Ds. Je van der Wiel vijf en predikant jaar hervormd WiJJy Bonné eindconcours eerste prijswinnaar der accordeonisten Reden Eden twintig Tijdens receptie boden Leidse hervormden een bromfiets aan WintddUeibuurthionbrmcïrn Mieke Bouman leerde talen en rechten spelenderwijs Buurtvereniging Tuinstad wijk bestaat tien jaar Gerard Willems en (beiden Leiden) onder hoogste puntendragers van 45 deelnemers Inie Dreef 95ste jaargang Maandag 24 september 1956 Tweede blad no. 28943 Herdenkingsdienst in Pieterskerk „O God van hemel, zee en aard, Gü zijt ons loflied eeuwig waard! O liefde, nooit geëvenaard; Gij gaaft het al". In dit teken stond de herdenkingsdienst, welke gistermiddag in de Pieterskerk werd gehouden ter gelegenheid van het zilveren ambtsjubileum van ds. J. van der Wiel, die sinds november 1950 de Leidse Hervormde Gemeente als predikant dient. Een lied van dankzegging Gezang 291 waarmede dit uur van gedenken ook werd geopend. Aan deze dienst was zaterdagmiddag in het gebouw „Rehoboth" aan het Ra penburg een druk bezochte receptie voorafgegaan; tijdens welke receptie de wijkgemeente van ds. van der Wiel haar jubilerende pastor een bromfiets aan bood. Een geschenk, waarvan ook velen buiten deze wijkgemeente hadden bijge dragen. Herdenkingsdienst en/of receptie wer den om. bijgewoond d'oor de burgemees ter, jihr. mr. F. H. van Kinsdhot en wet houder D. van der Kwaak namens de burgerlijke gemeente, de collegae van de jubilerende predikant, ds. D. J. Vossers, ds. J. de Wit, ds. M. Ottevanger, ds. J. N. de Ruiter, d.s. P. Kloek, ds. H. J. van Achterberg, dr. P. L. Schoonheim en dr. K. E. H. Oppenheimer, prof. dl'. J. de Zwaan, prof. dr. T. Jansma, voorzitter van de afdeling' Leiden van de Ver. van Vrijiz. Hervormden, ds. H. J. A. Haan, Luthers predikant, ds. J. de Jong van Hoogmade, de heer J. Stigter, voorzitter van de Kerkvoogdij der Leidlse Her vormde Gemeente, de heer H. M. Mar- kusse namens de Hoofdcommissie Ere dienst en de Commissie van het Bijzon der Kerkewerk, mevr. M. Hubeek-Berg- velt, echtgenote van de voorganger der Vrijiz. Hervormden, de heren D. Abspoel en D. Stigter van het College van Col lectanten der Hervormde Diakonie, de heer B. de Kier, voorzitter van het Vrijw. korps, de heer H. Schouten jr., voorgan ger van de Baptistengemeente, de he ren L. Noort en C. Spaanderman, die de gelukwensen aanboden van de ker ker a ad dei- Chr. Geref. Kerk en voorts een deputatie van de Centrale Herv. Jeugdraad, een afvaardiging van de Hervormde Wijkkerkeraden van „Het Centrum" en de „Rembrandtwijk", de heer J. Arnoldus, directeur van „Mu- sica" en uiteraard zeer vele gemeente leden der Leidse Hei-vormde Gemeente. INTERNATIONAAL BEZOEK AAN LEIDEN De deelnemers aan het congres van de West-Europese Smedenfederatie brachten in het kader van hun congres- week een bezoek aan de Kon. Ned. Grof smederij, afdeling Kettómgfabriek. Zij werden daar ontvangen door de directeur, ir. M. C. de Jong., waarna de heer ir. v. Hoek een uiteenzetting gaf omtrent het bedrijf 'en de toettingfabri- cage. Vervolgens werd een rondgang door het bedrijf gemaakt. Alle deelnemers aan dit congres na men met zeer veel interesse kennis van de vele technische bijzonderheden in deze industrie. De excursie werd besloten met een lunch in „De Doelen". Gasten waren aanwezig uit Zweden, Denemarken, Bel gië, Luxemburg, Duitsland, Frankrijk, Zwitserland, Oostenrijk en Nederland. President van het congres was de heer R. Schaftner, Luxemburg, terwijl het gezelschap in Leiden werd rondgeleid door de vice-president, de heer M. v. d. Voet, alhier. BLEEKNEUSJES NAAR BUITEN Aanstaande donderdag zullen weder om 16 Leidse bleekneusjes in de leeftijd van 6 tot 14 jaar naar het bekende Bio- vakantie-oord „Russ&nduin" te Bergen- aan-Zee vertrekken om daar gedurende zes weken te genieten van zee, strand en duin. De weersverwachtingen zijn voor hen gunstiger dan alle badgasten gedurende het gehele seizoen hebben ondervonden! BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN: Marian, dr van L. Schild en C. Boekkooi; Karin Anne. dr van G. J. Bouman en J. W. van Staveren; Anja Marisca, dr van J. v. d. Horst en A. Bokkinga; Cornells, zn van G. üe Vos en M. J. Roos. GETROUWD: G. M. V. van Aardenne en M. H. Eerligh; W. A. van Reede en J. W. J. van Hoek; P. Bloemendaal en C. Dee. Ds. en mevrouw Van der Wiel (links) bij het hen door de heer K. Klarenberg rechtsaangeboden geschenk. (Foto L.D./Van Vliet.) Bovendien werd de herdenkingsdienst bijgewoond door een afvaardiging van de Hervormde Gemeente te Oostkapelle (iZ.), Rijswijk, Weesp en IJmuiden-Oost, vorige standplaatsen van de jubilaris. IK BEN DE STEM' Pieterskerk had ds. van der Wiel geko zen Joh. 23 „En Johannes zeide: Ik ben de stem". Spreker, die ontzaglijk dank baar was, dat hij thans 25 jaar de bood schapper van Christus mocht zijn, en dat hij Gods Woord aan velen onder velerlei omstandigheden had mogen ver kondigen, greep bij de ontvouwing van dit tekstwoord terug op het tekstver band, waarin de apostel Johannes deze uitspraak doet. Terwijl velen Johannes voor de Christus hielden en weer ande ren voor d« profeet Elia, geeft deze apostel van zichzelf het getuigenis, dat hij slechts de stem is. Niets anders wenst hij dan de „stem", de boodschap van Christus door te geven. In alle zwakheid en gebrek heeft ook ds. van der Wiel in deze 25 jaar een boodschap per van Christus willen zijn. Met U, al dus spreker, sta ik ook thans nog in de strijdende kerk om daar te getuigen van Hem, die mij reeds op jeugdige leeftijd tot dit ambt riep. Nadat ds van der Wiel de namen van RECEPTIE WAS DRUK BEZOCHT Zoals gezegd was de zaterdagmiddag in Rehoboth gehouden receptie zeer druk bezocht. De heer K. Klarenberg, die namens de wijkgemeente „De Mo lenwijk" het woord voerde, zeide dat het vandaag voor ds Van der Wiel. die in zijn prediking een ambtswerk zoveel gaf. alleen maar een dag was van ont vangen. Dank voor hetgeen hij aan zovelen in zijn lange ambtsbediening gaf in droeve en in blijde dagen. Als blijvend aandenken aan deze dank bood spreker ds. van der Wiel namens de wijkgemeente, waarbij zich velen uit de Leidse hervonnde gemeente had den aangesloten, een rijwiel met hulp motor aan. Namens de jeugd van „De Molenwijk", voegde de heer J- Zaalberg hier een elektrische schemerlamp aan toe. Voor mevr. Van der Wiel, die in deze dank werd betrokken, was er een prachtig boeket bloemen. Ds. Van der Wiel, die hiervoor met een enkel woord dankte, zag in een rij wiel met hulpmotor een symbolisch ge schenk. In zijn ambtsbediening ston- Als tekst voor de herdenking in de 1 den hem vele „hulpmotoren" terzijde. Geen notitieboekje nodig: wat in mijn hoofd zitkan ik niet verliezen Het 1.106 ton metende Westduitse vrachtschip Monika is zaterdag door batterijen in de buurt van de Oost- chinese havenplaats Amoy onder vuur genomen. Er werden zeker 200 granaten op de vrachtvaarder afgeschoten. De derde machinist werd gedood en twee leden van de bemanning gewond. De kapitein seinde, dat de Monika naar Hongkong zou terugkeren om de gewon den daar af te zetten. De zee was echter zeer ruw. De kapitein meldde niet of zijn schip was beschoten door communstisch of nationalistisch geschut. (Amoy is een communistische haven doch niet ver van Amoy liggen de nationalistische Quemoy-eilanden). De Monika was op weg van Honkong naar Chiba in Japan. Het schip wilde Amoy aandoen om zich in veiligheid te stellen voor een wervelstorm, maar werd toen onder vuur genomen. Toen de gezagvoerder van de „Moni- (Speciale berichtgeving) Toen zaterdag mevrouw Bouman, de verdedigster van Jungschlager en Schmidt, veilig en wel in Rome uit het vliegtuig stapte, dat haar uit Indone sië had gevlogen, luchtte héél Nederland en een groot deel van de wereld op. omdat een onbeschermde vrouw ontkomen was aan het gepeupel. Behalve haar echtgenoot, mr. Bouman, heeft er nog iemand een zucht van verlichting ge slaakt, de moeder van Mieke Bouman, mevrouw A. van den Berg-Veenstra, die in Soestdjjk woont. „Gelukkig". Dat was het woord, dat zij zeide, toen wtf haar de goede tijding van een happy-landing te Rome zaterdag overbrachten. Een wereld van spanning viel toen van haa r af! „Ik was al blij. toen ik van de radio hooide, dat Mieke heelhuids Indonesië had verlaten. Dus zij is nu wer kelijk in Rome?,, vroeg zij. En toen stonden wij oog in oog met ka" hedenochtend te Hongkong aan- I twee Siamese poesen, die een maand ge- kwam, deelde hij op een persconferentie leden mevrouw Bouman in Djakarta mee, dat zijn schip is beschoten door gezelschap hielden. Zij waren per vlieg- een batterij der Chinese Nationa listen op het eiland Tai Tan. De twee gewonden die zich in een Hongkongs ziekenhuis bevinden, zijn thans buiten gevaar. Volgens de gezagvoerder voerde de „Monika" de Duitse vlag, toen de be schieting begon, „en deze 'moet voor het geschut de Nationalisten duidelijk zicht- tuig naar Nederland gekomen en hun twee zusjes waren tegelijk met mevrouw Bouman nu uit Djakarta afgereisd. „Die komen vanavond aan", zei de bejaarde dame, die weet hoeveel haar dochter van haar dieren houdt". „Ze zal héél goed op de poesen passen, tot haar dochter haar taak zal overnemen. Neen, zij weet niet wanneer dit zal zijn. ,,Ze moet eerst op slechts twee mijl afstand van Tai Tan bevonden. Het vuur was gericht op de verblijven der opvarenden en het had kennelijk ten doel hen te doden. Er werd geschoten zonder voorafgaande waarschuwing. De Chinese Nationalis tische militairen moeten ons uren lang hebben gadegeslagen, alvorens het vuur te openen". d. Berg, wier gedachten zijn bü het echt paar Bouman, dat 22 jaar geleden naar Indië vertrok, daar leefde en werkte, de hel van de kampen meemaakte, en uit datzelfde land moest vluchten voor het gepeupel, dat zoals overal het recht van de straat heeft. Een mens zou er bitter om worden, doch die bitterheid ver dwijnt, als mevrouw v. d. Berg van haar hen, die tot zijn geestelijke vorming zondaar zijn geweest daar het volop dag I maar eens goed vakantie nemen, dat veel hebben bijgedragen, had gememo- was. Het schietenbegon, toen _wij ^ons heeft zij wèl verdiend", zei mevrouw^ v. meerd, richtte hij speciale aandacht aan de opdracht, die eens de apostel Johannes kreeg. Het getuigenis, waar van in de tekst sprake is, ziet hij als een getuigenis, dat alle evangeliedie naars wordt voorgehouden. Zij zijn geen mensen, die iets uit zichzelf be zitten, doch zijn slechts de stem van een hogere, die door hen wil spreken. Vervolgens wees ds. Van der Wiel er op dat de stem van het goddelijk woord, ook al vallen de dienstknechten weg, wordt voortgeplant van geslacht op ge slacht. Geen brandstapel, aldus spre ker heeft dit kunnen verhinderen. Tenslotte herinnerde spreker aan één van de schoonste teksten uit de bijbel: Zie het lam Gods dat de zonde der we reld wegneemt. Een tekst, welke in de loop van ieder kerkelijk jaar steeds weer de melodie van elk grondthema beheerst. Ook spreker hoopt op dit the ma in de tijd, die hem van God nog ge geven wordt, voort te gaan om zodoen de Hem de hoogste eer te brengen. Aan het einde van deze dienst zong de gemeente ds. Van der Wiel Ps: 115:6, 7 en 8 toe, waarna velen in de consis torie ds. en mevr. Van der Wiel feli citaties met dit zilveren ambtsjubileum aanboden. Namens het Ministerie van predikanten deed dit de nestor, ds. J. de Wit, in een kort woord van waarde ring en dank voor zijn ambtswerk. Feest voor kinderen en volwassenen De Buurtvereniging ,De Tuinstadwijk" bestaat 10 jaar. Dit feit heeft men niet zomaar laten voorbijgaan. In de afge lopen. week hebben ongeveer 250 kinde ren een middag feest gevierd in de ont spanningszaal van de H.C.W. aan de Zoete rwoudseweg. Nadat de kinderen volop getrakteerd waren, trad Kühn's Kindervariété voor ben op. Na deze goed geslaagde middag was het zaterdagavond de beurt aan de volwassenen. De grote zaal van Den Burcht was geheel bezet, toen de voor zitter van de Jubileumcommissie, de heer A. A. Griffioen, zijn openingswoord uitsprak. Spreker zei dat Tuinstadiwijk een buurtvereniging heeft, die er zijn mag. Onze vereniging is nog één van de weinigen, die nog intact is. In de afge lopen 10 jaar was er een damesclub, kla verjas- en reisclub bijgekomen. Vooral de reisclub had over gebrek aan belang stelling niet te klagen. Ook de toekomst zag de spreker niet somiber in. Het verleden van deze buurtvereniging is niet altijd over rozen gegaan. Ei* wa ren vele moeilijkheden, die men over winnen moest. Maar het is gelukt! Dank zij de uitstekende leiding van het be stuur. Een bijzonder woord van dank bracht spreker aan mevrouw Veerman, die steeds haar functie als penningmees- teresse op uitstekende wijze vervuld had. j Tlct T.ii Ki 1 oiirrt/^rvrvirY-iii Ai'prho "n-ri iff H P Een buurtvereniging is van veel waar de, het verstevigt de band tussen de be woners. Ook de kinderen mag men niet vergeten, daarom bood de Jubileum commissie het bestuur een filmprojector aan. De heer M. J. Smit. voorzitter van de buurtvereniging ,De Tuinstadiwijk." be dankte allen hartelijk voor het jubi leumgeschenk. Hij bracht hulde aan alle medewerkenden van de afgelopen jaren en in het bijzonder de voorzitters van de diverse clubs. Na dit enigszins officiële gedeelte volgde een cabarebprogramma o.l.v. Paul Pabo, dat klonk als een klok.. Als eer sten zorgden de Vinjë's een accordeon duo, voor wat feestelijke muziek. Ver- vlogens traden de Jens, drie xylofonds- ten en de Koloka Hawaiians o.l.vv R. Heemskerk, voor het voetlicht. Nadat de Brandonis met hun acrobatische toe ren de aanwezigen vermaakt hadden, was er het optreden van het duo „Two in Harmony". Deze twee jongens met hun gitaar waren voor velen niet onbe kend. daar ze wel eens in televisie- en radioprogramma's optreden. Na de pauize kwamen de diverse me dewerkenden weer naar voren. Na afloop was er nog een gezellig samenzijn'. De buurtvereniging „Tuinstadiwijk" kan op een zeer goedé jubileum avond terugzien. (Ingez. Med.-Adv.) De Jubileumcommissie overhandigde haar een geschenk in de vorm van een koekoeksklok. Nadat het bestuur op het toneel ge roepen was, dankte de heer A A. Grif fioen nogmaals het bestuur voor alles wat dit de afgelopen 10 jaar gedaan heeft. „Het volksspeeltuig bij uitnemendheid" Ons moderne bestaan wordt uur na uur, zolang wij wakend zijn, belaagd door zinloze muziek. Dit is mogelijk omdat de smaak is verwilderd. De smaak althans van de massa- en de confectie-mens. Tegenover dc massa staat de mens, die niet zijn volksaard verloochent. In het volk schuilt geest. Het schept, zijn volkslied, volksdans en andere getuige nissen van vormkracht. Of het herschept, en daar valt in Nederland het zwaartepunt. De wijze waarop, het materiaal waarmee dat geschiedt, onder gaat de invloed van de tijd. Het volksspeeltuig bij uitstek in deze streek der aarde werd het accordeon. Dit heeft zich krachtig en gezond doorgezet en het is ons welkom in zover het mee de geesteloosheid der klanken te lijf wil gaan. Hoè het zich doorzet, daarvan geven uiteraard de gesanctioneerde concour sen een beeld. r Vijfenveertig deelnemers verschenen in „Den Burcht" ten tonele, met 90 maal een compositie. Wie dit volledig en ge- interesseerd heeft af-geluisterd, dwarrelt het in het hoofd. Degene, die Paganini's „Campanella" liet volgen door de „Ballszene" van Hellmesberger, vergde 16 minuten. Eén minuut minder zijn opvolger met Rossi ni's „Gazza ladra" en Paganini's „Molto Perpetuo". En zo verder. Wanneer het nu tussendoor de toehoorder overkomt, dat eens iemand dit alleen volbrengt met kleurloze, onsoepele schoolse metriek, dan lijkt de duur nog aanzienlijk lan ger. Daarom zou een richtlijn aangenaam zijn, die de speelduur begrensde. Als mens voegen we erbij, dat het tweede stuk behalve kort, niet op virtuositeit gericht is. Er zijn juwelen te over in de muziekliteratuur, die maar één, twee minuten in beslag nemen. Een wenk te vens voor de bewerkers Voor het eerst waren geen verplichte nummers voorgeschreven. Er pleit véél voor. uitgezonderd natuurlijk de mede dinging naar de wereldtitel, om dit te handhaven. De hoofdindruk van het concours is, dat de reeds aangeduide virtuositeit in blakende wedstand verkeert. Er wordt dus enorm hard gestudeerd. Virtuositeütsbetoon hoort meer thuis1 in de hoogste afdelingen. Daar beneden j is er geen reden voor en leidt het nog al eens tot te hoog grypen. Weliswaar I verschafte de zenuwduivel maar een en kele keer die bekende zicht- en hoor bare stokkende verstarring in de stro mende beweging. In de composite keuze, als regel ro mantiek, is verruiming mogelijk. Uit barok, rococo, klassieken en impressio nisme was er nauwelijks iets. Op de hoogte van de eigen tijd stond alleen de originele en zeer sterke „Herbst-Elegie" van prof. Brehme. Daarmee werd tevens de overtreffende trap bereikt. Deze Ele gie, die meesterlijk werd gespeeld dooi de Limburger Willy Bonné van Booholtz, heeft ons ongemeen geboeid door haar gedurfde harmoniek, die plu- ritonaliteit niet schuwt en tooh niet agressief aandoet. Bonné verwierf, in de afdeling „profs", totaal terecht het hoogste aantal punten van allen. Met zijn „Gazza ladra" vermocht hij het om het orkestwerk geheel in het idioom van het accordeon over te brengen en het tot een eenheid om te smeden, die het karakter van oorspronkelijkheid suggereerde. Bonné staat nu met Harry Vlooten en Henny Langeveld bovenaan in Ne derland. De twee laatsten deden ech ter niet mee. omdat zy in Zwitserland kandidaat zjjn geweest voor de we reldtitel. Zij hebben daar, nieren we, de 7de en 9de plaats bezet, hetgeen een niet gering succes betekent. Een punt minder werd toegekend aan Sonja van Dam uit Amsterdam, cue haar j onderscheiding als landskampioen 1956 wegdroeg in de 4de, dat is hoogste aide- j ling der amateurs. Dit meisje in een on- 1 betwiste musicienne, die haar balgtech niek uitnemend beheerst en daardoor een verrukkelijke toonproduktie heeft. Zij weet wat zij doet en mag van haar toekomst zeker zijn. Na haar komen als hoogste puuten-1 dragers twee stadgenoten: onze 17-ja- i rige Gerard Willems, geklasseerd als semi-prof. en Inie Dreef als prof. Ze hebben beiden vroegere indrukken verbe terd en hun talenten nader ontwikkeld. Indien Inie Dreef het structuurbeeld van een werk vrijer en rustiger zou weten bloot te leggen, moeten daaruit nog gun stiger gevolgen voortvloeien. Uit „Amateurs IV" mogen we de 15- jarige Willy Pannebakker niet voorbij gaan, daar ze in puntental Willems en Inie Dreef zelfs overtrof. Met haar tech nische evenwichtigheid, bedachtzaam heid en bijna mystische beleving leek het soms of een ervaren kerkorganist doende was, die in wijde ruimte slechte naar zoh zelf zit te luisteren. De beslissingen van de jury leken ons onaanva ardbaar Opnieuw bewees een concours zijn nut onaanvechtbaar. V. De uitslagen luiden als volgt: Afdeling elementair: M. Kei-stens, Et- ten, 71,2 p.; Tonny v. Leeuwen,'Amster dam 76,6 p. (kampioen); Jozef Janssen, Heerlen 72,2 p.; Marka Janko, Heerlen 68,6 p.; Henny van Son, Den Haag 69 p.; Nellie Tijs, Tilburg 74,3 p.; Mar- tien v. d. Vlugt, Den Haag 69,2 p.; Roely Wijma, Bloemendaal 74,2 p. Afdeling amateurs I: Henny ten Brink Tilburg 77 p. (kampioen); Rita Keyzer, Den Haag 66,4 p.; Martin Kriekaara, Utrecht 66,6 p.: Willy de Man, Den Haag 66.4 p.; Gerrie Pistorius, Tilburg 73,8 p.; Willie Schutte. Amsterdam 72 p.; Roek Willemse, Amsterdam 75,6 p. Amateurs II: Mien Winkel, Culemborg 65.1 p.; Eppy v. Heukelom, Den Haag 68,6 p.; Gerrie v. Beusecom, Eindhoven 75,6 p.; Corrie Couvee, Heerlen, 66.6 p.; Riet van Bennekom, Schalkwijk 74,2 p.; Jane Gerlacht, Amsterdam 81,2 p. (kam pioen) Tiny Schallig, Amsterdam 74.2 p. Amateurs III: Mieke Dillo, Amsterdam 76,4 p.; Henk v. Driel, Tiel 71,4 p.; Riet v. Gasteren, Culemborg 65,3 p.; Tiny Kemper, Dep Haag 76,9 p. (kampioen) Piet v. d. Steen, Blauwkapel 76,8 p.; Irene Veld, Brunsum 73 p. Amateurs IV: Chr. Ackers, Amster dam 81,7 p.; Ineke Blom, Tiel 71,2 p.; Sonja v. Dam, Amsterdam 88,9 p. (kam pioen); Tiny van Otterloo, Apeldoorn 71.3 p.; Willy Pannebakker, Den Haag 85.4 p.; P. J. Smith, Schaesberg 74 p.; C. P. Treurniet, Berkel 76,1 p.; André v. d. Ven, Breda 70,7 p.; Titi v. d. Veer, Bergum 79,2 p. Semi-profs: Hans Haks, Zeist 77,1 p.; Theo Stulsters, Kaatsheuvel 66,7 p.; Bep de Vries, Kaatsheuvel 72,3 p.; Gerard Willems, Leiden 83,6 p. (kampioen). Profs: Henri v. d. Berghe, Valkens- waard 78,6 p.; Willy Bonne, Bocholtz 90,7 p. (kampioen); Inie Dreef, Leiden 83,4 p.; Cor v. Meteren, Tiel 77,4 p. Jury; Coen van Orsouw, Amsterdam; A. A. Oort, Amsterdam; Eddy Rees- kamp, Utrecht: Arie v. Engelen, Zeist; Jan Polak, Nijmegen; Hub. Kicken, Maastricht; Jos. Tijs, Tilburg. dochter vertelt. Het is al weer zo lang geleden dat Mieke in het plaatsje Schoonhoven haar jeugd doorbracht. Een bijdehandje, dat net te laat jarig was om op de lagere school te mogen, maar het jaar daarop trots de tweede klas binnenstapte. Bijgewerkt? Wel neen, zij had thuis spelenderwijs geleerd, wat een eerste klas kind behoort te weten. En haar leren blééf spel. haar leven lang. Altijd was zij de eerste van de klas en zij heeft het nooit .gepresteerd onvoldoende te krijgen", zegt haar moe der. die dan vertelt, dat Mieke op het gymnasium één keer een zeven op haar rapport aantrof. Tussen die achten en negens leek dat nergens op. dat vond Mieke tenminste en het energieke meis je besliste: „Ik moet onmiddellijk bij les hebben". Moeder was een andere mening toegedaan, een zeven is toch ruim voldoende. Mieke bleef het een persoonlijke schande vinden met een dergelijk cijfer thuis te komen. De bij les kwam echter niet, maar de zeven was op het volgende rapport verdwenen. Dat was op datzelfde gymnasium, waar de rector zei: „Neem je notitie boekje en schrijf op. De hele klas had een notitie-boekje, behalve Mieke. Dat ontging de rector niet en hij her haalde het bevel voor Mieke alleen. „Ik heb geen boekje" zei Mieke, die een verdere reprimande voorkwam, door te vertellen: „als ik het in een boekje opschrijf en ik verlies het boekje dan ben ik alles kwijt. Wat in mijn hoofd zit kan ik niet verliezen'" Zo was het ook, dat in haar hoofd op kwam, raakte zij niet meer kwijt. Haar gymnasium-kennis niet, noch hetgeen zjj leerde op de universiteit. Daar was het. dat een van de pro fessoren haar toevoegde: „Ik ben van mening, dat vrouwen in de huishouding horen, maar jou wil ik hier houden. Niet om jou, maar omdat je me herin nert aan een vriend, die wanneer hij een bladzijde van zijn leerboek had be studeerd, deze uitscheurde en wegwierp. Ziezo, die ken ik, placht hij dan te zeg gen". Spelenderwijze lerend ging Mieke door haar jeugd. Zij leerde Frans. Duits en Engels spreken. Zij ging even drie maanden naar Italië om de landstaal te leren. Toen Mieke terugkwam sprak zij Italiaans als geboren Romeinse. In januari 1933 werd Indië haar tweede vaderland en ook de daar levende talen sprak zij vlot. Mieke werd mevrouw rechtszaak was ingesprongen voor haar gehoord hebben, als zij niet in een rechtszaak was ingespmogen voor haar man, wiens leven werd bedreigd en vluchten moest. En waar studeerde zij rechten? Dat leerde zij spelenderwijs van haar man!". Geünieerde Loge von Theosophen EENHEID, STUDIE, WERK De eerste voordracht in het nieuwe werkseizoen had tot onderwerp: „Een heid Studie, Werk". De Geüniëerde Loge van Theosophen is één van de verschij ningsvormen van de Theosqphisohe Be weging. Deze weerspiegelt de ontplooiing van het innerlijk leven, de geestelijke evolutie van de mensheid tot zelfstan dige, geestelijke wezens. In onze tijd openbaarde zij zidh in L875 in de vorm van een boodschap, die mevrouw H. P. Blavatsky in opdracht van de Bewaar ders van ware, geestelijke wijsheid aan de wereld bracht. Zij werd daarin bij gestaan door Williaan Quan Judge. Als voertuig koos zij de vorm van een ver eniging, de oorspronkelijke Theosophi- sc'he Vereniging met het gebruikelijke bestuur, ook in de afdelingen. Na haar dood in 1861 leidde dit tot verwording, doordat persoonlijke invloeden te veel naar voren traden. Ook werd het hoofd doel: het scheppen van een kern van Universele Broederschap te veel uit het oog verloren. Iets dergelijks herhaalde zich in Amerika na de dood van Judge in 1866. Nadien zyn beide grote vertak kingen van de moedervereniging steeds meer afgedwaald. In 1609 besloot een trouw leerling van Judge een poging te wagen de Boodschap in haar oorspron kelijke zuiverheid te herstellen. Dit leidde tot de stichting van de Geüniëer de Loge van Theosophen. Naast deze bestaan nog enige locale groepen van theosophen, die zich hetzelfde doel stel len Het werk van de Geüniëerde Loge van Theosophen omvat dus de studie, de ver breiding en de toepassing van de oor spronkelijke boodschap. Geleerd door de ervaring van het verleden, tracht zij daarbij het persoonlijke element zoveel mogelijk buiten te sluiten. Er is derhalve ook geen bestuur. De methode van het interne werk is zodanig, dat iedere me dewerker zijn plaats en verantwoorde lijkheid1 bij het werk vindt en in aoht neemt, waardoor een harmonisch geheel ontstaat. Voor zover er leiding bestaat, gaat deze op onpersoonlijke wijze uit van degenien, die het meest te geven hebben en geven willen. De harmonie eist vol komen eenheid met betrekking tot doel, streven en lering. Het doel is neergelegd in drie doelstellingen, die zelve weer wortelen in de Aloude Wijsheid die aan de Theosophie. de Boodschap, ten grondslag ligt. Naarmate het persoon lijke element onderdrukt wordt, zal het streven automatisch harmonischer wor den. En voor dit laatste moet de lering een gelijke verkondiging van de Bood schap worden. Om die eenheid te berei ken is studie van de laatste nodig, zo dat verschillen in interpretatie zoveel mogelijk vermeden worden. Voor het werk, de wijze van studie en van toepas sing en verbreiding van het geleerde heeft de ervaring tot zekere normen ge leid, waarvan, de bruikbaarheid steeds opnieuw in nieuwe Loges is gebleken. Maar er is geen hoger orgaan, geen .hoofdkwartier', dat het werk van deze Loges regelt of controleert. De enige band is de Beginselverklaring, waarvan de aanvaarding vanzelfsprekend is bij het stichten van een Geüniëerde Loge. En indien deze band steeds voor ogen gehouden wordt, is de uitkomst: inspi- rerende Eenheid, juiste Studie, Doeltref fend werk.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 9