DUIN- EN BOLLENSTREEK Uitslaande brand in Noordwijk Wel en Wee der Visserij 95ste jaargang Maandag 24 september 1956 Tweede blad no. 28943 ALKEMADE Opbrengst De collecte t.b.v. Draagt Elkanders Lasten" (tjbe.-bestryding) heeft in Alkemade f88.04 opgebracht. H1LLEGOM KUNSTKRING BLOEMBOLLENSTREEK De kunstkring heeft haar programma voor de komende winter gepubliceerd. Daar reeds vele honderden een abonne ment wensen, heeft het bestuur beslo ten ook dit jaar weer de uitvoeringen alle ente houden voor abonnees. Er is geen introductie mogelijk. Donderdag 12 oktober wordt het seizoen geopend met een uitvoering door het Ned. Ope rette-gezelschap met „Die Blumen van Hawaï" van Paul Abraham. Vrijdag 18 november geeft Puck een opvoering van het blijspel van Alejandro Casena „Elke lente brengt een belofte". Donderdag 10 januari zal het Noordhollands Phil- harmonisch orkest concertren o.l.v. Toon Verheij, met medewerking van de soliste Sylvia v. d. Hoef. Het seizoen wordt be sloten met een uitvoering van de opera „La Bohème van Puccini", door het Ned. Opera Gezelschap. De uitvoeringen vin den plaats in Treslong. BURGERLIJKE STAND Geboren: Johannes A., zn van L. Ouds hoorn en M. M. v. Dijk; Cornells A., zn van A. Schreuder en C. K. U. Tee; Wilhel- mina M., dr van H. H. Visser en E. C. Berg; Dirk P.. zn van D. P. de Bruin en J. Jansen; Elisabeth A. M., dr van M. M. M. Buschman en P. A. Hamelink; Frede- rlka Dolfina, dr van G. Kardol en A. J. v. d. Beek; Alle P. J.. zn van R. Besse en P Perfors; Petronella H. Th., dr van J. W. J. J. v. d. Eist en P. C. Augustinus; Wll- helmina A. M., dr van P. W. C. Lommerse en G. M. van Trigt; Nlcolaas Th., zn van R. H. v. Bakel en L. M. Buckens. Ondertrouwd; W. F. Driesen en J. A. Langeler; A. F. I. v. d. Vaart en W. C. E. Lommerse. Getrouwd: D. Kemp en H. H. M. Weljers; J. H. v. d. Vos en L. W. van Heerde; M. M. Kraan en G. Th. Risman. Overleden: M. C. Kramer, vr., 65 jaar. DE KAAG Grote drukte Het was gasteren een enorme drukte in en rond het dorp. Er waren zoveel bezoekers, die van het mooie weer wil den genieten, dat er in het dorp ware verkeersopstoppingen ontstonden. Er waren ogenblikken dat de auto's ston den te wachten vanaf de pont tot aan de kerk. Ook aan de, Ringdijk ston den honderden auto's geparkeerd. Op de plassen waren veel scheepjes en er werd nog vrij veel gezwommen. KATWIJK BURGERLIJKE STAND Geboren: Maartje, dr van W. Guyt en A. W. Keur; Aaltje, dr van T. van Dijk en D. Krayenoord; Allda J., dr van A. van Beelen en G. van Duuren; Maarten, zn van H. van Duyn en C. v. d. Burg; Willem H., zn van W. H. Ouwehand en J. Guijt; Allda, dr van D. Tegelaar en A. Hasenoot; Gerrle H., dr van A. J. Boezaard en J. Hasenoot; Jaantje C., dr van J. Guyt en A. Ouwehand; Marleentje, dr van P. van Klaveren en M. van Duyn; Petronella C. E., dr van C. de Wilde en C. Houwaard; Willem, zn van W. Schuitemaker en L. Kuijt; Geertruida P.. dr van J. Haasnoot en A. Hoek; Wilhelmina, dr van A. van Rijn en L. C. van Houten; Gerardus M.. zn van J. van Ryn en J. C. van Duyn; Nelly, dr van N. v. d. Bent en N. de Best; Alida. dr v. D. Berkhey en Q. C. Duindam. Ondertrouwd: H. Ouwerkerk en A. M. Lange; G. J. van der Meij en J. L. van der Jagt; D. van der Plas en A. W. Jansen. Getrouwd: A. J. Ivancovich en J. M. de Ruyter; A. Jonker en A. v. d. Oever; M. van den Anker en M. D. van der Marei; G. van der Plas en G. van Duijvenbode; J, Souveryn en A. H. Mieras; C. van der Plas en W. Ouwehand; W. de Jong en C. van Duljn. Overleden: H. M. Schalkers, 71 jr, echtg. van J. Verhoog; D. Hoek, wed. van P. Verburg. RAADSAGENDA Op de agenda voor de a.s. donderdag avond te houden openbare vergadering van de gemeenteraad, staan .de navol gende punten vermeld: Beneoming van drie leden der com missie als bedoeld in art. 21, 4e lid der gemeentelijke bouwverordening; be noeming leden van de commissie van advies voor de vordering van woon ruimte: indienen van een aanvraag tot verhoging voor het jaar 1957 van het basisbedrag der algemene uitkering uit het gemeentefonds; instellen van een rechtsvordering; verkopen van een perceel grond, gelegen aan de Vinke- Agenda voor de Duin- en Bollenstreek HILLEGOM. 26 september. Jeugdgebouw Weltevre den. Evangel isatiesamenkomst. Spr. de heer Klein Haneveld. 8 uur nam. HOOFDDORP 24 en 26 september. „Royal": Film „De man met de gouden arm", 8 uur nam. KATWIJK 27 september. Raadhuis: Openbare ver gadering van de gemeenteraad, 7.30 u. n.m. KATWIJK AAN DÉN RIJN. 24 september. Parochiehuis. Jaarverga dering Katholieke Vólks-Partij, afd. Kat wijk. 8 uur nam. KATWIJK AAN ZEE. 24 september. Zaal Elleboogsteeg. Op richtingsvergadering „Mond- en accor deonvereniging". 8 uur nam. 24 september. Herv. Verenigingsgebouw: Herv. Geref. Mannenvereniging „Calvijn", 8 uur nam. 25 september. Geref. Gem., Remisestr.: Ds. Van Dam, van Barneveld, 7.30 u. n.m. 26 september. Jeugdhuis: Ledenvergade ring N.C.V.B., 8 uur nam. 27 september. Kapel: Ds. C. den Boer. van Veen (N. Br.) voor Mannenvereniging LISSE 25 september. Oud-Hollandse zaal Witte Zwaan. Evangeliesamenkomst, spreker E. Pera. 8.00 uur nam. 29 september. Rehoboth: Feestavond Jeugdhonk 8 uur nam. NOORDWIJK 24 september. Café-restaurant „Flora", Kerkstraat: Vergadering Schaakclub „Da niël Notebooir". 8 uur nam. 26 september. Lokaal Schoolstr.: Geref. Bond, Spreker ds. P. J. Lamens van Kamerlk, 7 30 uur nam. 28 september. Café-restaurant „Flora". Kerkstraat: Algemene ledenvergadering K.V.P., 8 uur nam. 29 september. Casino. Oude Zeeweg Feestavond voor oud-leerlingen en leden van de Ver. voor Volksonderwijs i.v.m. het 25-jarig bestaan van de Openbare School aan de Van Panhuysstraat, 8 uur nam. RIJNSBURG. 24 september. Voorhouterwegkerk. Film avond Ned. Bijbelgenootschap. 8 uur nam. Deze pagina, is gedeeltelijk gecorrigeerd weg, aan J. van Egraond; verkopen van een perceel grond aan de Randweg t.b.v. de stichting van een school voor de Ver. voor gereformeerd lager onder wijs te Katwijk aan Zee; verstrekken van een krediet groot f. 450.000— voor de aanschaffing van bestratingsmate riaal en betonartikelen nodig voor het bouwrijp maken van de gronden in het plan „Overduin"; toekennen per 1 juli 1956 van een salarisverhoging van 6% aan het gemeentepersoneel; verhogen van de gasprijs; verlenen van mede werking aan de besturen van de her vormde scholen te Katwijk aan Zee en de school voor gereformeerd lager on derwijs te Katwijk aan den Rijn voor aanschaffing van leermiddelen t.b.v. het verkeersonderwijs; verlenen van een tegemoetkoming als bedoeld in artikel 13 der lager onderwijswet 1920; garan deren van rente en aflossing van een door de Ver. tot stichting en instand houding van chr. scholen voor buiten gewoon lager onderwijs voor Katwijk en omgeving aan te gane geldlening ten bedrage van f. 60.000,— KATWIJK AAN ZEE Opbrengst Aan de kerkvoorgdy der N. H. Kerk werd de netto opbrengst van deorgelconcerten door de heren W. van der Panne en F. Asma verzorgd, afge dragen, in totaal f. 527,78. Opbrengst De extra-collecte in Ned. Herv. Kerken voor Protestants Inter kerkelijk Thuisfront (P.I.T.) heeft f. 973,05 opgebracht. CHJG sprak over binnen- en buitenlandse politiek In het Jeugdhuis werd een leden vergadering van de Chr. Hist. Jonge rengroep afd. Katwijk aan Zee ge houden, onder voorzitterschap van de heer J. Prins. Hierna werd het woord gegeven aan de heer S. H. v. Eyber- gen, lid van de Prov. Staten, die het onderwerp „Enkele aspecten van de buiten- en binnenlandse politiek" be handelde. Spreker schetste eerst de internatio nale toestand. Hy belichtte de verhou ding tussen Oost en West. De wezenlijke betekenis van deze verhouding en van het wereldconflict is opstand en haat tegen het westen. De opzet is vernede ring van het westen, waarbij het com munisme streeft naar wereldheerschap pij. Er is, zo zegt men, een zekere ont spanning na Stalin ingetreden. Dit heeft geleid tot mindere waakzaamheid en tot verslapping. In feite is de huidige Russische politiek echter agressiever en expansiever dan in Stalins tyd. Verder sprak de heer Eybergen over de Kabinetsformatie. Vervolgens hield hij een betoog over de vijfdagenwerkweek. Er zijn vele fa cetten aan dit probleem, niet alleen ivoor de werknemers, maar ook de werk gevers, Het is niet meer de vraag of •deze werkweek komt, maar het gaat al leen om het hoe en het wanneer. Het is •nodig dit in te voeren in een periode •van hoogconjunctuur meestal gebeuren dergelke dingen eohter in periodes van laagconjunctuur, omdat men dan zit met het probleem van werkloosheid. Spr. belichtte de economisdhe kant •van deze materie en de maatschappe lijke aspecten. Verder sprak hij nog over •de vrijetijdsbesteding. Hoe het zij, de teohnische ontwikkeling gaat door. Stu die van dit probleem is zeer noodzake lijk. Na de pauze werden diverse vragen gesteld, welke door spreker werden be antwoord. LISSE Plannen van de B.B. Vrijdagavond kwamen onder leiding van de burgemeester het kringhoofd, het wijkhoofd, de commandant van de brandweer en de blokhoofden met hun plaatsvervangers bijeen in de raadzaal ter bespreking van enige B.B.-aangele- genheden. Medegedeeld werd, welke veranderin gen zyn aangebracht door de reorgani saties in de blokploegen en de blok grenzen. Besloten werd om dit jaar aan te schaffen blokploegwagentjes benevens een babyspuit voor blokploeg Halfweg, het centrum niet getroffen zou worden Het oproepsysteem, voor het geval maar de buurtschappen of omgekeerd, werd van alle kanten bezien. Te zijner tijd zullen hierover nadere mededelingen volgen. In het komende wintersizoen zal geoefend worden op 't terrein van de voormalige gasfabriek en het terrein Openbare Werken. Er zal naar gestreefd worden de blokploe gen te laten deelnemen aan de blokvaar- digheidsproeven, waarvoor, bij het vol doen aan de daarvoor gestelde eisen, een diploma zal worden uitgereikt. Door de burgemeester werd aan de blokhoofden machtiging verleend om eens in de maand een zaal te huren voor bijeenkomsten van de blokploeg. Op 9 oktober zal het hoofd zelfbe scherming, de heer Hooijer, de voortge zette praktische cursus voor de blok hoofden aanvangen, waarna in novem ber deze oefeningen voor de blokploeg- leden zullen beginnen. AANRIJDING Vrijdagmiddag om 4.40 uur reed een wielryder het hek uit van de Rijkstuin bouwschool voor de bloembollenteelt en verleende geen voorrang aan het ver keer op de voorrangsweg, de Hereweg. Een bromfietser kwam hierdoor in aan rijding met de verkeersregels overtre dende wielrijder. Persoonlijke ongeluk ken deden zich niet voor maar van de fiets werden voorvork en voorwiel ont zet en van de brommer braken de te lescoopvoorveren. „DE BLOEMBOLLENSTREEK" Vrijdagavond vergaderde de amateur fotigrafen club „De Bloembollenstreek" De heer D. F. Mulder leidde voor het laatst de vergadering wegens zijn ver trek naar Wageningen. Het was voor mij een groot genoegen aan deze foto club verbondente zijn geweest, zo sprak de sceidende voorzitter. Daar de heer Bolle, oprichter van de fotoclub, even eens naar elders vertrok, werd ook aan zijnadres een woord van hartelijke dank gebracht voor het initiatief en alle ar beid gedaan voor de club. Hierna sprak waarnemend voorzitter Kamerbeek een woord van waardering en dank tot de scheidende voorzitter. Hij wenste hem een goede toekomst toe in de fotoclub te Wageningen. De veradering ging er akkoord mee. dat de heer Kamerbeek als tijdelijk voorzitter zal optreden. Het bestuur werd aange vuld door de benoeming van de heer G. v. d. Velden uit Hillegom. De heer vertoonde een aantal kleurendia's. Slootweg vertoonde een aantal kleuren dia's BURGERLIJKE STAND. Geboren: Aleida J. L„ dr. van H. A. Konijn en A. C. Stevens; Henricrus J .M.. zn. van J. F. de Ree en J. M. Schrama; Johannes F. M.. zn. van J. H. Jansan en A. H .Langelaan; Anne M., dr. van E. G. v .Steyn en W. v. d. Lans; Hendrlcus P., zn. van P. J. Kerkvliet en J. C. Faas. Ondertrouwd: H. F. Snaar en G. W. A. Hoogervorst; E. N. Schor en P. J. v. Ber- kel. Getrouwd: L. H. v. Egmond en P. A. de Haas; A. v. Duijvenvocrde en P. J. Lee mans. „De Jonge Kerk" opende seizoen De afdeling Lisse van „De Jonge Kerk" kwam voor de eerste maal bijeen in dit seizoen. Er was een ge weldige opkomst. De voorzitter, de heer P. A. Roels jr., legde de aanwezigen twee vragen voor; lo. Wat willen we eigenlijk? en 2o. Welke gebreken kleven er aan het plaatselijk werk? Alvorens de discussiegroepen zich over deze vraag uitspraken, gaf de heer Roels nog enkele gedachten weer over de plaats van de kerk in deze wereld. Hij wees erop, dat het doel van God met de schepping is, dat deze Hem lof brengt. Het gaat er niet om of wij een goed en genoeglijk leventje hebben in deze wereld, maar of we God en onze naaste dienen met woord en daad. Daarna zette hij uiteen wat „De Jonge Kerk" betekent. Dit is niet zo maar een clubje of vereniging, maar Kerk en dan nog wel Jonge Kerk, Als Jonge Kerk gaan we ons confron teren met alle problemen van het leven. Wij willen progressief, voor uitstrevend, zijn. Wij willen zjjn een vormingscentrum, elkaar opbouwend. In die geest zoeken we als Jonge Kerk in gemeenschap met de Kerk het heil van elkander. In de discussiegroepen werd daarna van gedachten gewisseld. GODSDIENSTONDERWIJS OP VAKSCHOLEN Er is nog steeds geen prot. ch. huis houdschool in Lisse, wel een r.-k. huis houdschool. Oip deze r.-k. school gaan ook protestantse meisjes en deze zullen godsdienstonderwijs ontvangen van ds. Jongeboer en ds. Eerland. Op de Rij ks - t/uinbouwschool voor de Bloembollenteelt wordt reeds aan de katholieke jongens godsdienstonderwijs gegeven door pas toor Schneider. Eerstdaags zal ook aan de protestantse leerlingen godsdienst onderwijs worden gegeven o a. door ds. Jongeboer. GEVONDEN VOORWERPEN Bij de politie zijn als gevonden aan gegeven; blauwe jopper. gehaakte witte dimeshand schoen. blauwe KLM-tas waarin een thermosfles en een trom meltje, vulpen, rubber overschoen, don ker brilmontuur zonder glazen, bruine portemonnaie met inhoud, bos sleutels, oud groen kinderfietsje, aansteker. Er is komen aanlopen een herdershond. VOETBAL Eerste winst voor Lisse Na het slechte begin van vorige week hebben de Lissenaren zich goed her steld door Ripperda met een 52 neder laag naar Haarlem te sturen; de eerste overwinning in de 3de klasse. Lisse verscheen compleet. Ripperda met drie invallers. Het begin was een gelijkwaardige strijd. Na tien minuten wist H. v. d. Voort uit een goede pass van Boon fraai langs de invaller-doel man te schieten. De thuisclub werd nu iets sterker, maar ook Ripperda liet zich niet onbetuigd. Na een half uur werd hands van mid- half v. d. Poel penalty. Midvoor-Draayer voltrok het vonnis (1-1). Ripperda werd hierna iets sterker, maar goede schutters ontbraken bij de Haarlemmers. Reeds 5 minuten na de hervatting schoot v. Kesteren tegen de lat. waarna Leeuwen Lisse met een kopbal op nieuw de leiding gaf. Lisse bleef in de meerderheid en in de 20ste minuut was het v. Diest die met een ver schot de Ripperda doelman volkomen verraste. Door een misgreetp van de doelman werd het 41. Kort hierna veroorzaakte v. d. Poel door te hardhandig aanvallen opnieuw een penalty, welke wederom Woonhuis aan Kerkstraat uitgebrand Gistermiddag te omstreeks 12 uur heeft een uitslaande brand gewoed in het perceel aan de Kerkstraat, bewoond door de heer Middel. De brand liet zich aanvankelijk ernstig aanzien, doch door het krachtdadig optreden van de brandweer wist men de brand te beperken tot de bovenverdieping van Jiet be treffende pand. door Ripperda in een doelpunt werd om gezet. In de laatste minuten werd de score nog opgevoerd door v. Leeuwen, waar door de eindstand 52 werd. ONGELUKKEN OP DE WEG Vrijdagmiddag om kwart voor één kwam een bus van de NZHVM in bot sing meteen trekker met oplegger. De chauffeur van de trekker wilde de stil staande bus bij de halte voor Leiden op het Vierkant passeren. Toen de trekker ter hoogte van de cabine van de bus was. begon deze te rijden met het ge volg. dat van de bus de spiegel en rich- tingswijzer sneuvelden Van de trekker werd een nieuw dekzeil opengereten. Dezer dagen om 10.45 uur nam. verliet een wielrijder een uitrit in de Kanaalstraat, ongeveer ter hoogte van het bloemenmagazijn van de heer Groe- newegen en verleende geen voorrang aan een passerende wielrijder. Een der fiet sers werd gewond. Dokter Van Dijk verleende 'eerste hulp. N1EUW-VENNEP „ONS ALLER BELANG" In „De Gouden Leeuw" vergaderde onder voorzitterschap van de heer Van Breenu, de vereniging „Ons aller be lang" Uitvoerig werd gesproken over de ver schillende activiteiten in de komende winter: zo zal er o.a. op 23 en 24 no vember een tentoonstelling worden ge houden. NOORDWI/K Raadsvergadering Tegen woensdag 26 september a.s. is door de burgemeester van Noordwijk een openbare raadsvergadering belegd aanvangende acht uur n.m. De agenda telt 20 punten van behan deling waarvan, naast enige op onder wijszaken betrekking hebbende voorstel len, enige de aandacht trekken. Een be langrijke verbetering kan worden ver kregen in de Molenstraat, wanneer het voorstel aanvaard om van de heer W. van der Hulst een strook grond te ko pen, waardoor deze in de gelegenheid gesteld wordt zijn woning af te breken en opnieuw op de nieuwe rooilijn op te bouwen. Inzake de verbetering van de Lage- weg/Schiestraat wordt een voorstel ge daan in verband met een voorgenomen verbreding van de brug over de z.g. „Nieuwe Sloot", passende in het kader van de aldaar ontworpen wegverbete- ring. Aan de Oude Zeeweg tussen het rBeloftpark en de Houtwarenfabriek zal een wachthuisje worden gebouwd als schuilplaats voor de op de bus wach tende passagiers, waardoor in een reeds lang gevoelde behoefte zal worden voorzien. Het netto batig slot van de eigen dienst van de bedrijven voor gas. elek triciteit en elektriciteit over het dienst jaar 1955 bedragen blijkens een voorlo pige vaststelling niet minder dan f 104.910,40. Een commissie uit de Raad zal onder zoeken of een en ander juist is. Helaas wordt geconstateerd dat de kapitaals- dienst over 1955 een nadelig saldo ver toont van f708.947,29 zodat er in dit op zicht weinig reden tot juichen is. Opbrengst collecte D.E.L. De col lecte voor het fonds „Draagt Elkanders Lasten" ten bate van de t.b.c.-bestrij- ding heeft het prachtige bedrag van f. 615 opgebracht. HERWONNEN LEVENSKRACHT Het bestuur van de plaatselyke afde ling van „Herwonnen Levenskracht" ver gaderde met haar propagandisten in café-restaurant „Royal" om de activi teiten voor de komende winder te be spreken. Deze zullen er speciaal op gericht zijn meer donateurs te krijgen. Het doel van „Herwonnen Levenskracht" is de be strijding van twee ernstige volksziekten, de t.b.c. en de rheuma, In het begin van november zal H.T.I.O.S. ten behoeve van de vereniging een boeiend toneelstuk opvoeren. WACHTHUISJE N.Z.H. BIJ BEEKLAAN—OUDE ZEEWEG Enige tyd geleden is de halte Breloft- park van de buslijn Haarlem-Noordwijk- Den Haag verplaatst naar het plant soentje op het punt van samenkomst Beeklaan-Oude Zeeweg. In de naaste toekomst zal deze halte nog meer naar daar plannen bestaan om het verkeers knooppunt te verbeteren. Daar elke be schutting tot dusver op de halte ont brak. zal de N.Z.H. aan de wens der rei zigers voldoen en er een wachthuisje plaatsen Het gemeentebestuur is bereid de nodige medewerking te verlenen. BOUWGROND VOOR EEN KERKELIJK CENTRUM De Ned. Herv. Kerk te Noordwijk aan Zee heeft bericht ontvangen van het gemeentebestuur, dat voor de kerkelijke gemeente en stuk grond is gereserveerd tussn het Wantveld en de Golfbaan.. De grond voor een te bouwen kerkelijk centrum is nu dus aanwezig. NOORDWIJKERHOUT DE DUINKLIEVERS Uitslag van de wedvlucht met oude en jonge duiven vanaf Mons op 16 sept. '56. Afstand 205 km. In concours 66 dui ven. Gelost te 10 uur met n.o. wind. Aan komst le duif te 13.35.04, snelheid 953.40 meter per minuut. Uitslag: St. Jan 1, 6, 7: St. Pieter 2, 3, 4. 8: K. Duivenvoor den 5: v. d. Berg-Dijkstra 9. 10. Uitslag van de wedvlucht met oude en jonge duiven op 13 september j.l. Af stand pl.m 81 km In concours 192 dui ven. Gelost te 11.30 uur met westen wind. Aankomst le duif te 13.26.50 uur, snelheid 692.23 meter per minuut. Uit slag: P. Duivenvoorde Pz. 1, 9; P. Hes hof 2; K. Duivenvoorde 3, 10; J. Plug 4; St. Pieter 5. 8; H. Looyenstein 6; A. Dui venvoorde 7. De dienst in de r.-k. kerk was jyist geëindigd en vele personen bevonden zich derhalve in de Kerkstraat. Hun aandacht werd op de brand gevestigd door de dikke rookwolken, die uit het 'huis kwamen. De kerkgangers begonnen onmiddellijk ae winkel van de heer Middel te ontruimen, zodat de schade aan de aanwezige voorraad zeer klein was. Inmiddels was ook de brandweer gewaarschuwd, die onder leiding van de hoofdbrandmeester, de heer C. van Vliet, direct de brand krachtig aan pakte. zodat alleen de woonverdieping uiabrandde. Hieruit kon evenwel niets gered worden. De achter de woning van de heer Middel geleg enwoning van de heer C. Warmenhoven liep aanzienlijke water- sohade op, doch het meubilair was tijdig in veiligheid gebracht. De woning van de heer D. A. Lusohen, die eigenaar is van het gehele pand. liep geen schade op, hoewel die eveneens vlak ichter het brandende pand was gelegen. Het pand was laag. de inboedel nor maal verzekerd De oorzaak van de brand moet gezocht worden in een petroleum- vergasser De 21-jarige dochter van de familie was alleen thuis. Zij had in de keuken de petroleumvergasser aange stoken en was weer naar de kamer ge gaan. Toen zij even later in de keuken kwam. stond de vergasser in lichter laaie en ook in de keuken was reeds brand ontstaan. Op welke wijze de ver gasser geheel in brand is geraakt, is niet bekend en ook niet meer nauw keurig na te gaan. Prijzen daalden aanzienlijk Drie treilers, Vios, Herman en Caro line, één logger en dertig kotters zorg- dei) er vrijdag voor. dat de IJmuidense visafslag werd voorzien van een totale aanvoer van 5.250 kisten verse vis en 15.000 kilo tongen. Er waren 1.850 kis ten verse haring, 1.000 kisten schelvis, 150 kisten wijting, 600 kisten makreel, 75 kisten gul en kabeljauwen en 55 stijve kabeljauwen De prijzen waren belangrijk lager dan voorgaande dagen voor tal van vissoor ten. Vooral de schelvis toonde een ge ducht inzinking. Ook fijnvis werd door de iets ruimere aanvoer goedkoper. Deze vissoort werd echter de laatste dagen met abnormale hoge prijzen gehono reerd. VOOR ZATERDAG. Voor de zaterdagmarkt was de treiler Dirkje thuisstomend met 1325 kisten verse vis, waarvan 1300 kisten verse haring, voorts waren thuisstomend met een onbekende vangst de treilers Post boy, Nestor en Soerabaja. De Arend ging naar huis met 120 kisten diversen aan boord. NIET ONGUNSTIG. De berichten over de haringvisserij waren lang niet ongunstig. Het was echt vissen voor de gelukkigen. Want er wa ren treilers en grote loggers, die op Het Zand een dagvangst boekte van 700 manden haring. De Oceaan 9 was zo'n gelukkig schip. Er waren echter ook schepen, die net aan 100 manden haring buit maakten. De Dirkje ving op zijn laatste visdag 400 manden haring, de Abraham ving slechts 100 manden en de Allan Water 190 manden haring. Ook op de Westkust ging het wel met de haringvisserij. De kotter Coen Bot maakte een goed begin met de haring visserij in de Silverpitt. Het schip ving 250 manden haring in zeven trekken. Een fraai resultaat voor een kotter. Op het Zand werd ook vrij veel schel vis gevangen. De schepen gaven trek ken van 60 tot 80 manden hoops door. Om de Noord ving de treiler Van Hat- tum 150 manden hoops op de Viking- bank in één dag. ongewijzigd. De loggers en kotters vin- Langs de kust bleef de visserij vrijwel gen per etmaal gemiddeld 60 tot 80 kilo tong en 10 tot 12 manden diversen. Er zwemmen pelsers in Het Kanaal Het visserij-onderzoekingsvaartuig „Willem Beukelsz heeft ten behoeve van de kottervisserij het oostelijk deel van het Kanaal afgezocht op het voor komen en de verspreiding van pelsers (een kleine haringaohtige zeevis), aldus deelt het Rijksinstituut voor Visserij - onderzoek te IJmuiden ons mede Het onderzochte gebied liep van het Nauw van Calais tot de lyn Wight-Cap d'Anti- fer. Hierbij zyn visscholen aangetroffen tussen de Vergoeyerbank en Dieppe bin nen een afstand van ongeveer 20 mijl van de kust. De vis bevond zich zowel overdag als 's nachts op de bodem en daardoor bui ten het bereik van de haringtreil. maar grotendeels binnen het bereik van een „atoomtreil". die meer diepgang heeft. Het aantal scholen was betrekkelijk klein, zodat niet vaststaat of hierop een lonende visserij mogelijk is Over de identiteit van de vis kon geen zeker heid worden verkregen, maar het lijkt niet onwaarschijnlijk, dat hier sprake is van pelsers, daar er met de haringtreil enkele pelsers werden gevangen. Loggers en kotters op weg naar IJmuiden Drie treilers verschenen er zaterdag aan de markt. De Dirkje Ro. 53 met 130Ö kisten verse haring en 20 kisten diver sen; de Soerabaja Urn. 79 met 800 kis ten verse haring en 50 kisten diversen en de Postboy IJm. 35 met 1 225 kisten verse haring en 25 kisten diversen. De logger Nestor Kiw. 101 zorgde voor 620 kisten haring. 80 kisten wijting, 30 stijve kabeljauwen, de HD. 87 was er met 370 kisten sohelvis. 45 kisten gul, 50 kisten ■makreel, 35 kisten haring en 200 stijve ■kabeljauwen. De kleine vaart zorgde voor 1 000 kisten schol en 20.000 kilo tong. Voor een zaterdag was er dus ge noeg. Voor de maandagtmarkt is de treiler Emma Wilhelmina thuisstomend met 1000 kisten verse haring aan boord. Ook de Wiron 2 ging tihuisstomen. Er waren voorts een groot aantal loggers en kot ters op weg naar IJmuiden. Van 't Haring- en Visfront SCHEVENINGEN. 22 september. Be sommingen. Loggers verse haring en vis: SCH 54 24 100. SCH 302 3280. SCH 72 780. Voorts 20 kustvlssers met ln totaal f21.600 aan verse vis. SCHEVENINGEN, 24 september. Vangst- bericht van hedenmorgen uit volle zee: SCH 78 4 k„ SCH 87 g.v„ SCH 200 2 k., SCH 195 g v., SCH 254 4 k„ SCH 341 2 k„ SCH 342 8 k„ SCH 402 7 k„ SCH 412 g.v., SCH 4 3 k SCH 56 g.v., SCH 229 7 k.. SOH 105 2 k.t SCH 339 6 k., SCH 23 zaterd. 100 k.. SCH 53 6 k.. SCH 332 2 k„ SCH 39 10 k.. SCH 201 1 k SOH 264 20 k SCH 57 10 k., SCH 181 5 k., SCH 199 15 k.. SCH 32 12 k SCH 40 8 k.. SCH 48 2 k„ SCH 49 10 k., SCH 99 2 k„ SCH 132 g.v., SCH 133 1 k., SCH 189 5 k SCH 233 9 k.. SCH 247 2 k.. SCH 262 g.v.. SCH 285 2 k.. SCH 2 g.v SCH 5 4 k.. SCH 15 10 k.. SCH 25 2 k„ SCH 35 g.v.. SCH 37 4 k SCH 45 5 k.. SCH 84 g.v., SCH 130 g.v., SCH 236 3 k., SCH 249 g.v.. SCH 250 4 k.. SCH 297 g.v.. SCH 399 12 k.. SCH 20 3 k., SCH 223 85 k.. SCH 79 2 k.. SCH 141 g.v., SCH 186 2 k.. SOH 361 10 k SCH 46 g.v.. SCH 50 g.V SCH 63 w.v.. SCH 64 g.v.. SCH 66 g.v., SCH 81 g.v.. SCH 116 5 k.. SCH 123 g.v.. SCH 124 10 k„ SOH 275 g.v.. SOH 3 8 k„ SCH 14 5 k.. SCH 47 5 k„ SOH 120 zaterd. 120 k.. SOH 325 7 k. Aanvoer: SCH 333 27 last en 180 kisten, SCH 21 27 1. en 350 kisten, SCH 55 25 1. en 1000 kisten. SCH 24 30 1. en 200 kisten. SCH 225 30 1. en 200 kisten. SCH 310 34 1. en 70 kisten. SCH 305 30 1.. SCH 89 19 1.. SCH 159 26 1 SCH 19 30 1.. SCH 222 30-1. en SOH 77 24 last. VLAARDINGEN. 24 september. Vangst- berichten: VL 70 50 k VL 78 g.v.. VL 79 g.v.. VL 172 12 k.. VL 206 15 k VL 207 45 k VL 29 34 k. nog 25 n VL 97 40 k VL 114 100 k. uhv.. VL 142 130 k.. VL 190 15 k.. VL 196 g.v.. VL 197 50 k VL 53 g.v., VL 61 5 k.. VL 71 4 k.. VL 166 5 k.. VL 14 12 k VL 56 g.v., VL 84 30 k„ VL 112 g.v.. VL 132 g.v., VL 80 g.v. VLAARDINGEN. 24 september. Aan voer: VL 216 39 1.. VL 205 32 1., VL 83 30 1., VL 86 32 1 en 170 kisten, VL 115 25 1. en 140 kisten. KATWIJK AAN ZEE. 24 september. Vangstberichten: KW 19. KW 47. KW 54. KW 140. KW 15. KW 43. KW 97. KW 32. KW 2. KW 5. KW 9. KW 14. KW 22, KW 45, KW 175. KW 38. KW 67. alle g.v., KW 16 1 k KW 170 4 k.. KW 70 3 k., KW 110 6 k.. KW 50 10 k.. KW 20 2 k KW 29 100 k KW 39 1 k KW 41 14 k.. KW 25 8 k.. KW 127 20 k KW 129 30 k KW 18 2 k KW 151 30 k.. KW 130 7 k. Gemiddelde van 7 kantjes. Trekkers: KW 80 g.v. KW 123 85 k.. KW 40 60 k KW 159 100 k KW 48 30 k., KW 95 20 k KW 37 25 k Gemiddelde van 45 kantjes. Aanvoer: KW 168 642 kantjes. Prijzen: Volle haring 31.9034.20. steur- haring 23.30. yie haring 25.2026.70. IJMUIDEN, 22 september. Prijs per kg: Heilbot 3.00. gr. tong 4.704.10, grm. tong 3 603 25, kim tong 3.253.00, kl. tong I 2 90—2.55, kl. tong II 2.40—2.10, tarbot I 2.401 90, zalm 98. Prijs per 50 kg. Tarbot II 11498. tarbot IV 45—35, gr. schol 7056, grm. schol 7054. kim. schol 6454. kl. schol I 5035. kl. schol II 33 10. schar 2411. bot 169, v. haring 19 12. makreel 2915. gr. schelvis 2421. grm. schelvis 3117. kim. schelvis 2518. kl schelvis I 2215. kl. schelvis II 209. wijting 158. gr. gul 3832. mid. gul 3425. kl. gul 178. kl. koolvis wit 35, Prijs per 125 kg: Gr. kabeljauw 16476 gr. koolvis zw. 68. Totale aanvoer 8640 kisten, waarvan 4880 kisten haring. IJMUIDEN, 22 september. Besommin- Pasfoor van de Brink gaat Noordwijkerhout verlaten Pastoor v. d. Brink, die verleden jaar zyn 40-jarig priesterjubileum mocht vieren, heeft wegens ziekte aan de Bis schop -n ontslag als pastoor gevraagd. Dit is hem verleend metingang van 1 oktober a.s. Hij zal zyn intrek nemen by de zus ters in het rusthuis Casa Nova by de H. Landstichting te Nijmegen. Gedlrende de 11 jaar dat hy pastoor va nde St. Victor is geweest, heeft hij zich leren kennen als een harde wer ker, vervuld met voortdurende zorg voor zijn parochie en parochianen. Voordat hy in Noordwijkerhout kwam, was hij reeds kapelaan te Kethel, Grotebroek. Rotterdam, Amsterdam en Den Haag. Veel heeft hy in Noordwijkerhout ge daan voor de verfraaiing van kerk en omgeving. Dat de landbouwhuishoud- school de lagere tuinbouwschool er zyn gekomen is ook zijn werk geweest. In verband met de gezondheidstoe stand van de pastoor zal een officieel afscheid wel niet mogelijk zijn. RIINSBURG Opbrengst De collecte voor het D E.L heeft f 393.03 opgebracht. DAMCLUB R.D.C. Uitslagen bordenwedstrijden: le tiental: S. HeemskerkP. Schone- veld 0-2, J. P. v. d. BergJ. v d. Meij 0-2, P. van EgmondR. Heemskerk 2-0, Joh. KromhoutW. Leeuwenburg 1-1. 2e tiental: F. A. VerkuilW. Star 0-2, G. van ZuilenA. Vletter 1-1. 3e tiental: D. TijstermanJ. Glasber gen 0-2, W. PauwD. Leeuwenburg 0-2, D. van EgmondJac. van Delft 2-0, A. ZandbergenFl. Vletter 2-0. SASSENHEIM AMBTSDRAGERS GEREF. KERK In het kerkgebouw van de Geref. kerk hebben de belijdende leden zondag morgen een achttal nieuwe ambtsdra gers gekozen, ter vervulling van de vac- catures die zullen ontstaan, wanneer straks eenzelfde aantal „oudere" ou derlingen en diakenen hun ambt neer zullen leggen. Tot ouderling werden gekozen en door de kerkeraad benoemd: K. Bakker W. F. Braam, A. Helmus. P Moolenaar. A. Schuilenburg en W. F. diaken F. Moolenaar Wzn, en J. Zuil- hoff sr. In de morgendienst van a.s. zondag zullen deze ambtsdragers bevestigd worden. MIDDERNACHTELIJKE BOTSING Ind e nachtv an zaetrdag op zondag zijn twee bromfietsers op de hoek Hoofdstraat-Teijlingerlaan met elkaar 'in botsing gekomen. Een bromfietser komende uit de Noordelijke richting wilde 's nachts om één uur het dorp in rijden doch ging weifelen, toen hij een tegemoetkomende bromfietser links af zag slaan. Door deze weifeling van de eerste bromfietser werd de ander misleid, waardoor hij verder ging met zijn zwenkende manoeuvre. Het gevolg was een botsing, waardoor de in zuide lijke richting rijdende brommer in on zachte aanraking kwam met het weg dek. De gealarmeerde waarnemer van dokter Horrevorts liet deze onfortuin- woonplaats Voorhout vervoeren. Afscheid mej. A. J. L. Bouw meester als voorgangster N.P.B. In het geheel bezette gebouw van de Ned. Prot. Bond nam gistermorgen mej. (Bouwmeester, na ongeveer 3 jaar als •voorgangster werkzaam te zijn geweest, ■afscheid van de afd. Sassenheim. Voor de predikatie sprak zij een kort woord, waarin zij verklaarde steeds met enige schroom de kansel betreden te ■hebben zich afvragende: „Wie ben ik, dat ik dit doen mag". Zij bracht dank voor de ondervonden medewerking en al is haar arbeid niet feilloos geweest, zij vertrouwt toch dat men aan haar zonder wrok zal denken, als zij haar nieuwe (eenvoudiger) werk kring in Venezuela zal aanvaarden. Zij zelf zal steeds aan Sassenheim en om geving, dat zij lief gekregen had, on danks de tegenslagen, zonder wrok ■denken. Hierna hield mej. Bouwmeester haar predikatie, die tot tekst had: Filippen- zen 3 14. Na de dienst, die namens het hoofd bestuur werd bgewoond door de secre taris ds. mr. Ledeboer, werd de schei- diende voorgangster toegesproken door devoorzitter, de heer Hoogendorp, die dank bracht voor het goede werk dat zy in de afdeling verricht had. Daar de leden gemeend hadden haar een af scheidscadeau aan te bieden, doch de keus moeilijk was, werd dit een enve loppe met inhoud, te besteden naar eigen inzicht. Na afloop was er gelegenheid per soonlijk afscheid van mej. Bouwmees ter te nemen, waarvan door ieder ge bruik werd: gemaakt. VALKENBURG BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd: N. van Egmond. 22 Jr. en G. J. Rijnsburger, 18 Jr. Opbrengst De collecte voor de T B C.-vereniging DE.L. van het C.N.V. heetf alhier f 114.75 opgebracht. gen; RO 53 23.170, KW 73 1680, KW 26 4210, KW 75 2620. KW 101 11.380. KW 7 1915, KW 28 1750, KW 88 2910. WR 34 8340, HD 87 9655, KW 92 780, KW 56 960. KW 94 1840, KW 35 1270, KW 60 1780, KW 71 1090, KW 30 1790. KW 21 870, K W68 2460. IJM 11 1860. IJM 3 490, RO 29 840, 2 treilers met 39.200. SCHEVENINGEN, 24 september. Besom mingen loggers verse haring en vis: SCH 310 1210. SCH 333 5160, SCH 55 17.770. SCH 21 7980. SCH 24 4440. SCH 225 3165. Notering verse haring 11.8018.80. ma kreel 26.8033. beide per kist van 50 kg. Totale aanvoer gezoute haring 5680 k. Notering maatjes groen 3479, maatjes zout 29.8033.40. volle haring 30.3033.20, yie haring 23.5026, steurharlng 1934, alles per kantje. IJMUIDEN. 24 september. Besommin gen: SCH 171 20.880. RO 2 3770, HD 79 8370. IJM 211 18.560. IJM 209 2090, KW 89 4o90. KW 64 2140. KV' 57 2970. KW 141 4540. KW 135 19.200, KW 28 2130. KW 25 140. KW 74 5240. KW 122 14.090. KW 65 780. KW 161 1750. KW 166 2390. KW 125 2760. KW 169 2070. KW 17 2610. HD 125 2480, AM 16 2590. AM 26 3760. AM 17 2930. AM 18 2160. TX 14 2790. KW 58 1640. KW 77 1950. KW 96 1280. KW 36 2580. KW 31 1470. KW 72 2680. KW 12 2420. KW 160 2080. KW 98 266C. KW 27 J40. KW 210 2600. KW 165 2160, KW 178 1180 WR 50 2710. WR 51 3040. WR 33 2310. IJM 31 2930. IJM 27 1010. IJM 208 3180, IJM 40 2360, IJM 45 2130. IJM 4 3620. IJM 78 2180, IJM 22 2770.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 3