Internationaal congres over de reclitscodificatie in de oudheid AAMBEIEN Europese geleerden in Leiden Deel V nieuw Burgerlijk Wetboek zal spoedig gereed zijn Met een enkel woord Agenda Slik dit tabletje en stil de pijn HEMOTABS DINSDAG 25 SEPTEMBER 1956 Gisteren werd in tiet Groot Auditorium van de Leidse Academie het elfde internationale congres van de Société d'Histoire des Droits de l'Antiquité geopend, dat tot vrijdag a.s. in het Gravensteen wordt gehouden. Aan dit congres nemen ongeveer zestig juristen en historici uit vrijwel alle Europese landen deel. Het staat onder voorzitterschap van prof. mr. J. C. van Oven, oud-hoogleraar te Leiden en Minister van Justitie in het demissionaire Kabinet. Geschenk voor profVan Oven De rector magnificus, prof. dr. P. A. H. de Boer opende het congres met een "korte toespraak, waarna prof. Van Oven uiting gaf aan zijn grote vreugde, dat zovele juristen naar Leiden waren geko men. Hij verklaarde het voorzitterschap met groot genoegen te hebben aanvaard ondanks de vele plichten die hij op het moment uit andere hoofde heeft. 'Prof. dr. F. de Visscher, hoogleraar in het Romeins recht te Leuven in België en president van de Société. dankte prof. Van Oven en de andere organisatoren, prof. mr. R. Feenstra en prof. mr. H. R. Hoetink voor hun voorbereidende arbeid en wees op het grote belang van het hoofdonderwerp dat tijdens dit congres aan de orde wordt gesteld: het probleem van de codificaties van de rechten in de oudheid. Van het vergelijken der studies, die vele geleerden van dit onderwerp heb ben gemaakt, en die door hen thans aan het congres zullen worden voorgelegd, verwadhtte spreker belangwekkende we tenschappelijke resultaten. Prof. Feenstra, de opvolger van prof. Van Oven te Leiden, bood aan prof. Van Oven namens de helaas afwezige Leidse hoogleraar prof. dr. M. David een door deze en andere geleerden samengesteld boekwerk aan prof. Van Oven aan, dat gewijd is aan een zich te Leiden bevindend fragment uit de Sententiae van de Romeinse jurist Paulus. Deze aan prof. Van Oven op gedragen bundel diende als hulde van de Société aan deze Leidse Romanist, die half november zyn vijfenzeventig ste verjaardag hoopt te vieren. Minister van Financiën leende geld voor collecte De Britse minister van Financiën, Ha rold MaoMillan, die op het ogenblik een bezoek brengt aan Spencer in de Ame rikaanse staat Indiana, waar zijn moe der géboren is, heeft zondag geld moe ten lenen om tijdens de dienst in de Methodistenkerk iets in het kerkezakje te kunnen doen Toen de collecte begon bemerkte de minister, dat hij alleen maar Engels geld bij zich had. Hij moest wat Amerikaans geld lenen van de Britse consul-gene raal Robert Mason, die naast hem zat. Mason heeft niet willen zeggen hoe groot de lening was.... Laat protest Meer dan 400 kinderen hebben maan dag de Wea verton-school te Henderson ir. de Amerikaanse staat Kentucky ver laten uit protest tegen de toelating van vijf negerkinderen. De circa 400 overige blanke leerlingen woonden de lessen maandag normaal bij. De negerkinderen bezoeken de school reeds sedert 4 september, toen het nieu we leerjaar begon! Henderson ligt ongeveer 80 km. van Sturgis en Clay, waar zich in de afgelo pen weken incidenten hebben voorge daan als gevolg van de toelating van negerkinderen tot openbare scholen. Voordrachten Vervolgens hield de Italiaanse geleer de prof. mr. Arangio-Ruiz, hoogleraar aan de Universiteit te Rome, de eerste wetenschappelijke voordracht waarin hy de aandacht van het congres vestigde op de papyrus-codificatie die in 1938 in Toune El Gebel in Midden Egypte ge vonden werd. In deze waarschijnlijk uit de derde eeuw voor Christus daterende papyrus zag spreker een aanwijzing voor het bestaan van een codificatie in de tijd der Fharao's, vele eeuweij voordien. Het congres betuigde zijn instemming met het voorstel van prof. Préaux uit Brussel, dat aangedrongen moet worden op een spoedige uitgave van deze ge wichtige tekst. Tijdens de eerste bijeenkomst in het Gravensteen voerden prof. mr. L. Herr mann. hoogleraar aan de Vrije Univer siteit te Brussel, en prof. mr. E. Volterra, hoogleraar aan de Universiteit te Rome het woord. Laatstgenoemde hield een belangwekkende voordracht over de rechtspositie van de „incensus", dat is hy die door <fe censoren van de lijst van Romeinse burgers werd afgevoerd. Recepties De congressisten werden gisteren aan het einde van de ochtend ontvangen in de Senaatskamer waar de rector magni ficus recipieerde, en des middags door het Leidse gemeentebestuur in het Stad huis. Vandaag vertoeven de congressisten in Amsterdam, waar bezoeken worden ge bracht aan Rijksmuseum en Stedelijk Museum, een rondvaart door de grachten wordt gemaakt, en wetenschappelijke voordrachten worden gehouden in het Universiteitsgebouw. (Ingez. Med.-Adv.) VAN BELANG VOOR DAMES Met kopen aan de deur is veel risico verbonden. Korsetten kopen aan de deur en het ondertekenen van een bestelbiljet daar voor, is en blijft riskant. Hoe goed ook haar bedoelingen, de reizigster met het monsterkoffertje kan in de verste verte niet op tegen de enorme, rijk gescha keerde sorteringen in de korsetspeciaal zaken. Daar hebt U keuze in overvloed, daar kunt U kopen wat U ziet en ziet U wat U koopt en beschikt U over raad en hulp van ervaren vakkundig perso neel. Korsetten kopen is een vertrou wens-kwestie. In de U bekende gespe cialiseerde korsetzaken zal Uw ver trouwen nooit worden beschaamd. U slaagt er altijd - en altijd beter en voor deliger. Begroting van Justitie Instelling Belastingkamers 1 januari a.s. De Minister van Justitie deelt in de by de Tweede Kamer ingediende be groting van zyn Departement o.a. mede. dat voortzetting van de wetgevende arbeid tot vaststelling van het nieuwe Burgerlyk Wetboek en tot herziening van het kinderstrafrecht kan worden tegemoet gezien. Een ontwerp van wet tot vaststelling van boek V van het nieuwe Burgerlyk Wetboek kan spoedig gereed zijn. Hij streeft er naar op zo kort mogelijke termijn die wijzigingen in de rechterlijke organisatie te effectueren, welke by de wet op de rechterlijke organisatie zijn voorzien of krachtens de wet tot stand gebracht dienen te worden. De preventieve verkeerssurveillance op de grote intercommunale wegen zal worden geïntensiveerd. Het ligt in het voornemen hiervoor meer modern snel motormaterieel aan te schaffen. De sterkte van de reserve Rijkspolitie beweegt zich nog steeds in stijgende lijn. Het aantal vrijwilligers bedraagt thans ongeveer 6200. Sedert het vorige jaar is dit een vermeerdering met onge veer 400 reservisten. Bij K. B. is bepaald, dat de wet tot invoering van de mogelijkheid van adoptie in werking zal treden op 1 no vember 1956. In de totaalcijfers der ontwerp-be- groting van de Raad voor het Rechts herstel voor 1957 komt wederom een sterk teruglopen van de uitgaven van de Raad tot uitdrukking, waaruit het verder voortschrijden van de liquidatie van de Raad duidelijk blijkt. „Waarschuwingsschoten" Het nationalistische ministerie van Defensie heeft maandag in Taipeh (For mosa) bekendgemaakt, dat kiustbatte- rijen in de baai van Amoy zaterdagoch tend waarschuwingsschoten gelost heb ben op een onbekend schip, dat niet ant woordde op de gebruikelijke waarschu- wingsseinen. Het ministerie voegde hier aan toe, dat deze zone sedert de be schieting van de Kin Men-eilanden door de Communisten in september 1954 ge vaarlijk gebied is. Zondag werd in Hongkong bekend, dat het Duitse vrachtschip „Monika' beschoten was. Een derde machinist, een Duitser, kwam om het leven en twee be- manningsleden, een Duitser en een Chi nees, liepen verwondingen op. Naar vierdaagse werkweek in Amerika's auto-industrie Walther Reuther, de voorzitter van de organisatie van arbeiders in de Ameri kaanse auto-industrie, heeft te Detroit bekend gemaakt, dat zijn vakbond van plan is te streven naar de instelling van een werkweek van vier dagen in 1958. Rheuter zinspeelde op een uitlating van vice-president Nixon, die in een ver kiezingstoespraak had verklaard, dat een dergelijke verkorting van de werk tijd wellicht in „een niet al te verre toe komst" te verwezenlijken zal zijn. De vakbondsleiding drong er op aan, dat de regering op dit stuk „onherroepelijke steun toezeggingen" doet. Rond Kabinetsformatie Voor K.V.P. nog vette kluif in petto? (Van onze Haagse redactie). Onafgebroken pleegt de informateur overleg met politici van de ver schillende groeperingen. De fase, waarin de formatie-pogingen nu zyn aange land, is die van benaderen van figuren, die in het nieuw te vormen Kabinet eventueel zitting zullen nemen. En opnieuw komt daarbij aan de dag het touwtrekken tussen de grootste twee partijen om de beschikbare portefeuil les. Is zowel de P. v. d. A. als de K.V.P. in het eerste stadium van de infor matiepoging van mr. Burger bereid geweest ten aanzien van enkele essen tiële punten van het regeringsprogramma water in de wijn te doen, op het punt van de zetelverdeling blijft men het been strak houden. De totale voor 1957 geraamde kosten bedragen wederom rond f. 1.390.000 minder dan voor het voorafgaand dienstjaar werd begroot. De werkzaamheden der afdeling ef fectenregistratie met betrekking tot de aanhangige geschillen binnen- en bui tenland. zomede ten aanzien van het vijandelijk vermogen, konden nog niet ten volle worden beëindigd. Tot en met 31 december 1955 waren in totaal 272.834 (per 30 april 1955 243.101) effecten waardeloos verklaard j door publikatie in de Staatscourant. voor 230.855 (per 30 april '55 212.638). Daarvan zijn duplicaten door de uit gevende instellingen gedeponeerd. Ten aanzien van 256.597 (per 30 april 1955 205.485) werd door de afdeling reeds beslist over de toewijzing der stukken aan belanghebbenden. De hogere raming voor de Gerechts hoven (f. 3.488.800 tegen f.2.766.600 in 1956) vloeit voort uit de instelling De P. v. d. A. wil de portefeuilles van Financiën. Sociale Zaken en Landbouw en Visserij blijven beheren. Met die be zetting van Financiën door een socia listische bewindsman kan de K.V.P. zich akkoord verklaren wanneer daar tegenover staat het bezit van de por tefeuille van Economische Zaken, die nu in handen is van een A.R.-figuur. Doch niet alleen hebben de anti-revo lutionairen daar begrijpelijkerwijze be zwaren tegen, ook de P. v. d. A. ziet dit niet gaarne. Van een prijsgeven van Sociale Zaken is bij de laatste evenmin sprake. Dat zou de socialistische fractie de heer Burger gistermiddag nog eens duidelijk hebben gemaakt. De K.V.P. wacht rustig af of de in formateur voor haar nog een vette kluif in petto heeft, want daar zal het van afhangen of zij met mr. Burger nog verder in zee wil gaan. Men spreekt van een compensatie, door in plaats van vijf, zes minister portefeuilles voor de rooms-katholieken beschikbaar te stellen. Doch of de an dere Christelijke groeperingen en de liberalen dit aanlokkelijk achten, is de vraag. Toch zal de informateur, wil hij enige kans op succes hebben, de K.V.P., het zij met 6 ministersposten, hetzij met een „zwaar" Departement in de sociaal- economische sector terwille moeten zijn. Zou mr. Burger er in slagen tóch de vele hindernissen te nemen dan zal hij H.M. de Koningin adviseren dr. Drees een formatie-opdracht te verlenen. Deze zou dan na 15 weken van Ka binetscrisis zijn bedje gespreid vin den! Naar brede samenstelling Nad.cr vernemen wy, dat de in formateur mededeelt, dat de for mulering van het regeringsprogram niet langer de vorming van een van belastingkamers by de Gerechts hoven op grond van de wet admini stratieve rechtspraak belastingzaken, waardoor het aantal vice-presldenten met 7. het aantal raadsheren met 14, dat der substituut-griffiers met 7 en ook het administratieve personeel uit gebreid moet worden. De instelling der belastingkamers zal naar ver wacht wordt per 1 januari 1957 ge schieden. BINNENLAND De recherche te Amsterdam heeft een 30-Jarige man aangehouden, die er van verdacht wordt 's nachts ln de Tes- selschadeatraat te Amsterdam uit een ge parkeerde afgesloten auto o.m. een groot aantal ballpoints te hebben ontvreemd. De goederen, die een waarde van f. 9000 vertegenwoordigen, zijn reeds voor het merendeel achterhaald. De man heefteen bekentenis afgelegd. Blijkens de Staatscourant van giste ren werden ln de week van 9 t/m 15 sep tember aangegeven 59 gevallen van kin derverlamming met vcrlammlngsverschyn- selen en 17 gevallen zonder verlammings verschijnselen. Het grootste aantal kln- derverlammlngsgevallen kwam voor ln de provincie Zuid-Holland (24). Ter gelegenheid van de Internatio nale kookkunst-tentoonstelling, die van 30 september tot 7 oktober ln Frankfort a. d. Main zal worden gehouden, zal het verbond van Duitse koks aldaar het ere lidmaatschap aan een aantal koks uit verschillende landen van Europa aanbie den. De Nederlanders, die hiervoor zijn uitverkoren zijn de heren T. Th. Heering, chef-kok van hotel Kurhaus te Scheve- ningen en W. E. L. te Mey, chef-kok van Taverne Hoornwijck te Rijswijk. Op 4 ok tober zullen zij in Frankfort de erelid- maatschapsbewijzen in ontvangst nemen. De Ned. Ver. van Reformhulzen heeft dit weekeinde tijdens een bijeenkomst op het landgoed ..Land en Bosoh" te 's Gra- in contact artsen. De Duitser dr. Ribbee sprak over: ..Graan gewassen". Ook prof. dr. H. A, Schmeigert en de Zwitserse mevrouw Blrcher-Rey voerden het woord Vele sprekers legden er de nadruk op, dat de reformhulzen een belangTyke schakel vormen tussen arts en patiënt. Voor het eerst ln de geschiedenis van het Rijksmuseum voor Volkenkunde (het Nederlands Openluchtmuseum te Arn hem) is het bezoekersaantal het kwart miljoen gepasseerd. De 250.000ste. die gistermiddag de museumpoort binnentrad, was mej. E. M. A. Wintgens uit Den Haag. Zij werd verwelkomd door de museum directie en ook burgemeester C. G. Matser gaf van zijn belangstelling blijk. Behalve het gebruikelijke bloemetje werd mej. Wintgens als herinnering een spanendoos aangeboden. Het Nederlands Instituut van ac countants houdt zaterdag 29 september zl(n jaarlijkse accountant6dag ln de Stads schouwburg te Utrecht. Tijdens de internationale Jaarbeurs voor boeken te Frankfort is een Interna tionale Bond van Boekverkopers gesticht. De heer M. Cohen uit Delft, die de Initia tiefnemer ie geweest, werd tot voorzitter van de Bond gekozen. Gistermiddag ls het 6-jarig jongetje Max Frank voor zijn ouderlijk huls ln het Vreeland bij Amersfoort met zijn autoped tegen eën vrachtauto gereden, waarbij hij door het rechterwiel van de wagen ls overreden. HIJ ls ernstig gewond naar het ziekenhuis vervoerd, waar hij enige uren later aan da verwondingen ls overleden. De Bond van Mobilisatie-Invaliden en enige nabestaanden hield gisteijmlddag in Drachten zijn jaarvergadering. De voor zitter, de heer P. de Boer. gaf een uit voerige uiteenzetting over de by de in voering van de pensioenwetten voor de mobilisatie-slachtoffers bereikte verbete ringen. De vergadering droeg het bestuur op met kracht te blfjven streven naar het wegnemen van de nog voorkomende on billijkheden ln de pensloenbepallngen. Tengevolge van een verkeersongeval te Rotterdam ls gistermiddag de 50-jarlge vakbondbestuurder F van Bodegraven uit Rotterdam om het leven gekomen. De heer Van Bodegraven kwam op de hoek GlashavenScheepmakershaven met zijn bromfiets in botsing met een auto. Hij ls ter plaatse overleden. Onder presidium van dr. Joh. v. d. Spek uit Den Haag. zal de vereniging „Ned. Hervormde Stichtingen voor ze nuw- en geesteszieken" op 16 oktober ln „Hulp en Heil" te Leidschendam haar al gemene vergadering houden. Zaterdag 20 oktober beleggen de Ne derlandse Consumentenbond en het Ver bond van Wetenschappelijke Onderzoe kers tezamen te Utrecht een congres over: ..De problemen van de woningnood". Het zal onder leiding staan van de oud-mi nister van Wederopbouw, mr. J. In 't Veld. In Parys is door de Nederlandse re gering en de stichting Custodia opgericht de ..Fondatlon Instltut Neerlandais", dat zich ten doel stelt de toenadering tussen Frankrijk en Nederland te bevorderen op het gebied van wetenschap, kunsten en letteren, alsmede versteviging van de banden tussen de ln Frankrijk verblij vende Nederlanders. Het instituut is ge vestigd aan de Rue de Lille nr. 121. BUITENLAND De leiding van het Instituut voor theoretische astronomie van de Sovjet- russische Academie voor Wetenschappen heeft een ontwerp goedgekeurd voor een raket, die een vlucht om de maan kan maken, aldus deelt het Sovjetrussische blad Sovjetskyl Floot" mede. De raket gebruikt slechts brandstof om zich uit het gebied van de aantrekkingskracht van de aarde los te maken. Nadat een snelheid van 11 km. per seconde bereikt is. maakt de ongeveer 1000 kg. wegende raket ver der gebruik van de gecombineerde aan trekkingskracht van aarde, maan en zon. De eerste drie vliegtuigen van de Westduitse luchtmacht zijn maandag van het vliegveld Fürstenfeldbruck bij Mün- chen opgestegen. De kentekenen op de vliegtuigen waren voor de start door de minister van Landsverdediging. Blank, onthuld. Deze kentekenen bestaan uit een zwart „ijzeren kruis" met witte rand op de romp en de vleugels en een zwart- rood-gouden rechthoek op het richtings roer. Het „Uzeren kruis" lijkt veel op het nationalitel'tsteken van de Duitse mili taire vliegtuigen uit de eerste wereldoor log. Te Wad Medanl in de Soedan heeft een Soedanese vrouw het leven geschon ken aan een vijfllng. Zij was vier jaar getrouwd en had nog geen kinderen. Van 1 Januari a.s. af zullen in alle Australische vliegtuigen de zitplaatsen voor de passagiers zo moeten zyn aange bracht, aat de mensen met de rug naar voren en met het gezicht naar achteren gekeerd zitten. Dit ls een veiligheids maatregel. die ten doel heeft te voorko men. dat de passagiers bij noodlandingen of ongelukken naar voren van hun zit plaats worden geslingerd. Australië is al tijd geporteerd geweest voor deze maat regel. Internationaal is men het nog niet eens over de voor- en nadelen. Ongeveer vierhonderd geleerden uit 22 landen zijn in Rome hijeen voor het zevende Ruimtevaart-con gres. Ter gelegenheid daarvan is deze postzegel uitgegeven, waarop de aarde wordt afgebeeld zoals men zich voorstelt, dat zij gezien wordt door een ruimtevaarder. De Tsjechoslowaakse Nationale Ver gadering heeft maandag ln een buiten gewone zitting een ontwerp om de werk week ln Tsjecho-Slowakije van 48 tot 46 uur te verminderen, goedgekeurd. De nieuwe regeling gaat op 1 oktober in. De lonen blijven ongewijzigd. Het Sovjetrussische ministerie van Cultuur heeft de voorzitter van de Britse Commissie voor culturele betrekkingen met de USSR, Christopher Mayhew. tele grafisch verzocht zyn invloed en die van de raad te willen aanwenden om het ver zoek van het Bolsjoi-theaterbiallet aan Londen „mogelijk te maken". Vermoede lijk wordt met dit ..mogeglijk maken" be doeld. dat de aanklacht tegen de Russi sche discus werpster Nina Ponomarewa wordt ingetrokken. Deze atlete wordt, zo- ais bekend, beschuldigd van het ont vreemden van vijf damesmoeden uit een Londense winkel. Volgens statistieken van de Wereld gezondheidsorganisatie vallen aan kink hoest meer kinderen in het eerste levens jaar ten offer dan aan alle andere kin derziekten tezamen; ln Nederland bedroeg de sterfte door kinkhoest in de periode 1951'54 0 9 per honderdduizend Inwo ners. tegen 21.4 ln de Jaren 1901'05. In Tallahassee in de Amerikaanse staat Florida ls een vliegtuig van de luchtmacht maandag brandend op een huis terecht gekomen. Een vrouw kwam met haar drie kinderen om het leven. De piloot kon zich met zijn parachute red den en werd slechts licht gewond. In de Amerikaanse staat Colorado ls een Dakota van de luchtmacht maandag op een berg neergestort De twaalf Inzit tenden vonden de dood. Groot Brlttannlë. de Verenigde Staten en Canada zijn overeen gekomen de oc- trgnien op atoomeebied uit te wisselen, die on 15 november toegekend of aangevraagd waren. Volgens een verklaring van het Britse Bureau voor atoomenergie heeft de overeenkomst ten doel het binnenlands gebruik van de uitvindingen door de re geringen en industrie van elk der deel nemende landen zonder tussenkomst van de regeringen der twee andere landen toe te staan. De Duitse orof. Albrecht Unsöld heeft op een wctenschannelilk congres te Ham burg verklaard. dat de geleerden er ln geslaafd zlln de ouderdom van het heelal vast t« stellen no 5 mil lard laar met de betrekkellik kleine marse voor nnnauw- kerurigheid van 150 miljoen laar. Dit is ge daan aan de hand van de snelheid waar mee de sterrennevels zich uit elkaar be wegen en aan de band van natuuTlllke radio-actieve elementen. Od 16 december zullen ln Polen „verkiezingen" worden gehouden vooreen nieuwe landdag (Parlement) Het besluit daartoe ls maandag door de Poolse staats raad genomen. President Eisenhower heeft de auto riteiten verzocht Kills Island in de haven van New York waar miljoenen emigran ten in Amerika voor het eerst voet aan wal gezet hebben, niet te verkopen. De president gelooft dat het mogelijk ls middelen te vinden om het historisch eiland voor de staat te behouden, zo maakte maandag zilr oerschef Hagertv. in Washington bekend Naby Arnedlllo in Spanje ls maan dag een Vrachtauto met arbeiders in een ravyn gestort. Vijf mannen kwamen om het leven, zes werden ernstig gewond. Kabinet van brede samenstelling in de weg blykt te staan. De uit vorige fasen der Kabinetsvorming resteren de kwestie, te weten bezitsvorming, kan worden geconcretiseerd en getem poriseerd in deze zin, dat de voor stellen tot bouwsparen met uitbrei ding tot andere werknemersspaarfond sen gehandhaafd blijven, terwyl naar gelang de daarmede in de praktijk opgedane ervaringen, onderzocht wordt of die voorzieningen gevolgd worden door andere van soortgelijke strekking ook voor andere groepen. Westduitse reactie liet niet lang op zich wachten De Westduitse Lufthansa heeft snel gereageerd op een stap van de kleine westelijke luchtvaartlanden die contact hebben gelegd met de Oostduitse lucht vaartmaatschappij, welke eveneens de naam „Lufthansa" draagt. Aangezien de Westduitsers nergens zo bevreesd voor zijn als voor concurrentie van het oostelijk deel van hun land. hebben zij de buitenlandse luchtvaartmaatschap pijen een concessie gedaan, nadat die er zich aanvankelijk zonder resultaat over beklaagd hadden, dat zij geen toestemming hadden gekregen voor het vervoer van passagiers in Duitsland. De Westelijke maatschappijen hebben na melijk het onbeperkte recht gekregen voortaan op een vliegveld in West duits vliegveld op te nemen, mits er geen toestel van de Lufthansa op dezelfde route vertrekt binnen zestig minuten van het vertrek van het bui tenlandse toestel, terwijl dit recht ook niet geldt op routes, waar de toestellen der buitenlandse maatschappijen een uur of meer sneller zijn. Weliswaar kan deze concessie van Westduitse zijde op ieder tijdstip worden herroepen, maar de Lufthansa heeft andere landen op geroepen haar voorbeeld te volgen. Ten aanzien van vluchten tussen West- Duitsland en West-Berlijn ondergaat het vliegen geen verandering tengevol ge van deze concessie: de Lufthansa mag namelijk niet deelnemen aan dit verkeer, dat is voorbehouden voor Fran se. Engelse en Amerikaanse luchtvaart maatschappijen, e ttokgdeurijD uitsdaupo:foz DINSDAG Gerecht 10: K. en O.-bloemschikcursus 0.1.v. A. Rlel, 3 uur namiddag. Stadszaal (kleine zaal)Piano-recital Paul Kurpershoek, 8 uur namiddag. SchouwburgAbonnementsvoorstelling Haagse Comedie „The Great Sebastians". 8 uur nam. Oegstgeest Willibrordusgebouw Contact-avond Lelds Muzieklyceum. 7 uur nam. Zomerzorg: Tentoonstelling Ned. Boe kenclub. 26 en 710 uur nam. Oegstgeest. „Irene": Gouden jubileum van de afdeling „De macht van het kleine", 8 uur nam. WOENSDAG Den Burcht (kleine zaal)Voorlichtings avond óver emigratie door G. A. B.. 8 uur namiddag. Gerecht 10: 8 uur nam. Spirltlsch Genootschap, De Kleine Burcht (N. Ryn 19)Leidse Ver. van Postzegelverzamelaars. Spr. de heer Annegarn van Den Haag. 8 uur nam. Zomerzorg: Tentoonstelling Ned. Boe kenclub. 2—6 en 7—10 uur nam. Oegstgeest. Gemeentehuls: Raadsvergadering, 7.30 uur nam. Wassenaar. Gemeentehuls: Raads vergadering, 8 uur nam. DONDERDAG. ZomerzorgLedenverg. Kynologenver. „Rijnland". 8 uui' nam. Stadszaal (foyer)K. en O. Film „Hon- garye's ongerepte natuurreservaten". 8 uur nam. Stadhuis (Burgerzaal): Herdenking 300- Jarlg bestaan en opening restauratie Waaggebouw. 11$ uur voorm. Kantine Smits apparatenfabriek (He rengracht 34). Leidse Smalfilm-Liga. 8 uur nam. Wykgebouw Levendaal: Opening bazar „Bartimeus". 7 uur nam. In den Vergulden Turk: Modeshow fir ma's De Groot en De Vries. 24 en 8 1/4 uur nam. Wassenaar (Middelweg 10)Broe derschap van oud-padvinders. 8 uur nam. In den Vergulden Turk: Nat. Instituut voor Sprekersvorming. 8 uur nam. VRIJDAG Den Burcht: Leidse Bestuurdersbond. Spr. A. M. v. d. Boogaert over de taak van het N.V.V., 8 uur nam. Schouwburg: K. en O. Ned. Comedie: „Van de brug af gezien". 8 uur nam. Rapenburg 1Stichting Psycho Syn these. Spr. B. v. d. Meer over Genezing van gespletenheid. 8 uur nam. In den Vergulden Turk: Nat. Instituut voor Sprekersvorming. 8 uur nam. •t Huis over t Hoff (Gerecht 10): Leid se Tuiniers- en Bloemistenver. „Door Eendracht Verbonden". 8 uur nam. ZATERDAG Halte Posthof H.T.M.: Excursie Kon. Ned. Natuurhistorische Ver., afd. Leiden naar Voorlinden. 1.55 uur nam. Stadszaal (grote zaal): Jubileumuitvoe ring Stichting Amusement „De Sleutel stad", 8 uur nam. Rehobóth: Prot. Ohr.. Onderwijzersver. Spn: dhr. P. Brouwer de Koning over handenarbeid. 3 uur nam. (Ingez. Med.-Adv.) 'n geheel nieuw middel tegen Hemotabs - een geheel nieuw middel tegen die pijnlijke aambeien. Deze tabletjes zijn prettig en gemakkelijk in te nemen - gewoon maar slikken met een beetje water - en geven een weldadige verlichting bij die pijnlijke aanvallen. Ge bruik van zalf of zetpillen wordt hierbij overbodig. Hemotabs werken van binnen uit, doen de zwellingen slin ken en bevorderen de ge nezing. Ze zijn bovendien zacht laxerend; herstellen de natuurlijke functies - zo belangrijk voor volkomen ge nezing en geven U langdurige vrijwaring van pijn. f 1.50 per volledige kuur. - Bij alle apothekers en drogisten. "n Product van E. Griffith* Hughe* Ltd., Bestuursambtenaren voor Ned. Nieuw-Guinea „ER VALT ONTZETTEND VEEL TE DOEN!" In het gebouw van de Rijksvoor lichtingsdienst in Den Haag zijn gis termiddag 14 jongelieden bijeengeko men, die onlangs door een commissie zijn aangewezen om als kandidaat- administratieve ambtenaren te wor den uitgezonden naar Ned. Nieuw Guinea; 13 van deze jongelui, van wie verschillende onlangs hun eindexamen aan een der middelbare scholen in Nederland hebben afgelegd, zullen te Hollandia worden opgeleid voor de bestuursdienst. Een is bestemd voorde landbouwdienst. Er zyn er onder hen, die Nieuw Guinea uit eigen aan schouwing kennen en de wens hebben te kennen gegeven, er een werkkring te vinden. Een der leden van vorengenoemde commissie, de heer H. J. W. A. Meye- rink, heette hen welkom; hij zette het grote belang uiteen juist van hun toe komstige werk in Ned. Nieuw Gui nea. waar nog zo ontzettend veel te doen is. De heer Meyerink legde de nadruk op het noodzakelijke gemeen schapsgevoel. onderling zowel als tegen over de bevolking. De heer P. J. Merkelyn, hoofd van de bevolkingsvoorlichting in Ned. Nw. Guinea, hield vervolgens een uiteenzet ting over het leven en werken in Nieuw- Guinea. speciaal op het terrein van de bestuursambtenaar. De kandidaten, die te Hollandia hun opleiding zullen volgen, zullen 11 okto ber naar Ned. Nieuw-Guinea vertrek ken. In 1955 zijn 15 jongelieden voor deze opleiding uitgezonden en in 1945 24. TENTOONSTELLINGEN Lakenhal: Tentoonstelling „Wie waa Rembrandt?" (Tot 8 oktober). Rijksmuseum voor Volkenkunde: Zomer- tentoonstelling „Van klei tot pot". (Tot 1 oktober). BoerhaavezalenTentoonstelling van werk van Miep de Leeuwe, Jos Mertens en Dick Loef. Werkd. 2—5 en 710 uur nam.; zond. 25 uur nam. DE BIOSCOPEN. Trianon „Charlie's Tante" (18 Ir) Werkd. 2 1/4, 4 1/2, 7 en 9 1/4 u.; zond. 2 1/4, 4 1/2, 7 en 9 1/4 uur. Rex „De redder van Fort Shallan" (14 Jr) Werkd. 2 1/2^ 7 1/4 en 9 1/4 u.{ zond. 2 1/2, 4 3/4, 7 1/4 en 9 1/4 uur. Casino „Blond gevaar" (14 Jr). Werkd. 2 1/2, 7 en 9 1/4 u.; zond. 2 1/2, 4 3/4, 7 en 9 1/4 uur. Lido „Keer terug" (18 Jr). Werkd. 2 1/2, 7 en 9 1/4 u.; zond. 2 1/2, 4 3/4, 7 en 9 1/4 uur. Luxor „The Rose Tattoo" (18 Jr) - Werkd. 2 1/2, 7 en 9 1/4 u.; zond. 2 1/2 4 3/4. 7 en 9 1/4 uur. De avond- en nachtdienst van de apotheken te Lelden en Oegstgeest wordt tot zaterdagmorgen 29 september 8 uur waargenomen door Doeza-apotheek, Doeza- straat 31. telefoon 21313; Apotheek Nieuwe Rijn. Nieuwe Rijn 18, telefoon 20523: Apotheek Oegstgeest, Wilhelmlnapark 8. telefoon 26274. BU geen gehoor bi) CJw hulsarts of specialist, bel op dokterstelefoon 22222. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) Js*- Aberdeen Londen Amsterdam Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome Ajacoio Mailorca «S ^1 u 3 1 s half bew. wzw 3 17 0 nevel windstil 16 0 onbewolkt ozo 8 16 0 motregen zzo 1 15 0.1 mist nno 1 25 0 onbewolkt O 4 22 0 onbewolkt zzw 2 25 0 zwaar bew. windstil 26 0.4 mist O 1 21 0.3 lichte reg. wzw 1 27 19 regenbui onbewolkt nrnw 1 25 40 O 5 20 0 mist windstil 24 0 mist windstil 23 23 0 mist O 1 0 zwaar bew. w 2 25 0 regen w 2 19 4 onbewolkt zo 4 24 0 licht bew. wnw 4 26 0 geh. bew. z 3 30 0 zwaar bew. ono 2 30 24 regenbul zzw 10 36 1

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 2