Beperkte subsidie voor V.V.V. DONDERDAG 27 SEPTEMBER 1956 Raadsvergadering van Oegstgeest Nieuwe „koninklijke" straten Salarisverhoging ambtenaren uitgesteld De gisteravond gehouden raadsver gadering onder voorzitterschap van de loco-burgemeester, de heer J. den Ouden, heeft aanmerkelijk langer ge duurd dan- de korte agenda deed ver moeden. Het was in het bijzonder het voorstel om de verhoging van de lonen van het gemeentepersoneel te doen ingaan op 1 juli inplaats van op 1 september en voorts de voqrgestelde weigering van B. en W. om medewer king te verlenen aan een verzoek ge daan ten gehoeve van de R.-K. Jon gensschool. die tot vrij langdurige dis cussie aanleiding gaven. Besloten werd de Commissie van Ad vies inzake de Woonruimtewet in haar huidige samenstelling opnieuw voor een jaar te benoemen. Het voorstel om de in aanleg zijnde wegen op het terrein tussen Hofdijck en Marelaan, welke wegen aansluiten op de Prinses Marijkelaan te noemen: Prinses Beatrixlaan en Prinses Irenelaan, gaf de heer an Kerkhoff aanleiding er op te wljizen dat later t.a.v. de Prinses Bea trixlaan wellicht een naamsverandering nadig zal zijn. Het weglaten van de aan duiding ..Prinses" voor de namen leek mvr. Smits evewel niet wenselijk. Er werdn nog andere bedenkingen gemaakt maar ten slotte werd besloten het voor stel van B. en W. aan te nemen. UNIFORME VUILNISEMMERS De wijziging van de algemene politie verordening in verband met de invoe ring van uniforme vuilnisemmers werd aanvaard. Mevr. Smtis gaf nog enkele praktische aanwijzingen. Het Jagershuisje, behorend bij het Kasteel Oud-Poelgeest zal to-t 1 septem ber 1966 gratis aan de Stichting Oud- Poelgeest in gebruik worden gegeven. Het voorstel tot verhoging van het krediet voor de verbreding van het voorste deel van de Hoge Morsweg, waarmede een bedrag van f 171.000. zal zijn gemoeid, deed rar. Slingen- berg opmerken dat tussen 1953 en 1955 de zaak door Ged. Staten sle pende is gehouden, hetgeen de ge meente thans duur komt te staan door allerlei verhogingen. Hij drong erop aan dat ditzelfde zich niet meer zou herhalen. MAATSCHAPPELIJKE ZORG De aanvrage om verhoging van het subsidie voor 1956 ten behoeve van de Gemeente-Commissie voor maatschap pelijke Zorg deed de heer Veen de vraag stellen of bij de uitkeringen rekening wordt gehouden met loonronden en huurverhogingen, hetgeen volgens de voorzitter inderdaad het geval is. Voorts werd op een desbetreffende vraag van mevr. Smits geantwoord dat de Com missie haar bemiddeling verleent bij de pogingen tot het verkrijgen van werk door ondersteunden. De heer Blansjaar raadde aan zo mogelijk gebruik te ma ken van de bschutte werkplaatsen te Sassenheim en Katwijk. Tegen het indienen van het verzoek om verhoging van het bedrag van de algemene uitkering uit het gemeente fonds had niemand bezwaar. JALOUZIEËN. Tegen de weigering van B. en W. me de te werken tot aanschaffing van alu minium jalouzieën ten behoeve van de R.-K. jongensschool kwam mr. Berg- jneyer in het geweer. Naar zijn mening was het onderzoek onvolledig geweest en derhalve het gestelde in het pre advies aanvechtbaar. Na enige discussie STADSNIEUWS DAME AANGEREDEN DOOR BROMFIETSER. Gistermiddag te omstreeks kwart over vijf is op de Zeemanlaan een 66-jarige dame aangereden door een bromfietser, toen zij op onvoorzichtige wijze de weg overst ak. Zij viel en liep een schedel- basisfractuur op en een snij wond boven het linkeroog. Zij werd door de E.H.D. naar het Academisch Ziekenhuis ver voerd. LEIDSE POSTZEGELVERZAMELAARS BEGONNEN WINTERSEIZOEN De eerste vergadering van het win terseizoen van de Leidse Postzegelver zamelaars, gisteravond in de boven zaal van „De Kleine Burcht", gehou den. mocht zich in een grote belang stelling verheugen. De heer Annegarn uit Den Haag hield een lezing, waarin hij vooral sprak over de zegels van Zwitserland, met name de Pro Juventute-zegel en Bundesfrei- marken. In een keurig verzorgde cau serie gaf spr. een duidelijke uiteenzet ting over het ontstaan van de Pro-Ju- ventute-zegels en de uitvoering daarvan. Daarna besprak hij de historische zegel uitgifte. In de pauze, welke volgde werd door de heer Annegarn gelegenheid ge geven zijn verzameling te bezichtigen. Velen maakten hiervan dankbaar ge bruik. Daarna werd de agenda van de vergadering verder afgewerkt. In de eerste plaats gaf de voorzitter een over zicht van de te Vlaardingen gehouden bondsvergadering. Voorts deelde de voorzitter mede, dat in Breda op 14 oktober in „de Graan- beurs", de Dag van de Postzegel 1956 zal worden herdacht door het houden van een Internationale ruildag, aange vuld met een tentoonstelling. Als zeer belangrijk voor de Leidse vereniging deelde hij nog mede dat in Leiden binnenkort een Ned. Filatelis tisch Centrum zal worden gevestigd. De voordelen daarvan voor de Leidse afde ling zijn niet denkbeeldig. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN: Gerardus Henricus Theo<forus Maria, zn van G. Prinsen en C. T. M. Reiring; Adrianus Cornells, zn van C. Berger en M. W de Koning: Arjen Reinout, zn van A. J. v. d. Grient en J. B. Wilken; Tómas- Eythór, zn van A. E. Tómasson en Th. J. v. d. Valk; Adrlaan Marlnus. zn van F. J. Gillissen en S. Reijerse; Eva Maria, dr van P. Muus en G. den Heijer; Peter Barwert, zn van P. Ouwehand en T. Genemans; Simon Hendrik, zn van IJ. de Jong en A. van Duyvenvoorde. GETROUWD: A. J. Kortekaas en M. M. Lewahrt; J. H. A. Naber en C. A. M. J. Beurze; H. N. Bauer en M. M. van Noort; J. A. J. Bent veld en M. S. Neuteboom; P. P. J. M. Schram en W. M. E. Thomeer: W. v. d. Nieuwendljk en E. v. d. Steen; C. H. P. J. Sormani en J. A. M. Bleijs; G. J. M. Groenendaal en F. Boekkooi. OVERLEDEN: A. v. d. Meij, 81 Jr. hulsvr. van H. A. van Asp er ent J. A. van Muljen, 44 Jr, man. 'werd besloten dit voorstel niet in be handeling te nemen. Omdat het voorstel tot verhoging van de lonen van het gemeenteperso neel met 1 juli te doen ingaan, de raadsleden pas één dag voor de ver gadering had bereikt, was de animo niet groot dit voorstel aan te nemen. Sommige raadsleden voelden er niet voor om tegen het advies van de rege ring, die de verhoging per 1 septem ber voor de Rijksambtenaren laat in gaan in te gaan. Op voorstel van de heer Nieuwkoop werd besloten deze zaak te behandelen in een volgende vergadering. De heer Blansjaar ver klaarde zier tegen omdat z.i. de lonen zo spoedig mogelijk omhoog moeten om vertrek van personen uit gemeen tedienst tegen te gaan. RONDVRAAG De heer van Weizen deelde mede dat Ged. Staten nog steeds het raadsbesluit inzake de garantie van de lening t.b.v. het bejaardencentrum niet hadden goed. gekeurd. Om meer dan een reden kan langer uitstel zeer schadelijk zijn en hij vroeg de aandacht van het College om de zaak in Den Haag te gaan bespre ken. hetgeen de voorzitter toezegde. De heer Blansjaar kwam terug op de onhoudbare toestand in een woning aan de Assendelftstraat. De nalatige eige naar zal ter verantwoording worden geroepen. Op een vraag van dit raadslid om een regeling te treffen dat op zondag de enige apoteek in Oegstgeest geopend zal zijn. kon de voorzitter uiteraard niets definitiefs zeggen. Hiernaar zal een on derzoek worden gedaan. De heer Veen vroeg de aandacht voor de obstakels op de Haarlemmertrek vaart in verband met de werkzaamhe den aldaar. Het verkeer loop daar ge vaar. Het bleek evenwel, dat de gemeen te Leiden behulpzaam zou moeten zijn om een oplossing te zoeken. In verband met dezelfde werkzaamheden meende de heer v. d. Voort dat door de zand- auto's misère kan ontstaan om de hoek van de Kwaaklaan. Een waarschuwings bord achtte hij noodzakelijk. Zwitserland, Nederland en IJsland gebruiken veel melk Het melkverbruik in de verschillende landen varieert van 690 gram per per soon in IJsland tot slechts 34 gram per persoon per dag in Portugal, zo blijkt uit een rapport, uitgebracht op het „Internationale melkcongres" in Rome. IJsland gaat aan het hoofd der melk gebruikers met 690 gram per persoon per dag. Zwitserland komt op de twee de plaats met 584 gram. N e d er 1 a n d op de derde plaats met 568 gram per persoon per dag. Daarna volgen: Noorwegen met 566 gram. Canada met 544 gram. Zweden met 489. Denemarken met 442 gram. V S. met 437 gram. Engeland met 424 gram. Duitsland met 384 gram. België met 311 gram. Frankrijk met 244 gram Italië met 143 gram. Griekenland met 120 gram, Turkije met 86 gram. Portu gal sluit de rij met een melkverbruik van 34 gram per persoon per dag. Op het congres werd aangedrongen op groter melkverbruik, daar één liter meik voldoende proteïne en calcium bevat voor de dagelijkse behoeften van de mens aan deze stoffen. Men zou 47 eieren moeten eten om bijv. evenveel calcium op te nemen als door het ge bruik van één liter melk. DUIVENSPORT. P.V. „De Reisduif" hield een wed vlucht vanaf Mons over een afstand van 193.52 km. In concours 129 duiven. Gelost 10 uur. N O. wind. De eerste duif bereikte zijn hok om 13.23.07. de laatste of 26e duif om 13.54.34. De uit slag luidt: 1, 2. 5. 10 A. Singeling. 3. 8 P. Mooten, 4, 6, 9 J. en H. v. Leeuwen, 7 D. Bev. Wedvlucht St. Ghislain H., afstand 196.62. In concours 84 duiven. Los 7.30 uur. Z.O. wind De eerste duif bereikte zi.in hok om 10.18.17, de laatste of 17e, duif om 10.35.40. De uitslag luidt: 1, 2. 8. 9 A. Singeling. 3. 5, 7. 10 J. en H. v. Leeuwen. 4 H. de Haas. 6 S. Koster. Verbeterde uitslag Duffel: 1. 9 J. en H. v. Leeuwen, 2. S. Koster. 3. Gebr. Kok, 4. 10 A. V .d. Hulst. 5 J. v. Alphen 6 D. Bey, 7 G. v. Stein, 8. F. Bouw man. Kampioenen navluchten: 1. J. en H. v. Leeuwen 139.69 pnt., 2. A. Singe ling 126.45 pnt.. 3. H. de Haas 107.09 p. Kampioen Generaal: 1. J. en H. v. Leeuwen 905.34 pnt.. 2. S. Koster 902 12 pnt.. 3. J. v. Alphen 776.00 pnt.. 4. P. Mooten 751 05. 5. Gebr. Kok 750.53 pnt. Kampioen koppel wedstrijd navluch ten: 1. Gebr. Kok en J. en H. v. Leeu wen 202.30 pnt., 2. A. Singeling 178.41 pnt., 3. H. de Haas 149.21 pnt. Raadsvergadering in Wassenaar De gemeenteraad van Wassenaar kwam gisteravond in openbare verga dering bijeen onder voorzitterschap van burgemeester S. baron van Wijn bergen. Een krediet van f. 34.000 werd beschik baar gesteld voor vernieuwing van de riolering in de Hallekenstraat en de Bloemluststraat. Toegestaan werd een bedrag van f. 5071 voor voorziening in het raad huis De Paauw. Aangezien bij de toekenning van de 3 uitkering ineens over 1955 bij het gemeentepersoneel de verwachting werd gewekt op eenzelfde uitkering over 1956 werd door B en W uit een oogpunt van billijkheid voorgesteld om in afwijking van de circulaire van de minister van Binnenlandse Zaken aan het daarvoor in aanmerking komend personeel over het tijdvak 1 juli t.m. 31 december een uitkering van 6 te verlenen. De raad ging hiermede akkoord. Teneinde te voorkomen, dat de vóór 1 januari 1956 bij het gesubsidieerde bij zondere kleuteronderwijs doorgebrachte diensttijd van het personeel voor pen sioen geheel verloren zal gaan werd in gevolge art. 134 van de Kleuteronderwijs wet een verordening tot wijziging van de verordening subsidie kleuterscholen vastgelegd, waarin tevens werd vastge legd, dat in bijzondere gevallen een pen sioen rechtstreeks aan de belanghebben de kan worden uitgekeerd. Ingevolge het verzoek van de N V. Bouwkas Nederlandse Gemeenten werd besloten te garanderen de hypotecaire geldleningen door de N.V. vertrekt aan 17 bouwspaarders(sters). TAAK VAN V.V.V. Door de Ver. voor Vreemdelingen Ver keer Wassenaar werd voor 1956 een subsidie van f. 5000 verzocht in hoofd zaak voor het opvoeren van propa ganda activiteit. B. en W. oordeelden, dat het karakter van Wassenaar een andere is dan van een badplaats en de taak van de VVV alleen moet zijn het geven van ge vraagde inlichtingen. Zij stelden voor, jaarlijks te subsidiëren met 50 %- van de vaste contributies, voor 1956 be perkt tot maximum f. 1000, waartoe werd besloten. Op voorstel van B. en W. bleven de opcenten op de hoofdsom van de grond belasting voor 1957 gehandhaafd op 60 voor de gebouwde en 30 voor de onge bouwde eigendommen. Ingevolge een vraag van de commis sie belast met het onderzoek van de bedrijfsrekeningen over 1954 werl do.r B. en W. een overzicht gegeven va l de dalende lijn, waarin het totaalb-vjvag van de afschrijvingen zich beweegt in verhouding tot het totaal der invesie. gen. Zij knoopten hieraan vast het j voorstel om. ter vorming of aanvulling 1 van de reserve, van de door elk bedrijf aan de gemeente uitgekeerde win t 1. pett. aan het bedrijf terug te geven. In de beheersverordening van de be drijven werd dit vastgelegd. Te'ens werd in deze rodnvraag een zodanige wijziging gebracht, dat van de taxi ie- waarden van in het grondbedrijf !rge- brachte gronden kan worden afge weken. De leden en plaatsvervangende leden van de vorderings- en huisvestingscom missies werden voor een jaar herbe noemd, met dien verstande dat in de plaats van de heer P. L. Huibers, die bedankte, werd gesteld mevr. H. M. A. Franses—Schroder. Herbenoemd werd het aftredend lid van de Gemeentelijke Instelling voor Maatschappelijk Hulpbetoon de heer C. Mansveldt. OPENBARE ULO Op zijn verzoek werd aan de here H. J. Nijhof hoofd van de openbare u.l.o.-school, eervol ontslag verleend. Benoemd wrd tot hoofd van de open bare u.l.o.-school de aan deze school verbonden onderwijzer de heer J. Pot- leboom. Ingevolge zijn verzoek werd aan de heer K de Vrij, onderwijzer in het vak lichamelijke oelening aan de openbare u.l.o.-school eervol ontslag vrleend. Benoemd werd tot vakonderwijeer lichamelijke oefening aan de openbare u.l.o.-school in tijdelijke dienst de heer J. Geribranda, alhier. Besloten werd om medewerking te verlenen aan 1. de aanschaffing van leermiddelen voor de R.-K. Jongens school: 3. het aanbrengen van een zandbak op de speelplaats van de Prinses Margriet Kleuterschool; 3. het aanleggen en inrichten van een speel plaats en het aanschaffen van meubi lair en ontwikkelingsmateriaal voor de R.-K. Kleuterschool aan de Kerk straat. Buiten de agenda om werd een bedrag van f 1550 toegestaan voor de aanschaf fing van een dimafoon (dicteerappa- raat), een aanvulling van de onlangs aangeschafte Trafipax-apparatuur voor het constateren van verkeerscovertre- dingen langs de weg. LEIDERDORP Jaarvergadering Schaakver. De jaarvergadering van de Leider- dorpse Schaakvereniging werd gehou den in „Het Wapen van Leiderdorp". De voorzitter, de heer M. Splinter, sprak een kort openingswoord waarop de verslagen van secretaris en penning meester volgden. Uit dit laatste bleek er een batig saldo te zijn van f 112.83. Bij de gehouden bestuursverkiezing werden alle aftredenden, nl. de heren H. S. Ginjaar, C. Meinema en C. Sterk herkozen. Hierna volgde een korte bespreking inzake de onderlinge competitie. De prijswnnaars van de vorige onderlinge wedstrijden waren de heren de Jong, v. d. Valk en Goedhart, De beste resultaten in de competitie van de Leidse Schaakbond werden be haald door de heren van Wijnen en van Tol resp. voor het le en 2e tien tal. Bij de rondvraag kwam het 35-jarig bestaan van de vereniging ter sprake. Men wilde dit feit feestelijk herdenken, doch hiervan moest worden afgezien omdat de middelen ontbreken. Wel zal het kampioenschap van Lei derdorp dit jaar weer worden verspeeld. Hieraan kan worden deelgenomen door alle Leiderdorpers alsmede door perso nen die wonen te Zoeterwoude aan de Hoge Rijndijk. VOORSCHOTEN Ned. Chr. Vrouwenbond De Ned. Chr. Vrouwenbond heeft gisteren het seizoen geopend met een vergadering,, waarop de bekende auteur van chr. romans, de heer J. W. Ooms uit Soestdijk sprak over het, ontstaan van een roman. Voor deze auteur het •woord kreeg, heette de presidente, mevr. Mechelse-de Ruyter de vele aanwezigen welkom en herdacht zij met enkele woorden het onlangs ontvallen trouwe lid. mej Alting. Op vaak geestige wijze vertelde de heer Ooms over de geboorte van een ro man. Waarom? Omdat de auteur het niet laten kan. Hij is hevig geïnteres seerd in het. leven van de mens en het is niet in de eerste plaatsdegeschiede- nis, welke hem boeit, maar hoe de mens zich gedraagt in de verschillende le venssituaties. Zij inspiratie is een gave Gods. De eerste schreden van de Ooms op het schrijverspad waren niet altijd gemakkelijk. Diverse malen heeft hij zijn vader moeten beloven nooit meer te schrijven. Alles, wat hij schrijft is vxoor zijn verbeelding werkelijk gebeurd Hij leeft in ee.n voortdurende strijd tussen verbeelding en werkelijkheid. Tots lot van de vergadering deelde de presidente mede. dat, het wellicht in de toekomst moeilijk zal zijn dezelfde re gelmaat in bijeenkomsten te handha ven. daar de zaal „Irene" niet meer be schikbaar zal zijn. Het pand is weer in gericht tot woonhuis. WARMOND A. Ornish oorn werd ere-burger Gelijk mei oud-wethouder Zwetsloot In tegenwoordigheid van verschillen de autoriteiten en vertegenwoordigers van verenigngen en organisaties, onder wie de burgemeester van Warmond met zijn echtgenote, burgemeester van Berckel van Noord wijk, dokter Walen kamp en echtgenote, notaris Günther, oud-wethouder Zwetsloot en vele vrien den en bekenden, werd de heer A. Oudshoorn gehuldigd op zijn 70ste ver jaardag. Allereerst werd het woord ge voerd door burgemeester jhr. mr. L. M. E. von Fisenne, die er op wees dat de jubilaris met grote voldoening kan te rugzien op de achter hem liggende ja ren. Uw vooruitstrevendheid. Uw helder inzicht in gemeentezaken zijn de ont wikkeling van deze gemeente zeer ten goede gekomen, aldus spr. Het is mij aldus preker, thans een gro te vreugde U te kunnen mede delen dat de raad dezer gemeente met alge mene stemmen heeft besloten U als eerste in deze gemeente de hoogste onderscheiding te kunnen uitreiken die de gemeente kent n.1. de erepen ning in zilver, waardoor gij ere-burger van Warmond geworden bent. Tevens reikte de burgemeester deze penning uit aan de heer C. Zwetsloot, die ondanks zijn 85-jarige leeftijd nog zo vitaal is en nog steeds vol interes se voor wat er in de gemeente leeft. De heer Oudshoorn zei zeer getroffen te zijn door deze geheel onverwachte huldiging. Met een woord van dank aan allen die deze dag voor hem tot een onvergetelij ke dag hebben gemaakt besloot spreker zijn gevoelvol dankwoord. Vele geschen ken en bloemen waaronder een prachtig bloemstuk van de polderbesturen sier den de kamer van de jubilaris, als be wijs hoe groot de sympathie voor hem is van de Warmondse bevolking. War- monds fanfare bracht 's avonds een mu zikale hulde, waarbij de voorzitter, de heer Ouwehand felicitaties aanbood. OOIEVAARSNEST Deskundigen hebben, thans het ooie vaarsnest naar beneden gehaald tenein de de nodige herstellingen aan te bren gen. Met belangstelling wordt nu naar de komst van de ooievaars uitgezien en ieder hoopt dat de nieuwe woning de ooievaars de nodige aantrekkingskracht zal geven. HUIZE ST. LIDUINA BESTAAT 25 JAAR. Donderdag a.s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat door wijlen mgr. J. D. J. Aenge- nent, bisschop van Haarlem, Huize St. Liduino alhier op feestelijke wijze werd geopend. Huize St. Liduina is een telhuis voor bejaarden en voorziet in deze gemeente in een grote behoefte en 25 jaar gele- I den had niemand zich in kunnen den- ken, dat het bejaardenvraagstuk zulk I een enorme omvang zou aannemen. Pastoor J. Gussenhoven heeft enkele jaren geleden een regentschapsraad voor het tehuis ingesteld, waarmede St. Liduina financieel en economisch een geheel zelfstandige inrichting is gewor den. De herdenking van het 25-jarig bestaan zal geen feestelijk karakter dragen en in eigen kring worden ge vierd. Benoemd Als adjunct-commies ter gemeente-secretarie alhier is benoemd de heer A. van Gils, werkzaam op de gemeente-secretarie te Oosterhout, zulks ter voorziening in de vacature, welke is ontstaan door het vertrek v an de heer A. J. Dorsman naar Bergen op Zoom. WARMONDS FANFARE BIJ 3 OKTOBERFEEST. De Warmondse Fanfare zal dit jaar deelnemen aan de op 2 oktober te hou den taptoe en aan de 3-oktoberoptocht te Leiden. De (lichtvaardigheid van straalverlceercvliegtuigen nog niet voldoende bewezen Op het Zweedse Europese Congres vcor Luchtvaarttechniek werd giste ren o.m. gesproken door prof. Lucio Lazzarino. hoogleraar in de vlicgtuig- bouwkunde aan de Universiteit van Pisa. De professor behandelde enige vraagstukken, die samenhangen met de veiligheid van straalverkeersvlieg- tulgen. Hij kwam o.a. tot de conclusie dat men een voorzicht" c houding ten aanzien van luchtwaardigheid van straalverkeersvliegtuigen zal dienen aan te nemen, omdat .er tot nu toe onvoldoende kennis is vergaard van al de inderdaad mogelijke gevaarlijke verschijnselen, die een gevolg kunnen zijn van het intensieve gebruik van een vloot straalverkeersvliegtuigen in geregelde dienst. Totdat voldoende ervaring is opge daan moeten alle logischerwijs moge lijke oorzaken van gevaar onder ogen worden gezien. AUe rapporten over on gewone voorvallen of over waargeno men verschijnselen gouden z.i. moeten worden onderworpen aan een nauw keurige kritische analyse. Naar de me ning van prof. Lazzarino moet er een internationale organisatie worden op gericht die zich met dat onderzoek be last. De ervaring die is verkregen met de militaire straalvliegtuigen moet vol ledig benut worden teneinde ieder mo gelijk gevaar te vermijden. Tenslotte beval. prof. Lazzarino een aantal on derzoekingen aan. die o.a. betrekking hebben op de oorzaken van de fysische vermoeidheid van vliegtuigbemanhingen Prof. Lazzarino is van mening, dat alle zeer waardevolle gegevens, die verkregen zijn door de moedige" daad die verricht is door de „British Over seas Airways Corporation" (met de „Cornet") en door het op grote schaal gebruiken van militaire straalvlieg tuigen ten volle gebruikt moeten wor den voor de straalverkeersvliegtuigen. Nieuwe lening aan Indonesië VAN DE EXIMBANK Abdoel Moetalib Danoeningrat, secre taris-generaal vn het Ministerie van Verbindingen, heeft medegedeeld, dat de Eximbank in Washington zich bereid heeft verklaard een aanvullende le ning aan Indonesië te verstrekken. Danoeningrat, die kort geleden uit de V.S. terugkeerde, zeide dat de Exim bank kredieten zou toewzen voor pro jecten, welke Indonesië voorlegt. Tot dusver heeft de Eximbank lenin gen tot een bedrag van 100 miljoen Amerikaanse dollars aan Indonesië verstrekt. De aanvullende lening van de Exim bank zou worden gebruikt voor de aan koop van vliegtuigen van het nieuwe type Convair 440, voor de Garoeda In donesian Airways. Opheffing R.T.C.- overeenkomsten STAATSCOMMISSIE VOLGENDE MAAND GEREED De Indonesische minister van Finan ciën, Joessoef Wibisono, die voorzitter is van de Staatscommissie voor de uitvoe ring van de opheffing der R.T.C.-over- eenkomsten met Nederland, heeft ver klaard, dat de commissie haar taak de volgende maand zal hebben voltooid. Door afwezigheid van vele leden der com missie, die president Soekarno op zijn reis naar de communistische landen ver gezellen, of in het buitenland vertoef den voor andere doeleinden, is het werk van de commissie vertraagd. Doch haar taak is nu „bijna voltooidi", aldus de minister. ZOETERWOUDE BURGERLIJKE STAND Geboren: Johannes J. A. M., zn van N. J. van Schie en A. A. P. van Santen; Seraphina, dr van P. van de Velde en A. Nagtegaal; Quirina H. P.. dr van C. A. Lagerberg en C. A. van Leeuwen; Leonar- dus G. M., zn van Th. C. van Veen en W. H. M. Wolvers; Gerrlt J.. zn van J. Wleiders en W. C. v. d. Hoeven; Cornells A. A., zn van W. Th. Hoogervorst en E. M. Schouten; Theodora H.. dr van P. J. van der Ven en A. C. Heljningen; Wilhelmus G. P zn van P. C. van der Drift en W. J. Hllgersom; Elisabeth H. J., dr van W. G. Molenkamp en J. H. Karremans. Getrouwd: J. P. Baak en Th. A. Uljee; A. H. Wolvers en J. W. Vink; A. de Graaf en N. Vromans; G. F. J. van Rijn en C. C. M. de Groot; W. Hoogervorst en A A. Zandbergen. Overleden: G. Hak, 77 Jr. echtgenote van P Oudshoorn. Persverbod blijft Gehandhaafd Het hoofdkwartier van het Indone sische leger heeft medegedeeld, dat het leger de verordening, waarbij „destructieve en provocatieve be richtgeving" wordt verboden, zal handhaven, en dat niet kan worden voldaan aan de eis van de Indonesi sche Journalistenvereniging om deze verordening te herroepen. Op overtre ding van deze verordening, die tien dagen geleden werd afgekondigd en die kritiek op de president, vice-presi dent en regeringspersonen in functie verbiedt, staat een straf van een jaar gevangenis of een boete v. 10.000 roe- piah. De woordvoerder van de Landmacht, luitenant-kolonel Pimgadi, zei, dat „de verordening niet in strijd is met de de mocratische beginselen". Democratie be tekent niet „vryheid om te beledigen, te insinueren of vijandige verklaringen te publiceren". De twee Indonesisch*»- journalisten, die in Ziirich het gesprek mot Nederlandse journalisten onder auspiciën van het Internationale Pers Instituut bijwoon de en die naar gemeld van de mi litaire politie opdracht kregen naar In donesië terug te keren voor een onder vraging in verband met publikaties in hun bladen, hebben gezegd, dat het leger maar moet wachten en dat zij eerst een bezoek zullen brengen aan Israël. Promotie W. van Zijll Aan de Universiteit van Leuven is tot doctor in de lichamelijke opvoeding gepromoveerd op het proefschrift geti teld „De Olympische beweging en haar betekenis voor de sportbeoefening" de heer W. van Zyll te Den Haag. direc teur van het Nederlands Olympisch Comité. Promotor was prof. G. de Nayer. De jury kende dr. Van Zyll het predi kaat „met grote onderscheiding" toe. Bij de promotie waren o.m. aanwezig de heer P. W. Scharroo, lid van het Internationaal Olympisch Comité, dr. J. N. van den Houten, secretaris van het N.O.C. ,de heer F. Jutte, bestuurs lid van de K.N.A.U. de heer H. Roos, bestuurslid van K.N.S.B. en dr. ir. D. R. Mansholt. directeur-generaal voorde arbeidsvoorziening van het Ministerie voor Sociale Zaken. BEURSOVERZICHT UNILEVER WILLIG Amsterdam, 27 september De beurs werd vandaag klaarblijkelijk geïnspireerd door het herstel dat Wall- street gisteren te zien gaf en de stem ming was in doorsnee dan ook vriende lijk. Dit geldt met name voor de interna tionale concerns waar van in het bij zonder Unilever opviel. Voor dit papier besctond er begin beurs behoorlijke kooplust voor Franse rekening. Dit had tot gevolg dat ook de beroepshandel en later het publiek meegetrokken wer den. Na een opening op 391 steeg Uni lever gemakkelijk tot 398 en wist deze notering tot het einde vrij aardig te handhaven. Gisteren sloot het margarineconcern op 383Vi. Kon. Olie noteerde 6 punten hoger op 808, het °n vrijwel in over eenstemming is mi l de New Yorkse pa riteit, Aku en Philips verbeterden ca. 6 punten. Vandaag staat de inschrijving open op een tweetal gemeenteleningen, nl. de premielening van Amsterdam en de 4% prrocent obligatielening ten laste van Tilburg. De belangstelling voor de Amster damse lening, de derde premielening van de hoofdstad dit jaar, viel enigs zins tegen, men nam aan dat de in schrijvingen wel ten volle zullen wor den 'toegewezen. Ook voor Tilburg was de belangstelling maar matig. Zowel op de scheepvaartsector als bij de cultures konden de noteringen van gisteren vrij goed gehandhaafd worden. Aandelen van Gelder die gisteren reeds 8 punten lager noteerden wegens mede delingen over de gang van zaken in het eerste halfjaar van 1956, werden van daag opnieuw lager vernomen. Guldens beleggingen stil en onveranderd. WISSELKOERSEN. Amsterdam, 27 september. - Londen 10.01%—10.02 y4: New York 3.821.1— 3.83ft; Montreal 3.91383.91%; Parijs 1.0007%-1.0817 V2; Brussel 7.633i»-7.627«; Frankfurt 90.75'00.80%Zurich 86.95'ó—870öy2; Zürioh (vr. fres) 89.34'2 89.38%; Stockholm 73.54' 1-173 59' Kopenhagen 54.9154.96; Oslo 53.12% —53A714; Milaan 60.83%—60.88%. Deze pagina is gedeeltelijk gecorrigeerd De directeur van de Engelse posterijen. Charles Hill, heeft gis teren van Londen uit het eerste particuliere kabel-telefoongesprek met de Verenigde Staten gevoerd als officiële ingebruikneming van de nieuwe trans-Atlantische kabel. De heer Hill (midden) tijdens zijn historische gesprek in gezelschap van Norman Robertson, hoge com missaris van Canada in Engeland (links) en Winthrop Aldrich. de Amerikaanse ambassadeur in Lon den (rechts). Beurs van Amsterdam Donderdag 27 september ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f.1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. 53 3% 94 ft 94ft Grootboek obi89 L Ned. '51 3% 94 94 Ned. '53 (3%) 92% 92% Ned. '48 3% 87% L«£è Ned. '54 314 88 87% Ned. '55 3% 88 88% Ned. '55 II 3% 90 90% Ned. '47 3% 391% 91ft Dollarlng '47 3 94^ Ned. '56 3% 95 94ft Investeringscert. 3 95',4 93% Ned. 62-64 3 93% 93ft Indië '37 A 3 92 92 ft Grootboek '46 3 88% 88% ACTIEVE AANDELEN Cult. Hand, en Ind. B 51 51 Nat. Handelsbank 117 119 Ned. Handelmij190% 191 A.K.U244 250'2 Philips 276% 281% Unilever 383% 396% Wilton Feyenoord 325 Biliton 2de r226% 227% Kon. Olie f.50.— 412 406 Kon. Olie 802% 808% Amst. Rubber76 75% Holl. Amer lijn 201 202% Kon. Ned Stoomb. 179% 181 Ned. Scheepv. Unie 172 172% H.V.A99% 100% Java Cult58 57 Deli Mij105% 106% Senembah77 L 76% NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 3 94% Den Haag 1937 1 3. Lelden 1947 92% R'dam *37 I III 3% 94% Industr. Obligaties Philips Dollarlng 100% 96% b. Premieleningen A'dam '51 2% 115 116 Eindhoven '54 2% 97ft 97% Enschede '54 2% 93 93 Den Haag'5112% 103% 103% idem n 2% 102% 103% R'dam '52 I 2% 106% 107 idem n 2% 104% 104"» Utrecht '53 2% 106 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Amsterd. Bank 239% 241% Rotterd. Bank208 210% Twentsche Bank217 217 Industrie Ondernemingen Ned. G. en Splr. fabr. 219 218% Kon. Ned. Grofsm. 115% 116 Rott. Droogd. Mij. 614% 614% Tieleman en Dros 12% Handelsondernemingen BorsumU. cv A f1000 86 8« Internatio102 103 Diversen Albert Heyn286 286% Ned. M. Walv. Vrt. 74 Spoorwegen Dell Spoorw. Mij. 21% 22% Amerik. fondsen Anaconda 81% 81% Shell Oil Cy94 93% Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen VK. 26/9 Holl. Constructie 410 Ing bur v Bouvvnijv tt - Int Kunststof! Ind 59 57 Kon Ned Edelmet 69 Pref w.a Idem 69% 69 Textiel Gebr v Wm 77 76% Leidsche Wolspinr. J60L J50L Ned Electrolasm Sikkens Lakiaor 53 470 471% Ver. Touwfabrleken 170 168 Wernink's Betonm. 95%

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 7