Nauwe internationale samenwerking in l luchtvaartonderzoek bepleit President Nasser wachtte in Riad de komst van Nehroe niet af WEERBERICHT Ondanks betuiging van eenheid is van Egypte een vreedzame oplossingvan „Suez" geëist 95ste jaargang DINSDAG 25 SEPTEMBER 1956 No. 28944 LEIDSCH m DAGBLAD Directeur: t. W. Benny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Witte Sln8e' ~T°r,rJ™5 Hooldredacteur: J. Brouwer t7._ per kwartaal; 12.35 per maand; to.55 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041: Redacüe. 21501 Israëlische vrouw op akker neergeschoten Maandag is een Israëlische vrouw bij werk op het land door Jordaans vuur gedood. Het incident gebeurde bii de ne derzetting Aminaday, ten zuidwesten van Jeruzalem, aldus een woordvoerder van het Israëlische leger. In de middaguren van maandag zijn twee Israëlische tractorbestuurders, die nabij het dorp Maoz Chaim op lande rijen aan de westelijke oever van de Jordaan aan het werk waren, door Jor- daniërs aangevallen. Een van de man nen werd gewond, de ander wordt ver mist. Er is een klacht ingediend bij de gemengde Israëlisch-Jordaanse bestands commissie. De voorzitter van de gemengde Is- raëlisch-Jordaanse bestandscommissie, de Noorse kolonel Mö. heeft maandag avond zijn beslissende stem uitgebracht ten gunste van een Israëlische ontwerp resolutie. waarin Jordanië wordt berispt voor het doden van drie Israëlische staatsburgers op 12 september j.l. Een woordvoerder van het Israëlische leger heeft medegedeeld, dat Egyptische troepen maandagavond in het gedemili tariseerde gebied van El Auja op een Is raëlische patrouille hebben geschoten. De patrouille, die zich op Israëlisch ge bied bevond, beantwoordde het vuur. Een Israëlische soldaat werd gewond. Twee studenten gedood BIJ VERKEERSONGEVAL TE VLAARDINGEN. Op de Rijksweg te Vlaardingen is gisteravond een ernstig verkeersongeval gebeurd, dat aan twee personen het le ven heeft gekost. Een inwoner van Maas sluis wilde met zijn personenauto een andere auto passeren, toen uit de rich ting Maassluis een scooter naderde, die hij niet had opgemerkt. De botsing die volgde was zó hevig, dat de bestuurder van de scooter, de 28-jarige student Beumer uit Rotterdam, onmiddellijk werd gedood, en de duo-passagier, de 22-jarige student C. H. Kruyder uit Vlissingen in zorgwekkende toestand per ambulance-auto naar het Algemeen Ziekenhuis moest worden vervoerd, waar hy spoedig na aankomst is overleden. Prinses Margaret van Engeland j komst van de Koninklijke gast op in gesprek met sir Evelyn Barin. de het vliegveld van Mombasa, gouverneur van Kenya, na aan- J\Ir. J. Algera opende Europees Congres Luchtvaarttechniek I. A. Aler: „De resultaten der tegenwoordige tijd overtuigen mij niet, dat vliegtuigen met straalmotoren bedrijfszekerder sijn De minister van Verkeer en Waterstaat, mr. J. Algeraheeft vanoch tend in de Ridderzaal te Den Haag het tweede Europees Congres voor Luchtvaarttechniek geopend. Hij heeft daarbij gepleit voor een nauwere internationale samenwerking op het gebied van de vliegtuigontwikkeling en het luchtvaartonderzoek. Voor het benutten van alle mogelijkheden zijn vele bekwame mensen nodig en grote sommen gelds noodzakelijk. In de meeste landen worden deze werkzaamheden dan ook door de overheid gesteund. Het zou sterke aanbeveling verdienen deze werkzaamheden in ternationaal te coördineren, dan zou het rendement van deze krachts inspanning en investeringen aanmerkelijk kunnen stijgen. Het mag dan ook verheugend genoemd worden, dat in loesteuropese landen zowel op gocvernementeel als op industrieel niveau naar een oplossing in deze rich ting gezocht wordt. Na de opening door de minister werd het woord gevoerd door de heer I. A. Aler. president-directeur van de KLM., die in duidelijke lijnen het beeld voor de naaste toekomst schetste, daarbij de moeilijkheden niet uit de weg gaand. ..Met de komst van de verkeersvliegtui gen met straalmotoren heeft de wereld luchtvaartindustrie financiële risico's op zich genomen van een nog ongekende omvang. De directies moeten maar liefst vijf jaar tevoren beslissingen ne men over vraagstukken van de vloot en het aanbod van passagiers. Zij moe ten hun gedachten tot vijftien jaar vooruit laten snellen en plannen gaan uitstippelen", aldus begon de heer Aler, die als belangrijkste vraag te beant woorden gaf: „Welke zijn uit econo misch. technisch en operationeel stand punt gezien de kansen om de vloot van tweehonderd grote en honderd minder grote verkeersvliegtuigen met straalmo toren, die zijn besteld, met succes in gebruik te nemen?" Het antwoord kwam vlot: „Ik weet geen reden, met uitzondering van een wereldoorlog of een crisis gelijk aan de jaren dertig, die de groei van vijf tien procent per jaar ernstig zou doen verminderen. Er zal natuurlijk een tijd komen, waarin dit percentage van toeneming van het wereldlucht- verkeer zal afnemen, maar ik heb sterk het gevoel, dat deze verminde ring nog niet in zicht is". BEDRIJFSZEKERDER? Na deze economische vraagstukken nam de heer Aler de technische vraagstukken onder de loep en hij wond er geen doekjes om: „Werktuig kundigen geven mij de verzekering, dat het verkeersvliegtuig met straal motoren veel eenvoudiger en meer bedrijfszeker zal zijn dan het vlieg tuig van heden, maar dat neem ik nog niet als vaststaand aan, omdat wat ik in de tegenwoordige tijd zie niet bemoedigend is. De vooruitgang op technisch gebied is zeer groot ge weest. Maar het bestuderen van cij fers, die vertragingen van vliegtui gen aangeven en het zien van ge strande vliegtuigen op bijna elk vliegveld, gaven mii evenwel geen reden om voldaan te zijn". De heer Aler wees erop. dat elke be tere prestatie gestimuleerd zal worden. Maar deze mogen niet verkregen wor den ten koste van vertragingen en op onthoud van zeer kostbare aard. „De luchtvaartmaatschappijen zijn abso luut bereid gegevens en ervaringen uit te wisselen met de fabrikant, maar zij zijn er niet op ingericht en niet op voorbereid om een soort beproevings- werk te doen". NOG MEER ZORGEN. In het straalmotorentijdperk zullen vertragingen en andere technische moeilijkheden nog meer zorgen baren. De heer Aler wilde er niet aan denken. Neem alleen het vraagstuk van onder dak, wanneer straks een 200-persoons- verkeersvliegtuig vertraging heeft. Dan zou er in de contracten met vliegtuig fabrikanten een clausule moeten komen voor een garantie voor hotelruimte langs de routes. De heer Aler gaf te kennen, dat de moeilijkheden, die zijn ontstaan door het gebruik van ver keersvliegtuigen met straalmotoren nog lang niet zijn opgelost. Hij noemde nog enkele technische kwesties, zoals de lengte der startbanen. Hij noemde het „fundamenteel onjuist", wanneer de ontwikkeling zou leiden naar langere landings- en startbanen. Voorts sprak hij nog over problemen van metereolo- gische aard. Maar hoe dan ook, zo besloot hij zijn toespraak tot de verzamelde technici: „Als u ons de gereedschap pen geeft, zijn wij er zeker van. dat wij in staat zullen zijn het publiek er van te overtuigen, dat de verkeers vliegtuigen met straalmotoren de snel ste. de veiligste en de betrekkelijk goedkoopste middelen van vervoer zijn". Renate Leonhardt Duik blijft onzeker De heer P. Visser weet niet van op houden als het het goud van de „Re nate Leonhardt" betreft. Gisteren is de kotter „Eendracht" uitgevaren met aan boord de heer Visser en enkele van zijn naaste medewerkers. Na terugkeer in de haven van Den Helder vertelde de bemanning, dat de plaats van de „Re nate Leonhardt" met een boei gemar keerd was. De kotter zou vandaag weer uitvaren om in IJmuiden materialen op te halen, waarna de bergingstoren vanavond zou kunnen uitvaren. Het bureau Wijsmuller te Den Helder kon deze mededeling niet ontkennen noch bevestigen. Het verklaarde buiten deze berging te staan en verwees naar IJmuiden, waar de directie van het bu reau al evenmin lust had om iets uit te laten. „Men moet denken, dat we da delijk bereid zijn er een paar sleepboten op uit te sturenMaar eerst geld op tafel Kinderwagen onder invloed bestuurd Van onze Haagse redactie) BÜ herhaling worden weggebruikers aangehouden omdat zij „onder invloed" een auto. motorfiets of ander vervoer middel besturen. In Delft moest de po litie echter een ..dame" aanhouden, om dat zij in beschonken toestand een kin derwagen trachtte te besturen, waarin haar éénjarige baby lag. Ze botste een paar maal tegen muurtjes en de politie vond het maar beter, dat ze de nacht op het bureau doorbracht. Het kind mocht bij zijn oma gaan slapen Nieuw vliegtuig voor Koninklijk Huis KOSTEN 2Vi MILJOEN. Op de begroting van Verkeer en Wa terstaat is en aanbetalingsbedrag van een miljoen gebraoht voor de aanschaf fing van een nieuw vliegtuig ten behoeve van de leden van het Koninklijk Huis en de regering. Het ligt in de bedoeling het vliegtuig PH-PBA 'een Dakota) door een nieuw te vervangen. Hoewel de aflevering van dit vliegtuig nog niet in 1057 zal geschieden, zal een aanbe taling in dat begrotingsjaar nodig zijn. De aanschaffingsprijs van het vliegtuig zal f. 2.500.000 bedragen. Zoals eerder gemeld, wordt ait vliegtuig een Fokker „Friendship". Vliegramp te Eindhoven: f 150.000 bouwschade Met grote energie is gisteren door de Babov. die verscheidene grote aanne mersbedrijven tot zijn beschikking heeft, begonnen met de herstelarbeid aan de door de vliegramp in Strijp 'Eindho ven) geteisterde woningen. Verwacht wordt, dat nog deze week enige huizen weer kunnen worden betrokken De des kundigen verklaren, dat over 4 tot 5 maanden alle woningen weer hersteld zullen zijn, onvoorziene omstandigheden als vroeg invallen van de vorst daarge laten. De loutere bouwsohade wordt ge raamd op f 150 000. Er wordt naar gestreefd de mensen, die in de officiersmess van de vliegbasis zijn ondergebradht, zo spoedig mogelijk aan passende woonruimte te helpen. Hierbij wordt ook gedacht aan inschake ling van pensions en hotels. Grote Drie van het Midden-Oosten bijeen Minder zon De Bilt verwacht tot morgenavond: Vannacht en morgenochtend plaatselijk mist. Morgen overdag vrij veel bewol king maar waarschijnlijk tot de avond droog weer. Zwakke tot matige wind uit zuidelijke richtingen. Iets lagere middagtemperaturen. (Opgemaakt te 11.15 uur) 26 SEPTEMBER Zon op: 6.34 uur; onder: 18.31 uur. Maan op: 22.05 uur; onder: 13.43 uur. Hoogwater te Katwijk te 6.48 uur en 19.10 uur. Dit nummer bestaat uit 19 pagina's. Aan de noordkant van het eiland Texel wordt hard gewerkt om de zee de pas af te snijden. De vuur toren. die vijftig jaar geleden nog een kilometer van zee stond, is nu nog maar 45 meter van de steeds afbrokkelende duinkust verwijderd. tn november hoopt men een zware dijk voor de steile duinrand te heb ben voltooiddie verder afbrokke len moet voorkomen, zodat de vuur toren behouden zal blijven. De kos ten van deze bescherming bedragen ongeveer een miljoen gulden Ook Egypte heeft om een spoedige bijeenkomst van de Veiligheids raad der Ver. Naties gevraagd „ter bespreking van de bedreiging met interventie door Frankrijk en Engeland". Dit Egyptische verzoek zal vermoedelijk als afzonderlijk punt worden opgenomen op de agenda van de Veiligheidsraad, die. zoals men weet. woensdagavond om 8 uur Ne derlandse tijd op Frans-Engels verzoek in New York begint. Men ver wacht, dat de Sovjet-Unie het Egyptische voorstel zal steunen en het Westelijke beroep op de Veiligheidsraad verwerpen. Zoals te verwachten was zijn de conferenties van Koning Ibn Saoed van Arabi'è en Koning Feisal van Irak in de havenstad Damman aan de Perzische Golf en die van Koning Ibn Saoed met president Koewatli van Syrië in de Arabische hoofdstad Riad beide geëindigd met veel betuigingen van vriendschap en eensgezindheid. Maar in beide gevallen is vooral ook gesproken over e gevaren, die Nassers „stoere" houding tegenover het Westen betekent voor de olierijkdommen van het Midden- Oosten. Aan de conferentie van Riad heeft president Nasser zelf ook deelgenomen. Blijkbaar heeft hij het daar allerminst naa zijn zin gehad, want hij haastte zich terug naar Cairo, zonder de komst af te wachten van premier Nehroe van India, die gisteren in Riad arriveerde als gast van Koning Ibn Saoed. De Koning van Saoedi-Arabië en de Syrische president schijnen hem zó stevig onderhanden genomen te hebben, dat hij ervoor bedankte ook nog eens door Nehroe tot kalmte te worden gemaand Diplomatieke taal Kenmerkend voor de sfeer van de conferentie van Riad is. dat in het nadien uitgegeven communiqué ge zegd wordt, dat de bijeenkomst „elke houding van Egypte in de Suezkwes- tie steunt", waaraan onmiddellijk wordt toegevoegd: „evenals Egyptes be reidheid om tot een vreedzame op lossing te komen, die zijn nationale belangen beveiligt en overeenkomt met de beginselen van de Verenigde Naties". Met andere woorden: Saoedi- Arabië en Syrië willen Nasser wel steunen, mits deze naar een vreed zame oplossing streeft. In de diplo matieke taal van het communiqué is dat verbindende woordje „mits" be leefdheidshalve weggelaten en ver vangen door „evenals" Gisteren zijn in totaal 44 schepen door het Suezkanaal geloodst, aldus heeft Radio-Cairo medegedeeld. Een Britse loods, die maandag uit Egypte in Londen is teruggekeerd, heeft verklaard, dat Egypte beschikt „over een zeer krachtige kern van goedge- oefende Egyptische en Griekse lood- Twee jeugdige Cyprioten waren wel war van plan Twee Grieks-Cyprioten van 21 en 24 jaar zijn maandag te Nicosia tot levens lange gevangenisstraf veroordeeld we gens het dragen van wapens en munitie. In mei j.l. had men hen bij hun dorp Moudoullas op zuidwest-Cyprus aange troffen met zes bommen, een anti-tank mijn. een stengun, een geweer, een au tomatisch pistool en een voorraad am munitie bij zich. Cypriotische vrouwen hebben er maan dag bij de vrouwen van Groot-Brittan- nië op aangedrongen te trachten een einde te maken aan het bloedvergieten op Cyprus. Volgens de leidsters van deze actie* is de oproep door zésduizend ei landbewoonsters getekend. Ook wordt aangedrongen op gemeen schappelijke actie tot terugzending van aartsbisschop Makarios en andere gede porteerden. invrijheidsstelling van alle politieke gevangenen en afschaffing van de noodmaatregelen. sen". De Russische loodsen, die voor dienst in het Suezkanaal naar Egypte zijn gekomen, zijn volgens hem „ken nelijk uitgezocht en mogelijk gewend aan soortgelijk werk als dat in het Suezkanaal, op de Russische rivieren". Wat het voorstel voor een „organisatie van gebruikers" van het Suezkanaal betreft, verklaarde hij, dat hij en zijn collega's gaarne zullen meewerken aan een uitvoerbaar plan voor beloodsing, „doch wij kunnen niet inzien hoe het huidige plan werken kan. Tot op heden is het allemaal te vaag om goed begre pen te kunnen worden", zo zei hij. Veiligheidsraad moet vrede handhaven maar ook recht De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Selwyn Lloyd, heeft maandag in een vraaggesprek voor de televisie ver klaard, dat de verwijzing van de Suez- kwestie naar de Veiligheidsraad een toetssteen is voor de vraag of de Ver. Naties de wil en de macht hebben om het recht te handhaven en de verplich ting tot het nakomen van internatio nale overeenkomsten op te leggen. Lloyd zei: „De Ver. Naties hebben niet alleen maar de plicht de vrede te bewaren. Zij moeten het recht hand haven en daarom hebben wij het ge schil voor de Veiligheidsraad gebracht". Op de vraag waarom Groot-Brittan- nië het geschil pas na twee maanden treuzelen voor de Veiligheidsraad had gebracht, antwoordde Selwyn Lloyd: „Ik geloof dat u artikel 33 van het Hand vest van de Ver. Naties over het hoofd ziet. Dit artikel legt de leden van de Ver. Naties de verplichting op om éérst door middel van onderhandelingen te Twee Tsjechoslowaken naar hef Westen uitgeweken Een officier van de Tsjechoslowaakse luchtmacht is zondag met een vriend in een klein opleidingsvliegtuig naar West- Duitsland uitgeweken om zich te bevrij- van „het communistische bewind en de verschrikkelijke economische omstandig heden" in zijn land. De vluchtelingen zijn de 22-jarige Vladimir Vrzal en de 24-jarige elektricien Ludovic Sevela. Zij landden in een veld bij Pleintingen aan de Donau. ongeveer 20 km van Passau en hebben om politiek asiel verzocht. De mannen zijn later voor een verder ver hoor naar Heidelberg, het hoofdkwartier van het Amerikaanse leger in Europa, gebracht. trachten hun onderlinge geschillen te regelen, voordat zij een beroep doen op de Ver. Naties". Amerikaanse ambassadeur kwam de lucht zuiveren De Amerikaanse ambassadeur in Frankrijk heeft gisteren een bezoek ge bracht aan de Franse premier Guy Mollet. Diplomatieke waarnemers zeg gen, dat het bezoek van Dillon blijk baar bedoeld was om de „lucht te zui veren" na de redevoering van Mollet, die deze zondag hield en waarin hij uit drukking gaf aan „de bitterheid en de ongerustheid van Frankrijk over het gebrek aan eenheid tussen Frankrijk en zijn bondgenoten" bij het Suezkanaal- geschil. De onrust onder de Franse partijlei ders over de resultaten van de confe rentie van Londen van de vorige week neemt toe. De rechtse oppositie tegen de rege ring uit zich op de meest bittere wijze. In een rede stelde de (Onafhankelijke) Roger Duchet de politiek van de rege ring aan de kaak als een „van zwak heid en tegenstellingen". Zelfs leiders van de Christen-Democratische partij (M.R.P.), die totnutoe de regering voortdurend hebben gesteund dringen aan op een energiek optreden. De oud-staatssecretaris van Buiten landse Zaken, Maurice Schuman. vroeg om een „vlug rechtzetten" van de situa tie. terwijl het oud-lid van een vroegere regering Francois de Menthon op de „belachelijke situatie wees. die ont staan is na twee maanden van confe renties en onderhandelingen". Politieke waarnemers zijn van mening, dat de regering een harde strijd zal hebben te strijden, als het parlement na het recès voor zijn herfstzitting bijeen komt op 2 oktober. Snelle aanvallen van Algerijnse rebellen Zelfmoord-commando's van Algerijnse verzetsstrijders hebben maandag in Al giers bij bliksemaanvallen drie Fransen gedood en zes personen gewond. De ver zetsstrijders, die in groepjes van drie of vier man opereerden, sloegen bij het aanbreken van de dag elf maal toe. Hun aanvallen duurden slechts 35 minuten. Ondanks de voortdurende waakzaam heid van 110 Franse patrouilles slaagden de aanvallers er in te ontkomen. In het Algerijnse departement Con- stantine werd maandag een twintigtal Europeanen gewond, toen een granaat ontplofte in een bioscoop. Bij verspreide gevechten in het rotsachtige berggebied bij Constantine zijn 65 verzetsstrijders door Franse troepen doodgeschoten. Bij gevechten in het gebied van Tizi-Ouzou zijn vijtf Algerijnse Fransen vermoord of ontvoerd. In hetzelfde gebied hebben Franse troepen verscheidene verzets strijders gedood en een grote hoeveel heid oorlogsmateriaal buitgemaakt. In Oran is een Mohammedaanse koopman door verzetsstrijders doodgeschoten. Bij Philippeville is zondag de leider van de opstandelingen in heit noorden van het departement Constantine. Zig- hoet Joessef, gesneuveld, zo is maandag officieel bekendgemaakt.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 1