ASPRO Classis Leiden N.H. Kerk sprak zich uit over Synodale oproep Gezien huidige onzekerheid in kerk: discussie voortzetten dank zij ASP«° beschermt DONDERDAG 27 SEPTEMBER 1956 Onze verhouding met Nieuw Guinea Ook de Classis Leiden van de Ned. Hervormde Kerk, die gisteren in het Zen dingshuis te Oegstgeest bijeen kwam, heeft zich in de middagvergadering bezig gehouden met de bekende en veelbesproken „Oproep tot bezinning inzake Nieuw- Guinea. Nadat dr. E. Jansen Schoonhoven gewezen had op de theologische en politieke achtergronden van dit probleem, bleek In de discussie, dat er op dit terrein zeer veel meningsverschillen te vinden waren. Verscheidene ambtsdragers moesten voortijdig de vergadering verlaten en daar door gaven de uitslagen van de stemmingen niet geheel en al de meningen van de afgevaardigden weer. Het laatste woord is over deze kwestie zeker nog niet gesproken. De praeses, ds. D. J. Vossers van Lei den had de leiding van deze vergade ring. Welke van de vele preken, aldus ds. Vossers in zijn inleidend woord, die we in ons leven gehoord hebben, blijven hangen? Niet de preken, waarmee we het van a tot z eens waren, maar de preken, die ons deden schrikken. De General Synode heeft ook een preek gehouden, die zeer verontrustend heeft gewerkt. Velen zeggen: ,,'t Is niet eens een preek geweest, maar een po litieke verhandeling". Heeft de Synode zich met het be kende vraagstuk te bemoeien? Men zegt, dat de theologische funde ring zeer zwak is. Een tekst aan het slot! in het begin wordt wel „de ge rechtigheid Gods" genoemd, maar is dat ,3ijbels funderen"? Als de Synode gaat preken, dan moet het een pronkjuweel zyn. Toch heeft de Synode door deze „Op roep tot bezinning" de mensen aan het schrikken willen brengen, aldus spreker. De Ned. Herv. Kerk heeft de op dracht een rustverstorende kerk te zijn. Zij staat als Christus-belijdende kerk In de wereld. De beloften en geboden Gods gaan in de regel tegen de mening van het volk In. Spreker verwees hiervoor naar 1 Ko ningen 22. Maar het is ook mogelijk, dat de Raad voor de Zending en de Ge nerale Synode verontrust geweest zijn: of Ramoth in Gilead van Aram of van Israël is. Dar. laat men zich niets ge legen liggen aan instemming of afkeu ring; dan luistert men alleen naar de stem van de profeet Micha. We mogen dus de preek vandaag gerust uiteenra felen, becritiseren of zeggen, dat de brief verkeerd geadresseerd is. Het kan ook zyn dat we moeten instemmen met het woord van dè profeet, aldus ds. Vos sers. MEN WIST.... ER ZOU VERZET KOMEN. Dr. E. Jansen Schoonhoven, rector van de Zendingshogeschool te Oegst- die de oproep van een toelichting voorzag, zeide dat de Raad voor de Zending van de Hervormde Kerk de zaak aanhangig heeft gemaakt, om dat hjj meende, dat deze zaak veel te weinig door het Nederlandse volk in het algemeen werd begrepen. De Raad wist, dat er veel verzet zou ko men, maar hjj meende, dat het moest. Als we vragen naar de theologische achtergronden van deze „Oproep", dan zijner, die menen, aldus spr., dat die er in 't geheel niet in te vinden zijn. Anderen menen van wel, maar dat de achtergronden gefundeerd lagen in een „natuurlijke" theologie. Dit laatste is echter ook ten enen male onjuist. Spre- wer meent, dat de Synode de theologi sche achtergronden duidelijker naar voren had moeten brengen. In de inlei ding tot de „Oproep" wordt gezegd, dat we „moeten zoeken naar het licht van het Woord Gods". Dit vindt spreker een zeer belangrijke zinsnede, want dan wordt gepredikt, dat Jezus Christus de Koning der koningen en de Heer der heren is. Gods soevereiniteit zal gepre dikt moeten worden over alle volken. Vandaar, dat de „Oproep" spreekt over de verantwoordelijkheid tegenover God en de naaste. De „Oproep" noemt ook het woord „gerechtigheid". De Synode heeft de Bijbelse zin van dit woord als bekend verondersteld. Spreker betreurt het, dat er geen nadere omschrijving van dit woord gegeven is. Later in de brief van de Synode, die een nadere toelichting geeft op de „Oproep", komt deze om schryving wel voor. Dit is dan ook de theologische achtergrond, waarom de Synode gesproken heeft. GEEN PARTIJ-POLITIEKE ACHTERGRONDEN. Bij het vragen naar de politieke achtergrond moet men vooral beden ken, dat er geen party-politieke ach tergronden aan de „Oproep" ten grondslag liggen. Men heeft dit wel als een venvyt laten horen, maar dit is beslist onwaar. Geen enkele politieke partij heeft gezegd, wat dc Synode over dit waagstuk zegt. Men heeft ge tracht. het licht van Gods Woord daarover te laten vallen. De Synode levert in geen enkele vorm kritiek over de wyze, waarop het Ned. Gouverne ment hef bestuur over Nieuw-Guinea uitoefent. De Raad voor de Zending is er van overtuigd, dat de Gouverneur en zijn ambtenaren veel doen voor dat gebied. VEEL NEDERLANDERS LIJDEN AAN BLIK VERENIGING Nieuw-Guinea zal als internationaal probleem aan de orde gesteld moeten worden en dat is de bedoeling van de Synode. Veel Nederlanders lijden in dit opzicht aan een blikvereniging. We moeten twee dingen goed zien: 1. In donesië heeft een geschil met Neder land over Nieuw-Guinea en dat heeft ernstige gevolgen; 2. Indonesië vindt voor zijn standpunt veel bijval bij an dere landen. Kan men nu aan de Sy node verwijten, dat zjj met het aan de orde stellen van dit probleem, de paden van Gods Woord verlaat? Spreker wijst er op, dat het zeer moei lijk is. Gods woord toe te passen op een concreet geval. De Kerk zal het moeten wagen, de prediking toe te passen op concrete situaties. Deze moeilijkheden zal men niet uit de weg mogen gaan. Vervolgens toont spreker aan, dat het vraagstuk Nieuw-Guinea een onderdeel uitmaakt van een veel groter probleem, n.l. de verhouding tussen de westerse en de niet-westerse wereld. Dat heeft een grote omwenteling teweeg gebracht. In de oosterse landen is er een boven laag gekomen, die het eigen land wilde bevrijden van elke bevoogding. Voor deze bevrijding heeft men a,Ues over en men stelt het westen in staat van be schuldiging. Men verzet zich tegen wes terse superioriteit en overheersing. In dit probleem zijn wij als volk van Ne derland ook zeer nauw betrokken en dat had men in ons land niet voldoende in de gaten. SYNODE HEES STORMSEIN Het Nederlandse bestuur over Nieuw- Guinea is, volgens die volken, nog een restant van kolonialisme en daarover zal in de toekomst waarschijnlijk een storm opsteken. Welnu, zegt spreker, de Synode heeft het stormsein gehe sen. Daarom verzet spreker er zich tegen als dit een onvaderlandse daad genoemd wordt. Hij meent, dat het tegendeel juist waar is. SOEVEREINITEIT DISCUTABEL STELLEN. Wat kan nu de oplossing zijn? In de „Oproep" staat, dat het niet de taak van de Synode is. de oplossing aan te wijzen. In geen geval mag Nieuw-Gui nea echter in de ijskast komen. Daar om zal Nederland bereid moeten zijn, zijn soevereiniteit over Nieuw-Guinea discutabel te stellen. Met klem zegt spreker, dat de Sy node niet zegt, dat alles maar onder het gezag van Indonesië gesteld moet worden. Ze waarschuwt wel tegen ver borgen nationalistische gevoelens. De belangen van de bevolking van Nieuw- Guinea moeten echter voorop staan; dat staat driemaal in de „Oproep". THEOLOGISCHE ACHTERGRONDEN Wat heeft dit alles nu te maken met de theologische achtergronden? 1. Door te pleiten, dat er in Nieuw-Guinea een meer stabiel bewind zal zijn, komt de Synode op voor de bevolking. 2. Door te pleiten voor vermindering van het wan trouwen onder de volkeren, komt de Sy node op voor de naaste, opdat hun stre ven naar vrijheid worde erkend. Spreker constateert, dat er op Nieuw- Guinea geen noemenswaardige vrijheids beweging te bespeuren is. Het is een groot probleem in het geheel van de Aziatische volkeren. Spreker gelooft, dat de Synode gepoogd heeft althans het begin van de weg van Gods gerechtig heid aan te wijzen. OPROEP IN DISCUSSIE De voorzitter, ds. Vossers, wilde de discussie graag aan de hand van een vijftal vragen leiden, t.w.: 1. Is de Classicale Vergadering van Leiden van oordeel, dat de Generale Synode, gebruik makend van haar recht, haar door de Kerk verleend, het probleem Ndeuw-Gudnea èn kerkelijk èn politiekelijk aan de orde mocht stellen? 2. Kan de Classicale Vergadering het billijken, dat de Synode in dit onderha vige geval de andere vergaderingen niet heeft geraadpleegd 3. Is de Classicale Vergadering van gevoelen, dat Nederland bereid zal moe ten zijn haar aanspraken om alleen op eigen gezag Nieuw-Guinea te besturen, in discussie te brengen? 4. Meent de Classicale Vergadering, dat het aanwijizen van een praktische oplossing niet op de weg der Kerk ligt, maar wil zij de Synode verzoeken om bij regering en parlement er op aan te dringen een oplossing te zoeken? 5. Is de Classicale Vergadering met de bijbels-theologische fundering van deze ..Oproep" tevreden? En zo neen, wil zij er dan bij de Generale Synode en (Ingez. Med.-Adv.) bij de andere vergaderingen er op aan dringen hieraan verder te werken? Ds. Pronk van Boskoop meende, dat de eerste vraag best kon vervallen, om dat dit recht in de Kerkorde vastlegt. Ook dr. Oppenheimer van Leiden vond het onmogelijk dit recht te bestrij den. De Kerk bemoeit zich, volgens hem, niet alleen met het innerlijke leven van het individu, maar ook met het openbare leven. Alleen zijn onze ge meenten dat niet gewend; ze zijn er niet op voorbereid. Bij een volgende ge legenheid zal het bijeenroepen van een persconferentie wellicht eerst noodzake lijk zijn. Ds. Meuzelaar van Noordwijk-Bin- nen meende, dat de „Oproep" wel wat anders gesteld had kunnen worden, (Ingez. Med.-Adv.) Dank zij 'ASPRO' heb ik vandaag mijn lessen toch kunnen geven. Gisteravond voelde ik een verkoudheid opkomen er nam meteen 2 'ASPRO' tabletten Vanmorgen was ik weer fit. 'ASPRO' is inderdaad het ideale middel om verkoudheid of griep te bestrijden. Haagse Damesbeurs brengt een novum Het plastic - huis'n droombeeld of reële toekomstmogelijkheid? Proefontwerp hosten half miljoen heeft nog vele en ernstige bezwaren (Van onze Haagse redactie) Kunststoffen zijn geen surrogaten voor bestaande materialen. Zij vormen een geheel nieuwe categorie grondstoffen met nieuwe eigen schappen en grote voordelen. Naar mijn mening kan de dag niet ver meer zijn, dat een geheel uit kunststoffen gebouwd en ingericht huis, nu nog een tentoonstellingsstuk, tot een realieit wordt, ook economisch. Tot deze gedurfde conclusie kwam de heer mr. E. J. Hamers, secre taris van de Nederlandse Vereniging van Fabrikanten van Kunsthars- produkten, tijdens een persconferentie over het plastichuis, dat van 28 september tot 10 oktober te zien zal zijn op de Damesbeurs in de Houtrusthallen te Den Haag. Het plastichuis. dat enkele weken ge leden per schip in Scheveningen aan kwam. is gebouwd door de Franse Staatsmijnen met medewerking van en kele andere bij kunststoffen geïnteres seerde maatschappijen. Men had niet de bedoeling de indruk te vestigen dat kunststoffen nu al het aangewezen ma teriaal zouden zyn om huizen mee te bouiwen. Daarvoor zijn ze nog te duur. Kosten voor het eerste plastic-huis om streeks een half miljoen. Men wilde slechts aantonen, dat plastic de bouw stof van de toekomst kan zijn. Het huis, dat straks in Den Haag wordt geëxposeerd, is rond. Men heeft deze nieuwe vormgeving gekozen, niet vanwege het genoegen de traditionele vormen over boord te kunnen gooien, maar omdat men het dwaas achtte het oude keurslijf nog te accepteren, nu men de beschikking had over materia len, die niet meer aan zulk een keurs lijf gebonden zijn. De uitverkoren ronde vorm beantwoordt aan drie es sentiële overwegingen, t.w.: het aan passen van het huis en van zijn in richting aan de menselijke afmetin gen en bewegingen: het volledig be nutten van de nieuwe technische mo gelijkheden en het streven naar massa-produktie. Gisteren bezochten enige hoge officieren van de Nederlandse lucht macht de vliegtuigfabriek, waar de Fokker Friendship wordt vervaar digd teneinde de waarde van het toestel voor militaire doeleinden te beoordelenHet gezelschap voor het toestel. In uniform, van links naar rechts generaal majoor H. Schaper, luitenant generaal A. Baretta. gene raal majoor W. J. Reijnierse. kolonel C. W. A. Oijens en majoor W. Boom. maar hy was toch dankbaar, dat deze kwestie aan de orde was gesteld. Ds. Ottevanger van Leiden vroeg, of het tijdstip wel juist gekozen was. De Kerk heeft, volgens hem, het recht tot spreken, maar er zijn nog andere factoren. De Kerk zal het Woord Gods te spreken hebben. De stem der vol keren mag toch geen doorslag geven? Dr. Oppenheimer wijst dan op twee rapporten, die in de gemeenten bijna geheel onbekend zijn. Het rapport der christen-juristen, die zeggen, dat het nu de tijd is. dat deze dingen aan de orde komen. Het rapport van Evanston zegt. dat er nog overschotten van kolo nialisme zijn in de wereld, die opge ruimd moeten worden. Met meerderheid van stemmen ver klaart de vergadering dan, dat de vraag naar het recht van de Synode eigenlijk geheel kan vervallen. Bij vraag 2 vraagt ds. Ottevanger, waarin de urgentie van deze aangelegèn- heid schuilt. Ook de Synodeleden zijn er met hun neus op gedrukt. Waarom dan zo'n haast en waarom eerst niet de Classicale Vergadering geraadpleegd? TIJDSTIP WAS ZEER GUNSTIG Dr. Jansen Schoonhoven vindt het tijdstip zeer gunstig, omdat we niet moeten wachten, totdat de zaak in de Ver. Naties komt. Bovendien is het. vol gens hem. „een oproep tot bezinning", die aan de Classicale Vergaderingen wordt voorgelegd. Ds. Moerenhout zegt, dat deze „Op roep" suggesties bevat en dat men het daarover niet eens is. KERK DURFT TE SPREKEN Bij de vraag naar de theologische fun dering zegt dr. Oppenheimer. dat het beroep op de H. Schrift in het geding is. „We moeten niet voor iedere aangele genheid een tekst proberen te vinden. Nieuw-Guinea is volstrekt onbekend in de Bijbel. Spontaan moet men vaak de dingen aanvoelen. Beweegt dit stuk zich in de.richting van het denken Gods? Als spreker in dit stuk niet duidelijk zou aanvoelen, dat de begrippen vrede, verzoening, gerechtigheid er in voorko men. dan zouden aangehaalde teksten dit niet hebben bereikt. Spreker gelooft, dat dit wel het geval is. De theologische fundering mag dan zwak zijn. ze is er zeker aan alle kanten in te vinden. De bedoeling is duidelijk. Daarom zegt spr. ..Eindelijk! de Kerk durft te spreken!" En nu komen er zoveel bezwaren!!!! Ds. Moerenhout wijst er op, dat de „Oproep" toch spreekt over „huidige si tuatie" en „veranderende wereld". Daar om vindt hij de theologische fundering zeer zwak. Ds. Hoekstra van Oegstgeest meent,' dat juist de gebeurtenissen van elke dag tekenen aan de wand zijn. die ons voor gehouden worden. Dat moet ons doen vragen, wat Gods wil is in de heden daagse situatie. De Praeses doet het volgende voor stel: „De Classicale Vergadering ver zoekt de Synode, gezien de huidige on zekerheid in de kerk, de discussie over Nieuw-Guinea voort te zetten". Ne genendertig personen verklaren zich hier voor; 23 personen menen, dat de Classicale Vergaderingen eerst geraad pleegd hadden moeten worden, terwijl 28 personen de Synode willen verdoe ken er bij de regering op aan te drin gen een oplossing te zoeken. De heer K. Eilander uit Berghout in West-Friesland, secretaris van de Stich ting voor Protestantse belangen, gaf in deze vergadering nog een uiteenzetting, hoe deze Stichting tracht, onroerende Indeling van het huis Het huis werd gegoten en geperst in zo groot mogelijke elementen. Een acht ste deel van de gevel werd telkens met een achtste deel van de vloer samen in één stuk gegoten. Het bevat een woon vertrek, een rondlopende gang, drie slaapkamers, een badkamer, een keuken en enkele kasten. Het grote rondlopende raam in het woonvertrek werd met een evengrote zitbank, eveneens in één stuk, uit plexiglas vervaardigd. Ten behoeve van de binnen huis-arc hi tec tuur (meu belen, decoratie en stoffering) zijn elf andere soorten plastic gebruikt. De wan den en vloeren van het huis zijn geperst uit polyesterhars, gewapend met glas weefsel. Omdat men de elementen zo groot mogelijk heeft willen maken, zal men in het huis vele voorwerpen aantreffen, die aan elkaar vastzitten. De badkuip, het bidet en de wastafel bijyoorbeeld zijn uit één stuk vervaardigd, de goot steen in de keuken is niets anders dan een „uitgroeisel" van de muur. De verlichting van het huis wordt door lichtende vlakken verzekerd. Ia het pla fond van het woonvertrek zyn vier ronde vlakken van verschillende grootte aan gebracht; zy verspreiden een diffuus licht, dat door een laag van in plexi glas gegoten plastic-honingraat heen gaat. Bewoonbaar is het huis in feite nog niet. Het mist namelijk het vermogen vocht te absorberen, zodat men er in het Nederlandse klimaat zomer en winter in zou moeten stoken, terwijl er dan nog bezwaren zouden blyven. Maar de deskundigen op het gebied van de kuststoffen zijn er van over tuigd. dat ook voor dit probleem een oplossing wordt gevonden. goederen, die oorspronkelijk in Protes tantse handen waren ook in Protestant se handen te houden. DS. VERMET GAAT HEEN ALS ZIEKENHUISPREDIKANT Volgens mededeling van de praeses is er vertraging gekomen in de beroeping van een ziekenhuispredikant. De finan ciën waren nog niet voldoende geregeld. Toch is deze zaak wel urgent, omdat de huidige predikant, ds. Vermet, tegen 1 januari om gezondheidsredenen ontslag heeft gevraagd. PASTORALE ZORG PREDIKANTEN Ter tafel lag voorts een rapport van de commissie pastorale zorg aan de pre dikanten. Dit bevatte een drietal voor stellen: 1. Het Moderamen van de Clas sis schrijve een brief aan de Kerkeraden, die tot de Classis behoren, waarin op de verhoudingen in de Kerkeraad gewezen wordt. 2. Er zullen ter Classicale Verga dering meer praktische dingen aan de orde gesteld moeten worden, bijv. op het gebied van mogelijkheden en methoden voor het winterwerk, de catechese, de vergadertechniek. De bespreking van dit punt leidde tot het voorstel om de pre dikanten op vier maandagen bij elkaar te roepen om over deze aangelegenhe den te discussiëren. 3. De verplichting wordt iedere predikant opgelegd om een zielzorger te hebben. Dc vrijheid van keuze blijve daarbij volledig gehand haafd. Dit punt bleek niet dadelijk aan vaardbaar te zijn. Sommigen wilden de verplichting afwijzen, terwijl anderen dachten in de richting van een paar vertrouwensmannen in de provincie. Een nader voorstel over deze materie zal nog worden opgesteld. Terreur van berucht messentrekker Een gluiperige dronkaard (Van onze Haagse redactie). Twee kooplui, bewoners van een woon wagenkamp bij Dordrecht, hadden zich voor het Haagse Gerechtshof terzake van mishandeling te verant woorden. Ter zitting bleek dat het in het Dordtse woonwagenkamp altijd bijzonder rustig was. Tot op het mo ment dat een der verdachten, een 51- jarige „koopman", mèt zyn zoons zijn intrek in het kamp nam. De politie beschrijft hem als een gevaarlijk en zeer berucht messentrekker: zijn tal rijke zoons zijn eveneens reuze-vech tersbazen. „Er was geen woord Frans bij In het politierapport", zo meende de president van het Gerechtshof die voorlas, dat de man een gluiperige, achterbakse dronkaard is, die om de minste of geringste aanleiding de mensen by voorkeur van achteren een mes in het lijf steekt. Zijn zoons zijn niets beter. Nadat de man in het woonwagenkamp was komen wonen, begon onder de an dere bewoners een angststemming te heersen. Hij en zijn zonen terroriseer den het gehele kamp. Men was zó bang voor deze „heren", dat ieder zich een wapen aanschafte, om zich te kunnen verdedigen. 's Avonds 21 januari sloop de man met een mes in de vuist tussen de woonwagens van het gezin van de andere verdachte op wie hij zich wil de wreken, zoals hij tevoren al had aangekondigd. De ander, een 38-ja- rige koopman zag dat de man met het mes op hem afkwam. Hij sloeg hem direct met een autocrick tegen de grond. Het politierapport over de andere ver dachte vermeldde .dat hij een rustig man is. die nooit iemand lastig valt. niet drinkt en niet vecht. Alleen als hij wordt aangevallen weet hij zich zeer „doeltreffend" te verdedigen, aldus het rapport. Tegen de „koopman" die vroeger al 8 jaar heeft gezeten, omdat hij iemand met een mes had doodgestoken, eiste de Procureur-Generaal een gevange nisstraf van een half jaar,, waarvan drie maanden voorwaardelijk. Tegen de ander eiste hij 1 mnd. gevangenis straf. Uitspraak 10 oktober. „Renate Leonhardt" Vertrek bergingsteren blijft zeer onzeker De heer P. Visser - op jacht naar het goud van de Renate Leonhardt - heeft toegezegd vandaag het geld en een nieuw certificaat op tafel te leggen, dat nodig is om het Bureau Wijsmul ler te kunnen bewegen hulp te verle nen. De heer Visser schijnt voornemens to zijn donderdag te vertrekken. Dit houdt in. dat de bergingstoren 's ochtends of 's avonds tegen zes uur naar de Noor- dersluis te Den Helder gesleept zal moe ten worden om dan bij de hoogste wa terstand zee te kunnen kiezen. Op nieuw richt de aandacht zich op de bergings toren. Zal hij vertrekken? Zal het wèer gunstig blijven? Enkan de heer Vis ser zijn belofte van geld en vergunning houdenOf zal opnieuw een hoofd stuk van een half jaar wachten aan deze langdradige historie worden toege voegd?

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 5