Toenemende welvaart in Australië met hier en daar werkloosheid Indonesisch bezoek aan Moskou had een averechtse uitwerking Verplaatsing van arbeiders naar essentiële industrieën Nog steeds veel vraag de echte zware shag VAN NELLE Islamitische en Christelijke partijen beducht voor infectie 95ste Jaargang Woensdag 26 september 1956 Derde blad no. 28945 (Van onze correspondent in Australië) De inflatie in Australië groeit en de waarde van het Australische pond daalt met de dag! De inflatie is in dit land groter dan in wellc ander Engels sprekend land (en ook Nederland). Als we de economen-van-de- studeertafel mogen geloven, ziet de toekomst er slecht uit. In West-Australië heeft men alle reden tot onge rustheid. Volgens de minister van Arbeid en Immigratie, Harold Holt, zijn daar tweeduizend werklozen. Van vak bondszijde wordt echter beweerd, dat er drie keer zo veel zijn. Ook de federale voorzitter van de Australische Arbeidspartij beweert, dat er bijna 6000 zijn geregis treerd. De minister-president van West-Australië, R. G. Hawke, heeft verklaard, dat, ingeval de werkloosheid mocht verergeren, de steun, die West-Australië aan het huidige immigratie-schema verleent, zal moeten worden herzien. In de kranten van West-Australië verschijnen steeds meer advertenties met de woorden „alleen Australiërs", wanneer arbeidskrachten worden gevraagd, speciaal in de bouwnijverheid, die sterk is teruggelopen. Het is drie maal zo moei lijk voor een immigrant om er een betrekking te vinden als voor een Australiër. Vele werkgevers zijn niet geïnteresseerd in immigranten als werknemers. Een derde van de werkgevers wenst alleen Australiërs. Zij beweren, dat de gebrekkige kennis van de Engelse taal onder de immigranten te veel tijd neemt om hen de dingen te leren, die zij moeten weten om hun beroep uit te oefenen. De tijd, dat de immi granten zonder kennis van de Engelse taal gemakkelijk werk konden krijgen, omdat er geen andere arbeidskrachten beschikbaar waren, is in West-Australië voorbij. Ook in de rest van Australië is de vraag naar arbeidskrachten in bepaalde beroepen verminderd. De werkgevers zijn, in het algemeen, kritischer geworden bü de keuze van hun personeel. Het is voor de immigranten daarom van het grootste belang, dat zij zo snel mogelijk de vreemde taal leren. De regering biedt er alle gelegenheid toe. Mondelinge-, schriftelijke- en radiolessen zijn kosteloos. Zelfs de boeken worden gratis verstrekt. Het kost de immigrant alleen maar tijd om Engels te Ieren. dachte, dat hij bij een eventuele onver hoopte depressie, als tweede-rangsburger wordt beschouwd. De toestand van Australië ziet er overigens niet naar uit, dat zo'n depressie om de hoek van de deur ligt. Wie als Ne derlander naar dit land trekt, kan er nog steeds vele kansen grijpen. Wel ben ik van mening, dat het in de eerste plaats de geschoolde arbeider, de ambachtsman en de kleine zakenman is. voor wie hier mogelijkheden liggen, die in Nederland ongekend en onbereikbaar zijn. Australië wil dit jaar ruim 115.000 emigranten bin nenhalen. ofwel slechts 18.000 minder dan het afgelopen jaar. Ondanks de in flatie, die trouwens beschouwd moet wor den als een onontkoombare metgezellin van elk immigratieplan, zonder dat zij de welvaart van het land in gevaar hoeft te brengen, beleeft Australië een waarlijk gigantische ontwikkeling. Nog niet verzadigd Is de arbeidsmarkt in Australië nu verzadigd? Dat is een vraag, die ik uit Nederland kreeg toegezonden. Er kan beslist ontkennend op worden geant woord. Officieel zijn hier nog 29.000 vacatures, ongeacht de open plaatsen, die niet bij de arbeidsbureaus staan in geschreven. Het totale aantal werklozen bedraagt iets meer dan 9000, d.i. drie op elke duizend loontrekkers. De ontwikke ling van de werkloosheid in de afgelo pen vier maanden (let wel: winter maanden!) is als volgt geweest: April 5378; juni 6011; juli 7003; augustus 9164. De Australische Arbeidspartij beweert, dat er in werkelijkheid 40.000 werklozen zijn. Als dat zo is, dan is het verleden tijd. De Australische regering heeft na melijk door een wijziging in de invoer beperkingen en hogere omzetbelasting doelbewust gestreefd naar een verplaat sing van arbeidskrachten. Het is de be doeling van de regering geweest om de activiteit in de auto-industrie te doen verminderen. Op die manier konden er arbeiders vrijkomen voor plaatsing in industrieën van groter economisch be lang. Van de 225.000 arbeiders ln de auto-industrie zijn er 3500 ontslagen. Het merendeel vond elders werk. Merk waardig genoeg hebben de British Motor Corporation en Ford, die onlangs resp. 650 en 400 man ontsloegen, weer arbei ders aangenomen. Ministeriële fout Ondanks de ontslagen en de groei van de werkloosheids cijfers is de totale werkgelegenheid groter geworden. De vraag naar arbeiders is verminderd in de auto-industrie en in de industrie van landbouwmachines, ijskasten, wasma chines. meubilair, kleding, textiel, schoe nen (dm slechts de voornaamste te noe men). De vraag is echter groter gewor den in de glas- en verfindustrie en in de industrieën voor de luchtvaart, van spoorwegmaterieel. houtbewerking, ijzer en staal, aluminium, e.d. Ook is er nog sterke vraag naar elektriciens en metaalbewerkers. Voor half ge schoolde en ongeschoolde arbeiders is de werkgelegenheid echter belangrijk verminderd. Er heeft zich tijdens deze nieuwe ont wikkeling, die kunstmatig te weeg is ge bracht om (hoe gek het ook moge klin ken) de welvaart te bevorderen een voor de immigranten onaangename gebeurte nis plaats gehad. De minister voor de- fensie-produktie heeft onlangs de fout begaan om. toen er bij een gewerenfa- briek ontslagen moesten vallen, te zeg gen dat de „nieuwe Australiërs" eerst aan de beurt waren. Dit gaf aanleiding tot een storm van protest. De regering had immers in het verleden herhaalde lijk gezegd, dat er ten aanzien van de werkgelegenheid geen onderscheid zou worden gemaakt tussen oude en nieuwe Australiërs. De minister voor de immi gratie. Harold Holt. heeft er dan ook voor gezorgd, dat zijn collega van defen- sie-produktie zyn woorden heeft inge trokken. Het kwaad was intussen ge schied: de immigranten voelden zich ver raden. Gelukkig zyn de ontslagen inge trokken. Geruststellende verklaring Intussen heb ik gemeend minister Holt te moeten vragen een speciale verklaring te willen afleggen voor de lezers van ons blad. De minister heeft daaraan vol daan. Zijn verklaring luidt als volgt: „Het doet mij genoegen de gelegenheid te hebben de lezers van uw blad te ver zekeren dat grondbeginsel van het Aus tralische na-oorlogse immiratie-plan al tijd geweest is. dat immigranten, waar het de werkgelegenheid betreft, op ge lijke voet met de in Australië geboren werknemers behandeld dienen te wor den. Ik hoop, dat deze verklaring de zaak opheldert en u in de gelegenheid stelt elke misvatting, die hierover in Ne derland mocht zijn ontstaan, weg te ne men. Ik wil ook gaarne mijn erkentelijk heid betuigen voor uw aanbod om op deze wijze dit belangrijke punt in de im migratiepolitiek van onze regering uit een te zetten voor uw lezers overzee". Ten onrechte kippevel Indien de Australische regering met het aanvankelijke ontslagplan was voort gegaan, zou de terugslag op de emigratie van Nederlanders naar Australië te recht! niet zijn uitgebleven. Minister Holt heeft de hoop uitgesproken, dat de particuliere werkgevers het voorbeeld van de regering zullen volgen. Dit beroep was hard nodig. Het voorbeeld van de auto-industrie, waar van 800 ontslagen 60"% nieuwe Australiërs waren, kan een immigrant kippevel bezorgen bij de ge- Hoogleraar in wetenschap kernreactoren? Minister Cals heeft bij het opstellen van de begroting van O., K. en W. voor 1957 rekening gehouden met de moge lijkheid, dat aan de Rijksuniversiteit te Utrecht een buitengewoon hoogleraar zal worden benoemd in de wetenschap der kernreactoren. De minister doet dit met het oog op de wenselijkheid van op leiding van kernfysici in ons land. Nederlanders helpen bij bedwingen van oliebron Men heeft de spuitende oliebron Al- borz nr 5 in Perzië nog maar half in bedwang. De kraan, welke de Ameri- kanase deskundige Kinley er op wist te bevestigen, kon n.l. niet gesloten wor den als gevolg van de enorme druk. De maatschappij heeft nu nog een Ameri kaanse en twee Nederlandse deskundi gen ontboden. Volgens een woordvoer der van de Nationale Perzische olie maatschappij stroomt er nog steeds een heivelheid van 80 tot 100 duizend bar rels olie per dag uit de bron. Er liggen meer dan 200.000 ton olie in reservoirs, die door graafmachines in de omgeving van de bron zijn aangelegd. Deviezenreserve beneden 1 miljard GOUDVOORRAAD ONVERANDERD Een der voornaamste veranderingen van de verkorte balans der Ned. Bank is aan te treffen onder de verschillen de posten die onze netto deviezenreserve bepalen. De diverse mutaties resulteer den uiteindelijk in een vermindering van de netto deviezenreserve met f.36 mil- loen tot f.983 miljoen. Per 31 januari bedroeg de netto deviezenreserve nog f 1.477 miljoen. De goudvoorraad is in de afgelopen week onveranderd geble ven met f. 3.230 miljoen. Bestuursleden produktschap zuivel GEEN AANWIJZING DOOR ORGANISATIES De drie centrale landbouworganisaties (K.NX.C., C3.T3. en K.NJ.TB die gezamenlijk drie leden kunnen aanwij zen in het bestuur van het produktschap zuivel, hebben gisteren te Den Haag de moeilijkheden besproken die rond dit produktschap zijn gerezen. Zij zijn daar bij tot de conclusie gekomen, dat zij niet tot aanwijzing van bestuursleden moeten overgaan. Het ligt naar hun mening op de weg van de overheid, met name ten aanzien van de kwaliteitscontrole op de melk. stappen te ondernemen, die de mogelijkheid openen tot het doorbreken van de huidige impasse. Zij nemen even als de andere organisaties het stand punt in, dat deze kwaliteitscontrole op privaatrechtelijke basis moet worden geregeld. Werk aan Rijksweg 4A In de begroting van Verkeer en Wa terstaat voor 1957 wordt medegedeeld dat het werk aan de Rijksweg 4A Ypenburg-Burgerveenkrachtig zal worden voortgezet. Hiervoor is ongeveer 1/7 gedeelte (f 10 miljoen) van de totale voor we genaanleg aangevraagde som bestemd. Verwacht wordt, dat het gedeelte van Ypenburg tot enkele kilometers benoor den de Leidse Rijn tegen het einde van TENTOONSTELLING „HET INSTRUMENT" Met de wens dat deze eerste expositie van deze aard jaarlijks of minstens elke twee jaar in Amsterdam moge terugke ren en dat zij telkens veler inventieve zin moge stimuleren, heeft burgemeester d'Ailly gistermiddag de tentoonstelling ,Het instrument voor wetenschap en be drijf" in de Apollohal offcieel geopend. .De catalogus vermeldt niet minder dan 655 soortnamen van instrumenten van tentoongestelde instrumenten, bijeenge bracht door 150 fabrikanten uit 14 lan den. Er zijn inzendingen van 68 fabri- ken uit Duitsland, 45 uit Engeland, 20 uit de V.S., 16 uit Nederland, 9 uit Zwit serland, 7 uit Denemarken, 6 uit Frank rijk, 6 uit Italië, 3 uit Zweden, 2 uit België. 1 uit Saarland. Tsjecho-Slowa- kije, Oostenrijk en Liechtenstein. De tentoonstelling blijft tot 3 oktober a.s. geopend. het begrotingsjaar zal worden voltooid en dat de provincie Zuid-Holland dan gereed zal komen met een verbinding van bovengenoemd punt met de provin ciale weg Leiden-Rijpwetering-Haar- lemmermeer, zodat tijdens de verdere aanleg van het noordelijke gedeelte van weg 4a het zuidelijke gedeelte reeds ge bruikt zal kunnen worden en het ver keer tussen Ypenburg en de Haarlem mermeer de doorgang door Den Haag en de overbelaste Rijks weer 4 door Wasse naar zal kunnen vermijden. (Ingez. Med.-Adv.) Einde van de rit. Begin van een vers pakje zware VAN NELLE. In het blauwe pakje van de Weduwe zit voor mij nog altijd de allerbeste zware shag (Van onze correspondent in Djakarta) Niet alleen minister Roeslan Abdoelgani zal, te Djakarta teruggekeerd, „tekst en uitleg" hebben te geven over de ondertekening van de Indonesisch Russische verklaring. Ook de politieke leiders van de drie Islamitische partyen, de Masjoemi, de Nahdatoel Oelama en de P-S.I.I. en van de Christelijke Par kindo, die de reis meemaken, zullen, naar te verwachten is, daarover worden gekapitteld. Men neemt namelyk aan, dat zy over de ondertekening zijn geraad pleegd en zy worden daarvoor dus min of meer aansprakelijk gesteld. Er is nochtans tussen de drie Islamitische partyen onderling wel verschil van opvatting ten aanzien van de in Moskou gemeenschappelijk uitgegeven verklaring. Terwyl de Masjoemi en de P.S.I.I. daar volkomen afwyzend tegenover staan, neemt de Nahdatoel Oelama een minder scherp standpunt in, hetgeen, gezien het feit, dat deze partyen in het verleden van communistische steun niet afkerig was, niet verrassend is. Haar leiders blijken bovendien ver schillende opvattingen te huldigen. Ter wijl de voorzitter van de partij, Kjai Dachlan, bevreesd bleek, dat de onder tekening van de verklaring de indruk zou vestigen, dat Indonesië naar het Sovjet-blok overhelt en de procedure psychologisch gezien niet juist achtte, bagatelliseerde de voorzitter van de Parlements-fractie, Kjai Wahab, het feit der ondertekening door te zeggen dat de Nahdatoel Oelama zich over de inhoud van de verklaring niet druk maakt en bereid is met elk land een ge zamenlijke verklaring uit te geven. Bij de Masjoemi en de PSII, doch ook bij de (Christelijke» Parkindo, de Par- tai Katolik en de (socialistische) P.S.I is het vooral de gedachte, dat Indone sië door het tekenen der gemeenschap pelijke verklaring de schijn wekt haar onafhankelijke buitenlandse politiek prijs te geven, die deze partijen daarte gen in stelling brengt. In strijd met A.A.-eonferentie In het bijzonder aoht men dit gevaar gelegen in de zinsnede der verklaring, dat Rusland en Indonesië van mening zijn, dat militaire pacten de pogingen tot vermindering der internationale span ningen niet bevorderen. Met die (onge noemde) militaire pacten kunnen slechts bedoeld zijn de NATO en de SEATO en deze paragraaf lijkt dus rechtstreeks te gen het westen gericht. Afgezien van het feit, dat Rusland zijn satellietstaten in een militair bondgenootschap heeft ver enigd, en dus zelve van militaire pacten niet afkerig is, is deze clausule in strijd met de principes der A.A.-conferentie in Bandoeng, die de deelnemers immers vrijlaat in het sluiten van militaire bondgenootschappen, indien zij dit voor zichzelve wenselijk achten. Mohammed Natsar, de algemeen voor zitter van de Masjoemi, verklaarde, de punten van de gemeenschappelijke ver klaring besprekend, „wij zijn voor een vreedzame oplossing van het Suezka- naalgeschil. Wij zijn voor opname van de Chinese Volksrepubliek in de V.N. Verder gaan wij akkoord met een ver bod van A- en H-bomproeven en zijn wij tegen het kolonialisme. Doch indien wfj dit liedje samen met de Sovjet-Unie zingen, dan heeft dat een ander karak ter. omdat wij en Rusland daarover ieder een eigen principe hebben". Cals kocht kernreactor voor onderwijsdoeleinden Minister Cals heeft in Amerika een kernreactor besteld voor onderwijs doeleinden. Het apparaat, van het type „swimming pool", kost een mil joen gulden. De bouwkosten van het laboratorium waar de reaetor in zal De eerste drie vliegtuigen voor de Westduitse luchtmacht zijn voor hun eerste vluchten van een vlieg veld bij Miinchen opgestegen, nadat minister Blank de kentekenen had onthuld. Deze kentekenen zijn een zwart „ijzeren kruis" met witte rand op de romp en vleugels en een zwart-rood-gouden rechthoek op de richtingsroeren. Minister Blank (midden) met enkele officieren bij een juist onthuld ijzeren kruis. Spoedig inlichten Het Masjoemi-parlementslid „Sjarif Oesman, ging in zijn kritiek nog veel verder door het aftreden van minister Roeslan te eisen, omdat hij de gezamen lijke verklaring zonder voorkennis heeft ondertekend. Door deze handeling zo meende hij. heeft hij Indonesië „in de Russische val" laten lopen. Het is bijvoorbeeld absurd te bewe ren, zo zei dit Masjoemi-1-id. dat Rusland hetzelfde anti-koloniale standpunt in neemt als Indonesië. Indonesië is gekant tegen elk soort van kolonialisme, ook tegen communistisch kolonialisme, al dus de heer Oesman, die. duidelijker dan ooit tevoren in Indonesische uitspraken is gedaan, daarmee de Russiche over heersing der satellietlanden veroor deelde. Als regel immers plegen die uitspra ken zich bezig te houden met het „Wes ters kolonialisme" ((Nieuw-Guinea. Al gerije, Cyprus). De opvatting van de Islamitische partij, de PSII. weerspiegelt zich wel zeer duidelyk in een besluit van de partijleiding om haar lid Aroedji Kar- tawinata, tweede vice-voorzitter van het Parlement zo snel mogelijk naar Djakarta terug te keren teneinde de partijleiding over de ondertekening van de Moskou-verklaring in te lichten. Nog harde noten Het bezoek van president Soekarno aan Rusland is. zoals hieruit blijkt, van minder gunstige invloed op de binnen landse politieke verhoudingen dan zijn reis naai- de Ver. Staten. ..Indonesia Raya" vroeg zelfs scham per of de regering de onafhankelijke buitenlandse politiek heeft verkocht voor de somma van 100 miljoen dollar krediet, het bedrag der ongeveer tege lijkertijd gesloten steunovereenkomst tussen Rusland en Indonesië. De Islamitische en Christelijke groe pen kijken met een argwanend oog naai de Russisdhe technici, die straks, als uitvloeisel van deze overeenkomst, naar Indonesië zullen komen. Men ziet in deze Russen niet alleen technici, maar ook even zovele communistische propa gandisten. Voorts vreest men. dat de Indonesische studemten die naar Rus land zullen gaan in het kader van een uitwisselingsprogram, communistisch be ïnvloed zullen terugkeren. De balans is aldus naar de andere kant doorgeslagen. Terwijl men in In donesië juist het bezoek aan Moskou zo nuttig had geoordeeld om de we reld ook de Ver. Staten! te to nen. dat men geen bijzondere sympa thie koestert voor welk der twee par tyen in de koude oorlog ook, lykt het nu, mèt de Moskou-verklaring, dat Indonesië zich heeft geschaard bij het Sovjet-blok. En er is niets, waarvoor men in Indonesië zo gevoelig is als voor een zelfs schynbare aantas ting van haar onafhankelijkheidspoli- tiek. Het Kabinet heeft zich dan ook gehaast te verklaren dat er niets ver anderd is. Maar de opponenten zullen worden geplaatst zullen ongeveer an derhalf miljoen gulden kosten. In ok tober 1957 zal de reactor kunnen wor den geplaatst. De minister deelt dit mee in zijn me morie van toelichting op de begroting van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen voor het volgende jaar Toen de mogelijkheid werd geopperd, een eventueel op de atoomtentoonstelling te Amsterdam te plaatsen demonstratie reactor na afloop van de tentoonstelling ter beschikking te krijgen van het hoger onderwijs, heeft de minister zich laten adviseren over de vraag, of de aanschaf fing van een kleine reactor voor het ho ger onderwijs gewenst werd geacht en zo ja. welk type reactor hiervoor in aan merking zou komen. De commissie op leiding inzake kernreactoren heeft una niem geoordeeld, dat ongeacht de voor zieningen die elders reeds bestaan of nog zuilen worden getroffen, de aankoop van een reactor ten behoeve van het hoger onderwijs een voorziening is van de grootste urgentie. Hierna werd met de stichting atoomtentoonstelling 1957 overeenstemming bereikt over de aan koop in Amerika van een zogenaamde ..swimming pool" reactor, die qua kos ten en qua opleidingsmogelijkheden het meest geschikt bleek. Vooruitlopend op de goedkeuring van de wetgever heeft de minister gemeend dit apparaat te moe ten bestellen. Wereldfederatie bescherming van dieren bijeen DE ZWERFKATTEN VAN ROME De eerstkomende bestuursvergadering van de Wereldfederatie tot, bescherming van dieren zal op 13, 14, 15 en 16 okto ber in Orleans worden gehouden. Tij dens deze vergadering zullen de be stuursleden ontvangen worden in het gemeentehuis van Orleans. Het programma van de vergadering telt verschillende punten, waaronder het internationaal transport van dieren. Een van deze punten vormen de zwerfkatten in Rome. Toen kort gele den Prinses Beatrix in Rome vertoetde werd zy door particulieren geatten deerd op de miserabele toestand, waar in zich de zwerfkatten in Rome be vonden. In verband daarmee heeft de Kroonprinses zich toen gewend tot de Wereldfederatie tot bescherming van dieren. Voorts zullen verschillende rapporten van allerlei commissies ter tafel komen, o.a. van de commissie tot wering of be teugeling van de stierengevechten in Spanje. 100 jaar Rotterdamse Diergaarde INTERNATIONAAL CONGRES DIERENTUINDIRECTEUREN Op 18 mei 1957 wordt het 100-jarig bestaan gevierd van de Rotterdamse Diergaarde, tegenwoordig „Diergaarde Blydorp" geheten. Er is een bijzonder programma ontworpen. Op de voor avond van de jubileumdag zal door het Rotterdamsch Philharmonisch Or kest onder leiding van Fduard Flipse voor genodigden in de Rivierahal een concert worden gegeven en op de dag zelf zullen bestuur en commissarissen recipiëren. Het jaarlijks congres van de .Inter national Union of Directors of Zoologi cal Gardens" zal van 12 tot en met 17 mei ter inleiding van het eeuwfeest worden gehouden. Deze organisatie werd •laarmee niet tevreden zijn. Er zullen in 1946 eveneens in ..Blijdorp" opgericht over de bandtekening die minister Men verwacht uit alle delen van de we- Roeslan in Moskou zette, vermoede- reld congresgangers. Door dit congres lyk nog harde noten worden ge- wil men een internationaal tintje aan kraakt.I het eeuwfeest geven.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 5