Jongelui uit nettere milieus pleegden tientallen inbraken Zes doden bij verkeersongevallen De veehouders eisen 50 miljoen In Frankrijk rijden elk jaar een half miljoen auto's meer 95ste jaargang Donderdag 4 oktober 1956 Derde blad no. 28951 (Van onze Parijse correspondent.) Het Grand Palais in Parijs heeft zijn poorten voor de drie en veertigste autosalon weer opengesperd en daarmee is het opnieuw alles auto wat de Parijse klok vanaf donderdag slaat. De autosalon is nu al jarenlang een magneet waardoor ettelijke tienduizenden Fransen en vreemdelingen in de eerste helft van oktober naar Parijs worden getrokken. De hotel directies doen gouden zaken en de theaters komen bij voorkeur deze dagen van het jaar met hun premières uit, omdat een mens tenslotte niet twaalf uur lang zonder onderbreking naar een auto kan staan kijken en hij daarom 's avonds ook wel eens een onderhoudend toneel stuk wil zien. Wanneer de neringdoende stand de autosalon als een „gulden gift des hemels" beschouwt, dan denken de overige Parijzenaars daar wel weer even anders over. Parijs is onder normale omstandigheden al een stad waar je met een auto nauwelijks meer uit de voeten komt. maar nu is het verkeer dan ook wel helemaal onmogelijk geworden. De prefect van de Seine heeft zijn verzoek van vorig jaar daarom herhaald en alle automobilisten opgewekt deze week hun wagens maar op stal te laten en liever de metro of de bus te nemen. En, door bittere lering wijs geworden, zal aan dit verlangen ook nu wel weer worden voldaan. Ietwat paradoxaal is de situatie daardoor intussen wèl geworden: Ten behoeve van de salon der nieuwe auto's, blijven de andere auto's dus maar op hun plaats!1. Terwijl de bestaansredenen van een auto. zo meenden wij, toch wel eerder in de beweging was gelegen uitgesloten acht dat ze zich binnen en kele jaren, net als hun Amerikaanse collega's, per eigen wagen naar de fa brieken zullen begeven. Parijzenaren kunnen auto beter op stal laten Een „clou" als vorig jaar Citroen's DS 19, heeft de salon intussen dit jaar niet te bieder. „De godin no. 19"-DS (déesse, d.i. godin) heeft binnen het jaar al wel burgerrecht verkregen, maar haar prijs van ongeveer tienduizend gul den maakte het tóch wel wenselijk naast het originele model een iets be scheidener uitgave op de markt te bren gen, die ongeveer acht duizend gulden zal gaan kosten. Deze zuster van DS is „ID" gedoopt en is bedoeld als opvolg ster van de ongeveer dertigjarige 11 pk, die voor het volgend jaar dan ook ten dode is opgeschreven. De andere grote - en genationaliseer de - autofabriek, Renault, had haar no viteit. de Daphine. al eerder op de markt gebracht en van deze kant waren dan ook geen nieuwigheden meer te ver wachten. Simca, die tegenwoordig met de Fran se Ford is geliëerd. vertoont eveneens slechts bekende modellen, zodat Frank rijk het vertoon van sensaties eigenlijk aan de veertien buitenlandse naties heeft overgelaten, die met ruim duizend stands aanwezig zijn. Overweldigende belangstelling Doch ook zonder nationale of buiten landse nieuwtjes zal de toevloed van het publiek dit jaar wel weer niets te wen sen overlaten, want de belangstelling voor alles wat auto is, is de laatste ja ren in Frankrijk overweldigend gewor den en die belangstelling is ook lang niet meer uitsluitend van platonische aard. Uit de statistieken blijkt dat er hier jaarlijks een kleine half miljoen autos' worden geproduceerd, die voor het overgrote merendeel ook in Frank rijk zelf blijven. De automarkt wbrdt door de staat nog altijd met hoge tol muren beschermd, terwijl de Franse merken voor het buitenland bovendien te duur zijn geworden. Daardoor werd de Franse industrie steeds sterker ge noopt zich vooral op het eigen publiek te richten, waarvan de ene sector na de andere nu „auto-gezind" (auto-minded) wordt gemaakt. In de eerste helft van dit jaar werden er 20 meer autos afgeleverd dan over hetzelfde tijdvak in 1955 en wanneer deze ontwikkeling zich verder voortzet dan zal over vier jaar de produktie verdubbeld zijn. Het vorig jaar werden vooral de mid denklassen, winkeliers en ambtenaren, bij de auto-cliëntcle ingeschakeld en nu hebben de industriëlen al het oog op de arbeiders gericht, van wie men het niet Zware donderwolken Zulke stoute en optimistische voor spellingen kan men in de kringen van de auto-branche hier vandaag in ieder geval al vernemen, maar het is lang niet zeker of ze ook spoedig bewaarheid zul len worden. Er hangen namelijk wel een paar zware donderkoppen aan het Fran se auto-firmament! De vooruitzichten van de economische expansie, die een voorwaarde voor deze ontwikkeling vormt, zijn de laatste maanden door de kostbare oorlog in Algerije nogal proble matisch geworden. En de huidige minis ter van Financiën en Economie, Paul Ramadier, is een man van de oude stempel, die tot dusver weinig begrip voor de modernisering toonde eri de au to's van deze maand af dan ook juist met een extra zware belasting heeft ge troffen! En tenslotte is er dan nog het punt waarop we hierboven al zinspeelden: de verkeersdichtheid, waardoor de grote steden, een Parijs in het bijzonder, ver stikt dreigen te worden. Eén kwart van de nieuwe auto's wordt door de stede lingen gekocht en in Parijs alleen al ko men er iedere dag een kleine vijfhon derd exemplaren bij. Tenzij er hele wijken tegen de grond zouden gaan om er parkeerplaatsen aan te leggen, zal het verkeer in Parijs in de meest letterlijke zin des woords volgens de voorspelling van de prefect binnen twee jaren muur vast zyn gelopen. Een auto kon vroeger heel praktisch zijn, maar in geval van haast kan men in Parijs vandaag al sneller lopen!! Beslissing over pijpleiding uitgesteld De 8 Duitse oliemaatschappijen heb ben haar beslissing omtrent de even tuele aanleg van een oliepijpleiding van Keulen naar de Noordzee, waar bij een keuze zou worden gemaakt tussen Rotterdam en Wilhelmshaven wederom uitgesteld. Op een in Hamburg gehouden bespre king is namelijk besloten dat men eerst over de geprojecteerde buisleiding rap port zal afwachten, dat door een Ame rikaanse deskundige zal worden uitge bracht over de kosten voor de aanleg van een buisleiding van Keulen naar de Noordzee. Dronken automobilist doodde fietser Op de Soestdijksekade te Den Haag is een verkeersongeluk gebeurd, dat aan de 65-jarige heer H. M. Geerts van de Schimmelweg te Den Haag het leven heeft gekost. De heer Geerts reed op zijn fiets aan de rechterkant van de weg, toen hij pardoes werd aangereden door een 63-jarige automobilist uit Den Haag. Deze bleek onder de invloed van sterke drank te verkeren. Zijn slacht offer werd zwaar gewond naar een zie kenhuis overgebracht, waar hij kort na aankomst is overleden. De automobilist is door de politie opgesloten. Huldiging van Jan Fabricius Een bijna volle Rotterdamse schouw- burg heeft de 85 jaar geworden roman- en toneelschrijver Jan Fabricius een ovatie gebracht, toen het gezelschap I van de Koninklijke Nederlandsche 1 Schouwburg te Antwerpen een weder opvoering had gegeven van zijn Indische toneelspel „Sonna". Niet alleen was deze verjaardag aanleiding voor het huldigen van de sedert lang in Engeland wonen de auteur, maar ook het feit. dat „de i Asser jongen" nu reeds een haive I eeuw met toneelschrijven bezig is. j Voorts was het 40 jaar geleden, dat te Rotterdam de wereldpremière van dit zelfde stuk ging, met Alida Tartaud Klein in de titelrol. Na afloop van de voorstelling hebben versoheidenen de jarige toegesproken, waarna hij zelf iets uit zijn herinnerin gen vertelde, er vele woorden van dank aan toevoegend. Kindje door trap van paard gedood (Speciale berichtgeving) Gistermiddag kreeg het 2-jarig doch tertje Helena van de veehouder R. v. d. Boer te Boyl (Fr.), dat in het land speelde, een trap van een paard. Het kindje werd vrijwel op slag gedood. Politie greep op tijd in Geltl besteed aan bioscoop, autoritjes het wedden op renbanen Het verkeer heeft weer dure tol geëist. Gisteravond omstreeks kwart over zeven had bij Woudsend in Friesland een bot sing plaats, welke aan twee personen het leven kostte. De 46-jarige Jelle Nicolai uit Sneek. vertegenwoordiger in bouwmaterialen, reed met zijn auto te gen een melkwagen, bestuurd door de 53-jarige Watte Visser uit Woudsend. De gevolgen waren verschrikkelijk. Beide bestuurders werden op slag ge dood. Hoe het ongeval precies gebeurd is. kon nog niet- met zekerheid worden vastgesteld. In de glimmende wieldop van een automodel weerspiegelen zich de drukke werkzaamheden, die de opening tan de Parijse autosalon vooraf gingen. De granietwerker E. Cimarosti werd gisteravond, toen hij bij zijn woning op de Nieuweweg te Veenendaal liep, door een passerende personenauto ge- grep enen op slaag gedood. De heer Ci marosti was 44 jaar oud, gehuwd en vader van vier kinderen. Gistermorgen kwamen op de Rijks weg UtrechtDen Haag bij een botsing tussen een personenauto en een vracht auto nabij De Meern 'n persoon om het leven en werden er twee gewond. De personenauto reed door onbekende oor zaak door de soheidingsheg tussen de beide weghelften en kwam toen in bot sing met een vrachtauto van de B. B. De 50-jarige bestuurder van de perso nenauto werd gedood, zijn beide pas sagiers licht gewond.Zij zijn overgebracht naar ziekenhuizen te Utrecht. De 75-jarige heer J. v. d. Zee, wo nende te Oldetrijne in Friesland, werd gisteravond, toen hij plotseling de weg overstak, aangereden door een perso nenauto en op slag gedood Voorbijgangers vonden gistermorgen in een weiland langs de Hengeloseweg bü Haaksbergen de 31-jarige motorrij der G. B. Wevers uit Hengelo in bewus teloze toestand. Hij lag half in de sloot, zijn beschadigde motor in de nabijheid. W. is onmiddellijk naar een ziekenhuis te Hengelo overgebracht, waar hij zon der tot bewustzijn te zijn gekomen, is overleden Over de oorzaak van het on geval is nog niets bekend. Wel staat vast, dat het slachtoffer bij een bocht van de weg is geraakt, en aanvankelijk tussen de bomen langs de weg en de bermsloot is doorgereden. Vervolgens is hij met vrij grote snelheid tegen een boom gebotst, over de kop geslagen en van de motor geslingerd. Vermoed wordt dat de man vrijwel de gehele naciht in het weiland heeft gelegen. OLYMPISCHE SPELEN. Industrie kleedt Olympische ploeg Voor de eerste keer in de geschiedenis van de Nederlandse deelneming aan de Olympische Spelen ondervindt het N.O.C. steun van de Nederlandse in dustrie bij de uitrusting van de deelne mers en de deelneemsters. Dank zij de hulp van de zijde der confectie-industrie, de tricot- en kou senindustrie en de lederindustrie zullen straks onze Melbournereizigers de be schikking krijgen over een doelmatig, doch ook modieus tenue. Naar de repre sentatieve zijde zal Nederland dus ook waardig vertegenwoordigd zyn, Er wordt thans op vele plaatsen, nu de definitieve ploeg zo goed als bekend is, hard gewerkt om de goederen tijdig gereed te maken. Tijdens een nog te houden centrale bijeenkomst tegen het einde van oktober zal het tenue sym bolisch aan het N.O.C. worden aange boden. ATLETIEK Connolly vestigt nieuw wereldrecord kogelslingeren De Amerikaan Hal Connolly heeft het wereldrecord kogelslingeren verbeterd en gebracht op 66.71 meter. Het officiële en (Van onze Haagse redactie) Anderhalf jaar lang heeft een groep je van acht jongelui in de leeftijd van 19 tot 21 jaar, allen behorend tot de beter milieus van de Delftse bevolking, kans gezien in Delft, Den Haag en Rijswyk enige tientallen diefstallen en inbraken te plegen, waarmee een bedrag van enige duizenden guldens zijn gemoeid. Dezer dagen is de Delftse recherche er met samenwerking van de politie van Den Haag en Rijswijk in geslaagd een einde aan hun praktijken te maken. Ze zijn inmiddels voor de officier van Jus titie geleid. Enige van hen waren leer lingen van een middelbare school te Delft. Zes jongens namen de diefstallen voor hun rekening, de twee anderen, o.w. een meisje uit Rijswijk, zijn gear resteerd wegens heling. Het Rijswijkse meisje ontving van de dieven geschen ken waarbij een polshorloge van f. 100. De 'politie heeft bijtijds kunnen ingrij pen voor er ernstiger dingen gingen ge beuren. De jongelui liepen namelijk ook met plannen rond om overvallen met geweldpleging te doen op winkeliers bij voorkeur op zaterdagavond, als de kassa goed was gevuld. In hoofdzaak hadden ze het gemunt op woningen, waarvan de bewoners afwezig waren, badinrichtin gen, zoals het sportfondsenbad, en de gemeentelijke bad- en zweminrichting, kantoren, café's scholen enz. Zo hebben zij ook een inbraak bij de ULO-school aan de Rotterdamseweg en bij Rehoboth op de Korenmarkt te Delft op hun naam staan. Alleen al in Delft pleegden zij 22 inbraken. Voorts werden ook ver scheidene malen diefstallen gepleegd in Rijswijk, o.a. in restaurant Hoornwijck en sportpark te Werve. Behalve voor geld hadden ze ook be langstelling voor sigaretten en postze- record stond op naam van de Rus Mi- kael Krivonosov met 64.33 meter. Dit dateert van 4 augustus 1955, maar in de loop van dit jaar kwam Krivonosov reeds tot 65.85 meter. Daarna nam de Amerikaan Cliff Blair het record van hem over met een worp van 65.956 me ter. doch drie dagen daarna, op 8 juli, heroverde Krivonosov het record met 66.38 meter. Deze laatste prestaties zijn evenwel nog niet door de IAAF geho mologeerd. Hal Connolly maakte 't nieuwe record van 66.71 meter tijdens universiteits wedstrijden te Boston. Verkeersongeval met dodelijke afloop te Volkerburg Dindsagavond om halfnegen is op de grens van Voorschoten en Valkenburg een personenauto met vier inzittenden met grote snelheid op een tegemoetko mende vrachtauto gebotst, doordat de bestuurder van de personenauto te veel uitweek voor een bromfietser. De vrouw van de bestuurder, de heer P Bouw meester uit Katwijk aan den Rijn. werd zodanig gewond, dat zij enige ogenblik ken later ter plaatse overleed De ande re inzittenden werden slechts licht ge wond. De heer Bouwmeester was veer tien dagen geleden thuis gekomen, nadat hij anderhalf jaar in Biak als onder officier-vlieger dienst had gedaan, en werd slechts licht gewond, co.h njj liep een shock op. De overige inzittenden werden licht gewond. Dokter Hueting uit Katwijk verleende de eerste hulp. Gezien de precaire liquiditeitspositie van vele bedrijven De Nederlandse veehouders eisen 50 miljoen gulden extra voor de in het melkjaar november 1955november 1956 geleverde melk. Deze produktie om vat ongeveer 5 miljard kg. melk, zodat de eis op 1 cent per kg. neerkomt. Deze door de voorzitter van de hoofdafdeling veehouderij van het Landbouwschap, de heer R. Visser, in de bestuursvergadering van dit schap ter tafel gebrachte eis, vond algemene weerklank in dit bestuur. Overwogen werd, dat de ontwikkeling in de melkveehouderij in de afgelopen jaren in hoge mate zorgwekkend is. Het kostenniveau is sedert 1954 voort durend gestegen, voornamelijk ten aan zien van lonen en veevoederprijzen. De opbrengsten bleven gelijk of liepen in de ongunstige jaren terug. De verdien sten van de boer in het boekjaar '50 '51. waren reeds lager dan het gemid delde van de periode 19481953, aldus wijzen cijfers van het Landbouweeono- misch Instituut uit, en zij waren in het seizoen '54'55 zelfs aanzienlijk lager. Het financiële weerstandsvermogen is daardoor in zodanige mate aangetast, dat enerzijds de grote risico's in de veehouderij als gevolg van zeer ongun stige weersomstandigheden en ander zijds de noodzakelijke investeringen in het bedrijf (mede noodzakelijk ^wor den door de arbeidssituatie) niet of on voldoende door de veehouders gedragen kunnen worden. Gezien deze slechte financiële resultaten in een reeks van jaren en de precaire liquiditeitspositie van vele bedrijven, is de hoofdafdeling veehouderij en daarmede het bestuur van het Landbouwschap unaniem tot de conclusie gekomen, dat thans een tegemoetkoming in de vorm van een uitkering ineens ten bedrage van 1 cent per kg. op de totale in dit melkprijsjaar geleverde hoeveelheid melk met kracht bepleit moet worden bij de regering. Bij deze overwegingen heeft men niet in aanmerking genomen, dat er verschillen bestaan tussen de op brengsten op minder gunstige en op zeer gunstige gronden. Men gaat in feite uit van de garantieprijzen, die, gezien het gestegen kosten- en loon niveau niet toereikend waren om een bevredigend resultaat in de melkvee houderij te verkrijgen. gels. Het is gebleken dat zy steeds goed bekend waren in de gebouwen, waar zij de diefstallen pleegden. Bij een inbraak aan de Rijswijkseweg waren zy van de situatie van het gebouw en de plaats van de kas op de hoogte gebracht door een lid van het personeel, waarmee ztf in relatie stonden. Het gestolen geld werd besteed voor bioscoopbezoek, het maken van autoritjes en voor het wedden op renbanen. Pool van ADO in beslag genomen (Van onze Haagse redactie) De Haagse politie heeft bij de pool- commissie van de voetbalvereniging ADO het geld en de bescheiden in be slag genomen. Aan geld werd een bedrag groot f. 1184 meegenomen en verder leg de de politie beslag op 1557 ingevulde formulieren. Dit optreden van de politie had ten grondslag de omstandigheid dat deze voetbalpool h.i. niet meer een besloten karakter droeg, want sedert enkele we ken konden ook niet-ADO-leden deelne men aan de pool door bij een sigaren winkelier (ADO-lid) formulieren in te vullen. De winkelier nam deze formulie ren en het geld dan in ontvangst en bracht deze dan onder zijn eigen naam in de pool in. Dit systeem is reeds in het vorige sei zoen door DWS te Amsterdam toegepast zonder dat de justitie ingreep. Sedert enkele weken werkte de ADO-pool naar het voorbeeld van DWS. „Amateur statusbelofte" vervallen Het bestuur van het Internationale Olympische Comité heeft besloten de eis. dat sportslieden. die willen deel nemen aan de komende Olympische Spelen te Melbourne, tevoren moeten verklaren ook n a de Spelen amateur te zullen blijven, te laten vervallen. VOETBAL Carré bedankt voor Belgisch elftal De Luikenaar Louis Carré, is gister avond niet verschenen op de trainings bijeenkomst van het Belgisch elftal in het Heizel-stadion. die werd gehouden ter voorbereiding op de wedstrijd Bel giëNederland van 14 oktober. Carré heeft aan generaal Defalle. de voorzitter van de Belgische keuze-commissie, me degedeeld, dat hij niet meer voor het nationale elftal in aanmerking wenst te komen. De Luikenaar verklaarde, dat hy te zeer in beslag wordt genomen door zijn werkzaamheden. De Gentenaar Van Herpe. een van de kandidaten voor de ontmoeting met Ne derland. is geblesseerd en zal hoogst waarschijnlijk niet voor 14 oktober her steld zijn. Courses te Duindigt De uitslagen van gisteren luiden: Evelyn Hanoverprijs. 1. Victor Emanuel (A. R. Nottelman') (1.36.5); 2. Varisienne 3. Vrijdag. Tot. w. f5.—. pl. f 1.60. f2.60, f 1.50. gek. f23.20, cov. f 14.60. Fanfare Edelbrewerprys. 1 Umbra (P. M. Smit) (1.32.5); 2. Tattle Tale; 3. Trek- dulf S. Tot. w. f2.70. pl. t 1.40, f2.10, f 1.60. gek. f 5.20, cov. f 8.40. Gonnyprijs. 1. Robert G (H. C. ten Ha gen) (1.29.4); 2. Swift Hanover; 3. Sin jeur Hanover. Tot. w. f2.90, pl. f 1.40, f2.—. f 1.60, gek. f5.10 cov. f9.80. Ju Juprijs. 1. Seigneur Bascom (A. R. Nottelman) (1.27.7); 2. Rosa Hollandia; 3. Q. Deter van Zora. Tot. w. f 4.50, pl. f 1.90, f 1.80, f9.30, gek. f 11.70, cov. f4.90. Maya Toddlngtonprijs. 1. Olga Pluto (A. Slderius) (1.21.3); 2. Our Bonni; 3. Padua. Tot. w. f2.70, pl. f 1.70. f 1.80. f4.20. gek. f4.30. cov. f 5.70. Sopranaprijs. 1. Rita du Malre (J. Vóór haar) (1.25.9); 2. Rosamunde; 3. O Mc Gregor. Tot. w. f4.—. pl. f 1.60, f 1.80. f2.50 gek. f7.30, cov. f5.—. De uitslag van de ren Is: 1 Makarit (F. Delbrasslnne)2. Heraut; 3. Just for Joy. Tot. w. f 1.90, pl. f 1.60, f2.90. eek f9, OOV. f 5.90. f73.004.—. (Ingez. Med.-Adv.) Gedachten bij Parijse autosalon In de grote steden wordt de verkeersknoop in de toekomst volkomen onontknoopbaar

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 11