GOLD STAD de sigaret van formaat Burgemeester Van Kinschot heropent historisch Waaggebouw ■i) 'n béste sigaret Eenvoudig plan van f 30.000 werd project van ruim f 300.000 GOLDSTAO Binnenkort het verkeersonderwijs op de scholen verplicht gesteld Acties van Verbond voor Veilig Verheer 95ste jaargang Donderdag 27 september 1956 Derde blad no. 28946 Drievoudige plechtigheid Commissaris van de Koningin toont belangstelling voor ingrijpende restauratie Na ruim twee jaar aan zijn bestemming onttrokken te zijn geweest, is vandaag het historische Waaggebouw te Leiden wederom heropend. Hoewel het aanvankelijk in de bedoeling lag enkele noodzakelijke voorzieningen in het gebouw aan te brengen, waarvan de kosten waren geraamd op f. 30.000. werd het een algehele restauratie van dit bijna drie eeuwen oude gebouw, hetgeen een totale uitgave vergde van f. 325.000. De heropening van dit gebouw ging vandaag tevens gepaard met de herdenking van het derde eeuwfeest van deze schepping van de Leidse bouw meester Pieter Post en het zestig-jarig bestaan van de Markt- en Havendienst. Alvorens de burgemeseter, jhr. mr. F. H. van Kinschot, de symbolische her opening verrichtte, werd ter gelegenheid van deze drievoudige plechtigheid in de Burgerzaal van het Stadhuis een korte bijeenkomst gehouden. Onder de vele genodigden, die hier waren bijeengeko men, merkten wy oun. cp de Commis saris van de Koningin in Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz, jhr. dr. E. O. M. van Nispen tot Zevenaar, directeur van de Rijksdienst Monumentenzorg, van welke dienst ook aanwezig waren de architect C A. Baart de la Faille en de heer A. Bicker Caarten, uiteraard het voltallige college van B. en W. en de gemeente secretaris, mr. J. Bool, vertegenwoordi gers van de Leidse en Goudse kaasma kers, de Nederlandse Bond van kaas producenten, vele kaashandelaren uit Leiden en omgeving, het hoofdbestuur en de afdeling Leiden van de Centrale Vereniging voor de Markt-, Straat- en Rivierhandel, de heer Th. M. H. van Waveren en mr. dr. P. G. Knibbe, resp. voorzitter en secretaris van de Kamer van Koophandel, deputaties van de Leidse Middenstandscentrale, de heer J. Visser, directeur V.V.V., 'hoofden van dienst, mr. Ph. J. de Ruyter de Wildt en de heer C. J. van Spall namens de 3-October Vereeniging. de oud-directeur van Gemeentewerken, ir. D. Boogerd, de oud-directeur van de Markt- en Haven dienst, de heer L. A. Mennes, dr. A. Kes- sen en de heer J. Hennes, resp. voorzit ter en secretaris van „Oud-Leiden", mr. J. Slagter en mr. S. J. Fockema An- dreae, dijkgraaf en secretaris van .Rijn land", vertegenwoordigers van de Ne derlandse Vereniging van Kaasexpor teurs. mr. van Riei, lid van Ged. Staten en vele raadsleden. Nadat de burgemeester allen een har telijk welkom had toegeroepen, gaf de heer D. van der Kwaak, behalve wet houder van Financiën ook wethouder van de Bedrijven, een historisch over zicht van zestig jaar Markt- en Haven dienst. Hiervoor ging spreker terug tot omstreeks het jaar 800, toen in het ge bied van het tegenwoordige Leiden drie gehuchten lagen, die met elkaar Leithen genoemd werden. Liggende aan Rijn en Vliet, bleek dat gebied de aangewezen plaats voor een markt voor het weste lijke kustgebied. De eeuwen door is hier veel handel gedreven. Straten als Boter markt, Vismarkt Aalmarkt, Bloem- Boom-, Varken-, Beesten-, Lammer-, Turf-, Kalver, Garen-, Houtmarkt wij zen hierop. Uit een keur van 1583 blijkt, dat. een markt voor koebeesten werd ge houden op het terrein van het voorma lige klooster Schagen aan de Jan vos- sens te eg. In 1616 werd deze .Koebees tenmarkt" verplaatst naar de Beesten markt en is daar tot 1935 gehandhaafd toen zij verplaatst werd naar de huidige omgeving, nadat in 1863 eerst een ver groting had plaats gevonden door dem ping van de IJzerengracht (Nieuwe Beestenmarkt) en in 1876 door demping van de Korte Langegracht (Lammer markt). Het schoonhouden van de markten was in die dagen geen probleem, want de bewoners van het Sint Cathrijnen- gasthuis zorgden hiervoor en ontvingen één blank voor een rund en één oort- gen voor een schaap. Veel handel is in de loop van de tijd van de straat verdwenen. GEEN ARRESTATIE BIJ MAKEN VAN SCHULD. Soms trachtten de vroede vaderen door bepalingen uit te vaardigen het bezoek te stimuleren. Zo trof spreker de passage om de voor- en najaars- markten te stimuleren: „zij die deze markten bezoeken en handel drijven, mogen vier dagen vóór en vier dagen na de markt niet gearresteerd worden voor schulden, welke ztf gemaakt hebben". BLOEIENDE MARKTEN Enige takken van handel hebben de eeuwen doorstaan. Bloeiend is altyd ge weest de veemarkt en de zaterdagse wa renmarkt, om niet te spreken van de kaasmarkt. kippenmarkt, bloemen-, groenten- en fruitmarkt en de Sint Ni- colaas- en Kerstbomenmarkt. In 1886 noteerde men zelfs op één marktdag 15 616 lammeren. Het hoogste aantal schapen werd aangevoerd in 1908, zijnde 73.034. Op de landelijke ranglijst neemt onze stad, aldus de heer Van der Kwaak, thans na 's-Hertogenbosch, Rotterdam, Leeuwarden, Zwolle, Utreoht, een eer volle zesde plaats in. De Leidse scha- p?nmarkt is thans nog de grootste van geheel West-Europa. In totaal werden er in 1855 185.339 dieren verhandeld. Per week betekent dit, dat er ongeveer voor één miljoen verhandeld wordt. LEIDEN EN MARKTWEZEN ÉÉN Instanties en publiek hebben steeds met het marktwezen meegeleefd. Dreigde een tak van handel te verdwy nen. dan werden er scherpe adressen aan de gemeenteraad gericht .Steeds heeft de burgerij van Leiden meege leefd en belangstelling getoond voor het marktgebeuren. Leiden en het marktwezen zijn één geworden. In de komende jaren staat er voor onze gemeente, aldus spreker, zeer veel op het spel. Het verkeer eist de tegenwoordige terreinen van de vee markt op. Wat zal het worden? Laten wij in 956 het adres van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw, in 1882 ge richt aan de gemeenteraad, trachten te realiseren, n.l. een overdekte veemarkt is verre te verkiezen boven een open markt. Het profetische geluid van 1882 schijnt nu werkelijkheid te worden Vervolgens wees de heer Van der Kwaak er op, dat ook de havendienst rijk is aan geschiedenis. Burgemeester Van Kinschot her opent de Waag. (Foto L.D./Van Vliet.) IN 1293 EERSTE HOUTEN BRUG In 1293 werd de eerste brug in onze gemeente van hout gebouwd. nJ. de Vls- brug. Vierentwintig ambachten van Rijnland droegen bij in de kosten. Toen in 1532 de brug vernieuwd moest wor den, waren van de 57 dorpell, welke aangeschreven waren om een contribu tie te betalen, er 40 bereid aan het ver zoek gehoor te geven. In. de 14de en 15de eeuw is het met de bruggenbouw snel gegaan, want er gens heeft spreker gelezen, dat om streeks 1550 de Italiaanse reiziger Guic- oiardini in Leiden 31 eilandjes en 145 bruggen geteld had. De primeur had wel de overwulfde Voldersgraft met 28 brug gen. De Leidenaars vonden dan ook de naam Langebrug toepasselijker. Het probleem van brugwachters speelde toen geen rol. Nog in de vo rige eeuw werden er brugophalers aangesteld, onder wie drie vrouwen, waarvan wordt verteld, dat één daar van met haar ouders de Marebrug en Janvossenbrug 77 jaar hebben bediend voor f. 50.per jaar gratificatie plus het te ontvangen bruggengeld. De schippers waren echter verplicht door roepen de ophalers in hun woningen te waarschuwen. SEDERT 1575 HEEFT LEIDEN EEN HAVEN. En wie van de geboren Leidenaars, aldus spreker, kent niet de geschiede nis van onze haven? Een nabuurge meente zat om een haven te gillen en sedert 1575 is onze gemeente er een rijk. De boten „De Volharding" en .Karsjes" waren toen bekende klan ken! In vroegere Jaren hebben meerdere houtzagerijen zich om deze haven ge groepeerd. Streng waren de bepalingen om de Leidse wateren bónnen te varen en des avonds werd de toegang tot de stad afgesloten met een drijf boom bus sen twee harmeistijlen. Het Leidse gebied te land en te water heeft de eeuwen door voor wijde omge ving veel betekend. Het Leidse- gebied, thans groot 1(242 ha. vervult nog steeds een centrumfunctie. Van deze 1242 ha. is rond 100 ha. oppervlakte water met een gemiddelde diepte van 2 m. De in woner van onze gemeente moet, op Den Haag na, met de kleinste oppervlakte grond genoegen nemennamelijk 110 m2. De heer Van der Kwaak gaf vervol gens een overzicht hoe de Markt- en Havenbelangen vóór 1895 werden be hartigd. De politie zorgde voor de ha venbelangen, een marktmeester voorde markt en een waag- en ijkmeester, die onder de gemeente-ontvanger ressor teerde. de waagbelangen. In 1895 ver trok de marktmeester en dit was een welkome gelegenheid om de zaak te reorganiseren. De markt- en havenbe langen werden in één hand gelegd en een dienst werd opgericht. Deze dienst is thans zestig jaar oud. Veel is er ver anderd. De bruggen (105. waarvan 27 beweegbaar) en de markten zijn geble ven. Veel problemen zijn er bij geko men. o.m. de bouw van een niéuwe veemarkt. Thans hebben 165 woonsche pen een plaats gekregen in de Leidse wateren en nog tientallen aanvragen zijn voor een ligplaats ingediend. De zaterdagse markt is overvol (175 standplaatsen» en ae woensdagse markt groeit nog steeds (65 standplaatsen). Rond 20.000 schepen per jaar varen onze gemeente in en uit. Na zoveel jaren kunnen wij thans gerust constateren, aldus spreker, dat voor deze tak van gemeentedienst nog veel en mooi werk aan de winkel is. DRIE PIJLERS. Tenslotte herinnerde wethouder Van der Kwaak aan een recente uitspraak van de burgemeester, waarin deze con stateerde dat drie pijlers voor Leiden zc-er belangrijk zijn. te weten: univer siteit, handel en industrie en het markt wezen. Ik durf niet beweren, aldus spre ker. welke van deze drie de belangrijk ste is. Wel weet ik met zekerheid vast tc stellen, dat Leiden geen Leiden is zonder één van deze drie. Spreker ver wachtte, dat zij. die direct met de Markt- en Havendienst belast zijn, met dezelfde ijver als in de afgelopen jaren aan de dag gelegd, doorwerken naar het volgende jubileum. Heropening Waag Nadat deze bijeenkomst gesloten was, begaven de genodigden zich naar het Waaggebouw, waarvoor zich reeds vele belangstellenden hadden verza meld. Bij aankomst van het gezel schap bood de stadsarchitect, ir. Th. Koch, die de plannen voor de restau ratie had ontworpen, burgemeester Van Kinschot een Leidse kaas, met daarop de sleutel van het Waagge bouw, aan. Met deze sleutel opende de burge meester de zware toegangsdeur tot het gebouw. De Waag. zovele eeuwen cen trum van de Leidse markthandel, was heropend Nadat de genodigden zich reeds een vluchtige indruk hadden kunnen vor men van deze waarlijk ingrijpende restauratie, weidde de burgemeester in het kort uit over de geschiedenis van het gebouw, waarover wij gisteren reeds uitvoerig schreven. Vervolgens schonk spreker aandacht aan de plannen, welke tot deze restau ratie hebben geleid. De eerste bestuurlijke daad om tot deze restauratie te geraken, werd geno men in de vergadering van B. en W. van 30 oktober 1954, toen besloten werd een brief van de Directeur van de Markt- en Havendienst, waarin gewezen werd op de onvoldoende verlichtmg en op de gebrekkige kantoorruimte van deze (Ingez. \fed.-Adv.) mmm l> f ";;B (OOARETTEf cigarettes l m jL dienst, om advies in handen te stellen van de directeur der Gemeentewerken. De Commandant van de Brandweer wees inmiddels op de onvoldoende brandveiligheid van het Waaggebouw. Uit het daarop door de directeur van Gemeentewerken uitgebrachte rapport bleek, dat het niet dé bedoeling was te geraken tot een algehele restauratie. Voorgesteld werd een kleine inwendige verbouwing en de aanleg van een cen trale verwarmingsinstallatie. De kosten hieraan verbonden zouden f 32.700.— bedragen. De commissie voor de Markt- en Havendienst kon zich wel met het plan inzake het verbouwen en verbeteren van het Waaggebouw verenigen, doch gaf een enigszins uitgebreide restaura tie van de Waag in overweging. Het hierop door de directeur van Gemeente werken uitgebrachte rapport gaf aan, dat. indien aan de wensen van deze commissie werd tegemoet gekomen, de restauratie f74.700.zou gaan kosten. In de zomer van 1954 werd de uitvoe ring van de restauratie gegund en op gedragen aan het aannemersbedrijf Leo Zitman. BELANGRIJKE VOORZIENINGEN NOODZAKELIJK. Met de nodige voortvarendheid werd aan de restauratie begonnen. Al spoe dig bleek echter, dat het bouwwerk vele gebreken vertoonde, waaraan niet ken worden voorbijgegaan. On dergrondse funderingsbogen bleken gebroken te zijn, deurkozijnen waren uit het lood gezakt, weggetimmerde ondereinden van de kapspanten ble ken te zijn vergaan. Toen de kalk- laag was weggehakt, trof men ge scheurde gewelven aan. Kortom de toestand, waarin het gebouw ver keerde, was bedroevend en wilde het gebouw in stand gehouden worden, dan waren belangrijke voorzieningen nodig. De Rijkscommissie voor de Monu mentenzorg was van oordeel, dat de staat, waarin het monument verkeerde, zo slecht was. dat alleen een afdoende restauratie tot een bevredigend resul taat zou kunnen leiden en dat met beperking van de noodzakelijk gebleken herstelwerkzaamheden geen genoegen zou kunnen worden genomen. Om tot een verantwoorde restauratie te komen was naar raming nog een bedrag van f 150 000.nodig. In zijn vergadering van 24 januari 1955 besloot de raad ook dit bedrag beschikbaar te stellen. Intussen moest bij de verdere werk zaamheden worden geconstateerd, dat het gehele gebouw zich in een veel slechtere toestand bevond, dan had kunnen worden verwacht. Steeds weer nieuwe gebreken kwamen aan het licht. Van de ene verrassing verviel men in de andere. En zelfs het tweede krediet was niet voldoende om deze te verhel pen en aan de wensen van Monumen tenzorg tegemoet te komen. Bij besluit van 6 februari 1956 stelde de gemeen teraad een krediet van nog eens f95.600.beschikbaar. Het totale krediet voor deze restau- binnenkort zal het wetsontwerp tot wijziging van de Lager Onderwijswet van 1920 in behandeling komen. In dit ontwerp zal o.m. het verkeersonderwijs voor de scholen voor gewoon lager, voor voortgezet gewoon lager, en uitgebreid lager onderwijs als onderdeel voor het vak aardrijkskunde verplicht worden gesteld. Dit deelde de voorzitter van het Ver bond voor Veilig Verkeer, jhr. T. Roell vanmorgen mede tijdens de opening van de algemene vergadering, die het Ver bond vandaag te Arnhem houdt. Jhr. Roell wees er voorts op dat alle kweek scholen in het land thans beschikken over docenten dóe een officiële verkeers- cursus hebben gevolgd, en op grond van een afgelegd examen hébben bewezen, bekwaam en bevoegd te zijn het vak „verkeerskennis" te onderwijzen. Thans is het Verbond bezig het verkeersonder wijs aan de leerlingen van de kweek scholen op gang te brengen. Een sterke stimulans noemde jhr. Röell de mogelijk heid tot deelneming aan een verkeers- examen, welk examen op verschillende kweekscholen reeds als normaal wordt beschouwd. De voorzitter van het Verbond voor Veilig Verkeer pleitte voorts voor ver plicht verkeersonderricht aan dienst plichtigen. In dit verband zei hjj, dat er over leg gaande is tussen de militaire auto riteiten en het Verbondsbestuur ten einde deze plannen te realiseren. Het Verbond voor Veilig Verkeer zal even als vorig jaar binnenkort weer een nationale veilig-verkeersactie organi seren. Dit, aldus jhr. Röell, kost han den vol geld en het Verbond is dan ook voor dergelijke acties aangewezen op hulp van buiten. Tenslotte deelde jhr. Röell mede, dat het Verbond voor Veilig Verkeer het vol gend jaar zyn 25-jarig bestaan zal her denken. Plannen zijn in voorbereiding om aan dit jubileum op gepaste wijze aandacht te besteden. De eerste partij Leidse kaas - 497 kg - wordt in de heropende Waag gewogen. Burgemeester Van Kinschot, de Commissaris van de Koningin in Zuid-Holland en de directeur van de Rijksdienst voor Monumentenzorg n*—? n zien hierbij toe. De ..man in het wit" is de heer S. Boekkooi, die reeds tien jaar zijn assistentie bij het wegen verleent. Deze eerste partij werd aangevoerd door de heer M. Heemskerk uit Rijp- wetering. (Foto L.D./Van Vliet.) ratie heeft derhalve bedragen rond f 325.000.—. En zo is uit de omstandigheid, dat de directeur van de Markt- en Haven dienst enige bescheiden wensen had voor de kantoorruimte van zichzelf en zyn personeel een restauratie van het Waaggebouw voortgevloeid, die grote afmetingen aannam. Een plan van ruim f 30.000.werd een project van ruim f 300.000. Nadat de burgemeester er zijn vreug de over had uitgesproken, dat het Waaggebouw voor een deel nog aan zijn oorspronkelijke bestemming beant woordt: het wegen van kaas, deelde hij mede. dat de adjunct-directeur van de Markt- en Havendienst, de heer D. R. Kooiman, zich de laatste jaren heeft beijverd om de geschiedenis van het markt- en havenwezen in Leiden na te gaan. Het resultaat van dit onderzoek zal de genodigden binnenkort worden aangeboden in de vorm van een gedenk boek. Het gedeelte, dat handelt over de Waag werd hun deze dag in eenvou dige vorm aangeboden. De heer Kooi man dankte spreker hartelijk voor het vele werk ,dat hij heeft willen verrich ten. Namens het gemeentebestuur bracht hij tenslotte allen dank. die aan deze restauratie hebben medegewerkt. In het bijzonder ir. Koch en zijn staf. als mede de ambtenaren van de Rijksdienst voor Monumentenzorg. Zeer veel waardering had spreker ook voor de directeur en het personeel van de Markt- en Havendienst, die onder moeilijke omstandigheden de dienst normaal doorgang deden vinden. Met de wens uit te spreken, dat het gebouw nog vele eeuwen een sieraad voor de gemeente mocht zijn, besloot de burgemeester zijn rede KAAS TER WEGING AANGEBODEN' Nog maar nauwelijks uitgesproken, reden twee kaasbrikken vóór het ge bouw, waarop een party Leidse en Goudse kaas ter weging werden aan geboden. Het waagbedrijf was hier mede in oude luister hersteld. Hierna zaten de genodigden in het Boterhuis aan een noenmaal aan. Tij dens deze maaltijd voerden nog diverse sprekers, o.w. de directeur van Markt en Havendienst, de heer W. Weima, het woord. By de gisteren gepubliceerde foto van het Waaggebouw omstreeks 1880. is abu sievelijk verzuimd te vermelden, dat deze fraaie opname afkomstig was uit het archief van de bekende Leidse foto graaf Goedeljee. uit wiens nalatenschap wij in de serie Oud-Leiden zovele plaatjes reproduceerden, terwijl de af druk ons ter beschikking werd gesteld door de al even toekende cineast Her man Kleitorink. Commissaris van Koningin kreeg foto aangeboden Tijdens de bezichtiging van het Waag gebouw bood burgemeester Van Kin schot de commissaris van de koningin in Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz. een foto aan. die onlangs genomen werd tijdens het bezoek, dat mr Klaasesz bracht aan de VEBO. De commissaris van de koningin, die zeer getroffen was door de hier uitge voerde restauratie, dankte met een en kel woord vooi deze vriendelijke geste. V.V.D. houdt zich afzijdig Als vaststaand kan thans worden aangenomen, dat de WD géén deel wenst uit te maken van het nieuwe te vormen Kabinet. De bezwaren van deze fractie die zich gisteravond hierover heeft beraden zijn voorna melijk gegrond op het feit, dat mr. Burger is afgeweken van zijn oor spronkelijke opzet, te weten: de vor ming van een extra-parlementair Ka binet. Ook koestert men in VVD-krin- gen ernstige bedenkingen tegen de fi guur van de heer Hofstra, die als toe komstige Minister van Financiën wordt genoemd op grond van diens inzichten met betrekking tot de be- lastingrpolitiek. Deze door de VVD ge nomen beslissing impliceert, dat er een tweede zetel voor de A.-R. be schikbaar komt. Vanochtend zou er een gesprek plaats vinden tussen mr. Burger en prof. Zijl stra. De A.-R. fractie zal na afloop van dit onderhoud in vergadering bijeen komen. Van het resultaat van dit intern be raad zal het afhangen, of de Anti-Revo lutionairen bereid zijn van het nieuw te vormen Kabinet deel uit te maken. Zo niet, dan zal ook de KVP haar niet eenstemmig genomen besluit (gesproken wordt van een twee-derde meerderheid) om akkoord te gaan met het regerings programma en met de zetelverdeling van mr. Burger, annuleren. Vlieger vloog te laag TWEE MAANDEN DETENTIE (Van onze Haagse redactie) Twee maanden militaire detentie legde de Krijgsraad voor de Kon. Luchtmacht gistermiddag op aan een leerling-vlieger, die tijdens een solo vlucht niet de verleiding had kunnen weerstaan om zeer laag boven zijn woonplaats, Gorssel in Noord-Bra bant, te gaan vliegen. „U wist toch wat de consequenties kunnen zyn van dat laag boven bebouwde kommen vliegen?', vroeg de president. „Sedert de verschrikkelijke gebeurtenis, die zaterdag in Eindhoven plaats greep, weten wy het nu trouwens allemaal", voegde hy er nog aan toe. De beklaagde, een wachtmeester, die voor het volgen van een vliegopleiding was gedetacheerd bij de Luchtmacht, kreeg op 27 juni van dit jaar opdracht met een Harvard-toestel een bepaalde oefenvlucht te maken, waarbij hij bin nen het plaatselijk vlieggebied van de basis Gilze-Rijen moest blijven. Hij be gaf zich echter daarbuiten en volbracht een deel van de opgegeven oefeningen boven zijn woonplaats Gorssel. Oogge tuigen maakten er later melding van, dat een les vliegtuig, waarvan zij de re- gistratieletters hadden genoteerd, zo laag was komen overvliegen, dat zij er bang van werden. De wachtmeester verklaarde ter zit ting, niet lager dan ongeveer 70 meter te zijn geweest. De auditeur-militair wees er op, dat het voor beklaagde een ongelukkige om standigheid was dat zyn zaak werd be handeld zo kort na hét ongeluk te Eind hoven. „Anderzijds maakt dit ongeluk het de Krijgsraad mogelijk zich voor ogen te stellen wat de gevolgen kunnen zijn van een optreden, zoals dat nu door beklaagde ten laste is gelegd.'" De auditeur-militair kwam tenslotte tot een eis van 2 maanden militaire detentie met onmiddellijke gevangen neming, met als bijkomende straf het voorlezen van het vonnis voor de troep. Na raadskamer veroordeelde de Krijgsraad de leerling-vlieger over eenkomstig deze eis, echter zander de bijkomende straf. Remmen werd rammen In Amsterdam-west heeft een motor wagen van lijn 7 gistermiddag, doordat de remmen weigerden, een bestelauto aangereden. Deze reed het trottoir op en verwondde daar een 47-jarige dame. die met inwendige kneuzingen in het Wil- helmina-Gasthuis is opgenomen. Een adjunct-hoofdinspecteur van de tram nam zelf de gebruikelijke remproe ven. Hy waarschuwde: ..Pas op. nu earn we remmenMaar tot zyn grote schrik weigerden de remmen ten tweede male. De tram schoot door. ramde een voor het rode stoplicht wachtende auto. die daardoor weer tegen een andere auto werd geduwd De tram. die in beslag is genomen en de drie auto's, liepen alle schade op.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 9