tot president gekozen prof. mr. J. Offerhaus. Gisteravond is de boerderij van de heer H. Westerbroek, gelegen aan de bos rand te Alspeet geheel in vlammen op gegaan. De familie, die de brand niet had opgemerkt, werd gewaarschuwd door een thuiskomende zoon. Een der kinderen, die op de zolderkamer sliep, kon ternauwer nood worden gered. Daar de brand ver moedelijk door een lek in de schoorsteen ls ontstaan, stond het bovenhuis al ln lichter laaie toen de familie werd ge waarschuwd. Was de brand een paar uur later ontstaan, dan had dit waarschijnlijk fatale gevolgen gehad voor de op de zolder slapende kinderen. Een gedeelte van de Inboedel kon in veiligheid worden ge bracht. BUITENLAND Een vrouwelijke lilliputter, gehuwd met een man van even kleine afmeting, heeft in Turijn het leven geschonken aan een kind van normale proporties. De jonge moeder weegt zelf 13 kilo en haar kind zes pond en vier ons. Moeder en kind maken het wel. Inbrekers hebben zich in de nacht van dinsdag op woensdag toegang ver schaft tot een bontwinkel In Baltimore en er voor 750.000 gulden aan bontjassen en pelzen gestolen. Ze hadden gaten geboord ln twee muren en een alarminstallatie weten te vermijden. De Verenigde Staten van IJsland zijn overeengekomen in november te Reyk javik besprekingen te voeren over de aan wezigheid van Amerikaanse troepen in de NAVO-basis Keflavik, aldus is woensdag te Washington meegedeeld. Een Franse ingenieur, Michael Bochery, heeft een nieuwe automatische koppeling uitgevonden. Hij zal zijn uit vinding op de Parijse autotentoonstelling aan bezoekers tonen. Bochery zeide. dat de koppeling van eenvoudige constructie is, zonder veren, en uit slechts zes delen bestaat. Zij werkt door combinatie van middelpuntvliedende en elektromagne tische krachten. Een Duitse firma, waar van hij de naam niet noemde, zal zijn koppeling onder licentie maken. De regering van Nationalistisch China heeft besloten haar soldaten recht te geven op stukken land op het Chinese vasteland, nadat het op de Communisten zal zijn veroverd, aldus is officieel te Talpeh meegedeeld Een groot transportvliegtuig van de Amerikaanse luchtmacht van het type „Globemaster" ls woensdag na een vlucht van Bermuda verongelukt bij een poging om op de luchtbasis bij Charleston (Zuid- Carollna) te landen. Van de tien inzit tenden kwamen er drie om het leven, terwijl de overige zeven met verwondingen in een ziekenhuis moesten worden op genomen. Na de Vrye Democratische (Liberale) partij heeft thans ook de Westdultse Vlucntellngenpartij zich uitgesproken voor het deelnemen van Westduitse politici aan bijeenkomsten ln Oost-Duitsland, - Negen Franse soldaten zijn dinsdag doodgeschoten door verzetsstrijders, toen een militaire colonne ln Zuid-Algerië in een hinderlaag viel. De Franse soldaten bonden onmiddellijk de strijd aan met de rebellen en brachten hun zware verliezen toe. De Amerikaanse opperbevelhebber in het gebied van de Stille Oceaan, admiraal Felix Stump, heeft verklaard, dat de strijdkrachten der Chinese Communisten „sterker dan ooit" zijn, in het bijzonder op de eilanden tussen Formosa en het vasteland. Hij zei dit woensdag op een persconferentie bij aankomst te Seoel, waar hij besprekingen gaat voeren. Admiraal Stump verklaarde voorts, dat de V.S. hun militaire positie in Zuid-Oost-Azië ver beteren door versterking van hun marine en luchtmacht. De Sovjet-Unie heeft de uitnodiging van de Amerikaanse regering om waar nemers voor het volgen van de verkiezinge campagne naar de V.S. te zenden, aan vaard. Dit werd gisteren van diplomatieke zijde te Washington vernomen. Brussel krijgt een nieuw zakencen trum. Een maatschappij heeft voor 30 mil joen francs, of circa 2,1 miljoen gulden, een deel van het plein gekocht, in het hart van de hoofdstad, waar het oude Noordstation werd afgebroken. Op dit terrein wil de maatschappij nog vóór 1958 een grote zakenflat optrekken met een toren van 85 meter hoog, enorme 70 meter lange winkelgalerijen en een onderaardse garage met drie verdiepingen. Het gebouw zal circa 30 miljoen gulden kosten. Voor de eerste keer na de verdeling van Berlijn in 1948 zouden vertegenwoor digers van de Sovjetrussisohe ambassade in Oost-Berlijn heden een zitting van de Westberlijnse Senaat bijwonen. Volgens de voorzitter van de Westberlijnse Senaat gaat het hierbij om een gewoon bezoek en niet om een zaak waaraan grote politieke be tekenis geheoht moet worden. Het Japanse kabinet heeft officieel goedgekeurd, dat premier Hatojama zater dag naar Moskou vliegt om de Russisch- Japanse vredesonderhandelingen te her vatten. Zoals bekend zijn deze landen officieel nog altijd met elkaar „in oorlog". Koningin Elizabeth van België zal op riitnod'iging van president Ben Zwi van 30 oktober tot 13 novemfber een bezoek brengen aan Israël. De 34-jarige Rufus King uit Clinton in Noord-Carollna (V.S.) heeft dinsdag zijn zes kinderen van twee tot tien Jaar gedood en daarna zelfmoord gepleegd. Maandag had zijn vrouw hem na een hevige ruzie verlaten. De boeken van de Amerikaanse schrijver Sinclair Lewis, die ln de Sovjet- Unie op de index zijn geplaatst omdat Lewis geweigerd had de „vredesoproep van Stockholm" te ondertekenen, zullen op nieuw in Moskou in het Russisch worden uitgegeven. De Poolse regering heeft de „Trini- tatisikerk" van Warschau, de grootste Lutherse kerk in Polen, weer voor haar oorspronkelijke bestemming vrijgegeven. Sedert 1950 diende het godshuls als centrum voor de staatsjeugd. Het toneelstuk „Het dagboek van Anne Frank" van Goodrich en Hacket, de tragisohe geschiedenis van een Amster damse Joodse familie in bezettingstijd, is maandagavond tegelijkertijd ln West- en Oost-Duitsland in première gegaan. Het stuk werd vertoond in Hamburg, Düssel- dorf, Karlsruhe, Konstanz, Aken en Dresden en ontroerde overal de toeschou wers, die de schouwburgen na afloop zwijgend verlieten. In Düsseldorf zelden vele toeschouwers zich .diep te schamen" Twintig Joegoslaven, die in twee sohepen de Adriatische Zee waren over gestoken. hebben in Italië politiek asiel gevraagd. (Ingez. Med.-Adv.) Opzienbarende verklaring: Laat internationaal lichaam onderzoek naar de beschuldigingen instellen Een woordvoerder van het Indonesische leger, luitenant-kolonel Pirngadie, heeft geweigerd commentaar te leveren op de verklaring, die door het „opperbevel" van de Daroel Islam is uitgegeven en waarin wordt ontkend, dat deze Islamitische organisatie ooit betrekkingen heeft onderhouden met de Nederlanders Jungschla- ger en Schmidt. De woordvoerder deelde wel mede, dat op het hoofdkwartier van de landstrijd krachten per post een afschrift was ontvangen van de uit elf pagina's bestaande verklaring. De enveloppe was afgestempeld op 1 oktober. De verklaring is ook naar een aantal dagbladen in Djakarta gezonden. Zij bevat een krachtige tegenspraak, dat de Daroel Islam en haar strijdkrachten, de „Ten tara Islam Indonesia" ooit enige band heeft onderhouden met wijlen Jungschlager en Schmidt. De verklaring was ondertekend door Djajasakti, „generaal-majoor van de strijdkrachten van de Dl en lid van het opperbevel". worden bewezen, zullen wij ons over geven. Maar indien geen bewijs kan worden geleverd, moet de Indonesische Republiek zidh onvoorwaardelijk over geven aan de Daroel Islam", aldus de verklaring. Een uitdaging In zijn verklaring daagt Djajasakti de .Patja-Sila-communistische Indonesi sche Republiek" uit de bewering te be wijzen, dat de D. I. betrekkingen heeft onderhouden met beide Nederlanders. „Indien de beschuldigingen van de Of ficier van Justitie, Soenarjo, kunnen DONDERDAG. Staaszaal (grote zaal) Residentie-orkest. Solist George van Re-nesse. 8 uur nam. Voorschoten: Ontvangkamer Herv. Kerk. Bijeenkomst o.l.v. ds. W. J. H. Hu- beek. 8 uur nam. VRIJDAG „Het Gulden Vlies": Vereniging voor Pedagogiek, pedagogische filmavond, 8 uur namiddag. In Den Vergulden Turk: Aandeelhouders vergadering N.V. Leldsohe Wolspinnerij, 11.30 uur voorm. ZATERDAG Stadszaal (grote zaal): Feestavond Per soneelsvereniging Gebr8. Van Wijk, 8 uur namiddag. MAANDAG Rapenburg 8: Ver. voor Internationaal Rechtsverkeer. Spr. G. de Koning over het leven der Berbers. 8 u-ur nam. Stadszaal (grote zaal)Generale repeti tie „The Messiah" door Ohr. Oratorium- ver. „Con Amore", 7.30 uur nam. Stadszaal (grote zaal)Ohr. Oratorium- vereniging „Con Amore" „The Messiah", 7.30 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Lakenhal: Tentoonstelling ..Wie was Rembrandt?" (Tot 8 oktober). Boerhaavezalen: Tentoonstelling van werk van Mlep de Leeuwe, Jos Mertens en Dick Loef. Werkd. 25 en 710 uur nam.: zond 25 uur nam BIOSCOPEN Trianon. „Ja, la, die Liebe In Tirol". Alle leeft. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 u.; zondag 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur; woens dag 2.30, 4.30, 7 en 9 uur. Rex. „Fernandel in de onderwereld van Parijs". Alle leeft. Werkdagen 2.30, 7.15 en 9.15 uur; zondag 2.30 4.45, 7.15 en 9.15 uur; woensdag 2.30, 4.45, 7 en 9 u.; donderdagcyclus „De sneeuw ls vuil". Casino. „The Glenn Miller Story". Alle leeft. Werkdagen 2.30. 7 en 9.15 uur; zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur; woens dag 2, 4.15, 6.30 en 8.45 uur. Lido. „Chaplin's kolder-parade". Alle leeftijden. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 u.; zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur, woens dag 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur. Luxor. „Fernandel als modekoning". 18 jr. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag 2.30 4.45, 7 en 9.15 uur; woens dag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. De avond- en nachtdienst van de apo theken te Lelden en Oegstgeest wordt tot zaterdagmorgen 6 oktober 8 uur waarge nomen door: apotheek Herdlngh en Blan ken. Hogewoerd 171. tel. 20502, apotheek Reyst, Steenstraat 35, tel. 20136, apo theek Oegstgeest, Wilhelminapark 8 tel. 26274. Bh geen gehoor by Uw hulsarts of specialist, bel op dokterstelefoon 22222. Beschuldigingen Bij zjjn eis tot doodstraf tegen wij len Jungschlager verklaarde Soenarjo het als bewezen te beschouwen, dat beklaagde de D. I.-opstandelingen had gesteund. In de verklaring van de D. I. wordt nu gezegd, dat zij „bereid is een on partijdig internationaal lichaam te aanvaarden om een onderzoek naar de beschuldigingen in te stellen". Er wordt voorts aan herinnerd, dat de D. I. vorig jaar december hetzelfde aanbod heeft gedaan. De verklaring bevat voorts uitgebrei de beschuldigingen tegen de Indonesi sche regering en president Soekamo. Boven de handtekening van Dj'ajasakit stond: „Te velde tijdens onze heilige oorlog, 7 september 1956". Djajasakti schuilnaam voor „Van Kleef" Het nationalistische blad „Soeloeh Indonesia" beweert, dat Djajasakti, die de verklaring van de D. I. over Jung schlager en Schmidt ondertekende, een schuilnaam is van de Nederlander „Van Kleef", die zes jaar geleden zich bij de opstandelingen zou hebben aangesloten. Volgens het blad is de verklaring te beschouwen als een officiële uitlating der Daroel Islam, die zich echter in de zaak slechts gemengd zou hebben om verwarring te stichten. De verklaring van de Daroel Islam is mede ondertekend door „het opper commando van de Mohammedaanse Staat Indonesië". WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) is'1- C eo fln Stockholm regenbui z 4 9 0.1 Oslo half bew. wzw 2 10 1 Kopenhagen regenbul zw 8 13 1 Aberdeen onbewolkt w 6 12 Londen onbewolkt w 3 16 0.1 Amsterdam liohit bew. w 7 15 2 Luxemburg regen wzw 4 15 1 Parijs regen wzw 4 17 0.1 Bordeaux motregen windstil 17 1 Grenoble zwaar bew. nw 5 17 34 Nice licht bew. w 2 24 0 Berlijn nevel zzw 3 16 0 Frankfort zwaar bew. zw 2 17 5 München licht bew. wzw 2 16 17 Zürlch nevel ozo 1 15 22 Genève half bew. windstil Looarno onbewolkt o 2 18 10 Wenen regen nw 8 23 15 Innsbruck regen windstil 19 19 Rome onbewolkt z 5 27 0 Ajaccio zwaar bew. windstil 24 0 Mallorca zwaar bew. O 6 26 0

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 2