uvs 1-3 Laatste klap van Feyenoord tegen Enschede was een daalder waard derailleerde tegen Longa de tweede helft: Alleen MVV en Ajax zijn nog zonder verliespunten Zo speelden de „profs" en zo staan ze er voor Zwak spel van het binnen trio 95ste Jaargang Maandag 24 september 1956 Derde blad no. 28943 Verrassingen regen bij stralend heldere hemel v*iff pfpJ t;: i f? '^11 We hebben toch nog zomer gekregenWel laat, maar daarom niet minder gewaardeerd. Een zonnige omlijsting dus van de derde zondag eredivisie, die volgens de aantrekkelijke wetten van de voet balsport weer de nodige verrassingen heeft opgeleverd. Tenminste, de verpletterende 5—0 nederlaag, welke de landskampioen Rapid JC van Fortuna te slikken kreeg, vinden wij een surprise van een waarlijke respectabele allure. Niet de nederlaag op zich, maar wel de uitslag. En de prestatie van BW om Willem II met een 32 nederlaag naar huis te sturen, is er ook een om de hoed diep voor af te nemen. Ook Sparta kwam vrij onverwacht van een koude kermis thuis. De vrijwel falende Rotterdammers kregen met 30 van NOAD klop. De enige ploegen zonder verliespunten zijn momenteel nog MW, dat de altijd lastige uitwedstrijd tegen VW met 12 tot een goed einde bracht en Ajax, dat in de hoofdstad volgens de verwachtingen GVAV met 42 onder de duim hield. En intussen hebben wij nog met geen woord gerept over het duel, dat vele voet balliefhebbers naar Enschede deed trek ken. Rond het nieuwe stadion van de Sportclub werd een levendige zwarte handel in plaatskaartjes gepleegd, maar desondanks konden niet alle gegadig den voor een plaatsje bij de ontmoeting tegen Feyenoord aan hun trek komen. Duizenden moesten teleurgesteld worden. Zij hebben- iets gemist. Niet, dat het een technisch erg hoogstaand duel genoemd kon worden. Wat dat betreft is het wel iets tegengevallen. Maar wat kwalitatief werd onthouden, kreeg men aan span ning ruimschoots vergoed. De ploegen ontliepen elkaar nagenoeg niets. Tot de laatste minuut bleef de spanning, die langzaam naar het kookpunt liep, ge handhaafd. Toen zorgde een hard schot van Jacobs, dat Feijenoord nog juist op de valreep met een 23 verwinning kon gaan strijken. Wellicht een duur ge kochte overwinning, want onze natio nale midvoor Cor van der Gijp moest tij dens de ontmoeting met een onwillige spier op het reservebankje gaan zitten. De 24-jarige doelman van Elinkwijk, v. d. Schilden, heeft een prettige zondag achter de rug. Deze „eeuwige tweede man" achter de „grote" Piet Kraak heeft door het afscheid van deze emi nente doelman zijn kans gekregen. Gis teren stond hij in Eindhoven tegen PSV onder de Utrechtse lat. Met groot succes. Geen aanval kon hem in de war bren gen Rustig stond hij als een rots in de lichtstadbranding. Zijn triomf was groot. Na afloop werd deze „schaduw van Piet Kraak" op de schouders naar de kleed kamer gedragen. Als dank voor zijn grote bijdrage in de 0—3 zege van de Eindho- venaren. Slecht voetbal bij DOS—Eindhoven Onze speciale verslaggever is een kijk je gaan nemen bij DOSEindhoven. Het is hem bepaald niet meegevallen. Slecht spel van beide ploegen. Louis van de Bogert, juist uit het ziekenhuis ontslagen na een knie-operatie, moet met tranen in de ogen op de tribune hebben zitten kijken, hoe zijn ploeg er tegen de toch waarlijk niet briljante gasten danig op los knoeide. Alleen de achterhoede ging nog wel. De mislukkingen in de laatste ont moetingen had de keuze-commissie van de Utrechtenaren ertoe gebracht het elftal door elkaar te gooien. De nieuwe aanwinst Westphaal van Excelsior stond nu naast de nogal humeurige linksbui ten Luiten, die er behalve enkele uit schieters bar weinig van terecht bracht. Veteraan Henk Temming moest van stal komen om de rechtshalfplaats te bezet ten. terwijl Wolf rechtsbinnen en Lam- mers rechtsbuiten speelde. De man langs de lijn had nogal goede hoop op deze omwènteling. Des te groter was de te leurstelling, toen na een aanvankelijk overwicht de volslagen onmacht van de Utrechtse aanvalslinie naar voren kwam Kansen waren er voldoende, maar benut werd er niet één. Daarbij nog een slech te baltechniek, een zwakke lichamelijke conditie en „te weinig stoom" om een redelijk tempo te handhaven Geen won der. dat vele van de in hemdsmouwen gezeten toeschouwers er voor de rust de brui aan gaven. Want ook de Eindho- vense gasten konden de liefhebbers op de tribunes niet in bekoring brengen. Hun spel was te slordig en te noncha lant, al lag hun tempo iets hoger. Ook op het middenveld hadden zij een ster kere bezetting. Maar ook de Eindhove- naren raakten niet aan een spelpeil, dat in de eredivisie verwacht en geëist kan worden. De wedstrijd begon voor de Utrechte naren hoopvol. Nauwelijks had de goed leidende scheidsrechter Van Leeuwen het beginsignaal gegeven of de harten van de Eindhovense supporters krom pen ineen, toen de kanaries zeer gevaar lijk voor him heiligdom verschenen. Maar het gevaar kon gekeerd worden. In de eerste periode van Utrechts over wicht zag men niet meer dan een bui tenspel-doelpunt. Na een kwartiertje spelen kwametn de gasten meer in de aanval. De inleiding was een gloeiende kogel van rechtsbuiten Tielen, die goed door v. d. Bergh gestopt werd. Hoe sterker het Utrechtse doel onder druk kwam te staan, hoe erger de thuisclub ging knoeien. Het verwon derde dan ook niemand, dat Louwers uit een snelle rush na een pass van commissie. Lenstra, rechts op de foto en ge deeltelijk achter de Feyenoorder Steenbergen, scoort voor Sportclub Enschede. Jan Tebak een doelpunt scoorde, dat achteraf volle winst zou betekenen: 01. Het gevolg was een ware paniek in de DOS-defensie. Iedereen liep ie dereen in de weg, maar Eindhoven wist niet, hoe het van deze desorgani satie moest profiteren. Alleen de Utrechtse spil Kraay hield het hoofd koel. Overal waar gevaar dreigde, doemde hij op en aan hem is het vooral te danken, dat de score niet groter werd. Met lange trappen zette hij ook zijn voorhoede aan het werk, maar verder dan het missen van drie fraaie kansen door rechtsbinnen Wolf kwam het niet. Na de hervatting een aanvankelijk overwicht der gasten, meestal geleid door Louwers. maar het sorteerde geen effect. Evenmin het offensief van DOS, dat tot stand kon komen door vermoeie nis in de Eindhovense gelederen. Voor het doel der gasten was het soms een drukte als tijdens het bollenseizoen rond de Keukenhof, maai- met veel kunst en nog meer vliegwerk werd het doel maag delijk gehouden. Toch zou er nog een doelpunt gekomen zijn. indien Cozijnse niet in vrije positie recht in de handen van doelman Hanssen had geknald, die door zijn medespelers voor deze helden daad omhelsd werd, maar overigens ook niets aan deze redding kon doen. Alle toevallige sensatie ten spijt, er kwamen geen doelpunten meer en elf gelukkige Eindhovenaren konden na het laatste fluitsignaal de douche opzoeken. DOS bleef zitten met een nederlaag en vele toekomstige grijze haren voor de elftal- Rusland op eigen bodem door Hongarije verslagen Na drie seizoenen op eigen bodem ongeslagen te zijn gebleven heeft het Russische voetbalelftal in het Lenin- stadion voor de ogen van 100.000 toe schouwers met 01 verloren van Hon garije, dat niet naar de Olympische Spelen gaat, daar het elftal op retour zou zijn. De beslissing in dit over het algemeen nogal teleurstellend duel viel in de vijf tiende minuut, toen Czibor op de rech tervleugel een ogenblik werd vrijgelaten. Deze rappe en hard sohietende speler benutte dit buitenkansje voortreffelijk (01). In de tweede helft legden de Hongaren met hun zeer sterke defensie zich volledig toe op de verdediging. De Russen, nerveus d>oor de opgelopen ach terstand, verloren hun laatste greintje zelfvertrouwen. De voorwaartsen ver knoeiden diverse opgelegde scoringskan sen. De strijd werd zeer hard en de stemming in het veld verslechterde naarmate het eindsignaal dichterbij kwam. Maar dat alles kon niet verhin deren, dat de technisch betere Hon gaarse ploeg de kleine voorsprong tot het einde wist te handhaven, -i- Eeles Landstroom, de Finse atleet, heeft tijdens de landenwedstryd Duits land—Finland het Europees record pols stokhoogspringen verbeterd. Hij bereikte een hoogte van 4.51 meter, één centime ter hoger dan het oude record, dat op-, zijn naam stond. Jongen kreeg bal tegen liet hoofd (Van onze sportredacteur) Publiek binnen de afrastering rond het speeldveld is niet ten on rechte bij reglementsbepaling door de KNVB verboden. Het is niet al leen hinderlijk voor de spelers, maar bovendien gevaarlijk. Er wordt ech ter herhaaldelijk de hand gelicht aan dit verbod en waartoe dit kan leiden heeft men gisteren op het UVS-terrein kunnen zien. Toen in de tweede helft een der Tilburgse verdedigers de bal ontstellend hard onnodig hard, maar dit kan nu eenmaal gebeuren in het vuur van het spel over de zijlijn joeg. trof het leer een van de langs het lijntje liggende jongens tegen het hoofd. Het resultaat: een vermoedelijke hersenschudding en een grote con sternatie onder de toeschouwers. Ook op andere Leidse terreinen hebben wü meermalen kinderen en soms peuters van drie en vier jaar doodgemoedereerd langs de lünen zien spelen, terwijl er een wedstrijd aan de gang was. Als zo'n heel jong kind zo'n harde bal tegen het hoofd krijgt, is de ellende niet te overzien. Het lijkt ons aanbevelenswaardig, dat in de toekomst de verenigings besturen streng de hand gaan hou den aan het verbod, dat zich pu bliek binnen de afrestering begeeft en de ouders hun kinderen bij zich houden. Bij de entreeprijs is het letten op hun kroost niet inbegre pen. Verdiende Tilbnrgse overwinning (Van onze sportredacteur) Stellen we vast, dat de 13 overwinning van LONGA op UVS volkomen verdiend was, toch heeft er in deze ontmoeting ook voor de Leidenaars een kansje op winst gezeten. Dat wil zeggen: in de eerste helft, toen Verhoogt c.s. de Tilburgers goed partij gaven en zich betere kansen verschaften dan de zuiderlingen. Na de rust derailleerde het spel van onze stadgenoten volkomen en liep het sneller en gepolijster spelende LONGA vrij gemakkelijk naar de winst. Het kwaliteitsverschil tussen beide ploegen was in de tweede helft werkelijk opvallend. 111 Ook voor de rust was het veldspel van de Tilburgse ploeg beter, maar de snel en glad opgezette aanvallen vooral het goede plaatsen en positie- kiezen vielen op vonden in de Lon- gavoorhoede geen krachtige afwerker. Wel was in het eerste kwartier de druk op het Leidse doel groot, maar verder aan een serie corners kwamen de be zoekers niet. Toen UVS los kwam. ble ken de Leidenaars bij wie Verhoogt een uitstekende wedstrijd speelde, voor het doel veel gevaarlijker en zij namen dan ook na een half uur spelen door Jan Verkuylen. die een pass van zijn rechts buiten benutte, de leiding. Twee maal kroop Lonoa in deze eerste helft bo Wim Bekkering tegen de lat belandde en de tweede maal, toen Coen Rijshou- wer zich van zijn bewakers ontdeed, maar zijn tikje langs de uitlopende doelman een centimeter of tien te Bcherp naar links richtte. Voor het zelfde geld had het 30 voor UVS kunnen zijn Tegen het slot van de eerste helft groeide UVS in zijn spel. snelle rushes van Cor Verhoogt stichtten verwarring in de Tilburgse defensie, maar de Leid se middenlinie sloot onvoldoende aan bij de aanval, waardoor onze stadgeno ten van deze korte periode van over wicht geen profijt konden trekken. Na de hervatting had Longa spoedig vallen, werd het door treffers van rechtsbuiten P. Struycken en midvoor N. Struvcken binnen de tien minuten 1—2. Weliswaar lieten onze stadgenoten de moed niet zakken en trachtten Cor Verhoogt en Jan Verkuylen met scher pe voorzetten het bimientrio tot actie te brengen, maar dit speelde zo zwak en had zo weinig bij de Tilburgse de fensie in de melk te brokkelen, dat men al heel gauw de hoop kon laten varen. Wim Bekkering (te week) en Cor v. d. Zeeuw (te zelfzuchtig) kon men ten minste nog een grote dosis ijver toe schrijven. maar wat Coen Rijshouwer ervan terecht bracht, was wel meer dan teleurstellend. De ex-SHS-speler hing tenslotte maar wat sloom rond in de buurt van het Tilburgse doelgebied. Uiteindelijk konden onze stadgeno ten ook het moordende tempo, dat Longa hun oplegde, niet meer bijbenen en ontaardde hun spel in een hopeloos geknoei. Tegen het einde bracht na een slap heen-en-weer-getrap voor het Leidse doel de Tilburgse rechtsbinnen Hessel- beth de stand op 1—3. Conclusie voor UVS: een verdediging met teveel zwakke momenten, een mid den linie, die „gaten" laat vallen en een binnentrio, dat te week is. ja. als Coen Rijsliouwcr uit deze voortreffelijke kans de hal niet naast het Longa-doel liad geschoten, mis schien ivas de strijd dan voor UVS Kruup in ucóc eersic uciii. uu- i 11a uc ucivai/iuig nou uuoga vendien door het oog van de naald. De weer de cadans te pakken en toen de Wat anders verlopen eerste maal, toen een mooi schot vanUVS-verdediging steken ging laten (Foto L.D./Van Vliet.) ERE-DIVISIE NACAmsterdam 31 NOADSparta 30 Ajax—GVAV 4—2 DOSEindhoven 01 VVV—MVV 1—3 Fortuna '54Rapid JC 50 PSV—Elinkwijk 0—3 Sp.cl. EnschedeFeyenoord 23 BW—Willem II 3—2 MVV 3 3 - - 6 7—2 Ajax 3 3 - - 6 7—3 Feyenoord 3 2 1-5 lil6 Fortuna '54 3 2 - 1 4 92 Enschede 3 2-14 12—6 WV 3 2 - 1 4 4—3 Elinkwijk 3 2 - 1 4 6—6 Willem 2 3 1113 11—6 NAC 3 1113 5—4 NOAD 3 1113 6—5 GVAV 3 1 - 2 2 5—7 Sparta 3 1 - 2 2 4—7 Rapid JC 3 1 - 2 2 5—11 Amsterdam 3 1 - 2 2 4—10 Eindhoven 3 1 - 2 2 26 BW 3 1 - 2 2 5—9 DOS 3 - - 3 - 4—7 PSV 3 - - 3 - 2—9 le DIVISIE A ADO—DWS 3—0 V ole wijekersK FC 2—2 LimburgiaVSV 60 Roda SportHVC Xerxes—SVV WageningenAlkmaar HelmondiaEmma 21 Alkmaar 3 2 1 - 5 74 Limburgia 2 2 - - 4 81 ADO 3 12-4 8—5 SW 3 12-4 3—2 Xerxes 3 12-4 4—3 Haarlem 2 11-3 52 HVC 3 1113 8—5 KFC 3 1113 5—5 Volewijckers 2-2-2 55 Wageningen 2-2-2 33 Helmondia 2 1-12 2—2 DWS 3 1 - 2 2 3—7 Roda Sport 3 1 - 2 2 5—7 VSV 3 1 - 2 2 5—10 Graafschap 2. - - 2 - 27 Emma 3 - - 3 49 le DIVISIE B R igtersbleekHelmond 42 Blauw WitVitesse 10 DFC—EBOH 5—1 Hermes DVSSittardia 52 Excelsior—EDO 2—2 RCH—AGOVV 3—2 Fortuna VI.SHS 14 Blauw Wit 3 3 - - 6 9—2 HDVS 3 3 - - 6 11—4 Excelsior 3 2 1 - 5 62 SHS 2 2 - - 4 7—2 RCH 2 2 - - 4 5—3 DFC 3 2 - 1 4 8—8 Rigtersbleek 2 1-12 53 Stormvogels 2 1-12 34 Volendam 2 1-12 3—6 Vitesse 3 1 - 2 2 7—5 AGOVV 3 1-22 6—8 Sittardia 3 1 - 2 2 6—9 EDO 3-121 3—5 Fortuna VI. 2 - - 2 - 3—7 Helmond 3 - - 3 - 49 EBOH 3 - - 3 - 2—10 2e DIVISIE A TubantiaVelocitas HeerenveenOldenzaal Be QuickZwartemeer VeendamEnsch. Boys Go AheadZwolse Boys OosterparkersLeeuwarden RhedenHeracles 0—0 1—2 1—3 2—0 2—0 1—3 2—1 Baldini mag niet naar Melbourne De secretaris van het internationaal Olympisch Comité, Otto Mayer, heeft verklaard, dat hij het Italiaans Olym pisch Comité heeft medegedeeld dat Ercole Baldina, de nieuwe werelduurre cordhouder op de baan, niet kan deelne men aan de Olympische Spelen te Mel bourne, omdat deze Italiaanse coureur heeft verklaard over enkele maanden een professionallicentie te zullen aan vragen. WIELRENNEN Buchly Tour-leider Op verzoek van de sportcommissie van de Koninklijke Nederlandse Wielren Unie heeft Klaas Buchly een bespreking gehad met het leidinggevend lichaam op wielergebied, waarbij aan de Hagenaar, die dit seizoen verscheidene malen en niet zonder succes ploegleider van enkele jongere renners is geweest, is gevraagd of hij in beginsel bereid is in 1957 als directeur-techniek van de Nederlandse ploeg in de Tour de France te fungeren. Klaas Buchly heeft in principe daarop bevestigend geantwoord. Hij stelde even wel enkele voorwaarden, waaromtrent de Wielren Unie zich nad.-r zal beraden. Binnen niet al te lange tijd hoopt men een oplossing voor dit vraagstuk, ont staan door het bedanken van Kees Pel- lenaars. te hebben gevonden. Training voor Deurne gaat beginnen Naar wij vernemen zijn de volgende spelers uitgenodigd voor de centrale training, welke dinsdag a.s. te Boxtel onder leiding van Donnerfeldt begint: De Munck. Fortuna: Landman. SHS: Wiersma. PSV: Kuys, NAC: Kerkum, Feyenoord; Boskamp, Amsterdam; Schaap, Gooi; Van der Hart. Fortuna; Notermans. Fortuna; Klaassens, VVV: Van Bun. MVV, Bosselaar. Sparta; Vo- ges. Sportclub Enschede. Van der Gijp, Feyenoord; Lenstra, Sportclub Ensche de; Koopal, Willem 2 en Van der Kuil, Ajax. Met toestemming van Fortuna zal Donnerfeldt voorlopig tot aan de wed strijd België-Nederland. welke 14 ok tober te Deurne wordt gespeeld, de lei- dig hebben bij de centrale training van deze spelers. Er wordt nog een tweede groep ge vormd welke 's woensdags eveneens te Boxtel tezamen zal komen. Deze twee de groep staat onder leiding van de Vi tesse trainer Guber. Naar bekend staat er voor het Ne derlands B elftal een wedstrijd tegen Denemarken B op het programma. Deze ontmoeting is op 3 november te Utrecht vastgesteld. Voetbal in Engeland Manchester United bleef aan leiding Bijna een miljoen toeschouwers heb ben zaterdag de league wedstrijden bij gewoond, een record voor dit seizoen. En de spelers hebben het publiek niet te leurgesteld, want de favorieten wonnen en er werden weer zeer veel doelpunten gescoord. Manchester United, de kam pioen van de league, versloeg' Manches ter City met 20. De United heeft nu al 23 wedstrijden achter elkaar gespeeld zonder een nederlaag te lijden. De kam pioenen hebben de leiding met 1 punt voorsprong. De uitslagen in de eerste divisie lui- Be Quick 3 2 1 5 8—4 J Rheden 3 2 1 - 5 8—5 Go Ahead 2 2 - - 4 3—0 Leeuwarden 3 1 2 - 4 9—7 Oosterparkers 3 2 - 1 4 8—7 Veendam 2 1 1 - 3 5—3 PEC 2 1 1 - 3 6—5 Heerenveen 3 1 1 1 3 9—6 Oldenzaal 3 1 1 1 3 6—6 Velocitas 3 1 1 1 3 3—6 Zwartemeer 3 - 2 1 2 7—8 Tubantia 3 - 2 1 2 3—6 Heracles 3 1 2 1 4—6 Zwolse Boys 3 3 - 4—9 Ensch. Boys 3 - - 3 - 2—6 2e DIVISIE B 1—3 DHCHilversum 12 1—3 UVSLonga 1—3 ZFCON A 6—0 't GooiRBC 0—1 NECDe Baronie 4—1 RBC 3 3 6 4—1 I Hilversum 3 3 - - 6 9—3 Wilihelmina 3 2 1 - 5 7—5 ZFC 2 2 - - 4 9—2 Longa 3 2 - 1 4 9—5 Zeist 3 2 - 1 4 10—7 Dosko 3 2 - 1 4 8—7 ONA 3 1 1 1 3 6—10 NEC 3 1 - 2 2 5—5 't Gooi 2 - 1 1 1 3—4 DHC 3 1 2 1 6—9 TOP 3 - 1 2 1 5—8 UVS 3 1 2 1 v 3—6 De Valk 2 - 2 - 2—8 Baronie 3 - - 3 - 4—10 MOTORSPORT Simons verongelukt in Zuid-Zweden De bekende motorrenner Lo SimotaR, vele malen Nederlands kampioen, is zondagmiddag verongelukt in een race voor 125cc-machines tijdens interna tionale wedstrijden te Raabeloev in Zuid-Zweden. Simons werd met spoed naar een ziekenhuis overgebracht en LO S/MONS onmiddellijk geopereerd. In de loop van de avond bezweek hy echter aan de opgelopen verwondingen. Hij was 46 jaar oud. Het ongeluk gebeurde in de derde ronde van de race voor de 125 cc klasse van de internationale „scania"-wedstrij- den. De Rijswijker. die een Mondial be reed. wa? juist een bocht gepasseerd, toen er plotseling iets brak aan zijn ma- chine, waardoor deze neerstortte. Simons kwam met het hoofd op het wegdek te recht. Hij reed in achtste positie en er was geen van de.andere deelnemers in de nabijheid toen het ongeluk gebeur de. Birmingham City—Cardiff City 2—1; Blackpool—Charlton Athletic 3—2: Bol ton Wanderers—Wolverhampton Wan derers 0—3; Everton—Sunderland 2—1; Leeds United—Aston Villa 1—0: Man chester United—Manchester City 2—0; Newcastle United—Burnley 1—1; Ports mouth—Preston Northend 22; Shef field Wednesday—Arsenal 24; Totten ham Hotspur—Luton Town 50; West Bromwisch Albion—Chelsea 2—1

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 5