Serie Abonnementsvoorstellingen goed ingezet DINSDAG 25 SEPTEMBER 1956 Politiek en humor gemengd Voor het derde jaar achtereen is de Haagse Comedie er in geslaagd het sei zoen te openen met een luchtig, fris blüspel. Eerst was het „Een theehuis voor Tobik", toen volgde „Pas op, kijk niet om", nu is het „The great Sebas tians" van het Amerikaanse schrijvers tweelingpaar Howard Lindsay en Rus- sel Crouse, dat zich reeds eenmaal de Pulitzerprijs zag toebedeeld en ook voor ons land geen onbekende meer is. Hoewel geslaagd, oardelen we dit oeuvre toch het minste van de drie, al is het wel het ernstigste. Misschien wel juist als gevolg van dit laatste, want men zou zich kunnen afvragen of het feitelijke onderwerp niet te ernstig is, om er veel gesol mee te kunnen ver dragen. Het schrijverspaar heeft im mers een zwak voor politiek en humor en husselt deze beide graag door elkaar. Dat is dan ook het geval met dit blij spel en zij zijn er in geslaagd een huts pot samen te stellen, die trots genoem de bedenkingt smaak en aangenaam bezig houdt. Het gegeven spueelt zich af in het denkbeeldige communistische landje Roethenië. Daar raken de beroemde va riété-artiesten „The great Sebastians", mede als gevolg van hun ijdelheid op hun prestaties, verward in een lugubere zelfmoord-affaire van uolitiek allooi. Van hen wordt gevergd een verklaring, dat de zelfmoordenaar, die zij goed heb- gen gekend en het laatstspraken, zich zelf een landverrader noemde, hetgeen natuurlijk een foef van het regiem is. Als zij weigeren, dreigt de gevangenis, doch zfj weten zich te redden en vluch ten naar het buitenland. Hoe, dat zul len wij niet verklappen. Men ziet: het is een zeer ernstig ge val, maar het is zo gekruid met gees- Teraardebestelling Zuster J. Schliiter Gistermiddag vond onder buitenge woon grote belangstelling op de Ooster begraafplaats te Voorburg de teraarde bestelling plaats van zuster J. Schlüter, oud-adjunct directrice van het Acade misch Ziekenhuis te Leiden, die de vo rige week op 60-jarige leeftijd overleed. De overledene heeft in mei jl. haar werk neergelegd na bijna dertig jaar lang haar voortreffelijke krachten aan bovengenoemd Ziekenhuis te hebben ge wijd. Onder de aanwezigen merkten wij o.a. op dr. M. W. Jongsma, geneesheer directeur van het Acad. Ziekenhuis, dr. M. R. Mackenzie uit Oegstgeest, dr. J. \A Noordyk uit Leiden, mej. H. J. M. Roldanus uit Amsterdam, oud-directrice van het A.Z., de heer J. Schaly uit Lei den, oud-wnd. administrateur, vele hoofdverpleegsters, verpleegsters, admi nistratief en technisch personeel en vele vrienden en kennissen van de over ledene. Nadat de kist in het familiegraf v/as bijgezet, trad als eerste spreker naar voren dr. M. W. Jongsma. genees heer-directeur van het A.Z., die woor den van grote dank sprak voor alles wat de overledene voor het A.Z. en in het bijzonder voor haar medemens is geweest. Mej. M. J. H. Roldanus uit (Amsterdam, oud-directrice, dankte de overledene voor wat zij voor haar ge weest is. Vervolgens las ds. D. W. Vèr- met. Herv. predikant te Leidschendam, Ps. 23 en Ps. 121 in zijn geheel voor. sprak de begrafenisliturgie uit en bad het „Onze Vader". Een groot aantal kransen en bloem stukken dekte de kist. Een neef van de overledene, de heer C. F. Schlüter uit Rotterdam sprak een dankwoord. DS. M. OTTEVANGER ONTVING EEN BEROEP. Ds. M. Ottevanger, hervormd predi kant alhier, die enige weken geleden een toezegging van beroep ontving van de Hervormde Gemeente te Brughem en Kerkwijk (Gld.) en hiervoor be dankte. heeft thans een officieel be roep van deze gemeente ontvangen. JUBILEA BIJ „DE FAAM". A s. maandag zullen de heren H. Vink en M. van Weeren het feit gedenken, dat zij voor resp. 40 en 25 jaar in dienst traden bij de N.V. „De Faam" alhier. MINDERVALIDEN MET 3 OKTOBER WEER NAAR DE OPTOCHT. De Alg. Ned. Invaliden Bond. afde ling Leiden, de organisatie, die de belangen behartigt van de mindervali- den van alle gezindten, schrijft ons: OOk dit jaar zullen, evenals vorige jaren, de mindervaliden in de gelegen heid worden gesteld de optocht op 3 oktober, rustig zittend op een der mooiste punten van de stad aan de Breestraat in de omgeving van de stu denten-sociëteit te kunnen gadeslaan, zonder last te hebben in het gedrang te komen of dat het uitzicht wordt belemmerd. Het publiek wordt beleefd verzocht zich in' verband hiermede niet op te stellen aan de Noordzijde van de Breestraat vanaf de Meisjesschool No. 80 tot het Belastingkantoor No. 40. ZU die niet of zeer moeilijk kunnen lopen, kunnen worden afgehaald en weer thuis gebracht, indien zij dit bij het afhalen der kaarten schriftelijk aanvragen. De kaarten hiervoor kun nen worden afgehaald op vertoon van een bewijs van Invaliditeitsrente. On- gev&llenwetrente, lidmaatschapskaart van de A.N.I.B. of zuster-organisatie en op een bewijs van een arts. Het afhalen der plaatsen kan ge schieden op vrijdag 28 september e.k., des avonds van 7 tot 9 uur in het ge bouw „Ons Centrum", Hooigracht 84. LEIDSE AMATEURFOTOGRAFEN BIJEEN. Zij kochten een nieuwe projector! De Leidse Amateur Fotografen Véfr- eniging hield gisteravond de tweede bij eenkomst van dit seizoen in „De Doe len". De spreker van deze avond was de kleurenwerker Filippo, die op een mooie reis langs Spanjes Oostkust een grote serie opnamen maakte en die c.eze vertoonde, daarbij zijn tocht uitgebreid ^^chtend. Voor Hollanders heeft, het van deze streken iets ongewoons fascinerends en men krijgt het ?eval in een ander werelddeel te zijn, zozeer verschilt het landschap van Spanje met hetgeen men ten Noorden an de Pyreneeën kent. De kleuren van deze natuur- en vergeziichten, de bouwval lige dorpjes en rotswoningen lenen zich dan ook bij uitstek voor de kleurenfoto grafie en een hartelijk applaus bewees hoezeer ervan genoten was. Vermelding verdient de aanschaffing van een nieuwe proector", het beste van het beste, zoals de voorzitter, de heer Gompelman terecht zei, want docr de heldere projectie wordt niet weinig bijgedragen tot het genot van dei der gelijke avond. Een bezit waarop ver eniging trots mag zijnl tige vondsten speciaal in de vlotte dialoog dat het over de gehele lyn een blijspel blijft. Bepaald sterk wordt het stuk echter niet door deze miture; ook hetslot is ietwat geforceerd, doch de auteurs beheersen hun vak zodanig, dat zij toch een inslaand werk hebben weten te fabriceren. Dat dit bereikt wordt, dankt het stuk evenwel zeker ook aan de wijze, waarop het over het voetlicht wordt gebracht onder knappe regie van Paul Steenber gen, die zowel in tempo als in luchtig heid geheel de blijspel-allure weet te doen overheersen. Ida Wasserman heeft als clatirvoyante. die automatisch rea geert op bepaalde code-woorden een trucje, dat zeer ver kon worden door gevoerd weer een prachtige rol aan haar lange lijst toegevoefgd, vol afwis seling: ijdelheid, oprechtheid, pose, zelfs zekere vurgariteit Zij was de hier vereiste variéte-artiette. Zij wordt uit muntend gesecundeerd door Joris Diels als het mannelijke degel van het kun- tenaarspaar van befaamheid. Zij berei ken wel het hoogste in hun samenspel. Van de overigen komen slechts een paar op de voorgrond en wel JohanValk als generaal Zandek en Jan Retel als sergeant-volkhcommissaris. Zij kwijten zich perfect vai hun taak. Evenals trou wens de rest. Bepaald geestig is de inzet! Een volle Schouwburg het was de eerste abonnementsvoorstelling heeft zich goed geamuseerd en toonde zich uiterst dankbaar. Aan Ida Wasserman werden als welverdiende hulde bloemen aangeboden. M. Expogé opende seizoen BOB CAHEN SPRAK OVER ISRAEL Voor de Vereniging van ex-politieke gevangenen uit de bezettingstijd, hield gisteren in ..De Harmonie", d. heer Bob Cahen. oud-lid van de afd. Leiden, een voordracht over zijn tweede vaderland: Israel. Na een kort woord van begroeting door de voorzitter, de heer L. Questroo, begon de heer Cahen zijn lezing met de verklaring, dat hij verheugd was hier reklame te kunnen maken voor de jon ge staat Israël, die nog nauwelijks acht jaar oud is. Voorts zeide hij alle poli tiek uit zijn voordracht te zullen we ren. Alvorens terug te gaan in de ge schiedenis van het land. merkte spreker nog op, dat deze geschiedenis gelijk is aan het Oude Testament. Aan het oude Testament ontleent men de aardrijks kunde en de geschiedenis van het oude land, waaruit de Joden verdreven wer den en dat thans, in zijn nieuwe ge daante ten thuis wil zijn voor de Joden van de gehele wereld. De landstreek zoals wij die kennen uit het Boek der Boeken, was, om streeks 2800 voor Christus een grens gebied tussen twee centra van bescha ving: Egypte en Mesopotamië. Het was het land, waar Abraham en Isaac leef den en van waaruit de zonen van Ja cob naar Egypte trokken. Het is het zelfde land. waarnaar Mozes het volk Gods terugleidde. Spreker doorliep de geschiedenis tot aan de jongste historie en onderbrak dit overzicht daarbij voordurend om de feiten te vergelijken met de huidige toestanden. De oude Theocratie blijkt thans ver vangen door een staat, die de democra tie nastreeft. Wanneer men hoort over de ontvangst van de Joodse immigranten in het nieu we land. welke immigranten onmiddel lijk worden opgenomen in het produk- tieproces, kan men zij bewondering voor zoveel energie en spankracht niet be dwingen en ook de houding vaan rust, die de Israëliërs aannemen temidden van de onrust in hun land. dwingt res pect af. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd een geanimeerd ge bruik gemaakt. Gasmeters ontploft De bewoners van de eilanden Ooster burg, Kattenburg en Wittenburg hebben het gisteravond een uur of vijf zonder gas moeten stellen. Tengevolge van een verkeerde aansluiting door en bij een afnemer ontploften in een kettingreactie een aantal gasmeters. In enkele bedrij ven werd hierdoor materiële schade aan gericht. Persoonlijke ongevallen deden zich niet voor. Om negen uur 's avonds was al het leed weer geleden. Er was van opzet geen sprake. Sportdag Chr. Kweekschool Traditiegetrouw hield de Chr. Kweek school aan de Paulus Buysstraat haar halfjaarlijkse sportdag. De directeur van de Chr. Kweekschool, mr. dr. K. de Vries sprak een kort inleidend woord in de aula en vandaar toog men naar de sportvelden in de Leidse Hout. De alge mene leiding onder aanvoering van de heer P. Kouwenhoven zorgde, dat alle programmapunten vlot achter elkaar af gehandeld werden. De gekostumeerde voetbalwedstrijd tussen het schoolelftal en een eltfal gekozen uit de leraren kon door bijzondere omstandigheden niet doorgaan. Een woord van hulde is zeker op zijn plaats voor de heer B. de Kier, concierge van de school, die ondanks zijn drukke werkzaamheden de hele morgen druk in de weer was op het sportveld. Uitslagen: 100 meter jongens: 1. G. Dorgelo (3b) 12.2 sec., 2. J. Key (2a) 12.4 sec., 3. S. Oppe (2b) 12.5 sec. 80 meter meisjes: 1. A. v. Leeuwen (3b) 12 sec., 2. G. Bergshoeff (2b) 12 sec.. 3. J. Keus (4a) 12.1 sec. 400 meter jongens: 1. F. Ketting (4a). 57.7 sec.. 2. J. Kev '2b) 57.8 sec., 3. H. Otten (2b) 58.6 sec. Hink-stap-sprong jongens: 1. S. Oppe (2a) 12.50 meter, 2. H. Otten (2b) 11.20 meter, 3. J. Roozendaal (4a) 10.70 m. Verspringen jongens: 1. G. Dorgelo (3b) 6 meter, 2. P. v. Duyvenvoorde (3b) 5.95 m., 3. S. Oppe (2b) 5.55 meter. Verspringen meisjes: 1. A. Berkhey (3b) 5 meter. 2. A. v. Leeuwen (3b) 4.90 meter. 3. J. Keus (4a) 4.80 meter. Hoogspringen jongens: 1. H. v. d. Meulen (la) 1.70 meter, 2. P. v. Duy- venvoorde (3b) 1.55 meter, 3. S. Oppe (2b) 1. 50 meter. Hoogspringen meisjes: 1. J. Keus (4a) I.40 meter. 2. H. v. d. Beyl (la) 1.30 m„ 3. A. v. Leeuwen (3b) 1.30 meter. Kogelstoten jongens: 1. S. Oppe (2b) 13.60 meter. 2. P. v. Duwenvoorde (3b) II.20 meter, 3. W. Mak (2a) 10.95 meter. Bal werpen meisjes: 1. B. Zuy derduin (3a) 60 meter, 2. H. Pierhagen (2b) 43 meter, 3. J. Keus (4a) 41.5 meter. Na de middagpauze speelde het elftal van de Leidse Hout MULO op uitnodi- gin van de Kweekschool een voetbal wedstrijd. De Kweekschool opende met een serie gevaarlijke aanvallen. Toch konden de zwarthemden niet verhinde ren dat in de achtste minuut de bal in het net werd gedeponeerd: 1-0. Dankzij het goede werk van de achterhoede van de MULO bleef de stand tot de rust on gewijzigd. Na de rust kwam de Kweekschool weer fel opzetten en J. Spiering scoorde een doelpunt: 1—1. Het was tenslotte P. v. Duy ven voorde (Kweekschool), die even voor het einde de bal in het doel plaat ste: 2—1. De doelman liep hierbij een blessure op, waardoor de wedstrijd gestaakt werd Prinses Irenefonds SCHENKT EEN FEESTGAVE VOOR DE ZIEKEN". Op 3 oktober houdt de afd. Leiden van het Prinses Irene Fonds weer de jaarlijkse collecte. Onder het motto: „Op de dag dat GIJ geniet vergeet dan ook de zieken niet" zal het fonds, evenals de laatste jaren op die dag geschiedde, een beroep doen op de in Leiden aanwezige feestvieren den om juist op die dag eens bijzonder te denken aan hen, die de feestelijkhe den niet kunnen meemaken en die dit (misschien nog jarenlang niet zullen kunnen doen. Het bestuur vertrouwt er dan ook cp, dat dit beroep niet tevergeefs zal zijn: het Is er zelfs van overtuigd, dat dit niet tevergeefs zal zijn. Uw gave zal het fonds in staat stel len te blijven doorgaan met de ontspan ningsavonden in ziekenhuizen, sanato ria en psychiatrische inrichtingen, ont spanningsavonden die daar niet alleen welkom, maar ook zeer noodzakelijk zijn. In het afgelopen seizoen konden 45 ontspanningsavonden worden georga niseerd. Daarom: weest gul die dag en geef eens wat extra. Bovendien zou het fonds het op zeer hoge prijs stellen als ier zich wat mensen zouden willen op geven om, al is het maar voor een enkel uurtje, te helpen collecteren. In de Vuurbaak (orgaan van de pa tiëntenvereniging van het Rotterdams Zeehospitium, waar het fonds regelma tig voorstellingen geeft), stond eens het volgende te lezen: .Liggen, kuren, al de uren van de dag (en van de nacht, Het zijn uren die lang duren, steeds (weer anders dan je dacht". Denkt U hier eens over na bij het be palen van Uw gift en misschien leidt •het er toe, dat ook U een enkel uurtje helpt collecteren. U kunt zich daartoe opgeven bij ondergetekende of bij de secretaris, de heer Meuwese, Stadhuis alhier. Weth. J. C. VAIN SCHALK, voorzitter. LEIDERDORP BURGERLIJKE STAND Geboren: Maria G„ dr van H. van Bostelen en M. G. Boskeljon; Paulus, zn van J. H. Zwaan en C. Spaargaren. Getrouwd: L. P. Rietveld en C. Verbeek. Overleden: A. Heenk. 87 Jr, wed. van W. Demmendal. VOORSCHOTEN TAFELTENNISNIEUWS De tweede ronde van de bekerwed strijden is voor „Olympus" nog tamelijk succesvol geweest. Weliswaar ging het derde team. met 81 ten onder tegen een sterke DOS-combinatie, maar de andere teams hielden zich, tegen de •verwachting in, staande tegen sterkere tegenstanders. Zo won het eerste heren team met 72 van het als mogelijke finalist getipte VW 1. Het tweede team won met 6—3 van een onvolledig DSS 3. WARMOND Alb. Oudshoorn wordt 70 jaar Woesdag a.s. zal de heer Alb. Ouds- hoom, eigenaar van de bekende jacht haven 't Fort alhier, zijn zeventigste verjaardag vieren. Reeds in 1920 werd hij als lid van de raad gekozen en in 1923 werd hij benoemd tot wethouder. Beide functies heeft hij onafgebroken bekleed tot 1946. Toen achtte hij de tijd gekomen om zijn taak aan longere krachten over te dragen, een besluit, alhoewel gerespecteerd, door zeervelen met leedwezen werd vernomen. De heer Oudshoorn was bij geen po litieke partij aangesloten en dat hij desondanks steeds met een zeer groot aantal stemmen gekozen en herkozen is. bewijst toch wel dat hij zich mocht verheugen in de sympathie van het grootste deel der ingezetenen. Diplomaat als bij was. wist hij zijn medebestuuredrs steeds te brengen, waar de belangen van de gemeente het best gediend waren en zijn betogen wa ren steeds grondig geargumenteerd. BURGERLIJKE STAND Geboren: Engelina W. F., dr van A. van Es en W. E. M. Koning; Wilhelmina R. C. M., dr van A. M. van Winsen en A. M. van der Hulst. Getrouwd: G. A. Koppers. 28 Jr en H. F. Q. J. van Winsen. 24 jaar. Overleden: A. F. L. M. Tepe, 77 jr. WASSENAAR MEISJE BRAK BEEN Doordat op het fietspad langs de Rijksstraatweg het stuur van haar rij wiel haakte in dat van haar vriendin kwam de 17-jarige Gertrud Goor alhier te vallen, waarbij zfj een onderbeen brak. Het meisje werd vervoerd naar het Academisch Ziekenhuis te Lelden. JONGETJE VIEL UIT BOOM In Meiendell viel de 8-jarige Freddy Koegler uit een boom en brak zijn lin kerpols. De jongen werd naar het R.-K. Ziekenhuis aan het Westeinde te Den Haag gebracht. KOOPLIEDEN AANGEHOUDEN In samenwerking met de Haagse re cherche werden aangehouden twee koop lieden. die zioh alhier schuldig maak ten aan diefstal van een hoeveelheid •lichtkabel ten nadele van de gemente- toedrijven. De kabel, welke intussen reeds •was gesloopt, werd bij een opkoper te (Den Haag in beslag genomen. Pool met straaljager naar Denemarken uitgeweken Op het vliegveld nabij Rönne op het Deense eiland Bornholm is vanochtend een Poolse straaljager van het type Mig geland. De piloot, een lid van de Poolse luchtmacht, heeft politiek asiel ge vraagd. Bij de landing werd een van de vleugels van de straaljager beschadigd. Ook een opvarende van een Russische treiler heeft in Denemarken asiel ge vraagd. Toen het vaartuig in de Deense wateren voer. was de man overboord ge sprongen en naar een nabijgelegen lichtschip gezwommen. De politie wilde geen nadere bijzonderheden bekend ma ken. Nieuw grensverdrag van Brussel en Bonn Een Belgisch-Westduits verdrag, waar in de grens tussen België en West-Duits- land is vastgeteld, is maandag te Brus sel getekend. Namens West-Duitsland tekende Von Brentano, de minister van Buitenlandse Zaken; voor België teken de zijn Belgische collega Spaak. Het ver drag voorziet in teruggave van de dor pen Bildchen en Losheim door België in ruil voor een met bos bedekte Duitse strook land met een oppervlakte van 1000 hectare. Bondskanselier Adenauer, die even eens bij de ondertekening aanwezig was en zijn eerste officiële na-oorlogse be zoek aan België brengt, zou vandaag door Koning Boudewijn in het ko ninklijk paleis te Brussel ontvangen worden. Adenauer zal voorts een open bare voordracht houden over de eenwor ding van Europa, Resolutie doodstraf Schmidt Doorgezonden aan rechter De president van het Indonesische Hooggerechtshof, Wirjono Projodikoro, heeft verklaard dat hij de resolutie tot de doodstraf voor Schmidt, welke hem door een delegatie van jongelie den werd overhandigd, zal doorzenden aan de rechter, die het proces tegen Schmidt leidt. De delegatie was een afvaardiging van het „anti-Schmidt- Jungschlager-comitie in West-Java", dat zondag in Bandoeng een demon stratie heeft georganiseerd. Wirjono legde er de nadruk op, dat de uitein delijke beslissing bij de rechetr zelf ligt. „Ik zal hem niet mijn wil opleg gen". Later bracht de delegatie een bezoek aan de procureur-generaal Soeprapto. die zeide de „hartefcreet" van het volk van west-Java, dat de delegatie verte genwoordigde, te kunnen waarderen. Vergadering Centraal Sociaal Werkgeversverbond Het Centraal Sociaal Werkgeversver bond houdt op vrijdag 5 oktober in het Kurhaus te Scheveningen een alge mene vergadering. In de ochtenduren zal de voorzitter, mr. F. H. A. de Graaff enkele actuele sociale problemen be spreken. Daarna houdt ir. A. H. Ingen Housz. president-directeur van de Kon. Ned. Hoogovens en Staalfabrieken N.V. een referaat over „Sociale aspecten van de economische integratie'", 's Middags zal ir. F. K. T. Beukema toe Water, di recteur van de N.V. Meelfabriek „De Sleutels" te Lelden en voorzitter van de Algemene werkgeversvereniging, een referaat houden over de „Sociale poli tiek van de middelgrote onderneming in de hedendaagse samenleving". WASSENAAR R.-K. JONGEREN In het Verenigingsgebouw kwamen eind vorige week de R.-K. Jongeren ibijeen om afscheid te nemen van de voorzitter van Kajoma, de heer J. van den LJssel en van de voorzitster van de »J.G., mej. J. van Noort, die zich ver doofden. Aalmoezenier kapelaan J. iPlantinga sprak de scheidenden toe, dankte hen voor het weric door hen ge daan en overhandigde aan de heer v. d. iTJssel een H. Schrift met gecalligra- •feerde opdracht en voorzien van de handtekeningen van de leden van de .beide besturen. Mej. R. van der Holst, aan wie het •voorzitterschap van de JjG. werd over gedragen, bood mej. v. Noort een glas servies aan Het nieuwe jaarprogramma werd op gemaakt onder de leuze „niet praten maar doen". De nieuwe voorzitter van Kajoma, de heer A. Hoogeveen, legde •uit dat het de bedoeling is daden te stellen, o.a. een aantal kinderen uit de ■vluchtelingenkampen volgend jaar een prettige vakantie te bezorgen. Na het officiële deel was er dansen ■met muziek van de eigen band en ook zang van een koortje, beide onder lei ding van Marius de Smit. ZOETERWOUDE RAADSAGENDA De burgemeester heeft de raad bijeen geroepen tegen woensdag 26 sept. 1956 te 7.45 uur ten gemeentehuize. De agen da vermeldt om. Vaststelling rekening Burgerlijk Armbestuur en voorlopige vaststelling van de gemeenterekening, de rekeningen van het waterleidingbe drijf en het grondbedrijf over 1955; ver zoek van het Bestuur van de Aloysius- school tot het verlenen van medewer king; aankoop grond; verlenen van een subsidie aan de St. Jansfanfare over '56; verlenen van een subsidie aan de R.-K. jeugdbeweging in de Parochie van St. Jans Onthoofding: toekennen van een uitkering ineens aan het gemeenteperso- neel over het tijdvak 1 september 1956 tot 1 januari 1957: betalen van een be drag ineens voor het maken, hebben en onderhouden van een brug over de Meerburgerwatering; verhuren van tuin land aan J C. van Klink; benoeming van een gemeentebode; inbrengen van gronden in het Grondbedrijf; behande ling van de begrotingen van het Bur gerlijk Armbestuur. Waterleidingbedrijf. Grondbedrijf en de gemeentebegroting voor het jaar 195T- Vanmiddag zijn in het Leidse stadhuis in het huwelijk getreden mejuffrouw J. Verboon, uit de Da Costastraat alhier, en de heer C. uit den Boogaard te Warmond. Er bestond voor dit huwelijk een zo grote belangstelling, Bibliotheekwerk breidt zich nog steeds uit GEMIDDELDE LEZER: 34 BOEKEN PER JAAR. Het werk der openbare leeszalen en bibliotheken breidt zich nog steeds sterk uit. Bijna iedere maand worden in ons land nieuwe bibliotheken geopend. Er wordt naar gestreefd in iedere gemeente boven de tienduizend personen een openbare leesbibliotheek te stichten. Dat dit voorzien is in een grote be hoefte, blijkt wel uit de cijfers, die het .Leeszaaljaarboekje 195556" geeft. Bijna 380.000 Nederlanders zijn lid van een openbare leeszaal. Aan hen werden bijna 13 miljoen boeken uitgeleend. Dat wil zeggen, dat ieder ingeschreven lid gemiddeld 34 boeken per jaar las. Ook werd veel gebruik gemaakt van de lees zalen, zowel door de jeugd als door ouderen. Moord te Anjum In de nabijheid van het dorpje An jum, ongeveer 10 km. ten noorden van Dokkum (Fr) is gisteravond op een stuk bouwland het stoffelijk overschot van de ongehuwde alleenwonende boe renarbeider Pieter Sjoerds Steegstra, wonende aan de oude dijk onder Lioes- sens. begraven gevonden. Vermoedelijk is Steegstra. die onge veer 40 jaar was. zaterdagavond ver moord om nog onbekende redenen. De Rijkspolitie en de gemeentelijke au toriteiten uit Leeuwarden stelden on middellijk een onderzoek in. Naar ver luidt zijn omstreeks middernacht drie inwoners van Anjum in verband met deze vermoedelijke moord gearresteerd. Een boerenarbeider die maandag het land omploegde, viel het op dat een stuk grond losgewoeld was. 's Avonds ging hij op onderzoek uit en na enig graven vond hij het lijk. FAMILIEBERICHTEN ONTLEEND AAN ANDERE BLADEN. Bevallen: PolakVergeer, i., Essex; HoutsmullerWijsman, d„ Venezuela; Van CappellenSwemle, z.. Medan; G. GjjsemanLamping, d.. Den Haag; MoréeQuist, z.. Voorburg. Getrouwd: H. van Rossem en L. H. Kikkert. Den Haag; M. Mudde en dr. A. Dief Mardassi, Tunis. Overleden: M. J. A. Sillevis—Remün- se. vr., Den Haag; jhr. C. L. B. W. van Suehtelen van de Haare. m., 70 j., Den Haag; A. W. Gits—Gitz, vr., 94 j., Den Haag; D. M. ZuidwegVan Runnard, vr. 70 j., Haarlem: C. S. van Beunin- gen, m. 74 j., Maarsbergen; A. Schmid m„ 67 j.. Rotterdam. Beurs van Amsterdam Dinsdag 25 september ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. 53 3% 94 94 ft Grootboek obl89 L Ned. '51 3% 94 94 Ned. '53 (3%) 93% 93 Ned. '48 3% 8814 87% L Ned. '54 3% 88% 88% Ned. '55 3% 8888 Ned. '55 n 3% 89ff 89% Ned. '47 3% 3 91ft 91A Dollarlng '47 3 94^,-. Ned. '56 3% 95 95 Investerlngscert. 3 93% 93ft Ned. 62-64 3 93% 93ft Indie '37 A 3 92 91% Grootboek '46 3 88 88% ACTIEVE AANDELEN Cult. Hand, en Ind. B 51 51 Nat. Handelsbank 115 115 Ned. Handelmij190 190% A.K.U245% 245% Philips 278 276 ft Unilever 388% 386% Wilton Feyenoord 329% 330 Biliton 2de r230% 231 Kon. Olie f.50.— ..412 Kon Olie 825 815% Amst Rubber 77% 77% Holl Amer lijn 202 201 Kon. Ned Stoomb. 181% 179% Ned. Scheepv. Unie 175% 174% H.V.A100 100% Java Cult59% 59 Deli Mij. 108% 108% Senembah76% 76% NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem. leningen A'dam *47 3 94 94% Den Haag 1937 1 3 Lelden 1947 R'dam "37 I Hl 3% 94 Industr. Obligaties Philips Dollarlng 68 100% dat de Leidse politie het verkeer in de Breestraat moest regelen. Geen won der, want de leden van de Landelijke Rijvereniging „Koningin Emma" uit Wassenaar, van welke vereniging bruid en bruidegom lid zijn, reden in de stoet mee. Voor de trap van het stad huis stelden deze leden zich op en door deze ere-haag schreed het bruidspaar naar de trap en de trouwzaal. (foto L.D.jVan Vliet) Steekpenningen aangenomen op vliegveld Leeuwarden? Het* hoofd van het Bureau Aanleg. Beheer en Onderhoud van Vliegvelden en een opzichter zijn door de gemeente politie van Leeuwarden verhoord inzake vermoedelijk gepleegde onregelmatighe den ten aanzien van het bésteden van onderhoudswerken, waarvoor steekpen ningen zouden zijn aangenomen. Zij zijn na verhoor weer vrij gelaten. Deze zaak kwam aan het rollen, toen een in Assen gedetineerde aannemer een verklaring in die richting aflegde. Het onderzoek wordt voortgezet. BEURSOVERZICHT Lusteloos Amsterdam, 25 september. De animo was vanmiddag weer ver te zoeken, de handel wederom traag en lusteloos. Bij de internationals viel Kon. •Olie met een daling van per saldo 10 punten tot 815%, hetgeen men recht streeks in verband braaht met de lagere notering In Wallstreet. Aku lag korte •tyd licht gevraagd en kon zelfs van 246 •tot 248 stijgen. Later moest deze winst echter grotendeels worden prijsgegeven. (Philips en Unilever 1 2 punten lager. In afwachting van nader nieuws over 'de Kabinetsformatie noteerden de meeste Staatsleningen opnieuiw een •kleinigiheidi lager. Ook de Scheepvaartsector had een uitermate saai verloop. De meest no teringen bleven een kleinegheid bij die van gisteren ten achter. Stoomvaart Mij. Nederland moest de gisteren behaalde winst weer grotendeels prijsgeven. Bij de cultures werd alleen Amsterdam Rubber verhandeld op ca. 78, een frac tie boven gisteren. Van HVA en Deli werden onveranderde advieskoersen ver nomen. Aandelen Algemene Exploratie, die gisteren reeds 4 punten stegen tot 127 boekten opnieuw een avance van ruim 3 punten. WISSELKOERSEN Amsterdam, 25 september Londen 10.62%—10.63y*. New York 3 82%—3.83%, Montreal 3.91B—3.92ft, Parijs 1.0802%— 10812%, Brussel 7 63—7.62%, Frankfurt 90.71%—90.76%, Zürich 86.94%—86.99%, Zürich (vr. fres.) 89.34%8939%, Stock holm 73.58%—73.63%, Kopenhagen 54.94%—54.99%, Oslo 53.17%—53.22%, Milaan 0.83%—60.88%. Deze pagina is gedeeltelijk geoorrigeerd Premieleningen A'dam '51 2% 107 98 Eindhoven '54 2% 97% 97% Enschede '54 2% 93% 93% Den Haag'5112% 101% 101% idem II 2% 101% 102% R'dam '52 I 2% 106% 106% idem n 2% 104% 104% Utrecht'53 2% 105% 107 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credletlnstellingen Amsterd Bank 240% 239% Rotterd. Bank208 209% TwentscheBank 219 218 Industrie Ondernemingen Ned. G. en Splr. fabr. 216 218% Kon. Ned. Grofsm. 116 115% Rott Droogd. Mij. 615 613 Tieleman en Dros 12% 12% Handelsondernemingen Borsumi). cv A f 1000 85 86 Internatio101% 102 Diversen Albert Heyn285 286 B Ned. M. Walv. Vrt. 76 75% Spoorwegen Deli Spoorw. MIJ. 18% 18% Amerik. fondsen Anaconda 83% 82% Shell Oil Cy97% Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen Vi 24/9 Holl. Constructie 410 Ing bur v Bouwnijv Int Kunststofi Ind. 59 59 Kon Ned Edelmet 68 69 Pref w a idem 69 69 Textiel Gebr v Wijk 77% 77 Leidsche Wolspinn 368% 368% Ned Electrolasm Sikkens Laktabr '53 476GB Ver. Touwfabrteken 178 169 Wernlnk'i Betonm. 85%

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 5