Elke mogelijkheid tot contact met Sovjet-Unie moet gegrepen worden Alleen een veel vrijer verkeer kan nog ongekende verlangens wakker roepen of aanmoedigen Pers in Wenen kreeg ontwijkende antwoorden van Abdoelgani Kansen op een spoedig eind van Kabinetscrisis zeer gunstig MAANDAG 24 SEPTEi (Van onze reisredacteur) (XIII, Slot) „Als ik een Rus washoeveel malen heb ik het sinds mijn terugkeer uit de Sovjet-Unie niet gehoord en in hoeveel varianten? „Mij zou het niet liggen. Ik zou het niet nemen. Ik zou al lang in verzet zijn gekomen". En inderdaad, waarde lezer, U, die in een vrij en democratiseh land leeft, in redelijke welstand bovendien, U zou het systeem van de Sovjet-Unie bepaald niet liggen en ik hoop van ganser harte, dat U het nooit aan den lijve zult be hoeven te voelen. Maar dit Sovjetrussische systeem vertegenwoordigt thans een wereldmacht, waarmee ons vrije, democratische Westen in, zij het dan vreedzame, rivaliteit op de mat moet. En voorwaarde nummer één voor een gelukkige afloop van die worsteling is het kennen, begrijpen en vooral het niet onderschatten van die tegenstander. Bedenk dat U géén Rus bent, zet Uw Westerse bril af, wanneer U de Sovjetrussische burger van vandaag bekijkt. Verwacht niet, dat hij al hun kert naar vrijheden en voordelen, die hij nog niet kent, zeg niet: „Het systeem is immoreel en in strijd met de menselijke natuur, dus Dat „dus" is eens uitgewerkt in het Amerikaanse tijdschrift „Colliers", dat een speciaal nummer aan een denkbeeldige „bevrijding" van de Sovjet-Unie wijdde, een wensdroom, die men wel eens vaker achter de politieke gedachten van de Ver. Staten vermoedt. Eén artikel heb ik in dat nummer gemist, een stuk over de desillusie der Amerikaanse soldaten temidden van een bevolking, waarvan de meerderheid eenvoudig helemaal niet bevrijd wenste te worden! Grote meerderheid staat achter regiem Als ik één sterke indruk van mijn reis door de Sovjet-Unie heb meegenomen, dan is het dat een grote meerderheid van het volk achter het regiem staat. Het steunt het weliswaar niet met wil de geestdrift, maar het accepteert het als normaal als vanzelfsprekend. Zelfs nu ng Stalins dood de regering de scherpste en directste dwangmiddelen terzijde begint te leggen, blijft het in het gareel. En dat doet het veel minder uit angst dan uit conformisme. Het systeem heeft wortel geschoten! Om met die wensdroom over een „af schudden van het communistische juk" af te rekenen, noem ik een paar fac toren, die tot de aanvaarding van het regiem hebben geleid: nu, 40 jaar na de revolutie, is er nog maar een kleine groep mensen, die de voorcommunisti- sche periode bewust heeft meegemaakt, een periode, die trouwens even weinig politieke vrijheden kende als de huidige, en het is onloochenbaar, dat de mate- rieële omstandigheden veel beter zijn. Niet goed genoeg in onze (verwende) Westerse ogen? Akkoord,«ïaar voor een volk, dat ontberingen gewoon is, dat de geduldige vitaliteit heeft van een grotie brede rivier, dat het bovendien ieder jaar beter krijgt, voldoende om tevre denheid over het heden en hoop op de toekomst te koesteren. Een volk boven dien, dat een brandend patriottisme, een haast grenzenloos nationaal chauvinis me bezit, een eigenschap, die van even veel, zo niet méér bepalend belang is dan de ideologische. Het regiem heeft er in wat nu „de grote vaderlandse oorlog" heet, een beroep op gedaan, het verras send effect daarvan zal het nimmer ver geten. Evenmin als de gewone Rus uit het oog zal verliezen, dat het communis me van zijn vaderland een wereldmacht heeft gemaakt. Geen plotselinge omkeer Ik ben deze artikelenreeks begonnen met de woorden van een Westelijke di plomaat: „geen kracht of macht ter wereld zal dit regiem voetstoots omver kunnen werpen. Of wij het leuk vinden of niet en we vinden het niet leuk we zullen moeten wennen aan de ge dachte, dat wij ons hele leven de Sovjet- Unie als grootmacht naast ons zullen zien". Die ambassadeur voegde eraan toe, dat hier helemaal geen reden in lag om bij voorbaat het hoofd te laten hangen. Hij zei, dat het Westen die „vreedzame De gewone mensen van de Sovjet- Unie: een familie uit Leningrad... wedijver" moet aanvaarden, dat het die zelfs kan winnen en tenslotte hield hij een pleidooi voor een zo groot mogelijke uitwisseling op ieder gebied. Woorden die ik allemaal met de grootste klem zou willen onderschrijven. Al is het doel van de nieuwe leiders een commu nistische wereld onveranderd geble ven, de methoden zijn gewijzigd en die nieuwe methoden bieden het Westen kansen. Welke kansen? Ik heb u al ge vraagd van wensdromen afstand te doen. Een plotselinge poging tot omverwer ping van het communistische regiem is ondenkbaar, zou mogelyk zelfs onwense lijk zijn door de hevige spanningen en gevaarlijke reacties, die hij op zou roe- u bereid bent om voor dat proces een zeer lange tüd uit te trekken, de doelen niet hoger te stellen en, om met Adlai Stevenson te spreken, met problemen en conflicten te leven, dan kunnen we gaan bekijken welke middelen het Wes ten daartoe tot zijn beschikking heeft. Welke middelen Twee middelen liggen op het terrein, dat buiten het bestek van deze repor tage valt en ik zal ze slechts kort aan duiden. Het eerste is handhaving van de Noordatlantische weerbaarheid, die niet noodzakelijk even groot hoeft te zijn als de Sovjetrussische maar groot genoeg om de USSR niet in de verleiding te brengen. De prijs van oorlog moet té hoog blijven. Punt twee is het besef, dat die weerbaarheid ten hoogste een nood rem kan zijn en dat, nu de Sovjet-Unie met haar met geringe politieke en econo misch middelen naar de hand van de neutrale landen is gaan dingen, het Westen met zijn in feite toch groter ver mogen die handschoen terstond moet opnemen; dat het uit het warnet van koloniale en radicale problemen en resij sensimenten moet zien te geraken vóór dat de Sovjet-Unie op dat gebied ons het gras voor de voeten wegmaait; dat het zich politiek en economisch grotere offers zal moeten getroosten om te voor komen, dat op de democratie definitief het etiket „alleen voor binnenlands ge bruik in het Westen" wordt, geplakt. Wat ,,de vreedzame rivaliteit" betreft, dit is een proces, dat veel geduld en op offeringen zal vergen, evenveel trou wens als dat van de geleidelijke liberali sering van de binnenlandse regiems. En toch heeft het Westen oók daarin, een machtig wapen, nu de Sovjetrussische regering enigszins de afzondering heeft opgeheven, waarin haar volk zolang heeft moeten leven, nu uitwisselingen op velerlei gebied aan de orde van de dag zijn, want daarin ligt de kans om de Russische burgers de vrijheden en voor delen van de Westerse democratie te le ren kennen. Iedere Westerse toerist in de Sovjet- Unie draagt bij om het misvormde beeld van het Westen, dat de propaganda in de Russische breinen heeft achtergela ten, weer in proportie te brengen, iedere Russische toerist, al is hij nog zo over tuigd partijganger, moet in het Westen besmet worden met nieuwe verlangens. Iedere Westerse kunstenaar, die naar Moskou gaat, zal bijdragen tot het besef, dat er niet alleen in de Sovjet-Unie mu ziek gemaakt of gedanst wordt. Nu het ijzeren gordijn wat opengeschoven is, zou het toch te dwaas worden, wanneer het Westen, dat bepaald geen kwaad geweten behoeft te hebben als het op vergelijkingen komt, aan een vryer ver keer van mensen en gedachten belem meringen in deweg zou leggen. Het zou integendeel die laatste belemmeringen ik denk aan de vingerafdrukken van de man, die de Ver. Staten binnen wil moeten opheffen, het kan er alleen maar bjj winnen. „Ik heb de indruk, dal u er mij wilt laten inlopenzei hij tegen Amerikaan Zwakke opmerkingen over de opzegging van de schulden Laat ze maar komen In deze contact-therapie behoeft men heus niet alleen de zwaarwichtige prin cipiële medicijn toe te dienen. Er zou al veel gewonnen zijn, wanneer de Sovjet russische burgers maar eens in de gaten kregen dat het leven bij ons eenvoudig minder vervélend is. En daartoe is iedere lipstick, ieder modeblad, ieder Amerikaans dansorkest op zijn minst een even machtig wapen als de Verkla ring van de rechten van de mens. Men zou iedere Westelijke regering toe wil len roepen: „Wissel toch uit, laat ze maar komen, die onverslaanbare sport- teams. Laat ze maar winnen met 10—0. Wanneer zij naast de gewonnen medail les een beetje twijfel aan de alleenzalig- (Van onze Weense correspondent) De verklaringen, die de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken. Ab doelgani eind vorige week in Wenen voor de pers aflegde, waren grotendeels een herhaling van datgene, wat hij reeds vroeger in Amerika en West- Duitsland had gezegd. Hij veroordeelde het zogenaamde kolonialisme en verde digde het nationalisme, waarin hij de kracht van Indonesië zag. Verder nam hij onvoorwaardelijk stelling voor Egypte inzake het Suezkanaal. Zijn land zal Egypte ook bij een gewapend conflict, terzijde staan, zij het niet met de wapenen, want in dit middel ziet zijn regering geen heil zei hij. Evenals Egypte recht heeft op een eigen terri torium en derhalve ook op het Suez kanaal, aldus constateerde de minister, zo heeft ook Indonesië recht op Nieuw Guinea, dat hij een bestanddeel van Indonesië noemde. Nederland had zich echter niet gehouden aan zijn toezeg ging van 1950 om binnen een jaar hier over onderhandelingen aan te knopen. Op Borneo en Timor ligt de situatie anders, omdat Engeland en Portugal er het bestuur uitoefenen, maar deze ar gumentatie overtuigde de toehoorders in het geheel niet. Volgens Abdoelgani heeft Indonesië de Nederlandse schul den opgezegd, omdat Nederland met dit geld de oorlog tegen Indonesië zou hebben gefinancierd. Toch heeft deze actie geen schade berokkend aan het vertrouwen in de republiek, getuige de leningen van de Wereldbank en van West-Duitsland aan de republiek Indo- nesië. Op de vaag van uw correspon dent of deze leningen werden toege legd voor of na de opzegging van de Nederlandse schulden, aarzelde Ab- doelgani even en gaf toen ten antwoord i dat de opzegging reeds vroeger door het i parlement was besloten, maar dat de publikatie eerst later was gevolgd. West Duitsland kon de lening natuurlijk in trekken, maar Abdoelgani hoopte niet, dat dit zou gebeuren. Een zwakker antwoord had hij wer kelijk niet kunnen geven. De anti-koloniale uiteenzettingen waren koren op de molen van het. klei ne aantal communistische journalisten, maar overigens kan men wel zeggen, dat de minister geen slechte indruk maakte, toen hij de opbouw van het nieuwe Indonesië beschreef. Gevraagd om zijn opvatting inzake het socialis me nader te verklaren, viel hij de P. v. d. A. in Nederland wel aan. niet echter de Labour-party in Engeland. Ook zei hij. dat het anti-kolonialisme in verband met de heerschappij van de Sovjet-Unie in de satellietstaten op de conferentie van Bandoeng ter sprake was gekomen, maar dit anwoord was zo onbevredigend, dat een Amerikaans correspondent openhartig zeide: „Ik heb de indruk dat U een ontwijkend antwoord geeft", waarop Abdoelgani lachend repliceerde: „En ik heb de in druk da't u mij erin wilt laten lopen". Over de gebeurtenissen rondom het proces-Schmidt en het falen van de politie bij de bescherming van mevrouw Bouman 'wilde Abdoelgani zich niet uit laten, zolang hij nog geen officiële ge gevens uit Indonesië had ontvangen, maar wel liet hij dooz'schemeren, dat men eventuele buitensporigheden in verband moest zien met het gekrenkte nationale gevoel in Indonesië. Hij ver wees hiervoor naar Jungschlager, Wes terling en andere „subversieve acties", zoals het leggen van tijdbommen, waar aan de Nederlandse militaire missie niet onschuldig geweest zou zijn, naar hij beweerde. De bekende hoboïst Jaap Stotijn heeft zaterdagmiddag afscheid ge nomen van het Residentie-orkest. Links de heer Stotijndie de hulde in ontvangst neemt van de orkest leden. Bel in voorkomende gevallen: Brandweer 33333 Eerst Hulpdienst 20645 Politie 22244 Vandaag nog een ministerslijst met Dr. Drees weer als premier (Van onze Haagse redactie) De zaterdag cn zondag heeft de informateur, mr. Burger, besteed om overleg te plegen met enkele leden van het demissionaire Kabinet, zoals mi nister Cals, diens collega van Wederop bouw en Volkshuisvesting, ir. Witte en dr. Drees. Ook heeft hij zaterdag een vrij langdurig onderhoud gehad met prof. Oud. Vandaag, zo verluidt althans, zou mr. Burger ook contact opnemen met ir. Staf. De informateur vlogt dezelf de omzichtige weg van onderhandelen, welke ook zo kenmerkend was voor de pogingen van dr. Drees. In hoeverre mr. Burger meer kans van slagen zal heb ben, dan de socialistische demissionaire premier, staat nog te bezien. Zelf is de informateur optimistisch gestemd. Zo zou hij de mening zyn toegedaan, dat nog niet alle mogelijkheden zijn uitgeput om, allereerst wat het programma betreft een modus vivendi te vinden, waar op een Kabinet van brede samenstelling zou kunnen worden gebaseerd. pen. wy kunnen op niet meer hopen dan het voorkomen van oorlog, een ze kere normalisering van de internatio nale betrekkingen (waarby men moet bedenken, dat ook tussen een niet-com- munistisch Rusland en de Ver. Staten spanningen op zouden treden, want de grootste land- en de grootste zeemacht staan hier tegenover elkaar), en een zeer geleidelyke 'liberalisering van de regiems in het communistisch blok. Als met vakantie aan de zonnige kust van de Zwarte Zee. kinderen in een pioniers kamp making van hun systeem in hun bagage pakken, winnen wij méér." Men zou ook willen zeggen tot dege nen, die daar de kans toe krijgen, praat met de Russische diplomaten, zaken lieden, sportlui, ontvang ze, doe gewoon tegen hen. Men bekeert niemand door hem zwijgend en argwanend uit een hoekje aan te gluren. Laat ze u gerust op hun marxistische dogma's trakteren, uw woord valt niet op dorre bodem. Ik heb aan iedere Rus. met wie ik sprak, gemerktze branden van nieuwsgierigheid. Men ontmoet boven dien niet het blinde fanatisme van Nazi- Duitsland, in een redelijk gesprek vindt men altijd tekenen van belangstelling, soms van begrip. Vooral wanneer men waardering toont voor hun land en hun volk, voor een aantal prestaties van de Sovjet-Unie, en indien men bereid is toe te geven, dat in het. Westen niet èlles ideaal is. Dat houdt volstrekt niet in, dat u af hoeft te doen aan uw democratische overtuigin gen, de slinkse om-de-hoek-praterij van de Jellow-traveller ontmoet geprikkeld heid, een rustig en zelfverzekerd zeggen waar het op staat, ondervindt een zwij gend respect. De Russen zijn realistisch genoeg om te beseffen, dat u en niet de communistische splinterpartijen of hun meelopers tot de werkelijke vertegen woordigers van het Westen behoort. Vee! geduld nodig De Franse minister Pineau heeft deze aanpak en haar logische consequenties op het politieke plan, vasthouden aan eigen principes, waakzaam blüven, maar niet by voorbaat „nee" zeggen, reëel overleg en ieder mogelijk contact aan- grüpen, de „gok zonder risico's" genoemd. Ik geloof dat hy gelyk heeft, dat het zelfs de enige gok is. die kansen biedt. Een Sovjetrussische journalist zei mij: In parlementaire kringen wordt als vaststaand aangenomen, dat de heer Burger een dusdanige formulering voor de bezitsvorming heeft gevonden, dat deze, zowel voor de KVP als PvdA aan vaardbaar kan worden geacht. Zoals men weet, was dit punt in het regeringsprogramma tot nu toe een on overkomelijk struikelblok geweest. Zou er ten aanzien van dit voor alle par tijen zo belangrijke detail inderdaad een aanvaardbare oplossing zijng evon- den, dan blijft nog het probleem van de verdeling der portefeuilles. Men kan aannemen dat de heer Bur ger dezelfde gedachte heeft als dr. Drees n.l. 5 KVP-, 5 PvdA-, 2 AR-, 1 CH- en 1 VVD-ministers. Nu de opvatting in brede kring be staat, dat het programma zoals mr. Burger dit heeft geconsipieerd en dat niet zo bijzonder sterk verschilt van dat van dr. Drees en prof. Romme indertijd, al is er van een sterkere pre cisering sprake aanvaardbaar voor alle aan het overleg deelnemen poli tieke groeperingen moet worden ge acht, is de verwachting gewettigd, dat de informateur nog in de loop van vandaag een ministerslijst zal opstel len. Men moet aannemen, dat de naam van dr. Drees hierop als premier zal prijken. De vooruitzichten dat nu spoedig een einde zal komen aan de Kabinets crisis, worden in bevoegde kringen als „zéér gunstig" gekwalificeerd. Overeenstemming met demonstratie-leiders De Officier van Justitie Soewondo heeft medegedeeld, dat „overeenstem ming" is bereikt tussen zyn parket, de politie cn enige leiders van de jon gelieden, die maandag na de jongste zitting in de zaak Schmidt voor liet Landgerechtsgebouw hebben gede monstreerd. Verscheidene jongelui werden ondervraagd, evenals de po litieman, die per ongeluk een van de demonstranten verwondde, toen hy voor Schmidt by het verlaten van het Gerechtsgebouw ruimte moest maken. Soewondo zeide, dat geschikte maat regelen tegen deze politieman noodza kelijk worden geacht. Met betrekking tot het vertrek naar Europa van mevrouw Bouman. de ver dedigster van Schmidt, zei Soewondo: „De tegenwoordigheid van de verdedig ster is niet langer noodzakelijk in de zaak Schmidt, als mevrouw Bouman haar taak als volbracht beschouwt en de beklaagde het er mee eens is". Het is nog niet bekend of Schmidt om een andere verdediger zal vragen. Hij heeft geen verdediger nodig om tegen de uitspraak in hoger beroep te gaan, indien hij dit zou wensen. Er is intussen niets naders bekend over de berechting van de Nederlander H. Doornik, die ook beschuldigd wordt betrokken te zijn geweest bij ondermij nende activiteiten. Aanvankelijk zou de zaak tegen hem 10 september begin nen. doch vandaag deed het gerucht de ronde, dat nog geen datum voor zijn berechting is vastgesteld. Inmiddels meldde het communis tische dagblad „Harian Rakjat", dat morgen de jeugd in Bandoeng een massa-bijeenkomst zal houden, om de doodstraf tegen Schmidt te eisen. „Er is in de Sovjet-Unie na Stalins dood een democratiseringsproces begonnen, dat, naar ik geloof, onomkeerbaar zal blijken, of de leiding het wil of niet". Er is inderdaad een sluis een eindje opengedraaid, er sypelt een dun stroom pje door. Met veel geduld zal het Wes ten moeten proberen om de nieuwe ver langens te helpen wekken, die de druk op de sluisdeur groter zullen maken, misschien zal eens de vrijheidsdrang, die al is het maar onbewust, in ieder volk sluimert, die deuren opendrukken en zal de brede stroom van dit begaafde grote I volk de nauwe kanaalbedding van thans verlaten om vrijelyk zijn eigen loop te I meisjes bij de oogst. kiezen. Het kan daarby geholpen wor den, al zal het tenslotte zélf die evolutie moeten bewerkstelligen. Het zal lang duren, men maakt 40 jaar communisme niet met één handomdraai ongedaan. Het lijkt evenwel de enige kans! (De vorige artikelen in deze serie werden geplaatst op (De vorige artikelen in deze reeks werden gepubliceerd in onze num mers van 3, 11, 15, i7, 21. 23 25 aug., 5, 7, 11, 14 en 21 september). Gecompliceerde inbaak bij juwelier VOOR F. 50.000 ONTVREEMD. In de nacht van zaterdag op zondag is in een juwelierszaak aan de Spui straat te Den Haag ingebroken, waar- by een aanzienlyke hoeveelheid ju welen en gouden voorwerpen ter waar de van f. 50.000 door de inbrekers is, meegenomen. In feite hebben de dieven om hun doel te bereiken niet één, maar vier in braken gepleegd. Ze zijn begonnen in een bioscoop in de Spuistraat, waarvan de directie ook de eerste is geweest, die de politie heeft gewaarschuwd en zijn vandaar naar een aangrenzende boek handel getrokken en na hier een muur doorbroken te hebben via een juweliers werkplaats in de eigenlijke juweliers zaak beland. Noch uit de bioscoop, noch uit de boekhandel of uit de werkplaats wordt iets vermist. Doch de waarde van de gestolen juwelep is waarschijnlijk zeer groot. Het personeel van de zaak is di rect met de inventarisatie begonnen. De eigenaar vertoeft in Zuid-Frankrijk. De zaak is tegen inbraak verzekerd. UITSPRAAK OP 26 SEPTEMBER. Op verzoek van de verdachte, de 27- jarige advocaat, tegen wie de procu reur-generaal bij het Haagse Gerechts hof vier maanden gevangenisstraf eiste, heeft de president de uitspraak bepaald op 26 september a.s. Aanvankelijk was deze bepaald op 5 oktober.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 4