verstopping Demonstratief N.V. V. - congres in Ahoyhal te Rotterdam Straalvliegtuig te Eindhoven brandend neergestort Met een enkel woord Geen enthousiasme voor de gedifferentieerde loonpolitiek Agenda ft MAANDAG 24 SEPTEMBER 1956 Het gehele Eindhovense brandweerkorps en de brandweer van de basis Eindhoven werd naar het terrein van de ramp gedirigeerd. Dit was ook het geval met de ambulance-wagens. Mannen van de BB zwoegden eveneens om te redden, wat er nog te redden was. Er was alle reden om aan te nemen, dat het aantal slachtoffers groot zou zyn. Maar wonder boven wonder bleek, toen het reddingswerk een meer geor ganiseerd karakter had gekregen, dat het aantal doden tot twee beperkt zou blij ven en de verwondingen der slachtoffers over het algemeen niet van levensge vaarlijke aard zouden zijn. By het aanschouwen van de brandende huizen en de verder aangerichte schade moest men onmiddellijk denken aan een bombardement, zij het dan ook van beperkte omvang. Oude mannen en vrouwen, zuigelin gen en een invalide zijn aan de dood ontsnapt. Waren zy niet direct door omwonenden of anderen ogenblikkelijk uit de huizen gehaald, dan zouden zij het er zonder twijfel niet levend hebben afgebracht. De geboden hulp was zo doeltreffend, dat omstreeks half drie alle gewonden in veiligheid waren gebracht. De direct ingezette militairen van de basis Eind hoven verwijderden de wrakstukken van de straaljager van de getroffen huizen, een karwei,- dat zeker niet van gevaar was ontbloot en tot diep in de avond duurde. De heer Beumers, machinist van beroep, wiens huis aan de Zeelsterstraat het eerst was getroffen en in een vuur zee werd herschapen, was onmiddellijk nadat hij de dreunende klap had ge hoord, aan de achterkant zijn woning uitgerend. Hij vond zijn weg versperd door delen van het dak van zijn huis. Hier zat in een teiltje met water de 4- jange Mia te spelen. Het is onbegrijpelijk dat de kleine niet getroffen werd. Toen de heer Beumers het kind optilde en er mee wegliep, mankeerde het niets, het huilde alleen BINNENLAND Op 22. 23 en 24 november wordt in Barneveld een nationale pluimveetentoon- stelling gehouden Prins Bernhard heeft het voorzitterschap van het ere-comité van de tentoonstelling op zich willen nemen. In het concertgebouw te Barneveld zal gelijktijdig een pluimveecongres ge houden worden en wel op 22 en 23 nov. Dr. Ph. J. Idenburg. directeur van het Centraal Bureau voor de Statistiek, van wege de Maatschappij tot Nut van 't Al gemeen benoemd tot hoogleraar In de pedagogiek aan de Gem. Universiteit van Amsterdam, zal maandagmiddag 1 oktober a s. te 4 uur in de aula dezer Universiteit zijn hoogleraarsambt aanvaarden met het uitspreken van een rede getiteld: „Mensen gevraagd". Donderdagochtend a.s. zal op de werf te Kinderdijk van L. Smit en Zoon's Scheepswerven N.V. de kustmijnenveger „Veere" worden opgeleverd aan de Ameri kaanse opdrachtgevers, die haar deden bouwen in het kader van het ..Off-shore procurement programme". Vervolgens zul len de V.S. dit schip overdragen aan Nederland als onderdeel van het weder zijdse hulpprogramma, waarna de aange wezen commandant, luitenant ter zee der Tweede Klasse (oudste categorie) H. J. A. Jolles het schip als Hr. Ms. Veere in dienst zal stellen. Van 10 tot en met 14 december wordt in de aula van de Landbouwhogeschool te Wageningen een internationaal congres gehouden over het gebruik van atoom energie bij het landbouwkundig onderzoek. Het is het eerste congres op het gebied van de kernenergie, dat met betrekking tot de landbouw wordt georganiseerd. Er zijn deskundigen uit 21 Europese landen, en uit Israël uitgenodigd. De 46-jarige arbeider H. Slagter te Giethoorn is. doordat het paard plotseling aantrok, van een half geladen wagen ge vallen. Hij kwam met het hoofd op de stenen terecht, waarbij zijn nekwervel ernstig werd beschadigd. In zorgwekkende toestand is hij naar een ziekenhuis te Zwolle overgebracht. Gisterochtend is in het Wilhelmina- gasthuis te Amsterdam overleden de 61- jarige mevrouw J. Wintershoven-Den Kartog uit de Krommeniestraat te Amster dam. die zaterdagavond onvoorzichtig het rijwielpad langs de Haarlemmerweg te Amsterdam overstak en door een brom fietser werd aangereden. Ze ls toen met een schedelbasisfractuur naar het zieken huis overgebracht. De commandant van het aan de Parkhaven te Rotterdam ligplaats heb bende Braziliaanse marlneopleldlngsschlp tic „Duque de Caxias". heeft zaterdag avond een feestelijke ontvangst aan boord gehouden. Een vermoedelijk door kinderen in een in aanbouw zijnd huis in de Dwlnge- loostraat te Den Haag gestookt brandje heeft een schade opgeleverd van ongeveer f 10.000. Het x-uurtje was gestookt bij een aantal kratten die in vlammen opgingen; de kratten waren echter gevuld met glas. Zaterdagavond omstreeks zeven uur reed een auto tegen een boom op de Horsterdijk onder Tienray. Hierbij kwam een der Inzittenden om het leven. De be stuurder kwam met de schrik vrij. Op aanwijzing van een winkelierster heeft een agent op het Stationsplein te Haarlem een 37-Jarlge buffetjuffrouw uit Amsterdam aangehouden, verdacht van diefstal van een ring ter waarde van f 700. Bij het passeren van een trekker, waarachter een stro-pers en een dorskast waren gekoppeld, is de 68-jarige brom fietser Priems in de Postelstraat te Til burg komen te vallen en onder de trekker terecht gekomen Het achterwiel van de trekker en het voorwiel van de stro-pers brachten de man zodanige inwendige kneuzingen toe. dat het slachtoffer ter plaatse overleed. De bestuurder van de trekker treft geen schuld. De Delftse Studentenraad stelt er prijs op te verklaren, dat de relletles van vrijdagavond J.l. niets te maken hadden met de „groentijd", die reeds was afge lopen Het betrof hier. aldus de Studen tenraad, onenigheden tussen „ouderejaars" van verschillende studentenverenigingen. BUITENLAND De Oostenrijkse president, dr. Raab, die een officieel bezoek van twee dagen aan Zwitserland heeft gebracht, heeft zaterdag op een persconferentie te Bern meegedeeld, dat Oostenrijk van plan ls Zwitserse en Zweedse wapenen voor z(jn nieuwe strijdkrachten te kopen. De troepen, die in verband met be togingen van blanken tegen toelating van negerkinderen op voordien geheel blanke scholen werden gelegerd in de plaatsen Sturgis en Clay in de Ameri kaanse staat Kentucky, zijn zaterdag teruggetrqkken. Von Brentano, de Westduitse minister van buitenlandse Zaken, heeft zaterdag te Hanau verklaard, dat de kwestie van het Saargebied half oktober door de Bondsdag besproken zal worden met het doel de Saar op 1 Januari 1957 in de Bondsrepubliek op te nemen. Een straaljager van de Amerikaanse luchtmacht heeft b(i een landing op het vliegveld van Memphis in de staat Ten nessee tengevolge van te snel hoogtever- lies twee auto's geraakt. Een vrouw werd gedood en twee personen werden gewond. De piloot liep slechts lichte verwon dingen op. In de Chinese Volksrepubliek fabri ceert men op het ogenblik lucifers, die zelfs in regen en wind willen ontbranden. De fabriek, die in Kanton staat, zegt zelfs, dat de lucifers nog aangestoken kunnen worden nadat ze lange tijd in het water hebben gelegen. De Italiaanse alpengids Jean Pelllssier boekte vorige week een record: Hij beklom voor de 200ste maal de Matterhorn. Negen Jaar geleden bereikte hij voor de honderd ste keer de top van deze 4480 meter hoge berg. De eerste maal beklom Pelllssier de berg in 1925, samen met zyn vader. „Verlamd van schrik" Pas tegen de avond konden de men sen, die zo nauw bij het vreselijk onge luk min of meer betrokken waren ge weest, een ietwat logisch klinkend ver slag uitbrengen. Al hun verhalen kwa men vrijwel hier op neer, dat zij door het gierend geluid van de laagvliegende machine in het begin allerminst waren verontrust. Het wonen in de onmiddel lijke omgeving van de vliegbasis heeft hen zo vertrouwd gemaakt met het ge dreun van vliegtuigmotoren, dat zij er praktisch geen acht meer op slaan. Pas toen de explosies zich voordeden beseften zy. dat er iets ontzettends was gebeurd. „Wij waren als verlamd van schrik", zo vertelden zjj unaniem. „Het geloei der vlammen bracht ons weer tot bezinning en als verwilderd renden wij de straat op Vol lof waren degenen, die wij heb ben; gesproken, over de hulp, welke van alle kanten opdaagde. Een be grijpelijke paniek bij de vaders en moeders ontstond, toen men niet di rect zyn op straat spelende kinderen kon terugvinden. Juist aan het feit, dat het zulk prach tig herfstweer was. is het te danken,, dat er niet meer slachtoffers in dit volkryke stadsdeel zijn gevallen. De meeste mensen, onder wie tal van kinderen, waren buitenshuis. Toen de politie en brandweer tegen het einde van de avond de balans gin gen opmaken, bleek dat vier huizen to taal waren uitgebrand en twaalf gedeel telijk. Daarbij komt dan nog de schade aan andere panden in de Bergen op Zoomstraat en Zeelsterstraat, die zware averij door de rondvliegende delen van de romp van het toestel hebben opge lopen. Met de schade aan huisraad is het moeilijk om nu reeds in een gelds bedrag de averij uit te drukken. Piloot jammerlijk verbrand Het ingestelde onderzoek heeft uitge wezen. dat de piloot op het laatste nip pertje nog getracht heeft zich met zijn schietstoel in veiligheid te brengen. Hij is evenwel in een der brandende huizen terechtgekomen, waardoor hij jammer lijk verbrandde. Het toestel, waarin hij vloog, was een lesmachine en bood plaats aan twee personen. De heer De Jong zat er slechts alleen in. Hij was pas gehuwd en woonde sinds enige tijd in de Bergen op Zoomstraat. Zijn vrouw moet het ongeluk hebben zien gebeuren. Zij behoort echter niet tot de getroffenen. Geen uitlevering van mevr. Langendijk-v. Moorst Het Kabnet van het Ministerie van Justitie in Brussel heeft meegedeeld, dat de minister van Justitie om re denen van juridische aard het verzoek om uitlevering van mevrouw Langen- dijk-van Moorst) niet ontvankelijk heeft verklaard. Er ls ten laste van de betrokkene een besluit tot teruglei ding genomen. Dit besluit betekent dat mevrouw Langendijk-van Moorst uit het land wordt gezet, waarbij zij echter in prin cipe vrij is in de keuze van de lands grens waar zij België zal veraten. Mevrouw Langedijk-van Moorst is medegedeeld, dat zij 24 uren tijd heeft om het Belgische grondgebied te verla ten. (Ingez. Med.-Adv.) Geel de strijd niet op tegen DIT IS de manier om verstopping te over winnen: Drink 's morgens vroeg en 's avonds voor het naar bed gaan een glas water en ga op een vast uur van de dag naar het toilet. Neem eerst een week elke avond twee Carters pilletjes - 2e week: elke avond één - 3e week: om de andere avond één. Daarna niets meer. Want Carters Lever- fiilletjes zorgen voor de galtoevoer die nodig s om het voedsel beter te verteren en de darmen te ontlasten ze maken bovendien dat de ingewanden daarna op eigen kracht regelmatig blijven werken. Zó helpen Carters i Leverpilletjes u helemaal van hardlijvigheid I af. u is een ander mens. En mocht u later door zorgen, door te veel eten, oververmoeid- heid of gebrek aan beweging toch nog eens verstopt raken, dan zijn een paar Carters 1 pilletjes voldoende om u vlug weer op gang i te helpen. Vraag naar CARTERS LEVER- I PILLETJES f 1.20 per flacon. Van de gewonden moesten er in totaal acht in de ziekenhuizen van Eindhoven worden opgenomen. Er bestaat geen le vensgevaar. De Eindhovenaren, die juist hun be vrijdingsfeest vierden, trokken in groten getale naar de plaats van de ramp. Het geredde huisraad stond voor de getrof fen woningen opgesteld, de bewoners zelf werden op de basis Eindhoven in de officiersmess ondergebracht. Herstellingswerkzaamheden Gistermorgen in alle vroegte zyn op de plaats van de vliegtuigramp de op ruimingswerkzaamheden voortgezet. Met alle macht wordt eraan gewerkt de ge troffen woningen zo spoedig mogelijk te herstellen en weer woonbaar te maken. Luitenant-generaal Baretta, die gis termorgen met zijn echtgenote op de vliegbasis arriveerde, heeft o.m. een be zoek van rouwbeklag gebracht aan de nabestaanden van de twee slachtoffers. Naar officieel wordt medegedeeld worden in totaal zeven gewonden in het Binnenziekenhuis en twee gewonden in het Diaconessenziekenhuis verpleegd. Veertien andere personen konden, na verbonden te zijn naar huis terugkeren. De uitvaartdienst voor het stoffelijk overschot van de heer Kortooms zal ge houden worden op woensdagmorgen te 9.30 uur in de Theresiakerk en de uit vaartdienst voor het stoffelijk overschot van de piloot A. de Jong eveneens in de Theresiakerk op woensdagmorgen te elf uur. De teraardebestelling van de slacht offers geschiedt op de bij de kerk beho rende begraafplaats. Vervolg van pag. 1 Zorg over de eindeloze Kabinetscrisis Het Nederlands Verbond van Vakverenigingen heeft zaterdagmiddag in de Ahoyhal te Rotterdam zyn demonstratief congres gehouden onder leiding van de Verbondsvoorzitter, de heer H. Oosterhuis. Wat wü in juni voorzagen, aidus de heer Oosterhuis, was een sociaal econo mische en met name ook loonpolitieke ontwikkeling, die het houden van dit congres wettigden. Inzake de verkiezingsuitslag en de Kabinetsformatie merkte spreker op. dat de vakbeweging daar alles mee te maken heeft, „ook al zijn wij een van partij-politiek volstrekt onafhankelijke organisatie". Geen onberaden acties! Over de staking by een aantal dagbladen verklaarde de heer Oosterhuis, dat men goed moet bedenken wie de differentiatie-elementen in de loonpolitiek heeft gebracht en wie ze heeft gepropageerd. Wij niet, zo verklaarde hij. Men zal moeten oppassen door onberaden acties, die de organisaties niet voor haar re kening kunnen nemen, in eigen vlees te snijden. Hij verwelkomde o.m. de minister-president dr. W. Drees. dc minister van So ciale Zaken en Volksgezondheid de heer Suurhoff en de Staatssecretaris van So ciale Zaken dr. Van Rhijn. De besprekingen van de „drie wijzen" van de NAVO over verbetering van de samenwerking tussen de vijftien NAVO- landen op nlet-militalr terrein zijn zater dag te Parijs gesloten. De „wijzen" minister Pearson (Canada), minister Mar- tino (Italië) en minister Lange (Noor wegen) waren hun gedachtenwisse- llngen en raadplegingen in het hoofd kwartier van de Ver. Naties te Parijs op 10 september begonnen. Bij Passau in Zuid-Duitsland zyn vrydagnacht vier mensen in een auto levend verbrand. De wagen was in volle vaart aangereden door een motor, waar door zij omsloeg en in brand vloog. Mensen die te hulp snelden, konden door de grote hitte niets uitrichten en moesten werke loos toezien hoe de vier inzittenden om het leven kwamen. De motorryder en zijn duopassagier zijn bij de botsing zwaar gewond. Europa's economische expansie, hoe wel nog voortgaande, wordt trager van tempo en is in het afgelopen Jaar verge zeld gegaan van toenemende tendenties naar Inflatie, aldus het Jaarrapport van de Europese Betalingsunie. De produktie in West-Europa als geheel is met ze9 pro cent gestegen, tegen tien procent in het, voorafgaande Jaar, in Nederland is de pro duktie belangrijk toegenomen. De schryver Erich Maria Remarqtie heeft te Beriyn meegedeeld, dat zijn eerste toneelstuk „Die letzte Station" behalve in Duitsland, ook in Zweden. Finland, N e- d e r 1 a n d en Zwitserland op het reper toire zal worden genomen. Het stuk. dat enige dagen geleden in West-Beriyn zijn première beleefde, speelt in Berlijn in de laatste dagen van de tweede wereldoorlog Vier Noordafrikanen hebben zater dag in Parijs een caféhouder en een kelner doodgeschoten en zeven personen.' die in het café zaten, waar de aanslag werd ge pleegd, gewond. De daders zyn ontkomen. Naar verluidt zou de caféhouder geweigerd hebben zyn „bydrage" aan de nationalis tische Algerijnse organisatie te voldoen. Op het congres voor ruimtevaart in Rome 'ls meegedeeld, dat het 8ste congres voor ruimtevaart van 7 tot 12 oktober 1957 In Barcelona en het negende ln 1958 in Nederland gehouden zal worden. •uii Z A Zo zag het er op het strand uit. de 23ste september, de eerste dag van de herfst, de eerste stranddag van dit jaar In een rede, die hy zaterdag te Denver in de Amerikaanse staat Colorado heeft eehouden heeft Stevenson, de Democra tische kandidaat voor het presidentschap een felle persooniyke aanval gedaan op vice-president Nixon. Stevenson beschul digde Nixon van „kwaadwilligheid" en van „het omlaag halen van de democratie". Hij voegde hieraan toe. dat Nixon „alles ln het werk stelt om het Congres te beheer sen door middel varf vreesaanjaglng en verdachtmaking". Radlo-Boedapest heeft zaterdag mede gedeeld, dat een groot aantal Hongaarse buslijnen op lange trajecten op bevel van de Hongaarse regering haar diensten heeft moeten stopzetten wegens gebrek aan benzine. Prof. Bruno Pontecorvo, de atoom geleerde van Italiaanse afkomst, die werkzaam was in Engeland en wiens uit wijken naar de Sovjet-Unie destyds groot opzien baarde, werkt voor het door de communistische landen gestichte Instituut voor Kernonderzoek te Doebno, in de Rus sische provincie Kalinin. De geleerde, die sinds 1952 Russisch staatsburger is. ls al met zyn gezin naar Doebno verhuisd. Deze stad aan de Wolga. 200 km van Moskou gelegen, ls de Russische atoomstad. waar van alle 7000 Inwoners iets met het kern onderzoek hebben te maken. Het stadsbestuur van Oost-Beriyn heeft besloten de Brandenburger poort te laten herstellen. Het monument was in de tweede wereldoorlog bij een luchtbombar dement zwaar beschadigd. Burgemeester Ebert heeft zijn ambtgenoot van West- Berlljn, dr. Suhr, gevraagd om het gips model van de bekende met vier paarden bespannen zegewagen, die de poort oor- spronkeiyk bekroonde. Dit model heeft de oorlog in het Westeiyke stadsdeel overleefd. Een 26-jarige Tsjechoslowaakse musi cus heeft in Aarhus (Denemarken) poli tiek asiel gevraagd. Hij is lid van een Tsjechoslowaaks koor, dat op het ogenblik een toernee door Denemarken maakt. Rede van de heer Roemers Vervolgens zette de heer D. Roemers het NVV-standpunt ten aanzien van de sociaal-economische politiek uiteen. „Wij slaan", zeide hii, „dc eindeloze Kabinetscrisis met bezorgdheid gade. De parlementaire democratie is niet gebaat bij deze demonstratie van onmacht. Wij blijven hopen op een regering, die een sociaal-economisch progressief beleid zal voeren. Vervolgens bracht hij de verlangens van het NVV op sociaal-economisch ge bied ter tafel. Spreker wees erop. als de veronder stelling juist is, dat wij nu Ln die si tuatie zijn, dat ook in 1951 de beta lingsbalans een ongunstige ontwikkeling vertoonde en de deviezenreserves terug liepen. De vakbeweging is toen voor haar verantwoordelijkheid niet opzij gegaan en heeft een consumptiebeper king van 5 aanvaard, met de bedoe ling dat er evenwicht zou zyn tussen consumptie- en investeringsbeperking. Van dat evenwicht achtte hij maar bitter weinig terechtgekomen. Bezorgd over investerings hausse De tegenwoordige supra-hoogcon- junctuur wordt volgens spreker in sterke mate bevorderd door de inves teringshausse, welke het NVV met be zorgdheid gadeslaat. Niet duidelijk acht hii het. waarom de regering de investeringsfaciliteiten in de vorm van vervroegde afschrijving en inves teringsaftrek nog steeds heeft gehand haafd. Tenslotte wees de heer Roe mers eron, dat het kapitaalverkeer kan hebben bijgedragen tot het tekort op de betalingsbalans. Loonpolitiek De heer Roemers behandelde voorts uitvoerig de gedifferentieerde loonpo litiek. die het NVV zonder veel enthousiasme heeft aanvaard. Als con clusies achtte hii mogelijk, dat bijna in alle bedrijfstakken ruimte was voor de loonmaatregelen van 19 maart 1.1., dat er peen ruimte is in de winst marge om de kostenverhogingen op te vangen en dat de ondernemers zich niet aan hun toezeggingen houden. De situatie zal volgens spreker geheel anders zijn. als van overvolle werkge legenheid geen snrake meer is. In tij den van grote werkloosheid moet wor den gevreesd dat alle lonen op het laagste niveau zullen worden terugge drukt. Bezitsvorming Wat de kwestie van de bezitsvorming betreft, verklaart het NVV zich even eens voorstander van ontwikkeling en ontplooiing van de menselijke persoon lijkheid. Het is geen tegenstander van persoonlijke bezitsvorming, maar ande re doeleinden dienen op dit moment de voorkeur te hebben, waarbij in het bij zonder gedacht wordt aan verdere uit bouw van de sociale zekerheid en verbe tering van de onderwijsmogelijkheden. Uitbreiding van het bezit van duurzame gebruiksmiddelen als huishoudelijke ap paraten en verkeersmiddelen acht het NVV een van de belangrijkste voorwaar den voor opvoering van. het welvaarts peil van de brede massa, maar die voor waarde zal worden vervuld als de lo nen verder omhoog zullen gaan. Het be zit van een eigen woning kan de kwali teit van de volkshuisvesting bevorderen, maar de faciliteiten ter verkrijging daar van moeten in evenwicht zyn met de subsidies voor de woningwetbouw. Het gevaar ontstaat, dat door te grote faci liteiten mensen worden gelokt voor een eigen woning, die daar niet geschikt voor zijn. Vergeten groepen Er is volgens spreker maar één maat regel, die de vergeten groepen kan helpen, n.l. prysstabilisatie, maar de mogelijkheid daartoe hangt af van de internationale economische ontwikke ling. Dronken in gestolen auto De 21-jarige schippersknecht J. J. Schroers uit Diemen vond de dood en de 23-jarige G. Kooy eveneens uit Diemen werd zwaar gewond, toen beide jongelieden in de nacht van zaterdag op zondag om half drie met grote snelheid in een gestolen auto over de Ryksweg no. 1 (Amsterdamhet Gooi) jakkerden en tegen een langs de weg staande stapel tegels opreden naby het nog niet voltooide kruispunt by de Wilhelminalaan tussen de Karnemelk- sloot en de Thierensweg in Naarden. De auto sloeg over de kop en schuur de met een opengerete zijkant nog een 70-tal meters over de weg. Schroers werd uit de wagen geslingerd, Kooy kon ter nauwernood uit in de brand gevlogen wagen worden gered door passerende automobilisten. De schippersknecht is vrijwel onmiddellijk na aankomst in het Diaconessenhuis i" Naarden aan de ver wondingen overl» n. Kooy is met een zware hersenschudding opgenomen. Dè auto was gestolen in Diemen. Het beginsel van de aanpassing dient naar sprekers oordeel ook in de ongeval len- en invaliditeitswet te worden ver ankerd. Herziening van de invaliditeits wet dient punt 1 van de sociale zeker heids-wetgeving te zijn. Weduwen en wezen dienen uit de sfeer van de armenwet te worden ge haald en een dergelijke voorziening moet het gehele volk omvatten. Het NVV kan vervolgens niet inzien, waar om bij een hoger welvaartspeil een ge zin minder zou mogen profiteren naar mate het meer kinderen heeft, De kosten voor kinderen in opleiding stijgen aan merkelijk boven die van kinderen, die nog de lagere school bezoeken. Uit dien hoofde zou volgens spreker een verho ging van de kinderbijslag voor alle kin deren die studeren in overweging moe ten worden genomen. Het NVV verzet zich niet tegen huur verhoging. mits er ruimte is voor com pensatiemaatregelen. De verhoging van oude woningen zal voor een deel moe ten worden geblokkeerd voor volkshuis vestingsdoeleinden. bijv. door stortingen in een Egalisatiefonds. De mens zal niet alleen moeten leren produceren, hij zal ook moeten leren consumeren en uit dien hoofde achtte spreker verlenging van de leerplicht noodzakelijk. Zolang er niet genoeg leer krachten en schoolruimte zijn zal moe ten worden gegrepen naar part-time- onderwijs gedurende de arbeidstijd. Daarnaast zal het vraagstuk van de ge lijke kansen de aandacht vragen. Naar de half miljoen Over de te voeren propaganda heeft daarna de heer C. W. van Wingerden het woord gevoerd. In ziin vooraf gaand historisch overzicht van 50 jaar NVV. stelde hij vast. dat het NVV on 1 augustus van dit jaar de 490.000 leden is gepasseerd en hij gaf als parool uit: „Geef het NVV een half miljoen leden". Onrust in Bolivia Revolveraanslag op de president van Nicaragua In de Boliviaanse hoofdstad La Paz begon zondag de rust weer te keren na een onrustige zaterdag, die vier do den en verscheidene gewonden heeft ge- eist. Het gebouw van het regeringsge zinde blad „La Nacion" en dat van de staatsradio, werden door de betogers in brand gestoken. Het laatste is bijna ge heel verwoest. De overheid is van mening, dat de betogers waren opgestookt door de „So cialistische Falanxparty", die in de op positie is. Verscheidene partyleiders zyn aangehouden. De 60-jarige president Somoza van Nicaragua is aangevallen, toen hy vrydagavond op een te zyner ere gege ven reeptie in de Stad Leon in een bal zaal het dansen van de andere gasten gadesloeg. De dader was een zekere Ri- goberto Lopez Perez, een staatsburger van Nicaragua, die enige dagen tevoren uit San Salvador was gekomen. De aan wezigen stortten zich op hem en sloegen hem dood. De president werd met een Ingez. Meded.-Adv.t Bij Rheumatlsche Pijn veroorzaakt door onzuiver bloed brengt Kruschen uitkomst. Dat komt door de bloedzuiverende kracht van Kruschen. De zes minerale zouten waaruit 't is samengesteld, heb ben zo'n aansporende werking op de bloedzuiverende organen, dat 't bloed van stonde af aan sneller gaat stromen. Onzuiverheden daarin kunnen zich niet meer vastzetten in de gewrichten en zo veroorzaken die ook niet de pijnen meer, die U nu dag en nacht kwellen. SchouwburgAbonnementsvoorstelling Haagse Comedie „The Great Sebastians". 8 uur nam. Ambachtsschool (Haagweg)Uitreiking van diploma's. 8 uur namiddag. De Harmonie: Ned. Ver. Expogé. Spr. J. Cohen over Israël. 8 uur namiddag. Zomerzorg: Tentoonstelling Ned. Boe kenclub. 26 en 710 uur nam. Leiderdorp „Het wapen van Lei derdorp": Amateurfotografenclub. 8 uur nam. DINSDAG Gerecht 10: K. en O.-bloemschikcursus o.l.v. A. Rlel, 3 uur namiddag. Stadszaal (kleine zaal): Piano-recital Paul Kurpershoek, 8 uur namiddag. SchouwburgAbonnementsvoorstelling Haagse Comedie „The Great Sebastians". 8 uur nam. Oegstgeest (Willibrordusgebouw) Contact-avond Leids Muzleklyceum. 7 uur nam. Zomerzorg: Tentoonstelling Ned. Boe kenclub. 26 en 710 uur nam. Oegstgeest. „Irene": Gouden jubileum van de afdeling ,,De macht van het kleine", 8 uur nam. WOENSDAG. Gerecht 10: Spiritlsch Genootschap, 8 uur nam. De Kleine Burcht (N. Rijn 19)Leidöe Ver. van Postzegelverzamelaars. Spr. de heer Annegarn van Den Haag. 8 uur nam. Zomerzorg: Tentoonstelling Ned. Boe kenclub. 26 en 710 uur nam. Oegstgeest. Gemeentehuis: Raadsvergadering, 7.30 uur nam. Wassenaar. Gemeentehuis: Raads vergadering. 8 uur nam. DONDERDAG. ZomerzorgLedenverg. Kynologenver. „Rynland". 8 uur nain. Stadszaal (foyer)K. en O. Film „Hon- garye's ongerepte natuurreservaten". 8 uur nam. Stadhuis (Burgerzaal)Herdenking 300- larlg bestaan en opening restauratie Waaggebouw. 11£ uur voorm. Kantine Smits apparatenfabriek (He rengracht 34). Leldse Smalfilm-Liga. 8 uur nam. Wykgebouw Levendaal: Opening bazar „Bartimeus". 7 uur nam. VRIJDAG Den Burcht: Leldse Bestuurdersbond. Spr. A. M. v. d. Boogaert over de taak van het N.V.V., 8 uur nam. Schouwburg: K. en O. Ned. Comedie: „Van de brug af gezien", 8 uur nam. Rapenburg 1: Stichting Psycho Syn these. Spr. B. v. d. Meer over Genezing van gespletenheid, 8 uur nam. ZATERDAG Halte Posthof H.T.M.: Excursie Kon. Ned. Natuurhistorische Ver., afd. Leiden naar Voorlinden, 1.55 uur nam. Stadszaal (grote zaal): Jubileumuitvoe ring Stichting Amusement „De Sleutel stad", 0 uur nano- hefschroefvliegtuig naar een ziekenhuis overgebracht. Zyn toestand bleek niet ernstig, ofschoon hy door drie kogeis werd getroffen in de maagstreek, ineen arm en in een been. Generaal Somoza, bezitter van koffie plantages en multimiljonair, staat aan het hoofd van de Liberale partij. In 1937 werd hy voor het eersttot president gekozen. Tien jaar later verdreef een groep grootgrondbezitters onder zijn leiding in een revolutie zonder bloedver gieten president Leonardo Arguello en vervolgens werd Benjamin Lacayo Ya- casa als voorlopige president geïnstal leerd. Somoza werd toen minster van Oorlog, doch in 1950 wer dhy weer voor zes jaar tot president gekozen. In april 1954 mislukte een poging om president Somoza uit de weg te ruimen. De staat van beleg werd afgekondigd en de voormalige president Emiliano Cha- morro, leider van de conservatieve oppo. sitie, kreeg voor acht jaar een gedwon gen verblyfplaats in het oosten van het land toegewezen. Napels en Genua maken zich bezorgd ever scheepvaart In Italiaanse havens maakt men zich ongerust over vermindering van de vaart door het SueZkanaal. Het vorig jaar werden byv. in Napels 3.4 miljoen ton aardolie en aardolieprodukten ge lost. Weinig minder belangrijk mis schien is nog, dat vyftigduizend scheeps passagiers, die hun reis via het Suezka- naal maakten, in die stad aan land gin gen. Tot nu toe hebben vijf grote sche pen van dê Orient Line en Van de Kon, Rotterdamse Lloyd, die onder normale omstandigheden Napels zouden aandoen, de weg om Kaap de Goede Hoop geno men. Ook in Genua maakt men er zich bezorgd over, dat enige Engelse en Ne derlandse rederijen haar schepen om de Kaap laten varen. Gewoonlijk komen te Genua per maand ongeveer vijftig buitenlandse schepen aan van lijnen naar Oost-Afrika. het Verre Oosten en Australië. Als ook tankschepen het Suezkanaal zouden vermyden, zou dit ernstige gevolgen kunnen hebben voor de scheepsbouw- en reparatiebedryven, die zich in de laatste jaren op Sicilië ontwikkeld hebben, met Palermo als middelpunt. TENTOONSTELLINGEN Lakenhal: Tentoonstelling „Wie was Rembrandt?" (Tot 8 oktober). Ryksmuseum voor Volkenkunde: Zomer- tentoonstelling „Van klei tot pot". (Tot 1 oktober). BoerhaavezalenTentoonstelling van werk van Mlep de Leeuwe, Jos Mertens en Dick Loef. Werkd. 25 en 710 uur nam.: zond. 25 uur nam. DE BIOSCOPEN. Trianon „Charlie's Tante" (18 Jr) Werkd. 2 1/4. 4 1/2, 7 en 9 1/4 u.; zond. 2 1/4, 4 1/2, 7 en 9 1/4 uur. Rex „De redder van Fort Shallan" (14 jr). Werkd. 2 1/2 7 1/4 en 9 1/4 u.; zond. 2 1/2, 4 3/4, 11/4 en 9 1/4 uur. Casino „Blond gevaar" (14 Jr). Werkd. 2 1/2. 7 en 9 1/4 u.; zond. 2 1/2, 4 3/4, 7 en 91/4 uur. Lido „Keer terug" (18 Jr). Werkd. 2 1/2, 7 en 9 1/4 u.; zond. 2 1/2, 4 3/4, 7 en 9 1/4 uur. Luxor „The Rose Tattoo" (18 Jr). - Werkd. 2 1/2. 7 en 9 1/4 u.; zond. 2 1/2, 4 3/4, ,7 en 9 1/4 uur. De avond- en nachtdienst van de apotheken te Leiden en Oegstgeest wordt tot zaterdagmorgen 29 september 8 uur waargenomen door Doeza-apotheek, Doeza- straat 31, telefoon 21313; Apotheek Nieuwe Ryn, Nieuwe Ryn 18. telefoon 20523; Apotheek Oegstgeest, Wilhelminapark 8, telefoon 26274. Bil geen gehoor bij Uw huisarts of specialist, bel op dokterstelefoon 22222. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) "2 ai sl M o5 2 s SM C CS Stockholm onbewolkt zw 4 12 0.6 Oslo mist windstil 15 0 Kopenhagen onbewolkt o 9 17 0 Aberdeen mist windstil 18 0 Londen nevelig windstil 24 0 Amsterdam onbewolkt o 5 22 0 Luxemburg onbewolkt no 2 23 0 Parijs onbewolkt o 4 26 0 Bordeaux half bew. zo 1 26 0 Grenoble mist windstil 24 0 Nice onbewolkt nw 2 26 0 Berlhn onbewolkt o 5 22 0 Frankfort onbewolkt ozo 2 22 0 München mist windstil 21 0 Zürich mist windstil 25 0 Genève nevelig windstil 23 0 Locarno half bew. windstil 21 0 Wenen onbewolkt windstil 24 0 Innsbruck onbewolkt w 2 27 0 Rome onbewolkt windstil 28 0 Ajaccio onbewolkt ono 3 25 0 Mallorcp «sotreg^ n«f 6 28 0A

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 2