Ir. G. L. Driessen wordt zaterdag vijf-en-negentig jaar In 1970 zijn er 56.000 studenten in plaats van 29.000 thans 95ste jaargang Donderdag 4 oktober 1956 Vierde blad no. 28951 Oud-directeur van Gemeentewerken stelt nog levendige belangstelling in zijn stad Ir. G. L. Driessen, de oud-directeur van Gemeentewerken, die nog steeds ©en levendige belangstelling aan de dag legt voor zijn geboortestad, hoopt a.s. sa terdag de gezegende ouderdom van 95 jaar te bereiken. Ir. Driessen, die zich nog een zuiver beeld kan vormen van het Leiden „bin nen de singels" en zich nog altijd gaar ne verdiept in de rijke historie van de Sleutelstad, stamt uit een oud Leids ge slacht; zijn vader was indertijd direc teur van de Leidse Katoenmaatschappij Nadat hij zijn studies aan de Polytech nische school te Delft had voltooid, was hij van 1884 tot 1900 werkzaam bij de Amsterdamse dienst van Gemeentewer ken. Vervolgens was hij tien jaar werk zaam bij de Waterstaat in het voorma lige Ned. Indië, waar hij zich hoofdza kelijk toelegde op de aanleg van irriga tie-werken. In 1900 keerde hij in zijn geboortestad terug om reeds in 1901 als opvolger van ir. De Vries Broekman te worden benoemd tot directeur van de Dienst, van Gemeentewerken. Ir. Dries sen. die zeer verdienstelijk werk heeft verricht bij de stadsuitbreiding - tal van belangrijke bouwwerken staan op zijn naam - heeft deze functie met grote toe wijding en ambitie gedurende 27 jaar vervuld. Zijn veelzijdige verdiensten voor stad en gemeenschap werden indertijd er kend door zijn benoeming tot officier in de Orde van Oranje Nassau, terwijl ir. Driessen één der eersten was aan wie de ere-penning der gemeente Leiden werd aangeboden. Het mag ir. Driessen tot grote voldoe ning strekken, dat hij in een tijd, dat onze stad aan haar eerste grote uit breiding dacht, daaraan krachtig en doelbewust leiding heeft mogen geven. Leiden zal hem daarvoor steeds dank baar blijven. Ir. Driessen, de man die zoveel houdt van de historie van zijn stad, heeft daarin zelf geschiedenis gemaakt. Kon men ir. Driessen tot voor kort nog wel eens in Leiden ontmoeten - 6 augustus jj. was hij nog aanwezig op de afscheidsreceptie van zijn opvolger In ons verslag van de jubileum avond van de Stichting Amusement ..De Sleutelstad" is een fout geslopen. Niet de heer S. Honsbeek heeft op deze avond een verenigingsvaandel en een wand bord in ontvangst mogen nemen, doch de heer J. A. Weers. Bij de vermelding van het aantal polioogevallen in Leiden is de afkorting: „zonder nad. aand." ten onrechte aange vuld tot. „zonder nadelige aandoeningen" dit moest zijn „zonder nadere aandui ding" (met of zonder verlamming). BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN: Paula Antoinette, dr van P. S. M. Schol ten en A. Huijslng; Maria Cornelia, dr van H. Lama-n en E. P. Schouten; Maria, dr van P. C. Luijnenburg en P. A. M. van Munsteren; Huibert. zn van H. Guijt en T. Haasnoot; -Hendrik Jan, zn van H. van Uijen en P. Breedijk; Robert Jan, zn van W. K. E. Takens en H. J. Bakker. OVERLEDEN: J. Botermans, man, 67 jr; C. M. J. Rozier huisvr. van Koper, 72 jr; C. J. van Dorp, huisvr, van Meyer, 40 jr; B. L. Blanken, zoon, 19 Jaar. Officiële publikaties VERKEERSMAATREGELEN. Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter openbare kennis, dat de volgende wegen en weggedeelten met In gang van 4 oktober 1956 zijn gesloten verklaard voor de duur der aldaar plaats vindende werkzaamheden a. de kruispunten Lange MareOude Vest en Korte- en Nieuwe MareOude Singel voor bet verkeer met alle voertui gen, rij- en trekdieren en vee In beide richtingen; b. de Jan van Houtkade, voorzover ge legen tussen St. Jacobs gr acht en Doeza- straat. voor het verkeer met alle voer tuigen. rij- en trekdieren en vee. In de richting Doezastraat; c. de hulpbrug, liggende tussen de Witte Singel en Boisotkade. voor het verkeer met alle motorijtuigen, bespannen wagens en rijwielen, in beide richtingen. Voor de onder c genoemde hulpbrug 2al tevens een doorgaanverbod gelden in de richting Witte Singel. GESLOTENVERKLARING, Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter openbare kennis, dat, in verband met aldaar plaats vindende werkzaamheden, de spoorwegovergang Morsweg van 4 oktober 1956 te 22.00 uur tot 5 oktober 1956 te 11.00 uur en de sDoorwegovergang Haagweg van 5 okto ber 1956 te 22.00 uur tot 6 oktober 1956 te 11.00 uur ztfn gesloten verklaard voor het verkeer met alle voertuigen, rij- en trekdieren en vee in beide richtingen. De door het verkeer te volgen route zal ter plaatse met borden worden aangege- Ir. G. L. Driessen..Leiden is mij lief". bij de Dienst van Gemeentewerken, ir. D. Boogerd - momenteel geniet hij van een hem door zeer velen gegunde rusti ge levensavond in een rusthuis te Oegst- geest. Het is de uitdrukkelijke wens van ir. Driessen om zijn a.s. verjaardag uit sluitend in de besloten familiekring door te brengen. VOORSCHOTEN SCHAAKNIEUWS De uitslagen van de onderlinge wed strijden va nde schaakvereniging „Voor schoten" luiden: Groep I, afgebroken partij: dr. Ver metWaasdorp 7474. Groep IIALobbezooDe Water 10; N. Segaarv. d. Kooy 01. Groep IIB: KunekeGroeneberg 1-0; v. d. WerfMaat M. Segaar Kouwenhoven 10. - De standen aan ae kop van iedere groep zijn thans: Groep I: Jansen 2 uit 2; Maarsen 1% uit 2. Groep IIAv. d. Kooy 3 uit 3; Lob bezoo 3 uit 3. Groep IIB: Kuneke 3 uit 3; Groenen- berg 2 uit 3. DAMNIEUWS D.E.S. De uitslagen van de onderlinge bor denwedstrijden luiden als volgt: Eerste klasse: OostergoB. van Bem- melen 11: Oudshoorn—J. van Bemme- len 02: J. v. d. VlekkertJ. van der Velden 02; ZitmanStorm 11; van der MeijWeggen 20. Tweede klasse: van EgmondH. v. d. Vlekkert 20: de RuijterWesterbeek 0—2; van Delft—Knol 0—2: Th. v. d. HulstHana 20; mevr. Vermeulen Buskens 02. BEZITSVORMING EN KABINETSFORMATIE In een goed bezochte bijeenkomst be legd door de P.v.d.A. sprak de voorzitter van de afdeling Voorschoten, dr. P. S. Pels. over bezitsvorming en kabinetsfor matie. Nlidat spr. de geschiedenis van de be zitsvorming en winstdeling belicht had van het begin van de 19e eeuw af, be zag de heer Pels de geestelijke achter gronden van de problemen en het socia listische standpunt. Spr. merkte op. dat noch de Rooms-Katholieken, noch de Protestants Ohristelijken, noch de mo dern Humanisten de bezitsvorming als een eis van gerechtigheid stellen. Het socialistisch standpunt is. in tegenstel ling tot dat van de K.V.P., dat bezits- Paul van Tienen infiltreert Neo-naiisfische boeken voor militairen (Van onze Haagse redactie) Paul van Tienen, de „voortrekker" van de neo-nazistische en neo-fas- cistische beweging in ons land, de man, die enige jaren geleden trachtte de - inmiddels verboden - N.E.S.B. op te richten, probeert thans met zijn ideeën te infiltreren in het leger. Hij richtte daartoe een boekenclub op, die aan militairen reeksen en series boeken aanbiedt, waarop men kan intekenen. Naar de Legervoorlich- tingsdienst ons mededeelde, bevatten deze series, naast enkele goede wer ken, steeds ook een aantal boeken met een uitgesproken nazistische ten- denz. De chef van de Generale Staf heeft inmiddels via enkele militaire periodie ken de volgende waarschuwingen over de „Soharnhorst-boekenclub" doen uit gaan: „Naar aanleiding van veelvuldige verzoeken om inlichtingen betreffende de militaire boekenclub „Schamhorst" wordt, medegedeeld, dat deelneming aan deze boekenclub door militairen onge wenst wordt geacht." Uit het register van de Kamer van Koophandel in Den Haag blijkt, dat de eigenaar van de militaire boekenclub Schamhorst. tevens vertegenwoordiger voor Europa van de West-Duitse „Schamhorst Buchkameradschaft für Soldaten" en eigenaar van de boeken- importdienst Europa isPaul van Tienen. Tot een verbod tot deelneming aan de Scharnhorst-boekenclub is de Ge nerale Staf nog niet over willen gaan. In militaire kringen meent men, dat de hierboven aangehaalde waarschu wing zijn uitwerking toch niet zal missen. Israëlische trein door Jordoniërs beschoten Gisteravond is een Israëlische reizi gerstrein. bij het passeren langs de grens met Jordanië door mitrailleurvuur doorzeefd. De machinist werd gewond, maar niemand van de reizigers werd ge raakt. De trein reed van de haven van Haifa naar Jeruzalem. De aanvallers gebruik ten zowel automatische wapens als ge weren. Het vuren ging over een afstand van twee km voort en duurde twee mi nuten. Dit incident volgt juist een week na de Israëlische vergeldingsoverval op Jordaanse verdedigingsposten ten zui den van Jeruzalem, waarbij, naar Jorda nië toegaf. 31 verdedigers werden gedood. De Israëlische machinist werd in een been gewond en in zijn maag, maar hij reed de trein meer dan 30 km verder door naar het kruispunt Lydda. Herkenning militaire colonnes De minister van Verkeer en Water staat heeft in overeenstemming met de minister van Oorlog en Marine de vol gende herkenningstekens vastgesteld voor militaire colonnes, die met ingang van 1 oktober 1956 van kacht zijn ge worden. Een militaire colonne motorrijtuigen is bij dag gekenmerkt door twee blauwe vlaggen aan de voorzijde van elk vol gend voertuig, behalve het achterste, en een groene vlag rechts aan de voorzijde van het achterste voertuig. Een militaire collone te voet voert aan de kop bij nacht zowel als bij dich te mist twee naar voren wit licht uit stralende lampen mede, en aan de ach ter zijde van de colonne twee naar achteren rood licht uitstralende lanta rens. Wanneer deze onderscheidingstekens niet worden gevoerd vormen de betref fende militaie voertuigen geen colonne en gedragen de desbetreffende voertui gen zich ten opzichte van het wegver keer als alleenrijdende voertuigen. Driejarig kind verdronken Vrouw uit outa gevaBen Gistermiddag omstreeks h&if vier is de drie-jarige Jantje van der Klaauw, wonende aan de Minnebroersgracht, tijdens zijn spel in het water van de Zuidsingel geraakt en verdronken. Zijn zusje riep onmiddellijk om hulp, waarop een dame te water sprong, doch haar zoeken was vergeefs. Twee agenten, die spoedig ter plaatse waren, begaven zich eveneens te water, doch na een half nur zoeken hadden ook zij het kind nog niet gevonden. Een van de agenten werd tijdens het zoe ken aan beide benen gewond, waar schijnlijk door een oud stuk ijzer dat in het water lag. Na enige tijd dreg gen heeft men het lijkje gevonden. Eerder op de middag, te omstreeks half drie. had op de Haagweg, ter hoog te van de houtmolen, een vrij ernstig ongeval plaats, waarbij een 48-jarige Leidse dames ernstig werd gewond. Zij reed samen met haar man in een auto, en wilde het portier goed sluiten. De wind greep het portier, daar het naar achteren opent, en sleurde de dame uit de auto. Zij schoof met haar gezicht over de straat en sloeg met haar hoofd tegen een betonnen bermpaaltje. Zij liep ernstige hoofdwonden en een lichte her senschudding op. 's Morgens, te omstreeks elf uur brak een 9 jarig meisje op de Langebrug haar rechter onderbeen. Zij liep haar bal na, die de rijweg opgerold was en kwam daarbij tussen twee geparkeerde auto's de straat op. Een wielrijder kon een aanrijding niet meer voorkomen en bei den kwamen te vallen, waarbij het meis je haar been brak. De eerste hulp dienst is gisteren wel verschillende malen uitgerukt, doch daarbij betrof het slechts kleine onge vallen. Ernstige ongelukken tengevolge van het 3 oktoberfeest zijn niet voorge komen. Schandelijke dierenverwaarlozing „WIJ HEBBEN NOG NOOIT ZOIETS MEEGEMAAKT" (Speciale berichtgeving) Dank zij ingrijpen van politie en jus titie is in Lage Vuurschc onder de ge meente Baarn een einde gemaakt aan een schandalige dierenverwaarlozing, waarvan naar schatting 500 kippen het slachtoffer zijn geworden. Wekenlang heeft in de bossen rondom het kasteel Drakenstein de stank van grote hoe veelheden gestorven dieren gehangen, totdal de bewoners van het dorp wisten waarvan dit kwam. Het bleek dat jonkvrouwe Diana Bosch van Drakenstein in juli van dit jaar een kippenfarm was begonnen en 3500 eendagskuikens had gekocht. Daar er niet zoveel kippenhokken voorhan den waren, werd een groot deel van de diertjes in oude. donkere paardenstal len en schuren opgesloten, waar hun een kommervol bestaan wachtte en voor een deel de hongerdood. Twee maal brak er begin van brand uit in de oude opstallen, daar de kunstmoeders met buta-gas verwarmd de laag zaagsel en houtkrullen, waarop de kuikens leefden in brand zetten. De kuikens groeiden op tot jonge hennen, kregen te weinig wa ter en zo nu en dan maar eens een zak voer toegeworpen. De mestlaag werd dikker en dikker en talrijke dieren stierven en dienden als voedsel voor de levenden. Toen de politie ingreep, werden dozen met eendagskuikens ontdekt, die na aankomst nog nimmer waren openge maakt en waarin de donzen diertjes waren gestorven. „Wij hebben nog nooit zoiets meegemaakt", zeiden de dieren- experts bij het onderzoek, waarbij men met een zakdoek de neus beschermde tegen de penetrante geur van verderf en verrotting. Nadat proces-verbaal was opgemaakt heeft de eigenaresse de res tanten van de kippenfarm van de hand gedaan, alsmede haar nertsenfarm, die ook een vieze reuk verspreidde. Vijfvoudige moord in Kebajoran Vrouw en vier kinderen onthoofd Drie personen zjjn binnengedrongen in de woning van een Indonesische land niet langer te erkennen in feite lietstad van Djakarta en hebben zijn 25-jarige vrouw en vier kinderen door onthoofding om het leven ge bracht. De oudste van de kinderen, I twee jongens en twee meisjes, was 8 jaar en de jongste 4 maanden. De moordenaars verschaften zich met I geweld toegang tot de woning en brachten de vijf gezinsleden om het leven toen zij de intendant, Arnas, niet thuis aantroffen. De politie heeft tot dusver geen spoor van de misdadigers kunnen vin den en tast over hun motief in het duister. vorming niet als een afzonderlijk onder werp te beschouwen is, maar dat het samenhangt met vraagstukken van maatschappelijke gerechtigheid en ver mogensverdeling. Een uitvoerige en interessante gedach- tenwisseling volgde op deze inleiding, waarbij de problemen rond de Kabinets formatie natuurlijk aan de orde kwa men. JUBILEUM OP NIEUW-VOORDORP Opnieuw is een jubileum op Nieuw- Voordorp gevierd, nu het 25-jarig jubi leum van mej. M. Kardux, die haar werkterrein in hoofdzaak heeft op de jongensafdeling. De ju'bilaresse werd voor Tengevolge van sterk gegroeide geboorte- generaties en gestegen toeloop V.H.M.O. Het aantal studenten ln Nederland was na 1945 tweemaal zo groot als vóór de tweede wereldoorlog. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek moet er gelijk reeds kort gemeld rekening mee worden gehouden dat het aantal studenten verder zal gaan stijgen nl. van 29.000 in 1955 tot 56.000 in 1970 Het zal dus in de komende 15 jaar vrijwel opnieuw verdubbelen. Aan personele en materiele voorzieningen zal daarvoor bij het Hoger On derwijs in deze periode ten naastenbij andermaal moeten worden opgebouwd. De berekeningen van het C.B.S. zijn geen voorspellinen; zij berusten op een consequent „doorrekenen" van'gegevens welke thans reeds bekend zijn. Het aantal eerstejaarsstudenten zal toenemen van bijna 5000 in 1955 tot bij na 9000 in 1970, waaronder bijv. lette ren en wijsbegeerte een stijging van 600 tot 1100. bij technische wetenschappen (Delft en Eindhoven) van 900 tot 1700 eerstejaars. Bij een gelijkblijvende ge middelde studieduur zal dit leiden tot in totaal 9.000 medische studenten in 1970 (thans 5.600). eveneens 9000 wis en natuurkundigen (4200)). 3500 juridische (2500). 6000 economische (3.100) en bij na 11000 technische studenten, 2000 psy chologische studenten (nu reeds 110Ö), bijna 7000 literaire (3000) en bijna 3000 in de sociale wetenschappen tezamen met de politieke en sociale wetenschap pen (1300) In de laatste jaren opge treden verschuivinv in de belangstel ling voor de onderscheiden studieinrich tingen. die in de huidige omvang van de verschillende faculteiten nog door werken, zijn de oorzaak, dat vergeleken met thans het aantal studenten in som mige faculteiten meer dan verdubbeld, is en in andere in mindere mate toe neemt. Aannemende, dat het studierende ment gelijk blijft, kan ook worden vast gesteld, hoeveel academici al dez'e stu denten zullen opleveren. Ook hier geldt dat de thans af studerenden goeddeels nog afkomstig zijn uit de eerste na oorlogse studenten generaties (van zeer varierende omvang) zodat de vergelij king van de aantallen in 1954 en in 1975 geen verduidelijking behoeft te zien te geven. De 190 thans afstuderenden in de literaire faculteit zullen rond 1975 500 zijn geworden, de 350 doctorandi wis- en natuurkunde 750, de 650 artsen 850, de 600 afstuderende technische in genieurs ruim 1100. De verklaring voor deze verschijnse len ligt eensdeels in de, in vergelijking met de vóóroorlogse jaren sterk in om vang gegroeide geboorte-generatics; an- dersdeels in de reeds genoemde sterk gestegen toeloop naar het V.H.M.O. Het omstreeks 1970 (studenten) resp. om streeks 1975 (afstuderenden) te ver wachten peil zal in de daarop volgende 10 a 15 jaar waarschijnlijk gehandhaafd blijven. In de jaren na 1985 mogen als gevolg van het cumulerend effect van de bevolkingsroei zelfs nieuwe stijgingen worden verwacht. een „verzameld huis" toegesproken door de voorzitter van de vereniging „Kin- derzorg", mr. dr. J. H. R. Sinningihe Damsté en de direoteur van het kinder huis, de heer A. J. D. van Oosten. Ver schillende geschenken werden hierbij aangeboden door bestuur, personeel en kinderen. 's Avonds na een feestmaaltijd, werd een gezellige avond aangeboden, waarbij ook de oudere jongens aanwezig waren. WARMOND RETRAITEVERENIGING ST. AGNES In de kapel van Huize St. Liduina werd de derde recollectieavond gehouden van de Retraitevereniging St. Agnes. Zeer veel dames hadden gehoor gege ven aan de oproep deze avond bij te wo nen. Alle plaatsen in de kapel waren be zet, Pater J. Elgershuis behandelde het onderwerp „Moeder in huiselijke sfeer". Met boeiende woorden en praktische wenken werd deze conferentie tot een leerzame en nuttige avond. Onder leiding van mej. J. Machen werden de lofzangen verzorgd door het dameszangkoor. WASSENAAR Toneeluitvoeringen van buurtvereniging O. en O. Dinsdag was de gala-avond van drie toneeluitvoeringen, welke door de buurt vereniging Oostdorp en Omgeving aan de leden in het Verenigingsgebouw wer den aangeboden. Op deze avond opende de voorzitter, de heer W. J. Peeters, met een speciale begroeting van de gasten, o.w. burgemeester S. baron van Wijn bergen, mevr. van Wijnbergen en de wethouders K. Huibregtse en mr. dr. J. Hazenberg. Als blijk van waardering voor haar belangstelling bood hij me vrouw van Wijnbergen een schaal met cacteeën en planten aan. Onder meer betuigde hij dank aan hen, die zich bij de voorbereiding van de avonden ver dienstelijk maakten. De burgemeester noemde de aanbie ding van de schaal een grote verrassing, speciaal als blijk van sympathie. Met blijdschap herinnerde hij aan de herop richting van de buurtvereniging Deyler- oord, welke hij een evengrofce bloei toe wenste. Hij wenste O. en O. een lang leven toe Een goede band liet zich dan nog eens horen, waarna werd opgevoerd het spel ,De gouden kooi", o.l.v. de heren H. Moerkerk en P. Vermeulen. De spelers en speelsters, leden van de vereniging, gaven .evenals vorige jaren weer blijk van hun kunnen en kregen verdien de blijken van waardering. Na afloop van de opvoering bleef men in geaellig samenzijn nog enige uren bijeen, i j Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Bedankt voor Ede (wijkgem. 1), J. H. Cirkel te Woudenberg. Beroepen te Waddlnxveen (vac. .T. J. Mol), P. J. Dorsman te Staphorst. GEREF. KERKEN Drietal te Hilversum (vac G. Meynen) dr. J. C. Gilhuis te Amsterdam-c.. A. S. Timmer te Rotterdam en J. L. Wielenga te Kampen. Beroepen te Oldehove, H. Dijkstra te Oosterend (Pr.). GEREF. KERKEN (onderh. art. 31 K.O.) Tweetal te 's-Gravenhage-z.w., J. v. d. Haar te Emmen en K. J. Kapteyn te Nijkerk. Bedankt voor Buitenpost A. G. Ver steeg te Arum (Pr.). Beroepen te Leerdam (2e pred.pl.) P. Veldstra te Nieuwer-Amstel. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Scheveningen P. v. d. Bijl, laatstelijk chr. geref. pre-, te Leerdam. NED. HERV. KERK. Beroepen te Barger-Oosterveen (2de 6red.pl.) (met standplaats Zwartemeer) A. Cazemir vlc. te Zwartemeer. Te Blija dr. M. de Jonge te Wedde (Gron.) Bedankt voor Putte o. d. Veluwe J. C. Stelwagen te Hillegersberg. GEREF. KERKEN. Benoemd tot hulppred. te Montfoort ds. S. Terpstra, pred. te Fort William. Onta rio, Canada, met verlof hier te lande. GER. KERKEN ONDERH. ART. 31 K.O. Beroepen te Twijzel H. van Ommen, kand. te Baarn. Bedankt voor Orangevllle (Ontario, Ca nada) J. P. v. d. Stoel te Amsterdam-C. EVANG. LUTH. KERK. Bedankt voor Nijmegen P. Estié te Zaandam. BAPT. GEMEENTEN. Aangenomen naar Hoogezand (2de be roep) J. Ketelaar te Tweede Exloërmond. CHR. GEREF. KERKEN. Bedankt voor Ulrum D. v. Wilsum te Dedems vaart. SPAANSE PREDIKANT KOMT NAAR ONS LAND. Omstreeks 1 november zal ds. M. Cignoni Penella, predikant bij de pro testantse gemeente te Barcelona, enige weken in ons land verblijven. Personen uit verscheidene protes tantse kerken en zendingscorporaties in Nederland hebben voor ds. Cignoni Penella een rondreis voorbereid. Congres Société Jean Bodin in Gravensteen Dinsdagmiddag werd het tiende con gres van de Société Jean Bodin, dat in het Leids juridisch studiecentrum Gra vensteen werd gehouden, gesloten door de voorzitter, de heer Jacques Pirenne. Deze internationale vereniging waar van tientallen juristen en historici uit vele Europese landen lid zijn houdt zich bezig met vergelijkende geschiedenis der rechtsinstellingen. Dit jaar was de rechtspositie van de vrouw onderwerp van de besprekingen, waaraan een zes tigtal juristen deel nam. Er werden 36 voordrachten gehouden over de positie van de vrouw in de primitieve bescha vingen, de oudheid, de Orient, het gebied van de Islam, het middeleeuwse, mo derne en huidige Europa en Amerika. Zeer veel materiaal werd door het congres verzameld, doch uitputtend kon het onderwerp nog niet worden behan deld. In de algemene vergadering werd dan ook besloten het volgende congres, dat in Dyon wordt gehouden, opnieuw aan de rechtspositie van de vrouw te wijden. Men hoopt dan na het verkrijgen van nieuw materiaal tot waardevolle ju ridische, sociologische en historische conclusies te kunnen komen. Dinsdagmiddag heeft prof. dr. J. Gi- lissen uit. Brussel, secretaris van de So ciété. enkele voorlopige conclusies aan het congres voorgelegd. RECHTZAKEN Slager op rand van faillissement DOOR ONEERLIJKE BOEKHOUDER Vijf maanden gevangenisstraf, waar van een maand voorwaardelijk met drie jaar proeftijd, eiste de officier van Jus titie bij de Haagse Politierechter tegen een boekhouder. Deze had door zijn handelwijze een Leidse slager op de rand van een faillissement gebracht. De verdachte had thuis een boekje met een restant aantal chèques op de Ned. Mid- denstandsbank van een vleesgrossier, waarvoor hij werkte. Nadat verdachte vergeefs had getracht een inkoop-com binatie op te richten was hij in finan ciële moeilijkheden geraakt. Om hier uit te komen ging hij naar de Leidse slager toe en kocht hier voor f. 3500 aan vlees, zogenaamd voor een scheeps- leverantie. Hij liet een vervoerder aan rukken en betaalde met een chèque op de Middenstandsbank. Later bleek dat verdachte geen cent op deze bank had staan. De verdachte had het vlees be neden de waarde ten eigen bate ver kocht. De rechter veroordeelde hem tot 6 maanden gevangenisstraf waarvan 4 maanden voorwaardelijk met 3 jaar proeftijd. „Moordenaar op de weg" De officier van Justitié bij de Haagse politierechter eiste een maand gevange nisstraf en twee jaar ontzegging van de rijbevoegdheid tegen een 38-jarige col porteur uit Leiden, die hij een poten tiële moordenaar op de weg noemde. Na het bezoeken van diverse café's had ver dachte op 3 september j.l. in de Lange- straat op een motorbakfiets gereden, terwijl hij onder invloed van sterke drank verkeerde. Op de Haarlemmer straat was hij in aanrijding gekomen met een meisje op de fiets. Mensen, die verdachte uit een café hadden zien ko men, hadden hem nog gewaarschuwd. Eén van hen had de politie gewaar schuwd. De verdachte meende nog wel in staat te zijn om de bakfiets naar be horen te besturen. „Drank speelt een grote rol in Uw leven", concludeerde de rechter uit de stukken. De verdachte was reeds 12 maal bekeurd wegens open bare dronkenschap. Het vonnis luidde: drie weken gevangenisstraf, vier maan den ontzegging van de rijbevoegdheid en acht maanden voorwaardelijke ontzeg ging. MARKTBERICHTEN GOUDA, 4 oktober. Kaasmarkt. Aan voer: 192 partijen. Notering: eerste kwali teit 2.33—2.38, tweede kwaliteit 2.27—2.32. extra kwaliteit tot 2.60. Handel goed. BEURSOVERZICHT Hoogovens op voorgrond Amsterdam, 4 oktober In een overigens rustige markt trad vanmiddag plotseling het aandeel Hoog ovens sterk op de voorgrond. Tegen tweeën werd de hoek in dit papier open gemaakt en steeg de koers onder zeer behoorlijke belangstelling gemakkelijk van 329tot 338. Wat hiervan nu pre cies de oorzaak was viel moeilijk te ach terhalen. Wel deden weer geruchten de ronde over een bijstempeling van de aandelen, doch van de zijde van de Hoogovens is niets bekend gemaakt. Elders viel de stemming per saldo een beetje tegen. Men had hogere koersen verwacht nu Wallstreet gisteren opnieuw een behoorlijke stijging te zien gaf. Philips trok begin beurs even de belang stelling en kwam van 289% op 294, later op de middag moest dit fonds de winst vrijwel geheel prijsgeven. Kon. Olie ver pieterde circa 4 punten tot 808 en kwam hiermede op Newyorkse pariteit. Aku en Unilever nagenoeg op peil. De Scheepvaartsector gaf evenmin veel fluctuaties te zien. De noteringen van de leidende soorten bleven een kleinig heid bij gisteren ten achter. Cultures stil en in feite onveranderd. Op de beleggingsmarkt viel wederom weinig te beleven, doch de meeste koersen sloe gen opnieuw de dalende richting in. WISSELKOERSEN Amsterdam, 4 oktober Londen 10.62%—10.63 New York 3.8274— 3.823:», Montreal 3.92%—3.93y«, Parijs 1 08101.0620Brussel 7.62 7 62 Frankfurt 90.76—90.81; Zürich 86.88%— .93%; Zürioh (vr. francs) 39.27% 32%: Stockholm 73.54%—73.50%Ko penhagen 54 96%—55.01%; Oslo 53.16— 53.21; Milaan 60.75%—60.80%. Beurs van Amsterdam Donderdag 4 oktober ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '53 3% 94% 94 Groobboek obl88% L Ned. '51 3% 94 94 Ned. '53 (3%) 92A 92% Ned. *56 3% 92% 92 B Ned. '48 3% 87% 87A Ned. '54 3% 87% 87% Ned. '55 3% 88% 88 Ned. '55 n 3 90% 90 Ned. '47 3% (3) 907» 90% Ned. "37 3 88hi Dollarlng '47 3 95^ 95 Investeringscert. 3 93A 92% Ned. 62-64 3 92% 92% Indië A3 92A 92 Groobboek '46 3 %88 ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind.B 51% 51 Nat. Handelsbank 117% 117% Ned. HandelsmU. 185 185 A.K.U247 248% Philips 2897= 291% Unilever402% 402 Wilton Feyenoord 327 32874 Biliton 2de r 233% 234 Kon Olie (f 50.—) 398', Kon Olie 803% 808 Amst. Rubber 75A 75% Holl. Amer. lijn 196 195% Kon. N. Stoomboot178 178 Ned. Scheepv. Unie 172% 17074 H.V.A100% 99% Java Cult58 56 Deli Mij .en (Ver.) 109% 11174 Senemhah 7674 76 A NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 94 93% Den Haag 1937 1 3.. Leiden 1947 93% R'dam -37 I-m 3% 9474 Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 100% 153 Premieleningen A'dam -51 2% 114% 115 A'dam '56 I 2% 97 97% A'dam '56 n 2% 10174 101% Eindhoven '54 2% 97% 97 Enschede '54 2% 94 93 A Den Haag'52 I 2% 103 104 idem n 2% 103% 104% R'dam '52 I 274 108 108 idem n 2% 108 108 Utrecht '52 2% 109% 110 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Amst. Bank 237 238 Rott. Bank 20674 209 Twentsche Bank 213% 213% Industrie Ondernemingen Ned. G. en Sp. fabr 215% 319% Kon. Ned. Grofsm 115% 11574 Rott. Droogdok Mij. 610 610 Tieleman en Dros 12y4 12% Handelsondernemingen Borneo Sum. H. Mij. 85 Internatio101 100 Diversen Albert Heyn 288 288% Ned. Mij. Walv.vrt. 71 74% Spoorwegen Deli Spoorweg Mij. 27% 2474 Amerik. fondsen Anaconda Shell Oil Comp. 80A 55 9174 Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen V.K. 3/10 Holl. Constructie 410 Eng bur. v Bouwnijv. --h Int Kunststoff Ind. 58% 57 Kon Ned Edeimet. 69 71 Pref. w.a idem 69 70 Textiel Gebr v Wyk 78% 79 y4 Leidsche Wolspinn. 339 339% Ned. Electrolasm. »L Sikkens Lakfabr. '53 473 468B Ver. Touwfabrieken 167 Wernink's Betonm. 04GB 94GB

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 13